Ισπανικά - Εύρεση ερμηνείας λέξης

ole ole

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 361 μηνύματα.
Η αλήθεια είναι ότι βρίσκεται εκεί τώρα και μιλήσαμε τηλεφωνικά για την κουφή λέξη που μας έστειλες, το μέρος είναι απίθανο. Το Santander είναι στην Β. Ισπανία κοντά στο Bilbao το πανεπιστήμιο είναι τα παλιά θερινά ανάκτορα του Βασιλιά της Ισπανίας που τα δώρισε, βρίσκετε σε έναν βράχο κτισμένο μέσα στην θάλασσα. Χτύπα santander στο google και θα πάρεις πολλές πληροφορίες. Το πρόγραμμα της το έστειλε η Ισπανική πρεσβεία και δεν το έχω εγώ. Είναι καταπληκτικό το μέρος πάντως και η σχολή υψηλού επιπέδου.
Παίζει και μία πρόταση να πάει στην Ουρουγουάη να διδάξει Ελληνικά στο Πανεπιστήμιο - ναι υπάρχει τμήμα Ελληνικών - για έναν χρόνο, όμως είναι δύσκολο, είναι πολύς ο καιρός.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stefanosK

Δραστήριο μέλος

Ο stefanosK αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 722 μηνύματα.
Ήθελα πληροφορίες για την Ισπανική Φιλολογία Αθήνας. Σου λείπει;
-----------------------------------------
Συγγνώμη, πρέπει να κλείσω. Αν θέλεις πες μου λίγο γρήγορα αν μπορείς να μπεις και τι ώρα αύριο για να συνεχίσουμε την κουβέντα μας. Buenas noches!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ole ole

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 361 μηνύματα.
όχι ιδιαίτερα...μόνο που μισώ το έτοιμο φαγητό, για την Ισπανική Αθήνας, γίνεται πολύ σοβαρή δουλειά, τα μαθήματα έχουν δημοσιευτεί σε άλλο θέμα και ισχύουν, δεν είναι ιδιαίτερα εύκολή όμως την τελείωσε σε 4 χρόνια και με 2 παιδιά οπότε προσπάθησε την είναι ωραία σχολή. θα μπω απόγευμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stefanosK

Δραστήριο μέλος

Ο stefanosK αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 722 μηνύματα.
όχι ιδιαίτερα...μόνο που μισώ το έτοιμο φαγητό, για την Ισπανική Αθήνας, γίνεται πολύ σοβαρή δουλειά, τα μαθήματα έχουν δημοσιευτεί σε άλλο θέμα και ισχύουν, δεν είναι ιδιαίτερα εύκολή όμως την τελείωσε σε 4 χρόνια και με 2 παιδιά οπότε προσπάθησε την είναι ωραία σχολή.

Ευχαριστώ πολύ! Τι ώρα αύριο; (όταν λες απόγευμα)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ole ole

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 361 μηνύματα.
περίπου 19.00
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stefanosK

Δραστήριο μέλος

Ο stefanosK αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 722 μηνύματα.
Μήπως θα είσαι μέσα από τις 21:00 και μετά; Τότε μπορώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ole ole

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 361 μηνύματα.
ok, 21.00
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mission possible

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο mission possible αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 826 μηνύματα.
πραγματι το yapar μονο στο αγγλικο και το τουρκικο βικιλεξικο υπαρχει.
αν πατε στα edit καθε γλωσσας και κανεις σεαρτσ θα βρειτε οποια λεξη θελετε
https://s23.org/wikistats/wiktionaries_html.php
πχ yapar στα τουρκικα
https://tr.wiktionary.org/wiki/yapar
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stefanosK

Δραστήριο μέλος

Ο stefanosK αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 722 μηνύματα.
πραγματι το yapar μονο στο αγγλικο και το τουρκικο βικιλεξικο υπαρχει.
αν πατε στα edit καθε γλωσσας και κανεις σεαρτσ θα βρειτε οποια λεξη θελετε
https://s23.org/wikistats/wiktionaries_html.php
πχ yapar στα τουρκικα
https://tr.wiktionary.org/wiki/yapar

Υπάρχει και στα ισπανικά της Αργεντινής.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ole ole

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 361 μηνύματα.
Είναι λέξη που δεν χρησιμοποιείτε ιδιαίτερα στην Ισπανία, στο Πανεπιστήμιο που είναι η γυναίκα μου, ρώτησε για αυτή την λέξη και καθηγητές όλοι με υποτροφία απο 7 κράτη δεν ήξεραν την ερμηνεία της, την λύση έδωσε Αργεντίνος καθηγητής απο άλλο τμήμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stefanosK

Δραστήριο μέλος

Ο stefanosK αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 722 μηνύματα.
Είναι λέξη που δεν χρησιμοποιείτε ιδιαίτερα στην Ισπανία, στο Πανεπιστήμιο που είναι η γυναίκα μου, ρώτησε για αυτή την λέξη και 30 άτομα καθηγητές όλοι με υποτροφία απο 7 κράτη δεν ήξεραν την ερμηνεία της, την λύση έδωσε Αργεντίνος καθηγητής απο άλλο τμήμα.

Φαντάσου! Και συγγνώμη για την αναστάτωση:xixi:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ole ole

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 361 μηνύματα.
δεν υπήρξε αναστάτωση, πλάκα είχε...απο πιό μέρος της Ελλάδας γράφεις ? Εγώ επιτέλους έφτιαξα το profil μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alessandra

Διάσημο μέλος

Η Δεν έχω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 2,716 μηνύματα.
Για αυτό μου αρέσει αυτό το φόρουμ. Υπάρχει μεγάλη βοήθεια, πλουραλιστικά!
Μπράβο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ole ole

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 361 μηνύματα.
Χτες βράδυ στο Santander είχαν βραδιά ποίησης και ένας Πορτογάλος έκανε απαγγελία σύγχρονης ποίησης, τους ήρθε να αυτοκτονήσουν, σιγά σιγά με ελαφρά πηδηματάκια την έκαναν όλοι και έμεινε σχεδόν μόνος του να απαγγέλει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stefanosK

Δραστήριο μέλος

Ο stefanosK αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 722 μηνύματα.
Χτες βράδυ στο Santander είχαν βραδιά ποίησης και ένας Πορτογάλος έκανε απαγγελία σύγχρονης ποίησης, τους ήρθε να αυτοκτονήσουν, σιγά σιγά με ελαφρά πηδηματάκια την έκαναν όλοι και έμεινε σχεδόν μόνος του να απαγγέλει...

χαχα... ο καημένος!
-----------------------------------------
Μόλις μπήκα βγήκες! Αλλά εγώ φταίω, σου είπα 21:00 και μπήκα 22:30. Sorry! Αύριο θα μπω κατά τις 13:00 Αν θες μπες! Και όταν λέω 13:00 εννοώ 13:00.Άγγλος στις υποχρεώσεις μου!:xixi:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NikoTexXx

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,554 μηνύματα.
παιδια τελευταια εχουν αρχισει να μου αρεσουν τα ισπανικα ... θα μπορεσω να μαθω καθολου απο κανα σαιτ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ole ole

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 361 μηνύματα.
H γνώμη μου είναι ότι από sait δεν μαθαίνεις ξένες γλώσσες γενικά.
Δεν είναι τυχαίο που τα πρώτα μαθήματα πάντα είναι προφορά, ακόμα και τα βιβλία που κυκλοφορούσαν παλιά "άνευ διδασκάλου" κορόιδευαν τον κόσμο, μετά από λίγο τα παρατούσαν.
Τα προφορικά και ο διάλογος είναι μεγάλο μέρος της επιτυχίας. Τα sait και η μουσική βοηθάνε πολύ μετά τα πρώτα μαθήματα κυρίως στο λεξιλόγιο, σύνταξη...
Θέλεις ιδιαίτερο με δάσκαλο κατά προτίμηση πτυχιούχο ή φροντιστήριο ή λατίνο καθηγητή που να ξέρει όμως πολύ καλά Ελληνικά και να έχει πτυχίο αντίστοιχης φιλολογίας από την πατρίδα του.
Στο φροντιστήριο ζήτησε να σου δείξουν το πτυχίο του καθηγητή (Ισπανική φιλολογία Αθήνας ή Ε.Α.Π.) αν είναι Λατίνος να σου δείξουν και την Ελληνομάθεια και το πτυχίο αντίστοιχης κατεύθυνσης από την χώρα του (φιλολογία), αν δεν έχει πτυχίο το ρίσκο είναι δικό σου μπορεί να βγει πολύ καλός ή και κακός.
Για τις μικρές τάξεις μπορεί να διδάξει και ένας superior όμως θα ήταν καλό να έχει γνώσεις διδασκαλίας, σε κάθε περίπτωση καλό είναι να ξέρεις τι επίπεδο γνώσεων έχει ο δάσκαλος, είναι δικαίωμα σου διότι είναι γνωστό ότι στην Ελλάδα ότι δηλώσεις είσαι...
Σου δίνω το email του συλλόγου καθηγητών Ισπανικής Φιλολογίας : aplifhi@yahoo.gr σε περίπτωση που θέλεις ιδιαίτερο, μπορούν να στείλουν email απο τα κεντρικά στους καθηγητές Αλεξανδρούπολης και να σε προσεγγίσουν εκείνοι δώσε τους μόνο στοιχεία επικοινωνίας και την πρόθεση σου να αρχίσεις μαθήματα, αν σε πάρουν τηλέφωνο περισσότεροι του ενός κρίνε μετά από συνάντηση μαζί τους, το μόνο σίγουρο είναι ότι θα έχουν σπουδάσει την γλώσσα και ότι θα έχουν πτυχίο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NikoTexXx

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,554 μηνύματα.
το θεμα ειναι οτι δεν θελω να παω σε φροντιστηριο γιατι εχω γερμνικα γ2 ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,896 μηνύματα.
Δυστυχώς τα γερμανικά σου δεν σε βοηθάνε και πολύ για τα ισπανικά. Εκτός κι αν έχεις το ίδιο επίπεδο στα αγγλικά ή γαλλικά, ιταλικά που βοηθούν ακόμα πιο πολύ νομίζω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ole ole

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 361 μηνύματα.
Σωστά, βάλε προτεραιότητες, δες τι θές να κάνεις, δεν σε πήραν και τα χρόνια, θα επιβαρυνθείς και με τα δυσκολότερα μαθήματα στην 2-3η λυκείου, μην βάζεις πολλά καρπούζια κατώ απο την μασχάλη, να μένει χρόνος και για σένα.
Απο sait δεν μαθαίνεις και πολλά πράγματα και πιθανόν να τα μαθαίνεις λάθος διότι δεν θα στα εξηγεί κανείς. Δεν έχεις ισχυρή βάση απο λατινογενείς γλώσσες (Ιταλικά Γαλλικά) και θα δυσκολευθείς, κράτα το email θα το χρειαστείς πιθανόν αργότερα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top