Ισοτιμία ελληνικών πτυχίων στο εξωτερικό

chaoscrum

Νεοφερμένος

Ο chaoscrum αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 12 μηνύματα.
Τα Ελληνικα πτυχια ειναι ισα με τα Masters τως αλλων χωρων?
Ειμαι λιγο μπερδεμενος με το θεμα αυτο.
Το ρωταω γιατι τα ελληνικα ειναι 4-5 χρονια ενω τα ξενα 3-4.
Αν δεν ειναι ισα μπορει καποιος να μου τα γραψει με σειρα αξειας οπως Msc Phd.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,840 μηνύματα.
το ελληνικό τετραετές πτυχίο μιας επιστήμης με ενσωματωμένη προπτυχιακή κατεύθυνση-ειδίκευση σε κάποιον υποκλάδο αυτής της επιστήμης, είναι ισάξιο με το τριετές BSc + 1 χρόνο μάστερ (4ο έτος) του δυτικού εξωτερικού...

BSc (=Bachelor of Science)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kkantoutsis

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ζεφύρι (Αττική). Έχει γράψει 155 μηνύματα.
Τα Ελληνικα πτυχια ειναι ισα με τα Masters τως αλλων χωρων?
Ειμαι λιγο μπερδεμενος με το θεμα αυτο.
Το ρωταω γιατι τα ελληνικα ειναι 4-5 χρονια ενω τα ξενα 3-4.
Αν δεν ειναι ισα μπορει καποιος να μου τα γραψει με σειρα αξειας οπως Msc Phd.
Τα πτυχία των πολυτεχνείων όλη η Γη τα αναγνωρίζει ως μάστερ με εξαίρεση το ελληνικό δημόσιο. Ένας φίλος μου που κάνει διατριβή στο εξωτερικό και μου είχε πει ένα σκηνικό με έναν ημμυ που είχε πάει στο πανεπιστήμιο του και μπροστά στους καθηγητές έλεγε ότι το έχει σπουδάσει 5 χρόνια Bachelor. Αυτοί του έλεγαν ότι είναι λάθος και ότι αποκλείεται. Μετά πήγαν στον φίλο μου και του λένε τι μλκς λέει αυτός.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jimis-mhx

Νεοφερμένος

Ο jimis-mhx αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 18 μηνύματα.
Τα πτυχία των πολυτεχνείων όλη η Γη τα αναγνωρίζει ως μάστερ με εξαίρεση το ελληνικό δημόσιο. Ένας φίλος μου που κάνει διατριβή στο εξωτερικό και μου είχε πει ένα σκηνικό με έναν ημμυ που είχε πάει στο πανεπιστήμιο του και μπροστά στους καθηγητές έλεγε ότι το έχει σπουδάσει 5 χρόνια Bachelor. Αυτοί του έλεγαν ότι είναι λάθος και ότι αποκλείεται. Μετά πήγαν στον φίλο μου και του λένε τι μλκς λέει αυτός.
η αληθεια ειναι πως αν τελειωσει καποιος εδω πολυτεχνειο και μετα παει στην Αμερικη,το πτυχιο του θα αναγνωριστει σαν Bachelor,δηλαδη αντιστοιχα 4ετης φοιτηση για αλλα κρατη...αλλα μαλλον και το δικο μας συστημα θα μπει σε λιγο καιρο σε αυτην την φιλοσοφια,δηλαδη στα 4 χρονια Bachelor και με εναν ακομη χρονο Master
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ceres Victoria

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ceres Victoria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,934 μηνύματα.
δεν θα λεγα πως τα ελληνικα πτυχια ειναι ισαξια με πτυχιο+μαστερ. Ισως μερικα να ειναι ισαξια με honors degree :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jimis-mhx

Νεοφερμένος

Ο jimis-mhx αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 18 μηνύματα.
δεν θα λεγα πως τα ελληνικα πτυχια ειναι ισαξια με πτυχιο+μαστερ. Ισως μερικα να ειναι ισαξια με honors degree :)
τι εννοεις? στο εξωτερικο αν ειναι ισαξια με πτυχιο+μαστερ ή για τα ελληνικα δεδομενα,και δεν μιλω για ολες τις σχολες,μονο για πολυτεχνικες, για αλλα πτυχια δεν τιθεται καν θεμα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,840 μηνύματα.
για αλλα πτυχια δεν τιθεται καν θεμα

Οι φυσικομαθηματικές σχολές αντιστοιχούν με τα Honors BSc (4ετείς σπουδές) του δυτικού εξωτερικού.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Businessman

Νεοφερμένος

Ο Businessman αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Νέα Καρβάλη (Καβάλα). Έχει γράψει 106 μηνύματα.
Δυστυχώς τα πτυχία που απονέμουν όλα τα προπτυχιακά προγράμματα σπουδών στην Ελλάδα είναι ισότιμα (και δηλωμένα χρόνια τώρα στην Ε.Ε.) με Bachelor (BSc,BEng κ.λπ.)

Και λέω δυστυχώς διότι,ένας απόφοιτος Πολυτεχνείου που σπουδάζει 5 χρόνια και παρακολουθεί 63 μαθήματα πάει στην Αγγλία π.χ. και είναι ισότιμος με έναν απόφοιτο BEng που το πήρε σε 3 χρόνια!

Κι απ'ότι βλέπω το ΥΠΕΠΘ δεν έχει τέτοια πρόθεση...

Βλέπουμε...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kkantoutsis

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ζεφύρι (Αττική). Έχει γράψει 155 μηνύματα.
Δυστυχώς τα πτυχία που απονέμουν όλα τα προπτυχιακά προγράμματα σπουδών στην Ελλάδα είναι ισότιμα (και δηλωμένα χρόνια τώρα στην Ε.Ε.) με Bachelor (BSc,BEng κ.λπ.)

Και λέω δυστυχώς διότι,ένας απόφοιτος Πολυτεχνείου που σπουδάζει 5 χρόνια και παρακολουθεί 63 μαθήματα πάει στην Αγγλία π.χ. και είναι ισότιμος με έναν απόφοιτο BEng που το πήρε σε 3 χρόνια!

Κι απ'ότι βλέπω το ΥΠΕΠΘ δεν έχει τέτοια πρόθεση...

Βλέπουμε...

Εδώ είσαι λάθος Κωνσταντίνε. Γνωρίζω αρκετούς διπλωματούχους πολυτεχνικών σχολών που έχουν κάνει κατευθείαν διατριβή στο εξωτερικό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Businessman

Νεοφερμένος

Ο Businessman αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Νέα Καρβάλη (Καβάλα). Έχει γράψει 106 μηνύματα.
Έχε υπόψη σου ότι για να γίνει δεκτός κάποιος ως υποψήφιος διδάκτορας σε κάποιο ΑΕΙ (κοινώς για PhD),ΚΑΙ στην Ελλάδα αλλά και σε αρκετές χώρες της Αλλοδαπής,η κατοχή Μεταπτυχιακού τίτλου σπουδών δεν είναι προϋπόθεση (πρόσεξε,άλλο "προϋπόθεση" και άλλο "κάτι επιπλέον")...
Εν ολίγοις,αν πας να κάνεις αίτηση για διδακτορικό,δεν θα σου πουν "φέρε το MSc και τα ξαναλέμε",θα γίνεις δεκτός (εφόσον υπάρχουν και θέσεις φυσικά)!Τώρα αν προτιμηθεί κάποιος άλλος στη θέση σου,κάτοχος ΚΑΙ Master,αυτό είναι άλλη ιστορία...απλά αυτό που γίνεται συνήθως στη χώρα μας είναι ο καθηγητής που θα αναλάβει τον υποψήφιο διδάκτορα φοιτητή να τον περνάει από διάφορα "κόσκινα",ένα εκ των οποίων συνήθως είναι η απόκτηση Master ή απλά παρακολούθηση κάποιων extra μαθημάτων (για τις επιπλέον απαραίτητες γνώσεις)...μην ξεχνάς ότι μπορεί ο Χ,Y που πάει για PhD να το έχει πάρει "νύχτα" το πτυχίο!
Όλα αυτά πάντα σύμφωνα με τα όσα μου είπαν απ'τη γραμματεία του ΥΠΕΠΘ όταν έκανα σχετική ερώτηση προ καιρού...

Από εκεί και πέρα για το εξωτερικό,τα "δεδομένα" είναι σαφώς διαφορετικά από χώρα σε χώρα...έχω π.χ. υπόψη μου ότι σε αρκετά πανεπιστήμια στην Αγγλία γίνονται δεκτοί φοιτητές άνω των 25 ετών ΧΩΡΙΣ καμία εξέταση,ακόμη και σε Μεταπτυχιακά προγράμματα,χωρίς ΚΑΝ βασικό πτυχίο!Ναι καλά ακούσατε!

Τα ανωτέρω για τα διδακτορικά...στο θέμα μας,η απάντηση είναι αρκετά ξεκάθαρη νομίζω,όλα τα προπτυχιακά είναι ΔΗΛΩΜΕΝΑ στην Ε.Ε. ως πτυχία Bachelor,ανεξαρτήτου διάρκειας (4,5 ή 6 χρόνια) και όπως σου είπα,πρόθεση για αναθεώρηση αυτή τη στιγμή δεν υπάρχει από το ΥΠΕΠΘ,οπότε για την ώρα το θέμα πάει στο "συρτάρι" (μάλιστα άκουσα τον Υφυπουργό να το ξεκαθαρίζει ένα πρωί στον ΣΚΑΪ)...

Εκτός αν είχαμε καμία εξέλιξη,οπότε πάω πάσο!:)

@jimis-mhx

Δεν είναι μόνο τα Πολυτεχνεία,είναι και οι Γεωπονικές σχολές,καθώς και οι Ιατρικές,Οδοντιατρικές κ.λπ. (που μάλιστα έχουν 6 χρόνια σπουδών) που έχουν το γνωστό αίτημα!;)
Και για να μην προτρέχεις (ως γνήσιος "παροπιδοφόρος") σε διαβεβαιώ ότι με βρίσκει σύμφωνο μια τέτοια "απονομή",για πάρα πολλούς λόγους...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lilla My

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Lilla My αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Φινλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 306 μηνύματα.
Το αν ένα πτυχίο είναι bachelor ή master, όπως λέγονται στο εξωτερικό, καθορίζεται από τον αριθμό των διδακτικών μονάδων που απαιτούνται για τη λήψη του. Για το master απαιτούνται κατά κανόνα 300 δ.μ. (μαζί με το bachelor που έχει προηγηθεί, δηλαδή bachelor + master = 300 δ.μ.). Στη χρονική διάρκεια των σπουδών παίζει ρόλο το πρόγραμμα και η οργάνωση των σπουδών. Π.χ. η σχολή μου στην Ελλάδα έχει τον ίδιο αριθμό δ.μ. με την τωρινή μου σχολή στο εξωτερικό (ίδιο ακριβώς το αντικείμενο), αλλά στην Ελλάδα το πρόγραμμα σπουδών είναι για 4 χρόνια κι εδώ για 3, που σημαίνει ότι εδώ απλά κάνουμε σε 3 χρόνια τα ίδια που οι συνάδελφοι στην Ελλάδα κάνουν σε 4 χρόνια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

athatsi

Νεοφερμένος

Ο athatsi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 28 μηνύματα.
ελεος...μας βγαινει η πιστη να βγαλουμε ενα πολυτεχνειο και ουτε μια αναγνωριση απο το ελληνικο κρατος...ευχομαι να μας ακουσει καποιος...καντε κατι εσεις εκει πανω..........................!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!μια φορα κατι σωστο για την ελληνικη κοινωνια...δεν κοστιζει τιποτα!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,840 μηνύματα.
ενώ οι άλλες «σοβαρές» Πανεπιστημιακές σχολές των 4 ετών με σαφή διαχρονικά επιστημονικά πεδία...να πάνε στον σατανά; :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

athatsi

Νεοφερμένος

Ο athatsi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 28 μηνύματα.
μακαρι να γινει το σωστο...απλα εχω απογοητευτει απο τους νυν και πρωην κυβερνοντες της χωρας μας...εχω περασει πολυτεχνειο και ενω στην ευρωπη ειναι 3 χρονια εδω ειναι 5. . .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lilla My

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Lilla My αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Φινλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 306 μηνύματα.
Bachelor και master μαζί είναι 5 χρόνια. Όλοι βγαίνουν με master, μια που όταν εισάγονται στη σχολή, περνάν αυτόματα και στο προπτυχιακό και στο μεταπτυχιακό πρόγραμμα σπουδών. Πάντως μη στενοχωριέσαι, εάν εσάς είναι 5 χρόνια μόνο το προπτυχιακό, σε 3 είναι ψιλοαδύνατο να βγει:Ρ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 5 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top