Ισοτιμία ΑΕΙ και ΤΕΙ: Τι ισχύει για τους παλαιότερους πτυχιούχους;

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Businessman

Νεοφερμένος

Ο Businessman αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Νέα Καρβάλη (Καβάλα). Έχει γράψει 106 μηνύματα.
Τέλοσπαντων,πρέπει ίσως να αποδεχτώ ότι απευθύνομαι σε μικρά παιδάκια και όχι σε ώριμους ανθρώπους...μάλλον είναι δύσκολο να αντιληφθείτε ορισμένα πράγματα...

Έχω γράψει πολλά και μπορώ να γράψω άλλα τόσα (για τα οποία δεν έχετε δίκιο,για να μην πω ότι είστε εκτός πραγματικότητας),αλλά δυστυχώς ούτε μπορώ κάθε μέρα να είμαι στο forum ούτε μου αρέσει να παίζω το "παιχνιδάκι" ορισμένων,το "ποιός την έχει μεγαλύτερη" δηλαδή...παίξτε τώρα που είστε νέοι,εγώ όμως δεν μπορώ να συμμετέχω σ'αυτό!:)

Από την πλευρά μου έχω πει 100 φορές ότι,αφοδευμένα τα έχω και τα ΤΕΙ και τα Πανεπιστήμια και τα Πολυτεχνεία...από τη στιγμή όμως που βλέπω τον καθένα (έστω και 15χρονο) να ομιλεί για πράγματα που δεν γνωρίζει (ποιός από εσάς π.χ. έχει έστω πατήσει το πόδι του σ'ένα ΤΕΙ;) και ξέρω από πρώτο χέρι,όχι μόνο τους καθηγητές,τις συνθήκες αλλά και το θεσμικό πλαίσιο/νομοθεσία που διέπει τα ΤΕΙ δεν μπορώ να αδιαφορώ σε τέτοια σχόλια...πάνω απ'όλα μας διαβάζουν και νεαρά παιδιά,που πρέπει να γνωρίζουν τι εστί Ελληνικό Πανεπιστήμιο ΑΛΛΑ και ΤΕΙ...

Διαβάζω πιο πάνω και τι διαπιστώνω;Γράφει ο ένας "τα ΤΕΙ είναι gtp" φυσικά ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΣΤΗΡΙΞΕΙ την ΑΠΟΨΗ του με ΙΣΧΥΡΑ ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΑ και απαντούν κάμια δεκαριά άλλοι "ΠΕΣ ΤΑ ΡΕ ΦΙΛΕ!"... στα μηνύματά μου γιατί δεν αντιτίθεται κανένας;Εγώ είμαι εδώ για διάλογο και αν κάποιος/α από εσάς έχει κάποιον ισχύοντα λόγο για τον οποίο ΔΕΝ πρέπει ο απόφοιτος ΤΕΙ να έχει αντίστοιχα με τις σπουδές του Επαγγελματικά Δικαιώματα
Με το να απαντάτε στον αέρα και να λέτε "πες τα" προσπαθείτε να μας πείσετε για το αντίθετο;Είστε με τα καλά σας παιδιά μου;Μήπως προσπαθείτε να πείσετε τους εαυτούς σας;Αν ναι,δημιουργείστε όλοι μαζί ένα thread με τίτλο "Κάτω τα ΤΕΙ" και σας υπόσχομαι ότι ούτε λέξη δε θα γράψω εκεί μέσα!Να μπαίνετε εκεί όποιος θέλει,να γράφει τον πόνο του και να ησυχάσουμε,που σε κάθε post πρέπει να λέμε τα ίδια και τα ίδια!
Εγώ παροτρίνω να διαβάσει κάποιος από εσάς το προηγούμενό μου post και να μου θέσει ΕΥΘΕΩΣ τις αντιρρήσεις του!
Με επιχειρήματα όμως!Γιατί αν ακολουθήσω κι εγώ τη δική σας τακτική θα λέω αντιστοιχα ότι π.χ. το ΠΑ.ΜΑΚ. είναι αίσχος (χωρίς κι εγώ να το στηρίζω πουθενά) και δεν θα καταλήξουμε πουθενά...

Lita χρυσό μου κορίτσι (και λοιποί,απλώς την Lita την "γνωρίζω"),κι εγώ στα 15-16 μου δεν είχα τα ΤΕΙ σε περίοπτη θέση,κυρίως διότι σαν "τυφλό άτι" άκουγα και πίστευα ό,τι μου έλεγαν οι γονείς μου...δυστυχώς όμως οι γονείς και οι κάθε λογής καθηγητές/φοιτητές/απόφοιτοι που ΔΕΝ θέλουν ανταγωνιστές στο επάγγελμά τους, ΔΕΝ είναι και το αντικειμενικότερο κριτήριο για να διαμορφώσεις ΑΠΟΨΗ για ένα Ίδρυμα... σκέψου ότι είναι σαν π.χ. να ρωτάω έναν ΠΑΟΚτσή αν ο Άρης έχει καλή ομάδα!:whistle:Τι θα μου απαντήσει;
Ξέρω και ακραίους "ΤΕΙτζήδες" που υποστηρίζουν σαν τυφλοί τις σχολές τους...εγώ ΔΕΝ είμαι ένας απ'αυτούς,ξέρω και τα προβλήματα των ΤΕΙ και τα προβλήματα των Πανεπιστημίων και Πολυτεχνείων,τα οποία είναι σχεδόν τα ίδια...

Το forum είναι για ανταλλαγή απόψεων,συνοδευόμενων όμως και επιχειρημάτων (όπως συνήθως σε κάθετι που λέμε στη ζωή μας) αλλιώς δεν σεβόμαστε τον εκάστοτε "συνομιλιτή" μας...

Μετά από τόσα επιχειρήματα και με δεδομένο ότι τα ΤΕΙ είναι Ανώτατα Εκπαιδευτικά Ιδρύματα βάσει Νόμου, το να διαβάζω ακόμη "τα ΤΕΙ δεν είναι ΑΕΙ" ή "ΑΕΙ-ΤΕΙ" το θεωρώ τουλάχιστον αστείο και πραγματικά,σηκώνω τα χέρια ψηλά...:clapup:

Και για να ικανοποιήσω και το "κόμπλεξ ανωτερότητας" ορισμένων,το ότι τα ΤΕΙ είναι ΑΕΙ δεν συνεπάγεται ότι είναι και υψηλού επιπέδου...

Αλλά το να πούμε ότι ένα τμήμα Λογιστικής είναι κατώτερο ενός τμήματος της ΑΣΟΕΕ από το να λέμε ότι τα ΤΕΙ είναι τεχνικές σχολές απέχει έτη φωτός!

ρε παιδια...μην πλαναστε....δεν ειναι ισοτιμα τα ΤΕΙ με τα ΑΕΙ ουτε θα γινουν....και μαλιστα η ''αναβαθμιση'' των ΤΕΙ σε ΑΤΕΙ ξερετε τι σημαινει? απλα ενα 'Α' απο μπροστα,τιποτα παραπανω,και ολο αυτο εγινε για να μπορεσουν και οι τιτλοι των πολυτεχνειων να ειναι ισοτιμοι του master, ολα αυτα βεβαια γιατι σιγα σιγα οδηγουμαστε στο συστημα με τα 4ετη πολυτεχνεια(Bachelor ) και με εναν χρονον επιπλεον θα γινεται MASTER

Έχεις δίκιο φίλε μου,το γεγονός ότι τα πτυχία των ΣΤΕΦ αναγνωρίζονται σ'όλες τις χώρες της Ε.Ε. ως πτυχία BEng (συγκεκριμένα) και πως ως τέτοια έχουν καταχωρηθεί έπειτα και από την υπογραφή της συνθήκης της Bologna, το γεγονός ότι είναι ΑΕΙ εκ του Νόμου,είναι "πλάνη" όπως λες...
Άρα να πιστέψουμε εσένα,αφού τα λες τσαχπίνικα!Έτσι;:clapup:

Τα ΤΕΙ φίλε μου,δεν είχαν ΚΑΜΙΑ ανάγκη να "αναβαθμιστούν" όπως λες,από ιδρύσεώς τους είχαν τα απαιτούμενα προγράμματα σπουδών,την απαιτούμενη διάρκεια σπουδών (φυσικά) και κυρίως τις απαιτούμενες υποδομές (υλικοτεχνική υποδομή κ.λπ.) απλώς εκκρεμούσε νομοθετική ρύθμιση για την ένταξή τους στην Τριτοβάθμια Εκπαίδευση!
Αυτή να είσαι σίγουρος πως ΔΕΝ θα γινόταν,αν η χώρα μας δεν ήταν ΑΝΑΓΚΑΣΜΕΝΗ να το κάνει!(Βλέπε Ενιαία Τριτοβαθμια Εκπαίδευση,πάλι λόγω της συνθήκης της Bologna)
Το μόνο στο οποίο υστερούσαν ήταν στα προσόντα των καθηγητών,όπου έμπαιναν εκ των "παραθύρων" διάφοροι χωρίς Δ.Δ.!Αυτό όμως έχει αλλάξει εδώ και πολύ καιρό και τα προσόντα για την πρόσληψη Ε.Π. είναι τα ίδια με αυτά ενός Πανεπιστημίου/Πολυτεχνείου...(σε περίπτωση που αμφιβάλεις μπορείς να τηλεφωνίσεις σε όποιο ΤΕΙ θέλεις και να ζητήσεις πληροφορίες) αυτά για να μη λες (εσύ και άλλοι) ότι "αβαντάρω" τα ΤΕΙ...εγώ θα πω τα καλά τους θα πω και τα στραβά τους!

Θα σε παρακαλούσα λοιπόν (αν θέλεις φυσικά) να απαντάς με επιχειρήματα και όχι με "κοπανιστό αέρα"...Ευχαριστώ!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
μπραβο που λες και την αλλη πλευρα...

υπαρχουν καλα Τει που ειναι ανωτερα απο χαμηλα Αει.
απλα στα Τει ειναι πιο εφαρμοσμενη και τεχνολογικη η εκπαιδευση, ενω στα Αει εχω την εντυπωση οτι παραειναι θεωρητικοι..

και οπως ξαναπα και παραπανω πολλες φορες εταιριες προτιμουν αποφοιτους τει παρα αει...

Τει σημαινει .Τεχνολογικα Εκπαιδευτικα Ιδρυματα.. πουθενα δε λεει οτι ειναι κατωτερα εξ ορισμου απο τα αει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Businessman

Νεοφερμένος

Ο Businessman αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Νέα Καρβάλη (Καβάλα). Έχει γράψει 106 μηνύματα.
μπραβο που λες και την αλλη πλευρα...

υπαρχουν καλα Τει που ειναι ανωτερα απο χαμηλα Αει.
απλα στα Τει ειναι πιο εφαρμοσμενη και τεχνολογικη η εκπαιδευση, ενω στα Αει εχω την εντυπωση οτι παραειναι θεωρητικοι..

και οπως ξαναπα και παραπανω πολλες φορες εταιριες προτιμουν αποφοιτους τει παρα αει...

Τει σημαινει .Τεχνολογικα Εκπαιδευτικα Ιδρυματα.. πουθενα δε λεει οτι ειναι κατωτερα εξ ορισμου απο τα αει...

Άγγελε όσων αφορά για την προτίμηση των αποφοίτων ΤΕΙ από τις επιχειρήσεις,πράγματι ισχύει και οφείλεται στο γεγονός ότι οι εν λόγω απόφοιτοι έχουν εκτός από θεωρητικές και "πρακτικές" γνώσεις,που είναι πολύτιμες στην αγορά εργασίας...
Επίσης,πολύ σημαντικό κομμάτι η πρακτική εξάσκηση που είναι υποχρεωμένοι να ακολουθήσουν ΟΛΟΙ ανεξαιρέτως οι φοιτητές των ΤΕΙ για ένα εξάμηνο...μ'αυτό τον τρόπο και "έτοιμοι" βγαίνουν για την αγορά εργασίας και σε πολλές περιπτώσεις,αν πάνε καλά στην επιχείρηση που ασκούνται διατηρούνται και με την αποφοίτηση...
Μη νομίζετε ότι είναι τόσο εύκολο να βρει κανείς καλούς υπαλλήλους...αν εμένα π.χ. μου έρθει φοιτητής ΤΕΙ για πρακτική και μου "αρέσει" σαφώς και θα τον κρατήσω!;)

Από εκεί και πέρα,δεν υπάρχει "η μια και η άλλη πλευρά" ούτε έχουμε να χωρίσουμε τίποτα...όλοι είμαστε "κομμάτια" στο puzzle της Ελληνικής Τριτοβάθμιας Εκπαίδευσης...και φυσικά,το κάθε ίδρυμα έχει τους δικούς του "κανονισμούς" και φιλοσοφία για το πως θα εκπαιδεύσει τους φοιτητές του και δεν έχει σημασία τι λέω εγώ,εσύ ή η Lita π.χ. για το "επίπεδο σπουδών" του κάθε τμήματος...
Αυτά,και την αξία των πτυχιούχων,τα κρίνει η αγορά εργασίας και κανείς άλλος!;)

ΣΥΜΦΩΝΩ ΑΠΟΛΥΤΑ!!!!!!!! Και ειλικρινά απορώ πως ενώ πολλοί φοιτητές ΤΕΙ λένε πως "δεν μπορούμε να είμαστε και όλοι επιστήμονες", τελικά όλοι κάνουν τα αδύνατα δυνατα για να θεωρούνται τυπικώς "επιστήμονες".

Σοβαρά τώρα,αν νομίζεις ότι ο "καημός" των φοιτητών/αποφοίτων ΤΕΙ είναι να "μοστράρονται" ως επιστήμονες είσαι βαθύτατα νυχτωμένη...
Αυτό για το οποίο φωνάζουν οι άνθρωποι των ΤΕΙ είναι για το γεγονός ότι πολλά παιδιά που αποφοιτούν ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΑ ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΑ,είτε καθόλου είτε επαγγελματικά δικαιώματα επιπέδου απόφοιτου ΙΕΚ...capisci?
Τώρα αν εσύ συνάντησες κάνα ΤΕΙτζή που σου το "έπαιξε" ανώτερος και σου χάλασε το "τουπέ" λυπάμαι δεν είμαστε όλοι σαν και του λόγου σας,έχουμε πολύ πιο σοβαρά θέματα να μας απασχολούν...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

jimis-mhx

Νεοφερμένος

Ο jimis-mhx αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 18 μηνύματα.
Businessman (Κώστας) πρωτον ξερεις πολυ καλα οτι αλλο επιστημονικη καταρτηση και αλλο τεχνολογικη,και τα ΤΕΙ βρισκονται στην δευτερη κατηγορια,χωρις να σημαινει οτι τα ΤΕΙ ειναι κατωτερα,απλα εξυπηρετουν αλλους σκοπους μεσα σε καθε επαγγελμα,ισως υπαρχουν και αποφοιτοι των ΤΕΙ που εχουν καλυτερη αντιληψη του αντικειμενου τους ακομη και απο τους αντιστοιχους του ΑΕΙ, Δευτερον οπως ειπα για τα ΤΕΙ που εγιναν ΑΤΕΙ,δεν σημαινει απολυτως τιποτα!!! ουτε αλλαξε και κατι,γιατι ο,τι υποδομες ειχατε,εχετε και τωρα,για να δουμε τι θα γινει και με το προγραμμα σπουδων σας.οσο για τους καθηγητες σας δεν γνωριζω κατι,φυσικα και πρεπει να ειναι ανταξιοι εκεινων των ΑΕΙ(που ακομη ομως δεν ειναι )
Πραγματικα σου μιλαω δεν υποτιμαω τα ΤΕΙ,αλλα ετσι εχει η κατασταση, και φυσικα ολες οι σχολες εχουν ελλειψεις.
Ααα και κατι ακομη,δεν γινεται να ζητατε περισσοτερα εργασιακα δικαιωματα,ειναι απο ενα σημειο και μετα παραλογο.....Και αν καποιοι πιστευουν οτι δεν πρεπει να υπαρχουν μηχανικοι δυο ταχυτητων κακως το πιστευουν,δηλαδη πως θα λειτουργησει η αγορα?.....τι να πω? ενταξει ειπαμε, σε λιγο θα ζητησετε και ερευνα...


Άγγελε όσων αφορά για την προτίμηση των αποφοίτων ΤΕΙ από τις επιχειρήσεις,πράγματι ισχύει και οφείλεται στο γεγονός ότι οι εν λόγω απόφοιτοι έχουν εκτός από θεωρητικές και "πρακτικές" γνώσεις,που είναι πολύτιμες στην αγορά εργασίας...
Μάλλον επειδη τους πληρωνουν λιγοτερα οι εργοδοτες...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Lita Athens

Δραστήριο μέλος

Η Lita Athens αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 541 μηνύματα.
Businessman (Κώστας) πρωτον ξερεις πολυ καλα οτι αλλο επιστημονικη καταρτηση και αλλο τεχνολογικη,και τα ΤΕΙ βρισκονται στην δευτερη κατηγορια,χωρις να σημαινει οτι τα ΤΕΙ ειναι κατωτερα,απλα εξυπηρετουν αλλους σκοπους μεσα σε καθε επαγγελμα,ισως υπαρχουν και αποφοιτοι των ΤΕΙ που εχουν καλυτερη αντιληψη του αντικειμενου τους ακομη και απο τους αντιστοιχους του ΑΕΙ, Δευτερον οπως ειπα για τα ΤΕΙ που εγιναν ΑΤΕΙ,δεν σημαινει απολυτως τιποτα!!! ουτε αλλαξε και κατι,γιατι ο,τι υποδομες ειχατε,εχετε και τωρα,για να δουμε τι θα γινει και με το προγραμμα σπουδων σας.οσο για τους καθηγητες σας δεν γνωριζω κατι,φυσικα και πρεπει να ειναι ανταξιοι εκεινων των ΑΕΙ(που ακομη ομως δεν ειναι )
Πραγματικα σου μιλαω δεν υποτιμαω τα ΤΕΙ,αλλα ετσι εχει η κατασταση, και φυσικα ολες οι σχολες εχουν ελλειψεις.
Ααα και κατι ακομη,δεν γινεται να ζητατε περισσοτερα εργασιακα δικαιωματα,ειναι απο ενα σημειο και μετα παραλογο.....Και αν καποιοι πιστευουν οτι δεν πρεπει να υπαρχουν μηχανικοι δυο ταχυτητων κακως το πιστευουν,δηλαδη πως θα λειτουργησει η αγορα?.....τι να πω? ενταξει ειπαμε, σε λιγο θα ζητησετε και ερευνα...


Μάλλον επειδη τους πληρωνουν λιγοτερα οι εργοδοτες...


Με καλυψε το μήνυμα που παραθέτω.

@ Businessman: Γιατί αναφέρεις ειδικά εμένα σε κάθε σου μήνυμα σε όλα τα σχετικά με τα ΑΕΙ/ΤΕΙ topics? Βλέπεις πως δεν είμαι η μόνη που έχει τέτοιες απόψεις... Είπα εγώ οτι τα ΤΕΙ είναι χάλια????????? Από που το συνήγαγες αυτό το συμπέρασμα?????? Επίσης, όπως εγώ και κάθε φοιτητής ΑΕΙ μπορεί να είμαστε υποκειμενικοί, έτσι και εσύ μπορεί να θεωρηθεί ότι είσαι υποκειμενικός υπερ των ΤΕΙ, αφού σπουδάζεις σε ΤΕΙ. Κανεις δεν ήρθε εδώ για να φέρει την πλήρως αντικειμενική απάντηση και να μας "διαφωτίσει". Ο καθένας τη γνώμη του λέει, πες και εσύ τη δική σου, αλλά ΜΗΝ το παίζεις αυθεντία και μην υποτιμάς τους συνομιλητές σου!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Businessman

Νεοφερμένος

Ο Businessman αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Νέα Καρβάλη (Καβάλα). Έχει γράψει 106 μηνύματα.
Businessman (Κώστας) πρωτον ξερεις πολυ καλα οτι αλλο επιστημονικη καταρτηση και αλλο τεχνολογικη,και τα ΤΕΙ βρισκονται στην δευτερη κατηγορια,χωρις να σημαινει οτι τα ΤΕΙ ειναι κατωτερα,απλα εξυπηρετουν αλλους σκοπους μεσα σε καθε επαγγελμα,ισως υπαρχουν και αποφοιτοι των ΤΕΙ που εχουν καλυτερη αντιληψη του αντικειμενου τους ακομη και απο τους αντιστοιχους του ΑΕΙ, Δευτερον οπως ειπα για τα ΤΕΙ που εγιναν ΑΤΕΙ,δεν σημαινει απολυτως τιποτα!!! ουτε αλλαξε και κατι,γιατι ο,τι υποδομες ειχατε,εχετε και τωρα,για να δουμε τι θα γινει και με το προγραμμα σπουδων σας.οσο για τους καθηγητες σας δεν γνωριζω κατι,φυσικα και πρεπει να ειναι ανταξιοι εκεινων των ΑΕΙ(που ακομη ομως δεν ειναι )
Πραγματικα σου μιλαω δεν υποτιμαω τα ΤΕΙ,αλλα ετσι εχει η κατασταση, και φυσικα ολες οι σχολες εχουν ελλειψεις.
Ααα και κατι ακομη,δεν γινεται να ζητατε περισσοτερα εργασιακα δικαιωματα,ειναι απο ενα σημειο και μετα παραλογο.....Και αν καποιοι πιστευουν οτι δεν πρεπει να υπαρχουν μηχανικοι δυο ταχυτητων κακως το πιστευουν,δηλαδη πως θα λειτουργησει η αγορα?.....τι να πω? ενταξει ειπαμε, σε λιγο θα ζητησετε και ερευνα...

Λοιπόν να πάρουμε τα πράγματα με τη σειρά:
1)Η "Επιστήμη" και η "Τεχνολογία" είναι το ένα το άλλο "μισό" του άλλου σε όλες τις (πολιτισμένες) χώρες του κόσμου...θα γνωρίζεις (φαντάζομαι) ότι τα αντίστοιχα "ΤΕΙ" στην Αγγλία (Politechnics) και Γερμανία (Fachochschule) μετεξελίχθηκαν άμεσα σε Πανεπιστήμια...
2)Δυστυχώς διατηρείς τη στάση "αδιαλλαξίας" σου,επιμένοντας ότι "το επίπεδο των διδασκόντων ΔΕΝ είναι ίδιο",γνωρίζεις κάτι επ'αυτού;Αν ναι πες μας,στο "τάδε" ΤΕΙ διδάσκει ο "τάδε" καθηγητής που δεν έχει Διδακτορικό ας πούμε!Που το στηρίζεις αυτό;
Μάλιστα πρώτα λες ότι "για τους καθηγητές σας δεν γνωρίζω κάτι" και στη συνέχεια ότι "δεν έχουν το ίδιο επίπεδο"...:hmm:
Δεν ήξερες δε ρώταγες;:P
3)Σύμφωνα με τον τελευταίο νόμο που ψηφίστηκε το περασμένο καλοκαίρι,τον Ν.3749/2009 δίνεται δικαίωμα στα ΤΕΙ,κατόπιν εσωτερικής και εξωτερικής αξιολόγησης,να διεξάγουν εφαρμοσμένη έρευνα...και πράγματι έχω υπόψη μου ότι κάποιο τμήμα του ΤΕΙ Λάρισας (συγκεκριμένα) έχει ξεκινήσει κάτι τέτοιο...

Και τώρα να σου αναλύσω κάποια πράγματα (εργασιακά) καθότι βλέπω είσαι και συνάδελφος,διότι εδώ είναι το μεγαλύτερό σου σφάλμα...
Μηχανικοί δύο ταχυτήτων;ΔΕΝ υπάρχουν,ξέρεις γιατί φίλε μου;Γιατί το Τ.Ε.Ε. δεν μας θεωρεί ΚΑΝ Μηχανικούς!;)
Άλλο να υπάρχουν επαγγελματικά δικαιώματα τα οποία θα μοιράζονται αξιοκρατικά και ανάλογα με τις σπουδές και την εργασιακή πείρα,και άλλο να ΜΠΛΟΚΑΡΕΙΣ την καριέρα των Μηχανικών ΤΕΙ!
Θεωρείς λογικό να βγαίνει ένα παιδί 23 ετών απ'το Πολυτεχνείο και να μπορεί να υπογράψει ΤΑ ΠΑΝΤΑ;Επίσης θεωρείς λογικό,εσείς π.χ. οι Η/Μ να υπογράφετε ο ένας τις εργασίες του άλλου;Το ξέρεις ότι έχεις απεριόριστα ηλεκτρολογικά;Από που κι ως που;!

Έλα όμως που ο απόφοιτος ηλεκτρολόγος μηχανικός Τ.Ε. ο οποίος σπουδάζει ακριβώς αυτό το πράγμα επί 4 ολόκληρα χρόνια δεν μπορεί να υπογράψει ούτε τοστιέρα!
Ξέρεις φίλε μου τι γίνετε με εμάς;
Σύμφωνα με τον ιδρυτικό των ΤΕΙ (Ν.1404/83),έπρεπε να εκδωθούν επαγγελματικά δικαιώματα το αργότερο μέχρι την αποφοίτηση των πρώτων παιδιών!Στα δικά μας τμήματα αυτό ΔΕΝ ΕΓΙΝΕ (λόγω πιέσεων,φαντάζεσαι από ποιούς;)),με λίγα λόγια το κράτος εδώ και 27 χρόνια παρανομεί σε βάρος μας,κι εμείς εργαζόμαστε καταχρηστικά με τα επαγγελματικά δικαιώματα των ΥΠΟΜΗΧΑΝΙΚΩΝ,σχολών 2ετούς Μεταδευτεροβάθμιας φοίτησης του 1960!
Φυσικά το ΤΕΕ αν μπορούσε θα μας τα έπαιρνε και αυτά...:clapup:

Όσων αφορά το "Μηχανικοί Δύο Ταχυτήτων",θα σου πω το εξής παράδειγμα...φίλος μου πήγε Αγγλία να εργαστεί και με το πτυχίο απ'το ΤΕΙ (Μηχανολόγος Μηχανικός) γράφτηκε ως Incorporated Engineer...δεν ήταν chartered αλλά με ένα μόνο μεταπτυχιακό ανέβαινε στην "κλίμακα" και γινόταν αυτομάτως Chartered Engineer (δηλαδή Διπλωματούχος Μηχανικός)...φυσικά απαιτείται και εμπειρία τουλάχιστον 3ετής,όχι όπως εδώ που με το που αποφοιτήσουν τα παιδιά απ'το Πολυτεχνείο πάνε στο ΤΕΕ και τους λένε "πάρ'τε σφραγίδα και...καλή σταδιοδρομία!"

Αυτό λοιπόν που κάνει στην Ελλάδα το ΤΕΕ είναι να "μπλοκάρει" εμάς τους Τ.Ε. να γραφτούμε σε οποιαδήποτε "κλίμακα" εντός των μητρώων του...θα μου πεις,κλίμακες δεν έχει!Θα είχε αν ήταν σοβαρό επιμελητήριο και όχι μια συντεχνία...είναι πιθανότατα το μοναδικό Τεχνικό Επιμελητήριο στον κόσμο που δεν μας θεωρεί καν Μηχανικούς,αντιλαμβάνεσαι για τι πράγμα (σφαγή) μιλάω;

Μηχανικοί "Δύο Ταχυτήτων" είναι οι Incorporated με τους Chartered και φυσικά,ακόμη και ως Incorporated έχεις πάρα πολύ καλά επαγγελματικά δικαιώματα!Αντίστοιχα αυτού που σπούδασες δηλαδή...Από εκεί και πέρα,μπορεί να είσαι Διπλωματούχος και να κάνεις τον ηλεκτροκολλητή ή απόφοιτος ΤΕΙ και να κάνεις επίβλεψη έργου και αντιστρόφως,ο καθένας ότι είναι "άξιος" και ότι "ξέρει" να κάνει αυτό θα κάνει για να επιβιώσει,αυτά περί δύο ταχυτήτων (ΟΧΙ όπως τα εννοείς εσύ αλλά οι συκοφάντες μας) παραπέμπουν στο Μεσαίωνα...

Τώρα αυτά που πιθανώς ακούς δεξιά και αριστερά για "εξίσώσεις" και ολοκληρώματα και τρίχες (που σας τα λένε και στη σχολή πιθανότατα) και "αρπαγή επαγγελματικών δικαιωμάτων" είναι όλα ΠΡΟΠΑΓΑΝΔΑ...ούτε θα σας "πειράξουμε" τα κεκτημένα (και πολλές φορές ΑΔΙΚΑ,όπως σου εξήγησα πιο πάνω για τους Η/Μ,ή βλεπε Πολιτικούς Μηχανικούς;)) ούτε τίποτα απ'αυτά,το δικαίωμα να εργαστούμε όπως μας αξίζει σ'αυτό που σπουδάσαμε απαιτούμε!:)
Τις ίδιες κοτσάνες έγραφε και κάποιος άλλος εδώ μέσα και της πήρε πίσω!:D

Και όσο για την εργοδοσία,μπορεί να είμαι ακόμη φοιτητής,επέτρεψέ μου όμως ως γιός,ανηψιός και ξάδερφος επιχειρηματιών και έχοντας δουλέψει (κατά τους θερινούς μήνες) σε διάφορες μονάδες στη Βόρειο Ελλάδα (σε p.m. αν θέλεις) να έχω μια παραπάνω "γνώση" για το ποιος και τι προτιμάται,κυρίως στα του τεχνικού κλάδου...
Και έχε υπόψη σου ότι για τους ανωτέρω λόγους,πολλοί συνάδελφοι Τ.Ε. δίχως π.χ. δικαίωμα επίβλεψης έργου,δεν μπορούν εκ των πραγμάτων να ανελιχθούν ιδιαιτέρως σε μια εταιρία...πως να γίνεις π.χ. Τεχνικός Διευθυντής όταν ζητάς να σου υπογράφουν άλλοι παρουσίες ως επιβλέποντα στα εργοτάξια;!

Υ.Γ. Περιμένω απάντησή σου...θα μου πεις τι κάθεσαι και γράφεις τόσα πολλά αλλά πιστεύω αξίζει να σου πω πέντε πράγματα που δεν γνωρίζεις...

Με καλυψε το μήνυμα που παραθέτω.

@ Businessman: Γιατί αναφέρεις ειδικά εμένα σε κάθε σου μήνυμα σε όλα τα σχετικά με τα ΑΕΙ/ΤΕΙ topics? Βλέπεις πως δεν είμαι η μόνη που έχει τέτοιες απόψεις... Είπα εγώ οτι τα ΤΕΙ είναι χάλια????????? Από που το συνήγαγες αυτό το συμπέρασμα?????? Επίσης, όπως εγώ και κάθε φοιτητής ΑΕΙ μπορεί να είμαστε υποκειμενικοί, έτσι και εσύ μπορεί να θεωρηθεί ότι είσαι υποκειμενικός υπερ των ΤΕΙ, αφού σπουδάζεις σε ΤΕΙ. Κανεις δεν ήρθε εδώ για να φέρει την πλήρως αντικειμενική απάντηση και να μας "διαφωτίσει". Ο καθένας τη γνώμη του λέει, πες και εσύ τη δική σου, αλλά ΜΗΝ το παίζεις αυθεντία και μην υποτιμάς τους συνομιλητές σου!!!

Δεν νομίζω ότι είμαι υποκειμενικός από τη στιγμή που παραθέτω επιχειρήματα για ό,τι λέω...και ΝΑΙ είμαι αντικειμενικότατος,λέγοντας τα "υπέρ" και τα "κατά" των ΤΕΙ και όχι μόνο...φυσικά,παντού ισχύει το "αν κάποιος θέλει να σου βρει κουσούρι θα σ'το βρει!",that's fine with me αλλά κράτα το για τον εαυτό σου...
Σ'το ξαναλέω,μη με βάζεις στο ίδιο τσουβάλι με εσάς...και αναφέρω εσένα προσωπικά διότι δεν προσφέρεις απολύτως τίποτα στη συζήτηση,απλώς συμφωνείς και επαυξάνεις με όσους ειρωνεύονται συναδέλφους απόφοιτους ΤΕΙ,δεν χρειάζεται να "πεις" κάνει άμεσα,εμμέσως φαίνεται η άποψή σου...

Αν δεν θέλεις ή βαριέσαι να διαβάζεις ΓΙΑΤΙ τα λέω όλα αυτά απλώς μην συμμετέχεις,χαλάς το κλίμα...κι εφόσον δεν απαντάς στις θέσεις μου με επιχειρήματα μην περιμένεις να σε πάρουμε και στα σοβαρά...
Κι όσο για το ποιος το παίζει "κάτι",τα παιδιά διαβάζουν και κρίνουν...

Ποπο. Έχω βαρεθεί αυτές τις μλκς της Ελλάδας. Σε λίγο ένας απόφοιτος δημοτικού θα είναι ισάξιος με έναν που έχει διδακτορικό από το MIT. Ε ρε που θα γίνουμε όλοι ίσοι και όμοιοι.

Κωστίκα αν θυμάμαι καλά μου έστελνες τις προάλλες p.m. κλαψουρίζοντας και ζητώντας μου συγνώμη...τι έγινε ξεθάρρεψες;:clapup:

Σοβαρά τώρα,ντρέπομαι για λογαριασμό σου που μιλάς έτσι...μιλάς για ένα θέμα που "καίει" χιλιάδες πτυχιούχους χωρίς να έχεις ιδέα για το πρόβλημα και την αδικία που αντιμετωπίζουν,με τόσο ειρωνικό ύφος που πραγματικά δεν ξέρω πως θα αντιδρούσα αν σε είχα μπροστά μου...

Άμα δε σ'αρέσει που η χώρα μας συμμορφώνετε σιγά-σιγά ακολουθόντας την πολιτική της Ε.Ε. και θεωρείς τον εαυτό σου "ανώτερο" από άλλους ανθρώπους (επειδή σπούδασες εδώ και όχι εκεί) σου προτείνω να μετοικίσεις στο Τσιμπουντί ή στο Ταμτούμ,γιατί στην Uganda όσο να πεις έχουν προχωρήσει οι άνθρωποι...γιατί σε οποιαδήποτε πολιτισμένη χώρα έχει να πέσει πολύ "βαντούρο" αδερφέ!:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

jimis-mhx

Νεοφερμένος

Ο jimis-mhx αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 18 μηνύματα.
Businessman
Δες τωρα πως ειναι με την σειρα:
1)επιστημη και τεχνολογια ειναι αλληλοεξαρτομενες ενοιες,προφανως και οι δυο κατηγοριες μηχανικων προσφερουν πολλα και ο ενας μπορει να δωσει στον αλλον,γιαυτο απο την αρχη σου λεω πως δεν υποτιμω τα ΤΕΙ
2)στο προηγουμενο μηνυμα εγραψα: ''οσο για τους καθηγητες σας δεν γνωριζω κατι,φυσικα και πρεπει να ειναι ανταξιοι εκεινων των ΑΕΙ(που ακομη ομως δεν ειναι )'' αναφερομενος σε αυτο που ειπες εσυ σε καποιο δικο σου μηνυμα οτι υπηρχαν καθηγητες που μπαιναν απο τα 'παραθυρα',δηλαδη οτι προφανως απο οσα λες δεν ειναι ισαξιοι...βεβαια το διατυπωσα λαθος και βγηκε αλλο νοημα,δεν ξερω τι καθηγητες εχετε πραγματικα.
3)οσον αφορα στην ερευνα,καλυτερα μην το πιανεις αυτο το κομματι πολυ πολυ...η εφαρμοσμενη ερευνα των ΤΕΙ δεν εχει αποσαφηνιστει ακομη καλα καλα..γιατι συγχεουν την 'τετριμενη ερευνα' με πραγματικη ερευνα...για να σου δωσω να καταλαβεις αλλιως ειναι να παιρνεις ενα caterham π.χ και να το συναρμολογεις , απο το να φτιαχνεις απο την αρχη μονοθεσια κανοντας πατεντες και χρησιμοποιοντας 'σφαγμενες' μηχανες...ΕΧΕΙ ΤΕΡΑΣΤΙΑ ΔΙΑΦΟΡΑ....και αυτο ειναι το λιγορερο!!
4)Κανένας μηχανικος δεν παιρνει σφραγιδα απο το ΤΕΕ μολις βγει...χρειαζεται προυπηρεσια 2-3χρονων...ψαξτο λιγακι,και το οτι σας μπλοκαρει το ΤΕΕ κατα την δικη μου αποψη,εχει να κανει με αυτα που σου ειπα πιο πανω,το οτι δεν λειτουργει διαφορετικα η αγορα. αν εσυ θελεις να αναβαθμηστεις το μονο και απλο που εχεις να κανεις ειναι να προχωρησεις στις σπουδες σου,λογικο ειναι!!!!
5)προφανως και μπορουμε να κανουμε ηλεκτρολογικα,εχουμε και εμεις μαθηματα ηλεκτροτεχνιας,ηλεκτρολογικων εγκαταστασεων και ηλεκτρικων μηχανων...Ψαξτο....Παρολα αυτα και οι μηχανολογοι και οι Ηλεκτρολογοι Τ.Ε. εχουν επιβλεψη σε τετοια ζητηματα,και δεν αναφερομαι στην ελευθερη αγορα,υπαρχουν τεραστια εργα στα οποια δουλευουν
6)προφανως φτανεις μεχρι εκει οπου αξιζεις,ειτε εισαι μηχανικος Π.Ε ειτε Τ.Ε.....οι καλοι μηχανικοι δεν εξαρτονται απο το ΤΕΕ, αυτο το εχουν για χαρτζιλικι.εχουν σοβαροτερα πραγματα να κανουν...εσυ πιστευεις οτι εδω περα σπουδαζουμε για να βγαζουμε αδειες σε λεβητοστασια?
7)καποτε οι μηχανολογοι ειχαν σε τεχνικα ζητηματα περισσοτερα δικαιωματα,μεχρι και διοροφο για να χτισουν...αλλα δυστηχως αφαιρεθηκε...πιστευεις οτι στην σχολη καθομαστε να προπαγανδιζουμε για τα ΤΕΙ?,
Μαλλον εσεις εχετε καποιο αισθημα κατωτεροτητας.....κοιταξτε να φτιαξετε λιγακι το προγραμμα σπουδων σας και αφηστε τις ισοτιμιες για το χρηματιστηριο:)...αν πιστευεις οτι ξερεις πολλα και στεκεσαι ακομη σε τετοια ζητηματα...μαλλον εχεις περιθωρια ακομη για να μαθεις.......
ΠΑΝΤΑ ΦΙΛΙΚΑ!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lita Athens

Δραστήριο μέλος

Η Lita Athens αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 541 μηνύματα.
Δεν νομίζω ότι είμαι υποκειμενικός από τη στιγμή που παραθέτω επιχειρήματα για ό,τι λέω...και ΝΑΙ είμαι αντικειμενικότατος,λέγοντας τα "υπέρ" και τα "κατά" των ΤΕΙ και όχι μόνο...φυσικά,παντού ισχύει το "αν κάποιος θέλει να σου βρει κουσούρι θα σ'το βρει!",that's fine with me αλλά κράτα το για τον εαυτό σου...
Σ'το ξαναλέω,μη με βάζεις στο ίδιο τσουβάλι με εσάς...και αναφέρω εσένα προσωπικά διότι δεν προσφέρεις απολύτως τίποτα στη συζήτηση,απλώς συμφωνείς και επαυξάνεις με όσους ειρωνεύονται συναδέλφους απόφοιτους ΤΕΙ,δεν χρειάζεται να "πεις" κάνει άμεσα,εμμέσως φαίνεται η άποψή σου...

Αν δεν θέλεις ή βαριέσαι να διαβάζεις ΓΙΑΤΙ τα λέω όλα αυτά απλώς μην συμμετέχεις,χαλάς το κλίμα...κι εφόσον δεν απαντάς στις θέσεις μου με επιχειρήματα μην περιμένεις να σε πάρουμε και στα σοβαρά...
Κι όσο για το ποιος το παίζει "κάτι",τα παιδιά διαβάζουν και κρίνουν...



Κωστίκα αν θυμάμαι καλά μου έστελνες τις προάλλες p.m. κλαψουρίζοντας και ζητώντας μου συγνώμη...τι έγινε ξεθάρρεψες;:clapup:

Σοβαρά τώρα,ντρέπομαι για λογαριασμό σου που μιλάς έτσι...μιλάς για ένα θέμα που "καίει" χιλιάδες πτυχιούχους χωρίς να έχεις ιδέα για το πρόβλημα και την αδικία που αντιμετωπίζουν,με τόσο ειρωνικό ύφος που πραγματικά δεν ξέρω πως θα αντιδρούσα αν σε είχα μπροστά μου...

Άμα δε σ'αρέσει που η χώρα μας συμμορφώνετε σιγά-σιγά ακολουθόντας την πολιτική της Ε.Ε. και θεωρείς τον εαυτό σου "ανώτερο" από άλλους ανθρώπους (επειδή σπούδασες εδώ και όχι εκεί) σου προτείνω να μετοικίσεις στο Τσιμπουντί ή στο Ταμτούμ,γιατί στην Uganda όσο να πεις έχουν προχωρήσει οι άνθρωποι...γιατί σε οποιαδήποτε πολιτισμένη χώρα έχει να πέσει πολύ "βαντούρο" αδερφέ!:D

Δηλαδή εσύ που βρίζεις τους άλλους απλώς επειδή διαφωνούν, είσαι καλός συζητητής?

Η προσπάθειά σου να υποστηρίξεις τα ΤΕΙ, όταν γράφεις πως κάνουν μέχρι και έρευνα (ΧΑ ΧΑ!!!), με κάνει να γελώ! Ξέρω καθηγητή ΤΕΙ (στην Αττική κιολας) που μου είπε πως οι φοιτητές δεν ξέρουν ούτε βασικά μαθηματικά και είναι υποτίθεται η "αφροκρεμα" των φοιτητών ΤΕΙ. Πώς λοιπόν να γίνει έρευνα????? Και για να προλάβω ενδεχόμενη απάντησή σου, μιλώ για την πλειονότητα. Σίγουρα υπάρχουν και εξαιρέσεις!!!

Και επειδή έθιξες την ακαδημαική κατάρτιση των μηχανικών του ΕΜΠ, θα σε ρωτήσω το εξής: Ας πούμε πως ήθελες να χτίσεις ένα σπίτι. Ποιόν θα έβαζες να σου κάνει τη στατική μελέτη? Τον μηχανικό του ΕΜΠ ή του ΤΕΙ??? Σε παρακαλώ να είσαι ειλικρινής! Σαφέστατα και ο μηχανικός του ΤΕΙ είναι χρήσιμος, αλλά όχι για την ίδια δουλειά με τον μηχανικό ΠΕ.

Και αν νομίζεις πως το έχω πάρει προσωπικά, κάνεις λάθος. Η ειδικότητά μου ΔΕΝ βγαίνει και σε version ΤΕΙ. Οπότε δεν φοβάμαι μην μου πάρει τη θέση κάποιος από ΤΕΙ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Businessman

Νεοφερμένος

Ο Businessman αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Νέα Καρβάλη (Καβάλα). Έχει γράψει 106 μηνύματα.
Businessman
Δες τωρα πως ειναι με την σειρα:
1)επιστημη και τεχνολογια ειναι αλληλοεξαρτομενες ενοιες,προφανως και οι δυο κατηγοριες μηχανικων προσφερουν πολλα και ο ενας μπορει να δωσει στον αλλον,γιαυτο απο την αρχη σου λεω πως δεν υποτιμω τα ΤΕΙ
2)στο προηγουμενο μηνυμα εγραψα: ''οσο για τους καθηγητες σας δεν γνωριζω κατι,φυσικα και πρεπει να ειναι ανταξιοι εκεινων των ΑΕΙ(που ακομη ομως δεν ειναι )'' αναφερομενος σε αυτο που ειπες εσυ σε καποιο δικο σου μηνυμα οτι υπηρχαν καθηγητες που μπαιναν απο τα 'παραθυρα',δηλαδη οτι προφανως απο οσα λες δεν ειναι ισαξιοι...βεβαια το διατυπωσα λαθος και βγηκε αλλο νοημα,δεν ξερω τι καθηγητες εχετε πραγματικα.
3)οσον αφορα στην ερευνα,καλυτερα μην το πιανεις αυτο το κομματι πολυ πολυ...η εφαρμοσμενη ερευνα των ΤΕΙ δεν εχει αποσαφηνιστει ακομη καλα καλα..γιατι συγχεουν την 'τετριμενη ερευνα' με πραγματικη ερευνα...για να σου δωσω να καταλαβεις αλλιως ειναι να παιρνεις ενα caterham π.χ και να το συναρμολογεις , απο το να φτιαχνεις απο την αρχη μονοθεσια κανοντας πατεντες και χρησιμοποιοντας 'σφαγμενες' μηχανες...ΕΧΕΙ ΤΕΡΑΣΤΙΑ ΔΙΑΦΟΡΑ....και αυτο ειναι το λιγορερο!!
4)Κανένας μηχανικος δεν παιρνει σφραγιδα απο το ΤΕΕ μολις βγει...χρειαζεται προυπηρεσια 2-3χρονων...ψαξτο λιγακι,και το οτι σας μπλοκαρει το ΤΕΕ κατα την δικη μου αποψη,εχει να κανει με αυτα που σου ειπα πιο πανω,το οτι δεν λειτουργει διαφορετικα η αγορα. αν εσυ θελεις να αναβαθμηστεις το μονο και απλο που εχεις να κανεις ειναι να προχωρησεις στις σπουδες σου,λογικο ειναι!!!!
5)προφανως και μπορουμε να κανουμε ηλεκτρολογικα,εχουμε και εμεις μαθηματα ηλεκτροτεχνιας,ηλεκτρολογικων εγκαταστασεων και ηλεκτρικων μηχανων...Ψαξτο....Παρολα αυτα και οι μηχανολογοι και οι Ηλεκτρολογοι Τ.Ε. εχουν επιβλεψη σε τετοια ζητηματα,και δεν αναφερομαι στην ελευθερη αγορα,υπαρχουν τεραστια εργα στα οποια δουλευουν
6)προφανως φτανεις μεχρι εκει οπου αξιζεις,ειτε εισαι μηχανικος Π.Ε ειτε Τ.Ε.....οι καλοι μηχανικοι δεν εξαρτονται απο το ΤΕΕ, αυτο το εχουν για χαρτζιλικι.εχουν σοβαροτερα πραγματα να κανουν...εσυ πιστευεις οτι εδω περα σπουδαζουμε για να βγαζουμε αδειες σε λεβητοστασια?
7)καποτε οι μηχανολογοι ειχαν σε τεχνικα ζητηματα περισσοτερα δικαιωματα,μεχρι και διοροφο για να χτισουν...αλλα δυστηχως αφαιρεθηκε...πιστευεις οτι στην σχολη καθομαστε να προπαγανδιζουμε για τα ΤΕΙ?,
Μαλλον εσεις εχετε καποιο αισθημα κατωτεροτητας.....κοιταξτε να φτιαξετε λιγακι το προγραμμα σπουδων σας και αφηστε τις ισοτιμιες για το χρηματιστηριο:)...αν πιστευεις οτι ξερεις πολλα και στεκεσαι ακομη σε τετοια ζητηματα...μαλλον εχεις περιθωρια ακομη για να μαθεις.......
ΠΑΝΤΑ ΦΙΛΙΚΑ!!

1)Εντάξει ό,τι πεις...:clapup:
2)Απ'το "παράθυρο" έχουν μπει και στα Πανεπιστήμια και στα Πολυτεχνεία φίλε μου...είτε από ιδρύσεώς τους (έχω υπόψη μου 2 περιπτώσεις από Πολυτεχνείο της επαρχίας) είτε με αλλες μεθόδους (παρατάξεις κ.λπ.) έπρεπε να σεβαστείς όμως ότι δεν το ανέφερα καν από ΣΕΒΑΣΜΟ στα ιδρύματά σας,σε αντίθεση με εσένα...
Τώρα μπορεί να έχουν μείνει στο ΤΕΙ μου π.χ. 2-3 60ριδες με Μεταπτυχιακό μόνο που καλύπτουν θέσεις βοηθού εργαστηρίου,όταν συνταξιοδοτηθούν θα πάρουμε Ε.Δ.;
Σοβαρέψου...
3)Το σίγουρο είναι ότι έρευνα ΓΙΝΕΤΑΙ,όπως γίνονται π.χ. και Μεταπτυχιακά (σε περίπτωση που το αγνοείς) τώρα ΤΙ ΕΡΕΥΝΑ ΕΙΝΑΙ,ποσώς με ενδιαφέρει (απλώς απάντησα στις ειρωνίες σου...)
4)Πραγματικά είσαι εκτός πραγματικότητας...χριστιανέ μου ακούς τι λες;Εγώ σου λέω ότι το ΤΕΕ δεν μας θεωρεί ΚΑΝ Μηχανικούς!Μας θεωρούν οπουδήποτε αλλού πλην του ΤΕΕ κι αυτή είναι η απάντησή σου;!Δε μιλάς σοβαρά...
5)Χαίρω πολύ,κι εγώ έχω μαθήματα Ηλεκτροτεχνίας και Ηλεκτρικών Μηχανών,δεν σημαίνει ότι όποιος σπουδάσει 2-3 μαθήματα ηλεκτρολογίας μπορεί να κάνει και την αντίστοιχη εργασία και μάλιστα ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΑ!Ξέρεις γιατί έχεις αυτό το δικαίωμα;Γιατί κάποτε είσασταν μια σχολή Η/Μ και όταν χωρίσατε,τα επαγγελματικά σας δικαιώματα έμειναν όπως τότε (γιατί τους βόλεψε προφανώς)...Δες τι ημερομηνία έχει το ΦΕΚ σου,όπως επίσης και δες το ΦΕΚ των Πολιτικών Μηχανικών που υπογράφουν ΤΑ ΠΑΝΤΑ (ΝΑΙ και Η/Μ χωρίς κανένα μάθημα παρακαλώ)...
Εγώ ούτε μια μηχανή του γκαζόν δεν μπορώ να υπογράψω!Μιλάς σοβαρά τώρα;;;!!!Που την είδες την επίβλεψη;Αν είχαμε επίβλεψη μια χαρά θα είμασταν (οι μελέτες πλέον δεν έχουν λεφτά άλλωστε)...Επειδή μ'έχεις φέρει "μέχρι εδώ",ανέβασε ένα link να δω ΠΟΥ ΣΤΟ ΚΑΛΟ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΗ Η ΕΠΙΒΛΕΨΗ...πλάκα μας κάνεις;
Κανένας επαγγελματικός σύλλογος δεν έχει το δικαίωμα να λειτουργεί σαν "συμμορία",το αν είμαι καλός μηχανικός ή όχι να το κρίνει η ελεύθερη αγορά κι όχι 5-10 νοματέοι...
Δες τι καλά που γράφονται π.χ. οι Λογιστές στο Οικονομικό Επιμελητήριο και παίρνουν τις άδειες...
Όσο για τη "διεύρυνση σπουδών",για πες μου τα ελάχιστα παιδιά που τελείωσαν ΤΕΙ και πήραν μεταπτυχιακά και διδακτορικά στο εξωτερικό,γιατί δεν τους δέχεται το ΤΕΕ;
Έχεις ακούσει τίποτα για την "υπόθεση Πέρρου";Για ψάξ'το,έχεις πολλά να δεις και να μάθεις φιλαράκι...

Και επειδή μας έχεις ζαλήσει με τα προγράμματα σπουδών (και φυσικά πάλι μιλώντας για κάτι που δεν γνωρίζεις),το δικό μου εδώ είναι,πάρε,σύγκρινε και πες μου αν είμαι μηχανικός ή τεχνικός: https://www.teiser.gr/engineering/programma_mathimaton.htm
6)Εφόσον είναι όπως τα λες (και συμφωνώ μ'αυτό) ας σταματήσει το ΤΕΕ τις συκοφαντίες και τα "χτυπήματα κάτω από τη ζώνη" και ας βρει μια δίκαιη formula για τους Μηχανικούς Τ.Ε.
Αλλά αυτό δεν θα γίνει όσο το ΤΕΕ ενδιαφέρεται μόνο για τη δυσφήμισή μας και,κυρίως,τα ΔΗΜΟΣΙΑ ΕΡΓΑ;)
Εσύ άμα θέλεις εθελοτυφλείς,δικαίωμά σου...
7)Περισσότερα από εσάς αγαπητέ είναι εμφανές οτι γνωρίζω...και κυρίως από την αγορά εργασίας,που πιθανώς να σου είναι μια λέξη άγνωστη...

Στο τέλος βλέπω δεν παρέλειψες να με (μας) χαρακτηρίσεις "κομπλεξικό"...σ'ευχαριστώ και σου επιστρέφω ολόψυχα τον χαρακτηρισμό,όπως επίσης και τη διαπίστωση ότι τρως σανό,εφόσον παραβλέπεις τη Νομοθεσία και καταπίνεις ό,τι σου λένε δεξιά κι αριστερά...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
που μου είπε πως οι φοιτητές δεν ξέρουν ούτε βασικά μαθηματικά και είναι υποτίθεται η "αφροκρεμα" των φοιτητών ΤΕΙ. Πώς λοιπόν να γίνει έρευνα????? Και για να προλάβω ενδεχόμενη απάντησή σου, μιλώ για την πλειονότητα. Σίγουρα υπάρχουν και εξαιρέσεις!!!
και εγω ξερω αποφοιτους πολυτεχνειου υπολογιστων κλπ που δεν ξερουν να φτιαξουν εναν υπολογιστη,τι ειναι καρτα γραφικων κλπ.. και γενικα εβγαλαν τη σχολη αλλα δεν χωνευουν τους υπολογιστες,απλα ηταν καλοι μαθητες και νομιζαν οτι θα βγαζανε λεφτα στους υπολογιστες..
και κατι τετοιοι μετα πανε και τρεχουν να μπουν καθηγητες πληροφορικης στον Ασεπ,αντι να πανε σε επιχειρησεις...
και το χειροτερο ειναι οτι κατι τετοιοι ζητανε μετα επαγγελματικα δικαιωματα επειδη πηραν ενα πτυχιο...
:hmm:


δεν κανουν τα πτυχια τον επιστημονα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Businessman

Νεοφερμένος

Ο Businessman αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Νέα Καρβάλη (Καβάλα). Έχει γράψει 106 μηνύματα.
Δηλαδή εσύ που βρίζεις τους άλλους απλώς επειδή διαφωνούν, είσαι καλός συζητητής?

Η προσπάθειά σου να υποστηρίξεις τα ΤΕΙ, όταν γράφεις πως κάνουν μέχρι και έρευνα (ΧΑ ΧΑ!!!), με κάνει να γελώ! Ξέρω καθηγητή ΤΕΙ (στην Αττική κιολας) που μου είπε πως οι φοιτητές δεν ξέρουν ούτε βασικά μαθηματικά και είναι υποτίθεται η "αφροκρεμα" των φοιτητών ΤΕΙ. Πώς λοιπόν να γίνει έρευνα????? Και για να προλάβω ενδεχόμενη απάντησή σου, μιλώ για την πλειονότητα. Σίγουρα υπάρχουν και εξαιρέσεις!!!

Και επειδή έθιξες την ακαδημαική κατάρτιση των μηχανικών του ΕΜΠ, θα σε ρωτήσω το εξής: Ας πούμε πως ήθελες να χτίσεις ένα σπίτι. Ποιόν θα έβαζες να σου κάνει τη στατική μελέτη? Τον μηχανικό του ΕΜΠ ή του ΤΕΙ??? Σε παρακαλώ να είσαι ειλικρινής! Σαφέστατα και ο μηχανικός του ΤΕΙ είναι χρήσιμος, αλλά όχι για την ίδια δουλειά με τον μηχανικό ΠΕ.

Και αν νομίζεις πως το έχω πάρει προσωπικά, κάνεις λάθος. Η ειδικότητά μου ΔΕΝ βγαίνει και σε version ΤΕΙ. Οπότε δεν φοβάμαι μην μου πάρει τη θέση κάποιος από ΤΕΙ.

Δεν χρειάζεται να βρίσω,σ'αυτό έχετε το χρυσό μετάλλειο...

Εγώ υποστηρίζω την ΑΛΗΘΕΙΑ για τα ΤΕΙ,την οποία παραποιείται συνεχώς κάποιοι εδώ μέσα...γέλα όσο θέλεις,κι εγώ γελώ με εσένα και το υφάκι σου,όλα καλά!:)

Α μάλιστα τώρα έθιξα την "ακαδημαϊκή κατάρτιση των αποφοίτων ΕΜΠ"...σου συνιστώ να απευθυνθείς σε έναν οφθαλμίατρο!Τον Κώστα έθιξα και καλά έκανα...κόψ'τε τις ειρωνίες και μάθετε τρόπους,αλλιώς θα προκαλείται συνεχώς και εμένα αλλά και άλλους...όσο για το αν αμφιβάλω για το ΕΜΠ όπως λες,διάβασε εδώ post μου: https://ischool.e-steki.gr/showthread.php?p=2211586#post2211586

Από εκεί και πέρα για το σπίτι που λες,θα απευθυνθώ σε όποιον εργολάβο έχει κάνει αποδεδειγμένα καλή δουλειά,δεν θα τον ρωτήσω και τι πτυχίο έχει!Εσύ αν θες ρώτα τον,μην πέσει κάνα κεραμύδι στο κεφάλι σου κάποια μέρα!
Χαχαχα!Πλάκα έχεις...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

jimis-mhx

Νεοφερμένος

Ο jimis-mhx αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 18 μηνύματα.
ποιος μωρε δεν μας δεχεται σαν μηχανικους? τι λες τωρα?
3)Προφανως στο ΤΕΙ σου δεν εχετε καν ερευνα για να το θετεις τοσο λεπτα....οταν λοιπον 'δεις' και καταλαβεις τι ειναι ερευνα πες μου...οσο για την αγορα εργασιας πρεπει να σου πω οτι μου ειναι μια λεξη αγνωστη,ευτυχως που εισαι και εσυ εδω!!!
κοιτα επειδη το εχεις ξεφτιλισει το θεμα..ακου...αν ο σκοπος σας ειναι να παρετε περισσοτερα επαγγελματικα δικαιωματα εχετε χασει ηδη..εδω αφαιρουν απο μηχανικους λες να δωσουν σε εσας?...επισης παρε και συγκρινε https://www.mie.uth.gr/n_mathimata_pro.asp καλα οχι οτι χρειαζεται να πεις κατι πανω στο δικο μας προγραμμα ,απλα ετσι το εβαλα...δεν χρειαζεται να γινεται πολυ φασαρια γιαυτο το ζητημα....γιαυτο υπαρχει και ο διαχωρισμος ΑΕΙ-ΤΕΙ...αν ειναι να φτασουμε σε μια ενιαια κατασταση με ισαξιους μηχανικους ας τα κλεισουμε τα ριμαδια τα ΤΕΙ και ας μεινουν 5 σχολες σε ολη την ελλαδα.....και για να μην μας ζαλιζεις με τα δικαιωματα σου οταν τελειωσεις το ΤΕΙ,κανε αλλον 1-2 χρονια στο πολυτεχνειο και γινε μηχανικος....ΑΠΛΑ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

eco-warrior

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μπάμπης ή Αμφιάραος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Βουλγαρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 925 μηνύματα.
Η προσπάθειά σου να υποστηρίξεις τα ΤΕΙ, όταν γράφεις πως κάνουν μέχρι και έρευνα (ΧΑ ΧΑ!!!), με κάνει να γελώ! Ξέρω καθηγητή ΤΕΙ (στην Αττική κιολας) που μου είπε πως οι φοιτητές δεν ξέρουν ούτε βασικά μαθηματικά και είναι υποτίθεται η "αφροκρεμα" των φοιτητών ΤΕΙ. Πώς λοιπόν να γίνει έρευνα????? Και για να προλάβω ενδεχόμενη απάντησή σου, μιλώ για την πλειονότητα. Σίγουρα υπάρχουν και εξαιρέσεις!!!
Μάλλον μιλάς για την μειοψηφία...

Δίπλωμα ευρεσιτεχνίας σε ελληνο-ιταλική πανεπιστημιακή έρευνα
Διεξήχθη στο πλαίσιο μεταπτυχιακού προγράμματος μεταξύ του ΤΕΙ Λάρισας και του Πανεπιστημίου Μπάρι της Ιταλίας
.
Δίπλωμα ευρεσιτεχνίας κατέκτησε επιστημονική έρευνα, που διεξήχθη στο πλαίσιο του Μεταπτυχιακού Προγράμματος μεταξύ του ΤΕΙ Λάρισας και του Πανεπιστημίου Μπάρι της Ιταλίας και η οποία οδήγησε στην ανάπτυξη μίας νέας διεργασίας αφαίρεσης των πολυφαινολών από τα απόβλητα του ελαιοτριβείου και παραγωγής σκόνης, για ιατρικούς σκοπούς και ως αντιοξειδωτικό τροφίμων, από το υλικό αυτό.

https://www.kathimerini.gr/4dcgi/_w_articles_kathremote_1_22/02/2010_324969
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lita Athens

Δραστήριο μέλος

Η Lita Athens αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 541 μηνύματα.
Μάλλον μιλάς για την μειοψηφία...

Δίπλωμα ευρεσιτεχνίας σε ελληνο-ιταλική πανεπιστημιακή έρευνα
Διεξήχθη στο πλαίσιο μεταπτυχιακού προγράμματος μεταξύ του ΤΕΙ Λάρισας και του Πανεπιστημίου Μπάρι της Ιταλίας
.
Δίπλωμα ευρεσιτεχνίας κατέκτησε επιστημονική έρευνα, που διεξήχθη στο πλαίσιο του Μεταπτυχιακού Προγράμματος μεταξύ του ΤΕΙ Λάρισας και του Πανεπιστημίου Μπάρι της Ιταλίας και η οποία οδήγησε στην ανάπτυξη μίας νέας διεργασίας αφαίρεσης των πολυφαινολών από τα απόβλητα του ελαιοτριβείου και παραγωγής σκόνης, για ιατρικούς σκοπούς και ως αντιοξειδωτικό τροφίμων, από το υλικό αυτό.

https://www.kathimerini.gr/4dcgi/_w_articles_kathremote_1_22/02/2010_324969


Αυτό που παραθέτεις εσύ είναι ένα μόνο παράδειγμα. Και, εν πάση περιπτώσει, η έρευνα του Πολυτεχνείου κινείται σε άλλο επίπεδο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Businessman

Νεοφερμένος

Ο Businessman αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Νέα Καρβάλη (Καβάλα). Έχει γράψει 106 μηνύματα.
δηλαδη λετε οτι ολα τα Τει ειναι κατωτερα απο ολα τα αει?
καποιαυψηλα Τει ειναι ανωτερα απο τα χαμηλοτερα αει.
Οποτε αν θελουν ,μπορουν να κανουν τα υψηλα τει που αξιζουν αει,και τα υπολοιπα αν κλεισουν που ειναι ιχθυοκομιες κλπ σαβουρες ή να γινουν ιεκ,τεε κλπ.....

Εγώ θα σταθώ σ'αυτό το σχόλιο γιατί μου διέφυγε και γιατί διαφωνώ κάθετα μαζί σου...

Με τέτοιες δηλώσεις φίλε μου Άγγελε,γίνεσαι κι εσύ το ίδιο χάλι με όλους όσους έγραφαν τις εξυπνάδες τους προηγουμένως...
Το γεγονός ότι ένα τμήμα δεν έχει εισακτέους ή έχει χαμηλή βάση δεν συνεπάγεται άχρηστο αντικείμενο σπουδών ή κακές υποδομές κ.λπ. και πρέπει να το κλείσουμε!

Ας πάρουμε για παράδειγμα τα τμήματα Υδατοκαλλιεργειών...έχω γνωστό που παρακολουθεί στο ΤΕΙ Μεσολλογίου συναφές τμήμα,ο πατέρας του σας πληροφορώ κάνει τυποποιήσεις/εξαγωγές οστράκων και δεν ξέρει τι έχει!Και αν το πάμε γενικά,οι θάλασσες μέρα με τη μέρα παράγουν όλο και λιγότερο ψάρι,σε λίγα χρόνια μόνο ιχθυοτροφείων θα έχουμε στο πιάτο μας...υπάρχουν εκατοντάδες Έλληνες που την έχουν μυριστεί εδώ και καιρό,εκμεταλλεύονται τις επιδοτήσεις (που τρέχουν και ΘΑ τρέχουν,όπως και τον Θερμοκηπίων) και πουλάνε συνέχεια γιατί πολύ απλά ΔΕΝ υπάρχει εγχώρια παραγωγή!
Όλοι αυτοί που έχουν κάνει και κάνουν περιουσίες απ'αυτές τις δουλειές,είναι αυτά τα 2-3 παιδιά το χρόνο που πάνε σ'αυτά τα τμήματα!Και τι λέτε,να τα κλείσουμε;Να γεμίσουμε κι άλλους γιατρούς,δικηγόρους,μηχανικούς;!Έχετε καταλάβει ότι αυτή η αστεία νοοτροπία έχει οδηγήσει την εγχώρια παραγωγή στην μέγιστη παρακμή;
Εγώ προτείνω Άγγελε (και όλοι σας) να σκέφτεστε πριν γράφετε τέτοια πράγματα,καθώς και να ρωτήσετε λίγο στην εργασιακή piazza να δείτε τι παίζει...

Και όχι,δεν θέλω αυτά τα τμήματα να κλείσουν...να συγχωνευτούν μεταξύ τους ΝΑΙ,να μειώσουν τους εισακτέους τους από 200 σε 20 ΝΑΙ (αφού τα φυντάνια μας θέλουν όλοι να γίνουν καθηγητές και Δ.Υ.),αλλά ΟΧΙ να κλείσουν ή να γίνουν ΙΕΚ...αυτόν που μου παράγει το ψάρι τον θέλω να το έχει σπουδάσει 4 χρόνια κι όχι 2!
ΑΝ είναι να κλείσει κάποιο τμήμα,εγώ μάγκες λέω να κλείσουν κάτι Θεολογίες και κάτι Ποιμαντικές,που το μόνο που προσφέρουν στην κοινωνία είναι γραφικούς δασκάλους της θρησκείας στα σχολεία και ενίσχυση της παιδείας του Ελληνικού Παπαδαριού, που τη μισή του περιουσία να έδινε στο κράτος θα είχαμε ξεχρεώσει...
Και πάλι λέω ένα μεγάλο "ΑΝ",γιατί καλό είναι να υπάρχουν αρκετά τμήματα (ακόμη και αυτά) γιατί πάνω απ'όλα είναι ωφέλιμο όλοι οι άνθρωποι να έχουν μια μόρφωση κάθε είδους...

Πάντως (μια που έφερα το παράδειγμα) αν ήταν να επιλέξω απ'αυτά τα δύο,καλύτερα στο Μεσολλόγι που είναι στου βοδιού το...κέρατο παρά ένα άχρηστο αντικείμενο...

Γι'αυτό λοιπόν,μην προχωράτε σε τέτοιους χαρακτηρισμούς τμημάτων,είτε πρόκειται για Πανεπιστήμια είτε για ΤΕΙ, γιατί πολύ εύκολα τέτοιες δηλώσεις μας γυρνάνε μπούμερανγκ!;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Και όχι,δεν θέλω αυτά τα τμήματα να κλείσουν...να συγχωνευτούν μεταξύ τους ΝΑΙ,να μειώσουν τους εισακτέους τους από 200 σε 20 ΝΑΙ (αφού τα φυντάνια μας θέλουν όλοι να γίνουν καθηγητές και Δ.Υ.),αλλά ΟΧΙ να κλείσουν ή να γίνουν ΙΕΚ...αυτόν που μου παράγει το ψάρι τον θέλω να το έχει σπουδάσει 4 χρόνια κι όχι 2!
ΑΝ είναι να κλείσει κάποιο τμήμα,εγώ μάγκες λέω να κλείσουν κάτι Θεολογίες και κάτι Ποιμαντικές,που το μόνο που προσφέρουν στην κοινωνία είναι γραφικούς δασκάλους της θρησκείας στα σχολεία και ενίσχυση της παιδείας του Ελληνικού Παπαδαριού, που τη μισή του περιουσία να έδινε στο κράτος θα είχαμε ξεχρεώσει...
Και πάλι λέω ένα μεγάλο "ΑΝ",γιατί καλό είναι να υπάρχουν αρκετά τμήματα (ακόμη και αυτά) γιατί πάνω απ'όλα είναι ωφέλιμο όλοι οι άνθρωποι να έχουν μια μόρφωση κάθε είδους...
καλα,αφου το λες ετσι συμφωνω.αλλα καποιες αλλαγες πρεπει να γινουν σε αυτα τα "χαμηλα" Τει.. πρεπει να βελτιωθουν τουλαχιστον και οσοι πηγαινουν να νδιαφερονται καπως και οχι απλα να "κατρακυλανε' απο τα ανωτερα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Businessman

Νεοφερμένος

Ο Businessman αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Νέα Καρβάλη (Καβάλα). Έχει γράψει 106 μηνύματα.
Εγώ θα σταθώ σ'αυτό το σχόλιο γιατί μου διέφυγε και γιατί διαφωνώ κάθετα μαζί σου...

Με τέτοιες δηλώσεις φίλε μου Άγγελε,γίνεσαι κι εσύ το ίδιο χάλι με όλους όσους έγραφαν τις εξυπνάδες τους προηγουμένως...
Το γεγονός ότι ένα τμήμα δεν έχει εισακτέους ή έχει χαμηλή βάση δεν συνεπάγεται άχρηστο αντικείμενο σπουδών ή κακές υποδομές κ.λπ. και πρέπει να το κλείσουμε!

Ας πάρουμε για παράδειγμα τα τμήματα Υδατοκαλλιεργειών...έχω γνωστό που παρακολουθεί στο ΤΕΙ Μεσολλογίου συναφές τμήμα,ο πατέρας του σας πληροφορώ κάνει τυποποιήσεις/εξαγωγές οστράκων και δεν ξέρει τι έχει!Και αν το πάμε γενικά,οι θάλασσες μέρα με τη μέρα παράγουν όλο και λιγότερο ψάρι,σε λίγα χρόνια μόνο ιχθυοτροφείων θα έχουμε στο πιάτο μας...υπάρχουν εκατοντάδες Έλληνες που την έχουν μυριστεί εδώ και καιρό,εκμεταλλεύονται τις επιδοτήσεις (που τρέχουν και ΘΑ τρέχουν,όπως και τον Θερμοκηπίων) και πουλάνε συνέχεια γιατί πολύ απλά ΔΕΝ υπάρχει εγχώρια παραγωγή!
Όλοι αυτοί που έχουν κάνει και κάνουν περιουσίες απ'αυτές τις δουλειές,είναι αυτά τα 2-3 παιδιά το χρόνο που πάνε σ'αυτά τα τμήματα!Και τι λέτε,να τα κλείσουμε;Να γεμίσουμε κι άλλους γιατρούς,δικηγόρους,μηχανικούς;!Έχετε καταλάβει ότι αυτή η αστεία νοοτροπία έχει οδηγήσει την εγχώρια παραγωγή στην μέγιστη παρακμή;
Εγώ προτείνω Άγγελε (και όλοι σας) να σκέφτεστε πριν γράφετε τέτοια πράγματα,καθώς και να ρωτήσετε λίγο στην εργασιακή piazza να δείτε τι παίζει...

Και όχι,δεν θέλω αυτά τα τμήματα να κλείσουν...να συγχωνευτούν μεταξύ τους ΝΑΙ,να μειώσουν τους εισακτέους τους από 200 σε 20 ΝΑΙ (αφού τα φυντάνια μας θέλουν όλοι να γίνουν καθηγητές και Δ.Υ.),αλλά ΟΧΙ να κλείσουν ή να γίνουν ΙΕΚ...αυτόν που μου παράγει το ψάρι τον θέλω να το έχει σπουδάσει 4 χρόνια κι όχι 2!
ΑΝ είναι να κλείσει κάποιο τμήμα,εγώ μάγκες λέω να κλείσουν κάτι Θεολογίες και κάτι Ποιμαντικές,που το μόνο που προσφέρουν στην κοινωνία είναι γραφικούς δασκάλους της θρησκείας στα σχολεία και ενίσχυση της παιδείας του Ελληνικού Παπαδαριού, που τη μισή του περιουσία να έδινε στο κράτος θα είχαμε ξεχρεώσει...
Και πάλι λέω ένα μεγάλο "ΑΝ",γιατί καλό είναι να υπάρχουν αρκετά τμήματα (ακόμη και αυτά) γιατί πάνω απ'όλα είναι ωφέλιμο όλοι οι άνθρωποι να έχουν μια μόρφωση κάθε είδους...

Πάντως (μια που έφερα το παράδειγμα) αν ήταν να επιλέξω απ'αυτά τα δύο,καλύτερα στο Μεσολλόγι που είναι στου βοδιού το...κέρατο παρά ένα άχρηστο αντικείμενο...

Γι'αυτό λοιπόν,μην προχωράτε σε τέτοιους χαρακτηρισμούς τμημάτων,είτε πρόκειται για Πανεπιστήμια είτε για ΤΕΙ, γιατί πολύ εύκολα τέτοιες δηλώσεις μας γυρνάνε μπούμερανγκ!;)

Αυτό που παραθέτεις εσύ είναι ένα μόνο παράδειγμα. Και, εν πάση περιπτώσει, η έρευνα του Πολυτεχνείου κινείται σε άλλο επίπεδο!

1)Είχαμε μια φαγούρα που "κινείται" η έρευνα του Πολυτεχνείου...η συζήτηση πήγε εκεί επειδή ο φιλαράκος προηγουμένως θεωρεί τη διεξαγωγή οποιασδήποτε μορφής έρευνας στα ΤΕΙ ως κάτι το εξωπραγματικό (ως ειδήμων που είναι:P) και του απάντησα αναλόγως...
2)Μια που το αναφέρεις,last time I checked η έρευνα στην Ελλάδα έχει πιάσει πάτο ακόμη και από χώρες όπως η Τσεχία και η Σλοβακία...
Με το να συζητάτε λοιπόν εσύ και ο άλλος "μάγκας" για έρευνα στο "Γιουνανιστάν" αφενός δείχνει το πόσο "σοβαροί" είστε,αφετέρου δίνεται την εντύπωση ότι μιλάτε σε ηλίθιους ή ότι μας περνάτε για χαζούς τουρίστες...

Θα πρέπει τέλος αγαπητά μου παιδιά,να μάθετε ότι τα ΤΕΙ υποχρηματοδοτούνται σε σχέση με τα Πανεπιστήμια σε αναλογία μάλιστα 1/5 (:eek:) τη στιγμή που έχουν τις ίδιες λειτουργικές ανάγκες,ίσως και περισσότερες αν αναλογιστεί κανείς ότι δεν υπάρχει τμήμα στα ΤΕΙ που να μην διαθέτει έστω και ένα εργαστήριο...
Εγώ λοιπόν δράττομαι της ευκαιρίας να συγχαρώ το ΤΕΙ Λάρισας και όποιο τελοσπάντων ΤΕΙ κάτω από αυτές τις αντίξοες συνθήκες πετυχαίνει αυτά τα αποτελέσματα...και μην ξεχνάμε και κάτι άλλο παίδες,άλλο ένα ίδρυμα 25 ετών και άλλο ένα 100 ετών...ο πιο παλιός στο Ελλάντα είναι και ο πιο...βολεμένος!:DΚαι τα ΤΕΙ έχουν πολύ δρόμο (και αγώνες) να διανύσουν ακόμη...

Για να τελειώνουμε,υπάρχει ισχύον και σαφέστατος νόμος ότι έπρεπε να έχουμε νέα επαγγελματικά δικαιώματα...επίσης δεν υπάρχει αντίστοιχη οδηγία που να αναφέρει ότι θα πρέπει τα ΤΕΙ να διεξάγουν είτε έρευνα,είτε καν Μεταπτυχιακά για να έχουν αυτά τα Ε.Δ. αυτά γίνονται στα πλαίσια της εξέλιξης των ιδρυμάτων (και προς όφελος της τσέπης των καθηγητών φυσικά;))...
Εκεί εστιάζεται όλο το ενδιαφέρον και το "ζουμί" παιδιά και ό,τι και να λέτε εκτός του ότι είναι εκτός πραγματικότητας,δεν έχει και καμία σχέση με το θέμα...

Τώρα αν από εκεί και πέρα αντιλαμβάνεστε κάποια πράγματα και είτε δεν θέλετε να τα δεχτείτε είτε βαριέστε να διαβάζετε τι λέει ο άλλος,δικαίωμά σας και το σέβομαι...σεβαστείτε κι εσείς όμως το thread!

Υ.Γ. Τώρα Lita μου,τι να πω,ασχολείσαι με την ορθογραφία μου;Χαχαχαχαχαχαχαχαχαχα!:DΔεν φανταζόμουν ότι θα καθόσουν να δεις τα λάθη μου,ώστε να τα σχολιάσεις κιόλας!Ούτε καν από εσένα δεν το περίμενα!
Τελικά ο χαρακτηρισμός "παιδάκι του Δημοτικού" ίσως είναι πολύ τιμητικός,μάλλον βρίσκεσαι σε...εμβρυϊκό στάδιο!:clapup:
Να'σαι καλά,μου 'φτιαξες τη μέρα!:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Businessman

Νεοφερμένος

Ο Businessman αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Νέα Καρβάλη (Καβάλα). Έχει γράψει 106 μηνύματα.
@ Businessman:
Γιατί αναφέρεσαι μόνο στο δικό σου κλάδο? Υπάρχουν και ΤΕΙ που προσφέρουν πολλές άλλες ειδικότητες. Δεν υπάρχουν μόνο οι μηχανικοί σε αυτόν τον κόσμο. Επομένως για ποιό λόγο παραθέτεις τα παράπονά σου γιατί δεν σε δέχεται στο ΤΕΕ? Τί θέλεις δηλαδή? Να μας πείσεις για την κατάρτιση των αποφοίτων μηχανικών από ΤΕΙ (το οποίο θα ήταν δεκτό) ή να γκρινιάξεις που δεν είσαι ισότιμος με απόφοιτο ΑΕΙ κατά το ΤΕΕ??? Ενώ μου λές πως δεν έχεις πρόβλημα με το να μην θεωρείσαι επιστήμων, θα έκανες τα αδύνατα δυνατά για να αποκτήσεις τα δικαιώματα που έχει ένας επιστήμων!!!!

Προσωπικώς, δεν έχω ΚΑΝΕΝΑ πρόβλημα με τα ΤΕΙ!!! Προσφέρουν και αυτά γνώσεις και οι ειδικότητές τους είναι χρήσιμες!!! ΑΛΛΑ δεν προσφέρουν ίδιου επιπέδου κατάρτιση με αυτή των ΑΕΙ !!! Deal with it!!! Δεν είπαμε πως είστε άχρηστοι!!! Είπαμε απλώς πως η εξομοίωση είναι εις βάρος των αποφοίτων ΑΕΙ. Τα ΤΕΙ ήταν καλά όπως ήταν, ανώτερα.

Μιλάω για τον κλάδο μου γιατι ΑΥΤΟΝ ΞΕΡΩ,δεν έχουμε όλοι απόψεις "επί παντός επιστητού όπως εσύ!Και δεν μιλάω για πράγματα που δεν γνωρίζω γιατί πολύ απλά θα καταντήσω να εκτίθεμαι,όπως εσύ...
Αυτά που γράφω είναι ορισμένες ΑΛΗΘΕΙΕΣ...αν εσύ τα θεωρείς παράπονα ή "γκρίνια" συγχαρητήρια...επίσης,αν έχεις την εντύπωση ότι δεν υπάρχουν τρόποι (μια που αναφέρεσαι σε αυτό) για έναν Μηχανικό Τ.Ε. να πάρει αυτά που δικαιούται "απ'το παράθυρο,είσαι γελασμένη...υπάρχουν και αλλού ξέρεις,ΤΕΕ;) όχι μόνο στο Ελλάντα...λεπτομέρειες όπως καταλαβαίνεις ούτε μπορώ να γράψω δημόσια (και ούτε και έχουν σημασία άλλωστε...)

[...] εγώ απλώς αναφέρω ό,τι λέει ο νόμος για την Τριτοβάθμια Εκπαίδευση και την εκπαιδευτική πραγματικότητα στα ΤΕΙ από ιδρύσεώς τους...μαθήματα ίδια,συγγράμματα ίδια,διδάκτορες καθηγητές κ.λπ. τώρα ΑΝ αυτά δεν γίνονται "καλά" δεν έχει καμία σημασία,και το χειρότερο ΑΕΙ σε κάθε χώρα έχει επαγγελματικά δικαιώματα (σου λέω για τελευταία φορά ότι αυτό "καίει" τους φοιτητές και όχι η αντιπαράθεση μαζί σας,τουλάχιστον όσους έχουν ένα επίπεδο...) αν δεν γίνεται καλό μάθημα (κατά τα λεγόμενά σου) αφενός δεν σε αφορά,αφετέρου θα βγεις κερδισμένη ΕΣΥ αφού κάνεις "καλό" μάθημα,έτσι δεν είναι;
[...]

Το κάθε ίδρυμα είναι ξεχωριστό,έχει την δική του φιλοσοφία και εκπαιδευτική πολιτική (εξού και το "αυτοδιοίκητο" των ΑΕΙ,ΑΝ έχεις ακουστά...) και έχει υποχρέωση να λογοδοτεί ΜΟΝΟ στο Υπουργείο Παιδείας και σε κανέναν άλλο!

[...] επειδή θα τελειώσεις (προφανώς) έναν κύκλο σπουδών 4ετούς φοίτησης πάει να πει ότι είσαι κι επιστήμων;Δηλαδή αυτοί που έχουν τα διδακτορικά και ασχολούνται με την έρευνα στο εξωτερικό (όχι με την δική μας "έρευνα") και διδάσκουν εσένα που είσαι "επιστήμων" τι είναι οι πεφωτισμένοι;!

Υ.Γ. Επειδή βλέπω ότι έπιασες και το "ΤΕΕ" (άλλο ένα πράγμα για το οποίο δεν έχεις ιδέα)...το ότι δεν με "δέχεται" είναι το τελευταίο για το οποίο το κατηγορώ,απλά να ξέρεις ότι πολλά δεινά του τόπου μας,κυρίως οικονομικής φύσεως ευθύνονται σ'αυτή τη "χούφτα" ανθρώπων,που έχουν κατακλέψει το δημόσιο χρήμα και έχουν "φάει" τον "άμπακο" απ'τα δημόσια έργα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Πες τα ρε φιλε .Ορισμενα ατομα ειναι τελειως κομπλεξικα,δεν μπορουν να διαχωρισουν τον ορο ΤΕΙ-ΑΕΙ.Απο το ενα βγαινεις τεχνικος και απο το αλλο επιστημονας,απλα πραγματα.Εχετε δει οικονομικο διευθυντη ή διευθυντη παραγωγης με πτυχιο ΤΕΙ?

Σου έχω κάτι καλύτερο, διευθυντές από ΙΕΚ. Πάρε παράδειγμα από πλαίσιο
  • Διευθυντής Direct πωλήσεων
  • Διευθυντής Μηχανογράφησης
  • Διευθυντής Πλαισίου Βουλγαρίας

Ωστόσο ναι υπάρχουν πολλά στελέχη Διευθυντών με ΤΕΙ π.χ. στην Πλαίσιο ΑΕ η Διευθύντρια Πωλήσεων σε Επιχειρήσεις ή στην HOL o Customer Operations Director. Κάποτε είχα πετύχει και CFO από Deree σε εταιρία εισηγημένη στο χρηματιστήριο Αθηνών.

Υ.γ.: Ωστόσο δεν είμαι υπέρ στην ενοποίηση ΤΕΙ με τα ΑΕΙ, αντιμετωπίζουν σοβαρά διορθωτικά προβλήματα και προβλήματα ποιότητας σπουδών ... ναι υπάρχουν εξαιρέσεις μέσα στα ΤΕΙ και από μαθητές και από καθηγητές. Μπορεί να υπήρξαν λαμπρά αποτελέσματα στους χώρους ΤΕΙ, ωστόσο έχουν υπάρξει λαμπρά αποτελέσματα σε γκαράζς :P Ίσως κάποια άλλη στιγμούλα να αναπτύξω περισσότερο τις απόψεις μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lita Athens

Δραστήριο μέλος

Η Lita Athens αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 541 μηνύματα.
ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΝ ΟΛΟΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΙΣΟΙ ΚΑΙ ΟΜΟΙΟΙ!!! Αλλο δερματολόγος, άλλο αισθητικός! Αλλο αρχαιολόγος, άλλο ξεναγός! Αλλο μηχανικός ΑΕΙ και άλλο τεχνίτης ΤΕΙ! Αλλο οικονομολόγος από την ΑΣΟΕΕ και άλλο λογιστής από ΤΕΙ!

Δεν είπα πως οι αισθητικοί, ξεναγοί, τεχνίτες, λογιστές κλπ είναι άχρηστοι!! Χρησιμότατοι είναι!! Απλώς δεν μπορεί να έχουν τα ίδια δικαιώματα και το ίδιο κύρος με τους δερματολόγους, αρχαιολόγους, μηχανικούς και οικονομολόγους! Είναι σουρεαλιστικό ένας απόφοιτος ΕΜΠ, παραδείγματος χάριν, να έχει προιστάμενό του έναν απόφοιτο ΤΕΙ, επειδή μπορεί ο απόφοιτος ΤΕΙ να είναι περισσότερα χρόνια σε μια υπηρεσία (και, δυστυχώς, έτσι όπως έγιναν τα πράγματα, θα το δούμε και αυτό)!!!!! Η ιεραρχία είναι απαραίτητη, για την ορθή λειτουργία μιας κοινωνίας!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:
Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top