Ικάρων (ΣΙ) Μηχανικοί (ΣΜΑ)

angelvasil92

Νεοφερμένος

Ο angelvasil92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 113 μηνύματα.
Σκέφτομαι πολύ σοβαρά να δηλώσω με το καλό του χρόνου την παραπάνω σχολή, καθώς πιστεύω η βάση της είναι μέσα στις δυνατότητες μου(αν όλα πάνε καλά)...
Θα ήθελα τις απόψεις σας πάνω στη συγκεκριμένη σχολή...πάσα πληροφορία δεκτή :iagree:

Ευχαριστώ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epsilon

Δραστήριο μέλος

Ο epsilon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 549 μηνύματα.
Πολύ καλή σχολή.Οτιδήποτε σχετικό με τα μαθήματα,τις εγκαταστάσεις κλπ υπάρχει εδώ https://www.haf.gr/el/career/academies/si/
Το πρώτο έτος είναι κοινό για όλους.Στο δεύτερο έτος σύμφωνα με τις ανάγκες της ΠΑ και τις προτιμήσεις σου διαλέγεις ειδικότητα:1)Μηχανικός αεροσκαφών(ασχολείσαι με κινητήρες,υδραυλικά,συστήματα κλιματισμού,άτρακτο κλπ) 2)Μηχανικού τηλεπικοινωνιών-ηλεκτρονικού(ασχολείσαι με ραντάρ,ηλεκτρονικά συστήματα οπλικών συστημάτων και οτιδήποτε είναι ηλεκτρονικό πάνω στο αεροσκάφος) 3)Μηχανικός αεροπορικών εγκαταστάσεων(κάτι σαν πολιτικός μηχανικός που ασχολείται με τις πίστες των αεροδρομίων κλπ).
Ο απόφοιτος ΣΜΑ κυρίως διοικεί.Δεν ασχολείσαι δηλαδή σαν μηχανικός με επισκευή αεροσκαφών.Δουλεύεις κυρίως σε γραφείο.Έχεις τη δυνατότητα να συνεχίσεις τις σπουδές σου στο εξωτερικό σε πολύ καλά πανεπιστήμια και να πληρώνεσαι κιόλας αφού παράλληλα θα δουλεύεις.Πρώτος μισθός αποφοίτου ΣΜΑ γύρω στα 1100 ευρώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

milanezos92

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο milanezos92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 225 μηνύματα.
δηλαδη το τμημα ειναι ενα καλο εισητηριο για την εισαγωγη σε ενα πανεπηστημιο του εξωτερικου ετσι ωστε στα σαραντα μου που θα μπορω να αποχωρησω απο το στρατο να εργαστο σαν μηχανικος στην πολιτικη αεροπορια?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

angelvasil92

Νεοφερμένος

Ο angelvasil92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 113 μηνύματα.
δηλαδη το τμημα ειναι ενα καλο εισητηριο για την εισαγωγη σε ενα πανεπηστημιο του εξωτερικου ετσι ωστε στα σαραντα μου που θα μπορω να αποχωρησω απο το στρατο να εργαστο σαν μηχανικος στην πολιτικη αεροπορια?

Μπορεις να το δεις και ετσι, αλλα αμα θες να υπηρετησεις στην πολιτικη αεροπορια σαν ιπτάμενος ή μηχανικός, το καλύτερο είναι να πας σε ιδιωτικές σχολές πιλότων...βέβαια θα χρειαστείς περίπου 50000-75000 ευρώ, αλλά πας κατευθείαν για πιλότος πολιτικής αεροπορίας...Αν δεν σ αρέσει ο στρατός, δεν ειναι και το καλύτερο να πας ικάρων, να τελειώσεις και να περιμένεις άλλα 8 χρόνια τουλάχιστον για να αποστρατευτείς...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epsilon

Δραστήριο μέλος

Ο epsilon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 549 μηνύματα.
δηλαδη το τμημα ειναι ενα καλο εισητηριο για την εισαγωγη σε ενα πανεπηστημιο του εξωτερικου ετσι ωστε στα σαραντα μου που θα μπορω να αποχωρησω απο το στρατο να εργαστο σαν μηχανικος στην πολιτικη αεροπορια?
Όχι σε καμία περίπτωση.Πρώτον,δεν έχουν όλοι τη δυνατότητα να πάνε σε πανεπιστήμια του εξωτερικού,οι ευκαιρίες είναι λίγες και σίγουρα απαιτείται και βύσμα.Δεύτερον,δεν είναι εύκολο να μεταφερθείς από τη πολεμική στη πολιτική αεροπορία επειδή όπως είπα και πιο πάνω η δουλειά του μηχανικού ΣΜΑ δεν είναι να επισκευάζει αεροπλάνα αλλά να διοικεί και να επιβλέπει,εργάζεται σε γραφείο.Επίσης οι μηχανικοί της πολιτικής αεροπορίας έχουν διαφορετική νομοθεσία,τα πτυχία που τους πιστοποιούν σαν μηχανικούς δίνονται αποκλειστικά και μόνο από την ΥΠΑ με γραπτές εξετάσεις και καθοριμένη εμπειρία πάνω στη συντήρηση-επισκευή αεροσκαφών.Αν θες να δουλέψεις στη πολιτική αεροπορία μην πας ΣΜΑ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kodo

Νεοφερμένος

Ο Kodo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Απο ΕΠΑ.Λ παιδια περναω ΣΜΑ και με τι βαθμο???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Parapan

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Parapan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 188 μηνύματα.
Νομίζω πως όχι φίλε μου.... Τσέκαρε όμως την φετινή προκήρυξη για να βεβαιωθείς!

Κάτι σχετικό άσχετο ξεχάστε τις συνταξιοδοτήσεις στα 40, πάνε αυτά με τα νέα νομοσχέδια...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

damian

Νεοφερμένος

Ο damian αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Γεια σε ολους!Ξερει κανεις αν περασει ο αποφοιτος ΣΙ τις κατατακτηριες σε ποιο σε ποιον κυκλο μπαινει στο ΕΜΠ;;δηλαδη αν καποιος ειναι μηχανικος αεροσκαφων και περασει στο εμπ θα ακολουθησει αναγκαστικα τον κυκλο του μηχανικου εναεριων και επιγειων μεσων;ευχαριστω :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Madclocker

Νεοφερμένος

Ο Madclocker αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 106 μηνύματα.
μπορεί κάποιος να μου πει υπεύθυνα το πόσο είναι το όριο γι αυτήν την σχολή; ευχαριστώ πολύ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gregory nub

Διάσημο μέλος

Ο gregory nub αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,619 μηνύματα.
Πιστευω -2.50 το καθε ματι.
Δεν ειμαι σιγουρος, παντως υπαρχει ιστοσελιδα αεροπορων, ψαξε την.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Madclocker

Νεοφερμένος

Ο Madclocker αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 106 μηνύματα.
η προκύρηξη λέει αυτό
Code:
Οπτική οξύτητα χωρίς ή με διόρθωση 10/10 σε κάθε οφθαλμό
και η διαθλαστική ανωμαλία να μην υπερβαίνει τις τέσσερις και μισή σφαιρικές
διοπτρίες (41/2) (σφαιρικό ισοδύναμο).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ZeglisX

Νεοφερμένος

Ο ZeglisX αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 20 μηνύματα.
-4.5 στο καθε ματι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Τίποτα καινούριο για την σχολή?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

anastasia!

Νεοφερμένος

Η anastasia! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Γεια σας κι από εμένα! Είμαι μαθήτρια της Γ' Λυκείου και σκέφτομαι σοβαρά τη ΣΜΑ μηχανικών. Γνωρίζει κάποιος αν υπάρχουν πολλές γυναίκες στη σχολή; Είναι δύσκολο για μια γυναίκα να αποφοιτήσει από τη ΣΜΑ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

JKaradakov

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιορδάνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 12,311 μηνύματα.
Γεια σας κι από εμένα! Είμαι μαθήτρια της Γ' Λυκείου και σκέφτομαι σοβαρά τη ΣΜΑ μηχανικών. Γνωρίζει κάποιος αν υπάρχουν πολλές γυναίκες στη σχολή; Είναι δύσκολο για μια γυναίκα να αποφοιτήσει από τη ΣΜΑ;

Κοίτα κάθε χρόνο πέρνουν απο 10 μέχρι 20-25 άτομα. Επίσης όπως και να το κάνεις είναι σχολή μηχανολόγων. Πάντως είναι μία πάρα πολύ καλή σχολή και αν δεν είχα πρόβλημα με τα μάτια θα ήταν στις πρώτες επιλογές μου.

Καλή σου επιτυχία! :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Itach1

Διάσημο μέλος

Ο Τζουτζουμπρούτζος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,350 μηνύματα.
Γεια σας κι από εμένα! Είμαι μαθήτρια της Γ' Λυκείου και σκέφτομαι σοβαρά τη ΣΜΑ μηχανικών. Γνωρίζει κάποιος αν υπάρχουν πολλές γυναίκες στη σχολή; Είναι δύσκολο για μια γυναίκα να αποφοιτήσει από τη ΣΜΑ;
Βγαλε τα μορια πρωτα και μετα να σε ανησυχει αυτο...;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sky'sTheLimit

Νεοφερμένος

Η Sky'sTheLimit αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 49 μηνύματα.
ε εγω στο ενα εχω 4,5 και στο αλλο 4..αν γραψω οσο θελει θα με παρουνε η μπα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

JKaradakov

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιορδάνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 12,311 μηνύματα.
"Η οπτική οξύτητα πρέπει να είναι 20/20 (0 βαθμοί μυωπία) για το τμήμα Ιπταμένων ενώ δεν πρέπει να ξεπερνάει τους 2,5 βαθμούς για το τμήμα Μηχανικών. Υποψήφιοι που έκαναν επέμβαση με LASER για διόρθωση της μυωπίας τους δε γίνονται δεκτοί στο τμήμα Ιπταμένων."
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jimaraz97

Νεοφερμένος

Ο Jimaraz97 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 52 μηνύματα.
Γεια σας παιδια, θελω και εγω να γινω ικαρος αλλα εχω αστιγματισμο μονο στο εναν ματι 0,5. Γνωριζεται αν με τον αστιγματισμο μπορω να γινω??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φρεντος

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Φρεντος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,181 μηνύματα.
Γεια σας παιδια, θελω και εγω να γινω ικαρος αλλα εχω αστιγματισμο μονο στο εναν ματι 0,5. Γνωριζεται αν με τον αστιγματισμο μπορω να γινω??

Oχι φιλε....Δυστυχως δε μπορεις...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top