Ικάρων (ΣΙ) Ιπτάμενοι

milanezos92

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο milanezos92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 225 μηνύματα.
Ισως τα μπερδεψα με τα ΤΕΦΑΑ, παντως σε καποια σχολη γινεται αυτο ακριβως που λεω.
μονο στα τεφαα βαθμολογειται η επιδοση...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Respect

Νεοφερμένος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Άργος (Αργολίδα). Έχει γράψει 9 μηνύματα.
αυτό που λέω είναι ότι πετάνε και μαχητικά. και στην Ελλάδα υπάρχουν ιπτάμενοι που πετάνε με γυαλιά σε μαχητικά, λίγοι αλλά υπάρχουν. ( έχω δει 2-3 στην 348 που πετάει RF-4) Το ίδιο και στο εξωτερικό όπου δέχονται με γυαλιά και για τα μαχητικά.

Καλησπέρα σας!

Διαβάζοντας είδα πως υπάρχει ένα ζήτημα με τα γυαλιά, δηλαδή αν επιτρέπετε να φορά ένας πιλότος γυαλιά.
Πριν από καιρό είδα ένα video κάπου (YouTube ίσως) όπου μίλαγε ένας πιλότος σχετικά με το τι χρειάζεται κάποιος για να γίνει πιλότος. Στην ερώτηση «μπορεί κάποιος με μυωπία να γίνει πιλότος» η απάντηση ήταν «όχι»! Αλλά μπορεί στο μέλλον να αποκτήσει ΠρεσβυωπίαΤα γυαλιά που βλέπετε να φοράνε μερικοί πιλότοι είναι γυαλιά πρεσβυωπίας, δηλαδή γυαλιά που σε βοηθάνε να βλέπεις κοντά (τα όργανα του cockpit)…



Αυτό είχα να πω. Τώρα “γκουγκλίστε” όσοι ενδιαφέρεστε για περισσότερες πληροφορίες

Με αγάπη :jumpy:Respect:jumpy:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epsilon

Δραστήριο μέλος

Ο epsilon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 549 μηνύματα.
Φυσικά αναφερεσαι στη πολεμική αεροπορία γιατί στη πολιτική δεν υπάρχει πρόβλημα.Είτε με γυαλιά,ειτε με φακούς είτε με διόρθωση λέιζερ μπορείς να πας χωρίς πρόβλημα(βλέπε medical class 1).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

eliza 92

Νεοφερμένος

Η eliza 92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' γυμνασίου. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Γειάα σας... Μία ερώτηση θέλω να κάνω μόνο.. Λέει ότι δεν μπορείς να έχεις από 0.25 μυωπία.. Αν έχεις 0.25΄΄Έχω 0.0 και στο άλλο 0.25... Ευχαριστώ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Parapan

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Parapan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 188 μηνύματα.
Καλησπέρα σας!

Διαβάζοντας είδα πως υπάρχει ένα ζήτημα με τα γυαλιά, δηλαδή αν επιτρέπετε να φορά ένας πιλότος γυαλιά.
Πριν από καιρό είδα ένα video κάπου (YouTube ίσως) όπου μίλαγε ένας πιλότος σχετικά με το τι χρειάζεται κάποιος για να γίνει πιλότος. Στην ερώτηση «μπορεί κάποιος με μυωπία να γίνει πιλότος» η απάντηση ήταν «όχι»! Αλλά μπορεί στο μέλλον να αποκτήσει ΠρεσβυωπίαΤα γυαλιά που βλέπετε να φοράνε μερικοί πιλότοι είναι γυαλιά πρεσβυωπίας, δηλαδή γυαλιά που σε βοηθάνε να βλέπεις κοντά (τα όργανα του cockpit)…



Αυτό είχα να πω. Τώρα “γκουγκλίστε” όσοι ενδιαφέρεστε για περισσότερες πληροφορίες

Με αγάπη :jumpy:Respect:jumpy:

και με πρεσβυωπία πετάνε και με μυωπία. τα έχω συζητήσει με χειριστές της ΠΑ από κοντά και τους έχω δει κιόλας...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fdLP.

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο fdLP. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 132 μηνύματα.
και τοτε γιατι λενε οτι δεχονται μονο 20/20 ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PzH-2000GR

Νεοφερμένος

Ο PzH-2000GR αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 105 μηνύματα.
και τοτε γιατι λενε οτι δεχονται μονο 20/20 ?


Εγώ πάντως, από συμμαθητή μου που έδωσε εφέτος για ΣΙ-ΙΠΤΑΜΕΝΟΙ, τον έκοψαν με 0,25 μυωπία και τώρα περάσαμε μαζί ΣΣΕ. Επομένως, ιπτάμενοι με μυωπία υπάρχουν επειδή την απέκτησαν αργότερα. Δε νομίζω να παίρουν με μυωπία άτομα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Parapan

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Parapan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 188 μηνύματα.
Επομένως, ιπτάμενοι με μυωπία υπάρχουν επειδή την απέκτησαν αργότερα.

Ακριβώς αυτό. Έβγαλαν μυωπία μετά την αποφοίτηση από την ΣΙ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pantelhs

Νεοφερμένος

Ο pantelhs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Απο Ικάρων γίνεται καποιος μετα να γίνει πιλότος αλλα στη πολιτική αεροπορία???
Και σε μαθαίνουν να πιλοτάρεις μόνο αεροπλάνα η και ελικόπτερα?? Υπαρχει καμια άλλη σχολη πιλότων??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epsilon

Δραστήριο μέλος

Ο epsilon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 549 μηνύματα.
Απο Ικάρων γίνεται καποιος μετα να γίνει πιλότος αλλα στη πολιτική αεροπορία???
Και σε μαθαίνουν να πιλοτάρεις μόνο αεροπλάνα η και ελικόπτερα?? Υπαρχει καμια άλλη σχολη πιλότων??
Μπορείς να πας στη πολιτική αεροπορία μετά αλλά δεν ειναι εύκολο και ούτε συνηθίζεται πλέον.Παλαιότερα γινόταν αλλά πλέον όχι και τόσο.Σε μαθαίνουν να πετάς σε εκπαιδευτικά αεροπλάνα και ανάλογα το που θα πας μετά εκπαιδευεσαι στον ανάλογο τύπο αεροσκάφους ή ελικοπτέρου.Μπορεί να πας σε μαχητικά,μεταγωγικα,ελικόπτερα,πυροσβεστικά κλπ ανάλογα με τις επιδόσεις σου αυτοί αποφασίζουν που θα πας.Υπαρχουν πολλές σχολες επαγγελματιών πιλότων στην Ελλάδα όπως οι Global,Egnatia,μια στη Κρήτη
μια στη Ρόδο και μερικές άλλες.Οι σχολές είναι ιδιωτικές και το κόστος κυμαίνεται στα 50000-60000 ευρώ.Δεν σου εγγυώνται ότι θα βρεις δουλειά όμως.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Respect

Νεοφερμένος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Άργος (Αργολίδα). Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Μπορεί να πας σε μαχητικά,μεταγωγικα,ελικόπτερα,πυροσβεστικά κλπ ανάλογα με τις επιδόσεις σου αυτοί αποφασίζουν που θα πας.

Δέν μας δίνεται η επιλογή να διαλέξουμε?
Εγω π.χ δεν θέλω να μπω στα μαχητικά, γιατι μου αρεσουν περισότερο τα μεταγωγικά....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epsilon

Δραστήριο μέλος

Ο epsilon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 549 μηνύματα.
Δέν μας δίνεται η επιλογή να διαλέξουμε?
Εγω π.χ δεν θέλω να μπω στα μαχητικά, γιατι μου αρεσουν περισότερο τα μεταγωγικά....
Όχι δεν διαλέγεις.Πας εκεί που εκείνοι θα θεωρήσουν ότι είσαι κατάλληλος.Και πίστεψέ με στα μαχητικά για να πας πρέπει να είσαι αστέρι και θέλει πολύ κόπο και προσπάθεια,επομένως καταλαθος ή χωρίς να το θέλεις δεν πρόκειται να βρεθείς στα μαχητικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pantelhs

Νεοφερμένος

Ο pantelhs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Αν περάσω ικαρων αλλα μηχανικος κι υστερα παω σε ιδιωτικη σχολη πιλοτων και μαθω κανονικα να πεταω ελικοπτερο η καποιο αλλο ειδος αεροσκάφους που υπάρχει στη Π.Α... μπορει μετα να πεταω και με τα αεροπλανα της Π.Α σαν αυτους που περασαν κατευθειαν ιπταμενοι??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epsilon

Δραστήριο μέλος

Ο epsilon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 549 μηνύματα.
Αν περάσω ικαρων αλλα μηχανικος κι υστερα παω σε ιδιωτικη σχολη πιλοτων και μαθω κανονικα να πεταω ελικοπτερο η καποιο αλλο ειδος αεροσκάφους που υπάρχει στη Π.Α... μπορει μετα να πεταω και με τα αεροπλανα της Π.Α σαν αυτους που περασαν κατευθειαν ιπταμενοι??
Οχι αυτό δεν γίνεται.Ότι και να κανείς η ειδικότητα σου δεν αλλάζει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pantelhs

Νεοφερμένος

Ο pantelhs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Ο μισθός ενος πιλοτου στην Π.Α. ποσος ειναι πανω κατω??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epsilon

Δραστήριο μέλος

Ο epsilon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 549 μηνύματα.
Ο μισθός ενος πιλοτου στην Π.Α. ποσος ειναι πανω κατω??
Μαζί με το πτητικό επίδομα περίπου 2000 Ε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pantelhs

Νεοφερμένος

Ο pantelhs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Δηλαδη μολις τελειωσω τη σχολη θα μου δινουν τοσα??? Ως ανθυποσμηναγος?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

JunKa

Νεοφερμένος

Ο Ηλίας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 22 μηνύματα.

epsilon

Δραστήριο μέλος

Ο epsilon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 549 μηνύματα.
Δηλαδη μολις τελειωσω τη σχολη θα μου δινουν τοσα??? Ως ανθυποσμηναγος?
Φίλε στην ικάρων δεν πας για τα λεφτά.Σκέψου πιο ώριμα.Είναι ένα επάγγελμα που για να πετύχεις θέλει πολλή αγάπη και μεράκι για το αεροπλάνο,έχει πολλά ρίσκα και πολλές δυσκολίες.Είναι ΣΤΡΑΤΟΣ και θέλει τρέλα.Αν θες απλά τη μονιμότητα ψάξε τουλάχιστον σε καμιά άλλη στρατιωτική σχολή πιο χαλαρή πχ ΣΥΔ.
Τώρα σχετικά με την ερώτησή σου ο μισθός εξαρτάται από τη μονάδα και τον τύπο του αεροσκάφους στο οποίο θα μπεις.Ενδεικτικά 1800-2000 μαζί με το πτητικό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pantelhs

Νεοφερμένος

Ο pantelhs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Ρε συ ρωταω απλα για να ξερω! Δε με νοιαζουν τα λεφτα! Ακομα και να μη με πληρωναν εγω εκει θα πηγαινα!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top