Ικάρων (ΣΙ) Ιπτάμενοι

epsilon

Δραστήριο μέλος

Ο epsilon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 549 μηνύματα.
αμα υποθετικα τελιωσεις την ικαρων, μετα κανεις 3 παιδια, ισχυει οτι ερχεσαι στην πολη σου;
Δεν είμαι σίγουρος αλλά δεν νομίζω.Τα παιδιά σου δίνουν επίδομα αλλά να σε στείλουν στον τόπο κατοικίας δεν νομίζω.Στρατιωτικός θα είσαι,μη περιμένεις να είσαι σε ένα σημείο για πάντα.Στην αεροπορία οι μεταθέσεις είναι λίγες αλλά υπάρχουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

George-junior

Νεοφερμένος

Ο George-junior αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
με λιγα λογια στους ιπταμενους μπαινουν οι καλυτεροι και στους μηχανικους(πολεμικων αεροσκαφων) μπαινουν οχι απλως οι καλυτεροι αλλα οι εκλεκτοι!!!ποσα μορια θελεις για μηχανικος(ειμαστε πολυτεχνοι οικογενεια,εχω 2 αδερφια και ειμαι ο πρωτοτοκος)βοηθαει?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

angelvasil92

Νεοφερμένος

Ο angelvasil92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 113 μηνύματα.
με λιγα λογια στους ιπταμενους μπαινουν οι καλυτεροι και στους μηχανικους(πολεμικων αεροσκαφων) μπαινουν οχι απλως οι καλυτεροι αλλα οι εκλεκτοι!!!ποσα μορια θελεις για μηχανικος(ειμαστε πολυτεχνοι οικογενεια,εχω 2 αδερφια και ειμαι ο πρωτοτοκος)βοηθαει?

Η γενικη σειρα ειναι 19187 αλλα για πολυτεκνους(να ναι καλα οι γονεις μου μας κανανε τεσσερις :D ), η βαση ειναι 18658... Παλι ειναι πολλα, αλλα αν σκεφτεις οτι οι υπολοιποι μπαινουν με 19187 εεε οσο να ναι σου δινει κουραγιο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

George-junior

Νεοφερμένος

Ο George-junior αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
αμα εχεις μυωπια μπορεις να γινεις μηχανικος πολεμικης αεροποριας??????
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

angelvasil92

Νεοφερμένος

Ο angelvasil92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 113 μηνύματα.
αμα εχεις μυωπια μπορεις να γινεις μηχανικος πολεμικης αεροποριας??????

ναι, αρκει να μην υπερβαινει τους 4.5 βαθμους... αμα εχεις παραπανω, σε δεχονται μονο αν κανεις laser
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epsilon

Δραστήριο μέλος

Ο epsilon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 549 μηνύματα.
με λιγα λογια στους ιπταμενους μπαινουν οι καλυτεροι και στους μηχανικους(πολεμικων αεροσκαφων) μπαινουν οχι απλως οι καλυτεροι αλλα οι εκλεκτοι!!!ποσα μορια θελεις για μηχανικος(ειμαστε πολυτεχνοι οικογενεια,εχω 2 αδερφια και ειμαι ο πρωτοτοκος)βοηθαει?
Κανείς δεν είπε κάτι τέτοιο.Ως μηχανικός μπορείς να δουλέψεις στα μαχητικά χωρίς να χρειάζεται να είσαι και ο εκλεκτός.Γενικά άμα πας ΣΜΑ σίγουρα θα δουλέψεις στα μαχητικά αν το επιλέξεις.Αλλά η ΣΜΑ είναι δύσκολη σχολή.Θέλει διάβασμα τόσο για να μπεις όσο και για να τη τελειώσεις.Και σίγουρα πρέπει να ξέρεις ότι αυτοί που γίνονται μηχανικοί αεροπλάνων δεν ήθελαν να γίνουν πιλότοι.Πρέπει να το γουστάρεις πολύ το αντικείμενο και όχι να πας κατά ανάγκη.
Επίσης άμα δεν περάσεις ΣΜΑ σκέψου και την ΣΤΥΑ.Μπορείς να γίνεις μηχανοσυνθέτης και να επισκευάζεις αεροπλάνα(μαχητικά ή ότι άλλο) ή να διαλέξεις ανάμεσα σε πολλές άλλες ειδικότητες όπως ελεγκτής αναχαίτισης,μηχανικός τηλεπικοινωνιών-ηλεκτρονικός κλπ.
Από την άλλη με 50000-60000 ευρώ πας σε μια σχολή επαγγελματιών πιλότων στην Ελλάδα ή στο εξωτερικό και ακολουθείς καριέρα πιλότου στην πολιτική αεροπορία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

angelvasil92

Νεοφερμένος

Ο angelvasil92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 113 μηνύματα.
Κανείς δεν είπε κάτι τέτοιο.Ως μηχανικός μπορείς να δουλέψεις στα μαχητικά χωρίς να χρειάζεται να είσαι και ο εκλεκτός.Γενικά άμα πας ΣΜΑ σίγουρα θα δουλέψεις στα μαχητικά αν το επιλέξεις.Αλλά η ΣΜΑ είναι δύσκολη σχολή.Θέλει διάβασμα τόσο για να μπεις όσο και για να τη τελειώσεις.Και σίγουρα πρέπει να ξέρεις ότι αυτοί που γίνονται μηχανικοί αεροπλάνων δεν ήθελαν να γίνουν πιλότοι.Πρέπει να το γουστάρεις πολύ το αντικείμενο και όχι να πας κατά ανάγκη.
Επίσης άμα δεν περάσεις ΣΜΑ σκέψου και την ΣΤΥΑ.Μπορείς να γίνεις μηχανοσυνθέτης και να επισκευάζεις αεροπλάνα(μαχητικά ή ότι άλλο) ή να διαλέξεις ανάμεσα σε πολλές άλλες ειδικότητες όπως ελεγκτής αναχαίτισης,μηχανικός τηλεπικοινωνιών-ηλεκτρονικός κλπ.
Από την άλλη με 50000-60000 ευρώ πας σε μια σχολή επαγγελματιών πιλότων στην Ελλάδα ή στο εξωτερικό και ακολουθείς καριέρα πιλότου στην πολιτική αεροπορία.

Ναι αλλα οταν πας για ΣΜΑ και καταληγεις ΣΤΥΑ , όσο να ναι σε πειραζει μεσα σου...
Αλλο να εισαι αρχιμηχανικος και να διοικεις απο γραφειο, και αλλο να κανεις τη γρασοδουλεια...
Είναι σαν να πηγαινεις για μηχανολογος μηχανικος και να καταληγεις ΤΕΙ οχηματων...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epsilon

Δραστήριο μέλος

Ο epsilon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 549 μηνύματα.
Ναι αλλα οταν πας για ΣΜΑ και καταληγεις ΣΤΥΑ , όσο να ναι σε πειραζει μεσα σου...
Αλλο να εισαι αρχιμηχανικος και να διοικεις απο γραφειο, και αλλο να κανεις τη γρασοδουλεια...
Είναι σαν να πηγαινεις για μηχανολογος μηχανικος και να καταληγεις ΤΕΙ οχηματων...
Ναι αλλά τη πραγματική δουλειά του μηχανικού αεροσκαφών,δηλαδή τη συντήρηση και επισκευή αεροσκαφών στις πίστες,στα υπόστεγα κλπ τη κάνουν οι μηχανοσυνθέτες της ΣΤΥΑ.Οι μηχανικοί της ΣΜΑ ασχολούνται περισσότερο με διοίκηση,ως επιτελικοί,αρχιμηχανικοί κλπ.
Ακόμα και οι απόφοιτοι ΣΤΥΑ δεν ασχολούνται πάντα με τη γρασοδουλειά.Μετά από μερικά χρόνια ανεβαίνουν στην ιεραρχία και ασχολούνται περισσότερο με διερεύνηση βλαβών και πιο σημαντικά πράγματα.
Αλλά σίγουρα άλλο ΣΜΑ άλλο ΣΤΥΑ.Πιστεύω όμως ότι αξίζουν και οι δυο σχολές.
Επίσης η ΣΜΑ δεν είναι πολυτεχνείο.Είναι 4 χρόνια και το κακό είναι ότι εκτός πολεμικής αεροπορίας δεν έχουν επαγγελματικά δικαιώματα μηχανολόγου όπως οι αεροναυπηγοί της Πάτρας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mic91

Νεοφερμένος

Ο mic91 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 55 μηνύματα.
Κανείς δεν είπε κάτι τέτοιο.Ως μηχανικός μπορείς να δουλέψεις στα μαχητικά χωρίς να χρειάζεται να είσαι και ο εκλεκτός.Γενικά άμα πας ΣΜΑ σίγουρα θα δουλέψεις στα μαχητικά αν το επιλέξεις.Αλλά η ΣΜΑ είναι δύσκολη σχολή.Θέλει διάβασμα τόσο για να μπεις όσο και για να τη τελειώσεις.Και σίγουρα πρέπει να ξέρεις ότι αυτοί που γίνονται μηχανικοί αεροπλάνων δεν ήθελαν να γίνουν πιλότοι.Πρέπει να το γουστάρεις πολύ το αντικείμενο και όχι να πας κατά ανάγκη.
Επίσης άμα δεν περάσεις ΣΜΑ σκέψου και την ΣΤΥΑ.Μπορείς να γίνεις μηχανοσυνθέτης και να επισκευάζεις αεροπλάνα(μαχητικά ή ότι άλλο) ή να διαλέξεις ανάμεσα σε πολλές άλλες ειδικότητες όπως ελεγκτής αναχαίτισης,μηχανικός τηλεπικοινωνιών-ηλεκτρονικός κλπ.
Από την άλλη με 50000-60000 ευρώ πας σε μια σχολή επαγγελματιών πιλότων στην Ελλάδα ή στο εξωτερικό και ακολουθείς καριέρα πιλότου στην πολιτική αεροπορία.
και μετα απο την επενδυση 60000 ? τι;;;;;;2500 ? στα 50 στην Ελλαδιτσα είναι μεγάλο το ρισκο αν ειναι να κανεις κατι τετοιο. Αν εχεις κουραγιο λιγο βαθυτερα το χερι στην τσεπη δουλευεις μερικα χρόνια σε κατι άλλο ωστε να τα μαζεψεις και προς τα εξω δυστυχως η Ελλαδα τρωει τα παιδιά της:'(:'(:'(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epsilon

Δραστήριο μέλος

Ο epsilon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 549 μηνύματα.
και μετα απο την επενδυση 60000 ? τι;;;;;;2500 ? στα 50 στην Ελλαδιτσα είναι μεγάλο το ρισκο αν ειναι να κανεις κατι τετοιο. Αν εχεις κουραγιο λιγο βαθυτερα το χερι στην τσεπη δουλευεις μερικα χρόνια σε κατι άλλο ωστε να τα μαζεψεις και προς τα εξω δυστυχως η Ελλαδα τρωει τα παιδιά της:'(:'(:'(
Φίλε σόρυ κιόλας αλλά αν ρωτήσεις την πλειονότητα των πιλότων αυτή τη δουλειά θα τη κάνανε και τσάμπα:D
Τα πρώτα λεφτά ως συγκυβερνήτης είναι κάτω από 2000.Ξεκινάς με 1500 περίπου ίσως και παραπάνω.Το θέμα είναι ότι η σχολή που θα πας δεν σου εγγυάται ότι θα βρεις δουλειά.Άμα θες πας εξωτερικό που τα λεφτά είναι πολύ καλύτερα.Άμα πας σε κάποια μεγάλη αεροπορική στο εξωτερικό πχ Emirates μπορεί να παίρνεις μετά από μερικά χρόνια μέχρι και 8000 ευρώ.Καλά λεφτά.

Επίσης υπάρχουν κάποια ελάχιστα προγράμματα εκπαίδευσης που κάνουν αεροπορικές εταιρίες όπως της Lufthansa που για να σε πάρουν θέλει τύχη στα οποία σου πληρώνουν εκείνοι τα δίδακτρα της εκπαίδευσης και μετά σε παίρνουν κατευθείαν και τους ξεπληρώνεις με κρατήσεις από το μισθό.Αλλά αυτά τα προγράμματα είναι πολύ λίγα και σε περνάνε από κόσκινο για να σε πάρουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

George-junior

Νεοφερμένος

Ο George-junior αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
πρωτα θα δω πως θα παω στις πανελληνιες και αμα δεν γινετε να μπω για μηχανικος θα παω να γινω πολιτικος πιλοτος.ο θειος μου δουλευει στα γραφεια πολιτικης αεροποριας ισως μπορεσει να με βαλει καπου.επεισης τα λεφτα οντως ειναι τρελα μπορει να παιρνεις και 10.000 αμα εισαι τυχερος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epsilon

Δραστήριο μέλος

Ο epsilon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 549 μηνύματα.
πρωτα θα δω πως θα παω στις πανελληνιες και αμα δεν γινετε να μπω για μηχανικος θα παω να γινω πολιτικος πιλοτος.ο θειος μου δουλευει στα γραφεια πολιτικης αεροποριας ισως μπορεσει να με βαλει καπου.επεισης τα λεφτα οντως ειναι τρελα μπορει να παιρνεις και 10.000 αμα εισαι τυχερος
Το να πας πιλότος στη πολιτική αεροπορία δεν είναι εύκολο.Πρέπει να βρεις τα χρήματα και το να μπεις μετά σε κάποια αεροπορική με το fATPL δεν είναι και ότι πιο εύκολο.Κι η νοοτροπία να σε χώσει κάπου ο θείος σου δεν θα σε βοηθήσει φίλε.Μάθε να διεκδικείς ότι εσύ αξίζεις.Θα σε συμβούλευα να παλέψεις για μια θέση σε ξένη αεροπορική που τα λεφτά είναι πολύ καλύτερα αν δεν τα καταφέρεις εδώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

George-junior

Νεοφερμένος

Ο George-junior αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
πουτανα ζωη!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mic91

Νεοφερμένος

Ο mic91 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 55 μηνύματα.
πουτανα ζωη!!!
Η-Ρ-Ε-Μ-Α
Μονο θα σου πω κατι.Δεν εχεις δει ακομα τπτ παντα θα ερχοντα κατραπακιες.Εγω τον τελευταιο καιρο το αισθανομαι αυτο...θα γυρισει ομως ο τροχος....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epsilon

Δραστήριο μέλος

Ο epsilon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 549 μηνύματα.
πουτανα ζωη!!!
Φίλε όλα για κάποιο λόγο συμβαίνουν.Πιστεύω πως και στη πολιτική αεροπορία θα είναι πολύ καλά και θα σου αρέσει ίσως και περισσότερο απ'ότι περίμενες.Θα κάνεις ταξίδια συνεχώς στο εξωτερικό,θα δουλεύεις σε ένα πιο φιλικό περιβάλλον απ'ότι του στρατού και σίγουρα με πολύ μεγαλύτερη ασφάλεια.Αν υπάρχουν τα χρήματα για τη σχολή κυνήγησέ το:no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MELITA

Νεοφερμένος

Η ΜΕΛΙΤΑ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Νεάπολη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Αυτό δεν το καταλαβαίνω.
Αφού μετά απο επέμβαση laser βλέπεις καλύτερα απο άτομα που δεν έχουν κανένα πρόβλημα απο τη φύση τους, τί τους πειράζει;

απανταω λιγο εως πολυ καθηστερημενα ..δεν πειραζει..δεν τους επιτρεπεται η εισοδος στη σχολη οχι γιατι μπορει να επανελθει το προβλημα..αλλα γιατι πετωντας οταν θα τραβαει τα λεγομενα G's (δεν ξερω αν ξερεις τι ειναι) τοτε τα παντα μαυριζουν γυρω σου και δεν βλεπεις τιποτα..σχεδον αμεσως μετα επανερχεσαι αλλα στην περιπτωση που εχεις κανει λειζερ καθυστερει η επαναφορα της ορασης και αυτοματα κινδυνευεις απο πολλα..ελπιζω να σε καλυψα καπως..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Parapan

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Parapan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 188 μηνύματα.
κάνε λέιζερ τουλάχιστον 6 μήνες πριν τον Ιούνιο του 2010. πες στον οφθαλμίατρο να σου κάνει την τεχνική στην οποία "σκάβει" τον αμφιβληστροειδή. (νομίζω λέγεται lasic) μη πεις τίποτα και σε κανέναν. δώσε εξετάσεις και στο μηχανογραφικό βάλε πρώτα ιπτάμενος και μετά μηχανικός. αν δε σε βρουν τον Ιούνιο δε θα σε βρουν ποτέ εκτός και αν ξαναυξηθεί η μυωπία. σε αυτή την περίπτωση, αν είσαι πρώτο έτος θα σε διώξουν και θα μπεις στην επόμενη σχολή προτίμησης χωρίς να δώσεις εξετάσεις, αρκεί να έπιανες τα μόρια. αν κοπείς σε επόμενο έτος θα γίνεις ελεγκτής αεράμυνας (αν το θες). μετά την αποφοίτηση από την ΣΙ, θα μπορείς να πετάς με μυωπία. με τα g δε θα έχεις πρόβλημα. και ναι, υπάρχουν ΣΜΑτζήδες που δε μπήκαμε ιπτάμενοι λόγω μυωπίας, αλλά οι περισσότεροι μπήκαν επειδή γουστάρουν τα μηχανολογικά. τα παραπάνω ισχύουν, είμαι στην Ικάρων, μηχανικός και τα συζητάμε κάθε μέρα. δοκίμασε και δεν έχεις να χάσεις κάτι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epsilon

Δραστήριο μέλος

Ο epsilon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 549 μηνύματα.
κάνε λέιζερ τουλάχιστον 6 μήνες πριν τον Ιούνιο του 2010. πες στον οφθαλμίατρο να σου κάνει την τεχνική στην οποία "σκάβει" τον αμφιβληστροειδή. (νομίζω λέγεται lasic) μη πεις τίποτα και σε κανέναν. δώσε εξετάσεις και στο μηχανογραφικό βάλε πρώτα ιπτάμενος και μετά μηχανικός. αν δε σε βρουν τον Ιούνιο δε θα σε βρουν ποτέ εκτός και αν ξαναυξηθεί η μυωπία. σε αυτή την περίπτωση, αν είσαι πρώτο έτος θα σε διώξουν και θα μπεις στην επόμενη σχολή προτίμησης χωρίς να δώσεις εξετάσεις, αρκεί να έπιανες τα μόρια. αν κοπείς σε επόμενο έτος θα γίνεις ελεγκτής αεράμυνας (αν το θες). μετά την αποφοίτηση από την ΣΙ, θα μπορείς να πετάς με μυωπία. με τα g δε θα έχεις πρόβλημα. και ναι, υπάρχουν ΣΜΑτζήδες που δε μπήκαμε ιπτάμενοι λόγω μυωπίας, αλλά οι περισσότεροι μπήκαν επειδή γουστάρουν τα μηχανολογικά. τα παραπάνω ισχύουν, είμαι στην Ικάρων, μηχανικός και τα συζητάμε κάθε μέρα. δοκίμασε και δεν έχεις να χάσεις κάτι.
Νομίζω πως κάνεις λάθος γιατί το έχω ψάξει το θέμα.Πρώτον δεν υπάρχει περίπτωση να κάνεις LASIK και να μην το καταλάβει ο οφθαλμιατρος.Και ο λόγος απλός.Όταν κανείς LASIK δημιουργείται ένα flap στο μάτι,κάτι σαν κρυμνός το οποίο φαίνεται εύκολα.Αλλά ακόμα και αν δεν το καταλάβουν στις υγειονομικές και το καταλάβουν αφού μπεις στη σχολή αργότερα σίγουρα θα υποστεις κυρώσεις διότι τονίζεται στη προκύρηξη ότι δεν γίνονται δεκτά άτομα που έχουν κάνει λέιζερ για να διορθώσουν τη μυωπία.Πέραν αυτού μπορεί να πάθεις σοβαρή ζημιά σε ακραίες φορτίσεις,τα g.Όλα αυτά τα έχω συζητήσει με οφθαλμίατρο που ξέρει για το θέμα.
ΣΜΑ πας άμα γουστάρεις για μηχανικός.Δεν πας κατ΄αναγκη επειδή δεν μπορείς να γίνεις πιλότος.Άλλωστε η βάση της ΣΜΑ είναι πολύ πάνω από αυτή των ιπταμένων.
Αλλωστε αυτό κολλάει με αυτό που είχα ακούσει παλιά για τα επαγγέλματα.Οι άνθρωποι χωρίζονται σε δυο κατηγορίες:no1:.Τους αστρονόμους και τους αστροναύτες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Parapan

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Parapan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 188 μηνύματα.
Oι τεχνικές είναι 2. Η μία όπως λες είναι αυτή που δημιουργεί αυτό το flap και φαίνεται. Με αυτήν έχεις πρόβλημα με τα g. Με την άλλη, που δε φαίνεται μετά΄από ~6 μήνες δεν έχεις πρόβλημα με τα g. Και απότι βλέπω, τον φίλο μας δεν θα το χάλαγε να πετάει και c-130 ή c-27. Εκεί τι πρόβλημα θα είχε; Μου αρέσει πάντως που είσαι απέξω και επιμένεις ότι τα ξέρεις καλύτερα. Αν περάσεις τον Ιούνιο, ενώ έχεις κάνει λέιζερ, δε πρόκειται μετά να το βρουν, εκτός και αν σε καρφώσει κάποιος και κάνουν εξειδικευμένες εξετάσεις. Αυτό κράτα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epsilon

Δραστήριο μέλος

Ο epsilon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 549 μηνύματα.
Oι τεχνικές είναι 2. Η μία όπως λες είναι αυτή που δημιουργεί αυτό το flap και φαίνεται. Με αυτήν έχεις πρόβλημα με τα g. Με την άλλη, που δε φαίνεται μετά΄από ~6 μήνες δεν έχεις πρόβλημα με τα g. Και απότι βλέπω, τον φίλο μας δεν θα το χάλαγε να πετάει και c-130 ή c-27. Εκεί τι πρόβλημα θα είχε; Μου αρέσει πάντως που είσαι απέξω και επιμένεις ότι τα ξέρεις καλύτερα. Αν περάσεις τον Ιούνιο, ενώ έχεις κάνει λέιζερ, δε πρόκειται μετά να το βρουν, εκτός και αν σε καρφώσει κάποιος και κάνουν εξειδικευμένες εξετάσεις. Αυτό κράτα.
Ναι τα ξέρω καλύτερα γιατί το έχω ψάξει πολύ το θέμα και το έχω συζητήσει με εξειδικευμενο οφθαλμίατρο που ξέρει πολλά πάνω στο θέμα.Μπορώ να σε παραπεμψω και σε αυτόν άμα θες.Το μεγαλύτερο λάθος που κάνεις είναι ότι δεν ξέρεις ότι δεν διαλέγεις εσύ ποια μεθοδο θα ακολουθήσεις για να διορθώσεις τη μυωπία.Αυτό ειναι δουλειά του γιατρού.Η μέθοδος που κάνει το flap είναι η LASIK και αυτή είναι η πιο συνηθισμένη και διαδεδομένη μέθοδος που ακολουθείται.Η άλλη είναι η PRK αλλά είναι πιο παλιά μεθοδος,μετά την εγχείρηση πονάς αρκετά αλλά το παλεύεις με παυσιπονα και η όραση επανέρχεται πιο αργά απ΄οτι με τη LASIK.Για να κάνεις τη PRK θα πρέπει το πάχος του κερατοειδους στο μάτι να είναι κάτω από το όριο που δεν θα σου επιτρέπει να κάνεις LASIK.Μόνο έτσι μπορείς να κανείς PRK αλλιώς θες δε θες LASIK θα κάνεις.
Δεν υπάρχει περίπτωση να κάνεις λέιζερ και να μην το καταλάβουν στις υγειονομικές.Τέλος.Τονίζεται στη προκυρηξη ότι δεν δέχονται άτομα με διορθωμενη μυωπία με λέιζερ.Συνεπώς αν πας να τους ξεγελάσεις,μπεις στη σχολή εν γνώσει του τι κάνεις και το πάρουν χαμπάρι την έχεις πολύ πολύ άσχημα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top