Ιθαγένεια και υπηκοότητα

angiee

Νεοφερμένος

Η angiee αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 27 μηνύματα.
λοιπόν προχθές κάναμε στο μάθημα πολιτική και δίκαιο για την ιθαγένεια. η καθηγήτρια μας λοιπόν επέμενε οτι η ιθαγένεια είναι το ίδιο με την υπηκοότητα και μάλιστα εκνευρίστηκε όταν της είπαμε ότι εμείς άλλα γνωρίζουμε .. μήπως θα μπορούσε κάποιος να μου στείλει τον ακριβή ορισμό των παραπάνω εννοιών να της το δώσω μήπως και βγάλουμε καμία άκρη;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Orestes

Δραστήριο μέλος

Ο Ορέστης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 680 μηνύματα.
Ιθαγένεια είναι ο δημοσίου δικαίου δεσμός ενός ατόμου προς την πολιτεία στο λαό της οποίας αυτός ανήκει. Στη σύγχρονη εποχή στα δημοκρατικά καθεστώτα προτιμάται ο όρος ιθαγένεια παρά ο όρος υπηκοότητα, ο οποίος παραπέμπει σε παλαιότερα καθεστώτα και σε σχέση υποτέλειας μεταξύ κράτους (μονάρχη) και πολίτη (υπήκοος<υπακοή).
Αντίθετα, δεν πρέπει να συγχέεται η ιθαγένεια με την εθνικότητα, με την οποία εννούμε το δεσμό ενός ατόμου προς ορισμένο έθνος· και ως γνωστόν οι έννοιες του κράτους και του έθνους είναι τελείως διαφορετικές η μία από την άλλη. Είναι δυνατόν κάποιος να έχει διαφορετική ιθαγένεια και εθνικότητα (π.χ. εθνικές μειονότητες ή πολιτογραφημένοι μετανάστες).

Πηγή: https://el.wikipedia.org/wiki/Ιθαγένεια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

angiee

Νεοφερμένος

Η angiee αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 27 μηνύματα.
..και πάλι δεν νομίζω αλλά αφού το αναφέρει η βικιπαίδεια να το δεχτώ..ωστόσο μας είπε ακόμα ότι μπορεί κανείς να έχει δύο ιθαγένειες. κάτι τέτοιο όμως αποκλείεται !
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maraki love

Διάσημο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτητής του τμήματος Παιδαγωγικό Δημοτικής Εκπαίδευσης Θράκης (Αλεξανδρούπολη) και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 2,279 μηνύματα.
..και πάλι δεν νομίζω αλλά αφού το αναφέρει η βικιπαίδεια να το δεχτώ..ωστόσο μας είπε ακόμα ότι μπορεί κανείς να έχει δύο ιθαγένειες. κάτι τέτοιο όμως αποκλείεται !

νομίζω γίνεται να έχει δυο ιθαγενειες...αν ειναι πχ μισος ελληνας και μισος γερμανος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

beautiful loser

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ---- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,260 μηνύματα.
Τι ακριβως γνωριζετε εσεις δηλαδη?
Ιθαγενεια ειναι η ιδιοτητα του ιθαγενους.
Υπηκοοτητα ειναι η ιδιοτητα του υπηκοου.
Ο υπηκοος ειναι πολίτης υποκείμενος στην εξουσία κράτους ή ηγεμόνα.
Ιθαγενης ειναι πρόσωπο καταγόμενο από την ίδια χώρα.
(Μειζον Ελληνικο Λεξικο)
Παραδειγμα : σε μερικες χωρες αμα δουλεψεις και ζησεις αρκετα χρονια εκει αποκτας την υπηκοοτητα της χωρας δεν θεωρεισαι ομως ιθαγενης διοτι αυτος εχει ριζες εκει περα.
Εγω εχω αγγλικη υπηκοοτητα (και ελληνικη) , απ' την οικογενεια της μεριας του πατερα μου απορρεει αυτη η ιδιοτητα , ομως η οικογενεια αυτη δεν υπηρξε γηγενής οσο αναφορα την Αγγλια διοτι μεταναστευσε απ' την Ιρλανδια , δηλαδη εγω ειμαι αγγλος υπηκοος χωρις να 'μαι αγγλος ιθαγενης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Orestes

Δραστήριο μέλος

Ο Ορέστης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 680 μηνύματα.
Πράγματι γίνεται να έχεις διπλή ιθαγένεια... Τουλάχιστον στην Ελλάδα επιτρέπεται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

garch

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο garch αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,510 μηνύματα.
Σε αυτή την περίπτωση δεν έχεις και ιρλανδική ιθαγένεια?

Αν η καθηγήτριά σου angiee νομίζει ότι ιθαγένεια και υπηκοότητα είναι το ίδιο πράγμα έχει πρόβλημα... καλά θα κάνει να μην συνεχίσει να διδάσκει αυτό το μάθημα αν δεν γνωρίζει τα βασικά...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

angiee

Νεοφερμένος

Η angiee αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 27 μηνύματα.
ωραία.. άρα καταλήγουμε στο ότι μπορεί κανείς να έχει δύο ιθαγένειες ωστόσο ιθαγένεια και υπηκοότητα δεν είναι το ίδιο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

garch

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο garch αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,510 μηνύματα.
ωραία.. άρα καταλήγουμε στο ότι μπορεί κανείς να έχει δύο ιθαγένειες ωστόσο ιθαγένεια και υπηκοότητα δεν είναι το ίδιο!

Φυσικά. Και δύο ιθαγένειες και δύο υπηκοότητες...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

angiee

Νεοφερμένος

Η angiee αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 27 μηνύματα.
ακόμα πιο ωραία.. μήπως υπάρχει κανένας σύνδεσμος που να μπορέσω να βρω τους ορισμούς να της δείξω να μάθει τα βασικά;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

beautiful loser

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ---- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,260 μηνύματα.
Σε αυτή την περίπτωση δεν έχεις και ιρλανδική ιθαγένεια?
Να σου πω την αληθεια το επιθετο μου ειναι ιρλανδικο και πραγματι πληρω τις προυποθεσεις του ορισμου "Ιθαγενης : πρόσωπο καταγόμενο από την ίδια χώρα" ,ομως δεν εχω κανενα χαρτι ιρλανδικο και καμια γραφειοκρατικη σχεση με τη χωρα οπως εχω με την Αγγλια και την Ελλαδα.
Συμφωνω ομως με τον ορισμο της βικιπαιδειας "Ιθαγένεια είναι ο δημοσίου δικαίου δεσμός ενός ατόμου προς την πολιτεία στο λαό της οποίας αυτός ανήκει" δεν ειμαι ουτε ιρλανδος ιθαγενης , μου φαινεται πως απλα υφιστανται διαφορετικοι οροι , ενας που συνδεεται με το δημοσιο δικαιο και ενας με την καταγωγη καθ'αυτη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

garch

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο garch αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,510 μηνύματα.
Η αλήθεια είναι ότι στη σύγχρονη ελληνική γλώσσα ο όρος ιθαγένεια συγχέεται με την υπηκοότητα.
Στην πραγματικότητα όμως έτσι όπως το αντιλαμβάνομαι, η υπηκοότητα αφορά διοικητικά ζητήματα και μόνο, ενώ η ιθαγένεια περιλαμβάνει και αυτό που αναφέρει η wikipedia, το να ανήκεις σε ένα λαό/έθνος.
Είναι ζήτημα σωστής ή όχι χρήσης της γλώσσας.
angiee δες και αυτό που βρήκα από την ελληνική πρεσβεία της Πράγας
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

angiee

Νεοφερμένος

Η angiee αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 27 μηνύματα.
garch ευχαριστώ..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
λοιπόν προχθές κάναμε στο μάθημα πολιτική και δίκαιο για την ιθαγένεια. η καθηγήτρια μας λοιπόν επέμενε οτι η ιθαγένεια είναι το ίδιο με την υπηκοότητα και μάλιστα εκνευρίστηκε όταν της είπαμε ότι εμείς άλλα γνωρίζουμε .. μήπως θα μπορούσε κάποιος να μου στείλει τον ακριβή ορισμό των παραπάνω εννοιών να της το δώσω μήπως και βγάλουμε καμία άκρη;

Ιθαγένεια σημαίνει να είσαι πολίτης ενός κράτους. Σημαίνει ακριβώς το ίδιο με την υπηκοότητα, αλλά το δεύτερο παραπέμπει σε υπηκόους ενός μονάρχη, οπότε δεν χρησιμοποιείται πλέον. Στη νομική ορολογία αυτό σημαίνει ιθαγένεια πλέον, αυστηρά λεξιλογικά ναι, έχει να κάνει με τους ιθαγενείς (δηλαδή ανθρώπους με δεσμούς γέννησης/εθνικότητας με κάποιο μέρος), αλλά δεν χρησιμοποιείται με τέτοιο τρόπο. Αντίστοιχο του όρου στα αγγλικά είναι το nationality.
Σε επίπεδο καταγωγής προτιμάται ο όρος "εθνικότητα" που αποδίδεται στα αγγλικα ως ethnicity και όχι ως nationality.

..και πάλι δεν νομίζω αλλά αφού το αναφέρει η βικιπαίδεια να το δεχτώ..ωστόσο μας είπε ακόμα ότι μπορεί κανείς να έχει δύο ιθαγένειες. κάτι τέτοιο όμως αποκλείεται !

Ναι, μπορείς να έχεις δύο ιθαγένειες, να είσαι πολίτης δύο χωρών ταυτόχρονα, μάλιστα το ελληνικό δίκαιο ιθαγένειας το επιτρέπει σε Έλληνες πολίτες. Κάποιες χώρες δεν το επιτρέπουν, αλλά de facto, όταν μπαίνεις σε μία τέτοια χώρα δείχνεις το δικό της διαβατήριο και όχι το άλλο, οπότε δεν σε πιάνει κανένας.
-----------------------------------------
Τι ακριβως γνωριζετε εσεις δηλαδη?
Ιθαγενεια ειναι η ιδιοτητα του ιθαγενους.
Υπηκοοτητα ειναι η ιδιοτητα του υπηκοου.
Ο υπηκοος ειναι πολίτης υποκείμενος στην εξουσία κράτους ή ηγεμόνα.
Ιθαγενης ειναι πρόσωπο καταγόμενο από την ίδια χώρα.
(Μειζον Ελληνικο Λεξικο)
Παραδειγμα : σε μερικες χωρες αμα δουλεψεις και ζησεις αρκετα χρονια εκει αποκτας την υπηκοοτητα της χωρας δεν θεωρεισαι ομως ιθαγενης διοτι αυτος εχει ριζες εκει περα.
Εγω εχω αγγλικη υπηκοοτητα (και ελληνικη) , απ' την οικογενεια της μεριας του πατερα μου απορρεει αυτη η ιδιοτητα , ομως η οικογενεια αυτη δεν υπηρξε γηγενής οσο αναφορα την Αγγλια διοτι μεταναστευσε απ' την Ιρλανδια , δηλαδη εγω ειμαι αγγλος υπηκοος χωρις να 'μαι αγγλος ιθαγενης.

Πρακτικά αυτό σε χώρες όπως το Ηνωμένο Βασίλειο ή οι ΗΠΑ δεν σημαίνει τίποτα, όμως, περισσότερο αφορά χώρες με πιο συμπαγείς εθνοτικές ομάδες και μικρότερη μετανάστευση όπως η Ελλάδα. Όπου συμβαίνει το παράδοξο να μη σε αποδέχεται η κοινωνία, αν πχ. είσαι μαύρος, ακόμη κι αν το κράτος των Ελλήνων σε έχει αναγνωρίσει ισότιμα ως πολίτη...:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christina141

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Χριστινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 297 μηνύματα.
Ιθαγένεια σημαίνει να είσαι πολίτης ενός κράτους. Σημαίνει ακριβώς το ίδιο με την υπηκοότητα, αλλά το δεύτερο παραπέμπει σε υπηκόους ενός μονάρχη, οπότε δεν χρησιμοποιείται πλέον. Στη νομική ορολογία αυτό σημαίνει ιθαγένεια πλέον, αυστηρά λεξιλογικά ναι, έχει να κάνει με τους ιθαγενείς (δηλαδή ανθρώπους με δεσμούς γέννησης/εθνικότητας με κάποιο μέρος), αλλά δεν χρησιμοποιείται με τέτοιο τρόπο. Αντίστοιχο του όρου στα αγγλικά είναι το nationality.
Σε επίπεδο καταγωγής προτιμάται ο όρος "εθνικότητα" που αποδίδεται στα αγγλικα ως ethnicity και όχι ως nationality.



Ναι, μπορείς να έχεις δύο ιθαγένειες, να είσαι πολίτης δύο χωρών ταυτόχρονα, μάλιστα το ελληνικό δίκαιο ιθαγένειας το επιτρέπει σε Έλληνες πολίτες. Κάποιες χώρες δεν το επιτρέπουν, αλλά de facto, όταν μπαίνεις σε μία τέτοια χώρα δείχνεις το δικό της διαβατήριο και όχι το άλλο, οπότε δεν σε πιάνει κανένας.
-----------------------------------------


Πρακτικά αυτό σε χώρες όπως το Ηνωμένο Βασίλειο ή οι ΗΠΑ δεν σημαίνει τίποτα, όμως, περισσότερο αφορά χώρες με πιο συμπαγείς εθνοτικές ομάδες και μικρότερη μετανάστευση όπως η Ελλάδα. Όπου συμβαίνει το παράδοξο να μη σε αποδέχεται η κοινωνία, αν πχ. είσαι μαύρος, ακόμη κι αν το κράτος των Ελλήνων σε έχει αναγνωρίσει ισότιμα ως πολίτη...:D

τελικα ιθαγένεια και υπηκοότητα ειναι το ιδιο?μπερδευτηκα...:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Νομικά ναι, αλλά νομικά, επίσης, ο όρος υπηκοότητα δεν χρησιμοποιείται. Όταν λέμε "ελληνική ιθαγένεια" εννοούμε ότι έχεις ελληνικό διαβατήριο, τίποτα λιγότερο, τίποτα περισσότερο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ειμαρμένη

Δραστήριο μέλος

Η Ιωάννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Χαλάνδρι (Αττική). Έχει γράψει 494 μηνύματα.
Από άποψη συνταγματικού δικαίου,καθώς είχε τεθεί ανάλογη ερώτηση στον καθηγητή μας,οι όροι υπηκοότητα και ιθαγένεια χρησιμοποιούνται πλέον υπό την ίδια έννοια με πρόταξη στον όρο "ιθαγένεια" καθώς ο όρος "υπηκοότητα" θεωρείται παρωχημένος.
Οπότε,νομικά τουλάχιστον,η καθηγήτριά σας έχει δίκιο.

Όσο για τον ορισμό της wikipedia,λείπε κάτι πολύ βάσικο.Ο δεσμός δεν είναι ένας οποιοσδήποτε δεσμός,είναι ο νομικός δεσμός του προσώπου με ένα κράτος.
Με αυτόν τον τρόπο αποκλείουμε το συναισθηματικό-εθνικό δεσμό που σηματοδοτεί την ένταξη σ ένα έθνος(το σύνολο των ανθρώπων με κοινή εθνική συνείδηση) παρά σ ένα λαό(το σύνολο των πολιτών μιας χώρας,αυτών δηλαδή που έχουν την ιθαγένειά της).Σαφώς είναι δυνατό να υπάρχουν και 2 ιθαγένειες σ ένα άτομο,όπως επίσης είναι δυνατό ένα άτομο να ανήκει στο λαό μιας χώρας κι όχι στο έθνος της και το αντίστροφο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top