Ιδρύεται η πρώτη ιδιωτική πολυτεχνική σχολή στην Ελλάδα!

antis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο antis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής σε Biomedical Engineering. Έχει γράψει 1,850 μηνύματα.
Δεν ξερω καποιον που πηγε εξω για σπουδες,και εκανε εγγραφη στο Χαρβαρντ η στο ΜΙΤ.

Εγώ ξέρω έναν που τον δέχτηκαν στο ΜΙΤ και ναι δεν ήταν από ολυμπιάδα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xristina elen

Πολύ δραστήριο μέλος

Η xristina elen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 1,603 μηνύματα.
σε οποιοδήποτε πανεπιστήμιο του εξωτερικού....ούτε μπορώ να συγκρίνω τη Λιβαδειά με το ΜΙΤ όμως :D :D
Εγώ όσους γνωστούς είχα που δεν πέρασαν εδώ και σπούδασαν έξω μια χαρα επιστήμονες τους βλέπω. Και τελείωσαν στα 4 χρόνια με μπάτσελορ και μάστερ.........αλλά ξέχασα επιστήμονας μόνο στην Ελλάδα βγαίνεις

εννοειται πωσ εξω βγαινουν επιστημονεσ αλλα το θεμα ειναι οτι εκει δεν μαπινει το 3000 σε πανεπιστημια και ιδωτικα και δημοσια...εδω το 3000 μπαινει αλλα δεν την βγαζει ...σπανια περιπτωση να την βγαλει...διαφορεικα συστηματα λοιπον!!!επιστημονεσ υπαρχουν παντου στον κοσμο...!!δεν τα ξεχωριζουμε..ουτε ισχυει οτι στο εξωτερικο πληρωνεισ και παιρνεισ πτυχιο..γιατι αν εισαι χαμηλου επιπεδου μαθητησ αυτο δεν εχει συνορα..ουτε εξω θα παρει πτυχιο ουτε στην ελλαδα..!!δεν ειναι θεμα ανωτεροτητασ και κατωτεροτητασ αλλα ανταγωνισμου και αξιοκρατιασ!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο antis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής σε Biomedical Engineering. Έχει γράψει 1,850 μηνύματα.
δεν ειναι θεμα ανωτεροτητασ και κατωτεροτητασ αλλα ανταγωνισμου και αξιοκρατιασ!!

Και όμως από τα λεγόμενα σας όλοι οι πτυχιούχοι εκτός ελληνικών σχολών είτε χαζοί είναι είτε αγόρασαν τα πτυχία τους.Δεν άκουσα κανένα θετικό σχόλιο ποτέ για τους πτυχιούχους αυτούς.ακόμα και για τους γιατρούς από τη Βουλγαρία που ειπώθηκε ειρωνικό σχόλιο, δηλαδή στη Βουλγαρία όλοι οι ασθενείς πεθαίνουν??και μόνο οι Έλληνες γιατροί ξέρουν ιατρική??δηλαδή έλεος

Όταν τα ελληνικά ΑΕΙ θα ξεφύγουν και θα αποβάλλουν όλη τη βρωμιά από μέσα τους του τύπου: τα κομματικά 5, τις κομματικές σημειώσεις, τους γνωστούς και φίλους καθηγητές, την ατελείωτη αντιγραφή κτλ ναι τότε να τα συγκρίνω με τα ξένα πανεπιστήμια ευχαρίστως.
Προς το παρών δεν μπορώ να υποβαθμίσω το ιδιωτικό πολυτεχνείο και δεν βρίσκω τον λόγο να το κάνω.
Και μην πέφτετε στην παγίδα ότι σε αυτή τη σχολη θα πάνε άτομα που δεν πέρασαν στις πανελλήνιες..Ξέρετε υπάρχουν και οι περιπτώσεις που κάποιος έχασε τη σχολή επιθυμίας του για λίγα μόρια επομένως μια καλή λύση είναι και το ιδιωτικό πανεπιστήμιο αφού του προσφέρει πλήρη επαγγελματική αναγνώριση,...Άλλωστε οι περισσότεροι γιαυτό σπουδάζουν για να βρούνε δουλειά και όχι να πουλάνε μούρη με τα μόρια που βγάλαν 100 χρόνια πριν
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

xristina elen

Πολύ δραστήριο μέλος

Η xristina elen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 1,603 μηνύματα.
Και όμως από τα λεγόμενα σας όλοι οι πτυχιούχοι εκτός ελληνικών σχολών είτε χαζοί είναι είτε αγόρασαν τα πτυχία τους.Δεν άκουσα κανένα θετικό σχόλιο ποτέ για τους πτυχιούχους αυτούς.ακόμα και για τους γιατρούς από τη Βουλγαρία που ειπώθηκε ειρωνικό σχόλιο, δηλαδή στη Βουλγαρία όλοι οι ασθενείς πεθαίνουν??και μόνο οι Έλληνες γιατροί ξέρουν ιατρική??δηλαδή έλεος

χαχαχαχεγω τουσ θεωρ ισαξιου..κοιτα ειναι στο dna του ελληνα να κρινει και να κατηγορει τα παντα εκτοσ απο τον τομεα του...και εγω ακομα εχω ακουσει οτι μπαινω σε αχρηστη σχολη ενω αλλοι που ειναι στην ιδια σχολη με μενα την λενε τοπ...σπανια να βρεθει αντικειμενικοσ κριτησ...ουτε που ιδρωσε το αυτι μου ομωσ...το θεμα ειναι να κανεισ αυτο που αγαπασ...απλα ειναι αντιφατικο και αδικο το 3 και το 4 να μπαινει σε σχολη του 19..αυτα πρεπει να διορθωσει το συστημα...να υπαρχει δηλαδη ισορροπια και αξιοκρατια!!!εγω παω σε γιατρο μιασ και το πεσ που εσπουδασε στην ρωσια παθολογοσ και ειναι καταπληκτικοσ ενω πηγα σε εναν επου σπουδασε ελλασα παθολογο και ηταν βλακασ...ο οφθαλμιατροσ μου παλι που σπουδασε ελλδα ειναι κορυφηη...αρα ειναι στον ανθρωπο..!!!και ποιο ειναι καλυτερο και ποιο χειροτερο πανεπιστημιο μιασ και το θιξαμε φαινονται στισ λιστεσ πανεπιστημιων που γινονται καθε χρονο..!!!αλλα εφοσον ζουμε στην ελλαδα κρινουμε τα ελληνικα δεδομενα και λεμε την αποψη μασ!!εγω θεωρω αδικο το 3 στα πανεπιστημια.. οσον αφορα τα ιδωτικα τα θεωρω περιττα διοτι το μονο που κανουν ειναι να βγαζουν περισσοτερουσ ανεργουσ και να ξοδευουν εν μεσω κρισησ οι ελληνικεσ οικογενειεσ πιο πολλα λεφτα...εχουμε τει και αει καποια οργανωμενα καποια ισωσ οχι και τοσο αλλα αυτα εχουμε και σε αυτα θα μπουμε..!!!εγω θεωρω οτι η ελλαδα εχει καλα πανεπιστημια ισωσ οχι σαν το μιτ αλλα εχει καποια καλα και οργανωμενα που βγαζει μορφωμενουσ και επιστημονεσ...βασικα οχι βγαζει δινει στον μαθητη τα εφοδια για να βγει με δικη του προσπαθεια επιστημων!!:P ασ ηρεμησουμε λοιπον..και αν θελει καποιοσ να γινει κατι τοσο πολυ και δε περναει εδω ασ βει εξω και αν τα καταφερει μπραβο του!!!δεν ειναι κατακριτεο κατι τετοιο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο antis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής σε Biomedical Engineering. Έχει γράψει 1,850 μηνύματα.
Και μην πέφτετε στην παγίδα ότι σε αυτή τη σχολη θα πάνε άτομα που δεν πέρασαν στις πανελλήνιες..Ξέρετε υπάρχουν και οι περιπτώσεις που κάποιος έχασε τη σχολή επιθυμίας του για λίγα μόρια επομένως μια καλή λύση είναι και το ιδιωτικό πανεπιστήμιο αφού του προσφέρει πλήρη επαγγελματική αναγνώριση,...Άλλωστε οι περισσότεροι γιαυτό σπουδάζουν για να βρούνε δουλειά και όχι να πουλάνε μούρη με τα μόρια που βγάλαν 100 χρόνια πριν

Απαντάω εδώ ότι σε αυτή την κατηγορία φοιτητών δεν είναι μόνο αυτοί του 3

εγω θεωρω οτι η ελλαδα εχει καλα πανεπιστημια ισωσ οχι σαν το μιτ αλλα εχει καποια καλα και οργανωμενα που βγαζει μορφωμενουσ και επιστημονεσ

Φυσικά και έχει...αλλά ένα λάθος που κάνουν όλοι οι Έλληνες είναι να συνδέουν το πτυχίο με τον επιστήμονα..........τραγικό!!!!!!!!
Ο πτυχιούχος δεν είναι επιστήμονας αλλά στην Ελλάδα αυτό δεν θα ξεπεραστεί ποτέ...
Και μη λες εδώ μέσα ότι πήγες σε γιατρό που πήρε το πτυχίο του σε ξένη χώρα.....θα στιγματιστείς!!!!!!!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xristina elen

Πολύ δραστήριο μέλος

Η xristina elen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 1,603 μηνύματα.
χαχαχαχεγω τουσ θεωρ ισαξιου..κοιτα ειναι στο dna του ελληνα να κρινει και να κατηγορει τα παντα εκτοσ απο τον τομεα του...και εγω ακομα εχω ακουσει οτι μπαινω σε αχρηστη σχολη ενω αλλοι που ειναι στην ιδια σχολη με μενα την λενε τοπ...σπανια να βρεθει αντικειμενικοσ κριτησ...ουτε που ιδρωσε το αυτι μου ομωσ...το θεμα ειναι να κανεισ αυτο που αγαπασ...απλα ειναι αντιφατικο και αδικο το 3 και το 4 να μπαινει σε σχολη του 19..αυτα πρεπει να διορθωσει το συστημα...να υπαρχει δηλαδη ισορροπια και αξιοκρατια!!!εγω παω σε γιατρο μιασ και το πεσ που εσπουδασε στην ρωσια παθολογοσ και ειναι καταπληκτικοσ ενω πηγα σε εναν επου σπουδασε ελλασα παθολογο και ηταν βλακασ...ο οφθαλμιατροσ μου παλι που σπουδασε ελλδα ειναι κορυφηη...αρα ειναι στον ανθρωπο..!!!και ποιο ειναι καλυτερο και ποιο χειροτερο πανεπιστημιο μιασ και το θιξαμε φαινονται στισ λιστεσ πανεπιστημιων που γινονται καθε χρονο..!!!αλλα εφοσον ζουμε στην ελλαδα κρινουμε τα ελληνικα δεδομενα και λεμε την αποψη μασ!!εγω θεωρω αδικο το 3 στα πανεπιστημια.. οσον αφορα τα ιδωτικα τα θεωρω περιττα διοτι το μονο που κανουν ειναι να βγαζουν περισσοτερουσ ανεργουσ και να ξοδευουν εν μεσω κρισησ οι ελληνικεσ οικογενειεσ πιο πολλα λεφτα...εχουμε τει και αει καποια οργανωμενα καποια ισωσ οχι και τοσο αλλα αυτα εχουμε και σε αυτα θα μπουμε..!!!εγω θεωρω οτι η ελλαδα εχει καλα πανεπιστημια ισωσ οχι σαν το μιτ αλλα εχει καποια καλα και οργανωμενα που βγαζει μορφωμενουσ και επιστημονεσ...βασικα οχι βγαζει δινει στον μαθητη τα εφοδια για να βγει με δικη του προσπαθεια επιστημων!!:P ασ ηρεμησουμε λοιπον..και αν θελει καποιοσ να γινει κατι τοσο πολυ και δε περναει εδω ασ βει εξω και αν τα καταφερει μπραβο του!!!δεν ειναι κατακριτεο κατι τετοιο

Και όμως από τα λεγόμενα σας όλοι οι πτυχιούχοι εκτός ελληνικών σχολών είτε χαζοί είναι είτε αγόρασαν τα πτυχία τους.Δεν άκουσα κανένα θετικό σχόλιο ποτέ για τους πτυχιούχους αυτούς.ακόμα και για τους γιατρούς από τη Βουλγαρία που ειπώθηκε ειρωνικό σχόλιο, δηλαδή στη Βουλγαρία όλοι οι ασθενείς πεθαίνουν??και μόνο οι Έλληνες γιατροί ξέρουν ιατρική??δηλαδή έλεος

Όταν τα ελληνικά ΑΕΙ θα ξεφύγουν και θα αποβάλλουν όλη τη βρωμιά από μέσα τους του τύπου: τα κομματικά 5, τις κομματικές σημειώσεις, τους γνωστούς και φίλους καθηγητές, την ατελείωτη αντιγραφή κτλ ναι τότε να τα συγκρίνω με τα ξένα πανεπιστήμια ευχαρίστως.
Προς το παρών δεν μπορώ να υποβαθμίσω το ιδιωτικό πολυτεχνείο και δεν βρίσκω τον λόγο να το κάνω.
Και μην πέφτετε στην παγίδα ότι σε αυτή τη σχολη θα πάνε άτομα που δεν πέρασαν στις πανελλήνιες..Ξέρετε υπάρχουν και οι περιπτώσεις που κάποιος έχασε τη σχολή επιθυμίας του για λίγα μόρια επομένως μια καλή λύση είναι και το ιδιωτικό πανεπιστήμιο αφού του προσφέρει πλήρη επαγγελματική αναγνώριση,...Άλλωστε οι περισσότεροι γιαυτό σπουδάζουν για να βρούνε δουλειά και όχι να πουλάνε μούρη με τα μόρια που βγάλαν 100 χρόνια πριν

δεν υποβαθμιζουμε ..αν ειναι αξιοσ ο αλλοσ θα το παρει το πτυχιο οπου και να παει..απλα πιστευω οτι μονο κακο θ ακανει η υπαρξη του..ολοι θα μαζευονται στισ ασ πουμε ελιτ σχολεσ και θα υπαρχουν πολλοι πολλοι ανερφοι..τοτε ειναι που θα κορυφωθει και η αναξιοκρατια!!:hmm: τι να πω!!!

Απαντάω εδώ ότι σε αυτή την κατηγορία φοιτητών δεν είναι μόνο αυτοί του 3



Φυσικά και έχει...αλλά ένα λάθος που κάνουν όλοι οι Έλληνες είναι να συνδέουν το πτυχίο με τον επιστήμονα..........τραγικό!!!!!!!!
Ο πτυχιούχος δεν είναι επιστήμονας αλλά στην Ελλάδα αυτό δεν θα ξεπεραστεί ποτέ...
Και μη λες εδώ μέσα ότι πήγες σε γιατρό που πήρε το πτυχίο του σε ξένη χώρα.....θα στιγματιστείς!!!!!!!!!!

χαχαχαχαχα υπερβολεσ!!!!!βασικα πρεπει ναφυγει και η αποψη οτι ολοι πρεπει να σπουδαζουμε...καποιοι μπορει να μην το χουμε..κακο ειναι να μαθει ο αλλοσ μια χειρονακτικη εργασια?κατα την γνωμη μου πρεπει να μπει η βαση του 10 για να καθαρισει το τοπιο...με την βαση του 10 δεν υπηρχαν τετοια ακραια φαινομενα του 2 και τ 3 εννοω..:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

antis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο antis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής σε Biomedical Engineering. Έχει γράψει 1,850 μηνύματα.
χαχαχαχαχα υπερβολεσ!!!!!βασικα πρεπει ναφυγει και η αποψη οτι ολοι πρεπει να σπουδαζουμε...καποιοι μπορει να μην το χουμε..κακο ειναι να μαθει ο αλλοσ μια χειρονακτικη εργασια?κατα την γνωμη μου πρεπει να μπει η βαση του 10 για να καθαρισει το τοπιο...με την βαση του 10 δεν υπηρχαν τετοια ακραια φαινομενα του 2 και τ 3 εννοω..:P

συζητιέται πολύ και μάλλον θα γίνει....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SiMoS43710

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Σίμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 303 μηνύματα.
Έχω βαρεθεί να διαβάζω τα ίδια ανόητα σχόλια για τα ελληνικά πανεπιστήμια από σπουδαστές ξένων χωρών... Ήθελα να ήξερα όλοι εσείς πήγατε έξω γι'αυτούς ακριβώς τους λόγους; Δεν έχω πρόβλημα με κανέναν, απλά μην προσπαθείτε να αναδείξετε τα πανεπιστήμια και γενικότερα τις χώρες που σας "φιλοξενούν".

Επί του θέματος και στην Κύπρο άνοιξε ιδιωτική Ιατρική σχολή και πέρασε μια φίλη απ'το σχολείο χωρίς να δώσει MCAT (με την προυπόθεση βέβαια να δώσει την εξέταση εντός ολίγων μηνών). Όσο υπάρχουν άτομα ή πιο συγκεκριμένα γονείς οι οποίοι θα έκαναν τα πάντα για να σπουδάσει το παιδί τους μηχανικός/γιατρός/δικηγόρος/γουατέβερ όλο και περισσότερες παρόμοιες κινήσεις θα γίνονται. Τώρα αν παίρνουν μαθητές του 3 και του 4 εντάξει, ευελπιστώ οι μελλοντικοί εργοδότες να μπορούν να διακρίνουν ποιος έχει τις γνώσεις και ποιος ένα απλό χαρτί. (το τελευταίο πάει και στις 2 μεριές)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο antis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής σε Biomedical Engineering. Έχει γράψει 1,850 μηνύματα.
Έχω βαρεθεί να διαβάζω τα ίδια ανόητα σχόλια για τα ελληνικά πανεπιστήμια από σπουδαστές ξένων χωρών... Ήθελα να ήξερα όλοι εσείς πήγατε έξω γι'αυτούς ακριβώς τους λόγους; Δεν έχω πρόβλημα με κανέναν, απλά μην προσπαθείτε να αναδείξετε τα πανεπιστήμια και γενικότερα τις χώρες που σας "φιλοξενούν".

Επί του θέματος και στην Κύπρο άνοιξε ιδιωτική Ιατρική σχολή και πέρασε μια φίλη απ'το σχολείο χωρίς να δώσει MCAT (με την προυπόθεση βέβαια να δώσει την εξέταση εντός ολίγων μηνών). Όσο υπάρχουν άτομα ή πιο συγκεκριμένα γονείς οι οποίοι θα έκαναν τα πάντα για να σπουδάσει το παιδί τους μηχανικός/γιατρός/δικηγόρος/γουατέβερ όλο και περισσότερες παρόμοιες κινήσεις θα γίνονται. Τώρα αν παίρνουν μαθητές του 3 και του 4 εντάξει, ευελπιστώ οι μελλοντικοί εργοδότες να μπορούν να διακρίνουν ποιος έχει τις γνώσεις και ποιος ένα απλό χαρτί. (το τελευταίο πάει και στις 2 μεριές)

Αστόχησες δεν σπουδάζω έξω...... Έχω βαρεθεί όμως και εγώ όπως και εσύ τα ίδια ανόητα σχόλια ότι τα ξένα πανεπιστήμια πουλάνε τα πτυχία τους κι γενικά ότι είναι κατώτερα........
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SiMoS43710

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Σίμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 303 μηνύματα.
Δε νομίζω να είπα πως πουλάνε τα πτυχία τους. :) Ούτε επίσης πως σπουδάζεις έξω, απλώς πως τα ίδια λένε οι φοιτητές που δε σπουδάζουν εδώ. Συντακτικό λάθος, my bad.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
ελάτε ρε παιδιά, μην γινόμαστε κακοί..
σε τόσες χώρες του κόσμου (που θα θέλαμε να ζούμε π.χ. Δανίες, Καναδάδες,..κλπ) συνυπάρχουν τα κολλέγια με τα πανεπιστήμια

εκεί ο κόσμος επιλέγει εκείνο που θέλει να σπουδάσει και τελειώνει η υπόθεση εκεί
εμείς γιατί νιώθουμε να μας τρώνε την πίτα από το πιάτο μας;

τι σημασία έχει αν είναι πανεπιστήμιο ή κολλέγιο ή ιδιωτική σχολή;

Επιλέγεις, αν έχεις τα φράγκα. Αν όχι σε επιλέγουν. Δε νομίζω ότι είναι το ίδιο.

Οταν κατι τετοια υποκειμενα,μπαινουν σε σχολες που απαιτουν διαβασμα 7 ωρων την μερα...

μόνο 7; το φως του ήλιου δε βλέπουμε. δεν ξέρετε τι μαρτύριο περνά ο έλληνας φοιτητής :(

Αστόχησες δεν σπουδάζω έξω...... Έχω βαρεθεί όμως και εγώ όπως και εσύ τα ίδια ανόητα σχόλια ότι τα ξένα πανεπιστήμια πουλάνε τα πτυχία τους κι γενικά ότι είναι κατώτερα........

Δεν είναι κατώτερα, αυτό ακριβώς είναι το πρόβλημα επαγγελματικά μόνο κατώτερα δεν είναι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

shark.0wNz

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Jimakos R αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 175 μηνύματα.
δε πιστεύω ότι μας τρώνε καμία πίτα από κανένα πιάτο..οι σπουδές σε αυτά τα κολλέγια θα είναι πολύ επιπέδου τουλάχιστον για τα επόμενα 10 χρόνια,μέχρι να πάνε σοβαροί καθηγητές..το θέμα είναι ότι η δημιουργία κολλεγίου είναι ένα ακόμα βήμα προς την ιδιωτικοποίηση ρε παιδιά..λίγα τα συγγράματα,λίγο το ένα,λίγο το άλλο..εεεεεεεε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο antis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής σε Biomedical Engineering. Έχει γράψει 1,850 μηνύματα.

Μαντάμ_Σουσού

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μαντάμ_Σουσού αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 158 μηνύματα.
Προσωπικά δεν είμαι κατά των ιδιωτικών σχολών, μιας και στην ελλάδα για να σπουδάσεις πρεπει να περάσεις απο τον γολγοθά πανελλήνιες και ο αγώνας είναι άνισος ( δεν έχουν όλοι λεφτά για ιδιαίτερα , φροντ και καθηγητάδες )
όποτε ένα παιδί μπορει να ειδικευτεί σε αυτό που του αρέσει και αργότερα να το εξασκήσει και επαγγελματικά.
εγώ είμαι κατά όταν τα ιδιωτικά πάνε με ύπουλο τρόπο να αντικαταστήσουν τα δημοσια ΤΕΙ και πανεπιστήμια.
Πειράζουν τα πάντα σε αυτή την χώρα, ας αφήσουν τουλάχιστον την παιδεία όσο γίνεται πιο εξω !
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

challenger

Επιφανές μέλος

Ο challenger αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 11,414 μηνύματα.
έβγαλε και το ΤΕΕ ανακοίνωση να πει πως δεν τα αναγνωρίζει...
Σε λίγο καιρό θα κάνει κοκοκό και θα τα αναγνωρίσει, όπως έκανε άλλωστε και μέχρι στιγμής με τα εκτός Ελλάδας Ιδιωτικά, με τα Βαλκανικά, με, με, με...
«Γέρος γάδαρος καινούρια πορπατησιά δεν μαθαίνει» λένε στα μέρη μου...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Demlogic

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Demlogic αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Α' γυμνασίου. Έχει γράψει 978 μηνύματα.
Αστείο παράδειγμα. Αυτή που πάνε εξωτερικό δηλαδή και έρχονται με πτυχία στα χρόνια τους πως το κατάφεραν??Τους λυπήθηκε ο Θεός??Ξεκολλάτε από το σύνδρομο ανωτερότητας που έχετε........

Άρα με τα λεγόμενα σου επιστήμονες βγαίνουν μόνο στην Ελλάδα??αχχαχαχαχαχαχαχαχαχα
Τι σπουδάζεις στο πανεπιστήμιο Λιβαδειάς τι στο ΜΙΤ φυσικά είσαι καλύτερος από το πρώτο....λολ
Έτσι έτσι συνεχίστε να σνομπάρετε τα ξένα πανεπιστήμια σαν να μην γεννήθηκε η τεχνολογία εκεί σαν να μην γίνονται όλες οι έρευνες εκεί σαν να μην πραγματοποιούνται όλες οι καινοτομίες εκεί.......Εδώ μόνο στην Ελλάδα οι επιστήμονες....

Προσωπικά δεν εχω πρόβλημα με την ιδρυση μιας τετοιας σχολής. Αλλωστε στην τελικη ηδη ο ανταγωνισμος ειναι τεραστιος. Αμα αυξηθει δε πιστευω να αλλαξει κατι. Και τωρα και στο μελλον τους καλυτερους επιλεγουν. Δεν υπαρχει περιπτωση να υστερω σε σχεση με καποιον που εβγαλε 6κ-17κ μορια προσωπικα. [...]

Αυτα. Ας κερδισουν οι καλυτεροι =)

Υ.Γ. για να μπεις στο MIT δινεις και κατι εξετασεις, θελει και καποιες ικανοτητες. Τωρα μιλαμε για το ιδιωτικο που θα ιδρυθει στην ελλαδα. Ακομη και εξετασεις να υπαρξουν θα ειναι γελοιες, μονο και μονο για να βαλουν οσο περισσοτερους μπορουν και να εχουν περισσοτερα κερδη. Ελλαδα ειμαστε =)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

vikam18

Δραστήριο μέλος

Ο vikam18 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 784 μηνύματα.
διαβασα το μεγαλυτερο κομματι του θεματος και η αληθεια ειναι οτι ξεχνατε κατι βασικο ...οπως ειχε πει κ ο κ.παπαδημητριου σε συνεντευξη του τα ιδιωτικα πανεπιστημια ειναι πλ ελπιδοφορα καθως καλλιεργουν εναν ''υγιη'' ανταγωνισμο ο οποιος ανεβαζει το επιπεδο των δημοσιων πανεπιστημιων οπως μαλιστα προειπατε κ εσεις ...δεν υπολογισατε ομωσ οτι για να υπαρχει αυτοσ ο ανταγωνισμος και για να ειναι καρποφορος θα πρεπει να δημοσια πανεπιστημια να εχουν τα κονδιλια να ''κοντραρουν'' ενα ''πλουσιο'' ιδιωτικο ...ομωσ σημερα ενετη 2012 δεν εχουν κονδιλια ουτε για τις βασικεσ αναγκεσ ενωσ πανεπιστημιου γεγονοσ που θα οδηγησει δυστυχωσ στην αποκλιστικα ιδιωτικη εκπαιδευση ...κ αυτο δν ειναι καθολου ελπιδορο καθωσ οταν αυτο τ ιδιωτικο πολυτεχνειο θα διοργανωνει ομιλιεσ κ εκπαιδευτικεσ εκδρομεσ στ καλυτερα πανεπιστημια του κοσμου, οταν θα εχει την πιο συγχρονη τεχνολια κ τουσ καλυτερουσ καθηγητεσ (αφου θα πληρωνει καλα) εμεισ δεν θα εχουμε οθτε βιβλια ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο antis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής σε Biomedical Engineering. Έχει γράψει 1,850 μηνύματα.
διαβασα το μεγαλυτερο κομματι του θεματος και η αληθεια ειναι οτι ξεχνατε κατι βασικο ...οπως ειχε πει κ ο κ.παπαδημητριου σε συνεντευξη του τα ιδιωτικα πανεπιστημια ειναι πλ ελπιδοφορα καθως καλλιεργουν εναν ''υγιη'' ανταγωνισμο ο οποιος ανεβαζει το επιπεδο των δημοσιων πανεπιστημιων οπως μαλιστα προειπατε κ εσεις ...δεν υπολογισατε ομωσ οτι για να υπαρχει αυτοσ ο ανταγωνισμος και για να ειναι καρποφορος θα πρεπει να δημοσια πανεπιστημια να εχουν τα κονδιλια να ''κοντραρουν'' ενα ''πλουσιο'' ιδιωτικο ...ομωσ σημερα ενετη 2012 δεν εχουν κονδιλια ουτε για τις βασικεσ αναγκεσ ενωσ πανεπιστημιου γεγονοσ που θα οδηγησει δυστυχωσ στην αποκλιστικα ιδιωτικη εκπαιδευση ...κ αυτο δν ειναι καθολου ελπιδορο καθωσ οταν αυτο τ ιδιωτικο πολυτεχνειο θα διοργανωνει ομιλιεσ κ εκπαιδευτικεσ εκδρομεσ στ καλυτερα πανεπιστημια του κοσμου, οταν θα εχει την πιο συγχρονη τεχνολια κ τουσ καλυτερουσ καθηγητεσ (αφου θα πληρωνει καλα) εμεισ δεν θα εχουμε οθτε βιβλια ...

Θα πραγματοποιούν κορυφαία συνέδρια με γνωστά ονόματα επιστημόνων.Θα προσλαμβάνουν κορυφαίους καθηγητές γιατί θα θέλουν να έχουν όνομα στην πιάτσα και να τραβάνε όλο και περισσότερους φοιτητές κτλ κτλ..Έτσι είναι τα ιδιωτικά αν δεν αξίζουν δεν θα έχουν ζωή γιαυτό και θα κάνουν τα πάντα στο καλύτερο.
Αν δεν γινόταν αυτά τότε εν θα μας ένοιαζε η ύπαρξη τους και η ελληνική κυβέρνηση θα είχε επιτρέψει την δημιουργία τους χρόνια πριν,και δεν θα πλήρωνε του κόσμου τα λεφτά σε πρόστιμα προς την ΕΕ.Δυστυχώς ο Έλληνας φοβάται οτιδήποτε μπορεί να είναι καλύτερο από αυτόν,και χωρίς να έχει δει τη δουλειά του πρόλαβε να βγει και να το κατηγορήσει...βλέπε τα αρνητικά σχόλια για τους καθηγητές του ιδιωτικού για τους φοιτητες κτλ λες και τους γνώριζαν χρόνια!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vikam18

Δραστήριο μέλος

Ο vikam18 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 784 μηνύματα.
Θα πραγματοποιούν κορυφαία συνέδρια με γνωστά ονόματα επιστημόνων.Θα προσλαμβάνουν κορυφαίους καθηγητές γιατί θα θέλουν να έχουν όνομα στην πιάτσα και να τραβάνε όλο και περισσότερους φοιτητές κτλ κτλ..Έτσι είναι τα ιδιωτικά αν δεν αξίζουν δεν θα έχουν ζωή γιαυτό και θα κάνουν τα πάντα στο καλύτερο.
Αν δεν γινόταν αυτά τότε εν θα μας ένοιαζε η ύπαρξη τους και η ελληνική κυβέρνηση θα είχε επιτρέψει την δημιουργία τους χρόνια πριν,και δεν θα πλήρωνε του κόσμου τα λεφτά σε πρόστιμα προς την ΕΕ.Δυστυχώς ο Έλληνας φοβάται οτιδήποτε μπορεί να είναι καλύτερο από αυτόν,και χωρίς να έχει δει τη δουλειά του πρόλαβε να βγει και να το κατηγορήσει...βλέπε τα αρνητικά σχόλια για τους καθηγητές του ιδιωτικού για τους φοιτητες κτλ λες και τους γνώριζαν χρόνια!!

εγω προσωπικα ημουν κ ειμαι υπερ των ιδιωτικων πανεπιστημιων ..γιατι ακριβωσ επειδη παντα θα προσπαθουν να ειναι τα καλυτερα θα τραβανε κ ψηλα εμασ , τα δημοσια ...ομωσ δεν ξερω αν η ελλαδα ειναι ετοιμη να υποδεχτει τετοιου ειδουσ ''πολιτικη'' μιασ κ οπωσ ειπα δεν εχει τ χρημα να στηριξει τα δημοσια πανεπιστημια τησ και ετσι τα ιδιωτικα θα ξεχωρισουν πλ ευκολα με αποτελεσμα εμεισ (πχ το εμπ που ειμαι εγω ) να καταρεψουμε ..θα ηταν καλυτερα αυτο το ιδιωτικο πολυτεχνειο να ανοιγε σε μια περιοδο που η ελλαδα θα ηταν σε καλυτερη κατασταση ..παρολα αυτα η ιδρυση του κ μονο ειναι ενα πλ θετικο μηνυμα μιασ κ σιγα σιγα φαινεται να ξεφευγουμε απο την ''ελληνικη νοοτροπια'' ..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jack of Spades

Περιβόητο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,431 μηνύματα.
Μια από τις καλύτερες business που θα μπορούσε να κάνει κάποιος,δεν το συζητώ...τόσοι μαθητές που δεν πέρασαν στα εδώ πολυτεχνεία,τόσοι απόφοιτοι Τ.Ε.Ι. που τελειώνουν και διαπιστώνουν ότι στην Ελλάδα έχουν δικαιώματα υπογραφής εργοδηγού ή και καθόλου και γενικότερα μεγάλη ζήτηση για τέτοιου αντικειμένου εναλλακτικές!
Θα τους πρότεινα να προωθήσουν και ειδική τιμή για ετήσιο πρόγραμμα απόκτησης πτυχίου για απόφοιτους Τ.Ε.Ι.,θα κονομήσουν κάργα!:D

πως γινεται η πλειονοτητα των φοιτητων που παιρνουν να εχει γραψει στις πανελληνιες 3000 μορια και να σπουδαζει σε σχολες που πρεπει να εισαι καμμενος με μαθηματικα-φυσικες και τετοια. ?

Όταν θα βγεις για δουλειά και θα προσλαμβάνουν άλλον αντί για σένα,πες στον προϊστάμενο "μα αυτός έγραψε λιγότερο στις Πανελλήνιες από μένα"!:lol:
Απ'τις γραφικότερες φυσιογνωμίες ever σε τέτοια topics...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top