Ιδιωτικό vs Δημόσιο σχολείο

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,094 μηνύματα.
Θες και τα λες ή σου ξεφεύγουν;
Σαφώς υπάρχουν και παιδιά του δημοσίου που μπήκαν ιατρικη και ξέρω πολλα

αλλα εγώ ρώτησα απο το ισκοολ ποσοι ειναι στην ιατρικη και εχουν βγάλει δημόσιο.

(ειναι ένα καλό μέτρο σύγκρισης για να συγκρίνουμε δημόσιο και ιδιωτικό)
παίρνουμε ένα δείγμα και το μετράμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,418 μηνύματα.
Παιδιά μια ερώτηση είναι μεγάλο το ισκοολ εχει πολλα μέλη και κατά βαση καλους μαθητές

Το 80% των παιδιών σε δημόσιο σχολείο πανε, απ' το ischool. Επίσης το οτι λένε πως είναι καλοί, δε σημαίνει οτι όντως είναι καλοί ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
εγώ ρώτησα απο το ισκοολ ποσοι ειναι στην ιατρικη και εχουν βγάλει δημόσιο

Νιώθεις ανταγωνισμό και τα ρωτάς?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,094 μηνύματα.
Μαν εγώ έκανα δημοτικό γυμνάσιο και τα 2 χρόνια του λυκείου σε δημόσιο και την 3η λυκείου την εκανα σε ένα μικρό ιδιωτικό χωρίς να κάνω κανένα φροντιστήριο και έβγαλα έναν αξιοπρεπή βαθμό. Πιστεύω αν ήμουν σε ιδιωτικό και στην δευτέρα και δεν ασχολουμουν με τα ενδοσχολικα μαθηματα θα βγαζα ακόμα παραπάνω.
Στο ιδιωτικό απλά δεν ασχολουμουνα με τα ενδοχολικά (είχα εξασφαλισμένο βαθμό :) ).

Τα περισσότερα παιδιά που μπαινουν στο ισκοολ είναι από δημόσιο αλλα δεν υπάρχει ούτε ένα που να μπήκε ιατρικη από δημόσιο σχολειο (ή είναι ελάχιστα αυτά). Δε τα θεωρώ τα παιδια του ιδιωτικού πιο έξυπνα το ιδιο χαζά είναι.

Νιώθεις ανταγωνισμό και τα ρωτάς?

Όχι απλά κάνω μια άμεση σύγκριση μεταξύ δημόσιων και ιδιωτικών...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,418 μηνύματα.
Φόκο, πίστεψέ με οτι υπάρχουν παιδιά απο δημόσιο που γράφουν πολύ μεγαλύτερους βαθμούς απο αυτά των ιδιωτικών ;)
Και σε ιδιωτικό να πηγαίνει ο άλλος, άμα δε του κόβει... :whatever:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,094 μηνύματα.
Φόκο, πίστεψέ με οτι υπάρχουν παιδιά απο δημόσιο που γράφουν πολύ μεγαλύτερους βαθμούς απο αυτά των ιδιωτικών ;)
Και σε ιδιωτικό να πηγαίνει ο άλλος, άμα δε του κόβει... :whatever:
Τα πιο έξυπνα παιδιά και τα παιδιά που διαβάζουν είναι στο δημόσιο .....
αλλα δε συκγρίνουμε τα παιδιά αλλά τα σχολεία.....

αυτό που ρωτάω τώρα είναι απλώς μαι μικρή έρευνα :)

Στην ιατρική είναι πολλα παιδια από δημόσιο σχολείο αλλά σαφως ο αριθμός που ήταν μαθητες ιδιωτικών πολυ μεγαλύτερος συγκριτικα με άλλες σχολές π.χ. νοσηλευτικη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

schooliki

Δραστήριο μέλος

Ο schooliki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 594 μηνύματα.
Ιδιωτικά
1. Σχολεία στα οποία πηγαίνουν παιδιά της μεγαλοαστικής τάξης της Αθήνας, του "μόνιμου" από γενιά σε γενιά πολιτικού προσωπικού της χώρας κ.λ.π. Π.χ. Κολέγιο Αθηνών, Μωραΐτης. Ειδικά στα δυο παραπάνω δε μπαίνει ο καθένας.
Στη Θεσσαλονίκη αντίστοιχα (και με παιδιά της μικροαστικής τάξης) το Ανατόλια.
Όλα ετοιμάζουν τα παιδιά κυρίως για το εξωτερικό με το I.B και τα SAT και δευτερευόντως για τις πανελλήνιες.
2. Σχολεία στα οποία πηγαίνουν παιδιά της μικροαστικής τάξης.
Κάποια έχουν ένα πολύ καλό επίπεδο. Ετοιμάζουν τα παιδιά μέσω του λυκείου για τις πανελλήνιες και την Ευρώπη και μέσω μαθημάτων SAT για την Αμερική.
Κάποια άλλα δεν διαφέρουν και πολύ από τα δημόσια.
Δημόσια
1. Πειραματικά σχολεία και γενικά σχολεία που έχουν μια ιδιαίτερη δημόσια φροντίδα, τα οποία είναι καλά.
2. Σχολεία που, είτε λόγω του διευθυντή είτε λόγω της παρουσίας αρκετών καλών δασκάλων, έχουν ένα ανεβασμένο επίπεδο.
3. Σχολεία που οι μαθητές τους έχουν την ατυχία να μην ισχύει τίποτα από τα παραπάνω.

Μην τσουβαλιάζουμε λοιπόν. Δεν είναι όλα τα σχολεία ίδια.

Όμως ένα πράγμα παραμένει το ίδιο. Σε όλα τα σχολεία υπάρχουν καλοί και κακοί μαθητές.
Μπορεί τα καλά σχολεία να έχουν μεγαλύτερο ποσοστό επιτυχιών από τα κακά, όμως και στα κακά σχολεία υπάρχουν αριστούχοι, όπως και στα καλά μαθητές που πατώνουν.
Μα θα πεί κάποιος, αυτοί πάνε σε φροντιστήριο. Μα όλοι σχεδόν πάνε σε φροντιστήριο ή κάνουν ιδιαίτερα.
Να πάμε και στα φροντιστήρια. Όλοι οι μαθητές ενός φροντιστηρίου είναι άριστοι; Και εκεί δεν υπάρχουν μαθητές που αποτυγχάνουν;
Φαύλος κύκλος;
Όχι. Τα πράγματα είναι απλά. Επιτυγχάνουν οι μαθητές που έχουν κάνει προσωπική τους υπόθεση το διάβασμα, και δεν περιμένουν κανένα μάγο καθηγητή να τους τα βάλει στο κεφάλι.
Είναι αλήθεια ότι αυτός που θα ξεκινήσει με μειονέκτημα στο σχολείο, θα χρειαστεί περισσότερη προσωπική δουλειά. Χρειάζεται μεγαλύτερο πάθος γι αυτό που κάνει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jason Del Piero

Δραστήριο μέλος

Ο Jason Del Piero αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 546 μηνύματα.
Eσυ παλι που ξερεις ποσα ατομα ειναι μες την ταξη;Γιατι εγω αλλιως τα ξερω....:hmm:

Πίστεψε με κάτι ξέρω....το ιδιωτικό απλά σου προσφέρει το κάτι παραπάνω που ΜΠΟΡΕΙ(το τονίζω)να μην έχεις στο δημόσιο...οι καθηγητές είναι δίπλα σου όποτε τους χρειαστείς,έξτρα βοηθήματα κλπ κλπ....αλλά αυτό δεν αναιρεί το ότι υπάρχουν πολλά άτομα στην τάξη...το φροντιστήριο είναι μονόδρομος από κάθε άποψη....απλά όλοι έχουν την εντύπωση ότι τα ιδιωτικά εδώ είναι σαν αυτά τα σχολεία που βλέπουν στο hollywood...δεν είναι έτσι....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.
Στην ιατρική είναι πολλα παιδια από δημόσιο σχολείο αλλά σαφως ο αριθμός που ήταν μαθητες ιδιωτικών πολυ μεγαλύτερος συγκριτικα με άλλες σχολές π.χ. νοσηλευτικη

Ισχύει στις υψηλόβαθμες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eskl1nd

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο ۞_۞ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ίλιον (Αττική). Έχει γράψει 189 μηνύματα.
Πίστεψε με κάτι ξέρω....το ιδιωτικό απλά σου προσφέρει το κάτι παραπάνω που ΜΠΟΡΕΙ(το τονίζω)να μην έχεις στο δημόσιο...οι καθηγητές είναι δίπλα σου όποτε τους χρειαστείς,έξτρα βοηθήματα κλπ κλπ....αλλά αυτό δεν αναιρεί το ότι υπάρχουν πολλά άτομα στην τάξη...το φροντιστήριο είναι μονόδρομος από κάθε άποψη....απλά όλοι έχουν την εντύπωση ότι τα ιδιωτικά εδώ είναι σαν αυτά τα σχολεία που βλέπουν στο hollywood...δεν είναι έτσι....

Συμφωνω σε αυτο με τους καθηγητες....αυτο που γραφεις για τις ταξεις ομως , ειναι τελειως λαθος......υπαρχουν τμηματα των 7-8 ατομων , χωρισμενα με βαση τη "δυναμικοτητα" των μαθητων συμφωνα με τους βαθμους που εχουν καταφερει να "βγαλουν" και την κατευθυνση που ακολουθουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alejandro che 7

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Αλέξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πατήσια (Αττική). Έχει γράψει 1,859 μηνύματα.
Ιδιωτικά
1. Σχολεία στα οποία πηγαίνουν παιδιά της μεγαλοαστικής τάξης της Αθήνας, του "μόνιμου" από γενιά σε γενιά πολιτικού προσωπικού της χώρας κ.λ.π. Π.χ. Κολέγιο Αθηνών, Μωραΐτης. Ειδικά στα δυο παραπάνω δε μπαίνει ο καθένας.
Στη Θεσσαλονίκη αντίστοιχα (και με παιδιά της μικροαστικής τάξης) το Ανατόλια.
Όλα ετοιμάζουν τα παιδιά κυρίως για το εξωτερικό με το I.B και τα SAT και δευτερευόντως για τις πανελλήνιες.
2. Σχολεία στα οποία πηγαίνουν παιδιά της μικροαστικής τάξης.
Κάποια έχουν ένα πολύ καλό επίπεδο. Ετοιμάζουν τα παιδιά μέσω του λυκείου για τις πανελλήνιες και την Ευρώπη και μέσω μαθημάτων SAT για την Αμερική.
Κάποια άλλα δεν διαφέρουν και πολύ από τα δημόσια.
Δημόσια
1. Πειραματικά σχολεία και γενικά σχολεία που έχουν μια ιδιαίτερη δημόσια φροντίδα, τα οποία είναι καλά.
2. Σχολεία που, είτε λόγω του διευθυντή είτε λόγω της παρουσίας αρκετών καλών δασκάλων, έχουν ένα ανεβασμένο επίπεδο.
3. Σχολεία που οι μαθητές τους έχουν την ατυχία να μην ισχύει τίποτα από τα παραπάνω.

Μην τσουβαλιάζουμε λοιπόν. Δεν είναι όλα τα σχολεία ίδια.

Όμως ένα πράγμα παραμένει το ίδιο. Σε όλα τα σχολεία υπάρχουν καλοί και κακοί μαθητές.
Μπορεί τα καλά σχολεία να έχουν μεγαλύτερο ποσοστό επιτυχιών από τα κακά, όμως και στα κακά σχολεία υπάρχουν αριστούχοι, όπως και στα καλά μαθητές που πατώνουν.
Μα θα πεί κάποιος, αυτοί πάνε σε φροντιστήριο. Μα όλοι σχεδόν πάνε σε φροντιστήριο ή κάνουν ιδιαίτερα.
Να πάμε και στα φροντιστήρια. Όλοι οι μαθητές ενός φροντιστηρίου είναι άριστοι; Και εκεί δεν υπάρχουν μαθητές που αποτυγχάνουν;
Φαύλος κύκλος;
Όχι. Τα πράγματα είναι απλά. Επιτυγχάνουν οι μαθητές που έχουν κάνει προσωπική τους υπόθεση το διάβασμα, και δεν περιμένουν κανένα μάγο καθηγητή να τους τα βάλει στο κεφάλι.
Είναι αλήθεια ότι αυτός που θα ξεκινήσει με μειονέκτημα στο σχολείο, θα χρειαστεί περισσότερη προσωπική δουλειά. Χρειάζεται μεγαλύτερο πάθος γι αυτό που κάνει.
Συμφωνώ στα περισσότερα από αυτά που λες, αλλά θα παρέμβω εδώ επειδή ανέφερες το Κολέγιο Αθηνών για το οποίο γνωρίζω κάποια πράγματα περισσότερο και δε θέλω να δημιουργείται λάθος εντύπωση. Ανείκω στην μικροαστική τάξη και μέχρι τη γ' γυμνασίου φοιτούσα σε δημόσιο σχολείο στη γειτονιά μου. Έδωσα εξετάσεις για να εισαχθώ στο κολέγιο από τις οποίες πέρασα επιτυχώς. Λόγω χαμηλών εισοδημάτων το σχολείο μου έδωσε ολική υποτροφία, δεν πληρώνω δηλαδή τίποτα. Άρα λοιπόν θα σε διαψεύσω ναι στο κολέγιο μπαίνει ο καθένας αρκει να αποδείξει ότι το αξίζει. Κατά τα άλλα θα συμφωνήσω ότι η συντριπτική πλειοψηφία προέρχεται από την μεγαλοαστική τάξη της Αθήνας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

schooliki

Δραστήριο μέλος

Ο schooliki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 594 μηνύματα.
Συμφωνώ στα περισσότερα από αυτά που λες, αλλά θα παρέμβω εδώ επειδή ανέφερες το Κολέγιο Αθηνών για το οποίο γνωρίζω κάποια πράγματα περισσότερο και δε θέλω να δημιουργείται λάθος εντύπωση. Ανείκω στην μικροαστική τάξη και μέχρι τη γ' γυμνασίου φοιτούσα σε δημόσιο σχολείο στη γειτονιά μου. Έδωσα εξετάσεις για να εισαχθώ στο κολέγιο από τις οποίες πέρασα επιτυχώς. Λόγω χαμηλών εισοδημάτων το σχολείο μου έδωσε ολική υποτροφία, δεν πληρώνω δηλαδή τίποτα. Άρα λοιπόν θα σε διαψεύσω ναι στο κολέγιο μπαίνει ο καθένας αρκει να αποδείξει ότι το αξίζει. Κατά τα άλλα θα συμφωνήσω ότι η συντριπτική πλειοψηφία προέρχεται από την μεγαλοαστική τάξη της Αθήνας.
Πολύ καλά έκανες και το ανέφερες. Επιβεβαιώνει αυτά που έγραψα παραπάνω.
Βεβαίως και υπάρχουν παιδιά που έγιναν δεκτά με υποτροφία σε πολύ καλά ιδιωτικά σχολεία, προερχόμενα από δημόσια (και γώ ήμουν μια τέτοια περίπτωση).
Αυτά τα παιδιά ξεκίνησαν με τις ίδιες προϋποθέσεις που ξεκίνησαν και οι συμμαθητές τους στο δημόσιο σχολείο.
Οι καλοί ή οι κακοί καθηγητές ήταν ίδιοι για όλους.
Δε μπορώ να φανταστώ λοιπόν τι άλλο, εκτός από την προσωπική τους προσπάθεια, τα έκανε να ξεχωρίσουν.
Αρχική Δημοσίευση από Eskl1nd:
Συμφωνω σε αυτο με τους καθηγητες....αυτο που γραφεις για τις ταξεις ομως , ειναι τελειως λαθος......υπαρχουν τμηματα των 7-8 ατομων , χωρισμενα με βαση τη "δυναμικοτητα" των μαθητων συμφωνα με τους βαθμους που εχουν καταφερει να "βγαλουν" και την κατευθυνση που ακολουθουν.
Αυτά που λες δεν ισχύουν, τουλάχιστον για τα κανονικά τμήματα του Λυκείου. Δε γνωρίζω για το I.B.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Jason Del Piero

Δραστήριο μέλος

Ο Jason Del Piero αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 546 μηνύματα.
Συμφωνω σε αυτο με τους καθηγητες....αυτο που γραφεις για τις ταξεις ομως , ειναι τελειως λαθος......υπαρχουν τμηματα των 7-8 ατομων , χωρισμενα με βαση τη "δυναμικοτητα" των μαθητων συμφωνα με τους βαθμους που εχουν καταφερει να "βγαλουν" και την κατευθυνση που ακολουθουν.


Αυτά μπορεί να είναι σε ιδιωτικά των 10-20 χιλιάδων ευρώ....κάτι Μωραίτιδες και κάτι Κολέγια Αθηνών όπως προαναφέρθηκε...δεν έχει καμία σχέση με άλλα ιδιωτικά...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rainbowarrior

Διάσημο μέλος

Ο Rainbowarrior αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,222 μηνύματα.
Είναι αλήθεια ότι αυτός που θα ξεκινήσει με μειονέκτημα στο σχολείο, θα χρειαστεί περισσότερη προσωπική δουλειά. Χρειάζεται μεγαλύτερο πάθος γι αυτό που κάνει.

Σίγουρα, όμως, αν το θέλει, αν, δηλαδή, θέλει να πετύχει τον ενίοτε υψηλό στόχο του, θα αποδώσει καλύτερα από τους μαθητές που πάντα διάβαζαν. Believe me. Είναι πολύ ξαφνικό κι αναπάντεχο μαθητές του 12 να βγάζουν 18.500 μόρια. Κι όμως, συμβαίνει, και, στη δική μου περίπτωση, το κατευχαριστήθηκα, αφού όλη η σχολική κοινότητα είχε «κάτι» να πει.
Δεν υπάρχουν standards, και τίποτα δεν είναι δεδομένο σε αυτές τις εξετάσεις.
Αν θέλεις να κάνεις κάτι-σε λογικά πλαίσια, τίποτα δε μπορεί να σε σταματήσει από το να το πετύχεις. Και στα δημόσια σχολεία, για να είμαι ον, μια χαρά τα καταφέρνουν όλοι όσοι θέλουν.;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kaktos

Νεοφερμένος

Ο Σπύρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Καλλιθέα (Αττική). Έχει γράψει 36 μηνύματα.
Καλησπέρα, σαν απόφοιτος απο ένα ιδιωτικό σχολείο "μεσής" κατηγορίας θα ήθελα και εγώ να εκφράσω την άποψη μου. Πήγα στο ιδιωτικό από την Α' Γυμνασίου αφού πέρασα κάποιους μήνες σε ένα άθλιο γυμνάσιο της περιοχής μου, μετά από 6 ολόκληρα χρόνια εμπειρίας σε ένα ιδιωτικό σχολείο άποψη μου είναι πως σε σύγκριση με τα δημόσια υπάρχει ένα καλύτερο περιβάλλον τόσο σε επίπεδο καθηγητών όσο και μαθητών. Ταυτόχρονα, στην Γ λυκείου μπορεί κάποιος μαθητής να εξαντλήσει άφοβα τον αριθμό των απουσιών του και να μην ασχολείται καθόλου με τα μαθήματα του σχολείου έχοντας απεριόριστο χρόνο για διάβασμα για να επιτύχει στις πανελλήνιες. Όσο για την βοήθεια που προσφέρει το ίδιο το σχολείο, από προσωπική εμπειρία είναι μηδαμινή. Βέβαια δεν κατηγορώ όλα τα ιδιωτικά αλλά σε αρκετές περιπτώσεις οι καθηγητές δεν ξέρουν σχεδόν τίποτα. Για να περάσω σε μια σχολή της αρεσκείας μου όλη την χρονιά έκανα ιδιαίτερα και διάβαζα τόσο σπίτι όσο και στο σχολείο, το ιδιωτικό δεν με βοήθησε απολύτος πουθενά όχι επειδή δεν το ήθελα εγώ αλλά επειδή δεν μπορούσε να το κάνει, ακόμα και άτομα που το εμπιστεύθηκαν τώρα βρίσκονται σε απελπισία μη γνωρίζοντας τι πρέπει να κάνουν, κάποιος εδώ σίγουρα θα ρωτήσει... γιατί κάθισες στο ιδιωτικό; Η απάντηση είναι γιατί έμαθα να λειτούργω όπως όλοι στο ιδιωτικό, διάβαζα μισή ή μια ώρα την ήμερα για το σχολείο πήγαινα φροντιστήριο μέχρι την β' λυκείου και είχα αναπτύξει φιλίκες σχέσεις με άτομα από εκεί, με λίγα λόγια είχα προσαρμόστει σε μια εύκολη και όμορφη ζώη, έτσι την τελευταία χρονιά έχοντας κάποιες βασικές γνώσεις (δεν ήμουν άσχετος) γύρω από τα μαθήματα τις κατευθυνσής μου και σε συνδιασμό με κάποια ιδιαίτερα πέτυχα τον στόχο μου , δηλαδή την σχολή που επιθυμώ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αετός

Νεοφερμένος

Ο Αετός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 39 μηνύματα.
Ιδιωτικό βέβαια. Μπορεί να αναγκάζεσαι να διαβάζεις όλες τις τάξεις και όχι μόνο Γ όπως στα δημόσια αλλά θα σε ανταμείψει στο τέλος.

Εσυ παλι ηρθες για να τρολλαρεις,ντροπη σου.Θα πας σε ιδιωτικο πανεπιστημιο ή θα χαλασει το σερι.
Ήμουν σε ιδιωτικό. Θεωρητική κατεύθυνση. Ελπίζω για ιατρική. Αν δεν πετύχω θα πάω σε πανεπιστήμιο του εξωτερικού που συνεργάζεται το σχολείο μου με υποτροφία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

aggressive

Πολύ δραστήριο μέλος

Η aggressive αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 957 μηνύματα.
Από θεωρητική κατεύθυνση ελπίζεις για ιατρική? :confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αετός

Νεοφερμένος

Ο Αετός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 39 μηνύματα.
Από θεωρητική κατεύθυνση ελπίζεις για ιατρική? :confused:
η βαθμολογία που έβγαλα μου δίνει ελπίδες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

toro el rabiar

Νεοφερμένος

Ο toro el rabiar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 109 μηνύματα.
Εγώ ήμουν από ιδιωτικό.
Δεν στοιχηματίζω και το κεφάλι μου αλλά σύμφωνα πάντα με την άποψή μου¨

-Ιδιωτικο καλύτερο επίπεδο καθηγητών κατά μέσο όρο , αν σε ενδιαφέρει προσφέρει ανοικτό μυαλό και πειθαρχημένο πνεύμα
-δημόσιο πραγματικά καλές ευκαιρίες για πολλές φιλίες , αν το έχεις ανάγκη σε γεμίζει κίνητρα και λόγους να πας μπροστά
Προσωπικά ζηλεύω μερικές φορές παιδιά δημοσίου ή παιδιά ιδιωτικού που κατά την άποψή μου μπορεί να μοιάζουν με δημοσίου , για την κοινωνικότητά τους και τον δυναμισμό τους (τσαμπουκά κι έτσι )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

georgia.94

Δραστήριο μέλος

Η georgia.94 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 559 μηνύματα.
Eννοειται πως προτιμω το δημοσιο σχολειο..Και αυτο γιατι πηγαινοντας σε ενα καλο φροντιστηριο μπορεις να πετυχεις το ιδιο αποτελεσμα με παιδια των ιδιωτικων με πολυ λιγοτερα χρηματα..ολα ειναι θεμα προσωπικης δουλειας και μελετης και οχι λιγο καλυτερων καθηγητων...αποψη μου...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 9 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top