Ιδιωτικό vs Δημόσιο σχολείο

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Έχω φίλους από δημόσιο και ξέρω τι λέω. Το Γυμνάσιο χάνανε τη μισή χρονιά από καταλήψεις. Ξένες γλώσσες και όχι μόνο όλοι φροντιστήρια από το δημοτικό. Αυτη τη πίεση που οι περισσότεροι του δημοσίουτη νιώθουν Γ Λυκείου, εγώ την είχα την τελευταία πενταετία γι αυτό δεν μου ήρθε βαρύ.
Δεν ανέχομαι να με λες ψώνιο ούτε να με υποβιβάζεις επειδή ήμουν μαθητής σε ιδιωτικό σχολείο γιατί και εσύ τα τελευταία χρόνια έδωσες τα λεφτά σου σε ιδιωτικά φροντιστήρια.
Μια απορία: Είσαι μαθητής που τελείωσε ιδιωτικό ή εκπρόσωπος του συλλόγου ιδιοκτητών ιδιωτικών σχολείων που κάνει διαφήμηση?

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dalian

Περιβόητο μέλος

Η Substrata αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 4,822 μηνύματα.
Μια απορία: Είσαι μαθητής που τελείωσε ιδιωτικό ή εκπρόσωπος του συλλόγου ιδιοκτητών ιδιωτικών σχολείων που κάνει διαφήμηση?

Che. Silly dia. Λες και θα σου αποκάλυπτε κάτι τέτοιο :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ρόζα Νέρα Flamingo

Δραστήριο μέλος

Η Ρόζα Νέρα Flamingo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ανταρτικό (Φλώρινα). Έχει γράψει 780 μηνύματα.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
Έχω φίλους από δημόσιο και ξέρω τι λέω. Το Γυμνάσιο χάνανε τη μισή χρονιά από καταλήψεις. Ξένες γλώσσες και όχι μόνο όλοι φροντιστήρια από το δημοτικό. Αυτη τη πίεση που οι περισσότεροι του δημοσίουτη νιώθουν Γ Λυκείου, εγώ την είχα την τελευταία πενταετία γι αυτό δεν μου ήρθε βαρύ.

Δεν ανέχομαι να με λες ψώνιο ούτε να με υποβιβάζεις επειδή ήμουν μαθητής σε ιδιωτικό σχολείο γιατί και εσύ τα τελευταία χρόνια έδωσες τα λεφτά σου σε ιδιωτικά φροντιστήρια.

Σημείωση: Το μήνυμα προήλθε από το θέμα "[Πανελλήνιες 2013] Θερινή Προετοιμασία".

ε οι αλλοι εδωσαν τα λεφτα τους 1 και 2 χρονιες σε φροντηστηρια εσυ εδωσαν τα δικα σου 6 χρονια στο ιδιωτικο!!!! Μπορει στο δημοσιο να μην εχουμε ολα αυτα που εσεις λετε ''ανεσεις'' αλλα οπως πολυ καλα ξερεις υπαρχουν παρα πολλα παιδια που εχουν καταφερει να περασουν σε πολυ καλες σχολες ... και μετα βλεπεις αυτους απο τα ιδιωτικα να περνουν σε καμια της πλακας!

ΥΓ: δεν υπαρχει τιποτα κοινο αναμεσα τους....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eskl1nd

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο ۞_۞ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ίλιον (Αττική). Έχει γράψει 189 μηνύματα.
ε οι αλλοι εδωσαν τα λεφτα τους 1 και 2 χρονιες σε φροντηστηρια εσυ εδωσαν τα δικα σου 6 χρονια στο ιδιωτικο!!!! Μπορει στο δημοσιο να μην εχουμε ολα αυτα που εσεις λετε ''ανεσεις'' αλλα οπως πολυ καλα ξερεις υπαρχουν παρα πολλα παιδια που εχουν καταφερει να περασουν σε πολυ καλες σχολες ... και μετα βλεπεις αυτους απο τα ιδιωτικα να περνουν σε καμια της πλακας!

ΥΓ: δεν υπαρχει τιποτα κοινο αναμεσα τους....

Σε πολυ καλες σχολες περνουν και απο τα ιδιωτικα και απο τα δημοσια σχολια....το θεμα ειναι στο μαθητη.....και ο Θεος ο ιδιος να κανει μαθημα , αν ο μαθητης δεν θελει να μαθει , δεν προκειται να μαθει τιποτα......
Αλλα σαφως και στα ιδιωτικα τα πραγματα ειναι πολυ καλυτερα.....Φυσικα , εξαρταται και το ιδιωτικο......σε αλλα ιδιωτικα οι μαθητες πανε ως μελλοντικοι βιομηχανοι κτλ. για να κανουν γνωριμιες και να σπουδασουν μετεπειτα στο εξωτερικο....σε αλλα που ειναι σε πιο "απλες" περιοχες(π.χ. περιστερι) ειναι πολυ καλο το επιπεδο και τα παιδια πανε με μοναδικο στοχο τις πανελληνιες αλλα και καλυτερες συνθηκες μαθησης , με τους περισσοτερους να περνανε σε καλες σχολες.
Κατα τη γνωμη μου , τα ιδιωτικα υπερτερουν εναντι των δημοσιων οσον αφορα τα μαθηματα , τις διδακτικες ωρες , την ποιοτητα κτλ κτλ. , αλλα "χανουν" αλλου ( π.χ. οι μαθητες δεν μενουν στην ιδια περιοχη , το σχολειο δεν ειναι το ιδιο κοντα στο μαθητη για ευκολη προσβαση κτλ ) .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,859 μηνύματα.
η μάθηση δεν κρίνεται από τις υποδομές σε πλακάκια και ψηφιακούς πίνακες αλλά..σε όρεξη του ίδιου του μαθητή
και φυσικά, στην αλληλεπίδραση μεταξύ καθηγητή και μαθητή

από την μικρή μου εμπειρία, δυστυχώς και στα δυο είδη σχολείων, οι μαθητές είναι ίδιοι από άποψη συμπεριφοράς και μαθησιακού ενδιαφέροντος

ο έφηβος είναι παντού ο ίδιος..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eskl1nd

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο ۞_۞ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ίλιον (Αττική). Έχει γράψει 189 μηνύματα.
η μάθηση δεν κρίνεται από τις υποδομές σε πλακάκια και ψηφιακούς πίνακες αλλά..σε όρεξη του ίδιου του μαθητή
και φυσικά, στην αλληλεπίδραση μεταξύ καθηγητή και μαθητή

από την μικρή μου εμπειρία, δυστυχώς και στα δυο είδη σχολείων, οι μαθητές είναι ίδιοι από άποψη συμπεριφοράς και μαθησιακού ενδιαφέροντος

ο έφηβος είναι παντού ο ίδιος..

Oι εφηβοι ειναι ιδιοι , αλλα οι καθηγητες οχι....η μεγαλυτερη πλειοψηφια στα δημοσια σχολια μπορει να αδιαφορησει για το μαθητη καθως δεν υπαρχει κατι να φοβηθουν.....στα ιδιωτικα δεν μπορουν καθως εκει παιζεται η δουλεια τους στο ποσο ευχαριστημενοι ειναι οι μαθητες , αλλα και στις επιτυχιες τους βαθμολογικα...;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jj!

Τιμώμενο Μέλος

Ο jj! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 13,487 μηνύματα.
Oι εφηβοι ειναι ιδιοι , αλλα οι καθηγητες οχι....η μεγαλυτερη πλειοψηφια στα δημοσια σχολια μπορει να αδιαφορησει για το μαθητη καθως δεν υπαρχει κατι να φοβηθουν.....στα ιδιωτικα δεν μπορουν καθως εκει παιζεται η δουλεια τους στο ποσο ευχαριστημενοι ειναι οι μαθητες , αλλα και στις επιτυχιες τους βαθμολογικα...;)
Αυτό δεν είναι επιχείρημα:P

Αν ο μαθητής ενδιαφέρεται για το μάθημα, ο καθηγητής δεν μπορεί να του πει "Δε σου το εξηγώ αυτό, γιατί βαριέμαι". Συνεπώς, ας δούμε το θέμα από άλλη οπτική γωνία.

Εγώ πιστεύω ότι στο ιδιωτικό οι μαθητές προσέχουν (ή κάνουν ότι προσέχουν) στο μάθημα, επειδή οι γονείς τους πληρώνουν για την εκπαίδευσή τους. Στο δημόσιο σχολείο δεν ισχύει κάτι τέτοιο, καθώς η νοοτροπία είναι "έρχομαι εδώ πέρα επειδή δεν έχω άλλη δουλειά να κάνω και προσπαθώ να σκοτώνω την ώρα μου".

Για να αντικρούσω το επιχείρημα των υποδομών... Ναι, το ιδιωτικό έχει σαφώς καλύτερες υποδομές και είναι εξοπλισμένο κατάλληλα, όμως αυτά είναι μόνο βοηθητικά στο μάθημα. Κάλλιστα, ένας καθηγητής του δημοσίου μπορεί να δανειστεί εξοπλισμό εργαστηρίου από το ΕΚΦΕ του νομού και να κάνει το μάθημά του σαν κύριος. Γιατί δεν το κάνει; Γιατί οι μαθητές δε δείχνουν ενδιαφέρον.

Εν κατακλείδι, και οι δύο πλευρές, μαθητές και καθηγητές, έχουν μερίδιο ευθύνης για την κατάσταση που επικρατεί στο σχολείο τους (είτε είναι ιδιωτικό, είτε αρνητικό). Όλα είναι θέμα νοοτροπίας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alesa

Νεοφερμένος

Η Αλεξανδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Μύκονος (Κυκλάδες). Έχει γράψει 52 μηνύματα.
Παντως εγω ψηφιζω δημοσιο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aggressive

Πολύ δραστήριο μέλος

Η aggressive αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 957 μηνύματα.
Δημόσιο και πάλι δημόσιο. Βέβαια, αν έχεις τα λεφτά, γιατί όχι ιδιωτικό?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,095 μηνύματα.
Παιδιά κακά τα ψέματα το ιδιωτικό είναι κλάση ανώτερο από το δημόσιο. Φυσικά δεν αξίζει να δώσει κάποιος 10 χιλιάρικα για να πάει ενώ με λιγότερα κάνει ιδιαίτερα σε όλα τα μαθηματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aggressive

Πολύ δραστήριο μέλος

Η aggressive αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 957 μηνύματα.
Το εκνευριστικό είναι που κάποιοι πηγαίνουν και ιδιωτικό και φροντιστήρια/ιδιαίτερα. Omg.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alejandro che 7

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Αλέξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πατήσια (Αττική). Έχει γράψει 1,859 μηνύματα.
Το εκνευριστικό είναι που κάποιοι πηγαίνουν και ιδιωτικό και φροντιστήρια/ιδιαίτερα. Omg.

βασικά όχι κάποιοι το 98% των παιδιών που πηγαίνουν σε ιδιωτικά κάνουν και φροντιστήρια/ιδιαίτερα και αυτό συμβαίνει επειδή οι πανελλήνιες τρομάζουν. Θέλεις να εξασφαλίσεις με κάθε τρόπο την επιτυχία σε αυτές και οι γονείς συχνά κάνουν μεγάλες θυσίες ώστε να μπορέσουν να ανταπεξέλθουν οικονομικά σε ότι θεωρούν απαραίτητο για την επιτυχία του παιδιού τους. Όσο καλύτερο μάθημα και να γίνεται στα ιδιωτικά το φροντιστήριο ειδικεύεται πολύ περισσότερο στην επιτυχία στις πανελλήνιες και η εμβάθυνση είναι αναμφισβήτητα μεγαλύτερη. Όσων αφορά εμένα δεν θα είχα την οικονομική δυνατότητα να ανταπεξέλθω και στα δύο αν το ιδιωτικό σχολείο στο οποίο φοιτώ από την Α' λυκείου, μετά από επιτυχία σε γραπτές εξετάσεις οι οποίες απαιτούνται, δεν μου έδινε ολική υποτροφία λόγω αποδεδειγμένης αδυναμίας μου να καταβάλλω τα δίδακτρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aggressive

Πολύ δραστήριο μέλος

Η aggressive αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 957 μηνύματα.
Γι'αυτό η λύση για τους περισσότερους είναι δημόσιο και full φροντιστήρια. Άλλα δλδ πόση σπάταλη χρημάτων και για ιδιωτικό και για φροντιστήρια??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alesa

Νεοφερμένος

Η Αλεξανδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Μύκονος (Κυκλάδες). Έχει γράψει 52 μηνύματα.
Εγω απο οτι εχω μαθει στα ιδιωτικα κ!!οβαρανε...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alejandro che 7

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Αλέξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πατήσια (Αττική). Έχει γράψει 1,859 μηνύματα.
Γι'αυτό η λύση για τους περισσότερους είναι δημόσιο και full φροντιστήρια. Άλλα δλδ πόση σπάταλη χρημάτων και για ιδιωτικό και για φροντιστήρια??

Ίσως κάποιοι να το θεωρούν επένδυση και όχι σπατάλη. Αν ο άλλος έχει την οικονομική δυνατότητα γιατί να μην τo κάνει;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αγνωστο

Δραστήριο μέλος

Η Αγνωστο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 461 μηνύματα.
Εγω απο οτι εχω μαθει στα ιδιωτικα κ!!οβαρανε...

Από πού το έμαθες αν επιτρέπεται;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alesa

Νεοφερμένος

Η Αλεξανδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Μύκονος (Κυκλάδες). Έχει γράψει 52 μηνύματα.
Απο φιλη που πηγαινε σε ιδιωτικο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Από πού το έμαθες αν επιτρέπεται;

Από το γεγονός πως ενώ πάνε σε ιδιωτικό, κάνουν φροντιστήριο/ιδιαίτερα! Ε χαίρω πολύ το ίδιο κάνουν και τα παιδιά στο δημόσιο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alejandro che 7

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Αλέξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πατήσια (Αττική). Έχει γράψει 1,859 μηνύματα.
Εγω απο οτι εχω μαθει στα ιδιωτικα κ!!οβαρανε...

Υπάρχουν πολλά άτομα που κωλοβαράνε και στα ιδιωτικά και στα δημόσια. Από προσωπική εμπειρία και στα δύο πιστεύω ότι στα δημόσια ίσως είναι και περισσότεροι. Εσύ τσουβαλιάζεις όλα τα ιδιωτικά και τους μαθητές τους και λες ότι κωλοβαράνε. Αυτό λέγεται στερεότυπο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 9 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top