Ιδιωτικό vs Δημόσιο σχολείο

john1994

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο john1994 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 312 μηνύματα.
εγω αντιθετως παω σε ιδιωτικο απο Α δημοτικου, εκανα μονο ιδαιτερα στη Γ λυκειου, (και ελαχιστα ιδαιτερα για καποιες ξενες γλωσσες, αν και δεν πολυχρειαζοταν τελικα), ειμαι πολυ ευχαριστημενος απο το σχολειο μου, δεν ειμαι ιδαιτερα μελετηρος αλλα με ολη τη βοηθεια που μου δωθηκε φετος χτυπησα βαθμο κοντα στο 18.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

boss.

Δραστήριο μέλος

Ο boss. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Μύκονος (Κυκλάδες). Έχει γράψει 784 μηνύματα.
εγω αντιθετως παω σε ιδιωτικο απο Α δημοτικου, εκανα μονο ιδαιτερα στη Γ λυκειου, (και ελαχιστα ιδαιτερα για καποιες ξενες γλωσσες, αν και δεν πολυχρειαζοταν τελικα), ειμαι πολυ ευχαριστημενος απο το σχολειο μου, δεν ειμαι ιδαιτερα μελετηρος αλλα με ολη τη βοηθεια που μου δωθηκε φετος χτυπησα βαθμο κοντα στο 18.

θες να μας πεις και σε ποιο ιδιωτικο ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vicky13

Δραστήριο μέλος

Η Βίκυ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 535 μηνύματα.
Κοίτα ξένες γλώσσες δεν πήγα ποτέ φροντιστήριο. Κάνω ας πούμε γαλλικά απο τρίτη δημοτικού και αγγλικά.Αλλά πιστεύω ότι με βοηθά το φροντιστήριο πολύ σε συνδυασμό με το σχολείο..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maniavas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μάνια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 316 μηνύματα.
Ότι αυτό το στερεότυπο ότι τα παιδιά από το δημόσιο είναι παλήκαροι ενώ του ιδιωτικού φλώροι και ξιπασμένοι πότε θα λήξει?
Δεν ισχύει καθόλου αυτό που λες για τα στερεότυπα από την δική μου πλευρά ξέρω άτομα που πάνε σε ιδιωτικά και δεν είναι καθόλου φλώροι και κακομαθημένου ενώ στο σχολειό μου υπάρχουν πολλά ψώνια :whistle: Είναι ανάλογα τον άνθρωπο και όχι της οικονομικής του κατάστασης το πως θα συμπεριφερθεί
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 018946

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Καλυτερα στο δημοσιο , και κοινωνικες συναστροφες ατομα της "γειτονιας" , και περιθωριακους παρα κοντα φθαρμενους απο το χρημα μαλακισκους .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

john1994

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο john1994 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 312 μηνύματα.
Καλυτερα στο δημοσιο , και κοινωνικες συναστροφες ατομα της "γειτονιας" , και περιθωριακους παρα κοντα φθαρμενους απο το χρημα μαλακισκους .

η προσεγγιση σου ειναι πολυ κοντοφθαλμη, οπως και η ηλικια σου ειναι μικρη για να κρινεις.

λοιπον θα προσπαθησω να τα ξαναγραψω και ελπιζω να μην γινει καμια διακοπη ρευματος παλι!

παροχες ιδιωτικου:
εχουμε ενα γηπεδο βολευ, 4 ποδοσφαιρου, 3 μπασκετ (εκ των οποιων ενα κλειστο), κλειστο κολυμβητηριο, πολλα τραπεζακια πινγκ-πονγκ, αιθουσα υπολογιστων, αιθουσα γυμναστικης και χορου.
αριστες κτιριακες εγκαταστασεις(οι διαδρομοι-wc παντα καθαρα), καλοριφερ τον χειμωνα, Η/Υ σε καθε αιθουσα και ειδικος πινακας για να προβαλλονται power-point κλπ., εργαστηρια για πειραματα σε φυσικοχημειες κλπ.
εχουμε περιπου 60 (απο περιεργεια τα εχω μετρησει) μισθωμενα πουλμαν και σχολικα για μεταφορες οπουδηποτε
προγραμματα ανταλλαγης μαθητων με ξενες χωρες

καθηγητες:
ειναι παντα παρα πολυ προθυμοι να βοηθησουν, στα μαθηματα των πανελληνιων μας επαιρναν τηλεφωνο και ρωτουσαν πως πηγαμε κλπ
στην πλειοψηφια τους ειναι παρα πολυ καλοι.
απο ολα τα χρονια μονο 2 θυμαμαι δεν μας αρεσαν και μετα απο ενστασεις του συλλογου, απολυθηκαν και αντικασταθηκαν αμεσα.
μας δινουν δικα τους φυλλαδια/σημειωσεις/ασκησεις, απο το βιβλιο δεν πολυδιαβαζουμε
αν θες ενισχυτικα μαθηματα στα διαλειμματα θα σου κανουν

μαθητες οι ιδιοι:
οπως προαναφερθηκε οι περισσοτεροι σε εμας εχουν υψηλες φιλοδοξιες.
εχουμε και θα εχουμε αποφοιτους που σπουδασαν σε κορυφαια πανεπιστημια εξωτερικου, κλασης columbia,mit κλπ.
καθε χρονια εχουμε μαθητες που βγαζουν μεγαλυτερους μεσους ορους πανελλαδικα, προπερσι ενας 19800
βεβαια διαβαζουν και οι ιδιοι πολυ, δεν ειναι το σχολειο... να το ξεκαθαρισουμε.
οπως εχει αναφερθει, το 70% της επιτυχιας ειναι η προσωπικη μελετη.. να μην λεμε βλακειες.
μερικοι μαθητες ειναι ψωνισμενοι (δεν εχουν αδικο αυτοι που το λενε), οι περισσοτεροι ομως (75%) ειναι ακρως συνειδητοποιημενοι, ενημερωμενοι και ανησυχοι για το μελλον τους.

δεν λεω αλλα μηπως γινει παλι διακοπη ρευματος..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Vicky13

Δραστήριο μέλος

Η Βίκυ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 535 μηνύματα.
Σε ποιο πας;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Δεν θέλω να σε στεναχωρήσω, μα είναι "κάποιοι". Οι γονείς που δίνουν 10 χιλιάδες το χρόνο για καλύτερη εκπαίδευση( εκτός αν έχουν τρέλα για να "μορφωθούν" τα παιδιά και κάνουν οικονομία γι αυτό) είναι αρκετά πλούσιοι. Therefore, δεν νομίζουν πως είναι κάποιοι για το σχολείο τους, προς θεού. Οι περισσότεροι σίγουρα γραμμένο θα το χουν. Απλά όποιος έχει οικονομική άνεση ή ακόμα και πλούτο, ειδικά σε τέτοιες εποχές είναι "κάποιος"

Πήγα σε ιδιωτικό με υποτροφία 30%, οι γονείς μου είναι δημόσιοι υπάλληλοι.
Συμφωνώ ότι σε ένα μεγάλο βαθμό υπάρχουν πολλά πλουσιόπαιδα, αλλά:
1. Δεν είναι πάντα κωλόπαιδα
2. Υπάρχει και ένα ποσοστό που δεν έχει παραδάκι και είναι σε ιδιωτικό για διάφορους λόγους. Μικρό, αλλά υπαρκτό. Γι' αυτό εκνευρίζομαι με τις γενικεύσεις.:) Δεν αρνούμαι ότι υπάρχουν οι πλούσιοι, αλλά αυτοί οι αφορισμοί με σκοτώνουν, ειδικά αν ΔΕΝ έχεις περάσει από ιδιωτικό και δε ξέρεις πώς είναι.
Btw, τα δίδακτρα του σχολείου μου ήταν 5000Ε περίπου, όχι 10.000.

τσαμπα λεφτα ειναι τα ιδιωτικα ειναι γνωστο αυτο...η λογικη "παω ιδιωτικο αρα δεν κανω φροντηστηριο" ολοι ξερουμε πως δεν ισχυει πλεον. Συνεπως ειναι περιττο εξοδο!

^Speak for yourself.

αυτο εννοουσα! καλα δεν θελω ποτε μου να γνωρισω ενα τετοιο παιδι! μονο στην ιδεα οτι υπαρχουν....

Δεν είμαστε εξωγήινοι, for god's sake.:worry:

πες τα ρε Μανια! ψωνια μεγαλη ιδεα εχουν για τον εαυτο τους! και επειδη εχουν χρηματα; νομιζουν πως αυτα φερνουν την ευτιχια?

Είσαι σίγουρα στο σωστό τόπικ?:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

john1994

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο john1994 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 312 μηνύματα.
Ωστοσο εχει και αρνητικα ενα ιδιωτικο.

Το μεγαλυτερο για μενα φετος ειναι ο χρονος που εχανα για να παω και να ερθω απο το σχολειο.
σε αντιθεση με τα παιδια του δημοσιου που στις 2 ηταν σπιτι τους (έχω λάθος?), εγω ημουν κατα της 4.
Συν την πολλή κούραση. Δεν ειναι και λιγο αυτο.

Και το άλλο φυσικά είναι οι αποστάσεις που χωρίζουν κάποιον με τους φίλους του. Ιδιαίτερα στις μικρότερες τάξεις, που δεν βγαίναμε και μόνοι μας. Σημαντικό είναι κι αυτό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gregory nub

Διάσημο μέλος

Ο gregory nub αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,619 μηνύματα.
Πήγα σε ιδιωτικό με υποτροφία 30%, οι γονείς μου είναι δημόσιοι υπάλληλοι.
Συμφωνώ ότι σε ένα μεγάλο βαθμό υπάρχουν πολλά πλουσιόπαιδα, αλλά:
1. Δεν είναι πάντα κωλόπαιδα
2. Υπάρχει και ένα ποσοστό που δεν έχει παραδάκι και είναι σε ιδιωτικό για διάφορους λόγους. Μικρό, αλλά υπαρκτό. Γι' αυτό εκνευρίζομαι με τις γενικεύσεις.:) Δεν αρνούμαι ότι υπάρχουν οι πλούσιοι, αλλά αυτοί οι αφορισμοί με σκοτώνουν, ειδικά αν ΔΕΝ έχεις περάσει από ιδιωτικό και δε ξέρεις πώς είναι.
Btw, τα δίδακτρα του σχολείου μου ήταν 5000Ε περίπου, όχι 10.000.
Δεν είπα πως είναι κωλόπαιδα, απλά έχουν το δίκιο τους που νομίζουν πως είναι κάποιοι.

ΥΓ: δεν έχει σημασία που το σχολείο σου είναι κάτω από 10.000, υπάρχουν κι άλλα πιο πάνω απο αυτό τον αριθμό, αλλά έτσι τον είπα τον αριθμό!

ΥΓ' : έχω περάσει από ιδιωτικό και υπήρχαν πολλοί που δεν ήξεραν τι είχαν, από παιδιά βιομηχάνων κτλ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
Παιδιά βιομηχάνων στη Θεσσαλονίκη;:P
Μόνο στο Ανατόλια έχει όντως "γνωστά" παιδιά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Παιδιά βιομηχάνων στη Θεσσαλονίκη;:P
Μόνο στο Ανατόλια έχει όντως "γνωστά" παιδιά.

Δε χρειάζεται να είναι όλοι μεγαλοκαρχαρίες.
Θυμάμαι μια φορά ένας καθηγητής είχε ρωτήσει τι δουλειά κάνουν οι γονείς μας. Σε τμήμα 20 ατόμων, οι 15 είχαν πει "έχουν εταιρία/βιομηχανία/επιχείρηση" κλπ. Jesus, είχα τρομάξει.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
E καλά μη νομίζεις,επιχείρηση από επιχείρηση έχει διαφορά.
Απλά το έγραψα πάνω έτσι γιατί υπαινισσόταν τους καρχαρίες που λες:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 278211

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
1.παροχες ιδιωτικου: [...]

καθηγητες:
2. ειναι παντα παρα πολυ προθυμοι να βοηθησουν, στα μαθηματα των πανελληνιων μας επαιρναν τηλεφωνο και ρωτουσαν πως πηγαμε κλπ
στην πλειοψηφια τους ειναι παρα πολυ καλοι.
απο ολα τα χρονια μονο 2 θυμαμαι δεν μας αρεσαν και μετα απο ενστασεις του συλλογου, απολυθηκαν και αντικασταθηκαν αμεσα.
3. μας δινουν δικα τους φυλλαδια/σημειωσεις/ασκησεις, απο το βιβλιο δεν πολυδιαβαζουμε
αν θες ενισχυτικα μαθηματα στα διαλειμματα θα σου κανουν

1. Καλά, αφού έχουν περισσότερα έσοδα, λογικό να έχουν περισσότερες και καλύτερες εγκαταστάσεις. Πάντως και στο δικό μου σχολείο, που είναι κάτι σαν "Λύκειο Κωλοπετεινίτσας" έχουμε εργαστήριο φυσικής-χημείας καθώς και βιβλιοθήκη. Έχουμε αρκετές άδειες τάξεις όμως, οπότε τις αξιοποιούμε γιατί είμαστε λίγοι και τρελοί και έχουμε καλοκαιρινή αίθουσα (μια μεγάλη και δροσερή αίθουσα που δεν την παίρνει ο ήλιος) και χειμερινή αίθουσα (μια μικρή και ζεστή αίθουσα, που είναι συνέχεια ηλιόλουστη- όλο το χειμώνα ήμασταν σχεδόν με το κοντομάνικο).
2. Είναι λίγοι εκείνοι που δεν ενδιαφέρονται για τους μαθητές τους και στο δημόσιο.
3. Καλό είναι αυτό; Το σχολικό βιβλίο είναι ευαγγέλιο, στην ύλη του σχολικού γράφεις, στις πανελλήνιες (λέω μυστικό τώρα) τα δύσκολα Σ-Λ ή πολλαπλής αναφέρονται στο σχολικό ΑΚΡΙΒΩΣ με τον ίδιο τρόπο. Πρώτα το σχολικό, μετά ό,τι άλλο.

Γενικά πάντως, νομίζω ό,τι αυτά που μπορεί να πει κανείς σε ένα δημόσιο, δεν μπορούν να ειπωθούν σε ιδιωτικό. Οι καθηγητές στο ιδιωτικό, συνήθως δεν μπορούν να μιλήσουν για την κοινωνική ανισότητα, γιατί οι μαθητές τους επωφελούνται από αυτή, ούτε για την πολιτική, ούτε και οι μαθητές, από την πλευρά τους, πολλές φορές μπορούν να καταλάβουν τι πάει να πει φτώχεια και εξαθλίωση, άντε το πολύ πολύ να πάρουν ύφος λύπησης και να πουν "αχ, τους κακόμοιρους..! ας τους δώσω 5-10-100 ευρώ να χαρούν λίγο!".
Δεν ισχύουν για όλους όμως!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Γενικά πάντως, νομίζω ό,τι αυτά που μπορεί να πει κανείς σε ένα δημόσιο, δεν μπορούν να ειπωθούν σε ιδιωτικό. Οι καθηγητές στο ιδιωτικό δεν μπορούν να μιλήσουν για την κοινωνική ανισότητα, γιατί οι μαθητές τους επωφελούνται από αυτή, ούτε για την πολιτική, ούτε και οι μαθητές μπορούν να καταλάβουν τι πάει να πει φτώχεια και εξαθλίωση, άντε το πολύ πολύ να πάρουν ύφος λύπησης και να πουν "αχ, τους κακόμοιρους..! ας τους δώσω 5-10-100 ευρώ να χαρούν λίγο!".

Αυτή η τελευταία σου παράγραφος με έβαλε σε σκέψεις γιατί κι εγώ τα είχα σκεφτεί αυτά παλιότερα βλέποντας τι με περιτριγυρίζει στο ιδιωτικό.:hmm: Η αλήθεια είναι ότι πολλές φορές είναι στην καρα-κοσμάρα τους σχετικά με το τι συμβαίνει γύρω μας, αν πηγαίνουν σε καμιά διαδήλωση είναι επειδή θέλουν να το παίξουν επαναστάτες, δε τους νοιάζει το αποτέλεσμα.

Θυμάμαι το '08 που είχε σκοτωθεί ο Αλέξης και κατεβήκαμε σε μια από τις διαδηλώσεις, τα κορίτσια ήταν λες και πήγαιναν σε club, και όταν ήρθαν και οι κάμερες σκοτώθηκαν όλοι (αγόρια ΚΑΙ κορίτσια) να μπουν μέσα στο πλάνο (προσωπικά μόνο από το δικό μας σχολείο το είδα αυτό σε τέτοιο βαθμό, δε ξέρω τι έγινε από άλλους:P).

Κλείνοντας όμως, μπορείς εσύ, και γενικά όλοι σας, να μη κάνετε γενικεύσεις, γιατί είναι άδικο για μας που δεν κάνουμε μπάνιο σε ρευστό και όμως πήγαμε σε ιδιωτικό?:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
η προσεγγιση σου ειναι πολυ κοντοφθαλμη, οπως και η ηλικια σου ειναι μικρη για να κρινεις.

λοιπον θα προσπαθησω να τα ξαναγραψω και ελπιζω να μην γινει καμια διακοπη ρευματος παλι!
παροχες ιδιωτικου:
εχουμε ενα γηπεδο βολευ, 4 ποδοσφαιρου, 3 μπασκετ (εκ των οποιων ενα κλειστο), κλειστο κολυμβητηριο, πολλα τραπεζακια πινγκ-πονγκ, αιθουσα υπολογιστων, αιθουσα γυμναστικης και χορου.
αριστες κτιριακες εγκαταστασεις(οι διαδρομοι-wc παντα καθαρα), καλοριφερ τον χειμωνα, Η/Υ σε καθε αιθουσα και ειδικος πινακας για να προβαλλονται power-point κλπ., εργαστηρια για πειραματα σε φυσικοχημειες κλπ.
εχουμε περιπου 60 (απο περιεργεια τα εχω μετρησει) μισθωμενα πουλμαν και σχολικα για μεταφορες οπουδηποτε
προγραμματα ανταλλαγης μαθητων με ξενες χωρες

καθηγητες:
ειναι παντα παρα πολυ προθυμοι να βοηθησουν, στα μαθηματα των πανελληνιων μας επαιρναν τηλεφωνο και ρωτουσαν πως πηγαμε κλπ
στην πλειοψηφια τους ειναι παρα πολυ καλοι.
απο ολα τα χρονια μονο 2 θυμαμαι δεν μας αρεσαν και μετα απο ενστασεις του συλλογου, απολυθηκαν και αντικασταθηκαν αμεσα.
μας δινουν δικα τους φυλλαδια/σημειωσεις/ασκησεις, απο το βιβλιο δεν πολυδιαβαζουμε
αν θες ενισχυτικα μαθηματα στα διαλειμματα θα σου κανουν

μαθητες οι ιδιοι:
οπως προαναφερθηκε οι περισσοτεροι σε εμας εχουν υψηλες φιλοδοξιες.
εχουμε και θα εχουμε αποφοιτους που σπουδασαν σε κορυφαια πανεπιστημια εξωτερικου, κλασης columbia,mit κλπ.
καθε χρονια εχουμε μαθητες που βγαζουν μεγαλυτερους μεσους ορους πανελλαδικα, προπερσι ενας 19800
βεβαια διαβαζουν και οι ιδιοι πολυ, δεν ειναι το σχολειο... να το ξεκαθαρισουμε.
οπως εχει αναφερθει, το 70% της επιτυχιας ειναι η προσωπικη μελετη.. να μην λεμε βλακειες.
μερικοι μαθητες ειναι ψωνισμενοι (δεν εχουν αδικο αυτοι που το λενε), οι περισσοτεροι ομως (75%) ειναι ακρως συνειδητοποιημενοι, ενημερωμενοι και ανησυχοι για το μελλον τους.

δεν λεω αλλα μηπως γινει παλι διακοπη ρευματος..
δηλαδη στα δημοσια οι καθηγητες δεν ειναι παντα προθυμοι να σε βοηθησουν; και στο δικο μου σχολειο η καθηγηρια των αρχαιων και των γερμανικων καθονται 5 ωρες μπροστα απο εναν υπολογιστη για να κανουν δικα τους φυλλαδια και το αποτελεσμα ειναι καταπληκτικο! ιδικα τα φυλλαδια των γερμανικων! εχουμε διαδραστκο πινακα! και γηπεδο μπακσετ αλλα και ποδοσφαιρου! και καλορυφερ προς θεου να μην ειχαμε! Υπολογιστες εχουμε και στιν εθουσα των γερμανικων και των αγγλικων και των θετικων επιστημων αλλα και στην αιθουσα πληροφορικης! Η χημικος κανει ενισχυτικη στην Δευτερα γυμνασιου στην φυσικη και στην χημεια! οποτε...:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

challenger

Επιφανές μέλος

Ο challenger αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 11,414 μηνύματα.
Εγώ πάω σε Ελληνογαλλικό σχολείο και πάω και φροντιστήριο απο Α λυκείου.
ποιος ο λόγος να πηγαίνεις φροντιστήριο; ειδικά σε περιπτώσεις όπως η δική σου;
η προσεγγιση σου ειναι πολυ κοντοφθαλμη, οπως και η ηλικια σου ειναι μικρη για να κρινεις.
από πότε η ηλικία αποτελεί μέτρο σύγκρισης;

καθηγητές:
ειναι παντα παρα πολυ προθυμοι να βοηθησουν, στα μαθηματα των πανελληνιων μας επαιρναν τηλεφωνο και ρωτουσαν πως πηγαμε κλπ
στην πλειοψηφία τους ειναι παρα πολυ καλοι.
και γιατί κατά την γνώμη σου δεν θα μπορούσε να γίνει αυτό σε δημόσιο σχολείο;:hmm:
αν θες ενισχυτικα μαθηματα στα διαλειμματα θα σου κάνουν
να το αντιμετωπίσω σοβαρά αυτό;:hmm:
κάθε χρονια εχουμε μαθητες που βγαζουν μεγαλυτερους μεσους ορους πανελλαδικα, προπερσι ενας 19800
για εμένα η επιτυχία δεν μπορεί να περιγραφεί από ένα πενταψήφιο νούμερο.:/:
Θυμάμαι το '08 που είχε σκοτωθεί ο Αλέξης και κατεβήκαμε σε μια από τις διαδηλώσεις, τα κορίτσια ήταν λες και πήγαιναν σε club,
ασχολίαστο...:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikosxdxd

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,804 μηνύματα.
παιδια κ εγω που παω σε δημοσιο εχουμε ολες αυτες τις εγκαταστασεις και φοβερους καθηγητες.... ασ μη το συζηταμε ειναι υπερεκτιμημενα τα ιδιωτικα ειναι γεγονος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Θάλεια

Διάσημο μέλος

Η Θάλεια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 3,424 μηνύματα.
παιδια κ εγω που παω σε δημοσιο εχουμε ολες αυτες τις εγκαταστασεις και φοβερους καθηγητες.... ασ μη το συζηταμε ειναι υπερεκτιμημενα τα ιδιωτικα ειναι γεγονος

Όχι όλα τα ιδιωτικά.
Υπάρχουν μερικά που χρηματοδοτούνται από το εξωτερικό και προσφέρουν απίστευτα πράγματα. Βέβαια υπάρχουν και κάποια που είναι μόνο βιτρίνα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vicky13

Δραστήριο μέλος

Η Βίκυ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 535 μηνύματα.
ποιος ο λόγος να πηγαίνεις φροντιστήριο; ειδικά σε περιπτώσεις όπως η δική σου;

Το σχολείο μου, βοηθάνε πάρα πολύ.Απλώς αισθάνομαι ότι χρειάζομαι και παραπάνω βοήθεια.Στη Jeanne D'Arc πήγα λόγω της μητέρας που είναι Ελληνογαλλίδα, για να μάθω καλά την γαλλική γλώσσα. Για τις πανελλαδικές τώρα βοηθά κατά 70 % το σχολείο και κατά 30% το φροντιστήριο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 9 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top