Ιδιωτικό vs Δημόσιο σχολείο

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Τα <<"καλά">> ιδιωτικά έχουν πράγματι πιο υψηλά ποσοστά επιτυχιών από τα δημόσια. Δεν είναι προφανής ο λόγος? Στα <<"καλά">> ιδιωτικά φοιτούν μαθητές από ένα επίπεδο και πάνω. Πολύ απλά δεν υπάρχουν οι αδιάφοροι και οι περαστικοί των δημοσίων που ρίχνουν τα ποσοστά. Άρα η διαφωνία είναι "περί όνου σκιάς".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

boss.

Δραστήριο μέλος

Ο boss. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Μύκονος (Κυκλάδες). Έχει γράψει 784 μηνύματα.
Καλά,αυτό που λες δεν ευσταθεί ιδιαίτερα.Αντίθετα,ένα παιδί φτωχής οικογένειας θα κάτσει να διαβάσει περισσότερο,γιατί σκέφτεται ότι δεν έχει άλλη διέξοδο πέραν των σπουδών του,ενώ ο πλούσιος είναι περισσότερο επαναπαυμένος στα χρήματα των γονιών του.Στο εξήγησα,είναι αρκετά απλό,δεν καταλαβαίνω τι σε δυσκολεύει να το δεχτείς:στο ιδιωτικό σκας φράγκα,άρα σε προσέχουν περισσότερο (όπως γίνεται οπουδήποτε σκας φράγκα),προσλαμβάνουν καλύτερους καθηγητές κλπ (π.χ. στο δικό μου θυμάμαι ήταν απαραίτητο να έχεις μεταπτυχιακό για να προσληφθείς κλπ),οπότε η προετοιμασία είναι καλύτερη,άρα έχουν περισσότερες επιτυχίες.Τα παιδιά που πήγαν σε ιδιωτικό,πολύ πιθανόν στο δημόσιο θα είχαν πιο χαμηλές επιδόσεις,επειδή δεν θα είχαν την ίδια ποιότητα εκπαίδευσης.

σαφως και φανταζει λογικο οτι ενα παιδι φτωχης οικογενειας, θα παλεψει μεσα απο τις σπουδες του για να ξεφυγει απο αυτη την κατασταση, αλλα στην πραξη, με οσα ατομα γνωρισα εγω τουλαχιστον , δεν ειναι καθολου ετσι! ειναι πολλοι αυτοι που απελπιζονται και απλα συνεχιζουν το εργατικο επαγγελμα του πατερα τους! αντιθετως, οσοι εχουν λεφτα, ξερουν οτι πρεπει να σπουδασουν για να συνεχισουν να εχουν!
το γεγονος οτι καποιος εχει μεταπτυχιακο ή ακομα και διδακτορικο νομιζω οτι δεν εχει καμια σχεση με το ποσο καλος δασκαλος ειναι!
η προετοιμασια ειναι καλυτερη γιατι
1)εχουν λεφτα, αρα παιρνουν τον καλυτερο ιδιαιτερα της περιοχης, και για οσες ωρες θελουν
2)γιατι πολλα ιδιωτικα κανουν παρανομιες, και τα παιδια στην 3η λυκειου κανουν μονο μαθηματα κατευθυνσης!
και σε αυτο που λες στο τελος, κανεις λαθος! αμα θελεις, και γενικα σας το προτινω, οποιος παρακολουθει αυτο το θεμα!
διαλεξτε 2 σχολεια
το πρωτο θα ειναι καποιο λυκειο των βορειων προαστιων , κηφισια, εκαλη, πεντελη, αγ,παρακσευη, ψυχικο κτλ
το δευτερο θα ειναι καποιο γνωστο ιδιωτικο κτλ κτλ
εε, παμε στοιχημα οτι θελεις, οτι αυτα τα 2 σχολεια θα ερθουν μια η αλλη!

*ειχα καθηγητη στη 3η λυκειου, και γαμω τους τυπους, υπερ του δημοσιου σχολειου οσο δεν φανταζεσαι!
αυτος εμπαινε στην ταξη και κοροιδευε ατομα απο ιδιωτικα, λεγοντας οτι ειναι οι καλυτεροι του πελατες,και οτι για την ιδια εργασια τους παιρνει πολλα παραπανω!
αυτος λοιπον δουλευε σε ενα σχολεο στο χαιδαρι, οταν ηρθε στο σχολειο μου εξεπλαγειν , απο το επιπεδο μας, γενικα σαν 3η λυκειου!
οταν βγηκα μαζι του,μετα τις βασεις μου απεδειξε οτι το σχολειο μου, ειχε παει λιγο καλυτερα απο γνωστο-μεγαλο ιδιωτικο της αθηνας!
παραλογο και τυχαιο ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

thanosmylo

Δραστήριο μέλος

Ο Θάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Διοίκησης Επιχειρήσεων Δυτικής Αττικής (Αιγάλεω) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 571 μηνύματα.
Παιδιά άμα θες να διαβάσεις διαβάζεις! Όπου και να είσαι. Και το λέω γιατί έδωσα δυο χρονιές πανελλαδικές Και άλλαξα δυο φροντιστήρια. Κανείς δε στα χώνει στο κεφάλι.Άμα το έχεις βάλει στόχο στη ζωή σου πετυχαίνεις! Πιστεύω απλώς ότι τα ιδιωτικά έχουν πολλές επιτυχίες γιατί οι μαθητές επηρεάζονται από το περιβάλλον στο οποίο είναι. Αν π.χ. όλοι είναι μελετηροί αυτό συμπαρασύρει. Χωρίς όμως να είναι αυτό κανόνας.

Αλλά δεν πιστεύω ότι και τα δημόσια δεν είναι καλά. Το 2004 το σχολείο μου (δημόσιο) είχε έρθει 2ο σε όλη την Ελλάδα σε % επιτυχίας!

Αλλά και πάλι πιστεύω ότι άμα θέλει κάποιος πετυχαίνει αρκεί να έχει τα κατάλληλα ερεθίσματα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
Φυσικα και δημοσιο! Εχω μια θεια που οι γονεις της την στειλαν στο ιδιωτικο στην πρωτη γυμνασιου! Ηταν πιο μπροστα στο λεξλογιο κλπ και αγαγκαστηκε μεσα στο καλοκαιρι να διαβασει 15 τομους γραμματικης και να προχωρισει 2 ταξεισ στα αγγλικα! Κατα την γνωμη μου γιατι και εγω ιδεα απο ιδιωτικο δεν εχω αλλα με αυτο το περιστατηκο εχω αναστατωθει! πιστευω πως ειναι λιγακι πιο... πως να το πω εκει δνε εχει πλακες, οι καθηγητες εχουν πολλες ιδιοτροπιες και απετησεις! οπως επισεις ειναι και λιγο.... τελος παντων δνε μου αρεσει καν η λεξη ΙΔΙΩΤΙΚΟ! ακουγεται καπως... εγω δεν θα πηγαινα ποτε παντος!
ΥΓ με νευριαζουν τα παιδια του ιδιωτικου διοτι νομιζουν οτι επειδη πανε σχολειο σε ιδιωτικο ειναι καποιοι!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vicky13

Δραστήριο μέλος

Η Βίκυ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 535 μηνύματα.
Επειδή πάω στη Jeanne d'arc, το επίδεδο μας δεν νομίζω ότι διααφέρει πολύ το επίπεδο μας απο το δημόσιο σχολείο.Εντάξει είναι ελληνογαλλικό αλλά δεν διαφέρει νομίζω τόσο το μάθημα απο τα δημόσια. Βέβαια δεν έχουμε καταλήψεις κτλπ. Αλλά μόνο παραπάνω γαλλικά νομίζω ότι κάνουμε παραπάνω τίποτα άλλο :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gregory nub

Διάσημο μέλος

Ο gregory nub αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,619 μηνύματα.
ΥΓ με νευριαζουν τα παιδια του ιδιωτικου διοτι νομιζουν οτι επειδη πανε σχολειο σε ιδιωτικο ειναι καποιοι!

Δεν θέλω να σε στεναχωρήσω, μα είναι "κάποιοι". Οι γονείς που δίνουν 10 χιλιάδες το χρόνο για καλύτερη εκπαίδευση( εκτός αν έχουν τρέλα για να "μορφωθούν" τα παιδιά και κάνουν οικονομία γι αυτό) είναι αρκετά πλούσιοι. Therefore, δεν νομίζουν πως είναι κάποιοι για το σχολείο τους, προς θεού. Οι περισσότεροι σίγουρα γραμμένο θα το χουν. Απλά όποιος έχει οικονομική άνεση ή ακόμα και πλούτο, ειδικά σε τέτοιες εποχές είναι "κάποιος"
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikosxdxd

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,804 μηνύματα.
τσαμπα λεφτα ειναι τα ιδιωτικα ειναι γνωστο αυτο...η λογικη "παω ιδιωτικο αρα δεν κανω φροντηστηριο" ολοι ξερουμε πως δεν ισχυει πλεον. Συνεπως ειναι περιττο εξοδο! και δε μετανοιωσα καθολου που πηγα σε δημοσιο, ισα ισα :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maniavas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μάνια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 316 μηνύματα.
Ειδικά αυτό με το φροντιστήριο δεν ισχύει καθόλου πλέον. Ξέρω παιδιά από καλά και ακριβά ιδιωτικά που πάνε φροντιστήριο. Ο καθηγητής μας στο φροντιστήριο κάνει ιδιαιτέρα μαθηματικά σε ένα παιδί που πάει σε ιδιωτικό και σε φροντιστήριο (αυτό μου φαίνεται υπερβολικό και πεταμένα λεφτά)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
Δεν θέλω να σε στεναχωρήσω, μα είναι "κάποιοι". Οι γονείς που δίνουν 10 χιλιάδες το χρόνο για καλύτερη εκπαίδευση( εκτός αν έχουν τρέλα για να "μορφωθούν" τα παιδιά και κάνουν οικονομία γι αυτό) είναι αρκετά πλούσιοι. Therefore, δεν νομίζουν πως είναι κάποιοι για το σχολείο τους, προς θεού. Οι περισσότεροι σίγουρα γραμμένο θα το χουν. Απλά όποιος έχει οικονομική άνεση ή ακόμα και πλούτο, ειδικά σε τέτοιες εποχές είναι "κάποιος"
αυτο εννοουσα! καλα δεν θελω ποτε μου να γνωρισω ενα τετοιο παιδι! μονο στην ιδεα οτι υπαρχουν....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maniavas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μάνια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 316 μηνύματα.
Δεν θέλω να σε στεναχωρήσω, μα είναι "κάποιοι". Οι γονείς που δίνουν 10 χιλιάδες το χρόνο για καλύτερη εκπαίδευση( εκτός αν έχουν τρέλα για να "μορφωθούν" τα παιδιά και κάνουν οικονομία γι αυτό) είναι αρκετά πλούσιοι. Therefore, δεν νομίζουν πως είναι κάποιοι για το σχολείο τους, προς θεού. Οι περισσότεροι σίγουρα γραμμένο θα το χουν. Απλά όποιος έχει οικονομική άνεση ή ακόμα και πλούτο, ειδικά σε τέτοιες εποχές είναι "κάποιος"

Νομίζουν ότι είναι κάποιοι :whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
Ότι αυτό το στερεότυπο ότι τα παιδιά από το δημόσιο είναι παλήκαροι ενώ του ιδιωτικού φλώροι και ξιπασμένοι πότε θα λήξει?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bemanos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μοριακός Αρχιτέκτονας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,879 μηνύματα.
Ότι αυτό το στερεότυπο ότι τα παιδιά από το δημόσιο είναι παλήκαροι ενώ του ιδιωτικού φλώροι και ξιπασμένοι πότε θα λήξει?

ποτε, γιατι δεν ειναι στερεοτυπο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
Νομίζουν ότι είναι κάποιοι :whistle:

πες τα ρε Μανια! ψωνια μεγαλη ιδεα εχουν για τον εαυτο τους! και επειδη εχουν χρηματα; νομιζουν πως αυτα φερνουν την ευτιχια?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
ποτε, γιατι δεν ειναι στερεοτυπο
Speak for yourself και μη γενικεύεις.Και γω σε ιδιωτικό ήμουν αλλά δε με θεωρώ ανώτερο ή από την άλλη πλευρά "φλώρο".
πες τα ρε Μανια! ψωνια μεγαλη ιδεα εχουν για τον εαυτο τους! και επειδη εχουν χρηματα; νομιζουν πως αυτα φερνουν την ευτιχια?

Είσαι εκτός θέματος πραγματικά./..:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikosxdxd

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,804 μηνύματα.
Speak for yourself και μη γενικεύεις.Και γω σε ιδιωτικό ήμουν αλλά δε με θεωρώ ανώτερο ή από την άλλη πλευρά "φλώρο".
ειπε ο Ιλιας με τη φωτογραφια του Sheldon Cupper :P:P:P:P:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.
αυτο εννοουσα! καλα δεν θελω ποτε μου να γνωρισω ενα τετοιο παιδι! μονο στην ιδεα οτι υπαρχουν....

Είσαι μικρή ακόμη. Μην αφορίζεις διότι έχει γυρίσματα ο καιρός.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.

john1994

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο john1994 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 312 μηνύματα.
ακουγονται παρα πολλες ανακριβειες/μπουρδες απο ατομα που δεν ξερουν εδω μεσα.
Οποιος δεν εχει παει σε ενα απο τα δυο, δεν μπορει να κανει συγκριση μεταξυ τους.

Βαριεμαι να τα πω τωρα (προσπαθησα να τα πω 2 φορες -ειχα γραψει πολυ μεγαλο κειμενο- αλλα γινοταν διακοπες ρευματος και το εχανα συνεχως!!!)
οποτε δεν καθομαι να τα ξαναγραψω...

να πω μονο πως οποιος εχει την οικονομικη ανεση, να παει σε ιδιωτικο.... τελος...

Α επισης να πω πως υπαρχουν καλα και κακα ιδιωτικα, με μεγαλες διαφορες μεταξυ τους...
σε κακο δε συμφερει να πατε..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Vicky13

Δραστήριο μέλος

Η Βίκυ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 535 μηνύματα.
Λοιπόν να μιλήσουμε σοβαρά.Εγώ πάω σε Ελληνογαλλικό σχολείο και πάω και φροντιστήριο απο Α λυκείου και τα περισσότερα παιδιά πάνε φροντιστήριο απο ότι ξέρω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 9 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top