Ιδιαίτερα, φροντιστήριο και πανελλήνιες ξανά

zxc

Νεοφερμένος

Η zxc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 69 μηνύματα.
Καλησπερα,ειμαι αποφοιτος του 2008-2009.. εδωσα πανελληνιες 2 χρονιες συνολικα,τη χρονια αποφοιτησης + το 2009-2010..Περασα τη χρονια που μας περασε σε ενα ΤΕΙ αλλα δεν με ενθουσιαζε το αντικειμενο του και γι'αυτο εκανα μηχανογραφικο με το 10%..οι βασεις οπως ξερετε ομως αυξηθηκαν πολυ και ετσι δεν επιασα καμμια απο τις σχολες που δηλωσα.Πλεον εχω αποφασισει να δωσω ξανα πανελληνιες για 3η φορα..ειμαι θεωρητικη κατευθυνση..σκεφτομουν να εκανα αρχαια ελληνικα και λατινικα ιδιαιτερα διοτι σε αυτα τα δυο μαθηματα εχω τα μεγαλυτερα κενα παρολο που τα τελευταια θεωρουνται ευκολα απο πολλους..ποιο αλλο μαθημα θα μου προτεινατε για ιδιαιτερα? βιολογια και ιστορια δεν σκοπευω να κανω μαθημα επειδη πιστευω οτι η επιτυχια/αποτυχια σε αυτα ειναι καθαρα θεμα διαβασματος..εννοειται πως ολα τα μαθηματα απαιτουν διαβασμα αλλα στα συγκεκριμενα-χωρις να εννοω οτι ειναι ευκολα,ειδικα η ιστορια- θεωρω πως ακομα και πρωτη φορα να τα διαβαζεις και να μην εχεις καμμια επαφη μαζι τους στο παρελθον,με συστηματικο διαβασμα δεν εχεις προβλημα..αντιθετα,τα αρχαια εχουν γραμματικη,συντακτικο κλπ που εχεις διδαχθει απο το γυμνασιο και εφ'οσον δεν τα εχεις κατανοησει ή εχεις ελλειψεις ,δυσκολευουν τα πραγματα στην προσπαθεια σου πετυχεις ενα καλο βαθμο στις πανελληνιες:P Απο τα δυο που απομενουν,εκφραση -εκθεση και κειμενα νεοελληνικης λογοτεχνιας,σε ποιο πιστευετε οτι θα αξιζε να κανει καποιος μαθημα? σκεφτομαι πιο πολυ για κειμενα γιατι εκθεση κουτσα στραβα γραφω ενα 14-15,ενω στα κειμενα την πρωτη χρονια εγραψα 14 και τη δευτερη 12..τι λετε?:D
Υ.Γ Εχω κρατησει βοηθηματα και σημειωσεις για τα μαθηματα που δεν θα κανω ιδιαιτερα,θα διαβαζω και απο εκει εκτος του βιβλιου ή μπορω να αγορασω και καινουργια εαν χρειαστει.
Υ.Γ 2 Για φροντιστηριο σε δεχονται για ενα μαθημα μονο(π.χ κειμενα) ή πρεπει να επιλεξεις τουλαχιστον 2-3?
Υ.Γ 3 Πανελληνιες 3η φορα...ευκολα να το γραφεις,δυσκολο στην πραξη:confused::confused::confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πανσέληνος

Δραστήριο μέλος

Η Πανσέληνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Διοίκησης Επιχειρήσεων Αιγαίου (Χίος) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 609 μηνύματα.
Καλησπερα,ειμαι αποφοιτος του 2008-2009..
εδωσα πανελληνιες 2 χρονιες συνολικα,τη χρονια αποφοιτησης + το 2009-2010..Περασα τη χρονια που μας περασε σε ενα ΤΕΙ αλλα δεν με ενθουσιαζε το αντικειμενο του και γι'αυτο εκανα μηχανογραφικο με το 10%..οι βασεις οπως ξερετε ομως αυξηθηκαν πολυ και ετσι δεν επιασα καμμια απο τις σχολες που δηλωσα.Πλεον εχω αποφασισει να δωσω ξανα πανελληνιες για 3η φορα..ειμαι θεωρητικη κατευθυνση..σκεφτομουν να εκανα αρχαια ελληνικα και λατινικα ιδιαιτερα διοτι σε αυτα τα δυο μαθηματα εχω τα μεγαλυτερα κενα παρολο που τα τελευταια θεωρουνται ευκολα απο πολλους..ποιο αλλο μαθημα θα μου προτεινατε για ιδιαιτερα? βιολογια και ιστορια δεν σκοπευω να κανω μαθημα επειδη πιστευω οτι η επιτυχια/αποτυχια σε αυτα ειναι καθαρα θεμα διαβασματος..εννοειται πως ολα τα μαθηματα απαιτουν διαβασμα αλλα στα συγκεκριμενα-χωρις να εννοω οτι ειναι ευκολα,ειδικα η ιστορια- θεωρω πως ακομα και πρωτη φορα να τα διαβαζεις και να μην εχεις καμμια επαφη μαζι τους στο παρελθον,με συστηματικο διαβασμα δεν εχεις προβλημα..αντιθετα,τα αρχαια εχουν γραμματικη,συντακτικο κλπ που εχεις διδαχθει απο το γυμνασιο και εφ'οσον δεν τα εχεις κατανοησει ή εχεις ελλειψεις ,δυσκολευουν τα πραγματα στην προσπαθεια σου πετυχεις ενα καλο βαθμο στις πανελληνιες:P Απο τα δυο που απομενουν,εκφραση -εκθεση και κειμενα νεοελληνικης λογοτεχνιας,σε ποιο πιστευετε οτι θα αξιζε να κανει καποιος μαθημα? σκεφτομαι πιο πολυ για κειμενα γιατι εκθεση κουτσα στραβα γραφω ενα 14-15,ενω στα κειμενα την πρωτη χρονια εγραψα 14 και τη δευτερη 12..τι λετε?:D
Υ.Γ Εχω κρατησει βοηθηματα και σημειωσεις για τα μαθηματα που δεν θα κανω ιδιαιτερα,θα διαβαζω και απο εκει εκτος του βιβλιου ή μπορω να αγορασω και καινουργια εαν χρειαστει.
Υ.Γ 2 Για φροντιστηριο σε δεχονται για ενα μαθημα μονο(π.χ κειμενα) ή πρεπει να επιλεξεις τουλαχιστον 2-3?
Υ.Γ 3 Πανελληνιες 3η φορα...ευκολα να το γραφεις,δυσκολο στην πραξη:confused::confused::confused:
Μοιαζουμε πολυ εμεις οι 2!!!Δινω κι εγω ξανα πανελληνιες (σημερα το πηρα αποφαση,ημουν στο τσακ να παω σε ΙΕΚ)!!!Αλλαξα κατευθυνση(ημουν τεχνολογικη και θα παω Θεωρητικη)...και επισης ημουν 2 χρονια σε ΤΕΙ Λογιστικης αλλα το παρατησα....κοιτα γνωμη μου ειναι αν μπορεις να κανεις σε ολα τα μαθηματα φροντιστηριο...η Θεωρητικη δεν ειναι τοσο ευκολη οσο φαινεται.Στην Ιστορια θα χρειαστεις πηγες και σημειωσεις που θα τις βρεις μονο απο φροντιστηριο..για τη Λογοτεχνια μπορεις να την παλεψεις και με βοηθημα πιστευω,ενω στην Εκθεση και σε ολα τα υπολοιπα θα χρειαστεις καθηγητη..γνωμη μου..Ειδικα αν εχεις κενα...Και ναι μπορεις να κανεις οσα μαθηματα θες,ακομα κι ενα!!!;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

stergi21

Νεοφερμένος

Ο stergi21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 17 μηνύματα.
Πότε να αρχίσω ΑΟΘ, ΑΟΔΕ και πληροφορική στο φροντιστήριο..; Είμαι Β Λυκείου τώρα. ..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

νικος ρεθυμνο

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Παιδαγωγικό Δημοτικής Εκπαίδευσης Κρήτης (Ρέθυμνο) και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 2,531 μηνύματα.
Πότε να αρχίσω ΑΟΘ, ΑΟΔΕ και πληροφορική στο φροντιστήριο..; Είμαι Β Λυκείου τώρα. ..
Λιγο νωρις δεν ειναι για να σκεφτεσαι απο τωρα τα φροντιστηρια αυτων των μαθηματων;Συνηθως,οι περισσοτεροι αρχιζουν προετοιμασια απο το καλοκαιρι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Panagiota1508

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Παναγιωτα-Μαρτινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ναύπλιο (Αργολίδα). Έχει γράψει 120 μηνύματα.
ρε παιδιά αν κάποιος θέλει να ξαναδώσει πανελλήνιες,ίδια κατεύθυνση αλλά διαφορετικό μάθημα επιλογής,τι γίνεται;
συγκεκριμένα,αντί για τεχνολογική με αοθ και μαθηματικά γ.π. , να δώσει βιολογία...
γίνεται να κρατήσεις το βαθμό που είχες από τα υπόλοιπα και απλά να δώσεις τη βιολογία ή οπωσδήποτε πας όλα απ' την αρχή;
πληροφοριακά ρωτάω γιατί η σχολή μου δεν μου αρέσει αλλά δεν θέλω να δώσω 2η φορά πανελλήνιες..άμα είναι να δινα μόνο τη βιολογία,οκ,αλλά δεν νομίζω να ισχύει....
επίσης,αν ξέρει κάποιος για το 10%,ας με φωτίσει!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sourotiri

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Sourotiri αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Στέλεχος Φροντιστηρίου. Έχει γράψει 1,038 μηνύματα.
Αν έδωσες πέρσι πανελλήνιες (το 2011 εννοώ), τότε σαφώς και μπορείς να ξαναδώσεις πανελλήνιες, κρατώντας παράλληλα τους προφορικούς σου βαθμούς. Εννοείται ότι μπορείς να δώσεις άλλα μαθήματα, απλά θα μετράνε οι προφορικοί των μαθημάτων που θα δώσεις.

Αν τώρα όταν λες "να κρατήσεις τον βαθμό που είχες" εννοείς τους γραπτούς βαθμούς, τότε όχι, αυτό δεν γίνεται. Κρατάμε προφορικούς, δίνουμε πανελλήνιες για να πάρουμε εκ νέου γραπτό βαθμό σε όλα τα μαθήματα.

10% φέτος δεν θα έχει. Ή τουλάχιστον έτσι είχε πει πέρσι το υπουργείο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Panagiota1508

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Παναγιωτα-Μαρτινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ναύπλιο (Αργολίδα). Έχει γράψει 120 μηνύματα.
ναι,έδωσα το 2011.. μάλιστα,ευχαριστώ πολύ. εντάξει λογικό μου φαίνεται το να πρέπει να δώσεις εκ νέου σε όλα τα μαθήματα,απλά επειδή το είχα ακούσει και αυτό,είπα να ρωτήσω.. για το 10% ρώτησα στο υπουργείο,καταργήθηκε είπαν,βέβαια ίσως να αλλάξει πάλι..ποιός ξέρει!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zelatina

Νεοφερμένος

Η Zelatina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Δάφνη (Αττική). Έχει γράψει 44 μηνύματα.
Και σημειώσεις και κενά να μην έχει κάποιος, σίγουρα χρειάζεται πρόγραμμα και συχνή εξέταση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

raster

Νεοφερμένος

Ο raster αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 86 μηνύματα.
Πότε να αρχίσω ΑΟΘ, ΑΟΔΕ και πληροφορική στο φροντιστήριο..; Είμαι Β Λυκείου τώρα. ..

Η γνώμη μου είναι να ξεκινήσεις ΑΜΕΣΩΣ ΤΩΡΑ, αλλά χωρίς φροντιστήριο. Και τα τρία μαθήματα που αναφέρεις δεν είναι καθαρά ασκησιακά, την έχουν την παπαγαλία τους (ειδικά το δεύτερο ;)). Αν καταφέρεις να ξεμπερδέψεις από φέτος με ένα κομμάτι αυτής της θεωρίας (θα σου πρότεινα να ασχοληθείς μόνο με την ΑΟΔΕ, θα διαπιστώσεις πως είναι πιο χρονοβόρα απ όσο ίσως νομίζεις), του χρόνου θα δεις ότι έχεις γλυτώσει από απίστευτα πολλές ώρες ανούσιου και βαρετού διαβάσματος που θα μπορείς να αφιερώσεις σε Μαθηματικά - Φυσική. Όσο για φροντιστήριο - ιδιαίτερα κτλ, για την ύλη της Β Λυκείου είναι απλά χαμένος χρόνος και χρήματα, τα μόνα που σου χρειάζονται για τη Γ είναι λίγη τριγωνομετρία, Horner και εκθετικές-λογάριθμοι από Άλγεβρα και το κεφάλαιο των ευθειών από Μαθηματικά Κατεύθυνσης. Στη Φυσική, για τα μόριά σου του χρόνου, είναι πιο σημαντικό να κάνεις επαναλήψεις στην ύλη της Α Λυκείου παρά να διαβάζεις πχ θερμοδυναμική και άλλα άσχετα. Με λίγα λόγια, το φροντιστήριο -ιδιαίτερο στη Β Λυκείου κατά τη γνώμη μου έχει νόημα μόνο αν ασχολείται με την ύλη της Γ, καθώς η ύλη των τάξεων είναι διαμορφωμένη έτσι ώστε η Γ Λυκείου να είναι άμεση συνέχεια της Α και όχι της Β (το γιατί έχει συμβεί αυτό ιστορικά είναι μια άλλη ιστορία που έχει πολύ γέλιο και μπορεί να την πούμε κάποια στιγμή).
Δηλαδή: Αν θες φροντιστήριο, ξεκίνα αμέσως με μιγαδικούς και ταλαντώσεις. Θα εκπλαγείς από το πόσο οικεία θα σου φαίνονται. Αλλιώς, κράτα την ενέργεια και τα χρήματά σου και βάλε στόχο να βγάλεις από φέτος την ΑΟΔΕ όπου φροντιστήριο-ξεφροντιστήριο, αν δεν λιώσεις από μόνος σου πάνω απ το βιβλίο δεν βγαίνει τίποτα. Για την ύλη της Β Λυκείου εννοείται δεν χρειάζεσαι κανένα φροντιστήριο, με καλή κατανομή χρόνου μπορείς ανετότατα να θυσιάσεις τους φετινούς σου βαθμούς με αντάλλαγμα ένα boost στα μόρια που θα βγάλεις του χρόνου. Τώρα, αν σε ενδιαφέρει απλά ένας καλός θαθμός στη Β Λυκείου, το φροντιστήριο προφανώς και μπορεί να βοηθήσει αλλά του χρόνου μην περιμένεις έστω και ένα μόριο επιπλέον από αυτήν σου την προσπάθεια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

adele

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η adele αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 313 μηνύματα.
Επιτελους γνωρισα ακομη εναν που θα ξαναδωσει για τριτη χρονια..Ή τουλαχιστον ετσι καταλαβα απο αυτα που ειδα.. Και γω ετοιμαζομαι για 3η χρονια..Εζησα στην επαρχια, δεν μου αρεσε και τωρα θελω ΕΠΕΙΓΟΝΤΩΣ να επιστρεψω. Καλη δυναμη και καλο κουραγιο απο μενα! 3 χρονια ειναι πολυ πακετο και μπραβο σου που το θες και προσπαθεις! Και παλι ενα μεγαλο ΜΠΡΑΒΟ!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

marakiiilove

Νεοφερμένος

Η marakiiilove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 99 μηνύματα.
Αχ αχ adele... υπάρχουν κι άλλοι .. κι εγώ θα δώσω για 3η φορά...ντρέπομαι πολύ γι' αυτό και αισθάνομαι απαίσια και μια αποτυχημένη...αλλά θα αισθάνομαι πιο απαίσια αν τελειώσω την σχολή που είμαι και δε μ' αρέσει..... :(:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

NikoTexXx

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,554 μηνύματα.
3 φορες βλεπω και βγαζω φλικτενες... εγω πρωτη και τελευταια φορα δινω φετος... ακομα και να μη περασω εκει που θελω δε προκειται να ξαναπερασω τα ιδια... NO WAY
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
Mετράει πόσο θες κάτι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

marakiiilove

Νεοφερμένος

Η marakiiilove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 99 μηνύματα.
παιδια ,εγω την πρώτη φορα ημουνα κουκουρούκου..πηγα απλα για να γραψω( βλακεια μου βεβαια). περσυ το παλεψα αλλα περασα καπου που δεν με ενθουσιαζει...(ηταν η μονη σχολη σε αθηνα που επιανα γιατι λογω της κπισης δεν γινοταν να φυγω) γιατι να μν προσπαθησω τουλαχιστον? με ενα ολοκληρωμενο και καλο διαβασμα(το οποιο δεν ειχα κανει τις αλλες 2 φορες) ολα γινονται.κ στν τελικη ,αμα και παλι δεν περναω θα κατσω στην σχολη που ειμαι ηδη..ουτως η αλλως ανεργη θα μαι οτι και να τελειωσω...ε?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

drosos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Κερατσίνι (Αττική). Έχει γράψει 1,151 μηνύματα.
Θα συμφωνουσα με ολα αλλα με χαλασε το τελευταιο. Που ξερεις την κατασταση της Ελλαδας σε 5-6 χρονια ή καλυτερα την κατασταση της αγορας εργασιας;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bemanos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μοριακός Αρχιτέκτονας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,879 μηνύματα.
Θα συμφωνουσα με ολα αλλα με χαλασε το τελευταιο. Που ξερεις την κατασταση της Ελλαδας σε 5-6 χρονια ή καλυτερα την κατασταση της αγορας εργασιας;

Αλλη χωρα θα ειναι η Ελλαδα ? Οχι .Οσο υπαρχουν Ελληναραδες λοιπον ,μην περιμενεις αλλαγες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Θεωρητικος

Νεοφερμένος

Ο Θεωρητικος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 73 μηνύματα.
παιδια ,εγω την πρώτη φορα ημουνα κουκουρούκου..πηγα απλα για να γραψω( βλακεια μου βεβαια). περσυ το παλεψα αλλα περασα καπου που δεν με ενθουσιαζει...(ηταν η μονη σχολη σε αθηνα που επιανα γιατι λογω της κπισης δεν γινοταν να φυγω) γιατι να μν προσπαθησω τουλαχιστον? με ενα ολοκληρωμενο και καλο διαβασμα(το οποιο δεν ειχα κανει τις αλλες 2 φορες) ολα γινονται.κ στν τελικη ,αμα και παλι δεν περναω θα κατσω στην σχολη που ειμαι ηδη..

Όλα καλά,όλα ωραία μέχρι εδώ..

ουτως η αλλως ανεργη θα μαι οτι και να τελειωσω...ε?

..Αλλά δεν μπορείς να περνάς σε μια σχολή και να έχεις την νοοτροπία του στυλ "οτι και να σπουδάσω άνεργη θα είμαι".
Δεν είναι έτσι. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

marakiiilove

Νεοφερμένος

Η marakiiilove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 99 μηνύματα.
ναι βρε παιδι μου,αλλα εδω δικηγοροι ,φιλολογοι ,μαθηματικοι ,φυσικοι η δεν ξερω και γω τι αλλο μενουν ανέργοι,αλλα ενας με απολυτηριο λυκειου ,άμα έχει μέσο πιανει δουλεια.. οποτε δεν είναι καπως αμφιβολο το μελλον στην Ελλαδα? εμένα προσωπικα με ενδιαφέρει αγγλική φιλολογια(την οποία δυσκολα πιανω) ,η δημοσιογραφια, η πολιτικες επιστημες .. σε ποιον τομεα απο αυτούς ειναι πιθανο να βρω δουλεια στα επόμενα 5 χρονια στην Ελλαδα? θεωρω οτι αν μάθω περισσπτέρες ξενες γλώσσες, μπορω να ελπιζω για δουλεια σε φροντιστήρια.. αλλα και κει ποιός θα πηγαινει οταν δεν εχει να φαει το παιδι του? (ειμαι πολυ αιδιοδοξη οπως βλεπετε :P )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,831 μηνύματα.
marakiiilove πολύ γενικεύεις και δεν μ' αρέσει. Μας τσουβαλιάζεις όλους και όποιον πάρει ο χάρος. Ποιος σου είπε ότι κάποιοι μαθηματικοί, φιλόλογοι,..κλπ δεν έχουμε δουλειά; Νομίζω ότι όποιος ψάχνει και είναι εργασιομανής (και ευέλικτος στον τομέα του) βρίσκει δουλειά. Οι άλλοι απλά αράζουν στις καφετέριες με τα δυο πόδια απλωμένα σε δυο καρέκλες και μιζεριάζουν με το πόσο άδικη είναι η κατάσταση, πόσο άδικη είναι η κενωνία των Ελληναράδων, πόσο άδικη είναι η γκόμενα, πόσο άδικος και μαλάκας είναι ο γκόμενος,...κοκ. Δεν έχει σημασία τι σπούδασες, αλλά αν έχεις όρεξη για δουλειά. Αλλά τι λέω, καλύτερη είναι η μίρλα που μας (σας) έχει πιάσει σε αυτήν την χώρα. Βαρέθηκα να ακούω μίζερους (και) νέους. Όλο το 24ωρο για κρίση, ανεργία και ηλιθιότητα. Έναν δεν άκουσα ότι θέλει να εργαστεί και πήγε να ζητήσει δουλειά οπουδήποτε (ακόμη και για σκουπιδιάρης).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Θάλεια

Διάσημο μέλος

Η Θάλεια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 3,424 μηνύματα.
ναι βρε παιδι μου,αλλα εδω δικηγοροι ,φιλολογοι ,μαθηματικοι ,φυσικοι η δεν ξερω και γω τι αλλο μενουν ανέργοι,αλλα ενας με απολυτηριο λυκειου ,άμα έχει μέσο πιανει δουλεια.. οποτε δεν είναι καπως αμφιβολο το μελλον στην Ελλαδα?
Κοίταξε να δεις. Κάποιος ο οποίος "δεν την ψάχνει" θα μείνει άνεργος ακόμη και αν ξέρει 10 υπουργούς, δεν τον σώζει τίποτα. Είναι λάθος να σκεφτόμαστε έτσι. Όπως λάθος είναι και να θέλουμε όλοι να γίνουμε πρόεδροι, διευθυντές, διοικητές από τα <30 μας. ;)

εμένα προσωπικα με ενδιαφέρει αγγλική φιλολογια(την οποία δυσκολα πιανω) ,η δημοσιογραφια, η πολιτικες επιστημες .. σε ποιον τομεα απο αυτούς ειναι πιθανο να βρω δουλεια στα επόμενα 5 χρονια στην Ελλαδα? θεωρω οτι αν μάθω περισσπτέρες ξενες γλώσσες, μπορω να ελπιζω για δουλεια σε φροντιστήρια.. αλλα και κει ποιός θα πηγαινει οταν δεν εχει να φαει το παιδι του? (ειμαι πολυ αιδιοδοξη οπως βλεπετε :P )
Μην κοιτάς ποιος τομέας έχει δουλειά. Κοίτα τι γουστάρεις. Γουστάρεις αγγλική φιλολογία; Παλεψέ το. Δεν το πιάνεις; Δεν πειράζει, πας παρακάτω. Μην ψάχνεις ποια σχολή έχει ψωμί, γιατί καμία δεν έχει (δεν δίνονται έτσι απλόχερα).
Μπήκα σε σχολή 1ης επιλογής μου (σ'αυτή που λες οτι είναι άνεργοι) και θέλω να σου πω ότι δεν είναι έτσι. Βασικά καθόλου έτσι δεν είναι. Αν είσαι καλός σ'αυτό που θα διαλέξεις ανοίγονται πολλές πόρτες! Εξωτερικό και εσωτερικό. Απλά μην μπεις στη σχολή με την νοοτροπία "Εγώ θέλω να περνάω όλα τα μαθήματα με 10αρι, για να πάω να κάνω μεταπτυχιακό στο ΜΙΤ για την 'Παραψυχολογία της Πέστροφας'". Μπες εκεί που γουστάρεις και μην κοιτάς τι έχει μέλλον. Σε 10 χρόνια πολλά αλλάζουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top