Ιδιαίτερα και φροντιστήρια στη Β' Λυκείου

GiannosFloyd

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο GiannosFloyd αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Πόρτο Λάγος (Ξάνθη). Έχει γράψει 147 μηνύματα.
Θα πάω δευτέρα λυκείου, θεωρητική κατεύθυνση. Στο φροντιστήριο που κατέληξα μετά από μακρόχρονη έρευνα της μισής ώρας(:P), μου είπαν οτί το πρόγραμμα τους είναι 10 ωρων(not gonna happen :p) εκ των οποίων οι 2 είναι προαιρετικές και αφορούν ύλη της Γ σε ιστορία και αρχαία. Εμένα η άποψη μου είναι οτι την έκθεση μπορώ να την διαχειριστώ και μόνος μου, όσον αφορά αυτό και της δυο προαιρετικές εσείς τι λέτε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΑΓΝΗΓΙΩΡΓΟΣ

Πολύ δραστήριο μέλος

Η ΑΓΝΗΓΙΩΡΓΟΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 828 μηνύματα.
Ξέρω ότι υπάρχει σχετικό θέμα για φροντιστήρια β' λυκείου, όμως ανοίγω το θέμα εδώ όπου μπορούν να το δουν άτομα που είναι γ' λυκείου ή έχουν αποφοιτήσει.
Φέτος είμαι β' λυκείου-θετική κατεύθυνση και αναρωτιέμαι αν είναι αναγκαίο να ξεκινήσω φροντιστήριο.
Είμαι σίγουρη πως φέτος δε θα κάνω όμως είναι λάθος αυτό; Ευχαριστώ και αν υπάρχει παρόμοιο θέμα συγγνώμη, μπορείτε να το διαγράψετε ή να το συγχωνεύσετε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Raiseonce

Δραστήριο μέλος

Ο Raiseonce αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πανόραμα (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 680 μηνύματα.
Θα πάω δευτέρα λυκείου, θεωρητική κατεύθυνση. Στο φροντιστήριο που κατέληξα μετά από μακρόχρονη έρευνα της μισής ώρας(:P), μου είπαν οτί το πρόγραμμα τους είναι 10 ωρων(not gonna happen :p) εκ των οποίων οι 2 είναι προαιρετικές και αφορούν ύλη της Γ σε ιστορία και αρχαία. Εμένα η άποψη μου είναι οτι την έκθεση μπορώ να την διαχειριστώ και μόνος μου, όσον αφορά αυτό και της δυο προαιρετικές εσείς τι λέτε;

Για τις προαιρετικές είναι δικό σου θέμα αν θες να κάνεις ύλη της γ από τώρα.
Αλλά για την έκθεση που γράφετε όλοι θα τη διαχειριστείτε μόνοι,γράφετε όλοι από 17 και πάνω στις εκθέσεις σας και δε χρειάζεστε βελτίωση ή καλύτερα εξάσκηση?
Μην νομίζετε ότι αν αφήσετε την έκθεση για τη γ ξαφνικά από 12 θα γράφετε 18άρια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GiannosFloyd

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο GiannosFloyd αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Πόρτο Λάγος (Ξάνθη). Έχει γράψει 147 μηνύματα.
Ασφαλώς ειναι δικο μου θέμα, απλώς ζητάω και μια εξωτερικη Αντικειμενική άποψη. Εγω πιστεύω ότι η ιστορία δεν θα μου χρησιμεύσει, κάθε πράμα στον καιρο του. Και καλα μου είπε ότι κάνει ένα μικρο κομμάτι κάθε βδομάδα, και στο τελος της χρονιάς έχει βγάλει δυο "βαρβατα" κεφαλαια. Εμένα δεν μου ακούγεται και τόσο χρήσιμο. Τα αρχαία μου φαίνεται ότι έχουν περισσότερη λογικη, αφου μαθαίνεις συντακτικό, γραμματική κτλπ. Όσον αφορα την έκθεση σίγουρα έχω φυσικο ταλεντο απο το δημοτικό ακομα. Ξέρω βέβαια ότι δεν αρκεί αυτό, και πρέπει να μπεις σε ένα "καλούπι" αλλα πιστεύετε ότι πρέπει να το αρχίσω απο τωρα στα φροντιστήρια;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

elouroides

Νεοφερμένος

Η elouroides αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 20 μηνύματα.
Ασφαλώς ειναι δικο μου θέμα, απλώς ζητάω και μια εξωτερικη Αντικειμενική άποψη. Εγω πιστεύω ότι η ιστορία δεν θα μου χρησιμεύσει, κάθε πράμα στον καιρο του. Και καλα μου είπε ότι κάνει ένα μικρο κομμάτι κάθε βδομάδα, και στο τελος της χρονιάς έχει βγάλει δυο "βαρβατα" κεφαλαια. Εμένα δεν μου ακούγεται και τόσο χρήσιμο. Τα αρχαία μου φαίνεται ότι έχουν περισσότερη λογικη, αφου μαθαίνεις συντακτικό, γραμματική κτλπ. Όσον αφορα την έκθεση σίγουρα έχω φυσικο ταλεντο απο το δημοτικό ακομα. Ξέρω βέβαια ότι δεν αρκεί αυτό, και πρέπει να μπεις σε ένα "καλούπι" αλλα πιστεύετε ότι πρέπει να το αρχίσω απο τωρα στα φροντιστήρια;;
τι απο τωρα?!β'λυκειου δεν πας?δυστυχως στο συστημα στο οποιο και εμεις οι ιδιοι ειμαστε τμημα του επικρατει παπαγαλια και τυποποιηση της γνωσης!αυτο προσωπικα το συχαινομαι και ουτε μπορεσα ποτε να μαθω τιποτα απολυτως παπαγαλια αλλα δυστυχως ακομη και στην εκθεση υπαρχουν καλουπια και καλο ειναι να ξεκινησεις απο φετος δεν ειναι ολα τοοοσο απλα οσο φαινονται μεχρι την α'λυκειου δεν νομιζω πως ειναι τυχαιο το γεγονος οτι οι αριστοι μαθητες γραφουν 15-17 στην εκθεση...

Οι καθηγητές οι οποίοι τι κάνουν; Δεν είσαι σε θέση να γνωρίζεις με τι κριτήρια επιλέχτηκαν, ειδικά όσοι είναι μεγάλης ηλικίας. Δεν είναι μόνο θέμα του δημοσίου τομέα οι γνώσεις των καθηγητών. Δηλαδή, εγώ να πάω στο νέο φροντ που άνοιξαν κάποιοι καθηγητές, οι οποίοι έκαναν 10 χρόνια να βγάλουν τη σχολή τους στην ελληνική φιλολογία Θράκης (η οποία παραδοσιακά έχει χαμηλή βάση. Disclaimer: Δεν υποβαθμίζω το τμήμα)... Πού ξέρω ότι το επίπεδό τους είναι όντως καλό και ότι η γνώση τους δεν απορρέει από τα βοηθήματα και το βιβλίο του καθηγητή;

Και στο κάτω κάτω, οι περισσότεροι (αν όχι όλοι) καθηγητές έχουν ως σημείο αναφοράς κάποιο βοήθημα και το βιβλίο του καθηγητή του μαθήματος. Το τελευταίο είναι διαθέσιμο και στο digitalschool.

Όταν θα πάω τρίτη λυκείου δε θα πάω φροντιστήριο, γιατί όχι μόνο δε θέλω να πάω, αλλά δεν έχω λεφτά να πάω, κιόλας:P

Χαζοί είναι σίγουρα... Χάνουν την ουσία του σχολείου και της παιδείας.

(Also, η ηλικία δεν είναι κάτι το super wow)
η παιδεια ειναι διαλυμμενη και τα φροντ. δεν σε βαζουν απλα σε ενα προγραμμα ειναι πολλα παραπανω τα οποια μαλλον δεν θες να ακουσεις...μπραβο σου αν μπορεις να συντονισεις τοσο τελεια τη ζωη σου παντως εαν το σχολειο λειτουργουσε σωστα δεν θα πηγαιναν ολοι φροντ!!δεν εχουμε λεφτα για πεταμα απλα το συστημα ενισχυει την παραπαιδεια!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Dragonborn

Νεοφερμένος

Ο Dragonborn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 93 μηνύματα.
Eγώ στην Έκθεση έγραψα 16 στο τέλος άλλα παρολ' αυτά επειδή διαβάζω αρκετά λογοτεχνικά και μή βιβλία λέω να κάνω ιδιαίτερο στην ΄Γ Λυκείου και να την αφήσω στην ''απ'έξω'' στην 'Β.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Raiseonce

Δραστήριο μέλος

Ο Raiseonce αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πανόραμα (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 680 μηνύματα.
Στην έκθεση ότι γράφεις στις σχολικές εξετάσεις υπολόγισε μείον 2 στις πανελλήνιες.Και λίγα μπορεί να λέω.
Μεγάλο πλεονέκτημα το να γράψεις καλά στην έκθεση.
Και όταν λέμε έκθεση δεν εννοούμε μόνο την παραγωγή λόγου.Τα μισά είναι η περίληψη,τα συντακτικά και τα λεξιλογικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

elouroides

Νεοφερμένος

Η elouroides αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 20 μηνύματα.
ακριβως και γενικα οι βαθμοι του σχολειου τοσο οι προφορικοι οσο και οι γραπτοι δεν ειναι και τοσο αντιπροσωπευτικοι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dragonborn

Νεοφερμένος

Ο Dragonborn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 93 μηνύματα.
ακριβως και γενικα οι βαθμοι του σχολειου τοσο οι προφορικοι οσο και οι γραπτοι δεν ειναι και τοσο αντιπροσωπευτικοι...

Στην έκθεση ότι γράφεις στις σχολικές εξετάσεις υπολόγισε μείον 2 στις πανελλήνιες.Και λίγα μπορεί να λέω.
Μεγάλο πλεονέκτημα το να γράψεις καλά στην έκθεση.
Και όταν λέμε έκθεση δεν εννοούμε μόνο την παραγωγή λόγου.Τα μισά είναι η περίληψη,τα συντακτικά και τα λεξιλογικά.


Nαι μαλλον εχετε δικιο αλλα αν αρχισω φροντιστηριο απο την ΄Γ
δεν νομιζω να υπαρξει τοσο προβλημα. γενικα με ενα δεκαεξι (16) :P
θα ειμαι ικανοποιημενος. Εξαλλου οπως ειπα στοχευω σχολες που δυστηχως εχουν λιγα μορια και γενικα ειναι απο τις πιο υποτιμημενες. Οταν Εδειξα τους βαθμους μου στον φροντιστηρια και μου λεει πολυτεχνειο , φαρμακευτικη τι θελεις να περασεις
και του λεω φυσικομαθηματικες με το βλεμμα του κοντεψε να με σφαξει. Τετοια υποτιμηση σε τετοιες σχολες, πραγματικα γελοιο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GiannosFloyd

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο GiannosFloyd αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Πόρτο Λάγος (Ξάνθη). Έχει γράψει 147 μηνύματα.
Δηλαδη ρε παιδια πιστεύετε ότι με ένα βοήθημα και κάποιον χρόνο δεν μπορούμε να διαχειριστούμε το μάθημα της εκθεσης στην η λυκείου όπως πρέπει;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dragonborn

Νεοφερμένος

Ο Dragonborn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 93 μηνύματα.
^ Και γω αυτο σκεφτομαι.................................
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Raiseonce

Δραστήριο μέλος

Ο Raiseonce αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πανόραμα (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 680 μηνύματα.
Στο σχολείο ρε παιδιά εμείς γράφαμε 2 εκθέσεις όλη τη χρονιά.Τι θα κάνεις δηλαδή?Θα γράφεις εκθέσεις μόνος?
Και άντε το κάνεις.Ποιος θα τις διορθώσει για να δεις πού κάνεις λάθη και να βελτιωθείς?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Georgia394

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Georgia394 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 188 μηνύματα.
Εγω εγραψα εκθεση 16 χωρις καθολου φροντιστηριο. Το μονο που εκανα ηταν το εξης...ζητησα απο την καθηγητρια μου εαν μπορω να γραφω μερικες εκθεσεις (απο εκεινα τα προτεινομενα θεματα του βιβλιου) κι εκεινη να μου τις διορθωνει. Γιατι εχει δικιο ο Raiseonce...στο σχολειο δεν γινεται να γραφεις πολλες εκθεσεις...το πολυ 5.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

triantafullaki :)

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η triantafullaki :) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Πέραμα (Αττική). Έχει γράψει 143 μηνύματα.
Θα πάω δευτέρα λυκείου, θεωρητική κατεύθυνση. Στο φροντιστήριο που κατέληξα μετά από μακρόχρονη έρευνα της μισής ώρας(:P), μου είπαν οτί το πρόγραμμα τους είναι 10 ωρων(not gonna happen :p) εκ των οποίων οι 2 είναι προαιρετικές και αφορούν ύλη της Γ σε ιστορία και αρχαία. Εμένα η άποψη μου είναι οτι την έκθεση μπορώ να την διαχειριστώ και μόνος μου, όσον αφορά αυτό και της δυο προαιρετικές εσείς τι λέτε;


:hmm: 10 ώρες για θεωρητική στη ΄β λυκείου είναι πάρα πολλές!! Αυτή είναι η προσωπική μου γνώμη. Όταν πήγαινα ΄β λυκείου, έκανα 1 ώρα έκθεση, 1 ώρα λατινικά και 1 ώρα άγνωστο μόνο, ιδιαίτερα στο σπίτι. Η έκθεση είναι σημαντική και θα σου πρότεινα να κάνεις μάθημα :) και στη ΄β λυκείου, να ασχοληθείς σίγουρα με λατινικά και άγνωστο γιατί χρειάζονται και για τη ΄γ λυκείου. Και κάτι ακόμη, πάρα πολλά παιδιά εδώ στο ischool διαβάζω ότι έβγαλαν την ύλη των πανελληνίων από τη ΄β λυκείου. Μου φαίνεται υπερβολικό. Προσωπικά, όταν έδινα άρχισα την ύλη μετά τις 15 Σεπτεμβρίου ( εννοείται δε χαράμισα το καλοκαίρι μου, βομβαρδίζοντας άσκοπα τον εγκέφαλο μου με την ύλη της ΄γ λυκείου - αντίθετα ξεκουράστηκα το καλοκαίρι της ΄β λυκείου :D )και έκανα και τις επαναλήψεις μου δύο μήνες πριν δώσω και τα πήγα περίφημα :D :) . Για αυτό το λόγο, μην αγχώνεσαι από τώρα για τη ΄γ λυκείου, εμπέδωσε την ύλη της ΄β λυκείου πρώτα, κατανόησε την και από τη νέα χρονιά προχωράς και στην ύλη της ΄γ λυκείου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Raiseonce

Δραστήριο μέλος

Ο Raiseonce αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πανόραμα (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 680 μηνύματα.
Μπήκε στο θέμα η φιλόλογος.Ρωτήστε την ειδικό παιδιά!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

transient

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο transient αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,858 μηνύματα.
Εγώ όταν ήμουν B λυκείου έκανα 2 ώρες μαθ κατ και 2 έκθεση... 4 συνολικά
Οι 10+ ωρες ειναι υπερβολικες νομιζω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

nickthehunter88

Νεοφερμένος

Ο nickthehunter88 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 63 μηνύματα.
εγω θα παω θετικη κατ και διαβαζω απο το καλοκαιρι.γινεται να γραψω καλα στις εξετασεις(17-18) κανοντας φροντιστηρια μονο σε μαθηματικα κατ. και εκθεση αλλα διαβαζοντας πολυ με βοηθηματα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

transient

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο transient αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,858 μηνύματα.
εγω θα παω θετικη κατ και διαβαζω απο το καλοκαιρι.γινεται να γραψω καλα στις εξετασεις(17-1 κανοντας φροντιστηρια μονο σε μαθηματικα κατ. και εκθεση αλλα διαβαζοντας πολυ με βοηθηματα?
Άνετα.
Η φυσική κατεύθυνσης (Β' Λυκείου) θα σου φανεί πολύ εύκολη, με την έννοια οτι δεν περιέχει πολύ σύνθετες ασκήσεις. Θέλει όμως αρκετό διάβασμα, ώστε να θυμάσαι τους πολλούς τύπους.
Το ίδιο ισχύει και για τη Χημεία.
Κατά την αποψή μου είναι λάθος που διαβάζεις απο το καλοκαίρι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Raiseonce

Δραστήριο μέλος

Ο Raiseonce αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πανόραμα (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 680 μηνύματα.
Η φυσική δεν έχει σύνθετες ασκήσεις;Κάθε χρόνο σχεδόν γίνεται ντόρος για τη δυσκολία των θεμάτων στη φυσική.Καλό είναι αν υπάρχει η οικονομική δυνατότητα να κάνεις φροντιστήριο.
Απλά να σου πω ενημερωτικά πως καμιά σχέση η φυσική κατ της β με της γ.Στη β και να μην κάνεις δεν έγινε τίποτα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

transient

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο transient αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,858 μηνύματα.
Η φυσική δεν έχει σύνθετες ασκήσεις;Κάθε χρόνο σχεδόν γίνεται ντόρος για τη δυσκολία των θεμάτων στη φυσική.

Η Φυσική της Γ' Λυκείου έχει σύνθετες ασκήσεις.
Βρίσκεσαι, όμως, σε παράρτημα της Β' Λυκείου.
Είναι αυτονόητο οτι αναφέρομαι στη Φυσική της Β'Λυκείου.
Και, κατά την άποψή μου, ο ντόρος αυτός είναι αδικαιολόγητος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top