Ιδιαίτερα και φροντιστήρια στη Β' Λυκείου

LiveLoveLaugh:D

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η LiveLoveLaugh:D αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 168 μηνύματα.
γεια σας παιδια,η κατεύθυνση που έχω πάρει είναι τεχνολογική.έχω μια απορία που με προβληματίζει..πότε πρέπει να αρχίζει κανείς την ύλη της γ σε μαθηματικα κ φυσικη;;αλλοι λενε φλεβαρη,αλλοι πιο μετα,αλλοι καλοκαιρι κ εχω μπερδευτει..:/::worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Μωρέ μην κάνετε τα μαθήματα της Γ' από τη Β'.
Το καλοκαίρι ξεκίνα. Βγαίνει η ύλη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

massa

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο massa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 190 μηνύματα.
γεια σας παιδια,η κατεύθυνση που έχω πάρει είναι τεχνολογική.έχω μια απορία που με προβληματίζει..πότε πρέπει να αρχίζει κανείς την ύλη της γ σε μαθηματικα κ φυσικη;;αλλοι λενε φλεβαρη,αλλοι πιο μετα,αλλοι καλοκαιρι κ εχω μπερδευτει..:/::worry:


τα πραγματα ειναι ξεκαθαρα.
ξεκινας απο αυριο που λεει ο λογος φυσικη κυριως και μεχρι το τελος της β ανετα εχεις βγαλει 3 κεφαλαια
μαθηματικα καλυψε κενα κυριως

επειδη θα πεταχτουν απο κατω οι κατινες και θα πουν μην ξεκινας της γ απο το νηπιαγωγειο κλπ να πω οτι
εγω και φιλοι μου αυτο καναμε και ναι επιασε.:clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νίκος 1995

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νίκος 1995 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 121 μηνύματα.
Ναι, θεωρητική!:)


Φροντιστηριο ποσες ωρες κανεις; Ειναι απαιραιτητητο να ξεκινησω απο τα μεσα της χρονιας την υλη της γ λυκειου;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

XARA62

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η XARA62 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 232 μηνύματα.
Φροντιστηριο ποσες ωρες κανεις; Ειναι απαιραιτητητο να ξεκινησω απο τα μεσα της χρονιας την υλη της γ λυκειου;
Έχω να σου προτείνω το εξής πρόγραμμα για Β' λυκείου θεωρητική:
1. Έκθεση: από την αρχή
2. Άγνωστο/γραμματική/συντακτικό: από την αρχή και πολύ γερά.
3. Λατινικά : ξεκίνα τα Λατινικά της Β'. Γύρω στο Φλεβάρη-Μάρτη που θα τα τελειώσεις, μπες στα Λατινικά της Γ'.
4. Γνωστό Γ' /Ιστορία Γ'/Λογοτεχνία Γ': Ξεκίνα τα επίσης Φλεβάρη, το πολύ Μάρτη. ΜΗΝ κάνεις φροντιστήριο στο Γνωστό της Β'. Ενημερώσου έγκυρα για πιθανολογούμενες αλλαγές στην ύλη της Λογοτεχνίας, μην ξεκινήσεις στα τυφλά με κείμενο που παίζει να βγει εκτός του χρόνου.
5. Βιολογία: Ξεκίνα το καλοκαίρι.
Έκανα ιδιαίτερα, από 60'-90' κάθε μάθημα τη βδομάδα.
Καλή δύναμη:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νίκος 1995

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νίκος 1995 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 121 μηνύματα.
Έχω να σου προτείνω το εξής πρόγραμμα για Β' λυκείου θεωρητική:
1. Έκθεση: από την αρχή
2. Άγνωστο/γραμματική/συντακτικό: από την αρχή και πολύ γερά.
3. Λατινικά : ξεκίνα τα Λατινικά της Β'. Γύρω στο Φλεβάρη-Μάρτη που θα τα τελειώσεις, μπες στα Λατινικά της Γ'.
4. Γνωστό Γ' /Ιστορία Γ'/Λογοτεχνία Γ': Ξεκίνα τα επίσης Φλεβάρη, το πολύ Μάρτη. ΜΗΝ κάνεις φροντιστήριο στο Γνωστό της Β'. Ενημερώσου έγκυρα για πιθανολογούμενες αλλαγές στην ύλη της Λογοτεχνίας, μην ξεκινήσεις στα τυφλά με κείμενο που παίζει να βγει εκτός του χρόνου.
5. Βιολογία: Ξεκίνα το καλοκαίρι.
Έκανα ιδιαίτερα, από 60'-90' κάθε μάθημα τη βδομάδα.
Καλή δύναμη:)

Σε ευχαριστω για τις πληροφοριες! Πιο πολυ με αγχωνει οτι η υλη ειναι τεραστια και ιδιαιτερα στα λατινικα που ειναι καινουριο μαθημα και δεν ξερω αν θα μπορεσω να τελειωσω την υλη της β το Μαρτιο. Οσον αφοραν για Ιστορια και Λογοτεχνια το εχω σκεφτει να αρχιζω απο τον Φεβρουαριο αλλα και παλι θα δουμε. Τελος για τα Αρχαια πρεπει να καλυψω καποια κενα απο προηγουμενες ταξεις γιατι ο συντελεστης ειναι 1.3 οποτε πολυ προσοχη σε γραμματικη και συντακτικο.
Σου ευχομαι καλη φοιτητικη ζωη και σταδιοδρομια!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

katy95

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η katy95 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 248 μηνύματα.
Φροντιστηριο ποσες ωρες κανεις; Ειναι απαιραιτητητο να ξεκινησω απο τα μεσα της χρονιας την υλη της γ λυκειου;
11 ωρες την εβδομαδα μαζι με την αλγεβρα (2 ωρες).ενταξει τωρα αυτο που λενε καποια παιδια οτι αρχιζουν την υλη της γ' απο τη β' λυκειου μου φαινεται καπως υπερβολικο και περιττο.αφου ετσι και αλλιως στο φροντηστηριο αρχιζουμε την υλη τησ γ' το καλοκαιρι.το ιδιο κανει και δεν αγχωνεσαι κιολας.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρυσούλα21730

Νεοφερμένος

Η Χρυσούλα21730 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Δε νομίζω πως είναι απαραίτητο να ξεκινήσεις την ύλη της Γ' απ'τα μέσα της Β΄Λυκείου.
Εγώ ξεκίνησα το καλοκαίρι και τελειώσαμε μέσα Φεβρουαρίου, έχοντας ήδη αποκτήσει πλήρη εποπτεία της ύλης και δοκιμαστεί σε πολλά διαγωνίσματα.
(Τόσο στην Ιστορία όσο και στ'Αρχαία γράφαμε κάθε φορά 15λεπτο τεστάκι πέραν των διαγωνισμάτων που διοργάνωνε το φροντιστήριό μου κάθε Κυριακή)
Βέβαια παίζει ρόλο και το επίπεδο του κάθε τμήματος...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

renia_1995

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Uranya αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 812 μηνύματα.
Εμεις παντως μετα τα Χριστουγεννα ξεκιναμε Υλη Γ' Λυκειου !
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νίκος 1995

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νίκος 1995 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 121 μηνύματα.
Εμεις παντως μετα τα Χριστουγεννα ξεκιναμε Υλη Γ' Λυκειου !


Τοσο γρηγορα! Σε ολα τα μαθηματα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αγνωστο

Δραστήριο μέλος

Η Αγνωστο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 461 μηνύματα.
Εμείς στο φροντ., έχουμε ξεκινήσει κανονικά την ύλη της λογοτεχνίας &ιστορίας της γ'. Προς το παρόν δεν έχω αντιμετωπίσει κάποια δυσκολία ούτε εγώ, ούτε οι συμμαθητές μου. Βλέπουμε όμως πώς θα πάνε τα πράγματα... ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δαλιδά

Περιβόητο μέλος

Η Cortana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 5,160 μηνύματα.
Εντελώς περιττό. Η ύλη της Γ λυκείου βγαίνει άνετα μέσα στη χρονιά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Miss Brightside

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ahri αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,696 μηνύματα.
ΜΗΝ κάνεις φροντιστήριο στο Γνωστό της Β

Σε αυτό διαφωνώ. Καλό είναι να κάνει το γνωστό της Β' κι ας μη συνδέεται καθόλου με αυτό της Γ' μόνο και μόνο προκειμένου να μάθει πως πρέπει να το διαβάζει σωστά και να λειτουργεί πάνω σε αυτό. Εξάλλου νομίζω πως θα μπει και αμέσως στα βαθιά αν ξεκινήσει με φιλοσοφικό λόγο χωρίς να έχει βρει έναν αποδοτικό τρόπο διαβάσματος πρώτα και χωρίς να ξέρει πως να το δουλέψει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iGiannis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο iGiannis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 1,762 μηνύματα.
Σε αυτό διαφωνώ. Καλό είναι να κάνει το γνωστό της Β' κι ας μη συνδέεται καθόλου με αυτό της Γ' μόνο και μόνο προκειμένου να μάθει πως πρέπει να το διαβάζει σωστά και να λειτουργεί πάνω σε αυτό. Εξάλλου νομίζω πως θα μπει και αμέσως στα βαθιά αν ξεκινήσει με φιλοσοφικό λόγο χωρίς να έχει βρει έναν αποδοτικό τρόπο διαβάσματος πρώτα και χωρίς να ξέρει πως να το δουλέψει.

Επίσης, το γνωστό κατεύθυνσης είναι σαν την Αντιγόνη και οι καθηγητές σε εξετάζουν και στο συντακτικό .. Οπότε, είναι καλό να κάνεις μία ώρα τη βδομάδα σ'αυτό.. Εγώ μόνο μία ώρα έκανα και ήμουν εντάξει. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

XARA62

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η XARA62 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 232 μηνύματα.
Σε αυτό διαφωνώ. Καλό είναι να κάνει το γνωστό της Β' κι ας μη συνδέεται καθόλου με αυτό της Γ' μόνο και μόνο προκειμένου να μάθει πως πρέπει να το διαβάζει σωστά και να λειτουργεί πάνω σε αυτό. Εξάλλου νομίζω πως θα μπει και αμέσως στα βαθιά αν ξεκινήσει με φιλοσοφικό λόγο χωρίς να έχει βρει έναν αποδοτικό τρόπο διαβάσματος πρώτα και χωρίς να ξέρει πως να το δουλέψει.
Το να μην κάνω φροντιστήριο στο γνωστό της Β' ήταν τακτική της καθηγήτριας που μού έκανε ιδιαίτερα Γνωστό/Λατινικά/Ιστορία. Συμφώνησα μαζί της ότι μπορούσα να το καλύψω μόνη μου, δεδομένου ότι και το σχολείο μου μας έδινε πολύ επιπλέον υλικό.
Το γνωστό της Γ' το ξεκινήσαμε το Φλεβάρη της Β', οπότε είχα προλάβει να εξοικειωθώ με τον τρόπο μελέτης του γνωστού (μετάφραση/ερμηνευτικά/λεξιλογικά κ.λπ.) κατά το πρώτο τετράμηνο της Β'.
Καλή δύναμη σε ό,τι επιλέξετε, παίδες!;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

*Serena*

Τιμώμενο Μέλος

Η Raven αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Ρωσία (Ευρωπαϊκή Ρωσία). Έχει γράψει 5,992 μηνύματα.
σκοπευω να συνεχισω στη θετικη κατευθυνση του χρονου... ξερω οτι η χημεια γεν ειναι σοσ και πρεπει να την μαθω καλα στο σχολειο ομως μας κανει ενας πολυ καλος καθηγητης ΑΛΛΑ φυσικος... που σημαινει οτι δεν τα ξερει και ολα με αποτελεσμα προχθες στο πρωτο μας μαθημα να απαντησει ''ααα δεν το ξερω αυτο'' σε καμποσες αποριες... και η ερωτηση μου ειναι: μηπως θα ηταν καλυτερο να ξεκινησω φροντιστηριο τωρα που το φροντιστηριο δεν ειναι πολυ μπροστα απο το σχολειο η να το παλεψω μονη μου??
βεβαια η χημικος στο φροντιστηριο δεν ειναι και πολυ καλη στην κατευθυνση αλλα μου ειπαν οτι στη γενικη τα λεει πολυ καλυτερα...:hmm::hmm::hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akis95

Δραστήριο μέλος

Ο akis95 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 535 μηνύματα.
διαλεξε αλλο φροντιστηριο απλο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

STELLA95

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η stella αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Νομικής Θράκης (Κομοτηνή). Έχει γράψει 344 μηνύματα.
πηγαινω σε ενα φροντιστηριο ομως δεν ειναι πολυ ευχαριστημενη απο τον τροπο διδασκαλιασ αν και ειναι απο τα καλυτερα φροντιστηρια απλα εγω νιωθω πως δεν ειναι αρκετα αυτα π κανουμε..σκεφτηκα να κανω ιδιαιτερα η μαμα μου συμφωνει με οτι αποφαση κι αν παρω.
το προβλημα μου ειναι πως εκει στο φροντιστηριο εχω αναπτυξει μεγαλο δεσιμο με τα παιδια απο το φροντιστηριο και δεν θα ηθελα να το χαλασω ,
εσεις τι θα κανατε στην θεση μου ? να συνεχισω στο φροντιστηριο χωρις ομως να ειναι αρκετα αποδοτικο η να κανω ιδιαιτερα και να νιωθω εγω πιο σιγουρη για τον εαυτο μου?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alejandro Papas

Περιβόητο μέλος

Ο Alive in Illusion αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 4,300 μηνύματα.
κανε ιδιαιτερα και κρατα σχεσεις με οσα παιδια εκτιμας;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnnaousa

Επιφανές μέλος

Ο Johnnaousa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 18,241 μηνύματα.
πηγαινω σε ενα φροντιστηριο ομως δεν ειναι πολυ ευχαριστημενη απο τον τροπο διδασκαλιασ αν και ειναι απο τα καλυτερα φροντιστηρια απλα εγω νιωθω πως δεν ειναι αρκετα αυτα π κανουμε..σκεφτηκα να κανω ιδιαιτερα η μαμα μου συμφωνει με οτι αποφαση κι αν παρω.
το προβλημα μου ειναι πως εκει στο φροντιστηριο εχω αναπτυξει μεγαλο δεσιμο με τα παιδια απο το φροντιστηριο και δεν θα ηθελα να το χαλασω ,
εσεις τι θα κανατε στην θεση μου ? να συνεχισω στο φροντιστηριο χωρις ομως να ειναι αρκετα αποδοτικο η να κανω ιδιαιτερα και να νιωθω εγω πιο σιγουρη για τον εαυτο μου?
Μα εννοειται να κανεις ιδιαιτερα..τι ερωτηση ειναι αυτη? με τα παιδια απο το φροντιστηριο δεν σημαινει πως πρεπει να ξεκοψεις..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top