Ιδιαίτερα και φροντιστήρια στη Β' Λυκείου

ΑΓΝΗΓΙΩΡΓΟΣ

Πολύ δραστήριο μέλος

Η ΑΓΝΗΓΙΩΡΓΟΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 828 μηνύματα.
Και ρωτώ ξανά: είναι αναγκαίο το φροντιστήριο στη β' λυκείου;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
Και ρωτώ ξανά: είναι αναγκαίο το φροντιστήριο στη β' λυκείου;

Καλό είναι γενικά, αρκεί να μπορούν οι γονείς σου να ανταπεξέλθουν οικονομικώς.
Τα καλοκαιρινά μαθήματα πάντως είναι σχεδόν "αναγκαία".
Για κάλυψη κενών και να μπείς σιγα σιγα στο πνεύμα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

transient

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο transient αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,858 μηνύματα.
Και ρωτώ ξανά: είναι αναγκαίο το φροντιστήριο στη β' λυκείου;
Το μόνο μάθημα της Θετικής (και γενικά) που διαπίστωσα ότι θέλει φροντιστήριο είναι τα Μαθηματικά.
Στο σχολείο, συνήθως, δε γίνεται και η καλύτερη δουλειά σε αυτό το μάθημα.
Φαινομενικά, η ύλη είναι μικρή. Σε αυτή τη μικρή ύλη, όμως, πρέπει να κάνεις ΤΑ ΠΑΝΤΑ, γιατί θα σου χρειαστούν για τη Γ.
Δεν είμαι σίγουρος αν στο σχολείο θα γίνει τόσο λεπτομερής διδασκαλία.

Τα καλοκαιρινά μαθήματα πάντως είναι σχεδόν "αναγκαία".

Θέλω να πιστεύω ότι εννοείς καλοκαιρινά μαθήματα Β' Λυκείου -> Γ' Λυκείου
και όχι Α' Λυκείου -> Β' Λυκείου (δηλαδή το καλοκαίρι προς τη Β' Λυκείου)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

schooliki

Δραστήριο μέλος

Ο schooliki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 594 μηνύματα.
Και ρωτώ ξανά: είναι αναγκαίο το φροντιστήριο στη β' λυκείου;
Αν από το δημοτικό η μαμά, ο μπαμπάς, ο/η μεγάλος/η αδελφός/ή ασχολούνταν μαζί σου και δεν κατάφερες ποτέ να διαβάζεις μόνη, τότε μάλλον είναι αναγκαίο, εφόσον το επίπεδο ανεβαίνει και θα δυσκολευτούν να βοηθήσουν.
Αν έμαθες από μικρή να στηρίζεσαι στις δυνάμεις σου, να οργανώνεις το διάβασμά σου και να μη χρειάζεσαι τη συνεχή παραίνεση των δικών σου, τότε η απάντηση είναι κατηγορηματική: ΟΧΙ.
Το φροντιστήριο είναι αναγκαίο μόνο στην Γ' Λυκείου, και αυτό με μέτρο, ούτως ώστε να μένουν αρκετές ώρες για προσωπικό διάβασμα.
Το έχω γράψει και άλλες φορές. Το προσωπικό διάβασμα είναι το σημαντικότερο στοιχείο που ξεχωρίζει τους μέτριους απ' τους άριστους. Ο καθηγητής θα οργανώσει, θα καθοδηγήσει, θα σου λύσει απορίες. Αν σου τρώει όμως όλες τις παραγωγικές ώρες και συ ψάχνεις κάτι ταλαίπωρες μεταμεσονύκτιες ώρες για διάβασμα, το παιχνίδι ήδη το έχεις χάσει.
Και στο σχολείο τίποτα δεν αφήνεις αναξιοποίητο. Έναν καλό καθηγητή σε μάθημα κατεύθυνσης δεν τον αγνοείς. Ποτέ δε λες "θα τα μάθω στο φροντιστήριο".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sotekos97

Νεοφερμένος

Ο Sotekos97 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Καλησπέρα σας!
Αντιμετωπίζω ένα προβληματάκι με τον καθηγητή των ιδιαιτέρων μου καθώς δεν μου βάζει διαγωνίσματα και δεν με πιέζει όσο πρέπει...
Είμαι Β Λυκείου τώρα και βλέπω όλα τα παιδιά της θεωρητικής που πηγαίνουν φροντιστήριο να γράφουν ανελλιπώς επαναληπτικά διαγωνίσματα και έχω αγχωθεί γιατί αισθάνομαι ότι δεν είμαι στο ίδιο επίπεδο με τους άλλους... Γενικά στο σχολείο μου έχουμε μαθητές με υψηλό επίπεδο στην θεωρητική και έτσι ο ανταγωνισμός αυξάνεται...
Τα πάω σχετικά πολύ καλά απλά αισθάνομαι ότι δεν δουλεύω αρκετά ή ότι δεν διαβάζω με σωστό τρόπο.... Έχω εξηγήσει στον καθηγητή μου τι θέλω αλλά παραλείπει να διαμορφώσει ένα πιο αυστηρό και ( ναί! ) εξαντλητικό πρόγραμμα για μένα , γιατί αυτό θέλω.
Τι προτείνετε σαν λύση? Το καλοκαίρι έχω ήδη αποφασίσει ότι θα ξεκινήσω φροντιστήριο για την προετοιμασία της Γ Λυκείου κυρίως για οικονομικούς λόγους αν και είμαι πολύ ευχαριστημένος γενικά απο τα ιδιαίτερα μου.... Επίσης δεν κάνω προετοιμασία Ιστορίας Γ Λυκείου ούτε Λογοτεχνία όπως κάνουν κάποια φροντιστήρια και αυτό με έχει ψιλομπλοκάρει οπότε θα ξεκινήσω μόνος μου απο τον Φεβρουάριο την ύλη.... Τι πιστεύετε για όλα αυτά?

Σημείωση συντονιστή: Τα μηνύματα 402-408 προήλθαν από άλλο νήμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

cookies&chips

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 195 μηνύματα.
Να ηρεμήσεις. Τα φροντιστήρια το παρακάνουν, δε χρειάζεται να σας εξαντλούν από τη Β', έχω δει παιδιά που το καναν αυτό σε φροντιστήρια να κλείνουν όλους τους διακόπτες από την εξάντληση ακριβώς πριν τις πανελληνίες και να γράφουν πολύ λιγότερο από όσο μπορούσαν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,405 μηνύματα.
Ο καθηγητής σου έχει εμπειρία; Εχει επιτυχίες σε όσους προετοίμαζε για πανελλήνιες;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Globalmind2

Νεοφερμένος

Ο Globalmind2 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 23 μηνύματα.
Απο ποτε δηλαδη πρεπει να αρχιζουμε να κανουμε τα μαθηματα της γ λυκειου;

Απο την αρχη της Β;Θεος φυλαξοι.Τι παγιδες βγαζουν πλεον για να τσιμπαει ο κοσμακης!

Δεν εχει σημασια το ποσο πολλα θα βγαλεις,αλλα τοσο καλα θα τα βγαλεις.Ποιοτητα,ποιοτητα,ΠΟΙΟΤΗΤΑ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Angel27

Νεοφερμένος

Ο Angel27 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 79 μηνύματα.
Εχει δικιο...χρειαζεται καποια κομματια και απο τα αρχαια και τα λατινικα .Χρειαζεται απο τωρα διαβασμα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Cody

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Cody αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 958 μηνύματα.
Χαίρεται

Από τις αρχές της χρονιάς ξεκίνησα Φυσική και Μαθηματικά κατεύθυνσης σε φροντιστήριο, στην πορεία όμως έβλεπα ότι κάτι δεν πάει καλά, δεν μου είναι αρκετό...

Όσο και να προσπαθήσω και εγώ, κάτι δεν έβγαινε.. Σκέφτομαι τελευταία με την νέα χρονιά να σταματήσω και να ξεκινήσω ιδιαίτερα.

Τα έχω κάνει και τα δύο.. και φροντιστήριο και ιδιαίτερα (1η Γυμνασίου & Β' Λυκείου Φροντιστήριο ,3η Γυμνασίου & 1η Λυκείου ιδιαίτερα). Σε όλο αυτό, προσωπικά μου φάνηκαν ότι τα ιδιαίτερα με βοήθησαν περισσότερο από ότι τα φροντιστήρια.. είσαι "Εγώ, Εμένα και ο Εαυτός μου", έχεις όλη την ώρα δικιά σου και γενικά είσαι πιο ελεύθερος.

Εννοείται ότι και η δική μου προσπάθεια μετράει, μην τα περιμένουμε όλα από αυτούς. Έχω ακούσει και αρνητικά ότι στην πορεία γίνεσαι "φίλος" με τον καθηγητή/καθηγήτρια, ότι δεν υπάρχει το άγχος και η "πίεση" κλπ.. αλλά από την άλλη εάν δεν κάνεις ασκήσεις ή δεν τις κατάλαβες ή απλά τεμπελιάζεις -.-

Τέλος πάντως, αυτό που ζητώ είναι την δικιά σας γνώμη.. δεν σημαίνει ότι θα επηρεαστώ από εσάς, ο καθένας έχει την άποψή του, τις εμπειρίες του και όπως τον βολεύει και τον καθένα, τι πιστεύει ότι είναι καλύτερο, για τον εαυτό του, οι οποίες απόψεις είναι σεβαστές από την μεριά μου. Αυτό θα ήθελα, μια μικρή κουβέντα σχετικά με το θέμα.

Είμαι μαθητής Β' Λυκείου, Τεχνολογικής Κατεύθυνσης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giannistz

Νεοφερμένος

Ο giannistz αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Αν εχεις τα λεφτα για ιδιαιτερα και εισαι σιγουρος οτι ο καθηγητης ειναι καλος (δηλ. ξερεις παιδια που τους εκανε μαθημα και γραψανε καλα) τοτε σιγουρα ιδιαιτερα.Απλα στο φροντιστηριο εισαι πιο σιγουρος για τους καθηγητες...οτι ειναι πιο εμπειροι και ξερουν τι πεφτει στο περιπου γιατι αλλιως δεν θα τους κρατουσαν στο φροντιστηριο ενω στο ιδιαιτερο δεν ξερεις ποσο καλα πληροφορημενος ειναι ο καθηγητης...αν ψαχνεται...αν εχει παλια θεματα κλπ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νasia212

Νεοφερμένος

Η Νasia212 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Γεια σας ! Πηγαινω δευτερα λυκειου και φροντιστηριο σε ολα τα μαθηματα της θεωρητικης και εκθεση.Ειμαι αρκετα ευχαριστημενη αλλα θεωρω πως η ιστορια (στην οποια δεν εχω δωσει την απαιτουμενη προσοχη) και η λογοτεχνια ,ειναι κατα καποιο τροπο σπαταλη χρονου,αφου δεν μπορω να αγνοησω τελειως ολα τα υπολοιπα μαθηματα του σχολειου εκτως της κατευθυνσης .Επιπλεον τα λατινικα με βοηθανε με την εννοια οτι κανω επαναληψη και οχι οτι μου καλυπτουν κενα
( εχουμε καλο καθηγητη στο σχολειο ) . Οπως σε ολους ετσι εχουν προτεινει και σε μας καλοκαιρινα εντατικα μαθηματα για προετοιμασια για την τριτη λυκειου. Εχω αποφασισει πως θα παω παρολο που ειναι περιπου τεσσερις με πεντε ωρες τη μερα ( απο οτι μας ειπαν δηλαδη ).Θελω ομως τη γνωμη σας και για την καλοκαιρινη προετοιμασια και για το αν θα πρεπει να παω φροντιστηριο σε ολα τα μαθηματα και του χρονου ή θα μου τρωει χρονο διαβασματος .
Ευχαριστω εκ των προτερων για τις απαντησεις :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Thanos ARIS

Νεοφερμένος

Ο Thanos ARIS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δράμα (Δράμα). Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Γεια σας παιδια!Ειμαι μαθητης Α Λυκείου και εβγαλα 19 Μ.Ο..Ο στόχος μου ειναι η Ιατρικη η ή Οδοντιατρικη σχολή απο το 3ο πεδιο..
Το μονο μου προβλημα απο τα πανελλαδικως εξαταζομενα που με το καλο θα δωσω στη Γ Λυκείου ειναι η Φυσικη!Θεωρείτε οτι πρέπει να πάω σιγουρα φροντιστήριο?Κι αν ναι,και στη γενικης και στη Κατεύθυνση!?Επίσης θα ηταν καλο του χρονου να παω φροντιστηριο Χημεια ή Μαθηματικα?Με το νέο σύστημα δε θα δώσω Μαθηματικα Πανελλαδικα!Θεωρείτε οτι είναι καλύτερο να δώσω βαρύτητα στη Χημεία και να μην πάω Μαθηματικά?Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

cJay

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 196 μηνύματα.
Γεια σας παιδια!Ειμαι μαθητης Α Λυκείου και εβγαλα 19 Μ.Ο..Ο στόχος μου ειναι η Ιατρικη η ή Οδοντιατρικη σχολή απο το 3ο πεδιο..
Το μονο μου προβλημα απο τα πανελλαδικως εξαταζομενα που με το καλο θα δωσω στη Γ Λυκείου ειναι η Φυσικη!Θεωρείτε οτι πρέπει να πάω σιγουρα φροντιστήριο?Κι αν ναι,και στη γενικης και στη Κατεύθυνση!?Επίσης θα ηταν καλο του χρονου να παω φροντιστηριο Χημεια ή Μαθηματικα?Με το νέο σύστημα δε θα δώσω Μαθηματικα Πανελλαδικα!Θεωρείτε οτι είναι καλύτερο να δώσω βαρύτητα στη Χημεία και να μην πάω Μαθηματικά?Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Δεν είμαι μαθητής, αλλά επειδή δεν έχω και πολλά χρόνια που αποφοίτησα, θα σου μιλήσω εξ εμπειρίας! Συγχαρητήρια για τον πάρα πολύ καλό βαθμό σου, αλλά δεν έχει πολλή σημασία το πόσο έβγαλες στην Α' Λυκείου. Τα μαθήματα που θα κάνεις στις επόμενες 2 τάξεις και κυρίως στην 3η είναι πολύ διαφορετικά! Βέβαια, χρειάζεται να έχεις βάσεις, οπότε κάνεις πολύ καλά που διαβάζεις!
Εγώ θα σου πρότεινα να κάνεις Μαθηματικά, Χημεία και Φυσική, γιατί είναι και τα 3 πολύ σημαντικά και αν έχεις κενά θα έχεις πρόβλημα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

g_mikropoulos

Νεοφερμένος

Ο g_mikropoulos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Σε 10 μέρες ξεκινάνε τα σχολεία και θα φοιτώ στη Β' Λυκείου με το ξακουστό νέο σύστημα. Σύμφωνα με αυτό, θετική κατεύθυνση δεν υπάρχει πια και στη θέση της βρίσκονται δύο ομάδες προσανατολισμού (έτσι λέγονται οι νέες κατευθύνσεις). Οι δύο αυτές ομάδες προσανατολισμού που αντικαθιστούν τη θετική κατεύθυνση είναι οι ''Θετικές και Τεχνολογικές Επιστήμες' (εδώ ανήκουν οι πολυτεχνικές σχολές, σχολές φυσικής, μαθηματικών, χημείας κτλ.) και οι ''Επιστήμες Υγείας'' (εδώ ανήκει η ιατρική, η φαρμακευτική, η βιολογία, η νοσηλευτική κτλ.). Μαζί με την αλλαγή στις κατευθύνσεις άλλαξαν και τα μαθήματα στα οποία εξετάζονται οι μαθητές στις Πανελλήνιες: όσοι επιλέγουν Θετικές και Τεχνολογικές Επιστήμες εξετάζονται σε Μαθηματικά, Φυσική, Χημεία και Έκθεση, ενώ όσοι επιλέγουν Επιστήμες Υγείας εξετάζονται σε Βιολογία, Φυσική, Χημεία και Έκθεση. Οι σχολές που μου αρέσουν είναι η ιατρική και οι σχολές πολιτικών μηχανικών και ηλεκτρολόγων μηχανικών, οι οποίες πλέον βρίσκονται σε διαφορετικές κατευθύνσεις. Σαν μαθητής, αγαπάω τα Μαθηματικά, όμως αν επιλέξω την ιατρική δεν θα εξεταστώ σε αυτά. Στο φροντιστήριο ήδη επέλεξα το τμήμα επιστημών υγείας το οποίο έχει και μαθηματικά 2 ώρες (καθώς το τμήμα θετικών επιστημών είχε 4 ώρες μαθηματικά αλλά καθόλου βιολογία), αλλά νιώθω πως έκανα λάθος. Τις τελευταίες μέρες βρήκα, μάλιστα, κάποια κείμενα στο ίντερνετ με εντυπώσεις φοιτητών της ιατρικής από τη σχολή τους, οι οποίες ήταν εξαιρετικά δυσάρεστες, καθώς στη σχολή χρειάζεται κυρίως παπαγαλία, την οποία σιχαίνομαι. Το ζήτημα που με απασχολεί τώρα είναι αν αξίζει να ανεχτώ την παπαγαλία της Ιατρικής για όσα χρόνια θα σπουδάζω αν περάσω (που θα είναι πολλά) ή είναι καλύτερα να προσπαθήσω να περάσω σε μία από τις 2 σχολές του Πολυτεχνείου που προανέφερα, οι οποίες όπως έχω ακούσει χρειάζονται περισσότερο θετική σκέψη και όχι αποστήθιση; Επιπλέον, πιστεύετε ότι το τμήμα που διάλεξα στο φροντιστήριο με τις 2 ώρες μαθηματικών (1 γενικής παιδείας 1 κατεύθυνσης) θα αρκεί για να παραμείνω άριστος σε αυτά με κανονικό διάβασμα; Αν στην Γ' Λυκείου αποφασίσω να ακολουθήσω τις ''Θετικές και Τεχνολογικές Επιστήμες'' που έχουν ως μάθημα βαρύτητας τα μαθηματικά, θα μπορέσω να ανταπεξέλθω ή δεν θα έχω το υπόβαθρο εξαιτίας της επιλογής μου φέτος; Και τέλος, τα επαγγέλματα του πολιτικού και του ηλεκτρολόγου μηχανικού θα μου προσφέρουν οικονομική αποκατάσταση; Σας ευχαριστώ πραγματικά για τη βοήθειά σας!!!

Υ.Γ. Το να αλλάξω τμήμα στο φροντιστήριο δεν είναι εφικτό πλέον και επίσης δεν σκοπεύω να αλλάξω φροντιστήριο για να κάνω πιο πολλά μαθηματικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kerasi

Νεοφερμένος

Ο kerasi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 53 μηνύματα.
Το γεγονός οτι δεν έχεις αποφασίσει τι θα κάνεις του χρόνου, δεν επηρεάζει το φετινό πρόγραμμα ωρών του φροντιστηρίου στη β λυκέιου. Τα μαθήματα της β μετράνε για το πανεπιστήμιο ολα και πρέπει να τα μάθεις άψογα ολα, ο,τι και να κάνεις μετά στη γ.

Δηλάδή αν τους πεις οτι του χρόνου θα πας για ιατρικές θα σου προτείνουν κατι διαφορετικό στο φετινό πρόγραμμα απ' το να τους πεις οτι πας για πολυτεχνείο; Αφου τα ενδοσχολικά της β με τράπεζα θεμάτων θα μετρήσουν στα μόρια για τις σχολές ειτε της μιας ομάδας ειτε της αλλης. Τα μαθηματικά της β γενικής και κατεύθυνση θα τα μάθεις τέλεια αφου πας για ψηλά, ο,τι και να γίνει του χρόνου.

Την ερώτησή σου για αποκατάσταση των πολιτικών μηχανικών την αφήνω ασχολίαστη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Δύο ερωτήσεις:
1) Δηλαδή αφήνεσαι στο φροντιστήριο και τα πακέτα μαθημάτων του να σου ρυθμίζουν την υπόλοιπη ζωή σου;
2) Αν στη Β' λυκείου δεν έκανες καθόλου φροντιστήριο και διάβαζες μόνος σου χρησιμοποιώντας κάποια βοηθήματα, ποιο θα ήταν το πρόβλημα;


 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kerasi

Νεοφερμένος

Ο kerasi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 53 μηνύματα.
Χωρίς φροντιστήριο δεν περνάς σε καλή σχολή. Δε θα περιμένεις τη γ λυκείου, γιατι θα ναι πολύ αργά τοτε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

g_mikropoulos

Νεοφερμένος

Ο g_mikropoulos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Το πρόγραμμα που διάλεξα φέτος προορίζεται έτσι κι αλλιώς για ιατρικές, και γενικά για αυτούς που θα ακολουθήσουν επιστήμες υγείας και περιέχει και μαθηματικά. Αν διάλεγα το πρόγραμμα για τις θετικές επιστήμες θα είχα περισσότερες ώρες μαθηματικά, αλλά καθόλου βιολογία. Έτσι διάλεξα το πρόγραμμα επιστημών υγείας το οποίο έχει τόσο μαθηματικά όσο και βιολογία. Απλά έχω το άγχος μήπως αυτές οι 2 ώρες μαθηματικών δεν είναι επαρκείς.

Χμμμ... Και οι ηλεκτρολόγοι μηχανικοί;

Δύο ερωτήσεις:
1) Δηλαδή αφήνεσαι στο φροντιστήριο και τα πακέτα μαθημάτων του να σου ρυθμίζουν την υπόλοιπη ζωή σου;
2) Αν στη Β' λυκείου δεν έκανες καθόλου φροντιστήριο και διάβαζες μόνος σου χρησιμοποιώντας κάποια βοηθήματα, ποιο θα ήταν το πρόβλημα;



Αυτά είναι τα πακέτα μαθημάτων που προσφέρει το φροντιστήριο και έχει τις περισσότερες επιτυχίες μαθητών στην περιοχή μου. Επιπλέον, μπορώ να ρυθμίσω εγώ το διάβασμά μου απλά έχω το άγχος για τα μαθηματικά, σε περίπτωση που του χρόνου επιλέξω τις Θετικές Σπουδές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

kerasi

Νεοφερμένος

Ο kerasi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 53 μηνύματα.
Κοίταξε το πρώτο που πρέπει να χεις στο μυαλό σου είναι οτι μετράνε ολα τα μαθήματα της β ο,τι και να κάνεις στη γ. Εγώ δε θα κανα διαφορετικό πρόγραμμα στη β, ειτε πάει ο αλλος για ιατρική ειτε για πολυτεχνείο του χρόνου. Έχεις δίκιο να αγχώνεσαι, είναι λίγες οι ώρες αυτές στα μαθηματικά. Τραγικά λίγες για τοσο κομβικό μάθημα που θα σου βγαίνει και σε αλλα μαθήματα.

Ανεξάρτητα απ' τη γ, πώς θα γράψεις άριστα τωρα στη β με τόσο λίγες ώρες; στο σχολείο θα τρέχουν πολυβόλο και σεις θα κάνετε 1 ώρα τη βδομάδα κατεύθυνση; Ξέρεις το σύστημα εφαρμόζεται πρώτη φορά φέτος και ισως να μη το χουν σκεφτεί καλά στο φροντιστήριο γιατι μέχρι τώρα δε μετρούσε πουθενά η β, οπότε ηταν χαλαρά. Πιστεύω στην πορεία θα σας βάλουν και αλλες ωρες, οχι μονο για του χρόνου αλλα για να γράψεις καλα φέτος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top