Ιατρική vs Κτηνιατρική

akiroskirios

Δραστήριο μέλος

Ο akiroskirios αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 716 μηνύματα.
Βασικά σε κάθε ομάδα των 5 ο κάθε καθηγητής πρώτα σκότωνε μόνος του το βάτραχο και μετά όποιος ήθελα σκότωνε άλλον έναν για περαιτέρω μελέτη (για εμπειρία δηλαδή όπως έκανα εγώ και κάτι φίλοι μου). Πήραμε μία βελόνα, την περάσαμε μέσω του ινιακού τρήμματος (πίσω μέρος της κεφαλής που συνδέεται ο άτλας και εσωτερικά αυτού ο νωτιαίος μυελός με τον εγκέφαλο) στον εγκέφαλο, τον καταστρέψαμε (απλά στριφογυρίζοντας τη βελόνα) και μετά περάσαμε τη βελόνα στο νωτιαίο μυελό και τον καταστρέψαμε (για να μην υπάρξει ξαφνικά κάποιο αντανακλαστικό κατα τη μελέτη μας). Ετσι ο βάτραχος ήταν εγκεφαλικά νεκρός και μπορούσαμε να μελετήσουμε το γαστροκνήμιο μυ του στο μυογράφο, ενώ η καρδιά του λειτουργούσε και θα λειτουργούσε για ένα 24ωρο.... Πολύ λεπτομέρεια, αλλά έτσι θα μπει κάποιος στο κλίμα...χα χα
γαμάτο...ανυπομονώ να το κάνω σε άνθρωπο :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αφροδίτη-Λυδία

Νεοφερμένος

Η Αφροδίτη-Λυδία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Ιατρικής Θράκης (Αλεξανδρούπολη) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 75 μηνύματα.
Μάλιστα..πολύ ωραία, αλλά όλες τις ιατρικές εκτός Αθήνας? χα χα επείδη είναι πολύ ψηλά και δε θα την πιάσεις? Πολλές φορές χρειάζεται να τα βάλεις όλα, γιατί υπάρχει και η πιθανότητα της μεταγραφης...αλλά εσύ αν δε το είχες σκοπό οκ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nevermind

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η nevermind αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 196 μηνύματα.
Μάλιστα..πολύ ωραία, αλλά όλες τις ιατρικές εκτός Αθήνας? χα χα επείδη είναι πολύ ψηλά και δε θα την πιάσεις? Πολλές φορές χρειάζεται να τα βάλεις όλα, γιατί υπάρχει και η πιθανότητα της μεταγραφης...αλλά εσύ αν δε το είχες σκοπό οκ.
που να την πιασω το καημενο με 450 μορια πιο κατω? :P εκτος απο αυτο η Αθηνα δεν μου αρεσει καθολου σαν πολη και αυτος ειναι ο λογος που απερριψα και την Διαιτολογια του Χαροκοπειου..Δεν θα την επελεγα με τιποτα για τα φοιτητικα μου χρονια.Δεν θελω να προσβαλλω κανεναν, προς Θεου, απλα η εγκληματικοτητα της με τρομοκρατει.Και ειναι πολυ μακρια απο την πολη μου επισης.Μεταγγραφη μπορω να παρω αλλα χανω ενα εξαμηνο τελικα και αρχισα να το ξανασκεφτομαι..αα και απο Αθηνα ή Θεσνικη δεν δικαιουμαι μεταγγραφη.Μονο απο επαρχιακη πολη σε επαρχιακη πολη

γαμάτο...ανυπομονώ να το κάνω σε άνθρωπο :P
χαχαχχααα..:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Panagiotakis!

Νεοφερμένος

Ο Panagiotakis! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πρέβεζα (Πρέβεζα). Έχει γράψει 18 μηνύματα.
Γεια σε όλο τον κόσμο και συγχαρητήρια για τις επιτυχιές σας!Λοιπόν διάβασα το θέμα και ομολογώ ότι ήμουν ακριβώς σε αυτό το δίλημμα.Προσπάθησα να ενημερωθώ όσο το δυνατόν αναλυτικότερα για τις προοπτικές των σχολών,και τελικά λίγο το όνειρο του ορθοπεδικού που ασχολείται με τους αθλητές(τρελός με το ποδόσφαιρο γαρ),λίγο η πίεση γονιών και συγγενών,λίγο οι προτροπές γνωστών μας γιατρών και κτηνιάτρων, με οδήγησαν στην ιατρική.Τελικά πέρασα 31ος στη Αλεξανδρούπολη,όμως ως παιδί τρίτεκνης οικογένειας θα κάνω μεταγραφή στα Γιάννενα που είναι κοντά στον τόπο μου.όλα αυτά όμως με την προοπτική να κάνω ειδικότητα στο εξωτερικό(ΗΠΑ ή Μ.βρετανία κατά προτίμηση λόγω γλώσσας).Ωστόσο τώρα που τα ξανασκέφτομαι τα πράγματα,αμφιβάλλω πολύ αν θα μπορούσα να το κάνω αυτό.5 χρόνια στη χειρότερη μόνος στην ξενιτιά ε δεν είναι και εύκολο πράγμα!Καλά για να μπλέξω με αναμονές δεν το συζητώ καν...Και αρχίζω να σκέφτομαι μήπως έκανα λάθος επιλογή με την ιατρική,και έχω στο μυαλό μου μήπως του χρόνου ακολουθήσω αντίστροφη πορεία απο την Αφροδίτη - Λυδία..υπάρχει κακά τα ψέματα(αν και είναι το τελεύταίο που με νοιάζει) το δέλεαρ της Θεσ/νικης,όχι ότι με χαλάνε τα Γιάννενα,το αντίθετο..να δω βέβαια πρώτα πως έχουν τα πράγματα μέσα στην ιατρική και μετά να αποφασίσω!Θα με βοηθούσε πολύ οποιαδήποτε άποψη για το θέμα,ευχαριστώ εκ των προτέρων!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nevermind

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η nevermind αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 196 μηνύματα.
αγαπητε φιλε, αρχικα να σου πω οτι παιζει να ειμαστε συμφοιτητες. Κι εγω Αλεξανδρουπολη περασα αλλα οσο το ψαχνω μπορω να παρω μεταγγραφη στα Γιαννενα. Βεβαια πηγα Αλεξανδρουπολη και μου αρεσε αρκετα(πιο πολυ απο γιαννενα) κ τωρα εχω αλλο διλλημα για το αν θελω να παω Γιαννενα ή οχι..
Στο γνωστο θεμα τωρα, ιατρικη vs κτηνιατρικη..οπως ηδη καταλαβες ειχα κ εγω το προβλημα που εχεις κ εσυ τωρα, αλλα το εψαξα οσο δεν παει το θεμα μεχρι να αποφασισω..Λοιπον η κτηνιατρικη σχολη ειναι ΠΑΡΑ πολυ απαιτητικη, εχει πολυ διαβασμα, και πανω απ'ολα αν δεν λατρευεις αυτο το επαγγελμα (οχι απλα να σου αρεσει) δεν προκειται να τελειωσεις.Οσο καιρο εψαχνα πληροφοριες για την σχολη της θεσνικης βρηκα εναν γνωστο μου που ειναι στο 8ο ετος και σκεφτεται σοβαρα μετα απο τοσο καιρο να τα παρατησει.Δεν σε δουλευω, ειναι αληθεια.Επι 8 χρονια εχει φτυσει αιμα και παρολα αυτα δεν μπορει να τελειωσει την σχολη.
Επισης σκεψου οτι ακομη κ αν τελειωσεις θα εχεις να κανεις με ζωα σε ολη σου τη ζωη(και οτι αυτο συνεπαγεται)..Δεν θα εχεις μονο χαριτωμενα σκυλακια για να τους κανει ενα εμβολιο αλλα και αγελαδες, προβατα,κατσικες,φιδια,σαυρες κ αλλα πολλα ευωδιαστα πλασματα του θεου.
Μην πας με μονη σκεψη την επαγγελματικη αποκατασταση.Εξαλλου μεχρι να τελειωσεις εσυ μπορει η αποκατασταση των κτηνιατρων να μην ειναι πια τοσο καλη.Ειναι κριμα να παγιδευεσαι σε κατι που δεν σου αρεσει.Οπως εχει (παρα)γινει και το κακο με τα παιδαγωγικα που εχουν παει ολων των λογιων οι μαθητες ανεξαρτητα αν τους αρεσει να ασχολουνται με τα παιδια ή οχι.
Στην τελικη τωρα, εχεις δηλωσει και εχεις περασει πλεον ιατρικη. Η σχολη των Ιωαννινων ειναι πολυ καλη απ'οσο εχω ακουσει.Πηγαινεις βλεπεις και αν δεν σου αρεσει δεν προκειται κανενας να σε κρατησει δεμενο εκει.Μην σε πιανει το αγχος απο τωρα.
Οσο για τις ειδικοτητες, σημερα ειχα βρει ενα λινκ (δεν θυμαμαι που αλλα αν το βρω θα σου το στειλω) που ελεγε τις λιστες αναμονης για ειδικοτητες.Για την ψυχιατρικη που με ενδιαφερει η αναμονη κυμαινεται απο 6 μηνες εως και 4 χρονια αναλογα το νοσοκομειο. 6 μηνες δεν θεωρω οτι ειναι τραγικο διαστημα..Η σχολη σου παντως θα σε εχει καλυψει στο επιπεδο της γλωσσας καθως θα κανεις και αγγλικη ορολογια ωστε να μπορεις να βγεις στο εξωτερικο.Μπορει τωρα η ιδεα να σε φρικαρει αλλα αν ειναι να κατσεις εδω και να περιμενεις 4 με 7 χρονια, μαλλον θα φυγεις τρεχοντας!;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Panagiotakis!

Νεοφερμένος

Ο Panagiotakis! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πρέβεζα (Πρέβεζα). Έχει γράψει 18 μηνύματα.
Αρχικά να σε ευχαριστήσω για το χρόνο σου! Οι μεταγραφή στα Γιάννενα θα σου γίνει εύκολα.Ο πρύτανης του πανεπιστημίου είναι Γιαννιώτης και προσπαθεί πολύ για την ανάπτυξη της περιοχής και να έρθει κόσμος στο πανεπιστήμιο,και κάνουν δεκτές τις αιτήσεις για μεταγραφές ακόμα και αν δεν τη δικαιούσαι όπως οι πολύτεκνοι πχ.δική σου απόφαση,αν το κάνεις ίσως να τα πούμε κ από κοντά κάποια στιγμή :P 6 μήνες εννοείται ότι δεν είναι τραγικό διάστημα,ίσα ίσα,αλλά μιλάμε για την καλύτερη των καλυτέρων περιπτώσεων.Βλέπεις γιατρούς να μπαίνουν σε διαφορετική ειδικότητα από αυτή που ήθελαν,για να την κάνουν άμεσα και να μην περιμένουν πολλά χρόνια.Μιλάμε για ένα σύστημα δηλαδά το οποίο εκ των πραγμάτων σε βάζει να κάνεις εκπτώσεις στα όνειρα σου.Τη λίστα αυτή την έχω τσεκάρει κ γω και για ορθοπεδική έβλεπα παντού 4-5 χρόνια αναμονή.Ε προφανώς και αναγκαστικά θα ψαχτείς για έξω τότε.Για την κτηνιατρική αυτά έχω ακούσει κ γω,μάλιστα έχω πολύ στενή συγγενή στη σχολή που πάει τώρα για το 5ο(και από ότι φαίνεται ευτύχως θα τελειώσει πριν τα 8 :P)..να σημειώσω απλά ότι παίρνεις κατεύθυνση,ή με σκυλάκια θα ασχοληθείς ή με μεγάλα ζώα ή με τρόφιμα!Διαλέγεις και παίρνεις...τεσπά στη σχολή θα πάω και θα παρακολουθήσω κανονικά και θα δω στην πορεία του πρώτου έτους τι θα κάνω..απλά είδα το τόπικ και με συγκίνησε όσο να ΄ναι :D

Από ότι ξέρω πάντως η ψυχιατρική έχει μεγάλη ζήτηση στην Αγγλία.Τσέκαρε το μία.Αν και προσωπικά όπως βλέπω τώρα τα πράγματα και μη έχοντας ασχοληθεί ακόμα με το αντικείμενο θα ήταν η τελευταία ειδικότητα που θα διάλεγα:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nevermind

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η nevermind αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 196 μηνύματα.
Αισιοδοξο αυτο για την μεταγγραφη αλλα δεν ξερω ακομη, εχω ηδη πολλους γνωστους στα Γιαννενα κ οσο να ναι θα θελα λιγο να ξεκοψω και να ζησω μονη μου.Θα δουμε ομως.Περισσοτερο με ενδιαφερει ποια ιατρικη σχολη απο τις δυο ειναι καλυτερη αλλα δεν ειναι ευκολο να το ξερει καποιος αυτο. Ένιγουει, ναι οπως ειπες η κτηνιατρικη εχει κατευθυνσεις αλλα στα χρονια της σχολης θα περασεις απο εκπαιδευση που τα περιλαμβανει λιγο πολυ ολα. Μην περιμενεις δηλαδη να τελειωσεις κτηνιατρικη χωρις να εχεις περασει καποιον εποικοδομητικο χρονο σε φαρμες :P Αλλα αν εχεις γνωστη σου εκει θα σε κατατοπισει πιο λεπτομερως στο θεμα.Εμενα παντως ο φιλος μου που ειναι στο 8ο ετος μου ειπε να βγαλω την ιδεα απο το μυαλο μου οσο ειναι καιρος μιας κ την ειχα επιλεξει για την επαγγελματικη αποκατασταση κυριως κ επειδη οπως κ πολλοι αλλοι λενε οτι θα ασχοληθουν με τα τροφιμα κ οχι με τα μεγαλα ζωα.
Τωρα για τις ειδικοτητες, ενταξει πιστευω οτι ειναι λιγο ανοητο να λεμε ποια ειδικοτητα εχουμε αποφασισει να παρουμε χωρις να εχουμε μπει καν στην σχολη.:PΜετα απο 6 χρονια πολλα θα εχουν αλλαξει κ για μενα κ για σενα.Μεσα στην σχολη βρισκεις πραγματα που ισως σε ενδιαφερουν πιο πολυ κ δεν τα ειχες σκεφτει ποτε.Ενδεικτικα εγω λεω την ψυχιατρικη (μου αρεσει τρομερα το αντικειμενο).Μην σκας ομως απο τωρα για την ειδικοτητα.Γιατι λες οτι σου βαζουν φρενο στα ονειρα? Μονο κ μονο επειδη δεν θα παρεις την ειδικοτητα στην χωρα σου? Σιγα την μεγαλη υποθεση ρε συ..Εχω πολλους γνωστους που εφυγαν Αμερικη,Αγγλια ακομη και Γερμανια χωρις να ξερουν καν την γλωσσα κ την εμαθαν με εντατικα μαθηματα εκει.Μεχρι να τελειωσουμε εμεις την σχολη πολλα θα εχουν αλλαξει.Μπορει τοτε οι ουρες να ειναι τεραστιες στις ειδικοτητες που τωρα δεν εχουν μεγαλη ζητηση και το αντιστροφο στις περιζητητες.Ακομη μια λυση για ειδικοτητα ειναι η Κυπρος..και δεν θα εχεις το προβλημα της γλωσσας ουτε θα σαι στα ξενα :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Panagiotakis!

Νεοφερμένος

Ο Panagiotakis! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πρέβεζα (Πρέβεζα). Έχει γράψει 18 μηνύματα.
Η ξενιτιά δεν είναι εύκολη για όλους...όχι για οικονομικούς λόγους γιατί εκεί προφανώς πληρώνεσαι και καλύτερα από ότι εδώ.Τέσπα μωρέ πάμε εκεί και θα δούμε :P εύχομαι να κάνεις την καλύτερη επιλογή πόλης!Αν και νομίζω πρέπει να ζήσεις τον ηπειρώτικο τρόπο ζωής :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pinkheart

Νεοφερμένος

Η pinkheart αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 107 μηνύματα.
Καλησπέρα.. Θέλω να μου πείτε την άποψη σας για το θέμα αυτό, κυρίως οι φοιτητές της ιατρικής και της κτηνιατρικής.. Λοιπόν, το δίλημμα μου είναι, η ιατρική, αν και είναι υπέροχη επιστήμη, θέλει πολλές θυσίες, κυρίως τα πολλά έτη σπουδών.. Εκτός από ιατρική θέλω όμως να σπουδάσω και να ασχοληθώ και με άλλα πράγματα, όπως χορό και κινηματογράφο.. Ξέρω όμως πως αν καταφέρω και περάσω ιατρική, μάλλον δεν θα έχω το χρόνο να τα κάνω όλα αυτά για αυτό σκέφτομαι και την κτηνιατρική που μου αρέσει εξίσου πολύ που είναι 5 χρόνια και τέλος.. Άλλωστε πέραν αυτών των 2 δεν με ενδιαφέρει κάποια άλλη σχολή.. Επιπλέον προβληματίζομαι ότι θα πρέπει να πάω 40 χρονών για να αρχίσω να εργάζομαι και μπορεί να μην πληρώνομαι κιόλας.. Και τέλος αν περάσω ιατρική θα ζηλεύω την κτηνιατρική και το αντίστροφο.. Ποια είναι η δική σας άποψη;

Σημείωση!! Τα μηνύματα #89-#91 προέρχονται απο το θέμα "Ιατρική/Κτηνιατρική"
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Καλησπέρα.. Θέλω να μου πείτε την άποψη σας για το θέμα αυτό, κυρίως οι φοιτητές της ιατρικής και της κτηνιατρικής.. Λοιπόν, το δίλημμα μου είναι, η ιατρική, αν και είναι υπέροχη επιστήμη, θέλει πολλές θυσίες, κυρίως τα πολλά έτη σπουδών.. Εκτός από ιατρική θέλω όμως να σπουδάσω και να ασχοληθώ και με άλλα πράγματα, όπως χορό και κινηματογράφο.. Ξέρω όμως πως αν καταφέρω και περάσω ιατρική, μάλλον δεν θα έχω το χρόνο να τα κάνω όλα αυτά για αυτό σκέφτομαι και την κτηνιατρική που μου αρέσει εξίσου πολύ που είναι 5 χρόνια και τέλος.. Άλλωστε πέραν αυτών των 2 δεν με ενδιαφέρει κάποια άλλη σχολή.. Επιπλέον προβληματίζομαι ότι θα πρέπει να πάω 40 χρονών για να αρχίσω να εργάζομαι και μπορεί να μην πληρώνομαι κιόλας.. Και τέλος αν περάσω ιατρική θα ζηλεύω την κτηνιατρική και το αντίστροφο.. Ποια είναι η δική σας άποψη;

1. Ειδικά στα προκλινικά έτη της Ιατρικής, υπάρχει χρόνος για παράλληλες δραστηριότητες. Ίσως πιο περιορισμένος σε σχέση με άλλες σχολές, αλλά υπάρχει.
2. Το επιχείρημα υπέρ της κτηνιατρικής "5 χρόνια και τέλος", απλά ξέχασέ το. Ναι, είναι 5 χρόνια σπουδών, αλλά πλανάσαι αν πιστεύεις ότι με ένα απλό πτυχίο μπορείς να βρεις δουλειά (και δεν το λέω μόνο για την κτηνιατρική, απλά το δίλημμά σου εκεί είναι). Οπότε πάμε σε περαιτέρω εξειδίκευση --> περισσότερα χρόνια σπουδών.
3. Στην ειδικότητα της Ιατρικής πληρώνεσαι.
4. Αν σκέφτεσαι την κτηνιατρική μόνο επειδή σχετίζεται με την ιατρική και (νομίζεις ότι) δεν θα ζοριστείς τόσο σε σχέση με την ιατρική, ξανασκέψου το. Συμβιβασμοί δεν χωράνε σε τέτοια θέματα, "μου αρέσει αλλά για να μην ζοριστώ ας διαλέξω τον λιγότερο επώδυνο δρόμο".

Φιλικά. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pinkheart

Νεοφερμένος

Η pinkheart αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 107 μηνύματα.
όχι δεν με αφορά το θέμα ''ζόρι''.. Απλά προβληματίζομαι για τις περαιτέρω δραστηριότητες με τις οποίες θέλω να ασχοληθώ.. Και όπως ανέφερα μου αρέσουν πολύ και οι δύο επιστήμες, περισσότερο όμως η ιατρική..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

metspanos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο metspanos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 864 μηνύματα.
Ιατρικη με τα 1000. Αν περασεις δηλαδη. Τι με ζωα θα ασχολεισαι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

MissKit

Επιφανές μέλος

Η Bastet 1/3 ΜΕΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,568 μηνύματα.
Τα λιοντάρια της Αφρικής περνούν πληθυσμιακή κρίση. Αν είσαι κτηνίατρος, μπορείς να τα βοηθήσεις και να σώσεις το οικοσύστημα. :(

(Am I doing this right, fokos?)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

metspanos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο metspanos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 864 μηνύματα.
στον ιππόδρομο τα ζώα είναι πάκριβα επίσης και μερικά σκυλιά ράτσας είναι ακριβά συνεπως μερικές φορές και οι κτηνίατροι φέρουν μεγάλη ευθύνη και μην ξεχνάς πως και τα ζωάκια έχουν ψυχή.
και οι μεσρεντες ειναι ακριβες. αρα οι μηχανικοι που τισ διορθωνουν ειναι δυσκολο και περιοπτο επαγγελμα. Συγκρινεις τον ανθρωπο που ειναι ενα ελλογο ον με βουληση και συνειδηση με ενα αλογο ζωο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

metspanos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο metspanos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 864 μηνύματα.
Τα λιοντάρια της Αφρικής περνούν πληθυσμιακή κρίση. Αν είσαι κτηνίατρος, μπορείς να τα βοηθήσεις και να σώσεις το οικοσύστημα. :(

(Am I doing this right, fokos?)
θα προτιμουσα να ειμαι γιατρος και να σωσω τα παιδακια της αφρικης που μαστιζονται απο ποσες επιδημιες και αρρωστιες παρα τα λιονταρια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mercury

Επιφανές μέλος

Ο Doctor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,611 μηνύματα.
η ανθρωπινη ζωη ρε φιλε δεν εκτιμαται με νουμερα. ειναι ανεκτιμητη

Για όλα τα άλλα...Υπάρχει η mustercard!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

metspanos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο metspanos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 864 μηνύματα.

JKaradakov

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιορδάνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 12,311 μηνύματα.
την ευθανασια την κανεις ομως στο γατι, αν θελεις. ενω στον ανθρωπο, αν σου το επιτρεπει η νομοθεσια της χωρα στην οποια βρικσεσαι. Γιατι αραγε;

Νομίζεις ότι αν κυβερνούσαν τα γατιά θα μας άφηναν να κάνουμε ευθανασία σε αυτά; :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

metspanos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο metspanos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 864 μηνύματα.
Νομίζεις ότι αν κυβερνούσαν τα γατιά θα μας άφηναν να κάνουμε ευθανασία σε αυτά; :hmm:
παντως τα ποντικια θα ηταν εχθροι του κρατους
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

JKaradakov

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιορδάνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 12,311 μηνύματα.
τοτε γιατι λεμε ο κοσμος εγινε "ζουγκλα";

Λοιπόν καταλάβαμε ότι πιστεύεις πως η Ιατρική είναι ανώτερη επιστήμη. Τέρμα το trolling σε αυτό το τόπικ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top