Ιατρική vs Κτηνιατρική

temperik

Νεοφερμένος

Ο temperik αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 31 μηνύματα.
θα πεσουν οι βασεις φετοσ στην κτηνιατρικη???ξερει κανεισ για την σχολη στην καρδιτσα???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

!GeoRge!

Δραστήριο μέλος

Ο !GeoRge! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 641 μηνύματα.
Κοίτα George έχω γνωρίσει λίγα άτομα που αποφοίτησαν σε 5 χρόνια από την κτηνιατρική. Και τους ρώτησα πώς τα κατάφεραν. Οι περισσότεροι μου απάντησαν ότι είχαν ένα πρόγραμμα και προσπαθούσαν κάθε χρόνο να περνούσαν τα μαθήματα (ό,τι έμενε τουλάχιστον το περνούσαν το Σεπτέμβριο). Μου είπαν ότι δεν είναι δύσκολο να το πετύχει κανείς μόνο αν έχει ένα πρόγραμμα και θα το καταφέρει... Όταν μπήκα στην κτηνιατρική ένας φοιτητής 6ετείς μου είπε: "Η θα καταντήσεις τρέλος και θα αποφοιτήσεις σε 5 χρόνια ή θα αποφοιτήσεις χαλαρά σε 8 χρόνια". Πιστεύω όμως τώρα πια δεν ισχύει και αν έχεις ένα πρόγραμμα. Και φοιτητική ζωή μπορείς να κάνεις και να περνάς τα μαθήματα. Θα ήθελα να σου πω ότι ένας καθηγητής μου, ο κ. Αρσένος είπε ότι δεν είναι δύσκολο να βγάλει ένας φοιτητής τη σχολή σε 5 χρόνια, αρκεί να διαβάζει! Οι περισσότεροι φοιτητές τα είχαν παρατήσει τα πρώτα χρόνια της φοίτησής τους και μετά μάζευαν μαθήματα και έτρεχαν να προλάβουν. Γι' αυτό τώρα είναι στο 6ο ή 7ο ή 8ο έτος.... Το κόλπο πιστεύω είναι να μην τα παρατήσεις ειδικά τα πρώτα χρόνια, γιατί μετά στο 3ος έτος πρέπει να έχεις περάσει τον 2ο κ 5ο κύκλο (προαπαιτούμενα) των 2 πρώτων ετών για να καταταχθείς στο 4ο έτος, αλλιώς χάνεις χρονιά...
Τέλος, ρώτησες αν ξεσκίζεσαι και κόβεσαι στις εξετάσεις. Πολλοί κάνουν το κλασικό: να διαβάζουν και να ξεσκίζονται μόνο στις εξετάσεις και μετά κόβονται και λένε: ""μα εγώ διάβασα τόσο πολύ γιατί με έκοψε?". Γι' αυτό λένε ότι ξεσκίζονται στις εξετάσεις και δεν τους περνούν. Δεν ισχύει αυτό, αν έχεις διαβάσει καθόλη τη διάρκεια του εξαμήνου, σίγουρα θα τα περάσεις και αν είσαι ακόμα πιο προσεκτικός στις εξετάσεις, θα τα περάσεις και με καλό βαθμό (8 ή ακόμα και 9!). Το δύσκολο είναι στα προφορικά ιδιαίτερα στο 4ο κ 5ο έτος, που διαβάζεις και ρωτάει κατι πράγματα που είναι αδύνατο να απαντήσεις (μου το είπαν φοιτητές των αντίστοιων ετών). Αλλά λένε ότι το κάνουν λίγοι πια καθηγητές, οι περισσότεροι "μεγάλων ηλικιών" έχουν φύγει... Ό,τι άλλε ερωτήσεις έχεις, ευχαρίστως να σου απαντούσα...

ευχαριστω για την απαντηση Αφροδιτη-Λυδια!:)

επισης μηπως ξερεις σε τι ζωα κανουν τελικα ανατομια οι μελλοντες κτηνιατροι?!
εχω ακουσει...βατραχια,ινγκουανα,ποντικια,ινδικα χοιριδια κτλ ακομα και..κροκοδειλο?? οχι οτι εχω προβλημα..απλα ψιλοσοκαριστηκα!:P

Και τελος αν καποιος τελειωσει σε 5 χρονια, προκειμενου να μπορει να ανοιξει κτηνιατρειο πρεπει να κανει πρωτα και καποιο μεταπτυχιακο ή να παρει καποια ειδικοτητα στα μικρα ζωα πχ..??Αν ναι, ποσο διαρκει αυτο??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nevermind

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η nevermind αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 196 μηνύματα.
θα πεσουν οι βασεις φετοσ στην κτηνιατρικη???ξερει κανεισ για την σχολη στην καρδιτσα???
κανενας δεν μπορει να σου πει για τις βασεις ακομη, δεδομενου οτι δεν υπεβαλαν ακομη ολα τα παιδια τα μηχανογραφικα τους..Αν ψαξεις στο ιντερνετ πραγματικα μπορεις να βρεις οτι ναναι.Σε καθε ιστοσελιδα ο καθενας γραφει οτι αυτος πιστευει και λιγοι μιλανε με στατιστικα δεδομενα.Ολοι λενε πως φετος οι βασεις θα πεσουν (λογικο αν σκεφτουμε οτι περσι εφτασαν στα υψη!) αλλα και παλι τα παιδια της θετικης κατευθυνσης εγραψαν καλα φετος οποτε τιποτα δν ειναι σιγουρο.Αν ανεβουν παντως δεν θα ειναι εξωφρενικες οι ανοδοι των μοριων οπως περσι, 300 και 400 μορια πανω δηλαδη:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

temperik

Νεοφερμένος

Ο temperik αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 31 μηνύματα.
εγω για να περασω στην καρδιτσα πρεπει να πεσοθν 240 μορια!!!πραγμα που μου φενεται δυσκολο!!γι αυτι ρωταω αμα ειναι να μην δηλωσω 3 πεδιο γιατι απο αυτο μονο η κτηνιατρικη με ενδιαφερει!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nevermind

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η nevermind αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 196 μηνύματα.
εγω για να περασω στην καρδιτσα πρεπει να πεσοθν 240 μορια!!!πραγμα που μου φενεται δυσκολο!!γι αυτι ρωταω αμα ειναι να μην δηλωσω 3 πεδιο γιατι απο αυτο μονο η κτηνιατρικη με ενδιαφερει!!!
χμμ...240 μορια ειναι οντως πολλα αλλα δεν ειμαι ειδικη σε θεματα σχολων και βασεων και δεν θελω να σε παρω στο λαιμο μου.Αν σου αρεσει εννοειται πως θα την δηλωσεις οσα μορια και να ειναι, ακομη και αν πιστευεις οτι δεν την πιανεις με τιποτα, παλι δηλωσε την ποτε δεν ξερεις τι μπορει να γινει! Αν ειναι σχολη που την θελεις ΠΑΡΑ πολυ και ειναι δηλαδη μεσα στις 3 πρωτες προτιμησεις σου την δηλωνεις οπως και να εχει..Καλυτερα ομως να ρωτησεις καποιον καθηγητη σου,αν αξιζει να δηλωσεις 3ο πεδιο για μια σχολη που σου αρεσει και να θυσιασεις ενα αλλο πεδιο στο οποιο μπορει να σου αρεσουν πολλες περισσοτερες σχολες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

!GeoRge!

Δραστήριο μέλος

Ο !GeoRge! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 641 μηνύματα.
εγω για να περασω στην καρδιτσα πρεπει να πεσοθν 240 μορια!!!πραγμα που μου φενεται δυσκολο!!γι αυτι ρωταω αμα ειναι να μην δηλωσω 3 πεδιο γιατι απο αυτο μονο η κτηνιατρικη με ενδιαφερει!!!
μμμμ...εγω εχω 18644 και παλι ψιλοφοβαμαι ακομα και για Καρδιτσα μην ανεβουν και δεν μπω...:/: ακουω πτωση και πτωση βασεων αλλα ολο ακουω πολυ καλες βαθμολογιες στους θετικους... Κοιτα αν σε καποιο αλλο πεδιο εχεις πολλες σχολες που σου αρεσουν και εχεις και καλυτερες πιθανοτητες να τις ''πιασεις'' δηλωσε σαυτα τα πεδια...(δλδ εκτος 3ου)

Τωρα αν σου αρεσει η κτηνιατρικη (και ΟΝΤΩΣ σου αρεσουν τα ζωακια κτλ κτλ) δηλωσε την.. ποτε δεν ξερεις! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bati

Νεοφερμένος

Ο Μπατίστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 33 μηνύματα.
+φωνώ στο τελευταίο...:/:

καλη επαγγελματικη αποκατασταση δεν το λες για τους γιατρους..για τους κτηνιατρους ομολογουμενως εχω ακουσει οτι βρισκουν ευκολα δουλεια ειτε ανοιγοντας ιατρειο ειτε δουλεοντας στα τροφιμα, σε κτηνοτροφικες μοναδες και αλλου.Στην ιατρικη τα πραγματα δεν ειναι ιδια..Υπαρχει τοσο μεγαλος κορεσμος του επαγγελματος, δηλαδη αναλογικα με τον πληθυσμο της χωρας εχουμε τεραστιο αριθμο γιατρων που ειναι πλεον δυσκολο να καταξιωθεις στον κλαδο.Να μην αναφερω για τις ειδικοτητες, τα εχουμε πει 100 φορες πιο πανω..
Εν παση περιπτωση, εκανα σημερα το μηχανογραφικο και εβαλα πρωτα Ιατρικη.Τωρα ελπιζω να μην ανεβουν οι βασεις γιατι ειμαι ακριβως στο οριο.:worry::worry:
Προσωπικά πιστεύω ότι πάντα θα υπάρχει χώρος στον ιατρικό τομέα για έναν ακόμα καλό και ανθρωποκεντρικό γιατρό. Τα λεφτά μετά από κάποια ηλικία απλά έρχονται...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Αφροδίτη-Λυδία

Νεοφερμένος

Η Αφροδίτη-Λυδία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Ιατρικής Θράκης (Αλεξανδρούπολη) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 75 μηνύματα.
Δεν νομιζω οτι το γεγονος περυσι(οι αριστουχοι αυξηθηκαν απο 8000 σε 10000) οτι οι αριστουχοι αυξηθηκαν δραματικα εδινε περιθωρια πτωσης των βασεων,οποτε μην λεμε και ανοησιες.
Δεδομενου φετος οτι πολλοι εγραψαν καλα βιολογια κατ,υπαρχει περιπτωση και για 50 ισως και λιγο παραπανω μορια ανοδο.
Και επισης εχω δει αρκετες φορες ποστ σου,που υποστηριζαν την ευκολια των μαθηματων φετος σε σχεση με περσι.Κοιτα την αλλη φορα και τα στατιστικα στοιχεια του υπουργειου.Χωρις να θελω να σε προσβαλλω και εντελως φιλικα.:)

To ίδιο λέμε, ότι πιθανότατα να υπάρχει και ανοδος στις ιατρικές-κτηνιατρικές με το 90%. Όσον αφορά για μαθηματικά, δε ξέρω τι είδες αλλά γενικά οι υποψήφιοι έγραψαν πολύ λίγο χειρότερα με πέρσι, βλέποντας ότι στη Θετική Κατ.: πέρσι έγραψαν ανάμεσα στο 18-20 26.50%, ενώ φέτος για 18-20 ήταν 24,23%. Οι βαθμολογίες του 18-20 οι φετινές και οι περσινές είναι πολύ καλύτερες σε σχέση με τα προηγούμενα χρόνια που έγραφαν 18-20 το 8-15%. Εγώ είχα πει τη γνώμη μου για τα θέματα...δε χρειάζεται να την αναφέρω και τώρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Empristis

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Empristis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 163 μηνύματα.
ναι οταν το ποσοστο της φυσικης πεφτει κατα 8% σημαινει οτι υπηρξε διαβαθμιση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nevermind

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η nevermind αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 196 μηνύματα.
αυτο θα ελεγα κι εγω, ας μην ξεχναμε οτι πολλα παιδια δεν πηγαν καλα στην φυσικη και οτι τα μαθηματικα φετος ηταν συγκριτικα με περσι πιο δυσκολα.Παντως χημεια και ειδικα βιολογια κατ. δεν πιστευω να ειχε καποιος προβλημα να γραψει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αφροδίτη-Λυδία

Νεοφερμένος

Η Αφροδίτη-Λυδία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Ιατρικής Θράκης (Αλεξανδρούπολη) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 75 μηνύματα.
ευχαριστω για την απαντηση Αφροδιτη-Λυδια!:)

επισης μηπως ξερεις σε τι ζωα κανουν τελικα ανατομια οι μελλοντες κτηνιατροι?!
εχω ακουσει...βατραχια,ινγκουανα,ποντικια,ινδικα χοιριδια κτλ ακομα και..κροκοδειλο?? οχι οτι εχω προβλημα..απλα ψιλοσοκαριστηκα!:P

Και τελος αν καποιος τελειωσει σε 5 χρονια, προκειμενου να μπορει να ανοιξει κτηνιατρειο πρεπει να κανει πρωτα και καποιο μεταπτυχιακο ή να παρει καποια ειδικοτητα στα μικρα ζωα πχ..??Αν ναι, ποσο διαρκει αυτο??
9
Κοίτα για το 1ο κ 2ο έτος κάνουμε ανατομία, σε κατοικίδια θηλαστικά (=άλογο, μεγάλα & μικρά μηρυκαστικά(βοοειδή, αίγες, πρόβατα), χοίρους, σαρκοφάγα(σκύλο, γάτα) και κονίκλους (όχι τόσο έντονα όσο τα υπόλοιπα)). Στα υπόλοιπα έτη ασχολούμαστε και με άγρια ζώα, όπως ινγκουάνα. Επίσης ήδη από τον 1ο χρόνο (στο τελευταίο εργαστήριο του έτους) σκοτώσαμε στο εργ. Φυσιολογίας βατράχους και μετά τους ανοίξαμε τους μύες για μελέτη μυογραφήματος και κάναμε σε άλλο εργ. Φυσιολογίας πειράματα σε ινδικά χοιρίδια (ποντίκια) (για τη μελέτη μεταβολής γλυκόζης του αίματός τους με χορήγηση αδρεναλίνης και ινσουλίνης). Πάντως όταν τα ανοίγαμε τα ζώα για μελέτη ανατομίας των μυών τους ήταν ψηλοίδιο το θέαμα σαν να ήσουν σε ένα χασάπικο, απλά εσύ κάνεις μελέτη και οι χασάπηδες κόβουν το κρέας για να το φάμε:D Τώρα αν τελειώσεις στα 5 χρόνια, καλό θα ήταν να εργαζόσουν λίγα παραπάνω χρόνια στις κλινικές της σχολής για εξάσκηση (έτσι λένε οι περισσότεροι καθηγητές)ή να κάνεις μεταπτυχιακό για μιρκά ή μεγάλα ζώα ή διατρόφη ή να εργαστείς μαζί με άλλο κτηνίατρο μικρών ζώων ας πούμε και με και μετά να ανοίξεις δικό σου κτηνιατρίο. Τα μεταπτυχιακά της σχολής είναι συνήθως 3 χρόνια...Επίσης για μπορεί κάποιος να κάνει ειδικότητα στο εξωτερικό ή και να εργαστεί προ- ή μετά-πτυχιακά σε έρευνα στο εξωτερικό....Ελπίζω να σε κάλυψα... Ό,τι άλλες πληροφορίες θες για την κτηνιατρικη μπορείς να τις βρεις και στην ιστοσελίδα https://www.vet.auth.gr/index.htm, αν δεν την έχεις δει ακόμα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nevermind

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η nevermind αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 196 μηνύματα.
ηδη ανατομια απο το 1ο ετος?? :eek: νομιζα οτι θα την γλυτωνα μεχρι κανα 3ο ετος :P τα βατραχια πως τα σκοτωσατε?? απλα απο περιεργεια..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αφροδίτη-Λυδία

Νεοφερμένος

Η Αφροδίτη-Λυδία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Ιατρικής Θράκης (Αλεξανδρούπολη) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 75 μηνύματα.
χμμ...240 μορια ειναι οντως πολλα αλλα δεν ειμαι ειδικη σε θεματα σχολων και βασεων και δεν θελω να σε παρω στο λαιμο μου.Αν σου αρεσει εννοειται πως θα την δηλωσεις οσα μορια και να ειναι, ακομη και αν πιστευεις οτι δεν την πιανεις με τιποτα, παλι δηλωσε την ποτε δεν ξερεις τι μπορει να γινει! Αν ειναι σχολη που την θελεις ΠΑΡΑ πολυ και ειναι δηλαδη μεσα στις 3 πρωτες προτιμησεις σου την δηλωνεις οπως και να εχει..Καλυτερα ομως να ρωτησεις καποιον καθηγητη σου,αν αξιζει να δηλωσεις 3ο πεδιο για μια σχολη που σου αρεσει και να θυσιασεις ενα αλλο πεδιο στο οποιο μπορει να σου αρεσουν πολλες περισσοτερες σχολες.

Συμφώνω απόλυτα μαζί σου, αλλά γιατί λες να "θυσιάσει" άλλο πεδίο...Μπορεί πολύ καλά να βάλει σχολές-αν είναι στη Θετική κατ.- στο 2ο,3ο και 4ο πεδίο...εκτός αν βγήκε νέα εγκύκλιος που δε την ξερω ωστε να δηλώνουν τα παιδιά μόνο σχολές ενός πεδίου...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nevermind

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η nevermind αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 196 μηνύματα.
Συμφώνω απόλυτα μαζί σου, αλλά γιατί λες να "θυσιάσει" άλλο πεδίο...Μπορεί πολύ καλά να βάλει σχολές-αν είναι στη Θετική κατ.- στο 2ο,3ο και 4ο πεδίο...εκτός αν βγήκε νέα εγκύκλιος που δε την ξερω ωστε να δηλώνουν τα παιδιά μόνο σχολές ενός πεδίου...

ρε συ, αν του αρεσει απλα η κτηνιατρικη και δεν θελει καμια αλλη σχολη του 3ου πεδιου, ειναι αναγκασμενος να δηλωσει το 3ο πεδιο για αυτην την μια σχολη.Μπορει πχ να θελει οπωσδηποτε το 2ο πεδιο αλλα να εχει και πολλες σχολες που τον ενδιαφερουν απο το 4ο πεδιο..Εχω πολλους τετοιους συμμαθητες που τα ενδιαφεροντα τους δεν περιοριζονται σε ενα μονο τομεα..Οχι δεν αλλαξε κατι,2 πεδια μπορεις να δηλωσεις.
Για μερικους μια τετοια αποφαση ειναι πολη δυσκολη.Αλλοι δεν μπαινουν ποτε σε τετοιες σκεψεις, οπως εγω που ηθελα μονο 3ο πεδιο αλλα τελικα δηλωσα και το 2ο ετσι για να μην εχω μονο 5 σχολες στο μηχανογραφικο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
.... γιατί λες να "θυσιάσει" άλλο πεδίο...Μπορεί πολύ καλά να βάλει σχολές-αν είναι στη Θετική κατ.- στο 2ο,3ο και 4ο πεδίο...εκτός αν βγήκε νέα εγκύκλιος που δε την ξερω ωστε να δηλώνουν τα παιδιά μόνο σχολές ενός πεδίου...
Μπορείς να δηλώσεις σχολές το πολύ από 2 πεδία και ποτέ από 3.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αφροδίτη-Λυδία

Νεοφερμένος

Η Αφροδίτη-Λυδία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Ιατρικής Θράκης (Αλεξανδρούπολη) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 75 μηνύματα.
ηδη ανατομια απο το 1ο ετος?? :eek: νομιζα οτι θα την γλυτωνα μεχρι κανα 3ο ετος :P τα βατραχια πως τα σκοτωσατε?? απλα απο περιεργεια..

Εσύ nevermind ιατρική δε θες? γιατί λες θα την γλύτωνα μέχρι το 3ο έτος? Αν εννοείς για την ανατομία στην ιατρική, η πρακτική αρχίζει από το 2ο συνήθως σε όλες τις σχολές. Θα πω πώς σκοτώσαμε το βάτραχο αναλυτικά, επειδή τα περισσότερα παιδιά σε αυτό το θέμα ενδιαφέρονται γι' αυτήν τη σχολή....Βασικά σε κάθε ομάδα των 5 ο κάθε καθηγητής πρώτα σκότωνε μόνος του το βάτραχο και μετά όποιος ήθελα σκότωνε άλλον έναν για περαιτέρω μελέτη (για εμπειρία δηλαδή όπως έκανα εγώ και κάτι φίλοι μου). Πήραμε μία βελόνα, την περάσαμε μέσω του ινιακού τρήμματος (πίσω μέρος της κεφαλής που συνδέεται ο άτλας και εσωτερικά αυτού ο νωτιαίος μυελός με τον εγκέφαλο) στον εγκέφαλο, τον καταστρέψαμε (απλά στριφογυρίζοντας τη βελόνα) και μετά περάσαμε τη βελόνα στο νωτιαίο μυελό και τον καταστρέψαμε (για να μην υπάρξει ξαφνικά κάποιο αντανακλαστικό κατα τη μελέτη μας). Ετσι ο βάτραχος ήταν εγκεφαλικά νεκρός και μπορούσαμε να μελετήσουμε το γαστροκνήμιο μυ του στο μυογράφο, ενώ η καρδιά του λειτουργούσε και θα λειτουργούσε για ένα 24ωρο.... Πολύ λεπτομέρεια, αλλά έτσι θα μπει κάποιος στο κλίμα...χα χα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αφροδίτη-Λυδία

Νεοφερμένος

Η Αφροδίτη-Λυδία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Ιατρικής Θράκης (Αλεξανδρούπολη) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 75 μηνύματα.
Μπορείς να δηλώσεις σχολές το πολύ από 2 πεδία και ποτέ από 3.

Ναι καλέ 2 πεδία πρέπει να δηλώσεις, απλά στη Θετική έχεις το πλενέκτημα να διαλέξεις στο 2ο,3ο,4ο όπως θα ξέρεις. Εγώ έλεγα όμως ότι το παιδί αν θέλει κτηνιατιρκή και είναι 250 μόρια πιο κάτω ας δηλώσει στο 3ο πεδιό τις σχολές που τον ενδιαφέρουν και μετά να δηλωσει το 2ο ή στο 4ο πεδίο......αλλά πάντως σίγουρα το 3ο, αφού το θέλει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nevermind

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η nevermind αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 196 μηνύματα.
Εσύ nevermind ιατρική δε θες? γιατί λες θα την γλύτωνα μέχρι το 3ο έτος? Αν εννοείς για την ανατομία στην ιατρική, η πρακτική αρχίζει από το 2ο συνήθως σε όλες τις σχολές. Θα πω πώς σκοτώσαμε το βάτραχο αναλυτικά, επειδή τα περισσότερα παιδιά σε αυτό το θέμα ενδιαφέρονται γι' αυτήν τη σχολή....Βασικά σε κάθε ομάδα των 5 ο κάθε καθηγητής πρώτα σκότωνε μόνος του το βάτραχο και μετά όποιος ήθελα σκότωνε άλλον έναν για περαιτέρω μελέτη (για εμπειρία δηλαδή όπως έκανα εγώ και κάτι φίλοι μου). Πήραμε μία βελόνα, την περάσαμε μέσω του ινιακού τρήμματος (πίσω μέρος της κεφαλής που συνδέεται ο άτλας και εσωτερικά αυτού ο νωτιαίος μυελός με τον εγκέφαλο) στον εγκέφαλο, τον καταστρέψαμε (απλά στριφογυρίζοντας τη βελόνα) και μετά περάσαμε τη βελόνα στο νωτιαίο μυελό και τον καταστρέψαμε (για να μην υπάρξει ξαφνικά κάποιο αντανακλαστικό κατα τη μελέτη μας). Ετσι ο βάτραχος ήταν εγκεφαλικά νεκρός και μπορούσαμε να μελετήσουμε το γαστροκνήμιο μυ του στο μυογράφο, ενώ η καρδιά του λειτουργούσε και θα λειτουργούσε για ένα 24ωρο.... Πολύ λεπτομέρεια, αλλά έτσι θα μπει κάποιος στο κλίμα...χα χα

ναι Ιατρικη θελω, αλλα δεν ειναι και τοσο σιγουρο το γεγονος οτι θα περασω εκει.Γιατι το πηρες τοσο τοις μετρητοις? απλα εννοουσα σε περιπτωση που περασω κτηνιατρικη.Φοβερο αυτο με το βατραχο! :P


Ναι καλέ 2 πεδία πρέπει να δηλώσεις, απλά στη Θετική έχεις το πλενέκτημα να διαλέξεις στο 2ο,3ο,4ο όπως θα ξέρεις. Εγώ έλεγα όμως ότι το παιδί αν θέλει κτηνιατιρκή και είναι 250 μόρια πιο κάτω ας δηλώσει στο 3ο πεδιό τις σχολές που τον ενδιαφέρουν και μετά να δηλωσει το 2ο ή στο 4ο πεδίο......αλλά πάντως σίγουρα το 3ο, αφού το θέλει...

Ενταξει δεν μας εβγαλε και ανακοινωση ο ανθρωπος με ποια σειρα θελει τις σχολες ουτε και μας ειπε οτι πεθαινει να παει κτηνιατρικη..μπορει να την ειχε ως σκεψη αλλα μιας και ειναι πιο κατω απο την βαση της σχολης να μην το θεωρει καλη κινηση να δηλωσει αυτο το πεδιο μονο για μια σχολη απο την στιγμη που δεν ειναι σιγουρος πως μπορει να την πιασει.Τελοσπαντων δεν πιστευω να εχει σημασια αυτο τωρα, κατα πασα πιθανοντητα εχει δωσει το μηχανογραφικο του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αφροδίτη-Λυδία

Νεοφερμένος

Η Αφροδίτη-Λυδία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Ιατρικής Θράκης (Αλεξανδρούπολη) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 75 μηνύματα.
Συμφωνώ nevermind...αλλά γενικά εγώ ξέρω στο μηχανογραφικό βαζουμε την 1η προτιμήση πραγματικά αυτό που μας αρέσει, άσχετα με τα πεδία.
Τελικά nevermind πώς δήλωσες το μηχανογραφικό σου-αν θες να μας πεις....? Πάντως πολύ καλό είναι αυτό που έχεις βάλει στο μυαλό σου ότι μπορεί να περάσεις και εκεί, γιατί πέρσι εγώ δεν το είχα σκεφτεί καν και έπεσε κυριολεκτικά από τα σύννεφα!!! Όμως πιστεύω εσύ ότι θα περάσεις, μη φοβάσαι και τόσο... Να ελπίζεις και θα σου βγει σε καλό ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nevermind

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η nevermind αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 196 μηνύματα.
Συμφωνώ nevermind...αλλά γενικά εγώ ξέρω στο μηχανογραφικό βαζουμε την 1η προτιμήση πραγματικά αυτό που μας αρέσει, άσχετα με τα πεδία.
Τελικά nevermind πώς δήλωσες το μηχανογραφικό σου-αν θες να μας πεις....? Πάντως πολύ καλό είναι αυτό που έχεις βάλει στο μυαλό σου ότι μπορεί να περάσεις και εκεί, γιατί πέρσι εγώ δεν το είχα σκεφτεί καν και έπεσε κυριολεκτικά από τα σύννεφα!!! Όμως πιστεύω εσύ ότι θα περάσεις, μη φοβάσαι και τόσο... Να ελπίζεις και θα σου βγει σε καλό ;)
παντα σκεφτομαι και το χειροτερο, το ξερω οτι δεν μου κανει καλο αλλα δεν θελω να πεσω κι εγω απο τα συννεφα αν κατι δεν παει καλα, εξαλλου το να περασω κτηνιατρικη Θεσ/νικης δεν μου ειναι καθολου δυσαρεστο!Πιστευω οτι ολοι μας πια ξερουμε πως δεν πρεπει να πιστευουμε αυτα που ακουμε στην τηλεοραση για τις βασεις κτλ.Πολλες φορες τα λενε, απλα για να τα λενε απο την στιγμη που δεν γινεται να ειναι βεβαιοι για το πως θα δηλωθουν οι ιατρικες σχολες.Ακομη δεν εδωσαν ολα τα παιδια τα μηχανογραφικα τους, δεν εχουν κατατεθει ολα τα στοιχεια επομενως οτι λεγεται θεωρω οτι ειναι λογια του αερα, οι βασεις μπορουν και να πεσουν αλλα μπορουν ΚΑΙ να ανεβουν και πολλες φορες εχουν υπαρξει δυσαρεστες εκπληξεις τετοιου τυπου..(θυμαμαι με τον αδερφο μου που εχασε την πολη, ενω ειμασταν σιγουροι οτι θα περνουσε)
Τελικα δηλωσα πρωτα τις ιατρικες σχολες ολων των πολεων εκτος Αθηνας και ως δευτερη επιλογη εβαλα την κτηνιατρικη θεσνικης.Μετα Φαρμακευτικη , βιολογια, χημεια, φυσικη, μαθηματικα, βιοχημεια κτλ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top