Ιατρική vs Κτηνιατρική

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,796 μηνύματα.
Σε αυτο ομως δεν φταιει ο φοιτητης που θα διαλεξει την σχολη.7 ιατρικες σχολες υπαρχουν στην ελλαδα..αν μου δωσεις την ευκαιρια να παω εκει, γιατι να μην την αρπαξω? ειναι κατι που μ'αρεσει και πιστευω μου ταιριαζει..Να μειωσουν τους αριθμους των εισακτεων, να εξυγιανθει και λιγο αυτη η κατασταση με τις ειδικοτητες και ισως τα πραγματα να γινουν καλυτερα.Δηλαδη να το παρουμε ολοι στα πιο σοβαρα οτι "παω για γιατρος"..Και παλι ομως θεωρω οτι δεν φταινε οι νεοι που την επιλεγουν

Όλοι όσοι έχουν μόρια ξαφνικά λένε ότι τους "αρέσει" η ιατρική ενώ μέχρι χθές πόνταραν σε Βιολογία με το ζόρι. Όταν ο άλλος δεν ξέρει τι θέλει...περί ορέξεως κολοκυθόπιτα. Επίσης αν δεν φταίνε οι νέοι που την επιλέγουν, φταίει η θεία μου η μαρίκα μήπως; Στην Ελλάδα ως δια μαγείας δεν φταίει κανένας...

Αρκετά με τον κύριο κανένα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nevermind

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η nevermind αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 196 μηνύματα.
α). τι ωραία που τα λες...
β). πραγματικά δακρύζω..
γ). ίδρωσα αν με διαβάζεις ή όχι...
δ). ίδρωσα αν περιμένω αν συμφωνούν ή όχι μαζί μου, 18 χρονα...
ε). ανέφερα πουθενά εδώ σε αυτό το topic, την σχολή μου, ε;
στ). είναι κακό να δώσω κάποιες πληροφορίες εκεί που πρέπει, για να σταματήσει η αιωρούμενη παραπληροφόρηση; ή μάλλον βολεύει κάποιους σε κάποιες επιστήμες να υπάρχουν μαύρα μεσάνυχτα στο ακροατήριο; ε;
ζ). θέλησα από καθαρά αγνά κίνητρα, να δώσω κάποιες πληροφορίες που δεν τις ξέρει ούτε ο καλύτερος ειδικός ούτε τις λέει ο καλύτερος οδηγός σπουδών, αλλά μάλλον και αυτό πείραξε...
οπότε καλύτερα, ας υπάρχει άγνοια...τι θέλω και σκάω όταν υπάρχει τοίχος; :hmm:

Να με συγχωρέσει η διεύθυνσης, διότι αναγκάζομαι και απαντάω έτσι ή μιλάω πολλές φορές για την σχολή μου. Το κάνω επειδή το ίδιο θέμα ανοίγει σε χίλιες δυο μεριές ενώ οι απαντήσεις έχουν δοθεί σε ένα topic. Τώρα αν ο κάθε πικραμένος δεν ψάχνει στο φόρουμ αν έχει ξανασυζητηθεί κάποιο θέμα και ανοίγει "νέο" αλλά υπάρχον, δεν φταίω εγώ...Στόχος μου είναι να απαντήσω και να βοηθήσω. Επίσης θέλω να βοηθήσω με το να καταρρίψω κάποιους μύθους με τους οποίους αρέσκεται να ζει η ελληνική κοινωνία. Τέτοιους μύθους πίστευα και εγώ όταν ήμουν 18. Αν δεν ειπωθούν κάποια πράγματα σωστά, δεν έχει νόημα η πληροφόρηση. Βασικά με έχει κουράσει να δίνω εξηγήσεις σε κάποια μέλη εδώ μέσα που το παίζουν θιγμένοι..όπως και να απαντάω τα ίδια και τα ίδια πράγματα, ενώ έχουν απαντηθεί τουλάχιστον μια φορά.

φιλε συγγνωμη αλλα και με ολο το θαρρος, μονο πληροφοριες δεν μου εδωσες μεσα απο τα post σου..σε καμια περιπτωση δεν εχω ορεξη να αρχισουμε να μαλωνουμε εδω περα, εγω μεσα απο το θεμα αυτο ζητησα βοηθεια απο φοιτητες ΙΑΤΡΙΚΗΣ ή ΚΤΗΝΙΑΤΡΙΚΗΣ ή απο παιδια που βρισκονται στην ιδια θεση με μενα.Εσυ το μονο που εκανες ηταν να μας στησεις ολους στον τοιχο και να κατηγορεις οτι παμε εκει για τα λεφτα.Ολα αυτα για τις ειδικοτητες ΝΑΙ τα ξερω, τα εμαθα και πριν να τα πεις εσυ.ΝΑΙ ξερω για την διαφθορα των γιατρων.Εγω πληροφοριες για τις σχολες ηθελα και δεν νομιζω να εισαι σε θεση να μου πεις για τις ανατομιες που κανουν στην κτηνιατρικη ουτε για τις εξεταστικες της ιατρικης και τις διαφορες των δυο σχολων.Οσο γι αυτο το "ο καθε πικραμενος ανοιγει καινουριο θεμα ακομη και αν υπαρχει αλλο"..ναι ρε συ, πικραμενη ειμαι γιατι μολις εδωσα πανελληνιες, εχω πανω απο 19 χιλιαδες μορια και παρολα αυτα ειμαι παγιδευμενη στην ελληνικη πραγματικοτητα.Και ειμαι καινουρια στο φορουμ μεχρι να βρω μερικες απαντησεις(που οντως προυπηρχαν) μου πηρε καποιον χρονο.Και δεν νομιζω να σε κουβαλησα εδω με το ζορι να μου ξαναγραψεις τις 'σοφιες' σου αφου οπως λες τα εχεις γραψει τοσες φορες που πλεον σε κουρασε.Και κατι ακομη, εσυ με τα αγνα σου κινητρα..Αν ειχες οντως σκοπο να δωσεις τοσο σε μενα αλλα και σε τοσα αλλα παιδια που διαβαζουν αυτο το θεμα γιατι ισως να βρουν κατι χρησιμο, καποιες πληροφοριες, καλο θα ηταν να προσπαθουσες να εισαι λιγο περισσοτερο ευγενικος.Πολιτισμενοι ανθρωποι ειμαστε εδω μεσα και το γεγονος οτι εισαι καποια χρονια μεγαλυτερος απο μενα και απο καθε 18χρονο δεν σου δινει το δικαιωμα να το παιζεις φωτεινος παντογωστης και να κρινεις αδιακριτα. Συγγνωμη αν παρεκτραπηκα λιγο αλλα ειλικρινα με εχει εκνευρισει το γεγονος οτι καθομαι και υπερασπιζομαι τον εαυτο μου απο τη στιγμη που το μονο που ζητησα εδω μεσα ηταν καποιες πληροφοριες.Αυτος νομιζω αλλωστε οτι ειναι και ο σκοπος του φορουμ.Και στο κατω κατω αφου εσυ τα ξερεις, ασε μας εμας τα 18χρονα να ξανανοιξουμε το ιδιο θεμα απο την αρχη.Εμας θα μας βοηθησει παντως

ΥΓ: ναι τωρα μπορεις να μου βαλεις το -1
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Empristis

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Empristis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 163 μηνύματα.
npb,δεν εχεις κανενα λογο να παρεμβαινεις σε θεμα που ουτε καν σε αφορα.
Καταντας γραφικος με τις επαναλαμβανομενες μιζερες αποψεις.Και ναι εφοσον εχει το βαθμο,η κοπελα θα παει ιατρικη.Δικο της θεμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αφροδίτη-Λυδία

Νεοφερμένος

Η Αφροδίτη-Λυδία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Ιατρικής Θράκης (Αλεξανδρούπολη) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 75 μηνύματα.
Θα ήθελα και γω με την σειρά μου να μπω σε αυτό το φόρουμ, το οποίο μόλις διάβασα τον τίτλο "Ιατρική ή Κτηνιατρική" ενθουσιάστηκα, γιατί μόλις ήμουν έτοιμη και γω να ανοίξω ένα ακριβώς τέτοιο φόρουμ, επειδή είμαι στην ίδια κατάσταση με σένα nevermind με τη διαφορά ότι ήδη έχω περάσει το 1ο έτος στην ΚΤΗΝΙΑΤΡΙΚΗ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ... Απλά να ξέρεις ότι και γω ήθελω και θέλω αρκετά (θα εξηγήσω παρακάτω) την Ιατρική. Πέρσι δεν πέρασα για 5 μόλις μόρια (έβγαλα 19.001) και το είχα σχεδόν σίγουρο ότι θα ήμουν Αλ/πολη (που ήθελα) αφού ήμουν περίπου 270 μόρια παραπάνω από τη βάση της σχολής. Τελικά πέρασα κτηνιατρική θεσσαλονίκης, όπως ήδη είπα. Ενθουσιάστηκα να πω την αλήθεια, γιατί θα ήμουν Θεσσαλονική-και γω είμαι από επαρχιακή πόλη και ήθελα πολύ να φύγω στη μεγαλούπολη, όπως και εσύ nevermind. Γι' αυτό είπα: "ας δοκιμάσω και αν δε μου αρέσει φεύγω". Τελικά έκατσα εκεί όλο το 1ο έτος... με τέλεια φοιτητική ζωή, πολλές εκδρομές και πολύ διάβασμα....
Όσον αφορά για τις πληροφορίες που θες για τα μαθήματα της Κτηνιατρική: είναι σίγουρα ΠΟΛΥ ΠΙΟ ΔΥΣΚΟΛΗ ΑΠΟ ΙΑΤΡΙΚΗ, στο λέω αυτό γιατί πέρασα ένα Β' Εξάμηνο κάνοντας
1) Ανατομία (οστεολογία, αρθρολογία, συνδεσμολογία, μυολογία) σε ΌΛΑ τα κατοικίδια θηλαστικά,
2) Αισθήτηρια όργανα (τα πάντα γι' αυτά: φυσιολογικά, νευρικά κτλ)
3) ΌΛΑ τα νευρικά συστήματα (Κεντρικό Νευρ. Συστημα-ΚΝΣ, Περιφερικό ΝΣ, Αυτόνομο ΝΣ) και τα πάντα γι' αυτά
4)Φαρμακολογίες, Φυσιολογίες
5) Διατροφή και Οικονομία Ζωική Παραγωγής
Τα 4 πρώτα μαθήματα στην Ιατρική τα συναντάς όχι σε ΕΝΑ εξάμηνο, αλλά σε ΔΥΟ Η ΤΡΙΑ διαφορετικά εξάμηνα και βέβαια σε ΕΝΑ ΖΩΟ, τον άνθρωπο. Το Α' εξάμηνο είναι σχεδόν ίδιο με της ιατρικής (εκτός από το μάθημα ζωικής παραγωγής), αλλά πάλι πιο συμπυκνωμένο, με πολύ περισσότερη ύλη και όχι άνεση του χρόνου... Σου τα αναφέρω όλα αυτά για να καταλάβεις ότι η Κτηνιατρική είναι μία σχολή με ΠΟΛΥ διάβασμα -αν θες να τη βγάλεις σε 5 χρόνια. Δε λέω ότι ιατρική δε θέλει διάβασμα. Θέλει και παραθέλει, αλλά όχι τόσο όσο στην Κτηνιατρική -το ξέρω γιατί έχω αρκετούς φίλους στην ιατρική Θεσσαλονίκης. Επίσης, όταν πας να γράψεις εξετάσεις στην Κτηνιατρική δε θα πρέπει να έχεις διαβάσει 1 μάθημα, αλλά δύο μέχρι 6 μαθήματα τουλάχιστον, γιατί τα δίνεις ταυτόχρονα (δες το και μόνη σου τον οδηγό σπουδών 2009-2010 τα μαθήματα: https://www.vet.auth.gr/eduprog_el.htm#2). Δηλαδή υπάρχουν κύκλοι μαθημάτων, πχ ο 2ος κύκλος, όπου έχουν τις αντίστοιχες ενότητές τους, πχ ο 2ος κύκλος έχει 1η ενότητα, 2η κ 3η και κάθε ενότητα αποτελείται από 2 μέχρι 6 μαθήματα, (πχ 1η ενότηα 2ου Κύκλου: Φαρμακολογία Ι, Μεταβολισμός εγκεφάλου, ΚΝΣ, Φυσιολογια). Η κάθε ενότητα αποτελεί ένα γραπτό στις εξετάσεις (όπου γραφεις ταυτόχρονα διάφορα μαθήματα, όπως είπα). Είναι πολύ περίπλοκο, αλλά ελπίζω να κατάλαβες τι περνούν οι φοιτητές της Κτηνιατρικής σε σχέση με τους φοιτητές της ιατρικής...
Γενικά, η Κτηνιατρική δεν είναι καθόλου κορεσμένη ως επάγγελμα, με ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΕΣ κατευθύνσεις, που μπορείς να μην ασχοληθείς και καθόλου με ζώα πχ έρευνα σε μεταδοτικά νοσήματα ζώων σε ανθρώπους, που με ενδιαφέρει ή διατροφή ζωικής προέλευσης. Επίσης, άλλοι κλάδοι της κτηνιατρικής είναι τα ζώα συντροφιάς (που συνήθως όλοι ανοίγουν ιδιωτικά ιατρεία στην Ελλάδα), παραγωγικά ζώα (δεν είσαι ουσιαστικά ίατρος ζώων,αλλά προσπαθείς να προλαμβάνεις να μην μολυθούν τα ζώα από οτιδήποτε & αρρωστήσουν και δουλεύεις σε κτηνοτροφία ή στο δικό σου ιδιωτικό ιατρείο αν θες πηγαίνοντας, βέβαια, σε κτηνοτροφία) και τέλος, τα άγρια ζώα (μπορείς να ασχολήθείς σε ζωολογικούς κήπους ή στο εξωτερικό ως kτηνίατρος χωρίς σύνορα σε καμία σαφάρι, βλ. https://www.vwb-vsf.ca/english/our_work.shtml).
Η Κτηνιατρική είναι ενά επάγγελμα που ΠΡΕΠΕΙ να αγαπάς τα ζώα, ενώ στην ιατρική πρέπει να θες να βοηθήσεις το συνάθρωπό σου και να αγαπάς το ανθρώπινο σώμα.
Στη συνέχεια, η Ιατρική για μένα δεν ενδείκνυται αν θέλει κάποιος να μείνει στην Ελλάδα. Εγω, προσωπικά θα ήθελα να πήγαινα ιατρική για το μόνο λόγο μου αρέσει να ασχολούμαι με το ανθρώπινο σώμα και αν πάω ιατρική ΔΕ θα μείνω στην Ελλάδα μετά την σχολή, γιατί ξέρω από πολλούς φίλους τελειόφοιτους γιατρούς που αλλάζουν την ειδικότητα που τους αρέσει, γιατί δε θέλουν να περιμένουν 7 ή 10 χρόνια! Είναι πολύ δύσκολο ψυχολογικά και οικονομικά να το αντέξει κάποιος, αν δεν είναι έτοιμος, να αντιμετωπίσει την αναμονή και συνάμα την ανεργία (αναφέρομαι μόνο για όποιον θέλει να μείνει Ελλάδα). Η ιατρική επίσης έχει άπειρες κατευθύνσεις όμως όλες πάνω στον άνθρωπο. Δε θέλω να σου αναφέρω τιπότα άλλο για την ιατρική, σου είπα την άποψή μου πάνω σε αυτό τον κλάδο.

Κάτι άλλο, επειδή νομίζω είπες ότι για ένα πράγμα είσαι σίγουρη ότι θα ήθελες να ασχοληθείς με Θετικές επιστήμες, και γω πέρσι ήμουν στη θέση σου, ήμουν και είμαι απόλυτα σίγουρα ότι θέλω να ασχοληθώ με βιολογικές επιστήμες. Θέλω να ασχοληθώ με έρευνα σε θέματα που αφορούν τον άνθρωπο ή ότιδήποτε σχετικό με αυτόν. Έχω, όμως, εδώ 2 παρόμοιες, αλλά και διαφορετικές σχολές που ίσως μπορούν να μου το δώσουν και οι δύο... Γι' αυτό το δικό μου δίλημμα είναι αν πρέπει να πάω σε μία σχολή που δεν έχω γνώση για το αύριο, αλλά ασχολείται με τον άνθρωπο και το ανθρώπινο σώμα(που μου αρέσει) ή να μείνω σε μία σχολή που ξέρω ότι θα έχω οικονομική υποστηρίξη και έρευνα αν θέλω, αλλά αφορά ΜΟΝΟ τα ζώα... Πρέπει πιστεύω να το σκεφτείς και συ αυτό πριν αποφασίσεις ότι θα πας ιατρική. Εγώ έχω κάνει ήδη το μηχανογραφικό μου με το 10% για ιατρική Αλ/πολης, ΑΛΛΑ ακόμα δεν έχω πάρει την απόφασή μου, αν περάσω...

Ελπίζω να σε βοήθησα κάπως να δεις με άλλη οπτική γωνία τις δύο αυτές σχολές και να ξέρεις ότι υπάρχει και ακόμα μία που αντιμετωπίζει το ίδιο πρόβλημα...;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nevermind

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η nevermind αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 196 μηνύματα.
αγαπητη Αφροδιτη-Λυδια, θα ηθελα πρωτα απ'ολα να σε ευχαριστησω παρα πολυ που μπηκες στον κοπο να μου δωσεις ολες αυτες τις πληροφοριες για την σχολη σου..Η αληθεια ειναι οτι μερικα πραγματα λιγο πολυ τα γνωριζα(οτι δηλ ειναι αρκετα δυσκολη η σχολη αν και αρχικα λανθασμενα πιστευα οτι ειναι πιο ευκολη), αλλα ολα αυτα για τις εξεταστικες δεν ειχα ιδεα και πραγματικα ειναι πολυ σημαντικα για μενα.Δεν εχω κανει ακομη (!!) το μηχανογραφικο μου και σκοπευω να παω τελευταια μερα. Τελικα θα επιλεξω την Ιατρικη και ελπιζω να μην γινει καμια στραβη με τις βασεις και ανεβουν παλι γιατι τοτε θα μεινω με την ορεξη! Οσο για σενα, αν μου επιτρεπεις, απο οσα λες νομιζω οτι η Ιατρικη σου αρεσει περισσοτερο..Εγω θα σου προτινα να ακολουθησεις αυτην αν ολα πανε καλα και περασεις γιατι σκεψου οτι ειναι το επαγγελμα που θα κανεις σε ολη σου τη ζωη..Καλη χρυση και η κτηνιατρικη και ναι τα αγαπαμε τα ζωα απλα δεν ξερω αν εγω προσωπικα θα ημουν σε θεση να ασχολουμαι με αυτα σε ολη μου τη ζωη.Και παλι θα ηταν κατι που θα μου αρεζε αλλα θα εμενα με τον καημο οτι δεν πηγα εκει που ηθελα..Το θεμα με τις ειδικοτητες ειναι σκετο δραμα κι εγω οσο ρωταω, τοσο απογοητευομαι.Ειμαι σιγουρη ομως οτι ακομη και αν χασω μερικα χρονια στην αναμονη, δεν προκειται να καταληξω στο ταμειο ανεργιας.Θα βαλω τα δυνατα μου και αν μη τι αλλο εναν βασικο μισθο θα τον εχω.Οσοι εχουν μεγαλες φιλοδοξιες (για καλο χρημα εννοω)καλο θα ηταν να προσγειωθουν λιγο στην πραγματικοτητα αν θελουν να παραμεινουν ελλαδα.Εμενα ονειρο μου ειναι να παω στους Γιατρους Χωρις Συνορα καποια στιγμη εστω και για μικρο χρονικο διαστημα.Αλλα προτρεχω πολυ μου φαινεται..Τωρα η Θεσσαλονικη για μενα ειναι χαμενη υποθεση, την ειχα μεγαλο αχτι αλλα προτιμω να διαλεξω την σχολη..θελω να σε ρωτησω και κατι αλλο..Σας πηγαιναν ηδη απο το πρωτο ετος σε φαρμες και σε σταβλους? Εχω ακουσει πολλα φοβερα τετοια, οτι σε μαθαινουν να πιανεις τα ζωα, να τα εξεταζεις με λιγο 'ανορθοδοξους' τροπους (γαντια μεχρι τον ωμο κτλ)..Ενταξει δεν ειναι κατι τραγικο για μενα αλλα πιστευω θα με νευριαζε αν επρεπε να λιωνω στο διαβασμα ολη μερα και μετα με πηγαιναν σε σταβλο να το παιξω Αγρια Δυση :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prion

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο prion αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 144 μηνύματα.
α). τι ωραία που τα λες...
β). πραγματικά δακρύζω..
γ). ίδρωσα αν με διαβάζεις ή όχι...
δ). ίδρωσα αν περιμένω αν συμφωνούν ή όχι μαζί μου, 18 χρονα...
ε). ανέφερα πουθενά εδώ σε αυτό το topic, την σχολή μου, ε;
στ). είναι κακό να δώσω κάποιες πληροφορίες εκεί που πρέπει, για να σταματήσει η αιωρούμενη παραπληροφόρηση; ή μάλλον βολεύει κάποιους σε κάποιες επιστήμες να υπάρχουν μαύρα μεσάνυχτα στο ακροατήριο; ε;
ζ). θέλησα από καθαρά αγνά κίνητρα, να δώσω κάποιες πληροφορίες που δεν τις ξέρει ούτε ο καλύτερος ειδικός ούτε τις λέει ο καλύτερος οδηγός σπουδών, αλλά μάλλον και αυτό πείραξε...
οπότε καλύτερα, ας υπάρχει άγνοια...τι θέλω και σκάω όταν υπάρχει τοίχος; :hmm:

Να με συγχωρέσει η διεύθυνσης, διότι αναγκάζομαι και απαντάω έτσι ή μιλάω πολλές φορές για την σχολή μου. Το κάνω επειδή το ίδιο θέμα ανοίγει σε χίλιες δυο μεριές ενώ οι απαντήσεις έχουν δοθεί σε ένα topic. Τώρα αν ο κάθε πικραμένος δεν ψάχνει στο φόρουμ αν έχει ξανασυζητηθεί κάποιο θέμα και ανοίγει "νέο" αλλά υπάρχον, δεν φταίω εγώ...Στόχος μου είναι να απαντήσω και να βοηθήσω. Επίσης θέλω να βοηθήσω με το να καταρρίψω κάποιους μύθους με τους οποίους αρέσκεται να ζει η ελληνική κοινωνία. Τέτοιους μύθους πίστευα και εγώ όταν ήμουν 18. Αν δεν ειπωθούν κάποια πράγματα σωστά, δεν έχει νόημα η πληροφόρηση. Βασικά με έχει κουράσει να δίνω εξηγήσεις σε κάποια μέλη εδώ μέσα που το παίζουν θιγμένοι..όπως και να απαντάω τα ίδια και τα ίδια πράγματα, ενώ έχουν απαντηθεί τουλάχιστον μια φορά.
Tι να πω...Τζάμπα κόπος.
Βγάζει μάτι ότι είσαι αποτυχημένος ιατρός-βιολόγος και κατέληξες στο μαθηματικό κατά τύχη λόγω έλλειψης μορίων.Όχι πως είναι κακά τα λίγα μόρια,κακό είναι η λύση ανάγκης να προβάλεται ως επιλογή και να προπαγανδίζεται σε ηλίθια 18χρονα.Αλήθεια,θες να γίνεις καθηγητής;Kαι να ασχολείσαι με χαζά 18χρονα;Η παραπληροφόρηση είναι δικιά σου τεχνη,σε όποιο θέμα και να μπω τα ίδια λες και υποστηρίζεις πως η καλύτερη σχολή είναι το μαθηματικό,ό,τι και να θέλει ο άλλος.
Καμία άποψη δεν παρουσίασες,έβγαλες τον κομπλεξισμό σου επειδή δεν κατάφερες να γίνεις γιατρός.Λες κλέφτες κάποιους ανθρώπους επειδή θύμωσες που σε πέρασαν στις πανελλήνιες,σιγά το πράγμα.Ούτε εγώ,ούτε ππολλοί άλλα πετύχαμε τη ν ιατρική,αλλά αυτό δε μας κάνει να μισούμε τον κλάδο.Το παιδί έβγαλε τόσα μόρια και θα τα κάνει ό,τι θέλει,τι λόγο σου πέφτει να την προσβάλεις,να της λες πως ενδιαφέρεται μόνο για τα λεφτά και πως δεν έχει όρεξη να προσφέρει;
Και πολύ ασχοληθήκαμε με την περίπτωσ΄΄η σου,γράψε κάτι άκυρο ακόμα,μα κανείς δεν θα σου δώσει σημασία.

Όποιος δεν ξέρει,και νομίζει πως ξέρει,είναι ηλίθιος,απέφυγέ τον.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,796 μηνύματα.
To θέμα με τα μόρια ποσώς με απασχόλησε. Δεν κόλλησα από τέτοια ασθένεια. Διότι είναι ανώφελο και παιδιάστικο να κοκορεύεται κανείς ότι με χρησοπληρωμένες ενέσεις (ένα σωρό φροντιστήρια) έβγαλε 19.999 μόρια. Όποτε θέλω, μπορώ να πάω στο εξωτερικό σε πολύ καλό Πανεπιστήμιο (καλύτερα από τα ΕΚΠΑ,...κτλ) να σπουδάζω Ιατρική σαν δεύτερο πτυχίο. Επίσης ποτέ δεν θέλησα να γίνω Βιολόγος. Το θέμα είναι ότι δεν θέλω τέτοιες επιστήμες. Και 19.999 μόρια να έβγαζα. Δεν με εκφράζουν. Το λέω με καθαρή συνείδηση διότι από μικρός ήξερα τι ήθελα να κάνω και το κάνω πολύ καλά. Διότι έχω άλλες σκέψεις για το μέλλον μου...και όχι να κινηθώ όπως πάει το ρεύμα ή ελληνική μόδα...Πολλοί γιατροί με 19.999 μόρια δεν μπόρεσαν πάντως να αποκτήσουν πτυχίο, ενώ θεωρητικά είναι πιο ικανοί από άλλους επιστήμονες που στην ίδια ηλικία με αυτούς, κάνουν διδακτορικά και ερευνητικές δημοσιεύσεις σε ξένα Ερευνητικά Κέντρα.

Αν νομίζεις ή νομίζετε ότι θα απαντήσω σε ότι γράφετε, είστε γελασμένοι. Εσείς τα γράφετε και εσείς θα τα βλέπετε. Καλή συνέχεια στις επιθέσεις εναντίον μου. Εγώ θα είμαι εδώ απλά να σας βλέπω σαν τυχαίος παρατηρητής για να δω μέχρι που θα φτάσετε...

...Το αν θα μου απαντήσουν ή όχι σε δημοσιεύσεις μου, λίγο με καίει. Τουλάχιστον όσοι σκεφτούν θα καταλάβουν το βαθύτερο νόημα. Όσοι γενικώς δεν σκέφτονται, απλά θα απαντούν όπως εσείς. Με φραστικές επιθέσεις prion, nevermind και empristis. Λες και έχω να κερδίσω κάτι. Μέσα από κάτι τέτοιες συζητήσεις επίσης κατάλαβα και κάτι άλλο. Κρίμα πάντως, επειδή θα γίνετε και γιατροί με την υποτιθέμενη παιδεία που τους διέπει (λέμε τώρα). Καμιά φορά τα μόρια και τα πτυχία είναι κύμβαλα αλαλάζοντα...

Πάντως, λίγα λόγια για μένα, διότι δεν με ξέρετε από χθές. :)

Καλή συνέχεια στο έργο σας επί του φόρουμ,
nPb
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nevermind

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η nevermind αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 196 μηνύματα.
nPb ειλκιρινα αισθανομαι πως μιλαω στον βροντο οταν απευθυνομαι σε σενα.Δεν καταλαβαινεις απολυτως ΤΙΠΟΤΑ.Το ειπα εξαρχης οτι ουτε ορεξη εχω να μαλωσουμε εδω περα ουτε τιποτα.Αλλη δουλεια νομιζετε δεν εχω?Για πολλους απο εμας η συμπληρωση του μηχανογραφικου ειναι δυσκολη υποθεση και δυστυχως δεν εχω πολλες μερες ακομη.Παρολα αυτα εσυ συνεχιζεις χωρις να δεχεσαι ουτε στο ελαχιστο οτι μπορει με ολα αυτα που λες να εχοχλεις.Εννοειται πως δεν σε ξερω,ουτε θελω να σε μαθω, αλλα μην ξεχνας πως και εσυ δεν ξερεις εμενα..Το ποσο αγωνιστηκα και το τι εκανα σε ολο το Λυκειο ειναι δικο μου θεμα αλλα φυσικα οποιος γραφει κανει χρυσοπληρωμενα φροντηστηρια, κατα εσενα.Οπως ειπα ειναι σαν να μιλαω στον βροντο, εισαι φοβερα αδιαλλακτος και οσο για το αν θα γινουμε ικανοι γιατροι ή οχι αυτο να μην σε απασχολει και δεν ειναι δουλεια σου.
Ευχαριστουμε που επιτελους εγκαταλειπεις αυτο το θεμα, που ουτε ΚΑΝ σε αφορα μπας και μας αφησεις να μιλησουμε για τιποτα σοβαρο εδω περα.Σε οποιο θεμα και να μπεις μπαχαλο το κανεις, και δυστυχως τα καταφερες κι εδω να καθομαστε να ασχολουμαστε μαζι σου.Οσο για το θεμα των μοριων, εννοειται πως οποιος βγαλει περισσοτερα δεν ειναι αυτοματα και πιο εξυπνος.Σημαινει ομως οτι δουλεψε σκληρα.Δεν βγαινω να το παιξω ο γ^%^#ς του κοσμου με τα μορια που εβγαλα, υπαρχουν παιδια που εχουν βγαλει πολλα περισσοτερα μορια απο μενα και χιλια μπραβο τους!Ειτε σου αρεσει ειτε οχι ετσι ειναι το συστημα και ο καθενας γραφει αναλογα με το ποσο διαβασε.Τα μορια αυτα δεν μου τα χαρησε κανεις και για τελευταια φορα δεν προκειται να με κανεις να αισθανθω ασχημα επειδη τα εβγαλα.
Μια παρακληση και στους αλλους, παιδια σας παρακαλω πολυ η ιστορια αυτη να ληξει εδω.Βρεθηκε ενα σοβαρο ατομο η Αφροδιτη-Λυδια να πει κατι σχετικο και οποιος θελει να συμμετασχει σοβαρα στο θεμα ας το κανει.Οχι αλλα ασχετα μηνυματα..
Εχουμε και ενα μηχανογραφικο να κανουμε, δεν θα καθομαστε ολη μερα να μαλωνουμε στο ιντερνετ.Prion σε ευχαριστω για την υποστηριξη αλλα παιδια μην παρεκτρεπεστε αλλο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

woochoogirl

Τιμώμενο Μέλος

Η Αλεξάνδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,971 μηνύματα.
Moderation message:
Μονο σχετικα μηνυματα με το θεμα απο εδω και περα, οποιοδηποτε μηνυμα συνεχιζει την αντιπαραθεση θα διαγραφεται απο τους συντονιστες, ηδη σας εχει δοθει προειδοποιηση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

!GeoRge!

Δραστήριο μέλος

Ο !GeoRge! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 641 μηνύματα.
Θα ήθελα και γω με την σειρά μου να μπω σε αυτό το φόρουμ, το οποίο μόλις διάβασα τον τίτλο "Ιατρική ή Κτηνιατρική" ενθουσιάστηκα, γιατί μόλις ήμουν έτοιμη και γω να ανοίξω ένα ακριβώς τέτοιο φόρουμ, επειδή είμαι στην ίδια κατάσταση με σένα nevermind με τη διαφορά ότι ήδη έχω περάσει το 1ο έτος στην ΚΤΗΝΙΑΤΡΙΚΗ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ... Απλά να ξέρεις ότι και γω ήθελω και θέλω αρκετά (θα εξηγήσω παρακάτω) την Ιατρική. Πέρσι δεν πέρασα για 5 μόλις μόρια (έβγαλα 19.001) και το είχα σχεδόν σίγουρο ότι θα ήμουν Αλ/πολη (που ήθελα) αφού ήμουν περίπου 270 μόρια παραπάνω από τη βάση της σχολής. Τελικά πέρασα κτηνιατρική θεσσαλονίκης, όπως ήδη είπα. Ενθουσιάστηκα να πω την αλήθεια, γιατί θα ήμουν Θεσσαλονική-και γω είμαι από επαρχιακή πόλη και ήθελα πολύ να φύγω στη μεγαλούπολη, όπως και εσύ nevermind. Γι' αυτό είπα: "ας δοκιμάσω και αν δε μου αρέσει φεύγω". Τελικά έκατσα εκεί όλο το 1ο έτος... με τέλεια φοιτητική ζωή, πολλές εκδρομές και πολύ διάβασμα....
Όσον αφορά για τις πληροφορίες που θες για τα μαθήματα της Κτηνιατρική: είναι σίγουρα ΠΟΛΥ ΠΙΟ ΔΥΣΚΟΛΗ ΑΠΟ ΙΑΤΡΙΚΗ, στο λέω αυτό γιατί πέρασα ένα Β' Εξάμηνο κάνοντας
1) Ανατομία (οστεολογία, αρθρολογία, συνδεσμολογία, μυολογία) σε ΌΛΑ τα κατοικίδια θηλαστικά,
2) Αισθήτηρια όργανα (τα πάντα γι' αυτά: φυσιολογικά, νευρικά κτλ)
3) ΌΛΑ τα νευρικά συστήματα (Κεντρικό Νευρ. Συστημα-ΚΝΣ, Περιφερικό ΝΣ, Αυτόνομο ΝΣ) και τα πάντα γι' αυτά
4)Φαρμακολογίες, Φυσιολογίες
5) Διατροφή και Οικονομία Ζωική Παραγωγής
Τα 4 πρώτα μαθήματα στην Ιατρική τα συναντάς όχι σε ΕΝΑ εξάμηνο, αλλά σε ΔΥΟ Η ΤΡΙΑ διαφορετικά εξάμηνα και βέβαια σε ΕΝΑ ΖΩΟ, τον άνθρωπο. Το Α' εξάμηνο είναι σχεδόν ίδιο με της ιατρικής (εκτός από το μάθημα ζωικής παραγωγής), αλλά πάλι πιο συμπυκνωμένο, με πολύ περισσότερη ύλη και όχι άνεση του χρόνου... Σου τα αναφέρω όλα αυτά για να καταλάβεις ότι η Κτηνιατρική είναι μία σχολή με ΠΟΛΥ διάβασμα -αν θες να τη βγάλεις σε 5 χρόνια. Δε λέω ότι ιατρική δε θέλει διάβασμα. Θέλει και παραθέλει, αλλά όχι τόσο όσο στην Κτηνιατρική -το ξέρω γιατί έχω αρκετούς φίλους στην ιατρική Θεσσαλονίκης. Επίσης, όταν πας να γράψεις εξετάσεις στην Κτηνιατρική δε θα πρέπει να έχεις διαβάσει 1 μάθημα, αλλά δύο μέχρι 6 μαθήματα τουλάχιστον, γιατί τα δίνεις ταυτόχρονα (δες το και μόνη σου τον οδηγό σπουδών 2009-2010 τα μαθήματα: https://www.vet.auth.gr/eduprog_el.htm#2). Δηλαδή υπάρχουν κύκλοι μαθημάτων, πχ ο 2ος κύκλος, όπου έχουν τις αντίστοιχες ενότητές τους, πχ ο 2ος κύκλος έχει 1η ενότητα, 2η κ 3η και κάθε ενότητα αποτελείται από 2 μέχρι 6 μαθήματα, (πχ 1η ενότηα 2ου Κύκλου: Φαρμακολογία Ι, Μεταβολισμός εγκεφάλου, ΚΝΣ, Φυσιολογια). Η κάθε ενότητα αποτελεί ένα γραπτό στις εξετάσεις (όπου γραφεις ταυτόχρονα διάφορα μαθήματα, όπως είπα). Είναι πολύ περίπλοκο, αλλά ελπίζω να κατάλαβες τι περνούν οι φοιτητές της Κτηνιατρικής σε σχέση με τους φοιτητές της ιατρικής...
Γενικά, η Κτηνιατρική δεν είναι καθόλου κορεσμένη ως επάγγελμα, με ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΕΣ κατευθύνσεις, που μπορείς να μην ασχοληθείς και καθόλου με ζώα πχ έρευνα σε μεταδοτικά νοσήματα ζώων σε ανθρώπους, που με ενδιαφέρει ή διατροφή ζωικής προέλευσης. Επίσης, άλλοι κλάδοι της κτηνιατρικής είναι τα ζώα συντροφιάς (που συνήθως όλοι ανοίγουν ιδιωτικά ιατρεία στην Ελλάδα), παραγωγικά ζώα (δεν είσαι ουσιαστικά ίατρος ζώων,αλλά προσπαθείς να προλαμβάνεις να μην μολυθούν τα ζώα από οτιδήποτε & αρρωστήσουν και δουλεύεις σε κτηνοτροφία ή στο δικό σου ιδιωτικό ιατρείο αν θες πηγαίνοντας, βέβαια, σε κτηνοτροφία) και τέλος, τα άγρια ζώα (μπορείς να ασχολήθείς σε ζωολογικούς κήπους ή στο εξωτερικό ως kτηνίατρος χωρίς σύνορα σε καμία σαφάρι, βλ. https://www.vwb-vsf.ca/english/our_work.shtml).
Η Κτηνιατρική είναι ενά επάγγελμα που ΠΡΕΠΕΙ να αγαπάς τα ζώα, ενώ στην ιατρική πρέπει να θες να βοηθήσεις το συνάθρωπό σου και να αγαπάς το ανθρώπινο σώμα.
Στη συνέχεια, η Ιατρική για μένα δεν ενδείκνυται αν θέλει κάποιος να μείνει στην Ελλάδα. Εγω, προσωπικά θα ήθελα να πήγαινα ιατρική για το μόνο λόγο μου αρέσει να ασχολούμαι με το ανθρώπινο σώμα και αν πάω ιατρική ΔΕ θα μείνω στην Ελλάδα μετά την σχολή, γιατί ξέρω από πολλούς φίλους τελειόφοιτους γιατρούς που αλλάζουν την ειδικότητα που τους αρέσει, γιατί δε θέλουν να περιμένουν 7 ή 10 χρόνια! Είναι πολύ δύσκολο ψυχολογικά και οικονομικά να το αντέξει κάποιος, αν δεν είναι έτοιμος, να αντιμετωπίσει την αναμονή και συνάμα την ανεργία (αναφέρομαι μόνο για όποιον θέλει να μείνει Ελλάδα). Η ιατρική επίσης έχει άπειρες κατευθύνσεις όμως όλες πάνω στον άνθρωπο. Δε θέλω να σου αναφέρω τιπότα άλλο για την ιατρική, σου είπα την άποψή μου πάνω σε αυτό τον κλάδο.

Κάτι άλλο, επειδή νομίζω είπες ότι για ένα πράγμα είσαι σίγουρη ότι θα ήθελες να ασχοληθείς με Θετικές επιστήμες, και γω πέρσι ήμουν στη θέση σου, ήμουν και είμαι απόλυτα σίγουρα ότι θέλω να ασχοληθώ με βιολογικές επιστήμες. Θέλω να ασχοληθώ με έρευνα σε θέματα που αφορούν τον άνθρωπο ή ότιδήποτε σχετικό με αυτόν. Έχω, όμως, εδώ 2 παρόμοιες, αλλά και διαφορετικές σχολές που ίσως μπορούν να μου το δώσουν και οι δύο... Γι' αυτό το δικό μου δίλημμα είναι αν πρέπει να πάω σε μία σχολή που δεν έχω γνώση για το αύριο, αλλά ασχολείται με τον άνθρωπο και το ανθρώπινο σώμα(που μου αρέσει) ή να μείνω σε μία σχολή που ξέρω ότι θα έχω οικονομική υποστηρίξη και έρευνα αν θέλω, αλλά αφορά ΜΟΝΟ τα ζώα... Πρέπει πιστεύω να το σκεφτείς και συ αυτό πριν αποφασίσεις ότι θα πας ιατρική. Εγώ έχω κάνει ήδη το μηχανογραφικό μου με το 10% για ιατρική Αλ/πολης, ΑΛΛΑ ακόμα δεν έχω πάρει την απόφασή μου, αν περάσω...

Ελπίζω να σε βοήθησα κάπως να δεις με άλλη οπτική γωνία τις δύο αυτές σχολές και να ξέρεις ότι υπάρχει και ακόμα μία που αντιμετωπίζει το ίδιο πρόβλημα...;)

Σου ευχομαι να κανεις εν τελει αυτο που πραγματικα αγαπας!
Προσωπικα με 18.644 στοχευω στην Κτηνιατρικη!
Δεν με πειραζει αν πιασω Καρδιτσας αρκει να μπω κτηνιατρικη!
(*μπορω να παω και με μεταγραφη Θεσσαλονικη:D)

Παντα ενθουσιαζομουν με οτιδηποτε εχει να κανει με ζωα (εβλεπα ντοκιμαντερ/αρθρα/τρελενομουν στην ιδεα οτι θα παμε ζωολογικο κηπο:P κτλ) και πιστευω ΠΟΤΕ δεν θα το βαρεθω σαν επαγγελμα! :) Παλιοτερα ειχα σκεφτει και ιατρικη ή οδοντιατρικη αλλα δεν με εκφραζουν και τοσο μετα απο σκεψη..Επιπλεον απο αποψη οικονομικης καταστασης δεν θα μπορουσα να κανω και πολλα ( πχ εξωτερικο για ειδικοτητα κτλ)...

Αυτο που με καιει τωρα ειναι το αν θα μπω οντως Κτηνιατρικη! Υπαρχει περιπτωση να ανεβει η Καρδιτσας τοσο που να μην μπω τελικα..?:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nevermind

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η nevermind αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 196 μηνύματα.
Σου ευχομαι να κανεις εν τελει αυτο που πραγματικα αγαπας!
Προσωπικα με 18.644 στοχευω στην Κτηνιατρικη!
Δεν με πειραζει αν πιασω Καρδιτσας αρκει να μπω κτηνιατρικη!
(*μπορω να παω και με μεταγραφη Θεσσαλονικη:D)

Παντα ενθουσιαζομουν με οτιδηποτε εχει να κανει με ζωα (εβλεπα ντοκιμαντερ/αρθρα/τρελενομουν στην ιδεα οτι θα παμε ζωολογικο κηπο:P κτλ) και πιστευω ΠΟΤΕ δεν θα το βαρεθω σαν επαγγελμα! :) Παλιοτερα ειχα σκεφτει και ιατρικη ή οδοντιατρικη αλλα δεν με εκφραζουν και τοσο μετα απο σκεψη..Επιπλεον απο αποψη οικονομικης καταστασης δεν θα μπορουσα να κανω και πολλα ( πχ εξωτερικο για ειδικοτητα κτλ)...

Αυτο που με καιει τωρα ειναι το αν θα μπω οντως Κτηνιατρικη! Υπαρχει περιπτωση να ανεβει η Καρδιτσας τοσο που να μην μπω τελικα..?:(

Θεωρω οτι δεν πρεπει να ανησυχεις..Εχεις πολυ καλη βαθμολογια και μαλιστα εχεις καλες πιθανοτητες να πιασεις Θεσ/νικη και να μην χρειαστεις μεταγγραφη!(αλλο βασανο και οι μεταγγραφες, χανεις σχεδον ενα 6μηνο).Αν μη τι αλλο την Καρδιτσα την εχεις σιγουρη.Παρολα αυτα ειμαι λιγακι επιφυλακτικη για τις βασεις, γιατι μετα απο ερευνα στο ιντερνετ βρηκα χιλιαδες αντικρουομενες αποψεις.Βρηκα μεχρι και οτι θα ανεβουν οι βασεις του 3ου πεδιου ενω ολοι λενε πως θα πεσουν.Παντως ανοδο 160 μοριων στην Κτηνιατρικη το θεωρω απλα απιθανο και να μην περασεις.;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αφροδίτη-Λυδία

Νεοφερμένος

Η Αφροδίτη-Λυδία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Ιατρικής Θράκης (Αλεξανδρούπολη) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 75 μηνύματα.
αγαπητη Αφροδιτη-Λυδια, θα ηθελα πρωτα απ'ολα να σε ευχαριστησω παρα πολυ που μπηκες στον κοπο να μου δωσεις ολες αυτες τις πληροφοριες για την σχολη σου..Η αληθεια ειναι οτι μερικα πραγματα λιγο πολυ τα γνωριζα(οτι δηλ ειναι αρκετα δυσκολη η σχολη αν και αρχικα λανθασμενα πιστευα οτι ειναι πιο ευκολη), αλλα ολα αυτα για τις εξεταστικες δεν ειχα ιδεα και πραγματικα ειναι πολυ σημαντικα για μενα.Δεν εχω κανει ακομη (!!) το μηχανογραφικο μου και σκοπευω να παω τελευταια μερα. Τελικα θα επιλεξω την Ιατρικη και ελπιζω να μην γινει καμια στραβη με τις βασεις και ανεβουν παλι γιατι τοτε θα μεινω με την ορεξη! Οσο για σενα, αν μου επιτρεπεις, απο οσα λες νομιζω οτι η Ιατρικη σου αρεσει περισσοτερο..Εγω θα σου προτινα να ακολουθησεις αυτην αν ολα πανε καλα και περασεις γιατι σκεψου οτι ειναι το επαγγελμα που θα κανεις σε ολη σου τη ζωη..Καλη χρυση και η κτηνιατρικη και ναι τα αγαπαμε τα ζωα απλα δεν ξερω αν εγω προσωπικα θα ημουν σε θεση να ασχολουμαι με αυτα σε ολη μου τη ζωη.Και παλι θα ηταν κατι που θα μου αρεζε αλλα θα εμενα με τον καημο οτι δεν πηγα εκει που ηθελα..Το θεμα με τις ειδικοτητες ειναι σκετο δραμα κι εγω οσο ρωταω, τοσο απογοητευομαι.Ειμαι σιγουρη ομως οτι ακομη και αν χασω μερικα χρονια στην αναμονη, δεν προκειται να καταληξω στο ταμειο ανεργιας.Θα βαλω τα δυνατα μου και αν μη τι αλλο εναν βασικο μισθο θα τον εχω.Οσοι εχουν μεγαλες φιλοδοξιες (για καλο χρημα εννοω)καλο θα ηταν να προσγειωθουν λιγο στην πραγματικοτητα αν θελουν να παραμεινουν ελλαδα.Εμενα ονειρο μου ειναι να παω στους Γιατρους Χωρις Συνορα καποια στιγμη εστω και για μικρο χρονικο διαστημα.Αλλα προτρεχω πολυ μου φαινεται..Τωρα η Θεσσαλονικη για μενα ειναι χαμενη υποθεση, την ειχα μεγαλο αχτι αλλα προτιμω να διαλεξω την σχολη..θελω να σε ρωτησω και κατι αλλο..Σας πηγαιναν ηδη απο το πρωτο ετος σε φαρμες και σε σταβλους? Εχω ακουσει πολλα φοβερα τετοια, οτι σε μαθαινουν να πιανεις τα ζωα, να τα εξεταζεις με λιγο 'ανορθοδοξους' τροπους (γαντια μεχρι τον ωμο κτλ)..Ενταξει δεν ειναι κατι τραγικο για μενα αλλα πιστευω θα με νευριαζε αν επρεπε να λιωνω στο διαβασμα ολη μερα και μετα με πηγαιναν σε σταβλο να το παιξω Αγρια Δυση :P


Βασικά, αυτό που θα ήθελα να σε ρωτήσω-αν μου επέτρεπες- είναι αν σου αρέσει πραγματικά η ιατρική ή σου προέκυψε τα τελευταία, βγάζοντες ένα καλό βαθμό... Το θέμα με τις ειδικότητες είναι όντως δράμα και δεν πρέπει μην το παίρνεις τοις μετρητοίς, γιατί και εσύ θα είσαι σε λίγα χρόνια στη θέση των γιατρών που αναμένουν ή και χειρότερα...Αυτά τα χρόνια που θα χάσεις στην αναμονή, μπορεί και να σε απελπίσουν και να αλλάξεις και επάγγελμα όπως έκανε ένας φίλος μου...και πού ξέρεις να πας κτηνιατρική χα χα, πλακίτσα...Όμως μπορεί να μην είναι λίγα, μπορεί να είναι πολλά χρόνια η αναμονή, ήδη θα τα έχει ακούσε και από άλλους, να μην στα ξαναλέω... Μέχρι να αρχίσεις να βγάζεις ένα βασικό μισθό, όπως λες, δημοσίου θες τουλάχιστον άλλα 20 χρόνια από τώρα....Στα λέω αυτά γιατί και γω στη θέση σου τα ίδια έλεγα πέρσι με σένα, δε σκεφτόμουν τόσο το μετά, αλλά αυτά που μου άρεζε μονο. Και όσοι μου έλεγαν πώς θα αντέξεις τόσα χρόνια και αναμονή δε με ένοιαζε καθόλου. Ενώ από τη στιγμή που έμαθα ότι πέρασα κτηνιατρική τα σκεφτόμουν όλα αυτά (που έχουν σχέση με το "μετά") επί 1 χρόνο! Είμαστε σε ηλικία που δεν μπορούμε να το συνειδηποιήσουμε ακόμα τι εστί και πώς είναι το "μετά". Εννοώ η οικονομική ζωη και η προσωπική μας ζωή δε μας ενδιαφέρει τώρα, αλλά θα μας ενδιαφέρει στο μέλλον, όμως δε μπορούμε να το "χωνέψουμε" τώρα...Γι' αυτό θα σου έλεγα να σκεφτείς ακόμη περισσότερο την επιλογή που πας να κάνεις....
Όσον αφορά με την κτηνιατρική, ήδη από Α' εξάμηνο πάμε σε κτηνοτροφικές μονάδες προβάτων, αίγων, βοοειδών, πτηνών και αλόγων μαθαίνοντας τα ανατομικά μέρη σε όλα αυτά (και στο σκύλο στο β' εξάμηνο) και το πώς να τα χειριζόμαστε (βασικές τεχνικές ακινητοποίησης, εξέτασης δοντιών κτλ).
Μου έχει κάνει εντύπωση ότι, αφού πέρασα κτηνιατρική, με έχουν ρωτήσει πάνω από 10 άτομα αν φοράμε μεγάλα γάντια μέχρι το ώμο και μετά ξεγεννάμε αγελάδες....ΕΝΝΟΕΊΤΑΙ πως όχι...! 1ον αυτά θα μας τα έδειχναν στα τελευταία εργαστήρια και ζήτημα αν τα κάναμε 1 φορά σε 1 εργαστήριο ....2ον θα το κάνει αυτό ένας κτηνίατρος που ασχολείται με ζωοτεχνικά θέμα, όχι ένας κτηνίατρος που ασχολείται, ας πούμε, με διατροφή ή με μικρά ζώα...
Επίσης, τα ζωοτεχνικά εργαστήρια (οι φάρμες δηλ) είναι το πολύ 1 φορά την εβδομάδα και στην αρχή του 1ου έτους, μόνο στο α' εξάμηνο όχι στο β', στα υπόλοιπα έτη πάλι υπάρχουν σε μικρά ποσοστα ωρών, οπότε δε θα διαβάζεις όλη μέρα που λές και μετά θα πηγαίνεις στη φάρμα...! Αυτά τα εργαστήρια έχουν πλάκα. Αν είχες πάει κάποια φορά, θα το έβλεπες και μόνη σου ότι είναι αρκετά ενδιαφέροντα και διαφορετικά από οτιδήποτε έχεις κάνει μέχρι τώρα... Γενικά αυτό που λάτρεψα περισσότερο σε αυτή τη σχολή είναι τα εργαστήρια. Είναι φανταστικά, γιατί είναι πολλά και κάνεις πολλά ανατομικά, βιοχημικά, φυσιολογικά, ζωοτεχνικά εργαστήρια που σου δίνουν πληρέστερη εικόνα αυτών που διαβάζεις, πχ κάναμε τα πάντα στη θεωρία για την PCR (νομίζω υπάρχει αυτή σε 1 σελίδα της βιολογίας κατ. στη γ' λυκείου) και το είδαμε και στο εργαστήριο αναλυτικά, ενώ στην ιατρική το κάναν μόνο τη θεωρία...Τα εργαστήρια είναι πολύ καλά οργανωμένα από οποιαδήποτε σχολή....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nevermind

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η nevermind αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 196 μηνύματα.
ναι μου αρεσει η Ιατρικη, ηδη απο πολυ μικρη θυμαμαι να θελω να γινω γιατρος απλα οπως εχω ξαναπει ειχα απογοητευτει απο το Λυκειο και τα μαθηματα και δεν θεωρουσα οτι θα τα πηγαινα τοσο καλα ωστε να ειμαι σε θεση να περασω σε μια Ιατρικη σχολη.
Εχω ψαξει τα μαθηματα της κτηνιατρικης και αυτα που λες για τα εργαστηρια και ειδικα το γεγονος οτι θα ερχομουν σε επαφη με καποια ζωα τα οποια θα επρεπε να χειριστω με καποιον συγκεκριμενο τροπο με ειχαν οντως ενθουσιασει γιατι θα ηταν καποιες πρωτογνωρες εμπειριες..Οπως ειπε ομως και ενα παιδι εδω πριν καποιες μερες, για να αποφασισεις τι πραγματικα θες πρεπει να διαπιστωσεις αν η αγαπη σου για τον ανθρωπο ειναι μεγαλυτερη απο την την αγαπη σου για τα ζωα.Το σκεφτηκα πολυ και πιστευω οτι αυτο ειναι που θελω να κανω, να μελετησω τον ανθρωπο και να μαθω τα παντα για το σωμα μας.
Τωρα, τι αλλο μπορω να πω για τις ειδικοττητες και την αποκατασταση..Δυσκολα τα πραγματα και ναι, εχεις δικιο οτι σε αυτην την φαση τεινουμε να τα βλεπουμε ολα καπως αισιοδοξα (εγω τουλαχιστον) και δεν μας νοιαζει το μελλον, αλλα μας νοιαζει η σχολη, η πολη, οι συμφοιτητες κτλ. Να σου πω και κατι,τι αλλο να κανουμε δηλαδη? Να κατσουμε να σκασουμε? Εγω θα μπω στην σχολη που θελω (αν τελικα τα καταφερω) και απο κει και περα ο καιρος θα δειξει το τι θα τραβηξουμε..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αφροδίτη-Λυδία

Νεοφερμένος

Η Αφροδίτη-Λυδία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Ιατρικής Θράκης (Αλεξανδρούπολη) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 75 μηνύματα.
Σου ευχομαι να κανεις εν τελει αυτο που πραγματικα αγαπας!
Προσωπικα με 18.644 στοχευω στην Κτηνιατρικη!
Δεν με πειραζει αν πιασω Καρδιτσας αρκει να μπω κτηνιατρικη!
(*μπορω να παω και με μεταγραφη Θεσσαλονικη:D)

Παντα ενθουσιαζομουν με οτιδηποτε εχει να κανει με ζωα (εβλεπα ντοκιμαντερ/αρθρα/τρελενομουν στην ιδεα οτι θα παμε ζωολογικο κηπο:P κτλ) και πιστευω ΠΟΤΕ δεν θα το βαρεθω σαν επαγγελμα! :) Παλιοτερα ειχα σκεφτει και ιατρικη ή οδοντιατρικη αλλα δεν με εκφραζουν και τοσο μετα απο σκεψη..Επιπλεον απο αποψη οικονομικης καταστασης δεν θα μπορουσα να κανω και πολλα ( πχ εξωτερικο για ειδικοτητα κτλ)...

Αυτο που με καιει τωρα ειναι το αν θα μπω οντως Κτηνιατρικη! Υπαρχει περιπτωση να ανεβει η Καρδιτσας τοσο που να μην μπω τελικα..?:(


Θα σου απαντήσω, αλλά θα ήθελα πρώτα να σου πω ότι καλύτερα να το ρωτούσες στο θέμα με τις "βάσεις του 2010" παρά εδω... Έχω δει όλα τα θέματα που έπεσαν φέτος και τα σύγκρινα με πέρσι. Προσωπικά μου φάνηκαν πολύ λίγο πιο εύκολα σε γενικές γραμμες. Γι' αυτό και πιστεύω ότι οι κτηνιατρική καρδίτσας δε νομίζω να ξεπεράσει τα 18.400, θα ήταν υπερβολικό αν γινόταν!Οι βάσεις των ιατρικών σίγουρα θα κυμανθούν στα ίδια επίπεδα με πέρσι, αλλά και πάλι δε μπορείς να ξέρεις, γιατί εκτός από τη δυσκολία των θεμάτων, παίζει πολύ σημαντικό ρόλο η ζήτηση (αυτό που κάνετε τώρα, τα μηχανογραφικά). Αν λοιπόν, θελήσουν πιο πολλά άτομα από πέρσι -έχοντας περίπου τα ίδια μόρια που είχαν πέρσι τα παιδια- να μπουν κτηνιατρική καρδίτσας (που έχει νομίζω μόλις 40 διαθέσιμες θέσεις και η Θεσσαλονίκη μόλις 70), τότε σίγουρα θα αυξηθούν οι βάσεις. Αλλά και πάλι το λέω δε μπορούμε να ξέρουμε τη ζήτηση και άρα τις βάσεις. Το μόνο που μπορούμε να ξέρουμε τα μόρια που έχουν βγάλει οι υποψήφιοι σε στατιστικά. ΓΙ' αυτό μην ακούτε τους δημοσιογράφους που λένε ότι θα πέσουν οι βάσεις. Και μας έτσι μας έλεγαν πέρσι τέτοιο καιρό και είδατε πώς ανέβηκαν τον αύγουστο....:(

ναι μου αρεσει η Ιατρικη, ηδη απο πολυ μικρη θυμαμαι να θελω να γινω γιατρος απλα οπως εχω ξαναπει ειχα απογοητευτει απο το Λυκειο και τα μαθηματα και δεν θεωρουσα οτι θα τα πηγαινα τοσο καλα ωστε να ειμαι σε θεση να περασω σε μια Ιατρικη σχολη.
Εχω ψαξει τα μαθηματα της κτηνιατρικης και αυτα που λες για τα εργαστηρια και ειδικα το γεγονος οτι θα ερχομουν σε επαφη με καποια ζωα τα οποια θα επρεπε να χειριστω με καποιον συγκεκριμενο τροπο με ειχαν οντως ενθουσιασει γιατι θα ηταν καποιες πρωτογνωρες εμπειριες..Οπως ειπε ομως και ενα παιδι εδω πριν καποιες μερες, για να αποφασισεις τι πραγματικα θες πρεπει να διαπιστωσεις αν η αγαπη σου για τον ανθρωπο ειναι μεγαλυτερη απο την την αγαπη σου για τα ζωα.Το σκεφτηκα πολυ και πιστευω οτι αυτο ειναι που θελω να κανω, να μελετησω τον ανθρωπο και να μαθω τα παντα για το σωμα μας.
Τωρα, τι αλλο μπορω να πω για τις ειδικοττητες και την αποκατασταση..Δυσκολα τα πραγματα και ναι, εχεις δικιο οτι σε αυτην την φαση τεινουμε να τα βλεπουμε ολα καπως αισιοδοξα (εγω τουλαχιστον) και δεν μας νοιαζει το μελλον, αλλα μας νοιαζει η σχολη, η πολη, οι συμφοιτητες κτλ. Να σου πω και κατι,τι αλλο να κανουμε δηλαδη? Να κατσουμε να σκασουμε? Εγω θα μπω στην σχολη που θελω (αν τελικα τα καταφερω) και απο κει και περα ο καιρος θα δειξει το τι θα τραβηξουμε..

Σου εύχομαι, αφού το θες, ολόψυχα να μπεις στην ιατρική και να πετύχεις ακόμη περισσότερα πάνω σε αυτόν το κλάδο. Και γω πάντως βρίσκομαι στην ίδια φάση με σένα, όπως σου έχω πει...και μένα αυτό που αρέσει περισσότερο είναι να μελετήσω τον άνθρωπο και το σώμα μας, πάρα ενός "ξένου" όντος, όπως τα σκυλια, μηρυκαστικα, χοίρους κτλ. Βεβαία λατρεύω τα άλογα και τις γάτες, αλλά πιο πολύ θα ήθελα να ασχοληθώ με εμάς παρά με αυτά.
Στη θέση σου εννοείται θα έβαζα πρώτα ιατρική και κτηνιατρική και τίποτα άλλο...Αλλά στη θέση που είμαι εγώ μου είναι δύσκολο να αφήσω τη Θεσσαλονίκη και τους φίλους που έχω και τη ζωή που έχω κάνει εκεί και να φύγω στην Αλ/πολή. Κακώς που το άφησω εγώ να εξελιχθεί έτσι, έπρεπε να είχα φύγει από το 1ο εξάμηνο, γιατί τώρα μου είναι πολύ δύσκολο γενικά. Θα μου πεις η σχολή έχει σημασία, αλλά κι όμως η πολή έχει το ίδιο σημασία! Μακάρι να είχα περάσει πέρσι και να μην είχα να κάνω τόσο δύσκολη απόφαση φέτος, που πιστεύω ότι είναι είναι η πιο δύσκολη σε όλη μου τη ζωή...
Και πάλι καλή επιτυχία:D! Και να σε δω το Σεπτέμβρη στην ιατρική;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Empristis

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Empristis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 163 μηνύματα.
Θα σου απαντήσω, αλλά θα ήθελα πρώτα να σου πω ότι καλύτερα να το ρωτούσες στο θέμα με τις "βάσεις του 2010" παρά εδω... Έχω δει όλα τα θέματα που έπεσαν φέτος και τα σύγκρινα με πέρσι. Προσωπικά μου φάνηκαν πολύ λίγο πιο εύκολα σε γενικές γραμμες. Γι' αυτό και πιστεύω ότι οι κτηνιατρική καρδίτσας δε νομίζω να ξεπεράσει τα 18.400, θα ήταν υπερβολικό αν γινόταν!Οι βάσεις των ιατρικών σίγουρα θα κυμανθούν στα ίδια επίπεδα με πέρσι, αλλά και πάλι δε μπορείς να ξέρεις, γιατί εκτός από τη δυσκολία των θεμάτων, παίζει πολύ σημαντικό ρόλο η ζήτηση (αυτό που κάνετε τώρα, τα μηχανογραφικά). Αν λοιπόν, θελήσουν πιο πολλά άτομα από πέρσι -έχοντας περίπου τα ίδια μόρια που είχαν πέρσι τα παιδια- να μπουν κτηνιατρική καρδίτσας (που έχει νομίζω μόλις 40 διαθέσιμες θέσεις και η Θεσσαλονίκη μόλις 70), τότε σίγουρα θα αυξηθούν οι βάσεις. Αλλά και πάλι το λέω δε μπορούμε να ξέρουμε τη ζήτηση και άρα τις βάσεις. Το μόνο που μπορούμε να ξέρουμε τα μόρια που έχουν βγάλει οι υποψήφιοι σε στατιστικά. ΓΙ' αυτό μην ακούτε τους δημοσιογράφους που λένε ότι θα πέσουν οι βάσεις. Και μας έτσι μας έλεγαν πέρσι τέτοιο καιρό και είδατε πώς ανέβηκαν τον αύγουστο....:(
Δεν νομιζω οτι το γεγονος περυσι(οι αριστουχοι αυξηθηκαν απο 8000 σε 10000) οτι οι αριστουχοι αυξηθηκαν δραματικα εδινε περιθωρια πτωσης των βασεων,οποτε μην λεμε και ανοησιες.
Δεδομενου φετος οτι πολλοι εγραψαν καλα βιολογια κατ,υπαρχει περιπτωση και για 50 ισως και λιγο παραπανω μορια ανοδο.
Και επισης εχω δει αρκετες φορες ποστ σου,που υποστηριζαν την ευκολια των μαθηματων φετος σε σχεση με περσι.Κοιτα την αλλη φορα και τα στατιστικα στοιχεια του υπουργειου.Χωρις να θελω να σε προσβαλλω και εντελως φιλικα.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nevermind

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η nevermind αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 196 μηνύματα.
Σου εύχομαι, αφού το θες, ολόψυχα να μπεις στην ιατρική και να πετύχεις ακόμη περισσότερα πάνω σε αυτόν το κλάδο. Και γω πάντως βρίσκομαι στην ίδια φάση με σένα, όπως σου έχω πει...και μένα αυτό που αρέσει περισσότερο είναι να μελετήσω τον άνθρωπο και το σώμα μας, πάρα ενός "ξένου" όντος, όπως τα σκυλια, μηρυκαστικα, χοίρους κτλ. Βεβαία λατρεύω τα άλογα και τις γάτες, αλλά πιο πολύ θα ήθελα να ασχοληθώ με εμάς παρά με αυτά.
Στη θέση σου εννοείται θα έβαζα πρώτα ιατρική και κτηνιατρική και τίποτα άλλο...Αλλά στη θέση που είμαι εγώ μου είναι δύσκολο να αφήσω τη Θεσσαλονίκη και τους φίλους που έχω και τη ζωή που έχω κάνει εκεί και να φύγω στην Αλ/πολή. Κακώς που το άφησω εγώ να εξελιχθεί έτσι, έπρεπε να είχα φύγει από το 1ο εξάμηνο, γιατί τώρα μου είναι πολύ δύσκολο γενικά. Θα μου πεις η σχολή έχει σημασία, αλλά κι όμως η πολή έχει το ίδιο σημασία! Μακάρι να είχα περάσει πέρσι και να μην είχα να κάνω τόσο δύσκολη απόφαση φέτος, που πιστεύω ότι είναι είναι η πιο δύσκολη σε όλη μου τη ζωή...
Και πάλι καλή επιτυχία:D! Και να σε δω το Σεπτέμβρη στην ιατρική;)

Σε καταλαβαινω και πραγματικα η θεση σου ειναι πολη δυσκολη..Κι εγω ηθελα τοοοοσο πολυ την Θεσ/νικη.Εχω φιλους που ηδη περασαν εκει, φιλους που θα πανε αλλα και γενικα η πολη ηταν ενα μεγαλο ονειρο για μενα..Κι εγω αν πηγαινα για ενα χρονο σιγα μην ξεκολλουσα :P..Σε ευχαριστω για την βοηθεια σου παρα πολυ και θα ηθελα απλα να σου πω ενα πραγμα που μου ειπε ενας καθηγητης μου.Να ακολουθησεις αυτο που ΕΣΥ πιστευεις οτι σου αρεσει και να μην σε απασχολει η πολη (ΠΟΛΥ δυσκολο) και ακομη να θυμασαι πως οτι και αν τελειωσεις, αν εισαι καλος σε αυτο και το αγαπας δεν προκειται να 'χαθεις'..Εχουμε εναν μαθηματικο στο σχολειο μου ο οποιος ειναι πραγματικα διανοια και απιστευτος ανθρωπος.Εχει κυρος, εχει τον σεβασμο ΟΛΩΝ μας και πανω απ'ολα ειναι περιζητητος.Παρα πολοι μαθητες τεχνολογικης κ θετικης αλλαζουν σχολειο για να εχουν αυτον ως καθηγητη, και εχει δεχτει απειρες προτασεις να δουλεψει σε φοντιστηρια με γερο μισθο.Σου ευχομαι επισης τα καλυτερα και μακαρι να παρεις την σωστη αποφαση..Και ποτε δεν ξερεις μπορει να βρεθουμε και συμφοιτητριες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

!GeoRge!

Δραστήριο μέλος

Ο !GeoRge! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 641 μηνύματα.
Aκουω οτι η κτηνιατρικη ειναι παρα πολυ δυσκολη σαν σχολη και οτι ο μεσος ορος αποφοιτησης ειναι..8 χρονια?? Αυτο σημαινει οτι δεν μπορει καποιος να τελειωσει σε 5?!...Βασικα σιγουρα γινεται..αυτο που θελω να μαθω ειναι αν ξερει καποιος παιδια που ΟΝΤΩΣ αποφοιτησαν στα 5 χρονια απτην Κτηνιατρικη...:) Επισης απο τι εξαρταται? Μπορει καποιος να ξεσκιζεται αλλα να κοβεται στις εξετασεις,.,?:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αφροδίτη-Λυδία

Νεοφερμένος

Η Αφροδίτη-Λυδία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Ιατρικής Θράκης (Αλεξανδρούπολη) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 75 μηνύματα.
Aκουω οτι η κτηνιατρικη ειναι παρα πολυ δυσκολη σαν σχολη και οτι ο μεσος ορος αποφοιτησης ειναι..8 χρονια?? Αυτο σημαινει οτι δεν μπορει καποιος να τελειωσει σε 5?!...Βασικα σιγουρα γινεται..αυτο που θελω να μαθω ειναι αν ξερει καποιος παιδια που ΟΝΤΩΣ αποφοιτησαν στα 5 χρονια απτην Κτηνιατρικη...:) Επισης απο τι εξαρταται? Μπορει καποιος να ξεσκιζεται αλλα να κοβεται στις εξετασεις,.,?:/:

Κοίτα George έχω γνωρίσει λίγα άτομα που αποφοίτησαν σε 5 χρόνια από την κτηνιατρική. Και τους ρώτησα πώς τα κατάφεραν. Οι περισσότεροι μου απάντησαν ότι είχαν ένα πρόγραμμα και προσπαθούσαν κάθε χρόνο να περνούσαν τα μαθήματα (ό,τι έμενε τουλάχιστον το περνούσαν το Σεπτέμβριο). Μου είπαν ότι δεν είναι δύσκολο να το πετύχει κανείς μόνο αν έχει ένα πρόγραμμα και θα το καταφέρει... Όταν μπήκα στην κτηνιατρική ένας φοιτητής 6ετείς μου είπε: "Η θα καταντήσεις τρέλος και θα αποφοιτήσεις σε 5 χρόνια ή θα αποφοιτήσεις χαλαρά σε 8 χρόνια". Πιστεύω όμως τώρα πια δεν ισχύει και αν έχεις ένα πρόγραμμα. Και φοιτητική ζωή μπορείς να κάνεις και να περνάς τα μαθήματα. Θα ήθελα να σου πω ότι ένας καθηγητής μου, ο κ. Αρσένος είπε ότι δεν είναι δύσκολο να βγάλει ένας φοιτητής τη σχολή σε 5 χρόνια, αρκεί να διαβάζει! Οι περισσότεροι φοιτητές τα είχαν παρατήσει τα πρώτα χρόνια της φοίτησής τους και μετά μάζευαν μαθήματα και έτρεχαν να προλάβουν. Γι' αυτό τώρα είναι στο 6ο ή 7ο ή 8ο έτος.... Το κόλπο πιστεύω είναι να μην τα παρατήσεις ειδικά τα πρώτα χρόνια, γιατί μετά στο 3ος έτος πρέπει να έχεις περάσει τον 2ο κ 5ο κύκλο (προαπαιτούμενα) των 2 πρώτων ετών για να καταταχθείς στο 4ο έτος, αλλιώς χάνεις χρονιά...
Τέλος, ρώτησες αν ξεσκίζεσαι και κόβεσαι στις εξετάσεις. Πολλοί κάνουν το κλασικό: να διαβάζουν και να ξεσκίζονται μόνο στις εξετάσεις και μετά κόβονται και λένε: ""μα εγώ διάβασα τόσο πολύ γιατί με έκοψε?". Γι' αυτό λένε ότι ξεσκίζονται στις εξετάσεις και δεν τους περνούν. Δεν ισχύει αυτό, αν έχεις διαβάσει καθόλη τη διάρκεια του εξαμήνου, σίγουρα θα τα περάσεις και αν είσαι ακόμα πιο προσεκτικός στις εξετάσεις, θα τα περάσεις και με καλό βαθμό (8 ή ακόμα και 9!). Το δύσκολο είναι στα προφορικά ιδιαίτερα στο 4ο κ 5ο έτος, που διαβάζεις και ρωτάει κατι πράγματα που είναι αδύνατο να απαντήσεις (μου το είπαν φοιτητές των αντίστοιων ετών). Αλλά λένε ότι το κάνουν λίγοι πια καθηγητές, οι περισσότεροι "μεγάλων ηλικιών" έχουν φύγει... Ό,τι άλλε ερωτήσεις έχεις, ευχαρίστως να σου απαντούσα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

bati

Νεοφερμένος

Ο Μπατίστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 33 μηνύματα.
πάντως και τα δύο έχουν καλή επαγγελματική αποκατάσταση... αρκεί βέβαια να αγαπάς το επαγγελμά σου και να θέλεις να βοηθάς... είτε ανθρώπους ειτε ζώα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nevermind

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η nevermind αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 196 μηνύματα.
πάντως και τα δύο έχουν καλή επαγγελματική αποκατάσταση... αρκεί βέβαια να αγαπάς το επαγγελμά σου και να θέλεις να βοηθάς... είτε ανθρώπους ειτε ζώα!
καλη επαγγελματικη αποκατασταση δεν το λες για τους γιατρους..για τους κτηνιατρους ομολογουμενως εχω ακουσει οτι βρισκουν ευκολα δουλεια ειτε ανοιγοντας ιατρειο ειτε δουλεοντας στα τροφιμα, σε κτηνοτροφικες μοναδες και αλλου.Στην ιατρικη τα πραγματα δεν ειναι ιδια..Υπαρχει τοσο μεγαλος κορεσμος του επαγγελματος, δηλαδη αναλογικα με τον πληθυσμο της χωρας εχουμε τεραστιο αριθμο γιατρων που ειναι πλεον δυσκολο να καταξιωθεις στον κλαδο.Να μην αναφερω για τις ειδικοτητες, τα εχουμε πει 100 φορες πιο πανω..
Εν παση περιπτωση, εκανα σημερα το μηχανογραφικο και εβαλα πρωτα Ιατρικη.Τωρα ελπιζω να μην ανεβουν οι βασεις γιατι ειμαι ακριβως στο οριο.:worry::worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top