(Ιατρική 2ο Ετος Γ Εξαμηνο) Πως θα τα βγάλω πέρα με χρωστούμενα.

panagiotis23

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο panagiotis23 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 187 μηνύματα.
Επίσης μου κάνει εντύπωση που παρακολουθεί τις κλινικές και ενώ του αρέσουν έχει βασικά κενά. Ιδιαίτερα οι κλινικές παρακολουθήσεις απαιτούν και υπόβαθρο και διάβασμα αλλιώς δεν είναι εύκολο κανείς να παρακολουθήσει επαρκώς και να κατανοήσει. Τέλος, δεν αναλύονται οι πράξεις και οι συνέπειες αυτών που αναφέρει αρχικά, άρα είναι αρκετά ασαφή αυτά που αναφέρει.
 

Panzerkampfwagen

Διάσημο μέλος

Ο Panzerkampfwagen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 2,103 μηνύματα.
Θα σου πω, εγώ αυτό που κατάλαβα είναι ότι προσπαθείτε να μπείτε στην ψυχολογική κατάσταση του θεματοδότη που ούτε εφικτό και ούτε επιθυμητό είναι και βασικά δεν είναι το θέμα που μας αφορά. Ύστερα οι συμβουλές δεν είναι ορθολογικού τύπου, υπό την έννοια ότι δεν προτείνουν ένα σύστημα καταμερισμού του διαβάσματος με συνοχή. Για μένα αυτό που πρέπει να πράξει ο θεματοδότης μιας και δίνουμε συμβουλές είναι να προτεραιοποιήσει τα μαθήματα αρχικά και ύστερα να ελέγξει τη συνάφεια αυτών με τα μαθήματα που έπονται. Εν συνεχεία να προσδιορίσει την ύλη και να την κλασματοποιήσει σε λειτουργικές υπομονάδες γνώσης. Κατά τα άλλα μία ισορροπία προσωπικού χρόνου, σωστής διατροφής και συνηθειών και διαβάσματος εξυπακούεται! Αυτό! Εσύ αυτοανακηρύχθηκες δικηγόρος του θεματοδότη;
Ρε φιλαράκι το πανεπιστήμιο δεν είναι λύκειο να κάθεσαι να διαβάζεις 12 και 13 ώρες την ημέρα.

Όλοι στην αρχή κάναμε κοιλιά, και ο θεματοθέτης έχει άπειρο χρόνο να το διορθώσει.

Θα προτιμούσα να χρωστούσα τη μισή σχολή από το να ζω όπως εσύ. Δεν το βλέπουμε όλοι με το ίδιο τρόπο.
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

hl_amhxanos

Δραστήριο μέλος

Ο Νίκος Κούκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Απόφοιτος λυκείου και μας γράφει απο Αγία Παρασκευή (Αττική). Έχει γράψει 798 μηνύματα.
Ρε φιλαράκι το πανεπιστήμιο δεν είναι λύκειο να κάθεσαι να διαβάζεις 12 και 13 ώρες την ημέρα.

Όλοι στην αρχή κάναμε κοιλιά, και ο θεματοθέτης έχει άπειρο χρόνο να το διορθώσει.
Θα προτιμούσα να χρωστούσα τη μισή σχολή από το να ζω όπως εσύ. Δεν το βλέπουμε όλοι με το ίδιο τρόπο.
Βέβαια αυτοί που διαβάζουν με τόση μεθοδικότητα και συνέπεια πάνε μετά σε Stanford, Princeton, Columbia, ETH και λοιπά και λοιπά, οπότε προσωπικά μεταξύ των δύο επιλογών να είμαι μεταπτυχιακός/διδακτορικός φοιτητής των κορυφαίων πανεπιστημίων και παρθένος ή να είμαι ο Panzer του iSchool, θα διάλεγα με κλειστά τα μάτια το πρώτο.
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Panzerkampfwagen

Διάσημο μέλος

Ο Panzerkampfwagen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 2,103 μηνύματα.
Βέβαια αυτοί που διαβάζουν με τόση μεθοδικότητα και συνέπεια πάνε μετά σε Stanford, Princeton, Columbia, ETH και λοιπά και λοιπά, οπότε προσωπικά μεταξύ των δύο επιλογών να είμαι μεταπτυχιακός/διδακτορικός φοιτητής των κορυφαίων πανεπιστημίων και παρθένος ή να είμαι ο Panzer του iSchool, θα διάλεγα με κλειστά τα μάτια το πρώτο.
Fair enough.

Από την άλλη αν νομίζεις ότι είναι τόσο απλό να πας Κολάμπια, Γέιλ κλπ. όσο το να βγάλεις μια σχολή με δέκα μάλλον θα μείνεις και παρθένος και έξω από το άιβι λίγκ οπότε δεν θα έχεις τίποτα.
 

hl_amhxanos

Δραστήριο μέλος

Ο Νίκος Κούκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Απόφοιτος λυκείου και μας γράφει απο Αγία Παρασκευή (Αττική). Έχει γράψει 798 μηνύματα.
Fair enough.

Από την άλλη αν νομίζεις ότι είναι τόσο απλό να πας Κολάμπια, Γέιλ κλπ. όσο το να βγάλεις μια σχολή με δέκα μάλλον θα μείνεις και παρθένος και έξω από το άιβι λίγκ οπότε δεν θα έχεις τίποτα.
Ναι μπρο μόνο οι masterminds πάνε στα ivy league unis
 

eukleidhs1821

Διάσημο μέλος

Ο eukleidhs1821 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής Ιωαννίνων (Ιωάννινα) και μας γράφει απο Καινούργιο (Ηράκλειο). Έχει γράψει 3,604 μηνύματα.
παντως πως απο ενα απλο ερωτημα οτι χρωσταει 20 μαθηματα παμε στα columbia και στα harvard μονο εδω μπορει να συμβει.
 

monaxiko brizolaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Η alex from sheffield αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,864 μηνύματα.

Paragontas7000

Διάσημο μέλος

Ο Paragontas7000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 2,400 μηνύματα.
Βέβαια αυτοί που διαβάζουν με τόση μεθοδικότητα και συνέπεια πάνε μετά σε Stanford, Princeton, Columbia, ETH και λοιπά και λοιπά, οπότε προσωπικά μεταξύ των δύο επιλογών να είμαι μεταπτυχιακός/διδακτορικός φοιτητής των κορυφαίων πανεπιστημίων και παρθένος ή να είμαι ο Panzer του iSchool, θα διάλεγα με κλειστά τα μάτια το πρώτο.
Φιλε αμα ειναι να διαβαζω 15 ωρες την ημερα και να παω χαρβαντ ενω ειμαι πισω σε ολα τα αλλα 100 φορες ειναι ο Πανζερ και ο καθε πανζερ.Δεν θα θυσιασω τη ζωη μου για παραπανω λεφτα
 

Panzerkampfwagen

Διάσημο μέλος

Ο Panzerkampfwagen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 2,103 μηνύματα.
παντως πως απο ενα απλο ερωτημα οτι χρωσταει 20 μαθηματα παμε στα columbia και στα harvard μονο εδω μπορει να συμβει.
Ρώτα τον φιλαράκο από πάνω όχι εμένα συνάδελφε.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Φιλε αμα ειναι να διαβαζω 15 ωρες την ημερα και να παω χαρβαντ ενω ειμαι πισω σε ολα τα αλλα 100 φορες ειναι ο Πανζερ και ο καθε πανζερ.Δεν θα θυσιασω τη ζωη μου για παραπανω λεφτα
Το θέμα είναι ότι και 15 ώρες την ημέρα να ασχολείσαι κανείς δεν σου βεβαιώνει ότι θα μπεις ποτέ σε αυτά τα ιδρύματα. Είναι απλά ουτοπικό, και δείχνει παντελή έλλειψη στοιχειώδη γνώσεων για τον αμερικανικό ακαδημαϊσμό.

Απλά ο φίλος από πάνω το είπε γιατί νόμιζε ότι έτσι θα μου την έμπαινε.
 

hl_amhxanos

Δραστήριο μέλος

Ο Νίκος Κούκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Απόφοιτος λυκείου και μας γράφει απο Αγία Παρασκευή (Αττική). Έχει γράψει 798 μηνύματα.
Φιλε αμα ειναι να διαβαζω 15 ωρες την ημερα και να παω χαρβαντ ενω ειμαι πισω σε ολα τα αλλα 100 φορες ειναι ο Πανζερ και ο καθε πανζερ.Δεν θα θυσιασω τη ζωη μου για παραπανω λεφτα
Διάβαζε 5 ώρες και πήγαινε σε κάποιο κάλο πανεπίστημιο της ηπειρωτικής Ευρώπης ή τελοσπάντων μη διαβάζεις αλλά τουλάχιστον μη τρέφεις αυταπάτες ότι έκανες την βέλτιστη επιλογή επειδή αυτοί που διαβάζουν "είναι φυτά που κάθονται στο σπίτι και παρθένοι"
Ρώτα τον φιλαράκο από πάνω όχι εμένα συνάδελφε.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


Το θέμα είναι ότι και 15 ώρες την ημέρα να ασχολείσαι κανείς δεν σου βεβαιώνει ότι θα μπεις ποτέ σε αυτά τα ιδρύματα. Είναι απλά ουτοπικό, και δείχνει παντελή έλλειψη στοιχειώδη γνώσεων για τον αμερικανικό ακαδημαϊσμό.

Απλά ο φίλος από πάνω το είπε γιατί νόμιζε ότι έτσι θα μου την έμπαινε.
Μπα δεν έχω τόσο μέγαλο πόθο να στην μπω, τώρα για "παντελή έλλειψη στοιχειωδών γνώσεων για τον αμερικανικό ακαδημαϊσμό" έχω τις αμφιβολίες μου μην έχει παιχτεί η ίδια φάση όπως τότε με τα διδακτορικά που μιλούσες χωρίς να ξέρεις
 

Paragontas7000

Διάσημο μέλος

Ο Paragontas7000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 2,400 μηνύματα.
Διάβαζε 5 ώρες και πήγαινε σε κάποιο κάλο πανεπίστημιο της ηπειρωτικής Ευρώπης ή τελοσπάντων μη διαβάζεις αλλά τουλάχιστον μη τρέφεις αυταπάτες ότι έκανες την βέλτιστη επιλογή επειδή αυτοί που διαβάζουν "είναι φυτά που κάθονται στο σπίτι και παρθένοι"

Μπα δεν έχω τόσο μέγαλο πόθο να στην μπω, τώρα για "παντελή έλλειψη στοιχειωδών γνώσεων για τον αμερικανικό ακαδημαϊσμό" έχω τις αμφιβολίες μου μην έχει παιχτεί η ίδια φάση όπως τότε με τα διδακτορικά που μιλούσες χωρίς να ξέρεις
Με 5 ωρες και με ενα average μυαλο νομιζεις θα παρεις τοσο ευκολα υποτροφια για ενα καλο πανεπιστημιο της Ευρωπης?
 

hl_amhxanos

Δραστήριο μέλος

Ο Νίκος Κούκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Απόφοιτος λυκείου και μας γράφει απο Αγία Παρασκευή (Αττική). Έχει γράψει 798 μηνύματα.
Με 5 ωρες και με ενα average μυαλο νομιζεις θα παρεις τοσο ευκολα υποτροφια για ενα καλο πανεπιστημιο της Ευρωπης?
Δεν μίλησα ποτέ για υποτροφία τώρα για 5 ώρες κάθε μέρα επί 5 χρόνια είναι περίπου 9000 ώρες, μου ακούγονται υπερβολικά πολλές για να κάνεις μάστερ κάποιο field για να πας μετά κάπου ως graduate student
 

Paragontas7000

Διάσημο μέλος

Ο Paragontas7000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 2,400 μηνύματα.
Δεν μίλησα ποτέ για υποτροφία τώρα για 5 ώρες κάθε μέρα επί 5 χρόνια είναι περίπου 9000 ώρες, μου ακούγονται υπερβολικά πολλές για να κάνεις μάστερ κάποιο field για να πας μετά κάπου ως graduate student
Ε τοτε δεν χρειαζεται να διαβασω παω και δινω τα λεφτα μου για να με δεχτουν
 

hl_amhxanos

Δραστήριο μέλος

Ο Νίκος Κούκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Απόφοιτος λυκείου και μας γράφει απο Αγία Παρασκευή (Αττική). Έχει γράψει 798 μηνύματα.

Paragontas7000

Διάσημο μέλος

Ο Paragontas7000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 2,400 μηνύματα.

hl_amhxanos

Δραστήριο μέλος

Ο Νίκος Κούκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Απόφοιτος λυκείου και μας γράφει απο Αγία Παρασκευή (Αττική). Έχει γράψει 798 μηνύματα.
Τα πιο πολλα πανεπιστημια δεν κοιτανε μεσο ορο αλλα τη τσεπη σου.
Ανάλογα την ζήτηση, αν δεν μπορούν να κάλυψουν τις θέσεις που δέχονται σε κάθε μάστερ τότε ναι, θα πάρουν και έναν με χαμηλό μέσο όρο
 

Mammy Nun

Δραστήριο μέλος

Η Mammy Nun αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 50 ετών. Έχει γράψει 746 μηνύματα.
παντως πως απο ενα απλο ερωτημα οτι χρωσταει 20 μαθηματα παμε στα columbia και στα harvard μονο εδω μπορει να συμβει.
Παλιά μου τέχνη κόσκινο......το έχω πει άπειρες φορές ότι εδώ μέσα είμαστε ικανοί να παλαβωσουμε έναν ατυχή που είχε την αφέλεια να κάνει μια ερώτηση🤣🤣
 

GeorgePap2003

Διάσημο μέλος

Ο GeorgePap2003 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών, Φοιτητής του τμήματος Οικονομικής & Περιφερειακής Ανάπτυξης Παντείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,121 μηνύματα.
Αυτή είναι μακράν η χειρότερη συμβουλή που πολλοί δίνουν.

Το να αφήνεις μαθήματα να κρέμονται πάνω από το κεφάλι σου σαν δαμόκλειος σπάθη μόνο κακό θα προξενήσει γιατί κανείς δεν εγγυάται ότι στα μαθήματα επόμενων εξαμήνων θα τα πας καλύτερα ώστε να βρεις και χρόνο να διαβάσεις τα παλιά.

Η συμβουλή είναι μια: δώσε όσα σε παίρνει, όποτε σε παίρνει έστω και με πασαλείμματα. Μην χάνεις εξεταστικές.

Αυτό και μόνο είναι υπεραρκετό.
Συμφωνώ και επαυξάνω!
Στη δική μου σχολή "αφήνουν" όλοι μαθήματα όπως μαθηματικά και στατιστική του πρώτου έτους για το 4ο ή 5ο έτος και μετά σε μαθήματα όπως μικροοικονομία ή οικονομετρία δεν καταλαβαίνουν τίποτα και το βουνό συνεχίζεται!
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Τα πιο πολλα πανεπιστημια δεν κοιτανε μεσο ορο αλλα τη τσεπη σου.
για πες μου 1 πανεπιστημιο που συμβαινει αυτο?
Γιατί παντού ζητάνε 7-7,5+ μέσο όρο για ένα μέτριο προς καλό μάστερ...
είτε σε Ελλάδα είτε σε Εξωτερικό...
Φιλε αμα ειναι να διαβαζω 15 ωρες την ημερα και να παω χαρβαντ ενω ειμαι πισω σε ολα τα αλλα 100 φορες ειναι ο Πανζερ και ο καθε πανζερ.Δεν θα θυσιασω τη ζωη μου για παραπανω λεφτα
1ον κανένας φοιτητής πιστεύω δεν διαβάζει 15+ ώρες για τη σχολή του (είπαμε)
2ον Εγώ που είμαι στο τοπ10 της σχολής μου διαβάζω περίπου ένα 4ωρο κάθε μέρα (σε όλο το εξάμηνο) για τη σχολή το οποίο δεν είναι πολύ αν σκεφτείς ότι το κέρδος που έχω τη περίοδο της εξεταστικής είναι πολλαπλάσιο του χρόνου που δαπανώ για το διάβασμα της σχολής...
Προσωπικά αυτό με έχει βοηθήσει πολύ στη σχολή καθώς έχω 11/12 περασμένα μαθήματα και περιμένω βαθμούς σε άλλα δύο που μάλλον το 1 το έχω περάσει και στο άλλο έχω κοπεί (από δική μου χαζομάρα) με μέσο όρο κοντά στο 8...και δεν είμαι παρθένος 🤣😆
Όσοι διαβάζουν 3-4 μέρες πριν δώσουν και όλο το εξάμηνο ξίνονται (δεν αναφέρομαι σε όσους δουλεύουν...γτ και γω δουλεύω τα ΣΚ) απλά παίρνουν 2 και 3 και έχουν και παράπονο...και δεν παραδέχονται απλά ότι είναι παλτά...
Απο κει και πέρα μένει χρόνος και για εξω-πανεπιστημιακές δραστηριότητες όπως κάποιο χόμπι ή καμία βόλτα ή έστω το ξεκίνημα μιας ξένης γλώσσας δεύτερης...



Υ.Γ Η σχολή είναι απαιτητική και έχει διάβασμα...δεν είναι παιδαγωγικό...
 
Τελευταία επεξεργασία:

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
ο Τσίπρας πώς μπόρεσε να κάνει μάστερ στο ΕΜΠ; :happy:
 

Drglitterstar

Δραστήριο μέλος

Η Drglitterstar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Ιατρικής Πατρών. Έχει γράψει 418 μηνύματα.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top