Ιατρική στο εξωτερικό

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,074 μηνύματα.
:/: Άλλο ο χρηματισμός, μία εύκολη λύση να περάσεις ένα μάθημα εκεί στην ξενιτιά κι άλλο το γενικόλογο "αδικίες" που μας λες.
:worry: Και στην Ελλάδα συμβαίνουν αυτά αλλά με άλλο τρόπο (π.χ. κομματοσκυλα καθηγητες περνάνε κομματοσκυλα φοιτητές).

Η Μπρατισλάβα έχει πολύ δύσκολα έτη από το 3ο και μετά και για να βγάλεις την σχολή εκεί χωρις χρηματισμό :hmm: είναι πολύ δύσκολο νομίζω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gina54

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Γεωργία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Σλοβακία (Ευρώπη). Έχει γράψει 161 μηνύματα.
Καλυτερα να μην επεκταθούμε πάλι σε άσχετα και καταλήξουμε να τσακωνόμαστε!Κοιτάξτε να βοηθήσουμε την κοπέλα που ζητάει τη γνώμη μας! :P:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mariakolv

Νεοφερμένος

Η Μάιρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 15 μηνύματα.
Τίποτα καλό μου μην αγχώνεσαι!Σε τέτοια θέματα δε χρειάζεται πανικός και βιασύνες!

Χμμ ναι σπουδάζω Σλοβακία...λοιπόν θα σου κάνω μια περίληψη από τα προηγούμενα ποστ μου σχετικα με αυτο το θέμα(γιατί άμα τα διαβάσεις όλα ειναι λίγο αντικρουόμενα μεταξύ τους ανάλογα με τα κέφια μου κάθε φορα χαχα)...
Λοιπόν πιστεύω ότι η Σλοβακία έχει ένα μέτριο προς καλό επίπεδο -φυσικά δε λείπουν φαινόμενα χρηματισμών αλλά αδικίες γινονται παντού και πάντα!Τα τελευταία δύο χρόνια έχουν αλλάξει πολλά εδώ στη Μπρατισλάβα όσων αφορά τους κανόνες στο πανεπιστήμιο.Γενικα μπαίνεις εύκολα με ένα τυπικό τεστ (δεχονται περίπου 200 άτομα) αλλά επειδή δεν υπάρχει χώρος για τις κλινικές ενώ το πρώτο έτος είναι παράδεισος το 2ο και το τρίτο είναι το ακριβώς αντίθετο εφόσον μετά το τέλος του 3ου μένουν περιπου 80-100 άτομα.Επίσης, ισχύει από φέτος ότι οι διαλέξεις θα είναι υποχρεωτικές,12 credits μεταφέρεις στο επόμενο έτος (πχ από το 2ο στο τρίτο μπορείς να μεταφερεις λογου χαρη μόνο τη φυσιολογία),ήδη κουτσούρεψαν την επαναληπτική εξεταστική του Αυγουστου και φημολογείται ότι του χρόνου θα την κόψουν (προσωπική μου άποψη είναι οτι αυτά είναι γελοιότητες,όλα τα παν/μια έχουν επαναληπτική εξεταστική τον Αυγουστο και το Σεπτέμβρη δε γινεται να τα περνάς όλα τον Ιούνιο εκτός αν είσαι τοπ αλλά εμένα αυτό με αγχώνει) και γενικά δεν ξέρω που αποσκοπούν-δεδομένου ότι τελευταια πάντα δεν μας δείχνουν και ιδιαίτερη συμπάθεια.Τώρα όλα αυτά ο καθένας μπορεί να τα βλέπει θετικά ή αρνητικά.:hmm:

Για μενα το μεγαλύτερο μειον ειναι η ανασφάλεια!Επειδή εδώ κάθε μήνα βγαίνουν και καινούργιοι κανόνες στο παν/μιο και επικρατεί μια ανασφάλεια δε θα σου το πρότεινα.Εμένα με αγχώνει αυτό πάρα πολύ συν το γεγονός ότι εδώ δεν μπορώ να έχω ενα πιο ευελικτο πρόγραμμα να ασχοληθω και με καποια δραστηριότητα εκτός παν/μιου γιατί κατα κάποιο τρόπο σε αναγκάζουν να διαβάζεις πολύ καθημερινά(αν δε θες να χεις προβληματα με το παν/μιο) επειδή βαζουν πολλά πάρα πολλά υποχρεωτικά τεστ.Όλα αυτά μαζί με κάποιες οφθαλμοφανείς αδικίες εμένα θα στο πω απλά με "ξενέρωσαν".Για όλους αυτούς τους λόγους εγώ θα σου λεγα να μη μπλέξεις καλυτερα...Αρχικά άμα με ρωτούσες θα σου λεγα έλα όλα ειναι τέλεια,αλλά οσο περνά ο καιρός αλλάζω γνώμη.Κι εγώ σκέφτομαι τη μεταγραφη για του χρόνου και πολλοί γνωστοί μου..εγώ βέβαια το ψάχνω για Ρουμανία και συγκεκριμένα Ιάσιο απλά και μόνο επειδή εκεί ήταν ο νονός μου και έχω καποιους γνωστους,επίσης Γερμανία ή Αγγλία είναι αργά για μένα τώρα εφόσον θέλουν καλύτερη προετοιμασία κατα προτίμηση μετά τις πανελλήνιες.
Γι'αυτό μη βιαστείς να αποφασίσεις να τα ψάξεις όλα καλά από μόνη σου και μη βασίζεσαι πολύ σε γνώμες τρίτων είναι καθαρα υποκειμενικές.Ο καθένας είναι ξεχωριστός έχει άλλες απιτήσεις και δε γινεται να αρεσουν σε όλους τα ίδια.:)

Με βοηθησες αρκετα στο να κατασταλαξω περι Μπρατισλαβας.
Δεν αποτελουσε απο τις επιλογες μου, ουτε και τωρα!
Τωρα φυσικα εαν δεν καταφερω να με δεχθουν σε καποιο αλλο, ισωσ καταληξω σε αυτο. Για τη ρουμανια που ρωτησα μου ειπαν οτι μετα απο καποια ετη πρεπει να μαθω ρουμανικα,τα οποια θεωρω χασιμο χρονου! Για αυτο ρουμανια και βουλγαρια(μαθαινεις βουλγαρικα) με τιποτα:/

Οπως το βλεπω μαλλον θα προσπαθησω για Μαλτα(παραρτημα της Αγγλιας) αλλα συγχρονως και για Ιταλια, που τελικα απ' οτι ακουω ειναι πολυ καλα!


Και σε υπερευχαριστω που καθησες και εγραψες ολοκληρη κειμεναρα :) :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Xx-Giota-xX

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Γιώτα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 156 μηνύματα.
Με βοηθησες αρκετα στο να κατασταλαξω περι Μπρατισλαβας.
Δεν αποτελουσε απο τις επιλογες μου, ουτε και τωρα!
Τωρα φυσικα εαν δεν καταφερω να με δεχθουν σε καποιο αλλο, ισωσ καταληξω σε αυτο. Για τη ρουμανια που ρωτησα μου ειπαν οτι μετα απο καποια ετη πρεπει να μαθω ρουμανικα,τα οποια θεωρω χασιμο χρονου! Για αυτο ρουμανια και βουλγαρια(μαθαινεις βουλγαρικα) με τιποτα:/

Οπως το βλεπω μαλλον θα προσπαθησω για Μαλτα(παραρτημα της Αγγλιας) αλλα συγχρονως και για Ιταλια, που τελικα απ' οτι ακουω ειναι πολυ καλα!


Και σε υπερευχαριστω που καθησες και εγραψες ολοκληρη κειμεναρα :) :)

Όπου και να πας θα αναγκαστείς να μάθεις τη γλώσσα εκτός βέβαια αν την γνωρίζεις ήδη.
Στη Μπρατισλάβα επίσης ,μαθαίνεις σλοβακικά απο το 1ο μέχρι το 3ο έτος οπου ξεκινάμε τις κλινικές.Λογικό το βρίσκω.Δεν είναι αναγκασμένη νομίζω η σλοβάκα-ρουμάνα-ιταλίδα γιαγιάκα να ξέρει αγγλικά οταν πάει στο νοσοκομείο. Θα μου πεις στο 3ο έτος δεν είμαστε ''έτοιμοι'' γιατροί κλπ αλλά πρέπει να υπάρχει μια επικοινωνία. :)

Υ.Σ Εκτός αν εννοείς κάτι άλλο και δεν κατάλαβα καλά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

istudent

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο istudent αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 135 μηνύματα.
Ή Αγγλία είναι όντως πανάκριβη λύση, και εφόσον λες πως δεν διαθέτεις τα χρήματα για Τσεχία σημένει πως ούτε και για Αγγλία! και βρήσκω χάσιμο χρόνου να προεροιμάζεσε ένα ολόκληρο χρόνο για Αγγλία και οι πιθανότητες σου να είναι ελάχιστες, και μην ξεχνάς πως υπάρχουν και συνεντεύξεις και άλλα τεστ για τους υποψηφίους ιατρικής και το βιογραφικο που προανάφερες... Εγω θα σου πρότεινα Ιταλία ή Γερμανία, είναι δύο χώρες που διαθέτουν πολλά ανεπιστήμια και η εισαγωγή δεν είναι τόσο πολύ δύσκολη, προσωπικά είμαι Γερμανία και ξεκινάω τον Οκτόβρη ιατρική, φέτος μάθαινα τη γλώσσα, και υπάρχουν πολλά πανεπιστήμια που δέχονται ευκολα φοιτητητές φτάνει να έχεις ένα πολύ καλό γενικό απολυτηρίου και ενα καλό γενικό πανελληνίων, δηλαδή κοντα στο 18 00 νομίζω, ακόμη τα ίδια ισχύουν και για άλλες σκανδιναβικές χώρες που έχουν επίσης μηδαμινλα δίδακτρα και εξίζου πολλές πιθανότητες για ειδηκότητα εκεί μετά τις σπουδές
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 892943

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ή Αγγλία είναι όντως πανάκριβη λύση, και εφόσον λες πως δεν διαθέτεις τα χρήματα για Τσεχία σημένει πως ούτε και για Αγγλία! και βρήσκω χάσιμο χρόνου να προεροιμάζεσε ένα ολόκληρο χρόνο για Αγγλία και οι πιθανότητες σου να είναι ελάχιστες, και μην ξεχνάς πως υπάρχουν και συνεντεύξεις και άλλα τεστ για τους υποψηφίους ιατρικής και το βιογραφικο που προανάφερες... Εγω θα σου πρότεινα Ιταλία ή Γερμανία, είναι δύο χώρες που διαθέτουν πολλά ανεπιστήμια και η εισαγωγή δεν είναι τόσο πολύ δύσκολη, προσωπικά είμαι Γερμανία και ξεκινάω τον Οκτόβρη ιατρική, φέτος μάθαινα τη γλώσσα, και υπάρχουν πολλά πανεπιστήμια που δέχονται ευκολα φοιτητητές φτάνει να έχεις ένα πολύ καλό γενικό απολυτηρίου και ενα καλό γενικό πανελληνίων, δηλαδή κοντα στο 18 00 νομίζω, ακόμη τα ίδια ισχύουν και για άλλες σκανδιναβικές χώρες που έχουν επίσης μηδαμινλα δίδακτρα και εξίζου πολλές πιθανότητες για ειδηκότητα εκεί μετά τις σπουδές
Πολύ ενδιαφέρουσα η χρήση της λέξης "λύση"! :3
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

istudent

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο istudent αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 135 μηνύματα.
Πολύ ενδιαφέρουσα η χρήση της λέξης "λύση"! :3

ναι! λύση, επιλογή, στον προβληματισμό και το στρεσσ που σου προκαλεί το : "που είναι το καλύτερο να σπουδάσω;" δεν κατάλαβα το σχόλιο σου...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gina54

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Γεωργία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Σλοβακία (Ευρώπη). Έχει γράψει 161 μηνύματα.
Οπως το βλεπω μαλλον θα προσπαθησω για Μαλτα(παραρτημα της Αγγλιας) αλλα συγχρονως και για Ιταλια, που τελικα απ' οτι ακουω ειναι πολυ καλα!
Και σε υπερευχαριστω που καθησες και εγραψες ολοκληρη κειμεναρα :) :)

Δεν κάνει τίποτα!Για Μάλτα θυμάμαι μου είχε μιλήσει κάποιος και νομίζω είναι φθηνά και πολύ καλά,επίσης νομίζω ότι ζητάνε πολυ καλο επίπεδο αγγλικών...:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tntqaz

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Βέλγιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 294 μηνύματα.
https://www.skai.gr/news/health/arti...uhise-epeidi-arnithikan-na-ton-heirourgisoun/

Διάβασα αυτό και μετά θυμήθηκα πιο παλιά που είχα συμμετάσχει στο θέμα εδω και μόλις διάβασαν οτι θα το είχα σαν δεύτερη επιλογή (την ιατρική ΑΝ δεν μου δουλεβε το planA) άρχησαν να κρίνουν και να λένε διάφορα (να το αγαπάς κτλ).
Για να υπάρχουν όμως τέτοια περιστατικά φαντάσου πόσοι ακόμα "από εσας" που μπορεί να λέτε τώρα άλλα και μετά να φτάσετε για χ,ψ λόγους να σκέφτεστε εντελως αλλιώς.

Μοιάζει λίγο off topic αλλά μου φάνηκε ενδιαφέρον άρθρο για όσους γράφουν εδώ. έ, λιγο food for thought
χωρίς να την λέω σε κάποιον, δείτε που φτάσαμε (αν και νμζ οτι πάντα εκει ημασταν)..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Joaquín

Διάσημο μέλος

Ο Joaquín αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,145 μηνύματα.

carpe_nochtem

Πολύ δραστήριο μέλος

Η carpe_nochtem αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 942 μηνύματα.
Ότι όλοι εμείς που σπουδάζουμε έξω,πάμε εκεί,επειδή αποτύχαμε στην πατρίδα Ελλάδα και ψάχνουμε λύσεις αλλού.
Εμένα έτσι μου κάνει πάντως. :P

welcome back,btw :flowers:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NicolasM

Νεοφερμένος

Ο NicolasM αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 115 μηνύματα.
Ότι όλοι εμείς που σπουδάζουμε έξω,πάμε εκεί,επειδή αποτύχαμε στην πατρίδα Ελλάδα και ψάχνουμε λύσεις αλλού.
Εμένα έτσι μου κάνει πάντως. :P

welcome back,btw :flowers:

Συνήθως όσοι πάνε για Ιατρική έξω δεν συγκέντρωσαν τα μόρια που χρειάζονταν για να μπουν εδώ, ψέμα είναι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dr.Quantum

Δραστήριο μέλος

Ο Dr.Quantum αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 512 μηνύματα.
Συνήθως όσοι πάνε για Ιατρική έξω δεν συγκέντρωσαν τα μόρια που χρειάζονταν για να μπουν εδώ, ψέμα είναι;

Για Αγγλία,οχι.Αν θες να περάσεις Ιατρική στην Αγγλία σε ένα μέτριο-καλό πανεπιστήμιο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Raiseonce

Δραστήριο μέλος

Ο Raiseonce αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πανόραμα (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 680 μηνύματα.
Η αλήθεια είναι ότι ο κόσμος ξέρει ποιοι γιατροί έχουν σπουδάσει σε Βουλγαρία,Ρουμανία,Ουγγαρία,Τσεχία και συνήθως τους αποφεύγει.Προτιμάει όσους έχουν σπουδάσει στην Ελλάδα γιατί τους εμπιστεύεται περισσότερο.

Ακόμα και στο φαρμακείο έχω παρατηρήσει υπάρχουν κάποιοι που δεν πηγαίνουν σε όσους έχουν τελειώσει στο εξωτερικό παρόλο που και εκείνοι τα ίδια φάρμακα πουλάνε.Μια γριά μια φορά το είχε πει στα ίσια στον πατέρα μου.Έρχομαι σε σένα γιατί ο άλλος πιο εκεί έχει τελειώσει στη Βουλγαρία και φοβάμαι να πάω.

Επειδή είχαμε φαρμακείο και από μικρός μπορούσα να πέσω στην παγίδα να τα φορτώσω όλα στον κόκορα και να πάω φαρμακευτική στο εξωτερικό,η μάνα μου από μικρό συνέχεια μου έλεγε να το ξεχάσω το εξωτερικό.Όπου περάσω στην Ελλάδα θα πάω αλλά στο εξωτερικό δε θα με έστελναν.Όταν πέρασα τελικά με πανελλήνιες μου είπε πως αυτά μου τα έλεγε για να μην επαναπαυτώ.
Εγώ προσωπικά δεν ξέρω αν θα τα κατάφερνα στο εξωτερικό.Πώς θα διάβαζα μαθήματα σε ξένη γλώσσα εννοώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PLACEBO

Νεοφερμένος

Η Παναγιωτα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Άγιος Νικόλαος (Μεσσηνία). Έχει γράψει 73 μηνύματα.
^^Είναι πολύ δύσκολο για Αγγλία! Πρέπει να δώσεις GCE A Levels όπως δίνουν και οι ντόπιοι και μετά έχω ακούσει ότι υπάρχει και προτεραιότητα στους εισακτέους δηλαδή πρώτα παίρνουν τα Αγγλάκια, μετά τους overseαs γιατί πληρώνουν αδρά για να φοιτήσουν και μετά τα παιδιά από Ε.Ε! Γίνεται βέβαια και μέσω ΙΒ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NicolasM

Νεοφερμένος

Ο NicolasM αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 115 μηνύματα.
Για Αγγλία,οχι.Αν θες να περάσεις Ιατρική στην Αγγλία σε ένα μέτριο-καλό πανεπιστήμιο...

Ναι, αναφέρομαι κυρίως σε Σλοβακία, Τσεχία, Βουλγαρία, Ρουμανία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

carpe_nochtem

Πολύ δραστήριο μέλος

Η carpe_nochtem αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 942 μηνύματα.
Ναι, αναφέρομαι κυρίως σε Σλοβακία, Τσεχία, Βουλγαρία, Ρουμανία.
Γιατί έχετε μπει σε πανεπιστήμιο στην Σλοβακία ή Τσεχία;
Μπορεί να μπαίνεις στα αγγλόφωνα στάζοντας τα χρήματα του μπαμπάκα,αλλά να μείνεις,δεν σε βοηθάνε. Γιατί αντίθετα από την ελλάδα,εκεί υπάρχουν διαγραφές από το πρώτο κιόλας εξάμηνο και για να δώσεις Ανατομία ΙΙ την δίνεις μαζί με την ανατομία Ι ξανά και στο τέλος τα ξαναδίνεις μαζί και άλλα πολλά.
Οπότε την χολή σας αλλού.

Ακόμα και στο φαρμακείο έχω παρατηρήσει υπάρχουν κάποιοι που δεν πηγαίνουν σε όσους έχουν τελειώσει στο εξωτερικό παρόλο που και εκείνοι τα ίδια φάρμακα πουλάνε.Μια γριά μια φορά το είχε πει στα ίσια στον πατέρα μου.Έρχομαι σε σένα γιατί ο άλλος πιο εκεί έχει τελειώσει στη Βουλγαρία και φοβάμαι να πάω.

Ναι ρε παιδί μου,γιατί θέλει και πολύ μυαλό,για να διαβάσεις μια συνταγή ή να ξες ποια είναι τα παυσίπονα. :worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Raiseonce

Δραστήριο μέλος

Ο Raiseonce αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πανόραμα (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 680 μηνύματα.
Ναι ρε παιδί μου,γιατί θέλει και πολύ μυαλό,για να διαβάσεις μια συνταγή ή να ξες ποια είναι τα παυσίπονα. :worry:

Πολλές γριές φοβούνται και τη σκιά τους σε θέματα υγείας.
Και είναι και πολλοί που ερχονται στο φαρμακείο, σου λένε έχω αυτα τα συμπτώματα,δώσ μου εσύ το κατάλληλο φάρμακο.Δεν πάνε στο γιατρό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

carpe_nochtem

Πολύ δραστήριο μέλος

Η carpe_nochtem αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 942 μηνύματα.
Ναι,αλλά η πλειονότητα των φαρμάκων δίνεται με συνταγή,οπότε αναγκαστικά τους στέλνεις σε ιατρό. Άσε που σε τέτοιες περιπτώσεις έχω συναναντήσει ότι 90% ο φαρμακοποιός πρώτα συμβουλεύεται το ίντερνετ. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Raiseonce

Δραστήριο μέλος

Ο Raiseonce αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πανόραμα (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 680 μηνύματα.
Ναι,αλλά η πλειονότητα των φαρμάκων δίνεται με συνταγή,οπότε αναγκαστικά τους στέλνεις σε ιατρό. Άσε που σε τέτοιες περιπτώσεις έχω συναναντήσει ότι 90% ο φαρμακοποιός πρώτα συμβουλεύεται το ίντερνετ. :P

Οταν ο αλλος σου λεει δεν εχω λεφτα να παω στο γιατρο καποια συνταγογραφουμενα τα δινεις και χωρις ιατρικη συνταγη.Κυρίως τις αντιβιώσεις.Αλλά εννοείται πως έχεις εμπιστοσύνη στον εαυτο σου και εμπειρια.
Το ιντερνετ το κοιταν οσοι ειναι ασχετοι.Κυρίως αυτοι που τελειωσαν εξω ή οσοι ειναι καινούργιοι στη δουλειά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top