Ιατρική στο εξωτερικό

Joaquín

Διάσημο μέλος

Ο Joaquín αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,153 μηνύματα.
Εκει πριν αρχίσει να πετάει κακίες κάποιος πρέπει να σκεφτεί το ρητό που λέει:Σημασία δεν έχει ο προορισμός αλλά η διαδρομή μέχρι να φτάσεις εκει.Αυτός που ανέβηκε μόνος του στο οροπέδιο έχει μάθει πολλά μέσα από τις δυσκολίες που πέρασε.

Αν ήταν σε κάθε γενίκευση να quotάρω, θα βλέπατε το όνομά μου σε κάθε δεύτερο μήνυμα μου φαίνεται :P
Τέλος πάντων, κι εμείς προσπαθήσαμε και ξενυχτήσαμε για τις πανελλήνιες.Όχι μόνο οι πανελληνιονίκες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Thoba19

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Thoba19 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,191 μηνύματα.
Κοίτα, στις πανελλήνιες πρέπει να ανταποκριθείς σε πολύ συγκεκριμένα πράγματα στα οποία και θα πρέπει να αριστεύσεις για να περάσεις στην ιατρική.(πολύ συγκεκριμένα πράγματα σε σχέση με το τι έχεις να αντιμετοπίσεις στη σχολή σου). Αν δεν μπορείς να ανταποκριθείς σε αυτά ως ένα βαθμό, τότε ναι, θα σε φοβάμαι ως γιατρό. Γιατί άλλος να χάσεις την ιατρική για 300 μόρια πχ κι άλλο να τα χάσεις για 2000.

κοιτα να δεις η αποψη μου σχετικα με της παννελαδικες ειναι οτι σε ζητουν να γινεις λιγο επιστημονας σε ολα επισης καποια μαθηματα δεν συναβουν με αυτο που θελει καποιος να περασει δεν νομιζω (αν κανω λαθος διώρθωσε)να βρει μπροστα του ενας γιατρος ολοκληροματα, μιγαδικους κτλ που θα εχει στα μαθηματικα .Τωρα οσον αφορα την μετα απο το λυκειο εκπευδευση πιστευω οτι τα μαθηματα που εχεις να διδαχθεις συνδεονται καπως μεταξυ τους (ειτε γινεις λογιστης ειτε γιατρος κτλ).Για μενα ειναι ποιο συμαντικο να αγαπας αυτο που κανεις και να το κανεις γιατι εσυ το θελεις ανεξαρτητα αν πετηχες σταθηκες τυχερος-ικανος να περασεις στο τμημα που ηθελες μεσω παννελαδικων η να πας να σπουδασεις εξω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

istudent

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο istudent αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 135 μηνύματα.
Χεστήκατε για τις πανελλήνιες; Nice, είναι πολύ εύκολο να γράφεις εκεί που ξέρεις καλύτερα μια διαδικασία παλούκι επειδή απλά δεν μπορείς να ανταπεξέλθεις σε αυτήν. Ανετότατο και μια χαρά βολικό. Και μη μου κρίνεις τι πανελλήνιες ως θεσμό μη αξιοκρατικό από την άποψη ότι το σχολείο δεν ανταποκρίνεται στις υψηλές απαιτήσεις των θεμάτων τη στιγμή που εσύ θα πας εξωτερικό. Γιατί αν πας στο εξωτερικό, σημαίνει ότι έχεις τα λεφτά για να κάνεις φροντιστήριο οπότε διαγωνίζεσαι σε ίσους όρους με τους άλλους που επίσης πάνε φροντιστήριο. Οι πανελλήνιες είναι θεσμός μη αξιοκρατικός αν πας να συγκρίνεις άτομο που δεν πάει φροντιστήριο(επειδή δεν έχει λεφτά, και που δεν θα πάει στο εξωτερικό λόγο αυτής της έλλειψης) με άτομο που πάει. Όχι μάθαμε μία λέξη και τη λέμε. Μάλλον παραλήρημα θα 'ναι αυτά που λες απ΄την πολύ ταλαιπωρία του εξωτερικού.


Κοίτα, στις πανελλήνιες πρέπει να ανταποκριθείς σε πολύ συγκεκριμένα πράγματα στα οποία και θα πρέπει να αριστεύσεις για να περάσεις στην ιατρική.(πολύ συγκεκριμένα πράγματα σε σχέση με το τι έχεις να αντιμετοπίσεις στη σχολή σου). Αν δεν μπορείς να ανταποκριθείς σε αυτά ως ένα βαθμό, τότε ναι, θα σε φοβάμαι ως γιατρό. Γιατί άλλος να χάσεις την ιατρική για 300 μόρια πχ κι άλλο να τα χάσεις για 2000.

κοιτα να δεις η αποψη μου σχετικα με της παννελαδικες ειναι οτι σε ζητουν να γινεις λιγο επιστημονας σε ολα επισης καποια μαθηματα δεν συναβουν με αυτο που θελει καποιος να περασει δεν νομιζω (αν κανω λαθος διώρθωσε)να βρει μπροστα του ενας γιατρος ολοκληροματα, μιγαδικους κτλ που θα εχει στα μαθηματικα .Τωρα οσον αφορα την μετα απο το λυκειο εκπευδευση πιστευω οτι τα μαθηματα που εχεις να διδαχθεις συνδεονται καπως μεταξυ τους (ειτε γινεις λογιστης ειτε γιατρος κτλ).Για μενα ειναι ποιο συμαντικο να αγαπας αυτο που κανεις και να το κανεις γιατι εσυ το θελεις ανεξαρτητα αν πετηχες σταθηκες τυχερος-ικανος να περασεις στο τμημα που ηθελες μεσω παννελαδικων η να πας να σπουδασεις εξω

Εγω πιστεύω πως οι πανελλήνιες σου ζητούν να ασχοληθείς με επιστημονικά θέματα προσεγγίζοντάς τα όμως με τον πλέον αντιεπιστημονικό τρόπο!

κοιτα να δεις η αποψη μου σχετικα με της παννελαδικες ειναι οτι σε ζητουν να γινεις λιγο επιστημονας σε ολα επισης καποια μαθηματα δεν συναβουν με αυτο που θελει καποιος να περασει δεν νομιζω (αν κανω λαθος διώρθωσε)να βρει μπροστα του ενας γιατρος ολοκληροματα, μιγαδικους κτλ που θα εχει στα μαθηματικα .Τωρα οσον αφορα την μετα απο το λυκειο εκπευδευση πιστευω οτι τα μαθηματα που εχεις να διδαχθεις συνδεονται καπως μεταξυ τους (ειτε γινεις λογιστης ειτε γιατρος κτλ).Για μενα ειναι ποιο συμαντικο να αγαπας αυτο που κανεις και να το κανεις γιατι εσυ το θελεις ανεξαρτητα αν πετηχες σταθηκες τυχερος-ικανος να περασεις στο τμημα που ηθελες μεσω παννελαδικων η να πας να σπουδασεις εξω

Αυτά όμως είναι πρακτικής φύσεως δυσκολίες... Δεν σε διώχνει κανείς, οκ χάνεις εξάμηνα μεν, αλλά παραμένεις στη σχολή δε, δεν υπάρχει σκληρός ανταγωνισμός και ούτε το υπερβολικό άγχος και ο φόβος της αποτυχίας...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Thoba19

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Thoba19 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,191 μηνύματα.
Αυτά όμως είναι πρακτικής φύσεως δυσκολίες... Δεν σε διώχνει κανείς, οκ χάνεις εξάμηνα μεν, αλλά παραμένεις στη σχολή δε, δεν υπάρχει σκληρός ανταγωνισμός και ούτε το υπερβολικό άγχος και ο φόβος της αποτυχίας...
Αν καταλαβα καλα αναθερεσε στο κομματι της συνδεσεις μεταξυ των μαθηματων .Το θεμα της αποτυχια ειναι αναλογα με το στοχο που εφεσε καποιος πριν παει να εξεταστη και γενικα με της φιλοδοξιες του και γενικα το ανχος υπαρχει σε καθε ειδους εξετασης που κρινονται η γνωσει-δουλεια σου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

carpe_nochtem

Πολύ δραστήριο μέλος

Η carpe_nochtem αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 943 μηνύματα.
Χεστήκατε για τις πανελλήνιες; Nice, είναι πολύ εύκολο να γράφεις εκεί που ξέρεις καλύτερα μια διαδικασία παλούκι επειδή απλά δεν μπορείς να ανταπεξέλθεις σε αυτήν. Ανετότατο και μια χαρά βολικό. Και μη μου κρίνεις τι πανελλήνιες ως θεσμό μη αξιοκρατικό από την άποψη ότι το σχολείο δεν ανταποκρίνεται στις υψηλές απαιτήσεις των θεμάτων τη στιγμή που εσύ θα πας εξωτερικό. Γιατί αν πας στο εξωτερικό, σημαίνει ότι έχεις τα λεφτά για να κάνεις φροντιστήριο οπότε διαγωνίζεσαι σε ίσους όρους με τους άλλους που επίσης πάνε φροντιστήριο. Οι πανελλήνιες είναι θεσμός μη αξιοκρατικός αν πας να συγκρίνεις άτομο που δεν πάει φροντιστήριο(επειδή δεν έχει λεφτά, και που δεν θα πάει στο εξωτερικό λόγο αυτής της έλλειψης) με άτομο που πάει. Όχι μάθαμε μία λέξη και τη λέμε. Μάλλον παραλήρημα θα 'ναι αυτά που λες απ΄την πολύ ταλαιπωρία του εξωτερικού..

Κοίτα,εγώ για να μπω εκεί που ήμουν,έπρεπε να δώσω αρχές ιστολογίας,ανατομίας,φυσιολογίας και βιοχημείας και πολλή πολλή γενετική,εκτός των όσων είχα στις πανελλήνιες. Επίσης,στην ύλη της φυσικής είχα πράγματα που ο απόφοιτος ΓΕΛ στην Ελλάδα ούτε που τα έχει δει στα μάτια του. Αλλά ναι,οι πανελλήνιες είναι πιο δύσκολες και από τα Α-levels και από εισαγωγικές στα MIT και από χίλια δυο,γιατί είναι στην Ελλαδίτσα μας,όπου όλοι γαμάμε. :knife:
Επίσης,δεν γουστάρω ρε παιδί μου να μείνω Ελλάδα,γιατί να κάτσω να δώσω εξετάσεις και να σπαταλήσω έξι χρόνια από την ζωή μου για ένα μπάτσελορ μέτριου επιπέδου,ενώ μπορώ να είμαι σε καλύτερο πανεπ και να έχω μάστερ σε αυτά τα έξι χρόνια. + το ότι δεν έχω σκοπό να γυρίσω,οπότε μην σκάτε,δεν σας κλέβω καμιά θέση ειδικότητας.
Τέλος,για τα λεφτά,μια φορά πλήρωσα δίδακτρα για premed,5000. Αν έκανα ιδιαίτερα,θα είχα στάξει πολλά παραπάνω. Και το ότι εγώ πλήρωσα,δεν τις κάνει πιο αξιοκρατικές,μιας και χαρακτηρίζουμε γενικά και όχι βάση του εαυτού μου.
Και όπως ειπώθηκε,ταλαιπωρία δεν υπάρχει,γιατί εδώ είναι αν μη τι άλλο πολιτισμένοι άνθρωποι και ευγενικοί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DimX

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο DimX αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 126 μηνύματα.
Κοίτα,εγώ για να μπω εκεί που ήμουν,έπρεπε να δώσω αρχές ιστολογίας,ανατομίας,φυσιολογίας και βιοχημείας και πολλή πολλή γενετική,εκτός των όσων είχα στις πανελλήνιες. Επίσης,στην ύλη της φυσικής είχα πράγματα που ο απόφοιτος ΓΕΛ στην Ελλάδα ούτε που τα έχει δει στα μάτια του. Αλλά ναι,οι πανελλήνιες είναι πιο δύσκολες και από τα Α-levels και από εισαγωγικές στα MIT και από χίλια δυο,γιατί είναι στην Ελλαδίτσα μας,όπου όλοι γαμάμε. :knife:
Επίσης,δεν γουστάρω ρε παιδί μου να μείνω Ελλάδα,γιατί να κάτσω να δώσω εξετάσεις και να σπαταλήσω έξι χρόνια από την ζωή μου για ένα μπάτσελορ μέτριου επιπέδου,ενώ μπορώ να είμαι σε καλύτερο πανεπ και να έχω μάστερ σε αυτά τα έξι χρόνια. + το ότι δεν έχω σκοπό να γυρίσω,οπότε μην σκάτε,δεν σας κλέβω καμιά θέση ειδικότητας.
Τέλος,για τα λεφτά,μια φορά πλήρωσα δίδακτρα για premed,5000. Αν έκανα ιδιαίτερα,θα είχα στάξει πολλά παραπάνω. Και το ότι εγώ πλήρωσα,δεν τις κάνει πιο αξιοκρατικές,μιας και χαρακτηρίζουμε γενικά και όχι βάση του εαυτού μου.
Και όπως ειπώθηκε,ταλαιπωρία δεν υπάρχει,γιατί εδώ είναι αν μη τι άλλο πολιτισμένοι άνθρωποι και ευγενικοί.

πολυ μισος και κακια για την Ελλαδα βγαζεις...ηρεμησε...σκεψου το ενδεχομενο να ειχες περασει εδω...ειμαι 100% βεβαιος οτι εδω θα εμενες οποτε μην τα ισοπεδωνεις ολα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 892943

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Είστε τόσοι στους οποίους θα 'θελα τόσο πολύ να απαντήσω αλλά θα μου φάει κανά μισάωρο. Εδώ μέσα έχουν κοντέψει να με χαρακτηρίσουν ως και τυχερό, να μου πουν ότι έχω παροχημένες αντιλήψεις σχετικά με τις σπουδές στο εξωτερικό. Δε φταίω εγώ που δε λέτε να καταλάβετε - ή μάλλον δεν σας συμφέρει να καταλάβετε για διάφορους λόγους(ο μικρότερος; θα σοκαριστείτε εσείς οι ίδιοι). Οπότε σας αφήνω γιατί νιώθω ότι μιλάω σε ντουβάρια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

carpe_nochtem

Πολύ δραστήριο μέλος

Η carpe_nochtem αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 943 μηνύματα.
πολυ μισος και κακια για την Ελλαδα βγαζεις...ηρεμησε...σκεψου το ενδεχομενο να ειχες περασει εδω...ειμαι 100% βεβαιος οτι εδω θα εμενες οποτε μην τα ισοπεδωνεις ολα...

Να έμενα; Έκοψα φροντ στους 3 μήνες,μόλις έμαθα ότι θα φύγω. Και σιγά το παλούκι που φάγατε καημένα μου. Εγώ με διάβασμα μέχρι ιανουάριο έγραψα 15000. Το παρουσιάζετε λες και είναι η πιο δύσκολη εξέταση eva. Στην κάθε μας εξεταστική έχουμε την ύλη των πανελληνίων,και; Κανείς δεν έκατσε να κλαψομουνιάσει. Τζίζας.
Also,έχω γονείς έξω,τι να κάνω στην Ελλάδα μόνη μου; Να την ανορθώσω μόνη μου,δεν παίζει. Να παλεύω με 300 μαλάκες και έναν υποταγμένο λαό,που δεν θέλει να ξυπνήσει,no thanks.
Anw,εσείς νομίζετε ότι εγώ είμαι loser,εγώ νομίζω ότι ξερνάτε κόμπλεξ. Συζήτηση δεν βγαίνει. So,cao cao. ^_^
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Raiseonce

Δραστήριο μέλος

Ο Raiseonce αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πανόραμα (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 680 μηνύματα.
Αν ήταν σε κάθε γενίκευση να quotάρω, θα βλέπατε το όνομά μου σε κάθε δεύτερο μήνυμα μου φαίνεται :P
Τέλος πάντων, κι εμείς προσπαθήσαμε και ξενυχτήσαμε για τις πανελλήνιες.Όχι μόνο οι πανελληνιονίκες.

Προσπάθησαν αλλά όχι όσο έπρεπε για να ανέβουν στο οροπέδιο.(στο παράδειγμα που έλεγα πριν)
Και εκεί που ο άλλος ανεβαίνει με τα χίλια ζόρια(πανελλήνιες) στο οροπέδιο και θεωρεί πως όσοι δεν άντεξαν στη διαδρομή θα την έχουν κάνει για αλλού,ξαφνικά τους βλέπει μπροστα του.Έχουν πάει με ελικόπτερο.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NicolasM

Νεοφερμένος

Ο NicolasM αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 115 μηνύματα.
Κοίτα,εγώ για να μπω εκεί που ήμουν,έπρεπε να δώσω αρχές ιστολογίας,ανατομίας,φυσιολογίας και βιοχημείας και πολλή πολλή γενετική,εκτός των όσων είχα στις πανελλήνιες. Επίσης,στην ύλη της φυσικής είχα πράγματα που ο απόφοιτος ΓΕΛ στην Ελλάδα ούτε που τα έχει δει στα μάτια του. Αλλά ναι,οι πανελλήνιες είναι πιο δύσκολες και από τα Α-levels και από εισαγωγικές στα MIT και από χίλια δυο,γιατί είναι στην Ελλαδίτσα μας,όπου όλοι γαμάμε. :knife:
Επίσης,δεν γουστάρω ρε παιδί μου να μείνω Ελλάδα,γιατί να κάτσω να δώσω εξετάσεις και να σπαταλήσω έξι χρόνια από την ζωή μου για ένα μπάτσελορ μέτριου επιπέδου,ενώ μπορώ να είμαι σε καλύτερο πανεπ και να έχω μάστερ σε αυτά τα έξι χρόνια. + το ότι δεν έχω σκοπό να γυρίσω,οπότε μην σκάτε,δεν σας κλέβω καμιά θέση ειδικότητας.
Τέλος,για τα λεφτά,μια φορά πλήρωσα δίδακτρα για premed,5000. Αν έκανα ιδιαίτερα,θα είχα στάξει πολλά παραπάνω. Και το ότι εγώ πλήρωσα,δεν τις κάνει πιο αξιοκρατικές,μιας και χαρακτηρίζουμε γενικά και όχι βάση του εαυτού μου.
Και όπως ειπώθηκε,ταλαιπωρία δεν υπάρχει,γιατί εδώ είναι αν μη τι άλλο πολιτισμένοι άνθρωποι και ευγενικοί.
Να έμενα; Έκοψα φροντ στους 3 μήνες,μόλις έμαθα ότι θα φύγω. Και σιγά το παλούκι που φάγατε καημένα μου. Εγώ με διάβασμα μέχρι ιανουάριο έγραψα 15000. Το παρουσιάζετε λες και είναι η πιο δύσκολη εξέταση eva. Στην κάθε μας εξεταστική έχουμε την ύλη των πανελληνίων,και; Κανείς δεν έκατσε να κλαψομουνιάσει. Τζίζας.
Also,έχω γονείς έξω,τι να κάνω στην Ελλάδα μόνη μου; Να την ανορθώσω μόνη μου,δεν παίζει. Να παλεύω με 300 μαλάκες και έναν υποταγμένο λαό,που δεν θέλει να ξυπνήσει,no thanks.
Anw,εσείς νομίζετε ότι εγώ είμαι loser,εγώ νομίζω ότι ξερνάτε κόμπλεξ. Συζήτηση δεν βγαίνει. So,cao cao. ^_^


Καταρχάς, υπενθυμίζω ότι η συζήτηση αφορούσε τμήματα Ιατρικής του εξωτερικού στα οποία η εισαγωγή είναι απλώς θέμα χρημάτων και όχι -και- κάποιας εξέτασης. Εσύ δεν εμπίπτεις σε αυτήν την κατηγορία.
Τώρα, πάνω στα υπόλοιπα (για να μιλήσουμε για κόμπλεξ), είναι εύκολο να καυχάσαι για κατορθώματα άλλων. Και ενώ εσύ τώρα που έφυγες μας την λες για την κατάσταση της Ελλάδας, η πλειονότητα των Ελλήνων μαθητών θα κάτσουν στην πατρίδα τους, καλούμενοι αυτομάτως να αντιμετωπίσουν ή και να αλλάξουν αυτήν την ίδια κατάσταση που εσύ απέφυγες ;) Μάλλον είμαστε οι βλάκες...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Raiseonce

Δραστήριο μέλος

Ο Raiseonce αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πανόραμα (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 680 μηνύματα.
Να έμενα; Έκοψα φροντ στους 3 μήνες,μόλις έμαθα ότι θα φύγω. Και σιγά το παλούκι που φάγατε καημένα μου. Εγώ με διάβασμα μέχρι ιανουάριο έγραψα 15000. Το παρουσιάζετε λες και είναι η πιο δύσκολη εξέταση eva. Στην κάθε μας εξεταστική έχουμε την ύλη των πανελληνίων,και; Κανείς δεν έκατσε να κλαψομουνιάσει. Τζίζας.
Also,έχω γονείς έξω,τι να κάνω στην Ελλάδα μόνη μου; Να την ανορθώσω μόνη μου,δεν παίζει. Να παλεύω με 300 μαλάκες και έναν υποταγμένο λαό,που δεν θέλει να ξυπνήσει,no thanks.
Anw,εσείς νομίζετε ότι εγώ είμαι loser,εγώ νομίζω ότι ξερνάτε κόμπλεξ. Συζήτηση δεν βγαίνει. So,cao cao. ^_^

Λίγο πιο χαλαρά ρε συ..:D
Με έκανες να νιώσω τιποτένιος που μένω ακόμα στην Ελλάδα.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

carpe_nochtem

Πολύ δραστήριο μέλος

Η carpe_nochtem αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 943 μηνύματα.
Καταρχάς, υπενθυμίζω ότι η συζήτηση αφορούσε τμήματα Ιατρικής του εξωτερικού στα οποία η εισαγωγή είναι απλώς θέμα χρημάτων και όχι -και- κάποιας εξέτασης. Εσύ δεν εμπίπτεις σε αυτήν την κατηγορία.
Τώρα, πάνω στα υπόλοιπα (για να μιλήσουμε για κόμπλεξ), είναι εύκολο να καυχάσαι για κατορθώματα άλλων. Και ενώ εσύ τώρα που έφυγες μας την λες για την κατάσταση της Ελλάδας, η πλειονότητα των Ελλήνων μαθητών θα κάτσουν στην πατρίδα τους, καλούμενοι αυτομάτως να αντιμετωπίσουν ή και να αλλάξουν αυτήν την ίδια κατάσταση που εσύ απέφυγες ;) Μάλλον είμαστε οι βλάκες...

Ο καθένας έχει τις προτεραιότητές του.
Προσωπικά,όσο εγωιστικό και εγωκεντρικό και αν είναι αυτό,έχω στην πρώτη θέση το επάγγελμα που θα ακολουθήσω και θα κάνω ότι περνάει από το χέρι μου για να γίνω μια σωστή επαγγελματίας στον τομέα,που εγώ διάλεξα.
Δεν αρνούμαι την διαφυγή. Δεν αρνούμαι όμως ούτε το γεγονός,ότι οι Έλληνες δεν θα ξεσηκωθούν,οπότε θυσία για το τίποτα δεν έχει νόημα. Ευκαιρίες για εξωτερικό υπάρχουν και φθινότερες από Ελλάδα καμιά φορά. Οπότε κανείς δεν είναι αναγκασμένος.
Και όσο για τα τμήματα εξωτερικού. Σιγά τις πανελλήνιες. Τέτοια ύλη βγάζεις κάθε εξάμηνο. Δεν είναι τραγικό κατόρθωμα. Get over it.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Raiseonce

Δραστήριο μέλος

Ο Raiseonce αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πανόραμα (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 680 μηνύματα.
Ο καθένας έχει τις προτεραιότητές του.
Προσωπικά,όσο εγωιστικό και εγωκεντρικό και αν είναι αυτό,έχω στην πρώτη θέση το επάγγελμα που θα ακολουθήσω και θα κάνω ότι περνάει από το χέρι μου για να γίνω μια σωστή επαγγελματίας στον τομέα,που εγώ διάλεξα.
Δεν αρνούμαι την διαφυγή. Δεν αρνούμαι όμως ούτε το γεγονός,ότι οι Έλληνες δεν θα ξεσηκωθούν,οπότε θυσία για το τίποτα δεν έχει νόημα. Ευκαιρίες για εξωτερικό υπάρχουν και φθινότερες από Ελλάδα καμιά φορά. Οπότε κανείς δεν είναι αναγκασμένος.
Και όσο για τα τμήματα εξωτερικού. Σιγά τις πανελλήνιες. Τέτοια ύλη βγάζεις κάθε εξάμηνο. Δεν είναι τραγικό κατόρθωμα. Get over it.

Θα σχολιάσω μόνο το τελευταίο που είπες.
Μην υποτιμάς τις πανελλήνιες.Αν δεν έχεις γράψει 19 σ αυτές δεν μπορείς να καταλάβεις τι παλούκι είναι.15 μπορεί να είναι εύκολο να γράψεις αλλα για 19 θα βγάλεις σπυρί στον κώλο.
Και οι εξετάσεις που ανέφερες πως έδωσες ειναι όπως οι κατατακτήριες που δίνουν παιδια και στην Ελλάδα.Μπορει να έχουν μια άλφα δυσκολία αλλά δεν είναι όπως οι πανελλήνιες.Πολλές φορές αρκεί να πιάσεις απλώς τη βάση ή λίγο πιο πανω από αυτήν στα μαθήματα που δίνεις και δε χρείαζεται να αριστεύσεις για να μπεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DimX

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο DimX αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 126 μηνύματα.
Να έμενα; Έκοψα φροντ στους 3 μήνες,μόλις έμαθα ότι θα φύγω. Και σιγά το παλούκι που φάγατε καημένα μου. Εγώ με διάβασμα μέχρι ιανουάριο έγραψα 15000. Το παρουσιάζετε λες και είναι η πιο δύσκολη εξέταση eva. Στην κάθε μας εξεταστική έχουμε την ύλη των πανελληνίων,και; Κανείς δεν έκατσε να κλαψομουνιάσει. Τζίζας.
Also,έχω γονείς έξω,τι να κάνω στην Ελλάδα μόνη μου; Να την ανορθώσω μόνη μου,δεν παίζει. Να παλεύω με 300 μαλάκες και έναν υποταγμένο λαό,που δεν θέλει να ξυπνήσει,no thanks.
Anw,εσείς νομίζετε ότι εγώ είμαι loser,εγώ νομίζω ότι ξερνάτε κόμπλεξ. Συζήτηση δεν βγαίνει. So,cao cao. ^_^

Ευτυχώς που οι περισσότεροι εδώ μέσα μπορούν να αξιολογούν άτομα σαν κι εσένα...δεν έχω να σου πω κάτι.συγχαρητήρια και καλή σταδιοδρομία να έχεις μακριά απο την Ελλάδα...ασε μας εμάς εδω που ατυχησαμε να δώσουμε πανελλήνιες..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NicolasM

Νεοφερμένος

Ο NicolasM αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 115 μηνύματα.
Ο καθένας έχει τις προτεραιότητές του.
Προσωπικά,όσο εγωιστικό και εγωκεντρικό και αν είναι αυτό,έχω στην πρώτη θέση το επάγγελμα που θα ακολουθήσω και θα κάνω ότι περνάει από το χέρι μου για να γίνω μια σωστή επαγγελματίας στον τομέα,που εγώ διάλεξα.
Δεν αρνούμαι την διαφυγή. Δεν αρνούμαι όμως ούτε το γεγονός,ότι οι Έλληνες δεν θα ξεσηκωθούν,οπότε θυσία για το τίποτα δεν έχει νόημα. Ευκαιρίες για εξωτερικό υπάρχουν και φθινότερες από Ελλάδα καμιά φορά. Οπότε κανείς δεν είναι αναγκασμένος.
Και όσο για τα τμήματα εξωτερικού. Σιγά τις πανελλήνιες. Τέτοια ύλη βγάζεις κάθε εξάμηνο. Δεν είναι τραγικό κατόρθωμα. Get over it.

Δεν μίλησα για κατόρθωμα, ούτε θεωρώ ότι με τις πανελλήνιες μπορεί να διαφανεί η φοιτητική σταδιοδρομία κάποιου. Διαφωνώ ότι είναι εύκολη υπόθεση, όπως είπε και ο άνω, και θεωρώ ότι τις έχεις υποτιμήσει. Όμως αυτό είναι άσχετο. Το θέμα είναι ότι δεν είναι δίκαιο να δίνεται η δυνατότητα σε κάποιον ο οποίος αδιαφορούσε όλη την χρονιά να μπει στο "ίδιο" τμήμα με κάποιον ο οποίος αγωνίστηκε για αυτό. Σε σχετική ύλη, άσχετη ύλη, εύκολη, δύσκολη, δεν έχει ιδιαίτερη σημασία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Raiseonce

Δραστήριο μέλος

Ο Raiseonce αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πανόραμα (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 680 μηνύματα.
Δικαίωμα τους ειναι να κάνουν ο,τι θελουν αφου υπάρχει η δυνατότητα να σπουδάσουν στο εξωτερικό.Δε θα το έλεγα άδικο.Αλλά καλό είναι να μην υποτιμάνε όσους μπήκαν με πανελλήνιες.Όχι γιατί αυτοί που μπήκαν με πανελλήνιες είναι πιο έξυπνοι αλλά από σεβασμό στην προσπάθεια που κατέβαλαν για να πετύχουν σ αυτές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 892943

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Θα τρελαθώ! "Σιγά τις πανελλήνιες" λέει! "Τέτοια ύλη βγάζεις σ' ένα εξάμηνο" λέει! Κι αφού δεν είναι τραγικό κατόρθωμα γιατί δεν το δοκίμασες κι εσύ; Ό,τι δεν είναι τραγικό είναι κι εύκολα υλοποιήσιμο μας λες... Αλλά άλλα κάνεις!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 278211

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Έχουν ειπωθεί πολλά και βλέπω να υπάρχει πολύ χολή για όσους φοιτητές πέρασαν με πανελλήνιες στην Ελλάδα, ότι έχουν χαμηλότερου επιπέδου σπουδές, ότι πέρασαν μόνο και μόνο επειδή έκαναν φροντιστήρια ή επειδή ήταν καλοί παπαγάλοι. Να ζητήσουμε και συγγνώμη δηλαδή, που σπουδάζουμε εδώ κι όχι έξω. :confused: Λες και είχαμε επιλογή, μερικοί από εμάς.

Πραγματικά, εκνευρίζομαι όταν διαβάζω μηνύματα του τύπου "ΕΓΩ επειδή είμαι στο εξωτερικό, σπουδάζω σε καλύτερο πανεπιστήμιο από ότι ΕΣΕΙΣ στην Ελλάδα." Ναι, οκ πειστήκαμε. Στο εξωτερικό δεν υπάρχουν δηλαδή πανεπιστήμια της πλάκας και είναι πάντοτε όοοοοολα οργανωμένα και όλοι οι καθηγητές έχουν από 1 Νόμπελ, το λιγότερο. Αν το λέει κάποιος από μεγάλο και γνωστό πανεπιστήμιο, πάει στο διάλο, το δέχομαι. Όμως, να το λένε άτομα που σπουδάζουν σε πανεπιστήμια πάνω-κάτω τις ίδιας δυναμικής με τα δικά μας, ή ακόμα και κατώτερης, μου φαίνεται απλά αστείο. Εντάξει, σπουδάζεις στο εξωτερικό. Μην προσπαθείς να μας αποδείξεις ότι εμείς είμαστε άχρηστοι ενώ εσύ κάνεις κάτι πολύ σπουδαίο, γιατί το μόνο που καταφέρνεις είναι να μας κάνεις να γελάμε. Το πόσο καλός είναι ένας φοιτητής-επιστήμονας θα φανεί αλλού.

Και κάτι τελευταίο: κάποια στιγμή είχα στείλει ένα mail στο πανεπιστήμιο του Cambridge, ρωτώντας τους τι προϋποθέσεις χρειάζεται κάποιος για να γίνει δεκτός και αν αρκούν οι πανελλήνιες. Η απάντηση που είχα πάρει ήταν πως είναι δυνατόν να γίνει κάποιος δεκτός με απολυτήριο λυκείου βαθμού >19 και με βαθμό >19.5 στα σχετικά με τις σπουδές μαθήματα, τα οποία πρέπει να έχει δώσει σε πανελλήνιες. Τα συμπεράσματα δικά σας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Raiseonce

Δραστήριο μέλος

Ο Raiseonce αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πανόραμα (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 680 μηνύματα.
Οτι τέτοια ύλη βγάζεις σε ένα εξάμηνο ισχύει και με τα μαθήματα στα δικα μας πανεπιστήμια.
Η διαφορά όμως ειναι οτι στα μαθήματα της σχολής αρκει να γράψεις τη βάση και ξεμπέρδεψες.Δεν κυνηγάς το 10.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dr. No

Δραστήριο μέλος

Ο Dr. No αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Άγιος Δημήτριος (Αττική). Έχει γράψει 526 μηνύματα.
Θα σχολιάσω μόνο το τελευταίο που είπες.
Μην υποτιμάς τις πανελλήνιες.Αν δεν έχεις γράψει 19 σ αυτές δεν μπορείς να καταλάβεις τι παλούκι είναι.15 μπορεί να είναι εύκολο να γράψεις αλλα για 19 θα βγάλεις σπυρί στον κώλο.
Και οι εξετάσεις που ανέφερες πως έδωσες ειναι όπως οι κατατακτήριες που δίνουν παιδια και στην Ελλάδα.Μπορει να έχουν μια άλφα δυσκολία αλλά δεν είναι όπως οι πανελλήνιες.Πολλές φορές αρκεί να πιάσεις απλώς τη βάση ή λίγο πιο πανω από αυτήν στα μαθήματα που δίνεις και δε χρείαζεται να αριστεύσεις για να μπεις.

Για να μπεις π.χ ιατρική από την κατηγορία των πτυχιούχων ΑΕΙ, χρειάζεται να αριστεύσεις και στις κατατακτήριες (συναγωνίζονται χημικοί, βιολόγοι, φαρμακοποιοί κλπ. και όχι 18χρονα), ο ανταγωνισμός είναι πολύ μεγάλος και η ύλη υπερδιπλάσια των πανελλαδικών. Αν είσαι από ΤΕΙ όντως αρκεί να πιάσεις την βάση αλλά και εκεί διαγωνίζεται μεγάλος αριθμός πτυχιούχων και αξίζουν συγχαρητήρια σε αυτά τα παιδιά. Εν κατακλείδι η εισαγωγή στην ιατρική απαιτεί αριστη επίδοση είτε στις πανελλαδικές είτε στις κατατακτηριες εξετάσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top