Ιατρική στο εξωτερικό

okie_dokie

Νεοφερμένος

Η okie_dokie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Γενικά, δώσε μεγάλη προσοχή στο πρώτο κομμάτι της εξέτασης, αυτό της Λογικής.
ΥΠΑΡΧΕΙ τρόπος για να προετοιμαστείς γι'αυτό.Και είναι το μόνο για το οποίο δεν θα χρειαστεί να θυμάσαι την παραμικρή λεπτομέρεια της χημείας ή της βιολογίας, την οποία θα έχει πάρει το μάτι κάποιου άλλου εξεταζόμενου.Στη Λογική, με προσοχή και σωστή τακτική μπορείς να μαζέψεις πολλούς βαθμούς.
Έπειτα, πολλοί βαθμοί δίνονται στις ερωτήσεις Βιολογίας για την οποία φαντάζομαι χρειάζεται η πιο λεπτομερής προετοιμασία.
Λιγότεροι πόντοι για Μαθηματικά και Φυσική.Εδώ πραγματικά είναι λίγο παράξενη η φάση, γιατί πέφτουν περίεργα πράγματα ορισμένες φορές.Για απόφοιτο ελληνικού λυκείου, βέβαια, τις περισσότερες φορές είναι βατά parts.
Οι λιγότεροι πόντοι δίνονται στην Χημεία.Νομίζω 5-6/80 ή κάτι τέτοιο.

Το 11 παίζει να'ναι και το Α, αλλά δεν κόβω και τον λαιμό μου :p

Μάλιστα, ευχαριστώ, έχεις δώσεις κι εσύ παρόμοιες, ε;
Ήδη άρχισα να κάνω επανάληψη στα αγγλικά lol
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MixLazarKal

Νεοφερμένος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 76 μηνύματα.
Ενδιαφερομαι κ εγω για ιταλια σε αγγλοφωνο αλλα οι εξετασεις εχουν ηδη γινει οποτε θα το ψαξω για αλλου. Βεβαια αν ξαναγινουν εξετασεις για ιταλια θα ηθελα να συμμετεχω. Ηθελα πολυ στην ιταλια. Θα ηθελα πληροφοριες για αλλα καλα πανεπιστημια εξωτερικου ιατρικης. Σχετικα φτηνα με καλο επιπεδο γνωσης! Σας ευχαριστω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Joaquín

Διάσημο μέλος

Ο Joaquín αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,153 μηνύματα.
Ενδιαφερομαι κ εγω για ιταλια σε αγγλοφωνο αλλα οι εξετασεις εχουν ηδη γινει οποτε θα το ψαξω για αλλου. Βεβαια αν ξαναγινουν εξετασεις για ιταλια θα ηθελα να συμμετεχω. Ηθελα πολυ στην ιταλια. Θα ηθελα πληροφοριες για αλλα καλα πανεπιστημια εξωτερικου ιατρικης. Σχετικα φτηνα με καλο επιπεδο γνωσης! Σας ευχαριστω
Διάβασα ότι μπορεί να γίνουν και τον Σεπτέμβριο.
Παρακολούθησε αυτό το site, γίνεται συζήτηση για τη σχολή της Pavia και φυσικά αν ανακοινωθεί ότι θα πραγματοποιηθεί κι άλλη εξέταση τον Σεπτέμβιο, θα το ποστάρουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Στεφανία Ζγ

Νεοφερμένος

Η Στεφανία Ζγ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Τρίκαλα (Τρίκαλα). Έχει γράψει 57 μηνύματα.
Τι γνώμη έχετε για σπουδές Ιατρικής ή Φαρμακευτικής είτε στη Ρουμανία είτε στη Βουλγαρία; (δεν γνωρίζω πού υπάρχει το αντίστοιχο πανεπιστήμιο) Το σκέφτεται μια φίλη μου που δεν έμεινε ευχαριστημένη από τις πανελλήνιες και είπα να σας ρωτήσω. :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MixLazarKal

Νεοφερμένος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 76 μηνύματα.
Διάβασα ότι μπορεί να γίνουν και τον Σεπτέμβριο.
Παρακολούθησε αυτό το site, γίνεται συζήτηση για τη σχολή της Pavia και φυσικά αν ανακοινωθεί ότι θα πραγματοποιηθεί κι άλλη εξέταση τον Σεπτέμβιο, θα το ποστάρουν.
Οσον αφορα το site .. ΝΟΤ FOUND.. Ευχαριστώ πολυ παντος και το Pavia University ειναι μια απο τις επιλογες μου.. Δεν μπορεσα να βρω στο site του πανεπιστημιου πληροφοριες για τα διδακτρα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Joaquín

Διάσημο μέλος

Ο Joaquín αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,153 μηνύματα.
Οσον αφορα το site .. ΝΟΤ FOUND.. Ευχαριστώ πολυ παντος και το Pavia University ειναι μια απο τις επιλογες μου.. Δεν μπορεσα να βρω στο site του πανεπιστημιου πληροφοριες για τα διδακτρα..
https://www.medschool.it

Δεν έβαλα το https://, στο προηγούμενο λινκ.
Διορθώθηκε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MixLazarKal

Νεοφερμένος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 76 μηνύματα.
https://www.medschool.it

Δεν έβαλα το https://, στο προηγούμενο λινκ.
Διορθώθηκε.
Χιλια ευχαριστω! Η αληθεια ειναι οτι ηθελα και θεματα παλαιοτερων ετων για εξασκηση. Απο ποιοτητα σπουδων καλη?

Διάβασα ότι μπορεί να γίνουν και τον Σεπτέμβριο.
Παρακολούθησε αυτό το site, γίνεται συζήτηση για τη σχολή της Pavia και φυσικά αν ανακοινωθεί ότι θα πραγματοποιηθεί κι άλλη εξέταση τον Σεπτέμβιο, θα το ποστάρουν.
Εννοεις κατι τετοιο; https://www.eurostudies.gr/el/eurost...-eisagogikes-eksetaseis-ton-italikon-aei.html
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Joaquín

Διάσημο μέλος

Ο Joaquín αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,153 μηνύματα.
Χιλια ευχαριστω! Η αληθεια ειναι οτι ηθελα και θεματα παλαιοτερων ετων για εξασκηση. Απο ποιοτητα σπουδων καλη?
Τσέκαρε εδώ, και κάπου θα τα βρεις.Από το 2011 υπάρχει η εξέταση, οπότε τα θέματα που θα βρεις δεν θα είναι πολλά.Όμως μπορείς να βρεις και το syllabus(το έχω ποστάρει σε προηγούμενη σελίδα) και να ξεκινήσεις να προετοιμάζεσαι με βάση την εξεταστέα ύλη(η οποία άλλοτε ξεφεύγει από τα λυκειακά μαθήματα, άλλοτε όχι).
Για της Pavia έχω διαβάσει πολύ καλά σχόλιο, όπως και για το La Sapienza της Ρώμης.Για τα υπόλοιπα δεν ξέρω και πολλά ή απλά δεν θυμάμαι, ψάξε :P

Α, μάλιστα!Απ'ότι κατάλαβα, περιμένουν αύριο την απόφαση του υπουργείου και θα γίνουν εξετάσεις και τον Σεπτέμβριο;Κάτι τέτοιο :P Τέλος πάντων, βρες ένα καλό γραφείο και πάρε πληροφορίες.;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MixLazarKal

Νεοφερμένος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 76 μηνύματα.
Τσέκαρε εδώ, και κάπου θα τα βρεις.Από το 2011 υπάρχει η εξέταση, οπότε τα θέματα που θα βρεις δεν θα είναι πολλά.Όμως μπορείς να βρεις και το syllabus(το έχω ποστάρει σε προηγούμενη σελίδα) και να ξεκινήσεις να προετοιμάζεσαι με βάση την εξεταστέα ύλη(η οποία άλλοτε ξεφεύγει από τα λυκειακά μαθήματα, άλλοτε όχι).
Για της Pavia έχω διαβάσει πολύ καλά σχόλιο, όπως και για το La Sapienza της Ρώμης.Για τα υπόλοιπα δεν ξέρω και πολλά ή απλά δεν θυμάμαι, ψάξε :P


Α, μάλιστα!Απ'ότι κατάλαβα, περιμένουν αύριο την απόφαση του υπουργείου και θα γίνουν εξετάσεις και τον Σεπτέμβριο;Κάτι τέτοιο :P Τέλος πάντων, βρες ένα καλό γραφείο και πάρε πληροφορίες.;)
Ευχαριστω και παλι!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Joaquín

Διάσημο μέλος

Ο Joaquín αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,153 μηνύματα.
Ευχαριστω και παλι!
Αν θέλεις, έχω μαζέψει υλικό προετοιμασίας για τις εξετάσεις σύμφωνα με το syllabus.Μπορώ να στο στείλω.

εδιτ: ψέμματα, τα'χω διαγράψει δυστυχώς :P
εδιτ 2: μόλις τα βρήκα, τελικά, αν θες να στα στείλω, πμ :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

SelfControl

Νεοφερμένος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 12 μηνύματα.
Παιδιά θέλω και εγώ να ρωτήσω με τη σειρά μου για σπουδές ιατρικής στο εξωτερικό. Βασικά, έχω απορρίψει όλες τις Βαλκανικές χώρες και είμαι ανάμεσα σε Σουηδία, Δανία και Ιρλανδία! Ποια είναι η γνώμη σας για την κάθε χώρα? Ποια θεωρείτε καλύτερη? Τι χρειάζομαι για να πάω να σπουδάσω σε κάθε μία από αυτές? :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vasilakis13

Δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 717 μηνύματα.
εγω το μονο που ξερω ειναι οτι η σουηδια εχει σχετικα ευκολη γλωσσα .ειναι ο αδερφος ενος φιλου μου εκει και κανει ειδικοτητα σε νοσοκομειο. η σουηδια ειναι καλη επιλογη γιατι μπορεις να βρεις και μετα θεση για ειδικοτητα και αργοτερα κανονικη θεση γιατρου με καλα χρηματα(βεβαια και το κοστος ζωης ειναι αναλογως υψηλο) .Επισης η σουηδια ειναι μια χωρα που βοηθα τους ξενους στην ενταξη,σου βρισκει δουλεια και σπιτι οταν πας να εγκατασταθει .παντως αυτο που μου λεει ο φιλος μου ειναι οτι το κλιμα ειναι παρα πολυ καταθλιπτικο,ηλιο δεν βλεπουν σχεδον ποτε,συνεχεια κρυο και χιονια. Για δανια ειχα ακουσει οτι εχει καλο επιπεδο σπουδων αλλα δεν ειμαι σιγουρος αν εχει αποκατασταση.
εισαι ακομα πρωτη λυκειου ομως,γιατι απορριπτεις τις σπουδες σε καποιο πανεπιστημιο της ελλαδας?το επιπεδο στα ελληνικα πανεπιστημια δεν ειναι τοσο χαμηλο ωστε να αναγκαστεις να στραφεις στο εξωτερικο και εχεις αρκετο καιρο να προετειμαστεις καλα για πανελλαδικες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SelfControl

Νεοφερμένος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 12 μηνύματα.
εγω το μονο που ξερω ειναι οτι η σουηδια εχει σχετικα ευκολη γλωσσα .ειναι ο αδερφος ενος φιλου μου εκει και κανει ειδικοτητα σε νοσοκομειο. η σουηδια ειναι καλη επιλογη γιατι μπορεις να βρεις και μετα θεση για ειδικοτητα και αργοτερα κανονικη θεση γιατρου με καλα χρηματα(βεβαια και το κοστος ζωης ειναι αναλογως υψηλο) .Επισης η σουηδια ειναι μια χωρα που βοηθα τους ξενους στην ενταξη,σου βρισκει δουλεια και σπιτι οταν πας να εγκατασταθει .παντως αυτο που μου λεει ο φιλος μου ειναι οτι το κλιμα ειναι παρα πολυ καταθλιπτικο,ηλιο δεν βλεπουν σχεδον ποτε,συνεχεια κρυο και χιονια. Για δανια ειχα ακουσει οτι εχει καλο επιπεδο σπουδων αλλα δεν ειμαι σιγουρος αν εχει αποκατασταση.
εισαι ακομα πρωτη λυκειου ομως,γιατι απορριπτεις τις σπουδες σε καποιο πανεπιστημιο της ελλαδας?το επιπεδο στα ελληνικα πανεπιστημια δεν ειναι τοσο χαμηλο ωστε να αναγκαστεις να στραφεις στο εξωτερικο και εχεις αρκετο καιρο να προετειμαστεις καλα για πανελλαδικες

Ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες που μου έδωσες... Δεν έχω απορρίψει την Ελλάδα, απλώς κοιτάζω που μπορώ να σπουδάσω στο εξωτερικό. Σαφώς η Ελλάδα αποτελεί επιλογή μου απλώς θα προτιμούσα να σπουδάσω στο εξωτερικό διότι σκοπεύω να ζήσω μόνιμα σε κάποια χώρα του εξωτερικού.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

delirium k

Νεοφερμένος

Η delirium k αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Σλοβακία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Καλησπερα σε ολους.απανταω εδω ως φοιτητρια ιατρικης εξωτερικου με σκοπο να δωσω τις πληροφοριες σε σχεση με τα οσα εχω ζησει εγω μεχρι τωρα αλλα και να ζητησω και εγω αντιστοιχα. Στην ελλαδα ημουν για ενα ετος φοιτητρια κτηνιατρικης.εμεινα εκτος των ιατρικων σχολων για 11 μορια και οι δικοι μου(γιατροι και οι 2)με απετρεψαν απο το να ξαναδωσω πανελληνιες.ετσι βρεθηκα στο safarik university of kosice στην σλοβακια οπου κα ζω και φοιτω εδω και τρια χρονια.ο λογος που επελεξα την σλοβακια? το γεγονος οτι ο κατα 3 χρονια μεγαλυτερος ξαδερφος μου μεταα πο 2 αποτυχημενα χρονια σπουδων φαρμκαευτικης την αγγλια σπουδαζε εδω. αν και τα πραγματα ξεκινησαν θετικα τα τελευταια χρονια εχουν αρχισει να παιρνουν αρνητικη τροπη...κατ αρχας πρεπει να εξηγησω πως στα πανεπιστην\μια της κεντρικης ευρωπης (δε γνωριζω για τα βαλκανια)η επικινδυνη ζωνη για να χασεις ετος ειναι τα τρια πρωτα χρονια.οι εξετασεις περιλαμβανουν τοσο γραπτο οσο και προφορικο τμημα και εχεις δυνατοτητα το καθε μαθημα να το εξεταστεις 3 φορες μεσα στο ετος που το διδασκεσαι και αλλες 2 στονεπομενο χωρις συτο να σημαινει οτι ειναι επιτρεπτες ολες οι μεταφορες.αυτο αφ ενος γτ καθε νμαθημα αποτιμαται σε ενα καθορισμενο αριθμο ποντων και μπορεις να μεταφερεις μεχρι και 12 ενω καποια μαθηματα ειναι αλυσιδα που σημαινει οτι αν δεν εχεις περασει καποιο μαθημα ισως δε μπορεις να παρακολουησεις καποιο του επομενου ετους γεγονος που συνεπαγεται απωλεια ποντων και ισως και χασιμο χρονιας.το επιπεδο σπουδων ειναι μετριο με καποια departments να γελοιοποιουν πληρως το αντικειμενο τους και καποια να το κανουν ανουσιως δυσκολο.τα τελευταια χρονια που το πανεπιστημιο εχει δεχτει μεγαλο αριθμο μεταγραφων απο μπρστισλαβα τσεχια και ουγγαρια το επιπεδο σπουδων εχει υποστει και αλλη καμψη.αυτο βεβαια δε σημαινει οτι δεν εξακολουθει να το διατηρει υψηλοτερα του πανεπιστηνιου της μπρατισλαβας οπως μαθαινω απο φιλους που βρισκονται εκει. Επισης κατι ακομα που χει παρατηρηθει απο ολους ειναι η υπερδυσκολευση των μαθξματων του πρωτου ετους ετσι ωστε να πραγματοποιειται ενα ξεσκαρταρισμα των φοιτητων σε συντομο χρονο.γενικα πλεον ειναι κοινος τοπος πως ο χρυσος αοωνας της σλοβακιας εχει παρελθει και γενικα δε προτεινεται η επιλογη της χωρας για πρωτοετεις φοιτητες
Αν καποιος εχει περαιτερω αποριες ευχαριστως να βοηθησω.εγω θα ηθελα απο τη μερια μου οποιος εχει να εκφρασει μοα.σοβαρη αποψη για τα πανεπιστημια της βουλγαριας και κυριως της σοφια σε σχεση με μεταγραφες και τις σπουδες εκει.ευχαριστω πολυ και συγνωμη για τα ορθογραφικα ειμαι απο κινξτο και μπλοκαρει το πληκτρολογιο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Em_19011

Νεοφερμένος

Η Em_19011 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 52 μηνύματα.
Μια γνωμη για το Comenius στην Μπρατισλαβα;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gina54

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Γεωργία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Σλοβακία (Ευρώπη). Έχει γράψει 161 μηνύματα.
Μια γνωμη για το Comenius στην Μπρατισλαβα;;
Σπουδάζω ιατρική στη Μπρατισλάβα.Τελειώνω το δευτερο έτος.Στο πρώτο έτος όλα καλά (αν και τώρα ακόμα και εκεί δυσκολεύουν).Στο δεύτερο και μετά ένα πράγμα θα σου πω...αν έχεις το κουράγιο να διαβάζεις ατελείωτες ώρες, να ξεχάσεις καλοκαίρια και διακοπές και αν έχεις γερά νεύρα να μην πάθεις νευρικό κλονισμο, έλα στο comenius.Από προσωπική εμπειρία θα σου έλεγα μακριά, πάνω απόλα η ψυχική ηρεμία και όποιος θέλει να γίνει καλός θα γίνει από οποιοδήποτε παν/μιο!:) Comenius και λεξοτανιλ πάνε πακέτο :P.Τέλος μην ακούς τι σου λένε οι παλαιότεροι φοιτητές γιατί από φέτος έχουν αλλάξει όλα ριζικά και προβλέπονται και άλλες αλλαγές στο πρότυπο του παν/μιου του καρόλου στην Τσεχία και των Γερμανικών παν/μιων (π.χ αν χρωστάς ένα μάθημα δεν μπορείς να περάσεις στο επόμενο έτος και πλεον άκουσα δεν μπορεις ουτε καν να το επαναλάβεις αλλά σε διώχνουναπό το παν/μιο, δινεις ξανά εισαγωγικές και ξαναπηγαίνεις στο πρώτο).
Είναι καλό πανεπιστήμιο αλλά για πολύ διαβαστερούς και με γερά νεύρα φοιτητές!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dr. No

Δραστήριο μέλος

Ο Dr. No αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Άγιος Δημήτριος (Αττική). Έχει γράψει 526 μηνύματα.
Δηλαδή και με λίγα λόγια το Comenius είναι μόνο για διάνοιες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

El_Greko

Νεοφερμένος

Ο El_Greko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 89 μηνύματα.
Εχω μεγαλη περιεργεια να δω τι ειδους διαβασμα κανουν οι Ελληνες φοιτητες που σπουδαζουν ιατρικη σε χωρες οπως βουλγαρια,ρουμανια,σλοβακια κτλ.Απο την στιγμη που πληρωνουν διδακτρα,δεν συμφερει τους πρυτανεις της εκαστοτε ιατρικης να μην περνανε ευκολα τους αλλοδαπους φοιτητες εφ'οσον σκανε χοντρα φραγκα,καθως δεν ειναι σωφρον τους πελατες τους(δλδ αλλοδαπους φοιτητες)να τους μπριζονουν και να φευγουν να πηγαινουν σε καποιας αλλης πολης την ιατρικη,η σε καποιας αλλης χωρας την ιατρικη.Αντε να τους καθυστερησουν κανενα 6μηνο επιπλεον για να βγαλει η σχολη παραπανω φραγκα,η να αναγκαστει ο φοιτητης να λαδωσει καθηγητες κτλ ωστε να περασει το μαθημα,καθως σε τετοιες χωρες οι μισθοι καθηγητων πανεπιστημιων δεν ειναι και οι καλυτεροι.Να που πεις οτι ζοριζεσαι επειδη θες να μαθεις οσα πιο πολλα μπορεις,να το δεχτω ευχαριστως,γιατι σαφως υπαρχουν τετοια ατομα.Να μου λες ομως οτι πρεπει να παρεις benzos για να περασεις το μαθημα,hell,just can't believe it.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gina54

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Γεωργία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Σλοβακία (Ευρώπη). Έχει γράψει 161 μηνύματα.
Δηλαδή και με λίγα λόγια το Comenius είναι μόνο για διάνοιες.

Και για χοντροματσωμένους...μέχρι το τρίτο έτος όμως μετά φεύγουν!:P

Εχω μεγαλη περιεργεια να δω τι ειδους διαβασμα κανουν οι Ελληνες φοιτητες που σπουδαζουν ιατρικη σε χωρες οπως βουλγαρια,ρουμανια,σλοβακια κτλ.Απο την στιγμη που πληρωνουν διδακτρα,δεν συμφερει τους πρυτανεις της εκαστοτε ιατρικης να μην περνανε ευκολα τους αλλοδαπους φοιτητες εφ'οσον σκανε χοντρα φραγκα,καθως δεν ειναι σωφρον τους πελατες τους(δλδ αλλοδαπους φοιτητες)να τους μπριζονουν και να φευγουν να πηγαινουν σε καποιας αλλης πολης την ιατρικη,η σε καποιας αλλης χωρας την ιατρικη.Αντε να τους καθυστερησουν κανενα 6μηνο επιπλεον για να βγαλει η σχολη παραπανω φραγκα,η να αναγκαστει ο φοιτητης να λαδωσει καθηγητες κτλ ωστε να περασει το μαθημα,καθως σε τετοιες χωρες οι μισθοι καθηγητων πανεπιστημιων δεν ειναι και οι καλυτεροι.Να που πεις οτι ζοριζεσαι επειδη θες να μαθεις οσα πιο πολλα μπορεις,να το δεχτω ευχαριστως,γιατι σαφως υπαρχουν τετοια ατομα.Να μου λες ομως οτι πρεπει να παρεις benzos για να περασεις το μαθημα,hell,just can't believe it.
Άμα δεν είσαι από αυτούς που έχουν γονείς γιατρούς και σκάνε χοντρά φράγκα για να βγει ο άχρηστος κανακάρης τους επίσης γιατρός (χωρίς να έχει τα προσόντα) και να κληρωνομήσει το ιατρίο ή την κλινική, πρέπει να διαβάζεις άπειρες ώρες και το άγχος είναι πολύ μεγάλο μη σου φάνε οι πληρωμένοι τη θέση.(Αν και στον τομέα τον πληρωμών τουλάχιστον στο comenius πλεον είναι πιο δυσκολο να λαδώσεις απ'ότι παλαιότερα).Όσον αφορά εμένα, επειδή δεν είμαι στην κατηγορία που προανέφερα φτήνω αίμα καθημερινά για να παραμείνω στο πανεπιστήμιο και οι ώρες διαβάσματος είναι ατελείωτες.Πίστεψέ με πρέπει να διαβαζεις πολύ περισσότερο από ότι στην Ελλάδα και έχεις πολύ περισσότερο άγχος.(Βάλτε όσες αρνητικές θέλετε :D)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Em_19011

Νεοφερμένος

Η Em_19011 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 52 μηνύματα.
Να ψαχτω σε Αγγλια/Γερμανια/Ιταλια;; Ευχαριστω πολυ για τις γνωμες περι Μπρατισλαβας με βοηθησατε αρκετα!! Ειμαι σε πολυ κρισιμη φαση και πρεπει εντος εβδομαδας να επικοινωνησω με το πανεπιστημιο που θα αποφασισω...:/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top