Ιατρική στο εξωτερικό

Αετός

Νεοφερμένος

Ο Αετός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 39 μηνύματα.
Δυστυχως δε συγκεντρωσα τα απαρίτητα μόρια ώστε να μπω σε μια ελληνικη ιατρικη σχολη η οποία είναι θεωρητικα πιο εύκολη από όλες (δίνεις όσα μαθηματα θελεις όποτε θέλεις,, διαβασμα απο σημειωσεις κομματων, καταλήψεις το μισό χρόνο). Αν πάω τελικα σε μια ιατρικη του εξωτερικου οποια να ναι αυτη το ξέρω οτι θα αντιμετωπισω πιο δύσκολες συνθηκες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gina54

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Γεωργία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Σλοβακία (Ευρώπη). Έχει γράψει 161 μηνύματα.
Είμαι στο 6ο έτος ιατρική στην Μπρατισλάβα. Με όσα βλέπω να γίνονται κάθε χρόνο θα σου έλεγα "μακριά από εδώ". Εύκολο το 1ο έτος, αλλά μετά κατευθείαν στα δύσκολα. Το σκεπτικό είναι το εξής: Παίρνουμε όσο πιο πολλούς μπορούμε (για αυτό εισαγωγικές περνάνε όλοι εύκολα) ώστε να γεμίσουμε χρήμα, και μετά από το 2ο έτος κόβουμε αβέρτα μιας και δεν χωράνε τόσοι πολλοί στις κλινικές που ξεκινάνε από το 3ο έτος και μετά. Μια αρπαχτή ουσιαστικά...Ναι, οκ όποιος διαβάζει έχει πιθανότητες να προχωρήσει, αλλά το σίγουρο είναι ότι θα ζει μέσα στο άγχος, ενώ και τα φαινόμενα κατάφωρης αδικίας συμβαίνουν συνέχεια. Αν τέλειωνα τώρα το λύκειο, θα πήγαινα Βουλγαρία. Ίδιο διάβασμα αλλά δίκαια αντιμετώπιση και λιγότερο άγχος. Ψυχική ηρεμία πάνω από όλα και όποιος θέλει να γίνει καλός γιατρός θα γίνει όπου και αν τελειώσει.
Πωπω..με φοβίζουν αυτά που λες γιατί φέτος πάω δεύτερο έτος στην ιατρικη στη Μπρατισλάβα.Δε φοβάμαι το πολύ διάβασμα αλλά μαρέσει να ξέρω τι έχω να αντιμετωπίσω.Ειδικά από φέτος μας είπαν ότι τα πράγματα γίνονται ακόμη και πιο αυστηρά και θέλει γερά νεύρα να τα καταφέρεις...:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

hurricane

Διάσημο μέλος

Η supergirl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,573 μηνύματα.
Δυστυχως δε συγκεντρωσα τα απαρίτητα μόρια ώστε να μπω σε μια ελληνικη ιατρικη σχολη η οποία είναι θεωρητικα πιο εύκολη από όλες (δίνεις όσα μαθηματα θελεις όποτε θέλεις,, διαβασμα απο σημειωσεις κομματων, καταλήψεις το μισό χρόνο). Αν πάω τελικα σε μια ιατρικη του εξωτερικου οποια να ναι αυτη το ξέρω οτι θα αντιμετωπισω πιο δύσκολες συνθηκες.

ναι πείτε ότι οι ελληνικές ιατρικές τώρα είναι γελοίες μπροστά στις ιατρικές που πάνε αυτοί που δεν περνάνε εδώ....:confused::worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

zizanio777

Νεοφερμένος

Ο zizanio777 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 32 μηνύματα.
γελοίες δεν είναι...Η ιατρική έξω όμως (τουλάχιστον για bratislava) γίνετε με τα χρονια όλο και πιο απαιτητική...Πιστεύω ότι θέλουν να φτάσουν το επίπεδο του πανεπιστημιου του καρόλου της τσεχίας. Έξω η θα πάρεις πτυχίο στα 6 χρονια με πολύ άγχος η ξεχνα το. Φοιτητική ζωή δεν υπάρχει η όσο υπάρχει χρόνο με τον χρόνο γίνετε λιγότερη...Καλύτερα βουλγαρία...εξαρτάται βεβαια από το ποσο το θέλεις και του τι επίπεδο μαθητής ήσουνα. Αν ήσουνα καλός τότε Καρόλου και μετά Κομένιους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

hurricane

Διάσημο μέλος

Η supergirl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,573 μηνύματα.
γελοίες δεν είναι...Η ιατρική έξω όμως (τουλάχιστον για bratislava) γίνετε με τα χρονια όλο και πιο απαιτητική...Πιστεύω ότι θέλουν να φτάσουν το επίπεδο του πανεπιστημιου του καρόλου της τσεχίας. Έξω η θα πάρεις πτυχίο στα 6 χρονια με πολύ άγχος η ξεχνα το. Φοιτητική ζωή δεν υπάρχει η όσο υπάρχει χρόνο με τον χρόνο γίνετε λιγότερη...Καλύτερα βουλγαρία...εξαρτάται βεβαια από το ποσο το θέλεις και του τι επίπεδο μαθητής ήσουνα. Αν ήσουνα καλός τότε Καρόλου και μετά Κομένιους.
κοίτα, καλά κάνει. γενικά σαν επιστήμη για να τη μάθεις θέλει διάβασμα και δεν βγαίνει έτσι απλά. αλλά το σχόλιο που διάβασα του τύπου
μια ελληνικη ιατρικη σχολη η οποία είναι θεωρητικα πιο εύκολη από όλες (δίνεις όσα μαθηματα θελεις όποτε θέλεις,, διαβασμα απο σημειωσεις κομματων, καταλήψεις το μισό χρόνο).

είναι υπερβολικό.
αυτά που λέει δεν ισχύουν. αρχίσαμε μου φαίνεται πάλι να εκμηδενίζουμε καθε τι δικό μας.

και γενικά μην αρχίσετε πάλι αυτή τη διαφωνία, δεν καταλήγει πουθενά. κανείς δεν έχει φοιτήσει και στη μπρατισλάβα και στη βουλγαρία και σε όλες τις ιατρικές της ελλάδας, για να το παίζει εξπέρ στο τι δουλειά γίνεται στη καθεμία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

zizanio777

Νεοφερμένος

Ο zizanio777 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 32 μηνύματα.
Σωστό...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Joaquín

Διάσημο μέλος

Ο Joaquín αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,153 μηνύματα.
Αν υπάρχει κάποιος/α που θα σπουδάσει φέτος στο Plovdiv(Φιλιππούπολη), ας μου στείλει πμ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kris1994

Νεοφερμένος

Ο kris1994 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Άλλος για αγγλόφωνο ιατρικής στην Φιλιππούπολη???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

hurricane

Διάσημο μέλος

Η supergirl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,573 μηνύματα.
Άλλος για αγγλόφωνο ιατρικής στην Φιλιππούπολη???

1... 2... 3.... εκλεισε!!

ρε παιδιά σα να είναι δημοπρασία:hehe:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christosxanthi

Δραστήριο μέλος

Ο christosxanthi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 456 μηνύματα.
Δυστυχως δε συγκεντρωσα τα απαρίτητα μόρια ώστε να μπω σε μια ελληνικη ιατρικη σχολη η οποία είναι θεωρητικα πιο εύκολη από όλες (δίνεις όσα μαθηματα θελεις όποτε θέλεις,, διαβασμα απο σημειωσεις κομματων, καταλήψεις το μισό χρόνο). Αν πάω τελικα σε μια ιατρικη του εξωτερικου οποια να ναι αυτη το ξέρω οτι θα αντιμετωπισω πιο δύσκολες συνθηκες.
Να είσαι σίγουρος ότι μια σχολή στην οποία ο τελευταίος που μπαίνει έχει βγάλει πάνω από 18.500 μόρια είναι πολύ πιο απλή από σχολές που μαζεύουν αυτούς που απέτυχαν εδώ:P Δεν θέλω να μειώσω τα παιδιά αυτά Π.χ. γνωρίζω άτομο στην Μπρατισλάβα, το οποίο και έχει πάρει στα σοβαρά την σχολή και διαβάζει και πιστεύω θα γίνω καλός συνάδελφος(γιατρός).. Όμως με το να απαξιάς τς Ιατρικές εδώ μου θυμίζεις την παροιμία :'' όσα δν φτάνει η αλεπού τα κάνει κρεμαστάρια'' και φαίνεσαι τραγελαφικός...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

zizanio777

Νεοφερμένος

Ο zizanio777 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 32 μηνύματα.
Η μεγαλύτερη μαλακία που γίνεται σε ιατρικές του εξωτερικού είναι οτι ΟΛΗ η ανατομια δίνεται ως ενα μάθημα, που για να το περάσεις πρέπει να περάσεις γραπτες εξετάσεις, εξεταση στο πτώμα και προφορική εξέταση.Ξεπερνάει την ανθρωπινη βλακεία...Ανούσιο και επιπόλαιο...και όταν ρώτησα τον καθηγητή μου λέει οτι είναι στο tradition του πανεπιστημιου(μη χέσω...)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Meyfire

Νεοφερμένος

Η Meyfire αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Γεια σας παιδιά!
Ένα πολύ κοντινό μου πρόσωπο ενδιαφερέται για ιατρική στο εξωτερικό. δίνει τώρα πανελλήνιες αλλά τα πράγματα είναι λίγο αβέβαια.. Επειδή μόνο η ιατρική τον ενδιαφέρει το σκέφτεται και για εξωτερικό.
Θα ήθελα λοιπόν τα φώτα σας σε ότι αφορά διάφορες σχολές ιατρικής (τρόπος εισαγωγής, προσθεσμίες και δίδακτρα αν γνωρίζετε, αυτά πρωτίστως). Αναμένω φυσικά ότι οι περισσότεροι θα αναφερθούν στην Ιταλία και τις Βαλκανικές χώρες. Θα ήθελα όμως να μου πει όποιος γνωρίζει τίποτα για Ιατρική στην Κύπρο. Γνωρίζω την ύπαρξη του St. George's University of London στην Κύπρο (φοιτεί μια φίλη μου εκεί), αλλά δέχονται μόνο μετά από κάποιο άλλο παρεμφερές Bachelor.. Μήπως υπάρχει και καμιά άλλη Ιατρική εκεί που μου διαφεύγει?
Ευχαριστώ πολύ..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

okie_dokie

Νεοφερμένος

Η okie_dokie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Γνωρίζει κανείς τη προετοιμασία χρειάζεται να κάνω για τις εισαγωγικές εξετάσεις για αγγλόφωνα τμήματα στην Ιταλία;
Πιστεύω με όσα αποκόμισα από τη θετική φέτος, στα πολλαπλής βιολογίας/χημείας και φυσικής/μαθηματικών θα τα πάω καλά. :Ρ Όσον αφορά τα γενικής γνώσης όμως; :worry: Κι επιπλέον, στην Αθήνα, υπάρχουν κέντρα προετοιμασίας. Λογικά θα έχουν ένα προβάδισμα...
Πως μπορώ να μάθω για παλιότερα θέματα κλπ;

Ενδιαφέρομαι για το ακαδημαϊκό έτος 2014/2015, οι εξετάσεις θα γίνουν Απρίλιο του 2014.

Κάπου διάβασα, ότι με ένα πιστοποιητικό TOEFL ή IELTS παίρνεις επιπλέον βαθμό, ισχύει; Άμα τις έχει δώσει, κανείς αυτές τις εξετάσεις, ας μου απαντήσει. Καίγεται η γούνα μου :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Xx-Giota-xX

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Γιώτα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 156 μηνύματα.
Γνωρίζει κανείς τη προετοιμασία χρειάζεται να κάνω για τις εισαγωγικές εξετάσεις για αγγλόφωνα τμήματα στην Ιταλία;
Πιστεύω με όσα αποκόμισα από τη θετική φέτος, στα πολλαπλής βιολογίας/χημείας και φυσικής/μαθηματικών θα τα πάω καλά. :Ρ Όσον αφορά τα γενικής γνώσης όμως; :worry: Κι επιπλέον, στην Αθήνα, υπάρχουν κέντρα προετοιμασίας. Λογικά θα έχουν ένα προβάδισμα...
Πως μπορώ να μάθω για παλιότερα θέματα κλπ;

Ενδιαφέρομαι για το ακαδημαϊκό έτος 2014/2015, οι εξετάσεις θα γίνουν Απρίλιο του 2014.

Κάπου διάβασα, ότι με ένα πιστοποιητικό TOEFL ή IELTS παίρνεις επιπλέον βαθμό, ισχύει; Άμα τις έχει δώσει, κανείς αυτές τις εξετάσεις, ας μου απαντήσει. Καίγεται η γούνα μου :P

Λοιπόν καταρχάς δεν γνωρίζω κάτι για τα αγγλόφωνα τμήματα στην Ιταλία...ΑΛΛΑ
το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι ένα τηλεφώνημα σε γραφεία που στέλνουν παιδιά στο εξωτερικό.Επειδή σπουδάζω και γω έξω με βοήθησαν αρκετά με τα χαρτιά μου και είμαι 100% σίγουρη οτι στέλνουν και Ιταλία στα αγγλόφωνα τμήματα.Σίγουρα δεν θέλω να κάνω διαφήμιση ή να 'σπρώξω' παιδιά να καταφύγουν σε γραφεία αλλά το να φύγεις έξω είναι πολύπλοκη διαδικασία και αυτοί βοηθάνε αρκετά...

Υ.Σ Ο πατέρας μου σπούδασε Ιταλία και ένα θα σου πω...ΕΥΧΟΜΑΙ να έχουν αλλάξει τα πράγματα απο τότε :/:

https://www.globaledu.gr/
https://universal.edu.gr/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

carpe_nochtem

Πολύ δραστήριο μέλος

Η carpe_nochtem αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 943 μηνύματα.
Αν δεν έχεις όρεξη να σπαταλάς τσάμπα χρήματα,μπορείς να στείλεις κατευθείαν τις ερωτήσεις σου με e-mail στο πανεπιστήμιο. Θα σου απαντήσουν το ίδιο ή και ίσως περισσότερο αναλυτικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Joaquín

Διάσημο μέλος

Ο Joaquín αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,153 μηνύματα.
Δεν θέλω να σε ξενερώσω-πολύ-, αλλά οι εξετάσεις για την εισαγωγή στα αγγλόφωνα για το ακαδημαικό έτος 2013-2014 έγιναν μέσα Απριλίου.
Ενώ μέχρι πέρυσι γινόταν τον Σεπτέμβριο, φέτος άλλαξε.
ΔΕΝ γνωρίζω αν θα προκυρηχθούν κι άλλες θέσεις και αν θα υπάρξει εξεταστική τον Σεπτέμβριο πάλι.
Μπορείς να ενημερωθείς στο medschool.it, είναι καλό site.
Η εξέταση λέγεται IMAT, και δεν έχουν εκδοθεί ακόμη βιβλία προετοιμασίας.Παρόλα αυτά, υπάρχει syllabus και μπορείς να βρεις μόνος σου το υλικό στο ίντερνετ και σε βιβλία.Επίσης, μπορείς να χρησιμοποιήσεις και βιβλία προετοιμασίας για BMAT.

ΕΔΙΤ: Τώρα είδα ότι θες για το 14-15.Τότε είσαι οκ.
Ναι, υπάρχουν κάποιοι νέοι κανονισμοί όσον αφορά την βαθμολογία.

ΕΠΙΣΗΣ: Πρόσεξε σε ποιο γραφείο θα απευθυνθείς και ΑΝ.Μερικοί είναι λαμόγια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

okie_dokie

Νεοφερμένος

Η okie_dokie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Εντάξει, θα περιμένω να βγουν τα αποτέλεσματα των πανελλαδικών, οι βάσεις και θα το συζητήσω περαιτέρω μετά και με τους δικούς μου.
Αλλά το θέλω πολύ, και όσον αφορά διαμερίσματα και έξοδα, έψαξα κιόλας για τιμές κατοίκησης, θα βγουν λίγο ακριβότερα από στην Ελλάδα.
Το επίπεδο των εξετάσεων είναι πιο εύκολο από ότι των πανελλαδικών, θα προσπαθήσω όπως και να ΄χει, δεν έχω και πολλά να ΄χασω. :/:

Υ.Σ Ο πατέρας μου σπούδασε Ιταλία και ένα θα σου πω...ΕΥΧΟΜΑΙ να έχουν αλλάξει τα πράγματα απο τότε :/:

γιατί το λες αυτό ; :eek:

Παρόλα αυτά, υπάρχει syllabus και μπορείς να βρεις μόνος σου το υλικό στο ίντερνετ και σε βιβλία.Επίσης, μπορείς να χρησιμοποιήσεις και βιβλία προετοιμασίας για BMAT.
Μπορώ να βρω τα βιβλία σε βιβλιοπωλεία;
σορρυ κιόλας, αλλά τι είναι το syllabus; :redface:

Αν δεν έχεις όρεξη να σπαταλάς τσάμπα χρήματα,μπορείς να στείλεις κατευθείαν τις ερωτήσεις σου με e-mail στο πανεπιστήμιο. Θα σου απαντήσουν το ίδιο ή και ίσως περισσότερο αναλυτικά.
Πολύ πιθανόν ! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Joaquín

Διάσημο μέλος

Ο Joaquín αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,153 μηνύματα.

okie_dokie

Νεοφερμένος

Η okie_dokie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Thanks.
(Με μια πρώτη ματιά, με δυσκόλεψε το 11, νομίζω είναι το D ή το Ε; )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Joaquín

Διάσημο μέλος

Ο Joaquín αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,153 μηνύματα.
Thanks.
(Με μια πρώτη ματιά, με δυσκόλεψε το 11, νομίζω είναι το D)
Γενικά, δώσε μεγάλη προσοχή στο πρώτο κομμάτι της εξέτασης, αυτό της Λογικής.
ΥΠΑΡΧΕΙ τρόπος για να προετοιμαστείς γι'αυτό.Και είναι το μόνο για το οποίο δεν θα χρειαστεί να θυμάσαι την παραμικρή λεπτομέρεια της χημείας ή της βιολογίας, την οποία θα έχει πάρει το μάτι κάποιου άλλου εξεταζόμενου.Στη Λογική, με προσοχή και σωστή τακτική μπορείς να μαζέψεις πολλούς βαθμούς.
Έπειτα, πολλοί βαθμοί δίνονται στις ερωτήσεις Βιολογίας για την οποία φαντάζομαι χρειάζεται η πιο λεπτομερής προετοιμασία.
Λιγότεροι πόντοι για Μαθηματικά και Φυσική.Εδώ πραγματικά είναι λίγο παράξενη η φάση, γιατί πέφτουν περίεργα πράγματα ορισμένες φορές.Για απόφοιτο ελληνικού λυκείου, βέβαια, τις περισσότερες φορές είναι βατά parts.
Οι λιγότεροι πόντοι δίνονται στην Χημεία.Νομίζω 5-6/80 ή κάτι τέτοιο.

Το 11 παίζει να'ναι και το Α, αλλά δεν κόβω και τον λαιμό μου :p
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top