Ιατρική στο εξωτερικό

Pupilloscope

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Σουβλειμαν ο Μεγαλομπεκρης. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Ραπτόπουλο (Ευρυτανία). Έχει γράψει 813 μηνύματα.
Καλησπέρα παιδιά . Διάβασα με προσοχή όλες τις γνώμες σας . Μου αρέσουν συνήθως οι ολοκληρωμένες σκέψεις . Βέβαια εγώ δεν έχω σπουδάσει ιατρική . Έχω σπουδάσει στη Σόφια , ψυχολογία . Γενικότερα έχω παρατηρήσει μία συμπεριφορά τελείως ψυχοφθόρα και αρνητική προς τους Έλληνες σπουδαστές των χωρών αυτών . Μπορώ να σας δώσω πολλές απαντήσεις και να εκφράσω τη γνώμη μου ολοκληρωμένα μιας και σπούδασα σε μία βαλκανική χώρα . Είναι γεγονός ότι η χώρα μας παρά την οικονομική κρίση είναι πιο ανεπτυγμένη . Θα επικεντρωθώ στα κριτήρια που χρησιμοποιείτε . Καταρχήν ποιος σας είπε ότι όποιος είναι καλός μαθητής στο σχολείο αξίζει να πάει και σε μια σχολή << δύσκολη >> ακαδημαϊκά . Αλίμονο βέβαια η γνώση που << υποτίθεται >> ότι σου προσφέρει το σχολείο διαδραματίζουν ένα ρόλο στο μαθητή που θα πρέπει να ακολουθήσει και την αντίστοιχη κατεύθυνση όσον αφορά την ειδικότητα που εφόσον και αν επιθυμεί να ακολουθήσει σε κάποιο ΑΕΙ ή ΤΕΙ . Πως όμως διαχέει αυτή τη γνώση ; Αφού όπως είναι γνωστό τα σχολεία δεν προσφέρουν στην ουσία τα ερεθίσματα και γνωρίσματα για να κινήσουν τους μαθητές να επιλέξουν την ειδικότητα τους στη σχολή που επιθυμούν . Πως επιλέγουν ας πούμε την ιατρική ; Εφόσον όμως πήγαν φροντιστήρια όπως οι περισσότεροι μαθητές γιατί να εμπιστευτώ κάποιον επαγγελματία ο οποίος παπαγάλισε στις πανελλήνιες για να περάσει στη σχολή της προτιμήσεως του και καλά ; Γιατί κανείς δε μίλησε όχι μόνο για τους εκ βαλκάνιων αλλά και τους << εγχώριους >> για το πως πετυχαίνουν στο επάγγελμα τους στη καθημερινότητα ; Το ποιο σημαντικό για να σπουδάσει κάποιος θέλει και χρήματα . Δεν μπορούμε όλοι να φοιτήσουμε σε πανεπιστήμια του εξωτερικού των δυτικών χωρών , χώρες όπως η Γερμανία . Σε όλα τα συστήματα υπάρχουν μαύρες τρύπες . Ίσως και να ήμουν τυχερός που είχα καλούς καθηγητές . Μαζέψτε πρώτα τα κόμματα μέσα από τα πανεπιστήμια της Ελλάδας και μετά κρίνετε τους βαλκάνιους . Με την ίδια λογική και εγώ αύριο μεθαύριο δεν θα μπορώ να εμπιστευτώ επαγγελματίες που τελείωσαν σε Ελληνικά πανεπιστήμια γιατί υπάρχουν τα κόμματα μέσα . Αλήθεια πολιτική μαθαίνετε στην Ελλάδα ή σπουδάζετε ; Βέβαια δεν βάζω όλους τους φοιτητές στο ίδιο τσουβάλι . Είμαι σίγουρος πως υπάρχουν παιδιά στην Ελλάδα που στα πανεπιστήμια προτιμούν να διαβάζουν και όχι να το παίζουν κάποιοι . Έχω γνωρίσει παιδιά που έχουν σπουδάσει στο Εξωτερικό είτε στην Ελλάδα σχολές όπως η Ιατρική , Ψυχολογία , Νομική κτλ ... και πιστεύουν ότι είναι κάποιοι . Αυτό έχει να κάνει και με το συνήθειο του κάθε λαού . Προσωπικά έχω σκοπό να φύγω έξω να δουλέψω και να φτιάξω τη ζωή μου από την αρχή διότι προκοπή στην Ελλάδα δεν βλέπω όχι μόνο για το μισθό αλλά γενικότερα με το τρόπο ζωής . Όχι ότι εκεί που σπούδασα ήταν ανώτερα αλλά μου αρέσει να έχω συνείδηση . Επίσης στις δυτικές χώρες όπως είναι γνωστό υπάρχουν ποιο ποιοτικές εφαρμογές ως προς τις ειδικότητες . Ελπίζω βέβαια όσοι μείνουν Ελλάδα να έχουν μια όμορφη ζωή και άνετη που εγώ ίσως δυσκολευτώ να έχω στην αρχή εφόσον η απόφαση μου είναι το εξωτερικό και όχι μια απλή φυγή . Και το πιο σημαντικό από όλα εύχομαι στα παιδιά που αποφασίζουν να μείνουν Ελλάδα να μη χρησιμοποιήσουν αθέμιτα μέσα ως προς την ενασχόληση της ειδικότητας τους . Υ.Γ. Δεν με πειράζει που έχω σπουδάσει σε μια κατώτερη χώρα αλλά με πειράζει που οι Νεοέλληνες στη νοοτροπία πάντα είχαν ένα σημαντικό βαθμό σύγκρισης με της Βαλκανικές χώρες μιας που το εκπαιδευτικό μας σύστημα και ειδικά ο τρόπος αξιολόγησης στις Πανελλήνιες ειδικά της θεωρητικής κατεύθυνσης είναι πολυυυυυυυυυυυύ αντικειμενικός .

Σιλα.Καθε βραδι στις 9 στο μεγκα.


Συγγνωμη,καταλαβα λαθος.Νταχαχ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aggressive

Πολύ δραστήριο μέλος

Η aggressive αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 957 μηνύματα.
Ιατρική στην Γαλλία, τι παίζει? Γνωρίζετε κάτι?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

paraksenos

Νεοφερμένος

Ο paraksenos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Pupilloscope σου αρέσει να ειρωνεύεσαι από ότι κατάλαβα . Δεν έχω θέμα με αυτό . Αυτό που σου λέω είναι ότι όποιος βγάζει ένα καλό βαθμό δε σημαίνει ότι θα είναι και καλός στο επάγγελμα που θα ακολουθήσει . Αυτό είναι που δεν θέλουμε να καταλάβουμε στην Ελλάδα . Τώρα εάν νιώθεις περήφανος με τα φροντιστήρια που στην ουσία είναι ως υποβοήθεια στον καλό και καλά μαθητή τι να σου πω . Πάντως πιστεύω ότι ένας λόγος που προκόβουν σε σχέση με τη χώρα μας οι Έλληνες στο εξωτερικό και πιο συγκεκριμένα στις δυτικές χώρες , είναι ότι υπάρχει και ένας διαφορετικός τρόπος σκέψης και λειτουργίας του κοινωνικού συνόλου . Από ότι είδα είσαι και 19 χρονών . Σεβαστή πάντως η κάθε γνώμη ακόμα και εάν είναι μία τραγική ειρωνεία . Τέτοιες νοοτροπίες έδιωχναν και θα διώχνουν πολλούς Έλληνες . Δεν είναι καινούργιο το συνήθειο μας . Ο καθένας επειδή πιστεύει ότι σπουδάζει μια ιατρική , ψυχολογία ή νομική ότι είναι και κάποιος . Αυτό είναι το σφάλμα μας . Όσο για τις σειρές στο μεγάλο κανάλι βλέπω ότι τις ξέρεις πολύ καλά . Σε ευχαριστώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Δηλαδη εγω οχι μονο ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΠΟΛΟΓΗΘΩ γιατι διαβασα και αποφασισα να παω ιατρικη,κατι που ηθελα να κανω απο μικρος οταν ο συναδελφος δεν ηθελε για χ,ψ λογους να διαβασει,αλλα πρεπει να συνειδητοποιησω οτι ο συναδελφος απο τη βουλγαρια θα ναι καλυτερος επειδη στο δικο μου πανεπιστημιο υπαρχουν παραταξεις και πρεπει εγω ως μεσος φοιτητης να απολογηθω γιατι υπαρχουν αυτες.Και να ζημιωθω.Και να δωσω λογο για αυτο.


Συγγνωμη,τωρα μιλαμε η κλανουμε;
:P Μαν και ο συνάδελφός από βουγλαρία μπορεί να ήθελε από μικρός να γίνει ιατρός (η μισή Ελλαδα όταν ήταν μικρή ηθελε να γίνει ιατρός).
Το ποιος θα είναι καλύτερος ιατρός εξαρτάται κυρίως από τις ενέργειες που θα κάνετε μετά το πτυχίο και κυρίως ο χώρος ειδικότητας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pupilloscope

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Σουβλειμαν ο Μεγαλομπεκρης. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Ραπτόπουλο (Ευρυτανία). Έχει γράψει 813 μηνύματα.
Pupilloscope σου αρέσει να ειρωνεύεσαι από ότι κατάλαβα . Δεν έχω θέμα με αυτό . Αυτό που σου λέω είναι ότι όποιος βγάζει ένα καλό βαθμό δε σημαίνει ότι θα είναι και καλός στο επάγγελμα που θα ακολουθήσει . Αυτό είναι που δεν θέλουμε να καταλάβουμε στην Ελλάδα . Τώρα εάν νιώθεις περήφανος με τα φροντιστήρια που στην ουσία είναι ως υποβοήθεια στον καλό και καλά μαθητή τι να σου πω . Πάντως πιστεύω ότι ένας λόγος που προκόβουν σε σχέση με τη χώρα μας οι Έλληνες στο εξωτερικό και πιο συγκεκριμένα στις δυτικές χώρες , είναι ότι υπάρχει και ένας διαφορετικός τρόπος σκέψης και λειτουργίας του κοινωνικού συνόλου . Από ότι είδα είσαι και 19 χρονών . Σεβαστή πάντως η κάθε γνώμη ακόμα και εάν είναι μία τραγική ειρωνεία . Τέτοιες νοοτροπίες έδιωχναν και θα διώχνουν πολλούς Έλληνες . Δεν είναι καινούργιο το συνήθειο μας . Ο καθένας επειδή πιστεύει ότι σπουδάζει μια ιατρική , ψυχολογία ή νομική ότι είναι και κάποιος . Αυτό είναι το σφάλμα μας . Όσο για τις σειρές στο μεγάλο κανάλι βλέπω ότι τις ξέρεις πολύ καλά . Σε ευχαριστώ.

Ουτε με νοιαζει να ειρωνευτω ουτε τιποτα.
Και δεν εχω ξαναγραψει στο θεμα αλλα ειναι τοσο προκλητικο το υφος που σε κεντριζει να απαντησεις.Με ξερεις προσωπικα;Οχι.Πως ομως λες οτι εγω και η συμπεριφορα μου ειναι ψωνιστικη και μαλιστα οτι πιστευω οτι εγινα καποιος;Νταχαχ.Και ολα αυτα κρινοντας μονο τα γραφομενα μου.To ιδιο ισχυει φυσικα για οποιονδηποτε αλλο.Γιατι ο ελληνας μαθητης που επιλεγει ιατρικη να θεωρειται ως επι το πλειστον ψωνιο;
Εκφραστηκα εγω ασχημα για τις σπουδες στα βαλκανια;Οχι.Γιατι ΔΕΝ γνωριζω.Το μονο που απαντησα ειναι στα υπαινικτικα σχολια που αφησες για το δικο μου τροπο εκπαιδευσης.Που εσυ ΠΡΟΦΑΝΩΣ δεν ξερεις αλλα απλα εχεις ακουσει.Δεν θα ηταν καλυτερα να κοιτουν καποιοι πρωτα τη δικια τους καμπουρα;
Μια χαρα εριξες τις σποντουλες σου για το ειδος της εκπαιδευσης που εγω κανω στο ελληνικο πανεπιστημιο.Δεν μας ειπες ομως με επιχειρηματα γιατι οι δικες σου μπορει να υπερεχουν με επιχειρηματα απτα και λογικα.Οποιοδηποτε νοημον ον νομιζω οτι μπορει να καταλαβει επομενως ποιος εχει το κομπλεξ.

Αυτα και τερμα απο μενα.Δεν θα επανελθω.
Ενα ερμαιο του ελληνικου συστηματος ειμαι και γω που πηγε φροντιστηρια.Νταχαχ, κατσε τωρα,γιατι θα με κανεις να κλαψω.


Οσο για το πως θα κριθουμε ολοι,ο επαγγελματικος στιβος εκει εξω ειναι.Δεν θα κρινω τοσο κοντοφθαλμα καποιον.Επειδη δηλαδη ειχε κομματα στο πανεπιστημιο ,να πρεπει να λογοδοτησει για τις σπουδες του.Ημαρτον.

Και βεβαια ολες τις σειρες τις ξερω.Καλοκαιρι ειναι.Ολο το χρονο κανεις σπουδες,καποια στιγμη ξεκουραζεσαι και βλεπεις και τιβι.Αυτο ειναι τοσο μεμπτο φανταζομαι.ΧΑΧΑΧΑ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

paraksenos

Νεοφερμένος

Ο paraksenos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Φίλε μου .. μάθε να διαβάζεις ΕΛΛΗΝΙΚΑ . Δεν σε έχω ειρωνευτεί ούτε εσένα ούτε κάποιο άλλο παιδί που σπουδάζει ιατρική . χαχαχαχαχαχα Αλίμονο . Έτσι και αλλιώς όλοι σε γιατρό δεν έχουμε πάει άλλωστε ; Όσο για το εκπαιδευτικό σου σύστημα δεν είναι κάτι που με ενδιαφέρει ως πρώτη γνώμη γιατί δεν θέλω να το βιώσω . Ξέρω πολύ καλά σε τι χώρα σπούδασα και σε τι πανεπιστήμιο . Όσον αφορά τη καμπούρα μου τη κοιτάζω και πολύ συχνά μάλιστα . Δεν θα κάτσω να πιαστώ μαζί σου διότι όχι δεν σε γνωρίζω προσωπικά αλλά βγάζεις πολύ ειρωνεία . Δεν έβαλα σε κατώτερη θέση τα παιδιά που σπουδάζουν στην Ελλάδα . Δεν έχω πει κάτι τέτοιο . Αναφέρθηκα σε κάτι τελείως διαφορετικό που εσύ πήρες πάνω σου ... Λυπάμαι πολύ δεν ευθύνομαι για τα κολλήματα του καθενός . Και αυτό που είπα για τις σχολές ντε και καλά που είναι υψηλές δεν θέλω να σε απογοητεύσω ότι και να σπουδάσεις είναι ένα επάγγελμα που στο τέλος οφείλεις να κάνεις σωστά και ανθρώπινα . Όλα τα άλλα είναι νεοελληνικά κολλήματα . Αυτό σου εξηγώ . Δεν υπάρχει ανώτερο και κατώτερο .... Ειδικά σε χώρες που η παιδεία είναι μια θέση εργασίας και μια καθαρά buisna .... Όταν μεγαλώσεις θα καταλάβεις τι εννοώ και τι θέλω να πω έως τότε και γενικότερα καλή επιτυχία σου εύχομαι .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akiroskirios

Δραστήριο μέλος

Ο akiroskirios αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 716 μηνύματα.
Ουτε με νοιαζει να ειρωνευτω ουτε τιποτα.
Και δεν εχω ξαναγραψει στο θεμα αλλα ειναι τοσο προκλητικο το υφος που σε κεντριζει να απαντησεις.Με ξερεις προσωπικα;Οχι.Πως ομως λες οτι εγω και η συμπεριφορα μου ειναι ψωνιστικη και μαλιστα οτι πιστευω οτι εγινα καποιος;Νταχαχ.Και ολα αυτα κρινοντας μονο τα γραφομενα μου.To ιδιο ισχυει φυσικα για οποιονδηποτε αλλο.Γιατι ο ελληνας μαθητης που επιλεγει ιατρικη να θεωρειται ως επι το πλειστον ψωνιο;
Εκφραστηκα εγω ασχημα για τις σπουδες στα βαλκανια;Οχι.Γιατι ΔΕΝ γνωριζω.Το μονο που απαντησα ειναι στα υπαινικτικα σχολια που αφησες για το δικο μου τροπο εκπαιδευσης.Που εσυ ΠΡΟΦΑΝΩΣ δεν ξερεις αλλα απλα εχεις ακουσει.Δεν θα ηταν καλυτερα να κοιτουν καποιοι πρωτα τη δικια τους καμπουρα;
Μια χαρα εριξες τις σποντουλες σου για το ειδος της εκπαιδευσης που εγω κανω στο ελληνικο πανεπιστημιο.Δεν μας ειπες ομως με επιχειρηματα γιατι οι δικες σου μπορει να υπερεχουν με επιχειρηματα απτα και λογικα.Οποιοδηποτε νοημον ον νομιζω οτι μπορει να καταλαβει επομενως ποιος εχει το κομπλεξ.

Αυτα και τερμα απο μενα.Δεν θα επανελθω.
Ενα ερμαιο του ελληνικου συστηματος ειμαι και γω που πηγε φροντιστηρια.Νταχαχ, κατσε τωρα,γιατι θα με κανεις να κλαψω.


Οσο για το πως θα κριθουμε ολοι,ο επαγγελματικος στιβος εκει εξω ειναι.Δεν θα κρινω τοσο κοντοφθαλμα καποιον.Επειδη δηλαδη ειχε κομματα στο πανεπιστημιο ,να πρεπει να λογοδοτησει για τις σπουδες του.Ημαρτον.

Και βεβαια ολες τις σειρες τις ξερω.Καλοκαιρι ειναι.Ολο το χρονο κανεις σπουδες,καποια στιγμη ξεκουραζεσαι και βλεπεις και τιβι.Αυτο ειναι τοσο μεμπτο φανταζομαι.ΧΑΧΑΧΑ.

Στα Βαλκάνια ούτε physioex φαντάζομαι δε θα έχουν..Τι εκπαίδευση να λαμβάνουν κι εκεί..

ΥΓ: Άσε τα τούρκικα σίριαλ και τους διαπληκτισμούς του διαδικτύου και διάβαζε...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

paraksenos

Νεοφερμένος

Ο paraksenos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Φίλε μου δεν ξέρω το τι παίζεται περί ιατρικής στα Βαλκάνια όσον αφορά την εκπαίδευση αλλά μπορώ να σου πω ότι ψυχολογία μια χαρά είναι η εκπαίδευση της . Πολλοί από τους καθηγητές μου ήταν και στο εξωτερικό σε πανεπιστήμια και κάποιοι έχουν διδάξει . Αλλά γενικότερα εάν θες να φοιτήσεις σε απόλυτα σοβαρά πανεπιστήμια μόνο σε δυτικές χώρες . Έχουν άλλη νοοτροπία είναι πολύ μπροστά γενικότερα ειδικότερα στην U.S.A . Πάντως αυτό που έχω προσκομίσει από τις διάφορες συζητήσεις μέχρι στιγμής που έχω κάνει κατά περίεργο τρόπο συγκρινόμαστε μόνο με τα Βαλκάνια , Τουρκία .. Αλβανία ....... Ιδού η τραγική ειρωνεία . Κρίμα όμως που η παιδεία γενικότερα είναι μία buisna και τίποτα παραπάνω ... Υ.Γ. Γιατί όποιος δεν έχει χρήματα να φοιτήσει σε μιας καλύτερης ποιότητας πανεπιστήμιο δυστυχώς συμβιβάζεται ....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

hurricane

Διάσημο μέλος

Η supergirl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,573 μηνύματα.
Φίλε μου δεν ξέρω το τι παίζεται περί ιατρικής στα Βαλκάνια όσον αφορά την εκπαίδευση αλλά μπορώ να σου πω ότι ψυχολογία μια χαρά είναι η εκπαίδευση της . Πολλοί από τους καθηγητές μου ήταν και στο εξωτερικό σε πανεπιστήμια και κάποιοι έχουν διδάξει . Αλλά γενικότερα εάν θες να φοιτήσεις σε απόλυτα σοβαρά πανεπιστήμια μόνο σε δυτικές χώρες . Έχουν άλλη νοοτροπία είναι πολύ μπροστά γενικότερα ειδικότερα στην U.S.A . Πάντως αυτό που έχω προσκομίσει από τις διάφορες συζητήσεις μέχρι στιγμής που έχω κάνει κατά περίεργο τρόπο συγκρινόμαστε μόνο με τα Βαλκάνια , Τουρκία .. Αλβανία ....... Ιδού η τραγική ειρωνεία . Κρίμα όμως που η παιδεία γενικότερα είναι μία buisna και τίποτα παραπάνω ... Υ.Γ. Γιατί όποιος δεν έχει χρήματα να φοιτήσει σε μιας καλύτερης ποιότητας πανεπιστήμιο δυστυχώς συμβιβάζεται ....
πέρα από την πλάκα όμως, αφού είναι τόσο υποβαθμισμένα τα ελληνικά πανεπιστήμια, και αφού μιλάμε για ιατρική, πώς γίνεται η ελλάδα να έχει καλύτερους γιατρούς από την αγγλία του... imperial;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ogame23

Νεοφερμένος

Ο ogame23 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 81 μηνύματα.
Θα ήθελα ένα ''συνάδελφο'' φοιτητή της Βουλγαρίας να πει πως είχε τα μόρια και τη δυνατότητα να περάσει ιατρική Ελλάδα και επέλεξε Βουλγαρία...Κανείς δεν εξιδανικεύει τα ελληνικά ΑΕΙ,αλλά ας μην ισοπεδώνουμε και τα πάντα βρε παιδιά!Στην τελική, σχολή που ζητάει δίδακτρα 500euro μηνιαίως και δέχεται προπτυχιακούς χωρίς κριτήρια δεν συγκρίνεται με σχολές βάσης που,ναι μεν προκύπτουν από το όχι τέλειο σύστημα εισαγωγής στη τριτοβάθμια εκπαίδευση,είναι όμως αντιπροσωπευτικές του κόπου του υποψήφιου φοιτητή και εγγίζουν 19000+ μόρια!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

zizanio777

Νεοφερμένος

Ο zizanio777 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 32 μηνύματα.
H οποιαδήποτε σύγκριση ελληνικών πανεπιστημίων με πανεπιστήμια του εξωτερικού λαμβάνοντας υπόψιν τον τρόπο εισαγωγής είναι καθαρά ηλίθια..Απο την αλλη μερια ομως τα 19000 μόρια δείχνουν ότι ένα παιδάκι 18 χρόνον είναι από μικρός πειθαρχημένος και δουλευταράς. Υποδεικνύουν πείσμα και εργατικότητα για την επιτευξη τον στόχων του, καθώς και υπομονή (σε μια πολύ κρίσιμη ηλικία). Αυτά τα χαρακτηριστικά είναι μερικά που χρειάζεται ένας επαγγελματίας για να πετύχει και τα δέχομαι σαν επιχειρήματα. Δεν προδικάζουν τίποτα όμως για έναν απόφοιτο ιατρικής που δεν σπούδασε ελλάδα.
Mετά λύπης μου στα 28 μου χρονια διαπιστώνω ότι από τα παιδάκια που προανέφερα(τα οποια και μεγαλωσαν) λίγα είναι (η τουλάχιστον λίγα ξέρω) που είναι ισορροπημένα μετά το πέρας των σπουδών τους. Οι περισσότεροι γιατροί(αλλοδαπής και μη) διακρίνονται από μια δόση υπέρμετρης αλαζονείας και εγωισμού. Η παγίδα που πρέπει να αποφύγει κάποιος αυτήν είναι(δεδομένου ότι το πτυχίο που πήρε είναι 'καθαρό και οι γνώσεις του επαρκείς)...Σεβασμός στον ασθενή και χαμηλά την μπάλα...Aφήστε την επαρχιώτικη λογική και μαλώστε για κάτι ουσιαστικό...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,405 μηνύματα.
Για να μπει ένας Ελληνας σε ιατρική του εξωτερικού θέλει απολυτήριο λυκείου πάνω απο 17 και να πετύχει στις εξετάσεις που καθιερώνει το κάθε πανεπιστήμιο (συνήθως εξετάσεις πάνω στη γλώσσα). Για να μπει ενας Βούλγαρος/Ρουμάνος φοιτητής στο πανεπιστήμιο της Βουλγαρίας/Ρουμανίας αντίστοιχα, δίνει εξετάσεις υψηλού επιπέδου (όπως τις δικές μας πανελλαδικές)

Για να μπει ένας Έλληνας σε ιατρική της Έλλάδας πρέπει να γράψει τέλεια σε εξετάσεις υψηλού επιπέδου (πανελλαδικές δηλαδή) Για να μπει ένας Βούλγαρος/Ρουμάνος ή κι εγώ δε ξέρω απο ποια άλλη χώρα μαθητής σε ελληνικό πανεπιστήμιο, πρέπει να έχει απολυτήριο καλό και να δώσει εξετάσεις πάνω στη γλώσσα.
......


Ο καλός γιατρός δε φαίνεται που τελείωσε, αλλά τι γνώσεις έχει στο κεφάλι του. Να το χέσω αν κάποιος τελείωσε ΕΚΠΑ και θέλει 10.000 ευρώ φακελάκι για εγχείρηση. Υπάρχουν πολλοί Ελληνες που βγήκαν απο πανεπιστήμια των Βαλκανίων και πρόκοψαν περισσότερο απο Ελληνες που βγήκαν απο τα δικά μας.
Γιατί φυσικά ήταν καλύτεροι στη δουλειά τους. Σε μεγάλη ιδιωτική κλινική της Αθήνας (όνομα δε πρόκειται να αναφέρω) έχει πάρα πολλούς γιατρούς απόφοιτους βαλκανικών χωρών. Γιατί άραγε; ... Μήπως είναι καλοί στη δουλειά τους;

Ας σοβαρευτούμε. Το οτι κάποιος έβγαλε 19.500 δε σημαίνει οτι θα γίνει και ο Σούπερ γιατρός. Εφόσον τα πτυχία των Βαλκανίων θεωρούνται ισάξια απ' τον ΔΟΑΤΑΠ, τότε δε τίθεται θέμα κατωτερότητας πτυχίου. Αν της Βουλγαρίας πχ το πανεπιστήμιο δεν ήταν καλό, δε θα έδινε το ΟΚ ο Δοατάπ για αναγνώριση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rainbowarrior

Διάσημο μέλος

Ο Rainbowarrior αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,222 μηνύματα.
Άλλο να σπουδάζεις στην Ελλάδα σε ένα πανεπιστήμιο που πέρασες με την αξία σου, και άλλο να σπουδάζεις στο Ουζμπεκιστάν επειδή έχεις χρήμα.
Στο δικό μου το μυαλό, πολύ πιο άξιος είναι αυτός που σπούδασε στο Ελλάντα.

Δεν τίθεται καν μέτρο σύγκρισης.
Στο εξωτερικό για Ιατρική πάνε όσοι απέτυχαν στις Πανελλήνιες.
Τα λοιπά είναι άλλα λόγια ν' αγαπιόμαστε.

:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xristina elen

Πολύ δραστήριο μέλος

Η xristina elen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 1,603 μηνύματα.
Άλλο να σπουδάζεις στην Ελλάδα σε ένα πανεπιστήμιο που πέρασες με την αξία σου, και άλλο να σπουδάζεις στο Ουζμπεκιστάν επειδή έχεις χρήμα.
Στο δικό μου το μυαλό, πολύ πιο άξιος είναι αυτός που σπούδασε στο Ελλάντα.

Δεν τίθεται καν μέτρο σύγκρισης.
Στο εξωτερικό για Ιατρική πάνε όσοι απέτυχαν στις Πανελλήνιες.
Τα λοιπά είναι άλλα λόγια ν' αγαπιόμαστε.

:)

μηπωσ ομωσ ολο αυτο με τισ ιατρικεσ του εξωτερικου ειναι προκαταληψη και αξιζουν στην παραγματικοτητα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,405 μηνύματα.
Άλλο να σπουδάζεις στην Ελλάδα σε ένα πανεπιστήμιο που πέρασες με την αξία σου, και άλλο να σπουδάζεις στο Ουζμπεκιστάν επειδή έχεις χρήμα.
Στο δικό μου το μυαλό, πολύ πιο άξιος είναι αυτός που σπούδασε στο Ελλάντα.

Δεν τίθεται καν μέτρο σύγκρισης.
Στο εξωτερικό για Ιατρική πάνε όσοι απέτυχαν στις Πανελλήνιες.
Τα λοιπά είναι άλλα λόγια ν' αγαπιόμαστε.

:)

Οκ. Σύμφωνα με 'σενα, ο απόφοιτος απο Αγγλία, Σλοβακία, Αυστραλία, ΗΠΑ είναι κατώτερος απο αυτόν τον ΑΠΘ/ΕΚΠΑ.
Δες λίγο τα rankings των πανεπιστημίων. Στις πρώτες 50 χώρες μη σου πω, Ελληνικό πανεπιστήμιο δε θα βρεις. Βρετανικό όμως θα βρεις χαλαρα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnnaousa

Επιφανές μέλος

Ο Johnnaousa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 18,241 μηνύματα.
Άλλο να σπουδάζεις στην Ελλάδα σε ένα πανεπιστήμιο που πέρασες με την αξία σου, και άλλο να σπουδάζεις στο Ουζμπεκιστάν επειδή έχεις χρήμα.
Στο δικό μου το μυαλό, πολύ πιο άξιος είναι αυτός που σπούδασε στο Ελλάντα.

Δεν τίθεται καν μέτρο σύγκρισης.
Στο εξωτερικό για Ιατρική πάνε όσοι απέτυχαν στις Πανελλήνιες.
Τα λοιπά είναι άλλα λόγια ν' αγαπιόμαστε.

:)
Μάλλον έκανες μια γενίκευση βάζοντας στο ίδιο καλούπι όλες τις χώρες. Τα δικά μας πανεπιστήμια δεν υπάρχουν μπροστά σε αντίστοιχα μερικών χωρών..ούτε καν τα συγκρίνουμε όπως είπες:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δαλιδά

Περιβόητο μέλος

Η Cortana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 5,160 μηνύματα.
Οκ. Σύμφωνα με 'σενα, ο απόφοιτος απο Αγγλία, Σλοβακία, Αυστραλία, ΗΠΑ είναι κατώτερος απο αυτόν τον ΑΠΘ/ΕΚΠΑ.
Δες λίγο τα rankings των πανεπιστημίων. Στις πρώτες 50 χώρες μη σου πω, Ελληνικό πανεπιστήμιο δε θα βρεις. Βρετανικό όμως θα βρεις χαλαρα


Χαχαχχαχαχα έχω πάει σε 4 γιατρούς οφθαλμιάτρους από Ιταλία και Βουλγαρία και κόντεψαν να με αφήσουν με ένα μάτι.
Έχω πάει σε 3 ορθοπεδικούς από Ιταλία επίσης, Σλοβενία και βουλγαρία. Δεν αμφισβητώ αυτούς που ΣΠΟΥΔΑΣΑΝ αλλά αυτούς που ΠΛΗΡΩΣΑΝ και ΠΗΡΑΝ ΑΔΕΙΑ ΓΙΑ ΝΑ ΣΑΚΑΤΕΥΟΥΝ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ. Οι γνωστοί wannabe γιατροί με το πλούσιο σόι γιατρών (και φαρμακοποιών).

Και η λίστα με τους γιατρούς δεν τελειώνει γιατί είμαι αρρωστιάρικο και όλο τρέχω σε γιατρούς. Είμαι ο φόβος του ΕΟΠΥΥ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rainbowarrior

Διάσημο μέλος

Ο Rainbowarrior αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,222 μηνύματα.
Επειδή ο καθένας μεταφράζει τα λεγόμενά μου όπως νομίζει, εγώ αναφέρθηκα στους Έλληνες απόφοιτους. Δε μίλησα ούτε για ΗΠΑ, ούτε για απόφοιτους Σλοβακίας. Μιλάω για Έλληνες.

Υγ. Την άποψή μου είπα. Δε χρειάζεται να υστεριάζετε.

Προτιμώ την εισαγωγή στις Ιατρικές μέσω Πανελληνίων, παρά μέσω απολυτηρίου (τράτζικ. 17 βγάζει και η στραβόκουτση Μαρίκα στο απολυτήριο), και εξετάσεων στη γλώσσα, ή χάριν οικονομικής δυνατότηtας. Κωλοπανελλήνιες και πάλι κωλοπανελλήνιες!

Buenas noches, amigos.

Στις πανελλήνιες φαίνεται ποιος έχει @@, όχι στις ενδοσχολικές, ούτε στα κονέ, ούτε στην τσέπη, για το παρόν θέμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xristina elen

Πολύ δραστήριο μέλος

Η xristina elen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 1,603 μηνύματα.
κοιταξτε δεν το εχω ψαξει το θεμα αλλο στο θεμα ιατρικη η ελλαδα ειναι πισω..γενικα εχουμε υψηλο επιπεδο σπουδων σε μαθηματικα φυσικη φιλοσοφια σκεφτειτε οτι το επιπεδο στα μαθηματικα τουσ στο πανεπιστημιο του εξωτερικου ειναι του δικου μασ λυκειου...αλλα νομιζω πωσ ενασ γιατροσ των ηπα μπορει να γινει καλυτεροσ απο εναν ελληνα διοτι μαθαινει και πειθαρχια...δεν ακουγονται στο εξωτερικο τιποτα για φακελακια οσο στην ελλαδα...επισησ το λεμε και μονοι μασ οταν γινεται καποιο ατυχημα λενε ολοι θα τον παμε στουσ καλυτερουσ γιατρουσ του εξωτερικου...τυχαιο?αλλα ενταξει για μενα πραγματικοι γιατροι οποιο πανεπιστημιο και αν εχουν βγαλει ειναι αυτοι χωρισ συνορα...αυτοι αξιζουν στο μεγιστο τον τιτλο του γιατρου...!!!!και νομιζω πωσ ειναι λιγο προκαταληψη οτι πηγε στο εξωτερικο καποιοσ επειδη δεν τα καταφερε εδω..αν δεν τα καταφερε εδω και δεν αξιζει δεν θα πετυχει ουτε εξω γιατι στα ξενα πανεπιστημια εχουν και εκει εξετασεισ δεν μπαινει οποιοσ θελει μεσα...ειδικα σε ηπα γερμανια γαλλια κτλ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,405 μηνύματα.
Χαχαχχαχαχα έχω πάει σε 4 γιατρούς οφθαλμιάτρους από Ιταλία και Βουλγαρία και κόντεψαν να με αφήσουν με ένα μάτι.
Έχω πάει σε 3 ορθοπεδικούς από Ιταλία επίσης, Σλοβενία και βουλγαρία. Δεν αμφισβητώ αυτούς που ΣΠΟΥΔΑΣΑΝ αλλά αυτούς που ΠΛΗΡΩΣΑΝ και ΠΗΡΑΝ ΑΔΕΙΑ ΓΙΑ ΝΑ ΣΑΚΑΤΕΥΟΥΝ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ. Οι γνωστοί wannabe γιατροί με το πλούσιο σόι γιατρών (και φαρμακοποιών).

Και η λίστα με τους γιατρούς δεν τελειώνει γιατί είμαι αρρωστιάρικο και όλο τρέχω σε γιατρούς. Είμαι ο φόβος του ΕΟΠΥΥ.

Φυσικά και υπάρχουν άτομα που πήγαν ιατρική επειδή έχουν σόι. Αλλά δε πρέπει να αποκλείσεις και την περίπτωση οτι κάποιοι το γούσταραν και πήγαν και διαβάζουν πραγματικά.
Και όσο για οφθαλμίατρο που είπες έχω ενα παράδειγμα. Εχω μυωπία. Πήγα σε ένα γιατρό που είχε κορνιζωμένο το πτυχίο απο τη ΣΣΑΣ ιατρική. Λεω καλός θα 'ναι, για να τελείωσε τέτοια σχολή. Μου γράφει φακούς επαφής ετήσιους και πλήρωσα του κόσμου τα λεφτά (πριν 2 χρόνια). Ηταν ειδικοί φακοι, μου είχε πει είχα μυωπία στον οριζόντιο άξονα. Ενα 200άρι ευρώ μου είχαν φύγει. Παω λοιπόν, τους αγοράζω, θολούρα σκέτη εγώ. Μετά απο λίγες μέρες, πάω μια επίσκεψη, και μου λέει οτι έκανε λάθος στους φακούς και δεν έχω τελικά μυωπία στον οριζόντιο άξονα. Συμπέρασμα; Μούφα ο γιατρός.
2 τετράγωνα απ' το σπίτι μου, μια οφαλμίατρος τελείωσε Βουκουρέστι. Μια επίσκεψη πήγα, μια χαρά φακούς έχω τώρα ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top