Ιατρική στα 24; Είναι αργά;

Ryuzaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Lost in Infinity αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Πολιτικών Μηχανικών ΑΠΘ (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,891 μηνύματα.
Και πάλι αν θέλω το πιστεύω.
Μετά απ'όλα αυτά, its not really my problem.
Εσύ ζήτησες λύση στο πρόβλημά σου από άτομα του χώρου, όχι εγώ.

Αλλά έστω ότι ισχύει, τότε είσαι ο καλύτερος να απαντήσεις στην ερώτηση του πως συντηρείσαι; Σε συντηρούν οι γονείς σου;
Δεν θα βάλω και Ε1 online, κάπου νταξ !

Υπάρχουν διάφοροι τρόποι:

Στήσιμο Side Gigs για παθητικό εισόδημα
Αγόρασε 2 διαμερίσματα και καν'τα airbnb
Να σε συντηρεί ο/η σύντροφός/γονείς σου που ειπώθηκε παραπάνω
Διαμέρισμα με άλλους 5 και φαί σε συσσίτιο λέσχης/εκκλησίας
κ.α.

δώσε περισσότερες πληροφορίες για την κατάστασή σου να πούμε και καλύτερες ιδέες.
Και άρα καμία σχέση δεν έχω με τον φιλόλογο που θέλει να γίνει προγραμματιστής..
Όπως σου είπα, ξεκινάς σε λάθος βαση, θέτωντας το ηλικιακό, και γυρνώντας την πλάτη σε πιο κρίσιμα ζητήματα. Δεν παίζει κανένα ρόλο η ηλικία, όσο οι δυνατότητες/skills/άστρο ώστε να μπορέσεις να επιβιώσεις.

Σαν να λεει ο αλλος θελω να γινω αστροναυτης ειμαι μεγαλος στα 24;
Το προβλημα παιδι μου δεν ειναι ακριβως η ηλικια, ειναι αλλα πραγματα... Τα εχεις; Διαβαινε! Δεν τα εχεις; Ελα να τα βαλουμε κατω και μην κολλας με την ηλικια.

Αυτά τα κρίσιμα ζητήματα προσπαθώ επανειλημμένα να σου επισημάνω, κι επανειλημμένα επιλέγεις να τα αγνοείς.
Τα υπόλοιπα δεν τα σχολιάζω καν.
Δεν ξέρω γιατί είσαι τόσο αρνητικός στις απόψεις σου, αν ήταν τόσο τραγικά τα πράγματα θα την παρατούσες χθες την σχολή, έχοντας ήδη πτυχίο. Δεν γίνεται να πάνε στραβά όλα σε όλους, εκτός από εσένα.
Κατά έναν παράδοξο τρόπο, όχι απλά δεν πάνε στραβά, μου πάνε περίφημα!
Για να βρω όμως τον τρόπο να πάνε περίφημα και να μην την πατήσω όπως τόσοι άλλοι συνάδελφοι, αρχικά μελέτησα και έλαβα γνώση για το τι συμβαίνει, και ακολούθως έβαλα κάτω τα δεδομένα και τις δυνατότητες.

Και φυσικά όλα αυτά μέσα σε μια περίοδο αρκετών ετών, πριν μπω στη σχολή.
Όσο για το τι θα κάνω εγώ μετά είναι δικό μου θέμα, και δεν το φοβάμαι και καθόλου γιατί ξέρω ότι μπορώ να φύγω και τώρα έξω αν θέλω. Και γνωρίζω τι συνθήκες επικρατούν τουλάχιστον στον δημόσιο ιατρικό τομέα στο εξωτερικό.
Αν μπορείς να φύγεις έξω και τώρα τι κάθεσαι εδώ και χολοσκάς για το τι θα ταΐζεσαι τα χρόνια της σχολής;
Δεν είναι αυτόαναίρεση τούτο;

Διάπλατες είναι οι πόρτες.

Κρίμα πάντως, αν όντως δεν είναι κακόβουλη διάθεση, που έχεις τέτοια οπτική των πραγμάτων, ελπίζω μεγαλώνοντας να αλλάξεις προς το πιο αισιόδοξο.
Ή απλά μπήκες στην ιατρική για τελείως λάθος λόγους και γι'αυτό δεν σε γεμίζει.
Είναι το λιγότερο αξιοπρεπές, προς τον εαυτό και τον ασθενή, να εξασκώ το επάγγελμά μου σε ένα περιβάλλον όπου δεν θα παίζω κορόνα-γράμματα κάθε μέρα την άδεια και την καριέρα μου.

Η ιατρική δεν εξασκείται ως βιοποριστική λύση ή υπό το φόβο του εισαγγελέα και της άρνησης διακομιδής.

Θα έπρεπε να το έχεις καταλάβει σε αυτή την ηλικία, εάν σκέφτεσαι σοβαρά αυτό το εγχείρημα.
 
Τελευταία επεξεργασία:

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
είχα μόνιμη δουλεια ως νοσηλευτής σε δημόσιο νοσοκοκμείο... ήμουν στο δίλλημα να παρατήσω τη δουλεια και να συνεχισω με την ιατρική....
τώρα πολλά χρόνια μετά δε το μετάνιωνω ούτε λεπτό γιατί πέρα από τα αρνητικά της δουλειας η ιατρική έχει κάτι που δε το έχει η προηγουμενη δουλεια μου αξιοπρέπεια.

Επίσης παιδια δεν ειναι ολες ειδικότητες οι ιδιες υπάρχουν ειδικότητες που ειναι η χαρά της ζωής....

Μιλάω για Ελλάδα...... παιδια υπάρχουν ιατροί που δουλεύουν πολυ λιγο και τπτ και υπαρχουν και ιατροι που δουλευουν απο το πρωι μεχρι το βράδυ, δε παίρνουν ουτε ρεπό και εισαι ξύπνιος 24 + ωρες ενω στα χαρτιά φαινονται οι μισες.
Θα μπορουσα να αναφερθω σε συγκεκριμένες ειδικότητες αλλα πάλι δε θα το κάνω....

Μετά απ'όλα αυτά, its not really my problem.
Εσύ ζήτησες λύση στο πρόβλημά σου από άτομα του χώρου, όχι εγώ.


Δεν θα βάλω και Ε1 online, κάπου νταξ !
ειχα γράψει παλιά ποσα επαιρνα στο αγροτικό και έφαγα πολυ hate από καποιους εδώ στο φορουμ..που οι περισσοτεροι ισως να μην ειχαν δουλεψει ποτε στη ζωή τους. δεν ειναι ώμιμο το φορουμ για τετοιες πληροφορίες.
 
Τελευταία επεξεργασία:

nimbus

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η nimbus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Γεωπονίας ΑΠΘ. Έχει γράψει 230 μηνύματα.
Αυτές οι ηλικίες που λες υπάρχουν για κορίτσια και αυτά πολύ λίγα ακολουθούν αυτόν τον αλγόριθμο
Πτυχίο και γιατρός, από εκεί και πέρα εργάζεσαι και πληρώνεσαι, άλλο ό ειδικός γιατρός
Αν είναι το όνειρο σου, ακολούθησε το
Όλοι από κατατακτήριες εξετάσεις στην ιατρική περίπου τόσο χρονών είναι, δεν θα είσαι ο μοναδικός!!
Ακολούθησε την καρδιά σου λοιπόν!
Καμία δεν το ακολουθεί αυτό :rofl:
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Κανονικά:
18-23 Πτυχίο Ιατρικής
24-28 Μέση Ιατρική Ειδικότητα
29 Έτοιμος γιατρός

Εγώ τώρα:
24-29 Πτυχίο Ιατρικής
30-35 Μέση Ιατρική Ειδικότητα
36 Έτοιμος γιατρός

Νιώθω ότι είναι αργά, αλλά από την άλλη αν δεν το κάνω θα έχω τύψεις για μια ζωή.

Πείτε μου ότι δεν είναι τόσο ασυνήθιστο και πως δεν έχω χάσει το τρένο;

Το μόνο που σκέφτομαι είναι η ηλικία μου και το ότι μέχρι τα 30 πρέπει να βρω τρόπο να με συντηρώ.

Είναι πολύ αργά;
36 θα γίνεις θες δεν θες σε 12 χρόνια. Δεν μπορείς να σταματήσεις τον χρόνο. Διάλεξε αν θες να είσαι 36χρονός γιατρός ή 36χρονός κάτι άλλο.
 

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,405 μηνύματα.
Δεν είναι αργά. Σκέψου αντίστοιχα τι γίνεται στην Αμερική. Δεν πάνε κατευθείαν στην ιατρική σχολή. Πρώτα πηγαίνουν σε college/uni για biomedical ή κάτι πιο γενικό (Sciences) και μετά δίνουν εξετάσεις για να συνεχίσουν στο Medical school. Αρα οχι, δεν είναι αργά.
 

paskmak

Διάσημο μέλος

Ο paskmak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,503 μηνύματα.
Τα υπόλοιπα δεν τα σχολιάζω καν.
Δεν ξέρω γιατί είσαι τόσο αρνητικός στις απόψεις σου, αν ήταν τόσο τραγικά τα πράγματα θα την παρατούσες χθες την σχολή, έχοντας ήδη πτυχίο. Δεν γίνεται να πάνε στραβά όλα σε όλους, εκτός από εσένα.

Όσο για το τι θα κάνω εγώ μετά είναι δικό μου θέμα, και δεν το φοβάμαι και καθόλου γιατί ξέρω ότι μπορώ να φύγω και τώρα έξω αν θέλω. Και γνωρίζω τι συνθήκες επικρατούν τουλάχιστον στον δημόσιο ιατρικό τομέα στο εξωτερικό.

Αυτά δεν έχω χρόνο να ξανααπαντήσω.
Κρίμα πάντως, αν όντως δεν είναι κακόβουλη διάθεση, που έχεις τέτοια οπτική των πραγμάτων, ελπίζω μεγαλώνοντας να αλλάξεις προς το πιο αισιόδοξο.
Ή απλά μπήκες στην ιατρική για τελείως λάθος λόγους και γι'αυτό δεν σε γεμίζει.

Κακόβουλους εγωπαθεις «συναδέλφους» με συχνά ψυχωσικα/ναρκισσιστικά στοιχεία θα συναντήσεις δυστυχώς σε μεγάλο βαθμό στον τομέα της ιατρικής. Η «αριστεία» και ο ρόλος του «ημίθεου» που «κρίνει» μεταξύ ζωής και θανάτου και που τα γνωρίζει όλα καλύτερα απο τον διπλανό, πολλούς τους οδηγεί σ αυτό το τρυπάκι. Αυτός είναι και ο λόγος που δημιουργούνται προστριβές: διότι ο καθένας θέλει να θρέψει το εγώ του , να υποδαυλίσει τον διπλανό- αν και πολλές φορές πολύ κατώτερος του- να φανεί ανωτεροσ, αντί να κοιτάξει την δουλειά του. Θα πεις αυτό συμβαίνει σε κάθε τομέα, αλλά εδώ πολύ πιο έντονα λόγω του παραπάνω «ρόλου».



Αυτό δεν πρέπει να σε πτοεί όμως, αν ενδιαφέρεσαι για την επιστήμη και τον συνάνθρωπο θα προοδευσεις. Αν έχεις τους πόρους και την δυνατότητα- διότι σε μεγαλύτερη ηλικία αυξάνονται οι υποχρεώσεις οικογένεια, η ικανότητα μάθησης είναι συνήθως πιο αργή κλπ.- και το θέλεις πραγματικά, δοκίμασε το. Ούτε η πρώτη, ούτε η τελευταία θα είσαι. Αν το κανείς όμως επειδή έχεις πίεση από τον κοινωνικό περίγυρο η για κάποιον άλλο κατώτερο λογο, τότε άστο.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top