Ιατρική Σχολή ΑΠΘ

StratosRIP

Δραστήριο μέλος

Ο StratosRIP αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 467 μηνύματα.
Γεροξουρες μονο πλεον!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΑΓΝΗΓΙΩΡΓΟΣ

Πολύ δραστήριο μέλος

Η ΑΓΝΗΓΙΩΡΓΟΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 828 μηνύματα.
Παιδια ειμαι α εξάμηνο κι σκέφτομαι να πάρω επιλογή τα γερμανικά. Τα έχει παρει κανένας στο παρελθόν να μου πει για το επίπεδο ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kwnmaris26

Νεοφερμένος

Ο kwnmaris26 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
καλησπερα μπορει καποιος να μ πει τα μαθηματα πρωτου εξαμηνου και δευτερου στην ιατρικη απθ?και αν εχει και τισ ωρες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Just1n

Νεοφερμένος

Ο Just1n αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών. Έχει γράψει 83 μηνύματα.
καλησπερα μπορει καποιος να μ πει τα μαθηματα πρωτου εξαμηνου και δευτερου στην ιατρικη απθ?και αν εχει και τισ ωρες
μπορείς να τα βρεις στο ίντερνετ
Γράψε πρόγραμμα σπουδών ιατρική απθ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kwnmaris26

Νεοφερμένος

Ο kwnmaris26 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
το πατησα αλλα αλλο βγαζει πχ πρωτο εξαμηνο στο ωρολογιο προγραμμα και αλλο προγραμμα σπουδων δεν ξερεις ποιο ισχυει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Just1n

Νεοφερμένος

Ο Just1n αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών. Έχει γράψει 83 μηνύματα.
Αυτό είναι νομίζω το πρόγραμμα σπουδών 2016 2017 https://qa.auth.gr/el/studyguide/200000059/current. Για διευκρινήσεις να σου πει καλύτερα κάποιος που είναι απτο συγκεκριμένο τμήμα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kwnmaris26

Νεοφερμένος

Ο kwnmaris26 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
το βρηκαι και εγω σε υπερ ευχαριστω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PeterTheGreat

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Staphylococcus aureus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 923 μηνύματα.
Αν δεν έχει αλλάξει κάτι από τότε που ήμουν εγώ στο 1ο εξάμηνο, κάθε βδομάδα έχεις 2 ώρες υποχρεωτικές στην Βιολογία, 1 υποχρεωτική στην Φυσική, 2 υποχρεωτικές στην Πληροφορική. Επίσης έχεις κάθε δεύτερη βδομάδα 2 ώρες υποχρεωτικές Βιοχημεία. Στατιστική ίσχυε κάτι αντίστοιχο, αλλά νομίζω άλλαξε. Τα εργαστήρια του Α' εξαμήνου στα αναθέτουν αυτοί πρωινές η μεσημεριανές ώρες (συνήθως 8-10 ή 1-3), αλλά από το Β' εξάμηνο και μετά δηλώνεις εσύ τις μέρες και ώρες των εργαστηρίων.

Στο Β' εξάμηνο έχεις 2 ώρες/βδομάδα Γενετική, 2 ώρες/βδομάδα Φυσιολογία (μόνο για 5? βδομάδες στο τέλος του εξαμήνου), 2 2ωρα/βδομάδα Ανατομία, 2 ώρες κάθε δεύτερη βδομάδα Βιοχημεία.

Για τα αμφιθέατρα δεν θυμάμαι πολλά, μόνο ότι είναι 3/βδομάδα Βιοχημεία, 4/βδομάδα Βιολογία και 2/βδομάδα Ανατομία στο πρώτο εξάμηνο, μαζί με κάτι αμφιθέατρα πληροφορικής και στατιστικής που δεν πατούσα και Φυσική που δεν θυμάμαι αν είναι 3 ή 4 ώρες την εβδομάδα. Για το Β' εξάμηνο δεν έχω ιδέα, μόνο μία Βιοχημεία 4/βδομάδα και Γενετική 4/βδομάδα θυμάμαι. Τα αμφιθέατρα συνήθως είναι της μίας ώρας.

Και κάπως έτσι τελείωσε το Στ' εξάμηνο και είμαστε σε μία κατάσταση τρέλας, αφού δίνουμε χειρουργική και παθολογία με διαφορά ένα... σαββατοκύριακο! Μην μιλήσω για το 'εξαιρετικό' εξεταστικό σύστημα της Παθολογίας, της οποίας τα πολλαπλής έχουν πολλαπλές σωστές απαντήσεις και αρνητική βαθμολογία. Αν θέλουν να εξετάσουν 250 σωστά/λάθος, τουλάχιστον ας τα κάνουν έτσι, να μην κρύβονται. Όλο το εξάμηνο ήταν μία τραγικωμωδία, στην οποία έπρεπε να τρέχουμε από το Παπανικολάου και το Παπαγεωργίου στην σχολή για υποχρεωτικά φροντιστήρια άνευ χρήσης, και να μας την λένε και από πάνω που δεν μπορούμε να τηλεμεταφερθούμε για να είμαστε και στα αμφιθέατρα. Προσδοκώ με ανυπομονησία τις 'διακοπές' που μου έχουν οι μεγαλύτεροι υποσχεθεί στο 4ο έτος. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Και κάπως έτσι τελείωσε το Στ' εξάμηνο και είμαστε σε μία κατάσταση τρέλας, αφού δίνουμε χειρουργική και παθολογία με διαφορά ένα... σαββατοκύριακο! Μην μιλήσω για το 'εξαιρετικό' εξεταστικό σύστημα της Παθολογίας, της οποίας τα πολλαπλής έχουν πολλαπλές σωστές απαντήσεις και αρνητική βαθμολογία. Αν θέλουν να εξετάσουν 250 σωστά/λάθος, τουλάχιστον ας τα κάνουν έτσι, να μην κρύβονται. Όλο το εξάμηνο ήταν μία τραγικωμωδία, στην οποία έπρεπε να τρέχουμε από το Παπανικολάου και το Παπαγεωργίου στην σχολή για υποχρεωτικά φροντιστήρια άνευ χρήσης, και να μας την λένε και από πάνω που δεν μπορούμε να τηλεμεταφερθούμε για να είμαστε και στα αμφιθέατρα. Προσδοκώ με ανυπομονησία τις 'διακοπές' που μου έχουν οι μεγαλύτεροι υποσχεθεί στο 4ο έτος. :P

Το ΣΤ εξάμηνο είναι το πιο φουλαρισμένο με διαφορετικά πράγματα εξάμηνο (ίσως το ανταγωνίζεται λίγο και το χειμερινό του 5ου έτους), τα οποία σε κουράζουν σε πρώτη φάση σωματικά, καθώς ο διακτινισμός δεν είναι ακόμα στις παροχές μας, και μετά ψυχολογικά. Οι περισσότεροι καίνε την Ειδική ΠαθΑν για ευνόητους λόγους, και θα πρότεινα αν το κάνεις να περιμένεις να την δώσεις με τα εαρινά του 5ου έτους γιατί θα σου φανεί παιχνίδι, θα πας yolo και θα περάσεις.
Κουράγιο κατά τ' άλλα, το 4ο έτος είναι όντως πιο απλό. Πάλι έχει πήγαινε-έλα βέβαια...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PeterTheGreat

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Staphylococcus aureus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 923 μηνύματα.
Το ΣΤ εξάμηνο είναι το πιο φουλαρισμένο με διαφορετικά πράγματα εξάμηνο (ίσως το ανταγωνίζεται λίγο και το χειμερινό του 5ου έτους), τα οποία σε κουράζουν σε πρώτη φάση σωματικά, καθώς ο διακτινισμός δεν είναι ακόμα στις παροχές μας, και μετά ψυχολογικά. Οι περισσότεροι καίνε την Ειδική ΠαθΑν για ευνόητους λόγους, και θα πρότεινα αν το κάνεις να περιμένεις να την δώσεις με τα εαρινά του 5ου έτους γιατί θα σου φανεί παιχνίδι, θα πας yolo και θα περάσεις.
Κουράγιο κατά τ' άλλα, το 4ο έτος είναι όντως πιο απλό. Πάλι έχει πήγαινε-έλα βέβαια...

Αυτή η σχολή πραγματικά πρέπει να πάρει μερικά μαθήματα από το ΔΠΘ. Εκεί τελείωσαν με τα φάρμακα στο 5ο εξάμηνο, και είχαν παθολογία στο Ε' και χειρουργική στο Στ' αντί να τα έχουν μαζί. Ας μην μιλήσω για τα ανούσια """εργαστήρια""", τα οποία είναι στην ουσία υποχρεωτικά αμφιθέατρα σε μαθήματα που ή τα διαβάζεις καλύτερα στο σπίτι (φάρμακα) ή δεν θα έπρεπε καν να υπάρχουν (κοινωνική ιατρική). Η στατιστική, η υγιεινή και η κοινωνική θα μπορούσαν άνετα να είναι ένα μάθημα αντί για να μας σπάνε τα νεύρα.

Ευτυχώς δεν έχω κανένα παράπονο από τις κλινικές. Με Δούμα (:inlove::inlove::inlove:) στην παθολογία, νομίζω δεν έχω τίποτα άλλο να ζητήσω. Οι μετακινήσεις είναι λίγο θάνατος, αλλά χαλάλι για την Γ' παθολογική.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Εγώ θα έβαζα χειρουργική στο 3ο έτος (και τα 2 εξάμηνα) και μετά στο 6ο ξανά, φάρμακα στο 5ο και Παθολογία εαρινό 4ου και χειμερινό 5ου και φυσικά 6ο πάλι. Έτσι μπορείς να αφοσιωθείς σε αυτά και να έχεις παράλληλα και το rotation στις άλλες μικρότερες κλινικές (ΩΡΛ, Ψυχιατρική και δε συμμαζεύεται). Τα φάρμακα πολύ κακώς είναι στο ΣΤ και στο Ζ εξάμηνο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PeterTheGreat

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Staphylococcus aureus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 923 μηνύματα.
Εγώ πολλά θα άλλαζα. Βασικά όλο το πρόγραμμα σπουδών θέλει ένα reset, γιατί μερικά εξάμηνα είναι υπερβολικά δύσκολα σε σχέση με άλλα. Το 5ο εξάμηνο ήταν ένα ανέκδοτο, ενώ το 6ο ήταν ξεπάτωμα. Το 4ο ήταν αρκετά ευκολότερο από το 3ο. Η βιοχημεία (όσο και αν την αγαπώ) δεν έχει νόημα να υπάρχει σε 3 εξάμηνα (η θα διδάξεις το DNA στην βιολογία ή στην βιοχημεία, δεν γίνεται να κάνεις 2 φορές το ίδιο πράγμα), όπως και η ανατομία δεν χρειάζεται 4 (η γενική ανατομική ήταν μία φάρσα και η 3 επιεικώς υπερβολική).

Γενικά αν πετάξεις την σαβούρα, μπορείς να βγάλεις ένα ωραίο πρόγραμμα που τελειώνει με όλα τα προκλινικά μέχρι και το 4ο εξάμηνο (βιοχημεία, βιολογία/γενετική, φυσιολογία, ιστολογία/εμβρυολογία, ανατομία, μικροβιολογία) και μετά να διδάσκεις την παθαν και τα φάρμακα σε κάθε σύστημα. Επίσης, ποια ιδιοφυΐα σκέφτηκε να κάνουμε αυτό το εξάμηνο τα φάρμακα του ΚΝΣ, ενώ αυτά που βλέπουμε στις κλινικές είναι ΌΛΑ ΤΑ ΥΠΟΛΟΙΠΑ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

TrueBlue

Νεοφερμένος

Η TrueBlue αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 40 μηνύματα.
Όλο το εξάμηνο ήταν μία τραγικωμωδία, στην οποία έπρεπε να τρέχουμε από το Παπανικολάου και το Παπαγεωργίου στην σχολή για υποχρεωτικά φροντιστήρια άνευ χρήσης, και να μας την λένε και από πάνω που δεν μπορούμε να τηλεμεταφερθούμε για να είμαστε και στα αμφιθέατρα. Προσδοκώ με ανυπομονησία τις 'διακοπές' που μου έχουν οι μεγαλύτεροι υποσχεθεί στο 4ο έτος. :P

Ομάδα 6 και τα μυαλά στο μπλέντερ!! :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PeterTheGreat

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Staphylococcus aureus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 923 μηνύματα.
Ομάδα 6 και τα μυαλά στο μπλέντερ!! :P

Η Ομάδα 6 είναι θρησκεία. :P Αν εξαιρέσεις ότι στην χειρουργική καταλαβαίνω πως νιώθει το κοτόπουλο όταν το βάζεις στον φούρνο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

TrueBlue

Νεοφερμένος

Η TrueBlue αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 40 μηνύματα.
Η Ομάδα 6 είναι θρησκεία. :P Αν εξαιρέσεις ότι στην χειρουργική καταλαβαίνω πως νιώθει το κοτόπουλο όταν το βάζεις στον φούρνο.

Ω ναι, ισχυει! Θα σε αποζημιωσει ομως του χρονου που θα την κανεις αυτην μαζι με την ορθοπαιδικη Δεκεμβρη μηνα στους -5 με χιονι και κατηφορες-τσουληθρες. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PeterTheGreat

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Staphylococcus aureus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 923 μηνύματα.
Ω ναι, ισχυει! Θα σε αποζημιωσει ομως του χρονου που θα την κανεις αυτην μαζι με την ορθοπαιδικη Δεκεμβρη μηνα στους -5 με χιονι και κατηφορες-τσουληθρες. :P

Μας έβαλαν και τελευταίο τριβδόμαδο για ορθοπαιδική, οπότε μάλλον με παγετούς θα κάνουμε. Τουλάχιστον τα μαθήματα ακυρώνονται όταν είναι χάλια ο δρόμος?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

TrueBlue

Νεοφερμένος

Η TrueBlue αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 40 μηνύματα.
Μας έβαλαν και τελευταίο τριβδόμαδο για ορθοπαιδική, οπότε μάλλον με παγετούς θα κάνουμε. Τουλάχιστον τα μαθήματα ακυρώνονται όταν είναι χάλια ο δρόμος?

Στο 4ο δεν ειχαμε θεμα με χαλια δρομους. Στο 5ο που χιονισε πολυ, στην πνευμονολογια πηραν κανονικοτατα παρουσιες... Αλλα στην γραμματεια ειναι συνεννοησιμες γενικα και οι 2 οποτε δεν νομιζω να εχετε προβλημα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PeterTheGreat

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Staphylococcus aureus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 923 μηνύματα.
Στο 4ο δεν ειχαμε θεμα με χαλια δρομους. Στο 5ο που χιονισε πολυ, στην πνευμονολογια πηραν κανονικοτατα παρουσιες... Αλλα στην γραμματεια ειναι συνεννοησιμες γενικα και οι 2 οποτε δεν νομιζω να εχετε προβλημα.

Πφφφφφ. :P

Καμία συμβουλή για τα προφορικά της Παθολογίας Ι στην Γ' Παθολογική? Γιατί πλησιάζει και αυτό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Επίσης, ποια ιδιοφυΐα σκέφτηκε να κάνουμε αυτό το εξάμηνο τα φάρμακα του ΚΝΣ, ενώ αυτά που βλέπουμε στις κλινικές είναι ΌΛΑ ΤΑ ΥΠΟΛΟΙΠΑ?

Καλά δεν ασχολείστε με φάρμακα στο 3ο έτος ειδικά, οπότε μικρό το κακό. Πάντως εγώ όταν έδινα φάρμακα, έδινα με άλλη ύλη στην Φαρμακολογία 1. Οπότε μάλλον πρόπερσι κάτι έπαθε ο Κούβελας και αναθεώρησε. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PeterTheGreat

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Staphylococcus aureus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 923 μηνύματα.
Καλά δεν ασχολείστε με φάρμακα στο 3ο έτος ειδικά, οπότε μικρό το κακό. Πάντως εγώ όταν έδινα φάρμακα, έδινα με άλλη ύλη στην Φαρμακολογία 1. Οπότε μάλλον πρόπερσι κάτι έπαθε ο Κούβελας και αναθεώρησε. :P

Καλά, πόσες φορές στο ιστορικό ο ασθενής μου έχει πει ότι παίρνει το x φάρμακο αλλά δεν ξέρει γιατί, δεν φαντάζεσαι. Άντε να το παρουσιάσω εγώ μετά, έβγαζα το κινητό για να το ψάξω στο google. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top