Ιατρική Σχολή ΑΠΘ

zzww00

Νεοφερμένος

Ο zzww00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 18 μηνύματα.
Προς το παρόν το πρόβλημα με τα συγγράμματα αφορά μόνο κάποια μαθήματα που μέχρι τώρα έπαιρνες αρκετά βιβλία μαζί. Είτε επειδή χρειάζονταν στις εξετάσεις είτε επειδή απλά τα έπαιρνες πακέτο και τα κρατούσες για τη βιβλιοθήκη σου. Τώρα το υπουργείο πιέζει να δίνεται ΕΝΑ σύγγραμμα για κάθε μάθημα, οπότε αυτά τα πακέτα βιβλίων έχουν περιοριστεί κατά πολύ. Το πρόβλημα συναντάται σε κάποια μαθήματα που ναι μεν χρειάζεσαι ένα σύγγραμμα αλλά αυτό έχει πολλούς τόμους. Πχ στην Α' Νευρολογική του ΑΧΕΠΑ που πέρσι χρειάζονταν στους φοιτητές 6 τόμοι ενός βιβλίου για τις εξετάσεις και από το υπουργείο εγκρίθηκαν μόνο οι δύο και τους άλλους τους έδωσε η έδρα του μαθήματος σε pdf στους φοιτητές. Στα περισσότερα μαθήματα οι καθηγητές ανταποκρίθηκαν στο τι ζητούσε το υπουργείο και απαιτούσαν στα θέματα απαντήσεις από ένα βιβλίο. Τα έξοδα που θα κάνεις είναι όσα σου είπαν οι παραπάνω και κάποιες φορές που θα χρειαστεί να πάρεις κάποιες επιτομές σε φωτοτυπία (είναι σαν περιλήψεις των μαθημάτων για να διαβάσεις πιο συνοπτικά εν όψει των εξετάσεων) αλλά κι αυτά κάνουν λίγο, κανένα δεκαεύρω η κάθε επιτομή και αφορούν ελάχιστα μαθήματα, πχ Ανατομίες. Μακάρι τα έξοδα να μείνουν μόνο αυτά, να πρυτανεύσει η λογική και να μη φτάσουμε στα pdfs και στα e-books σε λίγα χρόνια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Σε βιβλία/συγγράμματα μέχρι τώρα τίποτα, από φέτος δεν ξέρουμε :P
Για εργαλεία, χρειάζονται ποδιά (20-25 ευρώ), ανατομική λαβίδα και λαβή νυστεριού. Τα δύο τελευταία μαζί πρέπει να κάνουν γύρω στα 10 ευρώ. Προς το παρόν αυτα. Από το 3ο έτος θα χρειαστείτε στηθοσκόπιο (υπολόγισε γύρω στα 70 ευρώ).

Ευτυχώς που η νονά μου μού πήρε ιατρική ποδιά και ο παππούς μου στηθοσκόπιο!! Μόνο τα νυστέρια θα έχω να πληρώσω, άμα πάω σε μαγαζί ιατρικών ειδών και τους πω οτι ειμαι πρωτοετής θα ξέρουν τι νυστέρια να μου δώσουν ε? π.χ. Παπαποστόλου που έχει ειδικές τιμές για φοιτητές απ' ο.τι ακουω.
Ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

zzww00

Νεοφερμένος

Ο zzww00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 18 μηνύματα.
Ευτυχώς που η νονά μου μού πήρε ιατρική ποδιά και ο παππούς μου στηθοσκόπιο!! Μόνο τα νυστέρια θα έχω να πληρώσω, άμα πάω σε μαγαζί ιατρικών ειδών και τους πω οτι ειμαι πρωτοετής θα ξέρουν τι νυστέρια να μου δώσουν ε? π.χ. Παπαποστόλου που έχει ειδικές τιμές για φοιτητές απ' ο.τι ακουω.
Ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις:D
Υπάρχουν και πιο φτηνά από Παπαποστόλου, αλλά για τα συγκεκριμένα είδη που είναι πολύ φτηνά δε χρειάζεται, οπότε πήγαινε στον Παπαποστόλου που είναι σε κεντρικότατο σημείο. Απλά η λαβίδα να είναι Ανατομική και όχι Χειρουργική για να μην "κόβει" αυτό που πιάνεις. Στα νυστέρια κτλ θα ξέρουν τι να σου δώσουν.
Επίσης, δείτε οι πρωτοετείς ένα ενημερωτικό δελτίο του ΑΠΘ: για τη λέσχη, τις εστίες και για τη δημιουργία λογαριασμού στο ίντερνετ (από τον οποίο θα βλέπετε τους βαθμούς σας και θα δηλώνετε τα μαθήματα και τα συγγράμματα).
https://dps.web.auth.gr/images/stories/spoudes/auth_3ptyxo_2011_2012.pdf
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
να ρωτησω κατι; η ιατρικη ποδια, διαφερει απο την ποδια που εχουν ολοι οι φοιτητες π σπουδαζουν σε σχολες με εργαστηρια κ πειραματα (πχ βιολογια); ακυρη ερωτηση αλλα το εχω απορια :Ρ

Κοίτα υπάρχουν πολλές ποιότητες μην παίρνεις εκεί που παίρνει η μάζα που είναι κατά βάση οι φτηνές γιατί είναι κακές ποιότητες που δε σιδερώνεται εύκολα και δεν έχουν χλιδή. Με 22 ευρώ βρίσκει καλές ποιότητες που θα κρατήσουν μια ζωή. :D


Ευτυχώς που η νονά μου μού πήρε ιατρική ποδιά και ο παππούς μου στηθοσκόπιο!! Μόνο τα νυστέρια θα έχω να πληρώσω, άμα πάω σε μαγαζί ιατρικών ειδών και τους πω οτι ειμαι πρωτοετής θα ξέρουν τι νυστέρια να μου δώσουν ε? π.χ. Παπαποστόλου που έχει ειδικές τιμές για φοιτητές απ' ο.τι ακουω.
Ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις:D
:)))) Τι στηθοσκόπιο; litmann;

Eγώ έχω ένα Litamm και μου έχουν χαλάσει τα ακουστικά του και το μαγαζί sigma δε φέρενι και αναγκαστικά πρέπει να βρω απέξω να αγοράσω :((((
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

hurricane

Διάσημο μέλος

Η supergirl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,573 μηνύματα.
ένα λίγο off για την kaleidoscope:
Σε παρακαλώ διόρθωσε την γραφή σου.
εννοείς τα κομμένα; σόρι βιαζόμουν εκείνη την ώρα :redface::redface::redface:
αλλά τώρα δεν μου βγάζει επιλογή επεξεργασία :(

fockos, ναι εννοείται ότι είναι καλής ποιότητας :) απλά μου είπαν το εξής... "την πραγματική ποδιά θα την αποκτήσεις όταν πάρεις πτυχίο". ίσως μιλούσαν και μεταφορικά αλλά τέλοσπάντων όπως και νά 'χει την απάντησή μου την πήρα, δεν έχει νόημα να το συνεχίσω :)
ευχαριστώ :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

johanio

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Καλαμαριά (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 241 μηνύματα.
Παίζει να είμαστε και η μόνη σχολή που δεν έχει ανακοινώσει κάτι συγκεκριμένο για εγγραφές :look:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

QsLv

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο QsLv αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 868 μηνύματα.
Αν είσαι μάχιμος γιατρός η μια ποδιά φτάνει για 1-2 μέρες της βδομάδας ίσα ίσα (εκτός αν είσαι από τους μουράτους που δε λερώνουν τα χέρια τους, ή απ'αυτούς που κάθονται στον κώλο τους όλη μέρα, ή είσαι βρωμιάρης ή κάνεις μια εργαστηριακή ειδικότητα -το μόνο απόλυτα δικαιολογημένο).
Οπότε αν θα πάρεις καλή ή κακή ποδιά στη Σχολή δεν έχει σημασία (εκτός απ'τη μούρη που θες να πουλάς). Έτσι κι αλλιώς η ποδιά στη Σχολή ιδίως πριν το 5ο- 6ο έτος, αν εξαιρέσεις λίγα εργαστήρια είναι πάνω κάτω μόνο για την παράδοση.
Αν θα έχει γιακά ή όχι ή θα έχει κλιπς ή ζιπ ή κουμπιά ή δεν ξέρω και γω κεντημένο τ'όνομά σου πάνω, αυτό είναι άλλου παπά βαγγέλιο.
Η ποδιά του φυτητή τσαλακώνεται όπως και να το κάνεις αφού αναγκάζεσαι είτε να την κουβαλάς στο χέρι είτε να τη βάζεις σε σακούλα/τσάντα/φοριαμό αφού
1. δε μπορείς να βγεις στο δρόμο με την ποδιά σαν τον ηλίθιο
2. δεν πρέπει ούτε χρειάζεται να φοράς συνεχώς την ποδιά
οπότε τι αν δώσεις 15, τι αν δώσεις 20, τι 22 ευρά... πάνω κάτω ίδιο πράμα θα είναι.

Τα νυστέρια δεν είναι και ακριβά, πας σε ένα Ιατρικάδικο και ξέρουν αυτοί τι να δώσουν αν και εγώ θυμάμαι ότι υπήρχε οδηγία για το μέγεθος του στυλεού & της λαβίδας (που είναι ανατομική) από το ΕΦΜ της έδρας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Το σάιτ της σχολής δεν εχει ανακοινωσει τιποτα ουτε για τις εγγραφες ουτε για τα απαραιτητα δικαιολογητικα. Το ΑΠΘ εβγαλε ωρες για τις εγγραφες σε καθε γραμματεια, αλλα για την ιατρικη σχολη (και το παιδαγωγικο) δεν υπαρχουν ωρες. Αυτο τι σημαινει, οτι παμε οποτε θελουμε? Ή αναμενουμε ποτε θα βγαλουν αυτοι ωρες στο σαιτ τους? (Βασικα, οσο ειναι ακομα υπο καταληψη, μπορουμε να γραφτουμε?):worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kaleidoscope

Επιφανές μέλος

Η kaleidoscope αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 9,248 μηνύματα.
Κατάληψη μέχρι Τρίτη 20/09 και Συνέλευση Τρίτη 20/9 στις 14.00. Με γεια!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

QsLv

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο QsLv αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 868 μηνύματα.
Η γραμματεία, λέχθηκε, θα είναι ανοιχτή για τις εγγραφές των πρωτοετών. Όποιος ενδιαφερόμενος ας πάει αύριο μεθαύριο σε λογική ώρα (11:00 - 12:00) να δει τι γίνεται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mr. Crowley

Διάσημο μέλος

Ο Mr. Crowley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,046 μηνύματα.
Ιατρική ΑΠΘ κατάληψη
Συντονιστικό κατάληψης 249 ψήφοι
ΔΑΠ 227 ψήφοι
Επιτροπή αγώνα 24 ψήφοι
Λευκά 12 ψήφοι
Ανοιχτή γραμματεία
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

johanio

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Καλαμαριά (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 241 μηνύματα.
Η Γραμματεία άνοιξε για τις εγγραφές. Έκανα σήμερα. Βέβαια δε μου δώσανε ούτε Βεβαίωση Εγγραφής, ούτε βιβλιάριο σπουδών, ούτε οδηγό σπουδών και το πάσο θέλει αίτηση πλέον ηλεκτρονικά,

Το μόνο που πήρα ήταν ένα βιβλιαράκι που έλεγε "Καλώς ήρθατε στο ΑΠΘ" :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Πλάκα κάνεις...και εγώ ήθελα να πάω νωρίς για το πάσο, ή έστω τη βεβαίωση εγγραφής για να έχω μειωμένο εισιτήριο...άντε απο βδομάδα τότε...:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

johanio

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Καλαμαριά (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 241 μηνύματα.
Πλάκα κάνεις...και εγώ ήθελα να πάω νωρίς για το πάσο, ή έστω τη βεβαίωση εγγραφής για να έχω μειωμένο εισιτήριο...άντε απο βδομάδα τότε...:(

Για τα πάσο θα γίνονται αιτήσεις ηλεκτρονικά στη σελίδα paso.minedu.gov.gr (ακόμα δεν άνοιξε η υπηρεσία), έπειτα η γραμματεία θα εγκρίνει την αίτηση σου και θα λαμβάνεις το πάσο από ένα κατάστημα της επιλογής σου. Θα έχει κόστος 2,46 ευρώ:whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Loukritia

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Loukritia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 362 μηνύματα.
Βγήκαν και τα συγγράμματα σήμερα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Και θα με αφήσετε να κάνω και μόνη μου εγγραφή...:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kaleidoscope

Επιφανές μέλος

Η kaleidoscope αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 9,248 μηνύματα.
Βγήκαν και τα συγγράμματα σήμερα.
Oύτε τα μισά δεν βγήκαν :worry:
Anyway, προτείνω τα εξής (με βάση τις επιλογές που είναι διαθέσιμες τώρα στο site, δεν ξέρω αν είναι οριστικές):
Ιατρική Φυσική: την 1η επιλογή (του Ψαρράκου)
Ανατομική 1: Ουσιαστικά διαλέγετε τον άτλαντα, netter vs Sobotta. Πηγαίνετε μια βόλτα από τους εκδοτικούς οίκους να δείτε ποιοw σας ταιριάζει καλύτερα. Εγώ προτιμώ Netter.
Ιατρική Στατιστική: του Κατσουγιανόπουλου
Βιολογία: wtf? Που είναι ο Alberts; Έχει μόνο 1 επιλογή...
Βιολογική Χημεία: 1 επιλογή μόνο
Πληροφορική: Δεν παίρνετε βιβλίο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Εεεεεεε πού βλέπω αυτά τα συγγράμματα που βγήκαν?
(Πόσο άσχετη παίζει να είμαι?:redface:-no comments)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kaleidoscope

Επιφανές μέλος

Η kaleidoscope αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 9,248 μηνύματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Ευχαριστώ :)
Να ελπίζουμε οτι θα μας τα δώσουν ή ότι θα τα αγοράσουμε φέτος? :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top