Ιατρική: Γνώσεις που αξίζει να μοιραστούμε

Εχέμυθη

Περιβόητο μέλος

Η Εχέμυθη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 5,863 μηνύματα.
αυτα που ειπες τα λες απο μονη σου ή αναπαραγεις καποιο βιβλιο βιολογιας?
Χοντρικά στα λέω γιατί εντάξει θα ήταν ντροπή πέντε χρόνια στην ιατρικών εργαστηρίων και να μην ξέρω βασικά πράγματα, γι αυτό σου είπα ότι στα λέω χοντρικά γιατί η ανοσολογία είναι πολύπλοκη. Θα τα βρεις σε διάφορα βιβλία, δε σου λέω κάτι πολύ εξειδικευμένο.
 

eukleidhs1821

Διάσημο μέλος

Ο eukleidhs1821 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής Ιωαννίνων (Ιωάννινα) και μας γράφει απο Καινούργιο (Ηράκλειο). Έχει γράψει 3,670 μηνύματα.
Χοντρικά στα λέω γιατί εντάξει θα ήταν ντροπή πέντε χρόνια στην ιατρικών εργαστηρίων και να μην ξέρω βασικά πράγματα, γι αυτό σου είπα ότι στα λέω χοντρικά γιατί η ανοσολογία είναι πολύπλοκη. Θα τα βρεις σε διάφορα βιβλία, δε σου λέω κάτι πολύ εξειδικευμένο.
στην ιατρικων εργαστηριων φορατε και ιατρικες μπλουζες?θυμαμαι εβλεπα αρκετες κοπελες σε κλινικες γυναικολογιας κτλπ και ειχανε πολυ καλο γνωστικο επιπεδο
 

Εχέμυθη

Περιβόητο μέλος

Η Εχέμυθη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 5,863 μηνύματα.
στην ιατρικων εργαστηριων φορατε και ιατρικες μπλουζες?θυμαμαι εβλεπα αρκετες κοπελες σε κλινικες γυναικολογιας κτλπ και ειχανε πολυ καλο γνωστικο επιπεδο
Τυπικά φοράμε ποδιές (δηλαδή αυτές τις λευκές ρόμπες ) , κουμπωμενες μέχρι πάνω, κλειστό παπούτσι, γάντια και μαζεμένο μαλλί (αν είναι μακρύ). Τώρα στην πρακτική βλέπω τους εργαζόμενους τεχνολόγους να φοράνε μπλούζα κοντομανικη και παντελόνι (αυτά τα ιατρικά).Η γνώμη μου είναι ότι η σχολή στο ΤΕΙ Θεσσαλονίκης (δε ξέρω τι συμβαίνει αλλού) είναι πολύ καλή καί δεν είναι δύσκολη για παραϊατρικη. Η σχολή απο την πράξη, what a surprise , δεν έχει καμία απολύτως σχέση.
 

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
παιδιά είναι εργαστηριακές μπλούζες αυτές εξ ορισμού πρέπει να τα φοράνε. Επίσης ένα τεχνολογος εργαστηριακός οργάνων είναι πιο εξειδικευμένος από έναν κλινικό ιατρό και γνωρίζει παραπάνω για τα αντισώματα , αντιγόνα , pcr. κοκ
 

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
Εγώ ακόμα δεν μπορώ να καταλάβω γιατί όλα πρέπει να περιστρέφονται γύρω από Ιατρική. Ιατρικές μπλούζες διαβάζω εδώ, σε άλλο θέμα κάνουν τους ιατρούς, ας αισθανθούν λίγο ιατροί, να κάνουν έρευνες όπως οι ιατροί κλπ,

Ο κόσμος δεν είναι ιατρική μόνο...
Αν ήθελε κανείς να κάνει τον Ιατρό, πλέον είναι πολυ εύκολο και δεν απαιτεί ούτε κανενα ιδιαίτερο background να σπουδάσεις Ιατρική. Και η κουτσή Μαρία που λέει ο λόγος μπορεί να σπουδάσει ... Τόσα πανεπιστήμια έχει έξω με δίδακτρα προσιτά και βαθμός δυσκολίας όχι κάτι τρομερό...
 

Εχέμυθη

Περιβόητο μέλος

Η Εχέμυθη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 5,863 μηνύματα.
παιδιά είναι εργαστηριακές μπλούζες αυτές εξ ορισμού πρέπει να τα φοράνε. Επίσης ένα τεχνολογος εργαστηριακός οργάνων είναι πιο εξειδικευμένος από έναν κλινικό ιατρό και γνωρίζει παραπάνω για τα αντισώματα , αντιγόνα , pcr. κοκ
Εγώ λέω αυτά που μου είπαν οι καθηγητές, τώρα φυσικά και θα με βόλευε να φοράω κοντομανικο , υφασμάτινο παντελόνι και σαμπο ειδικά τώρα που τυπικά δε πρέπει να ανάβουμε το air condition και φοράμε μάσκες όλη την ώρα. Αλήθεια φοκο και στα νοσοκομεία έτσι είστε με μάσκες (ρωτάω τι γίνεται στην πραγματικότητα οχι τι λέει ο νόμος).
 

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Εγώ λέω αυτά που μου είπαν οι καθηγητές, τώρα φυσικά και θα με βόλευε να φοράω κοντομανικο , υφασμάτινο παντελόνι και σαμπο ειδικά τώρα που τυπικά δε πρέπει να ανάβουμε το air condition και φοράμε μάσκες όλη την ώρα. Αλήθεια φοκο και στα νοσοκομεία έτσι είστε με μάσκες (ρωτάω τι γίνεται στην πραγματικότητα οχι τι λέει ο νόμος).
φοράμε μάσκες αλλά δεν έχουμε επάρκια δηλαδή έχω μια μασκα για όλη την εφημερία.
 

Εχέμυθη

Περιβόητο μέλος

Η Εχέμυθη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 5,863 μηνύματα.
φοράμε μάσκες αλλά δεν έχουμε επάρκια δηλαδή έχω μια μασκα για όλη την εφημερία.
Αυτές της μίας χρήσης? Α καλά!
Καλά το θέμα της επάρκειας απ'όσο γνωρίζω υπάρχει εδώ και χρόνια στα δημόσια νοσοκομεία.
 

eukleidhs1821

Διάσημο μέλος

Ο eukleidhs1821 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής Ιωαννίνων (Ιωάννινα) και μας γράφει απο Καινούργιο (Ηράκλειο). Έχει γράψει 3,670 μηνύματα.
Εγώ ακόμα δεν μπορώ να καταλάβω γιατί όλα πρέπει να περιστρέφονται γύρω από Ιατρική. Ιατρικές μπλούζες διαβάζω εδώ, σε άλλο θέμα κάνουν τους ιατρούς, ας αισθανθούν λίγο ιατροί, να κάνουν έρευνες όπως οι ιατροί κλπ,

Ο κόσμος δεν είναι ιατρική μόνο...
Αν ήθελε κανείς να κάνει τον Ιατρό, πλέον είναι πολυ εύκολο και δεν απαιτεί ούτε κανενα ιδιαίτερο background να σπουδάσεις Ιατρική. Και η κουτσή Μαρία που λέει ο λόγος μπορεί να σπουδάσει ... Τόσα πανεπιστήμια έχει έξω με δίδακτρα προσιτά και βαθμός δυσκολίας όχι κάτι τρομερό...
καλα και η κουτσης μαρια στην ελλαδα δεν σπουδαζει!απαιτουνται απειρα μορια να πεις στην θρακη που ναι η τελευταια και μετα 6 χρονια βαρβατων σπουδων που ειδικα στην περιφερεια δεν σου χαριζεται κανενας και σε κοβουνε για πλακα ακομα και σε μαθηματα της πλακας για αυτο βλεπεις χαμηλους μεσους ορους στην περιφερεια οχι οτι ειναι φυσικα χειροτεροι οι φοιτητες!Τωρα αν εννοεις βουλγαρορουμανιες,πολωνιες,σλοβακιες κτλπ δεν εχω γνωμη αλλα δεν πιστευω και κει να κανουν χαρες τα πτυχια
 

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
Ναι σε πανεπιστήμια του εξωτερικού αναφερόμουν. Από γνωστούς που σπουδάζουν ο ένας Βουλγαρία στο Σοφία και ο άλλος στη Ρουμανία στο Κλουζ Ναποκα, ιατρική και οι δυο, δεν είναι κάτι το ιδιαίτερο μου έχουν πει. Κανονικότατη αναγνώριση ισάξια με το ΕΚΠΑ, το Κρήτης κλπ έχουν 🙂 ιατροί και οι 3
 

eukleidhs1821

Διάσημο μέλος

Ο eukleidhs1821 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής Ιωαννίνων (Ιωάννινα) και μας γράφει απο Καινούργιο (Ηράκλειο). Έχει γράψει 3,670 μηνύματα.
Ναι σε πανεπιστήμια του εξωτερικού αναφερόμουν. Από γνωστούς που σπουδάζουν ο ένας Βουλγαρία στο Σοφία και ο άλλος στη Ρουμανία στο Κλουζ Ναποκα, ιατρική και οι δυο, δεν είναι κάτι το ιδιαίτερο μου έχουν πει. Κανονικότατη αναγνώριση ισάξια με το ΕΚΠΑ, το Κρήτης κλπ έχουν 🙂 ιατροί και οι 3
και μετα διαβαζε και βγαζε μορια
 

MarcoReus

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο MarcoReus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 377 μηνύματα.
Πλεον και η ιατρικη ακομα εχει χασει το κυρος της σαν σχολη...οταν βλεπεις ποσα στουρναρια που ερχονται απεξω να αποκτούν ακριβως ισα δικαιωματα με οσους εστρωσαν λωκο και ξεσκιστηκαν στο διαβασμα για να περασουν μεσω πανελληνιων..
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,797 μηνύματα.
Kάποιες εποχές που το Πολυτεχνείο Delft δεν αναγνώριζε το πτυχίο ΤΕΙ της Ελλάδας δηλαδή, σαν το Fachhochschule της Γερμανίας ...δεν καταλαβαίνω γιατί υπήρχε πρόβλημα από τους Έλληνες. Σκεφτείτε ότι υπάρχουν Γερμανικά Πανεπιστήμια που δεν αναγνωρίζουν την επάρκεια των δικών τους "ΤΕΙ" για περαιτέρω μεταπτυχιακές σπουδές.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Πλεον και η ιατρικη ακομα εχει χασει το κυρος της σαν σχολη...οταν βλεπεις ποσα στουρναρια που ερχονται απεξω να αποκτούν ακριβως ισα δικαιωματα με οσους εστρωσαν λωκο και ξεσκιστηκαν στο διαβασμα για να περασουν μεσω πανελληνιων..

Επειδή έχω μιλήσει με φοιτητές Ιατρικής του εξωτερικού, διαπίστωσα ότι αναγνωρίζουν ότι άλλες επιστήμες είναι ανώτερες από την επιστημονική ευρύτητα της Ιατρικής όπως την εννοούν μόνο στην Ελλάδα και φουσκώνουν να...τα πνευμόνια από την περηφάνια. Αυτό συμβαίνει επειδή στο εξωτερικό όσοι σπουδάζουν Ιατρική είναι σε θέση να κατανοούν περισσότερο την χρησιμότητα άλλων επιστημών γι' αυτό που είναι Ιατρική ως επιστήμη. Πλέον η Μηχατρονική θα αποτελεί το 85% των θεραπευτικών μεθόδων του μέλλοντος και ο Γιατρός θα είναι απλά ο γνωμοδότης ειδικός.

Δηλαδή, θεωρούν πιο ελίτ επιστήμη τα Μαθηματικά ή τη Μηχατρονική για παράδειγμα, επειδή απαιτούν ειδικές δεξιότητες, πολύπλευρη αντίληψη τόσο κατά τη διάρκεια των σπουδών όσο και για να μπορέσει κάποιος να τις ολοκληρώσει με την τελική υποβολή κάποια πτυχιακής εργασίας με εξέταση-παρουσίαση. Αναγνωρίζουν ότι η εβδομαδιαία επίλυση ασκήσεων (αν υποθέσουμε ότι το φυλλάδιο έχει 8-10 ασκήσεις επί 5 μαθήματα...υπολογίζονται κάπου 50 ασκήσεις για κάθε βδομάδα). Εσείς πόσες ασκήσεις Μαθηματικών και Φυσικής μπορείτε να παραδίνεται κάθε βδομάδα επί 15 βδομάδες που είναι το εξάμηνο (χωρίς καταλήψεις κλπ); Αυτός είναι ο λόγος που μεγάλη μερίδα κόσμου στις δυτικές χώρες αποφεύγουν τις θετικές επιστήμες. Αυτό βέβαια στην Ελλάδα αν ειπωθεί θεωρείται ότι υποβαθμίζεται η Ιατρική αλλά οι άνθρωποι στο εξωτερικό δεν εννοούν αυτό που θέλουν οι Έλληνες να νομίζουν.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
https://www.google.com/amp/s/www.to...a-thymata-tou-ksespoun-oi-syggeneis-tous/amp/
Μιας και συζητάμε για τους Ιατρούς.
Δρ. Θάνατος με ειδικότητα ογκολόγου και όνομα αληθινού Αμερικανού Ιατρού. Ερευνητής σπουδαίου ιατρικού κέντρου στην Ελβετία παρακαλώ, όχι ό, τι να ναι.
 

eukleidhs1821

Διάσημο μέλος

Ο eukleidhs1821 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής Ιωαννίνων (Ιωάννινα) και μας γράφει απο Καινούργιο (Ηράκλειο). Έχει γράψει 3,670 μηνύματα.
Kάποιες εποχές που το Πολυτεχνείο Delft δεν αναγνώριζε το πτυχίο ΤΕΙ της Ελλάδας δηλαδή, σαν το Fachhochschule της Γερμανίας ...δεν καταλαβαίνω γιατί υπήρχε πρόβλημα από τους Έλληνες. Σκεφτείτε ότι υπάρχουν Γερμανικά Πανεπιστήμια που δεν αναγνωρίζουν την επάρκεια των δικών τους "ΤΕΙ" για περαιτέρω μεταπτυχιακές σπουδές.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:



Επειδή έχω μιλήσει με φοιτητές Ιατρικής του εξωτερικού, διαπίστωσα ότι αναγνωρίζουν ότι άλλες επιστήμες είναι ανώτερες από την επιστημονική ευρύτητα της Ιατρικής όπως την εννοούν μόνο στην Ελλάδα και φουσκώνουν να...τα πνευμόνια από την περηφάνια. Αυτό συμβαίνει επειδή στο εξωτερικό όσοι σπουδάζουν Ιατρική είναι σε θέση να κατανοούν περισσότερο την χρησιμότητα άλλων επιστημών γι' αυτό που είναι Ιατρική ως επιστήμη. Πλέον η Μηχατρονική θα αποτελεί το 85% των θεραπευτικών μεθόδων του μέλλοντος και ο Γιατρός θα είναι απλά ο γνωμοδότης ειδικός.

Δηλαδή, θεωρούν πιο ελίτ επιστήμη τα Μαθηματικά ή τη Μηχατρονική για παράδειγμα, επειδή απαιτούν ειδικές δεξιότητες, πολύπλευρη αντίληψη τόσο κατά τη διάρκεια των σπουδών όσο και για να μπορέσει κάποιος να τις ολοκληρώσει με την τελική υποβολή κάποια πτυχιακής εργασίας με εξέταση-παρουσίαση. Αναγνωρίζουν ότι η εβδομαδιαία επίλυση ασκήσεων (αν υποθέσουμε ότι το φυλλάδιο έχει 8-10 ασκήσεις επί 5 μαθήματα...υπολογίζονται κάπου 50 ασκήσεις για κάθε βδομάδα). Εσείς πόσες ασκήσεις Μαθηματικών και Φυσικής μπορείτε να παραδίνεται κάθε βδομάδα επί 15 βδομάδες που είναι το εξάμηνο (χωρίς καταλήψεις κλπ); Αυτός είναι ο λόγος που μεγάλη μερίδα κόσμου στις δυτικές χώρες αποφεύγουν τις θετικές επιστήμες. Αυτό βέβαια στην Ελλάδα αν ειπωθεί θεωρείται ότι υποβαθμίζεται η Ιατρική αλλά οι άνθρωποι στο εξωτερικό δεν εννοούν αυτό που θέλουν οι Έλληνες να νομίζουν.
η ιατρικη παιρνει γνωση απο ολες τις επιστημες για αυτο οι ιατροι στην ελλαδα εχουν κομπλεξ οτι ιεναι πανω απο ολους.κανενας γιατρος δεν γνωριζει τελεια φυσικη,τελεια χημεια,τελεια μαθηματικα.ειναι λιγο απο ολα.αυτο εμενα δεν μου αρεσει.τι παει να πει λιγο απο ολα?για αυτο βλεπεις φοιτητες απο τει νοσηλευτικης δινουνε κατακτηριες και τελειωνουν ιατρικη.προφανεστατα σε μαθηματικα τμηματα δεν μπορουν να περασουν ουτε απεξω γτ δεν ξερουν να σκεφτουν θετικα παρα μονα να μαθουν κατεβατα οπως απαιτει η ιατρικη.εγω σαν iq παραδεχομαι τους καλους φοιτητες του μαθηματικου παρα τα παπαγαλακια της ιατρικης.Οκ στην ελλαδα αν τα πεις αυτα θα εισαι γραφικος και ο τρελος του χωριου αλλα δεν πειραζει ας εισαι και ας εχεις την συνειδηση σου ησυχη οτι λες αληθεια
 

Αλκης Κ.

Δραστήριο μέλος

Ο Αλκης Κ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 630 μηνύματα.
Συμφωνω απολυτα. Γιατρος μπορει να γινει πραγματικα οποιοσδηποτε αν σπουδασει γιατι η επιστημη αυτη δεν απαιτει ιδιαιτερες νοητικες ικανοτητες απλως απομνημονευση η οποια στο κατω κατω επιτυγχανεται με λιγες η πολλες ωρες διαβασματος, δηλαδη υπομονη. Στις θετικες επιστημες ομως για να αντεπεξελθεις πρεπει να εισαι χαρισματικος. Εν ολιγοις οποιοσδηποτε φοιτητης θετικης σχολης μπορει να βγαλει και να εξασκησει την ιατρικη, το αντιστροφο ωστοσο θα ισχυε για ενα πολυ μικρο ποσοστο φοιτητων ιατρικης.
 

eukleidhs1821

Διάσημο μέλος

Ο eukleidhs1821 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής Ιωαννίνων (Ιωάννινα) και μας γράφει απο Καινούργιο (Ηράκλειο). Έχει γράψει 3,670 μηνύματα.
απλα υπαρχει και ο παραγοντας ενας των θετικων επιστημων να ασφυκτια με ανατομιες,παθολογιες κτλπ.τοσα χρονια εχω πιασει τον εαυτο μου να λεω αυτος ειναι λιγοτερα εξυπνος απο μενα πως ειναι τοσο καλος σε ιατρικα μαθηματα κτλπ?Η εξηγηση ειναι πολυ απλη.Αυτος το θελει σαν τρελος γτ ειναι πορωμενος με το αντικειμενο εγω το κανω απο υποχρεωση.Δεν μετραει μονο το μυαλο αλλα και η θεληση
 

don_vito

Δραστήριο μέλος

Ο don_vito αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 530 μηνύματα.
Το ότι αυτά τα παιδιά τρώνε τα νιάτα τους διαβάζοντας συνεχώς τα 6 χρόνια και μετά στην ειδικότητα για να ξεκινήσουν την καριέρα τους στα 32 ως γιατροί είναι εύκολο ;
Για να μην μιλήσω για τα ωράρια εργασίας και την πίεση /άγχος που έχουν.
Αν είναι τόσο εύκολο γιατί δεν έχεις τελειώσει ακόμα φίλε ευκλειδη ;
 

Αλκης Κ.

Δραστήριο μέλος

Ο Αλκης Κ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 630 μηνύματα.
Το ότι αυτά τα παιδιά τρώνε τα νιάτα τους διαβάζοντας συνεχώς τα 6 χρόνια και μετά στην ειδικότητα για να ξεκινήσουν την καριέρα τους στα 32 ως γιατροί είναι εύκολο ;
Για να μην μιλήσω για τα ωράρια εργασίας και την πίεση /άγχος που έχουν.
Αν είναι τόσο εύκολο γιατί δεν έχεις τελειώσει ακόμα φίλε ευκλειδη ;

Δεν ειναι ευκολο αλλα μπορουν να το κανουν ολοι αν εχουν υπομονη. Δεν υπαρχει καποιος περιορισμος αλλος. Απλα υπομονη και ορεξη για διαβασμα. Αν ολοι ηταν εξωπλισμενοι με αυτα τα δυο θα μπορουσαν να γινουν ευκολα γιατροι. Αντιθετα ενας οποιοσδηποτε διαβαστερος και υπομονετικος φοιτητης ο οποιος δεν εχει τα σκιλσ που απαιτουνται δεν θα μπορουσε να βγαλει το φυσικο η το μαθηματικο η οποια αλλη αμιγως θετικη σχολη με την καμια.
 

Ουριήλ

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ουριήλ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ρουμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 818 μηνύματα.
Το ότι αυτά τα παιδιά τρώνε τα νιάτα τους διαβάζοντας συνεχώς τα 6 χρόνια και μετά στην ειδικότητα για να ξεκινήσουν την καριέρα τους στα 32 ως γιατροί είναι εύκολο ;
Για να μην μιλήσω για τα ωράρια εργασίας και την πίεση /άγχος που έχουν.
Αν είναι τόσο εύκολο γιατί δεν έχεις τελειώσει ακόμα φίλε ευκλειδη ;
Νομίζω στην ειδικότητα πληρώνεσαι οπότε είναι σαν να πιάνει καριέρα μετά από έξι χρόνια, όταν αποκτήσει το πτυχίο δηλαδή, όμως πέρα από αυτό, η ιατρική όπως έχει αναφερθεί είναι ένα επάγγελμα που χρειάζεται αρκετή υπομονή και διάβασμα που δεν σταματάει ποτέ
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top