Ιατρική ΑΠΘ vs Πάτρας

KingPoul

Νεοφερμένος

Ο KingPoul αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών και Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 33 μηνύματα.
Αφενός επειδή είναι πανέμορφη πόλη (γούστα είναι αυτά) με καλή φοιτητική ζωή κι αφετέρου επειδή χωρίς το απρόσωπο ύφος της Αθήνας μπορεί να μου προσφέρει αυτά που ζητάω όσον αφορά την επαγγελματική μου σταδιοδρομία.
Έχω γνωστούς Θεσσαλονίκη, ναι. Αν και οι περισσότεροι φίλοι μου θα πάνε Αθήνα.
Εσένα τι είναι αυτό που σε προβληματίζει;
Κυρίως το ότι δεν έχω κανένα γνωστό εκεί. Ωστοσο θέλω να φύγω από την πόλη μου που είναι η Πάτρα. Βέβαια εδώ μένω πολύ κοντά στο πανεπιστήμιο και επικρατεί μια ησυχια και μια ασφάλεια. Για αυτό και βρίσκομαι σε δίλημμα αν θα έρθω Θεσσαλονίκη ή θα μείνω εδώ
 

DrakeLivelos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο DrakeLivelos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών και Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 137 μηνύματα.
Κυρίως το ότι δεν έχω κανένα γνωστό εκεί. Ωστοσο θέλω να φύγω από την πόλη μου που είναι η Πάτρα. Βέβαια εδώ μένω πολύ κοντά στο πανεπιστήμιο και επικρατεί μια ησυχια και μια ασφάλεια. Για αυτό και βρίσκομαι σε δίλημμα αν θα έρθω Θεσσαλονίκη ή θα μείνω εδώ
Αν θέλεις να φύγεις από Πάτρα νομίζω πως το θέμα είναι ήδη λήξαν.
Άλλες ευκολίες θα σου προσφέρει η Πάτρα άλλες ευκαιρίες θα σου δώσει η Σαλονίκη. Με τους γνωστούς μην το σκέφτεσαι καν. Κατά κανόνα στο αψε σβήσε κάνεις φιλίες. Για την ασφάλεια σ είπα.
 

asdfqwerty

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο asdfqwerty αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής & Τηλεπικοινωνιών ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 1,347 μηνύματα.
Το ΕΚΠΑ έχει καλύτερη παγκόσμια κατάταξη και είναι δυσκολότερο, έχει τους καλύτερους καθηγητές και περισσότερα ερευνητικά προγραμματα
εχει την φημη του ευκολοτερου τμηματος ιατρικης.. της πατρας απ' οσο ξερω το δυσκολοτερο
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Εγώ έγραψα 19.300. θες μείνω Αθήνα. Εκεί έχω μεγαλώσει συν του ότι το ΕΚΠΑ έχει τεράστια εμβέλεια και αναγνωρισιμοτητα
να ξερεις οτι το πτυχιο απο το ΕΚΠΑ εχει την ιδια αξια με το πτυχιο που θα κανει καποιος σε καποια σχολης ιατρικης στην βουλγαρια και επισης το ΕΚΠΑ στο εξωτερικο ειναι πρακτικα αγνωστο για καποια συνεντευξη εννοω.. οι γνωσεις σου θα αποτυπωθουν, εκει το πτυχιο σου ουτε που τους νοιαζει αν ειναι απο το ΕΚΠΑ ή το ΑΠΘ
 
Τελευταία επεξεργασία:

Anna 16

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Anna 16 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 159 μηνύματα.
Απο θεμα ασφαλείας πως ειναι η Θεσσαλονίκη;
Ένας φοιτητής κυκλοφορεί άνετα και ειδικά τις βραδινές ώρες πως ειναι τα πράγματα;
Λοιπόν είμαι από Θεσσαλονίκη και με συγγενείς αποφοίτους της Ιατρικής ΑΠΘ και θα σου πω τα θετικά και τα αρνητικά της.

Θετικά:
-Υψηλό επίπεδο σπουδών στην Ιατρική ΑΠΘ με πρόσφατα ανανεωμένο πρόγραμμα σπουδών (ιδιαίτερα απαιτητικό κατά γενική ομολογία, με προσθήκη πολλών μαθημάτων σε κάθε εξάμηνο)
-Πολλες επιλογές για διασκέδαση για έναν φοιτητή. Όμορφη πόλη.
-Η Πανεπιστημιούπολη του ΑΠΘ είναι στο Κέντρο της πόλης σχετικά.
Αρνητικα:
-Τα ενοίκια είναι υψηλά
-Τα λεωφορεία του ΟΑΣΘ είναι τραγικά ως προς την χρονική τους συνεπεια και μετά την πρόσφατη κρατικοποίηση τους είναι ακόμα πιο τραγικά και το χειρότερο δεν τον νοιάζει κιόλας( εννοώ τον ΟΑΣΘ). Εκτός κι αν βρεις σπίτι κοντά στο πανεπιστήμιο.
-Ως προς το θέμα της ασφάλειας, λυπάμαι αλλά θα διαφωνήσω με τους προηγούμενους. Δυστυχώς η Θεσσαλονίκη δεν τα πάει καθόλου καλά τα τελευταία 5 χρόνια στο θέμα της ασφάλειας. Υπάρχουν περιοχές, ακόμα και στο κέντρο που από νωρίς το βράδυ είναι επικίνδυνα. Και δεν μιλάω μόνο για κλοπές στο δρόμο ή στα λεωφορεία. Ο νοων νοητω.
 

nucomer

Νεοφερμένος

Ο nucomer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής Πατρών. Έχει γράψει 69 μηνύματα.
Εφόσον το επίπεδο δυσκολίας των δύο σχολών είναι περίπου ίδιο, μείνε Πάτρα και νοικιασε δικό σου διαμέρισμα. Το δίλημμα θα ήταν μεταξύ διαμερίσματος και αυτοκινήτου 😜
 

Nala

Δραστήριο μέλος

Η Nala αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Ιατρικής ΑΠΘ και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 759 μηνύματα.
Συγχαρητήρια για την επιτυχία σου αλλά από Χίο Θεσσαλονίκη έχει καλή αεροπορική σύνδεση;
Όλες οι σχολές είναι τό ίδιο, καλύτερη θεωρώ τό ΕΚΠΑ και την Κρήτη, σκέψου το
Όσο για την ασφαλή πόλη, δεν θά τό έλεγα με τόσο πρόσφυγες και μετανάστες
Μόνο ανατολικά είναι κάπως καλύτερα, τό κέντρο δεν είναι όπως ήταν.
 

Αναστασία197

Νεοφερμένος

Η Αναστασία197 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών και Διδακτορικός. Έχει γράψει 93 μηνύματα.
Συγχαρητήρια για τους βαθμούς σου! Αν υπάρχει οικονομική δυνατότητα για σπουδές σε άλλη πολη, να πας! Αυτό το άγνωστος μεταξύ αγνώστων είναι ο, τι καλυτερο συμβαίνει στις φοιτητικές γνωριμίες (κι έπειτα φιλίες). Προσωπική άποψη, πάντα
 

DrakeLivelos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο DrakeLivelos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών και Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 137 μηνύματα.
Συγχαρητήρια για την επιτυχία σου αλλά από Χίο Θεσσαλονίκη έχει καλή αεροπορική σύνδεση;
Όλες οι σχολές είναι τό ίδιο, καλύτερη θεωρώ τό ΕΚΠΑ και την Κρήτη, σκέψου το
Όσο για την ασφαλή πόλη, δεν θά τό έλεγα με τόσο πρόσφυγες και μετανάστες
Μόνο ανατολικά είναι κάπως καλύτερα, τό κέντρο δεν είναι όπως ήταν.
Ευχαριστώ πολύ. Τώρα με την αναβάθμιση του αεροδρομίου του νησιού προβλέπεται να είναι καλύτερη η αεροπορική σύνδεση.
Συμφωνώ με το δεύτερο σκέλος. Όλες οι σχολές σε γενικές γραμμές εφάμιλλες είναι. Άλλες είναι καλύτερες για έρευνα και θεωρητικό υπόβαθρο κι άλλες συνεισφέρουν περισσότερο στο κλινικό κομμάτι, όπως ΕΚΠΑ κι ΑΠΘ.
Το ΕΚΠΑ συγκεκριμένα το αποκλείω γιατί δεν έχω ακούσει τα καλύτερα λόγια για τους καθηγητές ενώ στην Αθήνα οι αποστάσεις είναι τεραστιες. Ας μη βάλουμε στο παιχνίδι την ποιότητα ζωής.
Κρήτη αν ήθελα έρευνα θα την είχα πρώτη επιλογή. Απίστευτη σχολή με εξαιρετικά συγγράμματα. Το μόνο θέμα είναι οι συγκοινωνίες με δύο καράβια και το κόστος ζωής.
Ανατολική Θεσσαλονίκη μένω. Οπότε όλα καλά από αυτή την άποψη.
Πιστεύω πως η Θεσσαλονίκη έχει τις προδιαγραφές της Αθήνας ως μεγάλης πόλης αλλά είναι περισσότερο συνυφασμένη με το ανθρώπινο στοιχείο. Υποπενταπλασιο πληθυσμό έχει άλλωστε.
Όσο για την ασφάλεια.. δεν ξέρω αν μπορεί κανείς να πει ότι είναι ασφαλής κάπου. Κι εδώ σε χωριά της Χίου έχουν σημειωθεί περιστατικά και στην Αθήνα και στη Θεσσαλονίκη και στην Κωλοπετεινίτσα που λέει ο λόγος...
 

Katerinaev

Δραστήριο μέλος

Η Katerinaev αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Ιατρικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 568 μηνύματα.
Καλησπέρα, είμαι υποψήφιος των φετινών πανελλαδικών εξετάσεων ο οποίος συγκεντρώσε 18.997 μορια στο 3ο πεδιο και έχει όνειρο τις σπουδές στην ιατρική. Δεν έχω ακόμα καταθέσει το μηχανογραφικο καθώς βρίσκομαι σε δίλημμα. Δεδομένου ότι είμαι στην Πάτρα λεω να μεινω εδω για να σπουδάσω αλλα σε αλλο σπίτι στο κέντρο μακριά από τους γονείς μου ή να πάω στην κατ εξοχήν φοιτητουπολη Θεσσαλονίκη για να ανεξαρτοποιηθω τελείως και να σπουδάσω στο απθ. Ωστοσο εκεί δεν γνωρίζω κανένα και εκτός του ότι θα νιώθω άκυρος και άγνωστος , φοβάμαι και για τα θέματα ασφάλειας. Ευχαριστώ οποιον απαντήσει και βοηθήσει.
Έλα ρε γιατί; Εγώ μαθαίνω από φίλες μου πτι κάνουν ζωάρα στην Πάτρα και το έχω ψιλομετανιωσει που δεν την δήλωσα.
Εκτός απ αυτό, θα κανείς και τόσο μεγάλο ταξίδι 6 χρόνια για να κατεβαίνεις στην πόλη σου;
 

eukleidhs1821

Διάσημο μέλος

Ο eukleidhs1821 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής Ιωαννίνων (Ιωάννινα) και μας γράφει απο Καινούργιο (Ηράκλειο). Έχει γράψει 3,679 μηνύματα.
Το ΕΚΠΑ έχει καλύτερη παγκόσμια κατάταξη και είναι δυσκολότερο, έχει τους καλύτερους καθηγητές και περισσότερα ερευνητικά προγραμματα
στο δυσκολοτερο απλα καταλαβα οτι εισαι τρολ...
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

αν θες να παρεις πτυχιο με λιγοτερο κοπο,να κανεις μπεικο πρωτο ετος χωρις ανατομιες και να τσιμπας βαθμους για πλακα επελεξε για αθηνα συν και τη μουρη που λενε οι κομπλεξαρες....απο κει και περα αν πας πατρα θα σε πρηξουν για τα καλα....απιστευτα κομπλεξικο πανεπιστημιο.αν δεν διαβαζεις,χαρες δεν εχει.δεν προκειται να τελειωσεις ποτε....ουτε υπαρχουν κομματα τοσο δυνατα οσο στην αθηνα να παιρνας πλαγιως μαθηματα...
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Έλα ρε γιατί; Εγώ μαθαίνω από φίλες μου πτι κάνουν ζωάρα στην Πάτρα και το έχω ψιλομετανιωσει που δεν την δήλωσα.
Εκτός απ αυτό, θα κανείς και τόσο μεγάλο ταξίδι 6 χρόνια για να κατεβαίνεις στην πόλη σου;
κανε μεταγραφη
 
Τελευταία επεξεργασία:

Katerinaev

Δραστήριο μέλος

Η Katerinaev αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Ιατρικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 568 μηνύματα.
στο δυσκολοτερο απλα καταλαβα οτι εισαι τρολ...
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

αν θες να παρεις πτυχιο με λιγοτερο κοπο,να κανεις μπεικο πρωτο ετος χωρις ανατομιες και να τσιμπας βαθμους για πλακα επελεξε για αθηνα συν και τη μουρη που λενε οι κομπλεξαρες....απο κει και περα αν πας πατρα θα σε πρηξουν για τα καλα....απιστευτα κομπλεξικο πανεπιστημιο.αν δεν διαβαζεις,χαρες δεν εχει.δεν προκειται να τελειωσεις ποτε....ουτε υπαρχουν κομματα τοσο δυνατα οσο στην αθηνα να παιρνας πλαγιως μαθηματα...
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


κανε μεταγραφη
Δεν πληρώ κανένα κριτήριο
 

Κλημεντίνη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Κλημεντίνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,658 μηνύματα.
Δεν πληρώ κανένα κριτήριο

Αλεξανδρούπολη εισαι ή Απθ;
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Πάντως απο να νοικιάσεις στην πολη σου καλύτερα νοίκιασε σε αλλη😅
Αν έχεις ιδιόκτητο διαμέρισμα που θα μενεις μονος σου εννοείται πατρα.
 

Katerinaev

Δραστήριο μέλος

Η Katerinaev αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Ιατρικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 568 μηνύματα.
Αλεξανδρούπολη εισαι ή Απθ;
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Πάντως απο να νοικιάσεις στην πολη σου καλύτερα νοίκιασε σε αλλη😅
Αν έχεις ιδιόκτητο διαμέρισμα που θα μενεις μονος σου εννοείται πατρα.
αλεξ είμαι. Για 75 μόρια την έχασα την πόλη μου όποτε οποία και να δήλωνα μετά το απθ περνούσα.
 

Κλημεντίνη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Κλημεντίνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,658 μηνύματα.

littlefungi

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο littlefungi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών και Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 252 μηνύματα.
Ψάχνω λίγο αυτές τις σχολές γιατί σκεφτόμουν ποιά θα βάλω μετά την Αθήνα.
Έχω δει τα προγράμματα σπουδών και των δύο σχολών, ωστόσο δεν μπορώ να πω ότι με βοήθησε ιδιαίτερα για να αποφασίσω.

Βλέπω ότι στο συγκεκριμένο θρεντ συζητήθηκε πολύ η πόλη και η φοιτητική ζωή, πράγματα που δε με πολύενδιαφέρουν, αφού την απόφαση θα τη στηρίξω στο ποιό πανεπιστήμιο προτιμώ και στο οικονομικό.

Ποιά είναι η γνώμη σας για τις δύο αυτές σχολές; Για το πρόγραμμα σπουδών; Ίσως η Θεσσαλονίκη έχει περισσότερα κλινικά περιστατικά; Θα εκτιμούσα και τη γνώμη κάποιου που έχει περάσει από αυτές τις σχολές
 

allall1

Δραστήριο μέλος

Ο Bilbo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 717 μηνύματα.
Όλες το ίδιο είναι,τα περιστατικά θα τα κάνεις στην ειδικότητα κ όχι στη σχολή.Δεν έχει νόημα να συγκρίνεις τις ίδιες τις σχολές παρά μόνο τις πόλεις. Εξαίρεση αποτελουν τα ανατομεια,Αθήνα κ Σαλόνικα έχουν πτώματα.
 

Micro

Συντονιστής

Ο Micro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,446 μηνύματα.
Όλες το ίδιο είναι,τα περιστατικά θα τα κάνεις στην ειδικότητα κ όχι στη σχολή.Δεν έχει νόημα να συγκρίνεις τις ίδιες τις σχολές παρά μόνο τις πόλεις. Εξαίρεση αποτελουν τα ανατομεια,Αθήνα κ Σαλόνικα έχουν πτώματα.
Στις άλλες ιατρικές δηλαδή δεν κάνουν ανατομία πάνω σε πτώματα ; Που κάνουν ;
 

Ryuzaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Lost in Infinity αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Πολιτικών Μηχανικών ΑΠΘ (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,892 μηνύματα.

Micro

Συντονιστής

Ο Micro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,446 μηνύματα.
Προπλασματα.
Είναι ρεαλιστικά αυτά ;
Ψάχνω λίγο αυτές τις σχολές γιατί σκεφτόμουν ποιά θα βάλω μετά την Αθήνα.
Έχω δει τα προγράμματα σπουδών και των δύο σχολών, ωστόσο δεν μπορώ να πω ότι με βοήθησε ιδιαίτερα για να αποφασίσω.

Βλέπω ότι στο συγκεκριμένο θρεντ συζητήθηκε πολύ η πόλη και η φοιτητική ζωή, πράγματα που δε με πολύενδιαφέρουν, αφού την απόφαση θα τη στηρίξω στο ποιό πανεπιστήμιο προτιμώ και στο οικονομικό.

Ποιά είναι η γνώμη σας για τις δύο αυτές σχολές; Για το πρόγραμμα σπουδών; Ίσως η Θεσσαλονίκη έχει περισσότερα κλινικά περιστατικά; Θα εκτιμούσα και τη γνώμη κάποιου που έχει περάσει από αυτές τις σχολές
Για την ποιότητα σπουδών δεν έχω γνώσεις να απαντήσω , ξέρω πάντως ότι η Πάτρα είναι αρκετά πιο φθηνή ως πόλη συγκριτικά με Αθήνα/Θεσσαλονίκη σε όλους τους τομείς.
 

Ryuzaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Lost in Infinity αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Πολιτικών Μηχανικών ΑΠΘ (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,892 μηνύματα.
Είναι ρεαλιστικά αυτά ;
Αρκετα καλα ειναι.

Και το πτωμα χρειαζονται και τα προπλασματα.

Το πτωμα για προφανεις λογους, ομως στο ματι του μη-εκπαιδευμενου που ταυτοχρονα μαθαινει την ανατομια του, μοιαζουν ολα ενα χαος.

Επισης σε λιγο χρονο γινεται φυλλο κ φτερο απο τους φοιτητες οποτε δυσκολευει το πραγμα.

Τα προπλασματα χανουν τις μικρες λεπτομεριες και τη φυσικοτητα που προσφερει ενα πτωμα.

Για εμενα Διαβασμα -> Προπλασμα -> Διαβασμα -> Πτωμα -> Διαβασμα -> Ξανα πτωμα.

Επισης καλο ειναι η μελετη να γινεται ανα ανατομικο μερος, π.χ. κοιλια, μετα κατω ακρο, μετα ανω ακρο, κεφαλή κλπ.

Ειναι πολλα και θελουν χρονο να αφομοιωθουν και να βγουν σωστα (αρκετα περισσοτερο απο 1-2 εξαμηνα). Θα τα δεις στην πορεια.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top