Ιατρική ΑΠΘ vs Πάτρας

KingPoul

Νεοφερμένος

Ο KingPoul αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών και Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 33 μηνύματα.
Καλησπέρα, είμαι υποψήφιος των φετινών πανελλαδικών εξετάσεων ο οποίος έχει όνειρο τις σπουδές στην ιατρική. Δεν έχω ακόμα καταθέσει το μηχανογραφικο καθώς βρίσκομαι σε δίλημμα. Δεδομένου ότι είμαι στην Πάτρα λεω να μεινω εδω για να σπουδάσω αλλα σε αλλο σπίτι στο κέντρο μακριά από τους γονείς μου ή να πάω στην κατ εξοχήν φοιτητουπολη Θεσσαλονίκη για να ανεξαρτοποιηθω τελείως και να σπουδάσω στο απθ. Ωστοσο εκεί δεν γνωρίζω κανένα και εκτός του ότι θα νιώθω άκυρος και άγνωστος , φοβάμαι και για τα θέματα ασφάλειας. Ευχαριστώ οποιον απαντήσει και βοηθήσει.
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Xara

Νεοφερμένος

Η Xara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών. Έχει γράψει 28 μηνύματα.
Γιατί όχι ΕΚΠΑ;
 

KingPoul

Νεοφερμένος

Ο KingPoul αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών και Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 33 μηνύματα.
Γιατί όχι ΕΚΠΑ;
Διότι η φοιτητικη ζωη της Αθήνας θεωρώ, χωρίς να έχω εντρυφήσει, ότι δεν μου ταιριάζει. Θα υπάρχουν θέματα ασφαλειας , αποστάσεων κτλπ. Η Αθήνα είναι ένα χάος κατ' εμέ.
 

Xara

Νεοφερμένος

Η Xara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών. Έχει γράψει 28 μηνύματα.
Τότε θεωρώ καλύτερα Πάτρα δεδομένου ότι εκεί έχεις μεγαλωσει
 

KingPoul

Νεοφερμένος

Ο KingPoul αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών και Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 33 μηνύματα.
Τότε θεωρώ καλύτερα Πάτρα δεδομένου ότι εκεί έχεις μεγαλωσει
Η Θεσσαλονίκη όμως; Γιατι να την αποκλείσω; (Αν εξαιρέσουμε ότι θα βρίσκομαι μακριά από συγγενείς)
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Τότε θεωρώ καλύτερα Πάτρα δεδομένου ότι εκεί έχεις μεγαλωσει
Διάβασα την τελευταία σου ερώτηση. Εσύ θες αθηνα γιατί έχεις μεγαλωσει εκει;
 

Xara

Νεοφερμένος

Η Xara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών. Έχει γράψει 28 μηνύματα.
Εγώ έγραψα 19.300. θες μείνω Αθήνα. Εκεί έχω μεγαλώσει συν του ότι το ΕΚΠΑ έχει τεράστια εμβέλεια και αναγνωρισιμοτητα
 

KingPoul

Νεοφερμένος

Ο KingPoul αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών και Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 33 μηνύματα.
Εγώ έγραψα 19.300. θες μείνω Αθήνα. Εκεί έχω μεγαλώσει συν του ότι το ΕΚΠΑ έχει τεράστια εμβέλεια και αναγνωρισιμοτητα
Όλα τα πτυχία ιατρικης έχουν την ίδια αναγνωρισιμοτητα, εκτός αν θέλεις να κάνεις μεταπτυχιακό ή θες να έχεις ακαδημαϊκές διασυνδέσεις (ΕΚΠΑ , ΑΠΘ)
 

Xara

Νεοφερμένος

Η Xara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών. Έχει γράψει 28 μηνύματα.
Στην πράξη δεν ισχύει αυτό που λες
 

KingPoul

Νεοφερμένος

Ο KingPoul αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών και Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 33 μηνύματα.
Στην πράξη δεν ισχύει αυτό που λες
Και όμως ισχύει. Αν θελήσεις να πας στο εξωτερικό δεν κοιτάνε από που πήρες το πτυχίο, αρκεί να το έχεις πάρει. Άσε που τους Έλληνες γιατρούς τους προλαμβάνουν χωρίς δεύτερη σκέψη. Το μόνο θετικό που εχει το εκπα είναι ότι η σχολή είναι πιο εύκολη και βγάζεις πιο εύκολα βαθμούς που και πάλι δεν παίζει ιδιαίτερο ρόλο. Από την άλλη όμως λόγω των πολλών θέσεων δεν υπάρχει η αμεσότητα της επικοινωνίας με τους καθηγητές σε αντίθεση με τις επαρχιακές ιατρικες.
 

Mendem

Νεοφερμένος

Η Mendem αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Και οι 2 σχολές είναι εξίσου καλες. Τώρα αν θελεις Θεσσαλονίκη και το προβλημα ειναι οτι θα είσαι μόνος και δεν θα έχεις παρεα μπορείς να γράφεις σε οργανώσεις φοιτητών ιατρικής όπως η helmsic , η οποία είναι πανελληνια και περιλαμβανει φοιτητές από όλες τις ιατρικές. Εκεί θα γνωρίσεις πολλους φίλους και θα κάνεις παρεες αμέσως.
 

KingPoul

Νεοφερμένος

Ο KingPoul αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών και Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 33 μηνύματα.
Και οι 2 σχολές είναι εξίσου καλες. Τώρα αν θελεις Θεσσαλονίκη και το προβλημα ειναι οτι θα είσαι μόνος και δεν θα έχεις παρεα μπορείς να γράφεις σε οργανώσεις φοιτητών ιατρικής όπως η helmsic , η οποία είναι πανελληνια και περιλαμβανει φοιτητές από όλες τις ιατρικές. Εκεί θα γνωρίσεις πολλους φίλους και θα κάνεις παρεες αμέσως.
Απο θεμα ασφαλείας πως ειναι η Θεσσαλονίκη;
Ένας φοιτητής κυκλοφορεί άνετα και ειδικά τις βραδινές ώρες πως ειναι τα πράγματα;
 

Xara

Νεοφερμένος

Η Xara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών. Έχει γράψει 28 μηνύματα.
Το ΕΚΠΑ έχει καλύτερη παγκόσμια κατάταξη και είναι δυσκολότερο, έχει τους καλύτερους καθηγητές και περισσότερα ερευνητικά προγραμματα
 

Mendem

Νεοφερμένος

Η Mendem αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Η Θεσσαλονίκη έχει κόσμο εξω όλες τις ώρες. Ψάξε σπίτι κυρίως ανατολικά. Είναι ασφαλής γενικά, αλλά όπως και παντου πιστευω στις μερες μας, θέλει προσοχη
 

KingPoul

Νεοφερμένος

Ο KingPoul αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών και Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 33 μηνύματα.
Το ΕΚΠΑ έχει καλύτερη παγκόσμια κατάταξη και είναι δυσκολότερο, έχει τους καλύτερους καθηγητές και περισσότερα ερευνητικά προγραμματα
Σίγουρα έχει πολύ καλούς καθηγητές, δεν αντιλέγω. Ωστοσο η παγκόσμια καταταξη καθορίζεται από κριτηρια όπως η παρουσια και η δημοτικοτητα στον παγκόσμιο ιστο , η οποία είναι μεγάλη αφού μιλάμε για τη μεγαλύτερη πόλη της Ελλάδας, οι έρευνες οι οποίες είναι σαφώς καλύτερες λόγω των παραπάνω πόρων που διαθέτει η Αθήνα ως πρωτεύουσα αλλα και τα άρθρα των καθηγητών, τα οποια δημοσιεύυονται σε διεθνή περιοδικά, γεγονός που δεν εχει σχέση με την ποιοτητα των σπουδων , αυτή κάθε αυτή. Έχω γνωστούς από τον οικογενειακό μου κύκλο που σπούδαζαν ιατρικη στο ΕΚΠΑ και ήταν πολύ πιο άνετοι σε σχέση με άτομα που σπούδαζαν στα Γιάννενα ή στην Πάτρα, γεγονός που οφείλεται στο ότι μαθήματα που είναι υποχρεωτικά στα πανεπιστήμια αυτά και θεωρούνται δύσκολα από πολλούς φοιτητές, είναι επιλογής στην Αθήνα . Αυτό όμως δεν σημαίνει ότι το πτυχίο η οι γνώσεις που σου προσφέρει η ιατρική του ΕΚΠΑ υπερτερούν σε σχέση με αυτά που σου προσφέρουν τα υπόλοιπα πανεπιστήμια.
 

DrakeLivelos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο DrakeLivelos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών και Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 137 μηνύματα.
Καλησπέρα, είμαι υποψήφιος των φετινών πανελλαδικών εξετάσεων ο οποίος συγκεντρώσε 18.997 μορια στο 3ο πεδιο και έχει όνειρο τις σπουδές στην ιατρική. Δεν έχω ακόμα καταθέσει το μηχανογραφικο καθώς βρίσκομαι σε δίλημμα. Δεδομένου ότι είμαι στην Πάτρα λεω να μεινω εδω για να σπουδάσω αλλα σε αλλο σπίτι στο κέντρο μακριά από τους γονείς μου ή να πάω στην κατ εξοχήν φοιτητουπολη Θεσσαλονίκη για να ανεξαρτοποιηθω τελείως και να σπουδάσω στο απθ. Ωστοσο εκεί δεν γνωρίζω κανένα και εκτός του ότι θα νιώθω άκυρος και άγνωστος , φοβάμαι και για τα θέματα ασφάλειας. Ευχαριστώ οποιον απαντήσει και βοηθήσει.
KingPoul καλησπερα. Κι εγω φετος εδωσα, εγραψα 19068 κι εβαλα πρωτη επιλογη ΑΠΘ. Το ΕΚΠΑ κι εγω το απεκλεισα για τους λογους που ανεφερες - μεταξυ αλλων. Τις υπολοιπες ιατρικες τις εχεις αποκλεισει;
Επισης κατι σημαντικο που πρεπει να λαβεις υποψη σου ειναι το θεμα του σπιτιου. Εχεις Θεσσαλονικη; Εχεις Πατρα κοντα στη σχολη; Ποσο πανε τα ενοικια; Στη Θεσσαλονικη συγκεκριμενα τα καλα διαμερισματα εχουν γυρω στα 350. Αν φυσικα δεν τιθεται οικονομικο προβλημα την ξεπερνας αυτη την παραγραφο.
Η φοιτητικη ζωη της συμπρωτευουσας ολοι λενε οτι ειναι α παι χτη, ωστοσο κατι φιλοι που ειναι Πατρα δεν εχουν πει καθολου ασχημα λογια. Την Πατρα δεν την εχω ζησει για να εκφερω γνωμη, αλλα τη Θεσσαλονικη με το που πας την ερωτευεσαι. Σχετικα ανετα κυκλοφορεις τα βραδια οσον αφορα στο θεμα της ασφαλειας. Καλο ειναι να εισαι επιφυλακτικος ομως, ξερω παιδι που τον εκλεψαν μερα μεσημερι. Επισης θα αγανακτησεις με τον ΟΑΣΘ.
Απο οσα εχω ακουσει η Θεσσαλονικη θα σε καλυψει ικανοποιητικα στο κλινικο κομματι. Εχει μεγαλη ποικιλια περιστατικων και σχετικα καλες υποδομες.
 

KingPoul

Νεοφερμένος

Ο KingPoul αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών και Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 33 μηνύματα.
KingPoul καλησπερα. Κι εγω φετος εδωσα, εγραψα 19068 κι εβαλα πρωτη επιλογη ΑΠΘ. Το ΕΚΠΑ κι εγω το απεκλεισα για τους λογους που ανεφερες - μεταξυ αλλων. Τις υπολοιπες ιατρικες τις εχεις αποκλεισει;
Επισης κατι σημαντικο που πρεπει να λαβεις υποψη σου ειναι το θεμα του σπιτιου. Εχεις Θεσσαλονικη; Εχεις Πατρα κοντα στη σχολη; Ποσο πανε τα ενοικια; Στη Θεσσαλονικη συγκεκριμενα τα καλα διαμερισματα εχουν γυρω στα 350. Αν φυσικα δεν τιθεται οικονομικο προβλημα την ξεπερνας αυτη την παραγραφο.
Η φοιτητικη ζωη της συμπρωτευουσας ολοι λενε οτι ειναι α παι χτη, ωστοσο κατι φιλοι που ειναι Πατρα δεν εχουν πει καθολου ασχημα λογια. Την Πατρα δεν την εχω ζησει για να εκφερω γνωμη, αλλα τη Θεσσαλονικη με το που πας την ερωτευεσαι. Σχετικα ανετα κυκλοφορεις τα βραδια οσον αφορα στο θεμα της ασφαλειας. Καλο ειναι να εισαι επιφυλακτικος ομως, ξερω παιδι που τον εκλεψαν μερα μεσημερι. Επισης θα αγανακτησεις με τον ΟΑΣΘ.
Απο οσα εχω ακουσει η Θεσσαλονικη θα σε καλυψει ικανοποιητικα στο κλινικο κομματι. Εχει μεγαλη ποικιλια περιστατικων και σχετικα καλες υποδομες.
Απο που είσαι αν επιτρέπεται;
 

KingPoul

Νεοφερμένος

Ο KingPoul αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών και Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 33 μηνύματα.

DrakeLivelos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο DrakeLivelos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών και Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 137 μηνύματα.
Και γιατί απθ ; εχεις γνωστούς στη Θεσσαλονίκη; αν έχεις ήδη ανέβει πως σου φαίνεται σαν πόλη; εγώ προσωπικά δεν έχω πάει ποτέ για αυτο και ρωτάω
Αφενός επειδή είναι πανέμορφη πόλη (γούστα είναι αυτά) με καλή φοιτητική ζωή κι αφετέρου επειδή χωρίς το απρόσωπο ύφος της Αθήνας μπορεί να μου προσφέρει αυτά που ζητάω όσον αφορά την επαγγελματική μου σταδιοδρομία.
Έχω γνωστούς Θεσσαλονίκη, ναι. Αν και οι περισσότεροι φίλοι μου θα πάνε Αθήνα.
Εσένα τι είναι αυτό που σε προβληματίζει;
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top