Ιατρικές ειδικότητες - Ποια θα διαλέγατε;

lili.

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η ευα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 240 μηνύματα.
-ιατροδικαστικη
-ψυχιατρικη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kirdou

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Kirdou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 1,095 μηνύματα.
Ψήφισα ωρλ γιατί όλοι χειμώνα καλοκαίρι έχουν πρόβλημα με λαιμούς,αυτιά,μύτες κτλ.Αν δε γίνεις και χειρούργος έχει χρήμα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

metspanos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο metspanos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 864 μηνύματα.
Ψήφισα ωρλ γιατί όλοι χειμώνα καλοκαίρι έχουν πρόβλημα με λαιμούς,αυτιά,μύτες κτλ.Αν δε γίνεις και χειρούργος έχει χρήμα...
υπαρχει και η ψυχιατρικη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Joaquín

Διάσημο μέλος

Ο Joaquín αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,153 μηνύματα.

Johnnaousa

Επιφανές μέλος

Ο Johnnaousa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 18,241 μηνύματα.
1.ορθοπεδική
2.οφθαλμολογία
3.δερματολογία
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 892943

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Εγώ είδα τον εαυτό μου, χωρός να το καταλάβω, να αλλάζει έτσι ξαφνικά απόψεις για την ειδικότητα. Παλιά έλεγα "με τίποτα δερματολόγος ή πλαστικός χειρουργός" γιατί τις θεωρούσα εσφαλμένα ειδικότητες που έχουν να κάνουν μόνο με ομορφιά, λείο όμορφο δέρμα, βυζιά, αποτριχώσεις κα. Τώρα πια με έλκουν πολύ και ξαφνικά με απωθεί η ειδικότητα του παθολόγου όσο δεν πάει για κάποιον λόγο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

silverdog

Δραστήριο μέλος

Ο silverdog αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 550 μηνύματα.
Βιοιατρικη,Νευροφυσιολογια,Ορθοπεδικη με αυτη τη σειρα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vasilakis13

Δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 717 μηνύματα.
η βιοιτατρικη τι ειναι?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νάγια Τ.

Διάσημο μέλος

Η Νάγια Τ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,317 μηνύματα.
Βιοιατρικη,Νευροφυσιολογια,Ορθοπεδικη με αυτη τη σειρα
Η βιοιατρικη και η νευροφυσιολογια δε νομιζω οτι υφιστανται σαν ειδικοτητες!:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Joaquín

Διάσημο μέλος

Ο Joaquín αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,153 μηνύματα.
Η βιοιατρικη και η νευροφυσιολογια δε νομιζω οτι υφιστανται σαν ειδικοτητες!:hmm:
True.Τουλάχιστον στην Ελλάδα.

Όμως, μου δίνεις την ευκαιρία να ρωτήσω κάτι άλλο.
Τις προάλλες, συζητούσα με μια γνωστή και μου έλεγε ότι σε όλη τη Β.Ελλάδα υπάρχουν το πολύ 4 ή 5 ΠΑΙΔΟενδοκρινολόγοι.Και της λέω, φυσικά, ότι ΔΕΝ μπορεί να εκπαιδευτεί έλληνας ιατρός ΑΚΡΙΒΩΣ πάνω σε αυτή την ειδικότητα σε ελληνικό νοσοκομείο.Ενδοκρινολογία, ναι.Αλλά ΠΑΙΔΟενδοκρινολογία;

Μπορεί στο εξωτερικό;
Ή απλά, αυτοί οι 4 ή 5 ενδοκρινολόγοι έχουν κάνει και κάτι άλλο(το οποίο δε ξέρω τι θα μπορούσε να είναι);

EDIT: Σε αμερικάνικο site, βρήκα αυτό.Μεταξύ άλλων, αναφέρεται το εξής:
What Kind of Training Do Pediatric Endocrinologists Have?

Pediatric endocrinologists are medical doctors who have had

  • Four years of medical school
  • Three years of pediatric residency
  • Three or more years of fellowship training in pediatric endocrinology
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νάγια Τ.

Διάσημο μέλος

Η Νάγια Τ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,317 μηνύματα.
Παιδοενδικρονολογια "αμέσως" σαν ειδικότητα δε νομίζω ότι υπάρχει !
Απο όσο ξέρω κάνεις ειδικότητα στην παιδιατρική κ μετά εξειδικεύεσαι επιπλέον στην παιδοενδικρονολογια- διαβητολογια .
Στο πανεπιστήμιο έχουμε μια καθηγήτρια παιδιατρικης,παιδοενδροκρινολογο ,αξιολογοτατη εξόσων γνωρίζω,η οποία όμως απο ότι έχω διαβάσει στο cv της εξειδικευθηκε σε πανεπιστήμια Γερμανίας,Ελβετιας κτλ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Για να έχεις επιτυχία ως ιατρός πρέπει να βρεις να κάνεις κάτι που δε θα μπορεί ο ανταγωνισμός.

Για αυτό η επιλογή της ειδικότητας πρέπει να γίνει πολύ προσεκτικά και φυσικά πρέπει να μελετάμε πολλούς παράγοντες για αυτή την επιλογή (οχι μόνο τι μας αρέσει)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

HeRpesG3nitalis

Νεοφερμένος

Ο HeRpesG3nitalis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών. Έχει γράψει 36 μηνύματα.
Στην Ελλαδα η παιδοενδοκρινολογια ειναι τμημα της Παιδιατρικης..Ενας παιδιατρος δηλαδη θεωρειται οτι κατεχει και τετοιες γνωσεις.Και ενας ενδοκρινολογος βεβαια θα μπορουσε να δει ενα τετοιο περιστατικο.Ωστοσο οποιαδηποτε εξειδικευση μονο καλο κανει.

Το ιδιο ισχυε και παλαιοτερα για την παθολογια-παιδιατρικη εως οτου η παιδιατρικη αποσπαστηκε ως ανεξαρτητο τμημα.Για να μαι ειλικρινης βεβαια για τον πληθυσμο της βορειας ελλαδας,μια χαρα ειναι οι 4-5 ενδοκρινολογοι παιδων.Δεν ειναι και ειδικοτητα πρωτοβαθμιας φροντιδας.


οσο για τη δερματολογια που ειπε καποιος πριν,κατα 90% αφορα πλεον την ομορφια καθως νοσηματα πχ ψωριαση εχουν μειωθει πολυ και επιπλεον δινει πολυ περισσοτερα χρηματα η αποτριχωση απο μια πχ χαρτογραφηση σπιλων (καθαρα παθολογικο ζητημα)


Με ενδιαφερει και η γαστρεντερολογια αν τελικα επιλεξω παθολογικη ειδικοτητα,
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 892943

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Μπορεί να μην έχει άμεση σχέση με ειδικότητες αλλά έχει σχέση με την πορεία ενός φοιτητή ιατρικής μετά απ' τά 6 έτη της σχολής του: πώς γίνεται κάποιος να διδάξει ιστολογία πχ ή εμβρυολογία, ανατομία ή φυσιολογία; Αυτοί οι άνθρωποι που διδάσκουν αυτά τα μαθήματα τελείωσαν κάποια ιατρική σχολή, αυτό το ξέρω. Αλλά μετά τι ακριβώς έκαναν;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Μπορεί να μην έχει άμεση σχέση με ειδικότητες αλλά έχει σχέση με την πορεία ενός φοιτητή ιατρικής μετά απ' τά 6 έτη της σχολής του: πώς γίνεται κάποιος να διδάξει ιστολογία πχ ή εμβρυολογία, ανατομία ή φυσιολογία; Αυτοί οι άνθρωποι που διδάσκουν αυτά τα μαθήματα τελείωσαν κάποια ιατρική σχολή, αυτό το ξέρω. Αλλά μετά τι ακριβώς έκαναν;

Με μεταπτυχιακά και αντίστοιχα διδακτορικά
αυτά τα μαθήματα που αναφέρεις δεν τα διδάσκουν μόνο ιατροί αλλά και βιολόγοι κοκ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dmitsos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 929 μηνύματα.
Καρδιοχειρουργική ΦΥΣΙΚΑ

Το ήθελα από πριν, ήταν ο λόγος που μπήκα στην ιατρική και όταν είδα και το πρώτο χειρουργείο καρδιάς ήξερα ότι αυτό θέλω.
Θα το παλέψω όσο πάει, είναι μια χειρουργική ειδικότητα και δεν μπορούμε όλοι να γίνουμε χειρουργοί, θέλει πολλά παραπάνω από θέληση. Ακολουθεί η σκέτη (μπλιαχ) καρδιολογία. Αλλά καρδιά θέλω. Το μόνο σίγουρο :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Καρδιοχειρουργική ΦΥΣΙΚΑ

Το ήθελα από πριν, ήταν ο λόγος που μπήκα στην ιατρική και όταν είδα και το πρώτο χειρουργείο καρδιάς ήξερα ότι αυτό θέλω.
Θα το παλέψω όσο πάει, είναι μια χειρουργική ειδικότητα και δεν μπορούμε όλοι να γίνουμε χειρουργοί, θέλει πολλά παραπάνω από θέληση. Ακολουθεί η σκέτη (μπλιαχ) καρδιολογία. Αλλά καρδιά θέλω. Το μόνο σίγουρο :P
:P

σημαντική ειδικότητα και δεν την έβαλα στην ψηφορία :(
η καρδιολογία από ότι ξέρω έχει την δυσκολότερη εξέταση στο τέλος της ειδκότητας για να γίνεις καρδιολόγος.
Η καρδιοχειρουργική απαιτεί φοβερές γνώσεις και αυτό που δε μου αρέσει είναι ότι λειτουργούν αρκετά επειγόντα και γενικά εκεί δουλεύουν με αστραπιαίους ρυθμούς

Θα μου άρεσε μια πιο light χειρουργική ειδικότητα όπως η ουρολογία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dr. No

Δραστήριο μέλος

Ο Dr. No αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Άγιος Δημήτριος (Αττική). Έχει γράψει 526 μηνύματα.
Επεμβατική Καρδιολογία without second thought.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 892943

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ποια ιατρική ειδικότητα έχει στένη σχέση με ιστολογία(άρα και παθολογική ιστολογία) και μικροσκόπια;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

TrueBlue

Νεοφερμένος

Η TrueBlue αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 40 μηνύματα.
Ποια ιατρική ειδικότητα έχει στένη σχέση με ιστολογία(άρα και παθολογική ιστολογία) και μικροσκόπια;

Αν δεν κανω λαθος η παθολογικη ανατομικη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top