Ιατρικές ειδικότητες - Ποια θα διαλέγατε;

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Χμμ με προσγειωσες :P Παντως μου φαινεται συναρπαστικο να μελετας τον εγκεφαλο ! Νομιζω οτι οσο ζεις και διαβαζεις θα μαθαινεις και κατι παραπανω, κατι μικρο εστω ! Αλλα το θεωρω σπουδαιο οπως και να χει ;)

Εσυ, αν επιτρεπεται, εχεις επιλεξει ειδικοτητα ;

Naah, εγώ σου quotαρα απλά λόγια συμφοιτητών μου σχετικά με το αντικείμενο. Ό,τι και να μελετήσεις σχετικά με τον εγκέφαλο θα είναι λίγο:redface:

Λογικά παιδιατρική θα κάνω. Αν πάρω μετά περαιτέρω εξειδίκευση θα είναι παιδονευρολογία:)
Παίζει ακόμα και η Παθολογία βέβαια σαν ενδεχόμενο. Έχω έναν χρόνο ακόμα οπότε τότε θα κατασταλάξω:P

https://ischool.e-steki.gr//www.pinterest.com/pin/create/extension/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

StavMed

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η StavMed αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Ιατρικής Πατρών (Πάτρα) και μας γράφει απο Μεσσήνη (Μεσσηνία). Έχει γράψει 183 μηνύματα.
Ο,τι και αν κανεις ευχομαι να τα πας περιφημα και να υπηρετησεις επαξια τον κλαδο :) Go for it :clapup:

Naah, εγώ σου quotαρα απλά λόγια συμφοιτητών μου σχετικά με το αντικείμενο. Ό,τι και να μελετήσεις σχετικά με τον εγκέφαλο θα είναι λίγο:redface:

Λογικά παιδιατρική θα κάνω. Αν πάρω μετά περαιτέρω εξειδίκευση θα είναι παιδονευρολογία:)
Παίζει ακόμα και η Παθολογία βέβαια σαν ενδεχόμενο. Έχω έναν χρόνο ακόμα οπότε τότε θα κατασταλάξω:P
Ο,τι και αν κανεις ευχομαι να τα πας περιφημα και να υπηρετησεις επαξια τον κλαδο :) Go for it :clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Ο,τι και αν κανεις ευχομαι να τα πας περιφημα και να υπηρετησεις επαξια τον κλαδο :) Go for it :clapup:

Thank you :flowers:

https://ischool.e-steki.gr//www.pinterest.com/pin/create/extension/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

learner.11gr

Νεοφερμένος

Ο learner.11gr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 32 μηνύματα.
Όπως έχει ήδη ειπωθεί, πρέπει κάποιος να επιλέξει μια ειδικότητα όχι μόνο με γνώμωνα αν του αρέσει αλλά και με το τι επαγγελματική αποκατάσταση έχει (και πώς προβλέπεται να είναι η κατάσταση μετά από κάποια χρόνια, οταν θα έχει τελειώσει την ειδίκευση), κατά πόσο έχει κορεσθεί στην Ελλάδα (σε κάποιες ειδικότητες υπάρχουν επαγγελματικές ευκαιρίες κυρίως στην επαρχία και σε λιγότερο βαθμό σε μεγάλα αστικά κέντρα) , αν ενδιαφέρεται για το ενδεχόμενο να ειδικευτεί ή και να ασκήσει την ιατρική στο εξωτερικό, αν θέλει να ιδιωτεύσει ή να εργαστεί σε νοσοκομείο, τι αναμονή υπάρχει για την ειδικότητα κλπ κλπ, . Αυτή τη στιγμή στην Ελλάδα λόγω της οικονομικής κρίσης πολύς κόσμος δεν έχει λεφτά για ιδιώτες, ενώ παράλληλα οι συνθήκες για να εργαστεί κανείς σε δημόσιο νοσοκομείο απέχουν απτο ιδανικό οπότε συνίσταται να σκεφτεί κανείς πολύ σοβαρά το ενδεχόμενο του εξωτερικού, πρέπει να αποφασισει κανείς σε ποια χώρα θέλει να πάει, να μάθει τη γλώσσα κλπ κλπ. Οπότε γενικά πρόκειται για ένα αρκετά σύνθετο θέμα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Δήλωσα νευρολογία και ήμουνα ανάμεσα σε πολλές ειδικότητες. Μπορείς να κάνεις άπειρα πράγματα μετά την ιατρική προπάντων είναι να κάνεις κάτι που σου αρέσει και πιστεύω πως υπάρχουν ειδικότητες για όλους τους τύπους ανθρώπων. Ισως είναι μοναδική σχολή που μετά το τέλος της νιώθεις σαν το παιδάκι που κάνει το μηχανογραφικό του.


Η διαδικασία επιλογής ειδικότητας είναι αρκετά πολύπλοκη αν δεν έχει κατασταλάξει κανείς από πριν τελειώσει την σχολη αλλά από την άλλη έχει πλάκα να σου λένε τι θα δηλώσεις και να λες δεν ξέρω και να σου απαντάνε δεν σου αρέσει τίποτα και να τους λέω μου αρέσουν όλα. :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

learner.11gr

Νεοφερμένος

Ο learner.11gr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 32 μηνύματα.
Ναι πράγματι υπάρχουν πάρα πολλές επιλογές και για Ελλάδα και για εξωτερικό για έναν απόφοιτο ιατρικής.

Όσον αφορά τα επαγγελματικά σχέδια, ακόμα και αν έχει αποφασίσει κάποιος για μια ειδικότητα κατά τη διάρκεια της φοίτησης στη σχολή, η απόφαση αυτή αλλάζει συχνά στην πορεία, τυχαίνει σε αρκετές περιπτώσεις κατά τη διάρκεια του αγροτικού ή στο πρώτο, γενικό μέρος της ειδικότητας να αναθεωρήσει ο γιατρός, να αποσύρει τη δήλώσή του και να γραφτεί σε λίστα αναμονής άλλης ειδικότητας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Διάλεξα νευρολογία



12 λόγοι που διάλεξα αυτή την ειδικότητα

1)Νομίζω η νευρολογία είναι πολύ καλή ειδικότητα γιατί ασχολείται με τον εγκέφαλο το σημαντικότερο κομμάτι του ανθρώπου. Σκεφτείτε ότι η καρδιά, οι πνεύμονες και όλα τα άλλα όργανα μας λειτουργούν ουσιαστικά για να ζήσει ο εγκέφαλος. Αν κάποιος θεωρηθεί εγκεφαλικά νεκρός θεωρείται νεκρός ακόμα και αν τα όργανα του τα άλλα λειτουργούν :).

2) Ένας νευρολόγος ασχολείται κυρίως με άνοιες που όσο μεγαλώνει ο μέσος όρος επιβίωσης αυξάνονται τα περιστατικά. Επίσης ασθένειες όπως το Azheimer είναι προοδευτικές ασθένειες και πάντα θα έχουν ανάγκη τον ιατρό για να τους εξετάζει και να τους συνταγογραφεί φάρμακα συνεπώς αποκτάς φιλικές σχέσεις με τους ασθενείς σου, δεν είναι αυτό που λέμε απρόσωπη ειδικότητα. Επίσης και τα εγκεφαλικά η κύρια ειδικότητα που τα βλέπει είναι ο νευρολόγος και χρειάζονται παρακολουθήσεις και ελέγχους γιατί είναι επικίνδυνη κατάσταση.

3) Επίσης ασχολείται και με άλλες ασθένειες όπως η σκλήρυνση κατά πλάκας οι οποίες δεν είναι τόσο ευχάριστες αφού βλέπεις νέους ανθρώπους να βασανίζονται αλλά είναι ωραίο το αίσθημα να τους βοηθάς και να προσφέρεις κάτι σε αυτούς τους ανθρώπους οι οποίοι στηρίζονται σε σένα.

4) Η έρευνα είναι εστιασμένη στην νευρολογία, μπορώ να πω πως δε γνωρίζουμε παρά τα βασικά για τον νευρικό σύστημα οπότε συνεχώς κάτι θα μαθαίνεις και κάτι θα αλλάζει από τα ιατρικά πρωτόκολλα.

5) Πλέον οι παθολόγοι δεν γράφουν αξονικές, mri εγκεφάλου και ΚΝΣ συνεπώς όσοι θέλουν να γράψουν αυτές τις εξετάσεις πρέπει να παραπεμφθούν σε νευρολόγο.

6) Οι ημικρανίες, κεφαλαλγίες κοκ είναι καταςταςεις που απασχολούν μεγάλο μέρος του πληθυσμού και θα απασχολούν, ο κατάλληλος ιατρός για να τα παρακολουθήσει αυτά είναι ο νευρολόγος.

7) Πολλοί τύποι που θέλουν ψυχίατρο δε πάνε στο ψυχίατρο γιατί έχει συνδεθεί με το ''τρελός'' είνα πρακτική που συνεχίζει στις μέρες μας. Αυτοί οι τύποι συνήθως πάνε σε νευρολόγους οι οποίοι είτε τους βλέπουν είτε τους παραπέμπουν σε ψυχίατρο. Οι περισσότεροι τους βλέπουν πάντως κακώς κατά την γνώμη μου γιατί η εκπαίδευση είναι διαφορερική (παλιά η ψυχιατρική και η νευρολογία ήταν ενιαία ειδικότητα)

8) Ο νευρολόγος παράλληλα μπορεί να κάνει νευροφυσιολογικό έλεγχο. Με λίγα λόγια ο νευροφυσιολογικό έλεγχος είναι ένα σωρό ωραία μηχανηματάκια που μετράνε την τρόπο λειτουργίας του ΚΝΣ και ΠΝΣ (περιφερικό, κεντρικό νευρικό σύστημα). Στήνοντας ένα τέτοιο εργαστήριο στο ιατρείο σου μπορεί να πάρεις ασθενείς και από άλλες ειδικότητες που χρίζουν νευροφυσιολογικό έλεγχο (πχ ορθοπαιδικούς).

9) Gadgetακια : Nευρολογικά σφυράκια, διαπασών και ένα σωρό εργαλεία έχει ένας νευρολόγος στην τσάντα του που είναι ωραία να τα βλέπεις.

10) Σε αντίθεση με τις άλλες ειδικότητες όταν κάνεις διαλέξεις σε μη επιστημονικό κοινό μπορείς να τους κεντρίσεις εύκολα το ενδιαφέρον γιατί η μνήμη, η λειτουργία του εγκεφάλου, μάθηση κοκ είναι πράγματα που ενδιαφέρουν όλους τους ανθρώπους.

11) Σακχαρώδης διαβήτης, προβλήματα στο θυρεοειδή αδένα, πνευμολογικά χρόνια νοσήματα κοκ θέλουν έλεγχο από πολλές ειδικότητες μεταξύ αυτών είναι και ο νευρολόγος.

12) Εδώ και κάποια χρόνια η νευρολογία είναι ειδικότητα με ενιαία τοποθέτηση (όπως ψυχιατρική, η παιδιατρική), στις ενιαίες ειδικότητες έχεις διάφορα προτερήματα που άλλες ειδικότητες δεν έχουν. ΠΧ δηλώνεις μία φορά, δεν έχεις αναμονή ενδιάμεσα, μπορείς να διαλέξεις 2 θέσεις παράλληλα.

Υ.Σ. βλέποντας τα πράγματα στην πράξη ενδέχεται να αλλάξω ειδικότητα. :clapup: γιατί η πράξη είναι καλύτερη από τις θεωρίες και σημασία στην ζωή είναι να κάνεις κάτι που σου αρέσει και όχι να κάνεις κάτι με το ζόρι... αλλά για την ώρα είμαι ευχαριστημένος για την επιλογή μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Ειδικά το 9), πολύ δυνατό επιχείρημα... :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

methexys

Τιμώμενο Μέλος

Η methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Αρχιτεκτόνων Μηχανικών Θεσσαλίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 9,090 μηνύματα.
To post σε σχεση με την εικονα με εκανε να σκεφτω "Νευρολογια, διαλεγω εσενα" :redface: Τι,οχι? :redface:

Aλλα για να ειμαι καπως μεσα στο θεμα, εμενα η οφθαλμολογια μου φαινεται πολυ ενδιαφερουσα ειδικοτητα :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.

NightOwl

Νεοφερμένος

Η NightOwl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 114 μηνύματα.
Παιδιά να πω κι εγώ τον πόνο μου... Επειδή και το δικό μου πτυχίο πλησιάζει επικίνδυνα, πρέπει να αποφασίσω μία ειδικότητα επιτέλους... Το θέμα είναι ότι μου αρέσει η Χειρουργική (γενική χειρουργική και με μία σκέψη για παιδοχειρουργική)... Το πρόβλημα είναι ότι ως γυναίκα, βλέποντας ήδη τον σεξισμό απέναντι σε γυναίκες χειρουργούς (που είναι και λίγες) το φοβάμαι αρκετά να την επιλέξω. Για να αντέξεις σε αυτή την - ακόμα ανδροκρατούμενη- ειδικότητα, πρέπει να έχεις πολύ γερά νεύρα για να αντέχεις τον σεξισμό και την υποβίβαση από τους ΄΄μεγάλους΄΄ άνδρες χειρουργούς. Και ειδικά στην Ελλάδα που βλέπεις τo κάθε καρυδιάς καρύδι να έχει γίνει χειρουργός, να έχει όνομα και να είναι εν τέλει επικίνδυνος, είναι να τρελαίνεσαι. Δεν μπορώ δυστυχώς να σκεφτώ τον εαυτό μου να κάνει κάποια άλλη ειδικότητα, να εργάζεται ως κάποιος άλλος. Και αν το επιλέξω στο τέλος ξέρω πως θα είναι πολύ δύσκολο σε όλη την πορεία. Τα παιδιά σχετικά με το χώρο, αλλά και οι λοιποί του φόρουμ, τι πιστεύετε πάνω σε αυτή την ειδικότητα, ειδικά αν πρόκειται για γυναίκα;;;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Thoba19

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Thoba19 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,191 μηνύματα.
Παιδιά να πω κι εγώ τον πόνο μου... Επειδή και το δικό μου πτυχίο πλησιάζει επικίνδυνα, πρέπει να αποφασίσω μία ειδικότητα επιτέλους... Το θέμα είναι ότι μου αρέσει η Χειρουργική (γενική χειρουργική και με μία σκέψη για παιδοχειρουργική)... Το πρόβλημα είναι ότι ως γυναίκα, βλέποντας ήδη τον σεξισμό απέναντι σε γυναίκες χειρουργούς (που είναι και λίγες) το φοβάμαι αρκετά να την επιλέξω. Για να αντέξεις σε αυτή την - ακόμα ανδροκρατούμενη- ειδικότητα, πρέπει να έχεις πολύ γερά νεύρα για να αντέχεις τον σεξισμό και την υποβίβαση από τους ΄΄μεγάλους΄΄ άνδρες χειρουργούς. Και ειδικά στην Ελλάδα που βλέπεις τo κάθε καρυδιάς καρύδι να έχει γίνει χειρουργός, να έχει όνομα και να είναι εν τέλει επικίνδυνος, είναι να τρελαίνεσαι. Δεν μπορώ δυστυχώς να σκεφτώ τον εαυτό μου να κάνει κάποια άλλη ειδικότητα, να εργάζεται ως κάποιος άλλος. Και αν το επιλέξω στο τέλος ξέρω πως θα είναι πολύ δύσκολο σε όλη την πορεία. Τα παιδιά σχετικά με το χώρο, αλλά και οι λοιποί του φόρουμ, τι πιστεύετε πάνω σε αυτή την ειδικότητα, ειδικά αν πρόκειται για γυναίκα;;;;

Noμιζω είναι ποιο δυσκολο να κανεις κατι το οποιο δεν σε αρεσει παρα να αντιμετοπισεις 3-4 ΄΄μεγαλους΄΄ ανδρες χειρουργους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 278211

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Παιδιά να πω κι εγώ τον πόνο μου... Επειδή και το δικό μου πτυχίο πλησιάζει επικίνδυνα, πρέπει να αποφασίσω μία ειδικότητα επιτέλους... Το θέμα είναι ότι μου αρέσει η Χειρουργική (γενική χειρουργική και με μία σκέψη για παιδοχειρουργική)... Το πρόβλημα είναι ότι ως γυναίκα, βλέποντας ήδη τον σεξισμό απέναντι σε γυναίκες χειρουργούς (που είναι και λίγες) το φοβάμαι αρκετά να την επιλέξω. Για να αντέξεις σε αυτή την - ακόμα ανδροκρατούμενη- ειδικότητα, πρέπει να έχεις πολύ γερά νεύρα για να αντέχεις τον σεξισμό και την υποβίβαση από τους ΄΄μεγάλους΄΄ άνδρες χειρουργούς. Και ειδικά στην Ελλάδα που βλέπεις τo κάθε καρυδιάς καρύδι να έχει γίνει χειρουργός, να έχει όνομα και να είναι εν τέλει επικίνδυνος, είναι να τρελαίνεσαι. Δεν μπορώ δυστυχώς να σκεφτώ τον εαυτό μου να κάνει κάποια άλλη ειδικότητα, να εργάζεται ως κάποιος άλλος. Και αν το επιλέξω στο τέλος ξέρω πως θα είναι πολύ δύσκολο σε όλη την πορεία. Τα παιδιά σχετικά με το χώρο, αλλά και οι λοιποί του φόρουμ, τι πιστεύετε πάνω σε αυτή την ειδικότητα, ειδικά αν πρόκειται για γυναίκα;;;;

Έλα να γίνουμε πολλές! :redface:

Όλο και περισσότερες γυναίκες επιλέγουν τις "ανδρικές" ειδικότητες. Δε γίνεται να υποχωρούμε συνέχεια και να συμβιβαζόμαστε με κάτι που μας ταιριάζει λιγότερο! Θα σου πρότεινα να το προσπαθήσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NightOwl

Νεοφερμένος

Η NightOwl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 114 μηνύματα.
Έλα να γίνουμε πολλές! :redface:

Όλο και περισσότερες γυναίκες επιλέγουν τις "ανδρικές" ειδικότητες. Δε γίνεται να υποχωρούμε συνέχεια και να συμβιβαζόμαστε με κάτι που μας ταιριάζει λιγότερο! Θα σου πρότεινα να το προσπαθήσεις.

Χαίρομαι που βλέπω να επιλέγουν γυναίκες τις ανδρικές ειδικότητες!! Και όταν τυχαίνει και πετυχαίνω γυναίκα χειρουργό, τη θαυμάζω γιατί σίγουρα πέρασε δύσκολα για να φτάσει εκεί που βρίσκετε τώρα.. Αφού είναι αυτό που αγαπάς και σου ταιριάζει τότε κάνεις τη σωστή επιλογή! Το ίδιο πιστεύω και για μένα, δεν μπορώ να συμβιβαστώ, δεν θα αντέχω να ξυπνάω κάθε πρωί (ή να με ξυπνάνε ότι ώρα να ναι) και να πηγαίνω να κάνω κάτι που δεν με γεμίζει και που δεν αξίζει για μένα το ξενύχτι... Επομένως θεωρώ πως θα μπούμε στα βαθιά νερά και θα μάθουμε κολύμπι κι ας υπάρχουν γύρω τόσοι καρχαρίες :worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Νομίζω οτι οι γυναίκες απο την φύση τους είναι πιο καλές στην χειρουργική απο τους άντρες γιατι κοιτάνε την λεπτομέρεια και είναι λιγότερο χυμαριο απο τους άντρες.

Οι χειρουργικές ειδικότητες που διαλέγουν οι γυναίκες είναι ορθοπαιδική και η οφθαλμολογία και η ωρλ ενώ μερικές βγάζουν γενική για να κάνουν στην συνέχεια πλαστική χειρουργική. Γενική δε πάνε πολλές αλλα η κατάσταση είναι καλυτερη απο οτι παλιότερα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Παιδιά να πω κι εγώ τον πόνο μου... Επειδή και το δικό μου πτυχίο πλησιάζει επικίνδυνα, πρέπει να αποφασίσω μία ειδικότητα επιτέλους... Το θέμα είναι ότι μου αρέσει η Χειρουργική (γενική χειρουργική και με μία σκέψη για παιδοχειρουργική)... Το πρόβλημα είναι ότι ως γυναίκα, βλέποντας ήδη τον σεξισμό απέναντι σε γυναίκες χειρουργούς (που είναι και λίγες) το φοβάμαι αρκετά να την επιλέξω. Για να αντέξεις σε αυτή την - ακόμα ανδροκρατούμενη- ειδικότητα, πρέπει να έχεις πολύ γερά νεύρα για να αντέχεις τον σεξισμό και την υποβίβαση από τους ΄΄μεγάλους΄΄ άνδρες χειρουργούς. Και ειδικά στην Ελλάδα που βλέπεις τo κάθε καρυδιάς καρύδι να έχει γίνει χειρουργός, να έχει όνομα και να είναι εν τέλει επικίνδυνος, είναι να τρελαίνεσαι. Δεν μπορώ δυστυχώς να σκεφτώ τον εαυτό μου να κάνει κάποια άλλη ειδικότητα, να εργάζεται ως κάποιος άλλος. Και αν το επιλέξω στο τέλος ξέρω πως θα είναι πολύ δύσκολο σε όλη την πορεία. Τα παιδιά σχετικά με το χώρο, αλλά και οι λοιποί του φόρουμ, τι πιστεύετε πάνω σε αυτή την ειδικότητα, ειδικά αν πρόκειται για γυναίκα;;;;

Να πας με τα 1000. Δεν θα περάσεις εύκολα, θα ζοριστείς, κάπου στην πορεία ίσως το μετανιώνεις, και πιθανόν η αναλογία άντρες:γυναίκες ειδικευόμενους να είναι και 5:1. Αλλά αν αυτό θέλεις, αυτό να κάνεις, μην συμβιβαστείς με κάτι "γυναικείο". Τι να κάνουμε, όπως και κάποιοι άντρες θέλουν να γίνουν παιδίατροι (που θεωρείται λίγο "γυναικεία" ειδικότητα) και είναι πολύ καλοί στον τομέα τους, έτσι και κάποιες γυναίκες θέλουν να γίνουν χειρουργοί. Άλλωστε το κλίμα στην κλινική με τους συναδέρφους δεν έχει απαραίτητα να κάνει με το φύλο, μαλάκες θα βρίσκεις παντού...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NightOwl

Νεοφερμένος

Η NightOwl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 114 μηνύματα.
Να πας με τα 1000. Δεν θα περάσεις εύκολα, θα ζοριστείς, κάπου στην πορεία ίσως το μετανιώνεις, και πιθανόν η αναλογία άντρες:γυναίκες ειδικευόμενους να είναι και 5:1. Αλλά αν αυτό θέλεις, αυτό να κάνεις, μην συμβιβαστείς με κάτι "γυναικείο". Τι να κάνουμε, όπως και κάποιοι άντρες θέλουν να γίνουν παιδίατροι (που θεωρείται λίγο "γυναικεία" ειδικότητα) και είναι πολύ καλοί στον τομέα τους, έτσι και κάποιες γυναίκες θέλουν να γίνουν χειρουργοί. Άλλωστε το κλίμα στην κλινική με τους συναδέρφους δεν έχει απαραίτητα να κάνει με το φύλο, μαλάκες θα βρίσκεις παντού...

Ευχαριστώ για τα ενθαρρυντικά λόγια! Αυτό θα ακολουθήσω και στη πορεία ξέρω πως θα μου σπάνε τα νεύρα και θα με υποβιβάζουν και θα φάω αρκετή λάσπη, αλλά τι να κάνουμε, τουλάχιστον θα κάνω αυτό που μου αρέσει... Δεν χαρακτηρίζω κάποια ειδικότητα ανάλογα με το φύλο, οι άνθρωποι που τις απαρτίζουν τις χαρακτηρίζουν δυστυχώς! Και ειδικά στις χειρουργικές ειδικότητες, η πλειοψηφία των ανδρών είναι αρκετά κάφροι... Δεν πειράζει, τι να κάνουμε, θα ανταπεξέλθουμε, όπως και οι γυναίκες που είναι ήδη χειρουργοί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Καλύτερα να βρεθείς σε ένα ανδροκρατούμενο χώρο παρά σε έναν γυναικοκρατούμενο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NightOwl

Νεοφερμένος

Η NightOwl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 114 μηνύματα.
Καλύτερα να βρεθείς σε ένα ανδροκρατούμενο χώρο παρά σε έναν γυναικοκρατούμενο

Hmmm women are bitches??:whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Hmmm women are bitches??:whistle:

Κοιτά στο survivor τώρα ακόμα και δεν άρχισαν και δυο άρχισαν να βρίζονται.... Φαντάσου σε εργασιακό περιβάλλον τι θα γίνεται

https://www.zappit.gr/psychagogia/ka...-papadopoulou-kai-ti-marianna-kallergi/980886
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top