Θυμάστε κάτι από αυτά που διδαχτήκατε στη σχολή μετά την αποφοίτησή σας;

mourinho776

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο mourinho776 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών. Έχει γράψει 174 μηνύματα.
Λοιπόν η ερώτηση μου είναι η εξής όσοι έχετε πτυχίο ξέρετε τπτ η πέρναγατε έτσι τα μαθήματα?
 

Guest 454371

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
H αντίστροφη πορεία ερώτησης είναι, από αυτά που κάναμε στη σχολή, τι βρήκαμε μπροστά μας στα επαγγελματική ζωή...
 

Guest 882291

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.

Guest 454371

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Για πειτε μας, θα με ενδιεφερε να μαθω τι δεν σας χρειαστηκε απο το λοχρη
εγώ τελείωσα ΤΕΙ και μου χρειάστηκαν σχεδόν όλα, εκτός από το μάρκετιγκ και κάτι επιχειρηματικότητες. Απλά δυστυχώς στις σχολές μέσα, λόγω έλλειψης budget χρησιμοποιούν προγράμματα τα οποία ειναι από τότε που ο Παναθηναικός σήκωσε το 1ο Ευρωπαικό στο Παρίσι στο μπάσκετ, και ο Ολυμπιακός στη Ρώμη το 1997 . Ευτυχώς δεν κάνουμε μοντέλα, μαθηματικά λες και θα πάμε στο διάστημα όπως κάνουν σε άλλα ΛΟΧΡΗ. Και ο sputnik δορυφόρος ήταν αλλά εξαφανιζόταν
 

Guest 882291

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
εγώ τελείωσα ΤΕΙ και μου χρειάστηκαν σχεδόν όλα, εκτός από το μάρκετιγκ και κάτι επιχειρηματικότητες. Απλά δυστυχώς στις σχολές μέσα, λόγω έλλειψης budget χρησιμοποιούν προγράμματα τα οποία ειναι από τότε που ο Παναθηναικός σήκωσε το 1ο Ευρωπαικό στο Παρίσι στο μπάσκετ, και ο Ολυμπιακός στη Ρώμη το 1997 . Ευτυχώς δεν κάνουμε μοντέλα, μαθηματικά λες και θα πάμε στο διάστημα όπως κάνουν σε άλλα ΛΟΧΡΗ. Και ο sputnik δορυφόρος ήταν αλλά εξαφανιζόταν
Γελαω, τα μαθηματικα που κανουμε στο ΛΟΧΡΗ ΟΠΑ οπως ειχε πει και ο @The Mountain ειναι λιγοτερα απο αυτα της προπονητικης μπασκετ, ξερεις, one-two punch, 69-horns, 42 man2man, princeton offence κλπ. Τωρα για το ευρωπαικο στο παρισι εχω να πω οτι η μπαλα ειχε ακουμπησει το ταμπλο
 

Guest 454371

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Γελαω, τα μαθηματικα που κανουμε στο ΛΟΧΡΗ ΟΠΑ οπως ειχε πει και ο @The Mountain ειναι λιγοτερα απο αυτα της προπονητικης μπασκετ, ξερεις, one-two punch, 69-horns, 42 man2man, princeton offence κλπ. Τωρα για το ευρωπαικο στο παρισι εχω να πω οτι η μπαλα ειχε ακουμπησει το ταμπλο
και τρικλοποδια πριν απο αυτο στο Γιαννακη. Καλα τα μαθηματικα που κανετε στο ΛΟΧΡΗ θυμιζει το playbook Με τα 500 συστηματα μπασκετ που εχει ο Τσάβι Πασκουαλ.
 

Guest 882291

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
και τρικλοποδια πριν απο αυτο στο Γιαννακη. Καλα τα μαθηματικα που κανετε στο ΛΟΧΡΗ θυμιζει το playbook Με τα 500 συστηματα μπασκετ που εχει ο Τσάβι Πασκουαλ.
ετερον εκατερωθεν σοβαρα μαθηματικα κανουν στο πολυτεχνειο παντως, αυτο ειναι σιγουρο. Εκει μπορουν να ειναι actually proud για αυτο, εμεις κανουμε κατι παιδικα... εν παση περιπτωσει ας μη χαλαω το θεμα
 

Guest 454371

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
ετερον εκατερωθεν σοβαρα μαθηματικα κανουν στο πολυτεχνειο παντως, αυτο ειναι σιγουρο. Εκει μπορουν να ειναι actually proud για αυτο, εμεις κανουμε κατι παιδικα... εν παση περιπτωσει ας μη χαλαω το θεμα
γι αυτό λέγεται ΠΟΛΥΤΕΧΝΕΙΟ. Ειναι πολυ γενικο και υποκειμενικο το thread που ανοιχτηκε. Θα διαβαστούν απόψεις από διαφορετικές σχολές και πάλι δεν θα βγει κάτι σταθερό. Διαφέρει από σχολή σε σχολή. Στο ΠΟΛΥΤΕΧΝΕΙΟ πάντως πιστεύω ότι 100% χρειάζονται τα παντα και πρέπει να θυμούνται ακόμα και όταν αποφοιτήσουν
 

Guest 882291

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
γι αυτό λέγεται ΠΟΛΥΤΕΧΝΕΙΟ. Ειναι πολυ γενικο και υποκειμενικο το thread που ανοιχτηκε. Θα διαβαστούν απόψεις από διαφορετικές σχολές και πάλι δεν θα βγει κάτι σταθερό. Διαφέρει από σχολή σε σχολή. Στο ΠΟΛΥΤΕΧΝΕΙΟ πάντως πιστεύω ότι 100% χρειάζονται τα παντα και πρέπει να θυμούνται ακόμα και όταν αποφοιτήσουν
ναι εχεις δικιο πραγματικα το πιο γαματο πανεπιστημιο...
 

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Για να έχουν χρειαστεί στην επαγγελματική ζωή οι γνώσεις που πήραμε στο πανεπιστήμιο, πρέπει να έχουμε δουλέψει και στο αντικείμενο... Λέω εγώ τώρα! :)

Και ναι, από τα ΕΜΜΕ ΕΚΠΑ, μέχρι και η στατιστική έχει χρησιμεύσει, και λυπάμαι που το λέω! :P

Για να απαντήσω και στο αρχικό ερώτημα, κάποια πράγματα εντυπώνονται, θες δεν θες!
 

Guest 454371

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Για να έχουν χρειαστεί στην επαγγελματική ζωή οι γνώσεις που πήραμε στο πανεπιστήμιο, πρέπει να έχουμε δουλέψει και στο αντικείμενο... Λέω εγώ τώρα! :)

Και ναι, από τα ΕΜΜΕ ΕΚΠΑ, μέχρι και η στατιστική έχει χρησιμεύσει, και λυπάμαι που το λέω! :P

Για να απαντήσω και στο αρχικό ερώτημα, κάποια πράγματα εντυπώνονται, θες δεν θες!
αυτό με τη στατιστική στη Δημοσιογραφία του ΕΚΠΑ είναι μια τεράστια ιστορία αλλά είναι γεγονός. Το αναφέρω, γιατί θεωρείται από τα πιο δύσκολα μαθήματα να περάσεις. Και ναι οι δημοσιογράφοι και η δημοσιογραφία είναι από τα επαγγέλματα που ότι μάθεις στη σχολή, μερικά πράγματα εξ αυτών θα τα πάρεις ως παρακαταθήκη στην επαγγελματική σου ζωή
 

tsiobieman

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Πληροφορικής & Τηλεπικοινωνιών ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 803 μηνύματα.
Στο ΠΟΛΥΤΕΧΝΕΙΟ πάντως πιστεύω ότι 100% χρειάζονται τα παντα και πρέπει να θυμούνται ακόμα και όταν αποφοιτήσουν
στα ΑΕΙ πολυτεχνεία (τώρα πια όλα ΑΕΙ είναι αλλά εννοώ σε αυτά που δεν ήταν ΤΕΙ παλιά) , μαθαίνεις κυρίως θεωρητικά θέματα της εκάστοτε ειδικότητας τα οποία ναι μεν σου δίνουν το απαραίτητο υπόβαθρο αλλά μετά στη δουλειά που θα κάνεις , εκτός αν είναι ερευνητική, δύσκολα θα ξαναδείς αυτά που έκανες στο Πανεπιστήμιο (εκτός από πολύ βασικά πράγματα) . Το χουν απωθημένο πολλοί μηχανικοί αυτό, ότι έκαναν τόσα μαθηματικά , φυσική και εν τέλει δεν τα χρησιμοποιούν καν στη δουλειά τους. Στα ΤΕΙ όπως και εσύ Mike μαθαίνανε περισσότερο πρακτικά θέματα της δουλειάς και όντως τα χρησιμοποιούσαν σχεδόν όλα όσα έμαθαν , τώρα πια δεν ξέρω τι θα γίνει.
 

Guest 454371

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
στα ΑΕΙ πολυτεχνεία (τώρα πια όλα ΑΕΙ είναι αλλά εννοώ σε αυτά που δεν ήταν ΤΕΙ παλιά) , μαθαίνεις κυρίως θεωρητικά θέματα της εκάστοτε ειδικότητας τα οποία ναι μεν σου δίνουν το απαραίτητο υπόβαθρο αλλά μετά στη δουλειά που θα κάνεις , εκτός αν είναι ερευνητική, δύσκολα θα ξαναδείς αυτά που έκανες στο Πανεπιστήμιο (εκτός από πολύ βασικά πράγματα) . Το χουν απωθημένο πολλοί μηχανικοί αυτό, ότι έκαναν τόσα μαθηματικά , φυσική και εν τέλει δεν τα χρησιμοποιούν καν στη δουλειά τους. Στα ΤΕΙ όπως και εσύ Mike μαθαίνανε περισσότερο πρακτικά θέματα της δουλειάς και όντως τα χρησιμοποιούσαν σχεδόν όλα όσα έμαθαν , τώρα πια δεν ξέρω τι θα γίνει.
Εντάξει δεν πάει κάτι χαμένο. Ότι μαθαίνεις καλό είναι φίλε μου. Βέβαια, να πω εδώ ότι εξαρτάται το επάγγελμα και το τομέα. Στα ΤΕΙ πήραμε την πρακτική παρακαταθήκη. Αλλά είναι ανάλογα το επάγγελμα. Για παράδειγμα το επάγγελμα του λογιστή, είναι πρακτικό επάγγελμα. Τελειώνουν μερικοί οικονομικό, λόχρη, διοίκηση επιχειρήσεων από πανεπιστήμιο και βγαίνουν έξω και δεν ξέρουν να κάνουν μια χρεωση-πίστωση. Για να μη σου πω ότι οι γνώσεις οι θεωρητικές που παίρνουν είνια μόνο αυτό, αλλά μηδέν η πρακτικότητα. Έχω φίλους που τελείωσαν ηλεκτρονικούς από ΤΕΙ και τα παιδιά δεν προλαβαίνουν να κάτσουν καθ'ολη τη διάρκεια της ημέρας από τις δουλείες που έχουν ( δουλεύουν σε κανάλια, ναυτιλιακές, freelancer), ενώ ξέρω άτομα από Πανεπιστήμιο αντίστοιχης σχολής που κάθονται στον ΟΑΕΔ.

Τα παιδιά από τα πανεπιστήμια βγαίνουν πιο πλούσια σε γνώσεις από εμένα που τελείωσα ΤΕΙ, αλλά εξαρτάται το τομέα. Για παράδειγμα δεν μπορώ να συγκρίνω έναν απόφοιτο Δημοσιογραφίας του ΕΚΠΑ με έναν απόφοιτο του ΙΕΚ ΔΗΜΟΣΙΟΓΡΑΦΙΑΣ. Οι πρώτοι είναι τοπ, σε γνώσεις,πρακτικότητα ΣΤΑ ΠΑΝΤΑ. Απλά στο ΙΕΚ θα κάνεις πράγματα που είναι πιο εσωτερικά στην αγορά εργασίας για τη δημοσιογραφία
 

mourinho776

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο mourinho776 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών. Έχει γράψει 174 μηνύματα.
Εγώ είμαι ΟΕ εκπα και κνμ κτ μαθήματα οικ ανάλυση πολιτική οικονομία και λέω τι μλκιες είναι αυτές. Από ότι κτλβ το οικονομικό πλ θεωρητικό σαν τμήμα και δν ξρ ποια μαθήματα ν
 

Guest 454371

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Εγώ είμαι ΟΕ εκπα και κνμ κτ μαθήματα οικ ανάλυση πολιτική οικονομία και λέω τι μλκιες είναι αυτές. Από ότι κτλβ το οικονομικό πλ θεωρητικό σαν τμήμα και δν ξρ ποια μαθήματα ν
Γιατί δεν χειροκροτάς, την απόφαση της προηγούμενης κυβέρνησης να μετατρέψει εν μια νυχτι τα ΤΕΙ σε ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΑ και σε λιγα χρονια θα γεμίσουμε ερευνητές, επιστήμονες χωρίς υποδομές. Έπρεπε να τα μετατρέψει σε Πανεπιστήμια εφαρμοσμένων επιστημών.

Μάντεψε τα ΤΕΙ ως τι τα είχαν δηλωμένα στο Εξωτερικό το Ελληνικό κράτος. ως Τεχνολογικά Πανεπιστήμια
 

tsiobieman

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Πληροφορικής & Τηλεπικοινωνιών ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 803 μηνύματα.
Εγώ είμαι ΟΕ εκπα και κνμ κτ μαθήματα οικ ανάλυση πολιτική οικονομία και λέω τι μλκιες είναι αυτές. Από ότι κτλβ το οικονομικό πλ θεωρητικό σαν τμήμα και δν ξρ ποια μαθήματα ν

Το τμήμα οικονομικών επιστημών είναι θεωρητικό και abstract γενικώς, οπότε θα πρέπει να κάνεις ένα μεταπτυχιακό μετά ώστε να εξειδικευθείς σε έναν τομέα που σου αρέσει.
 

Guest 454371

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Το τμήμα οικονομικών επιστημών είναι θεωρητικό και abstract γενικώς, οπότε θα πρέπει να κάνεις ένα μεταπτυχιακό μετά ώστε να εξειδικευθείς σε έναν τομέα που σου αρέσει.
Συνήθως οι απόφοιτοι Ο.Ε κάνουν ΜΒΑ ή μαστερ στο μανατζμεντ. Ελάχιστοι στην ελεγκτική και λογιστική και σαφώς πιο ελάχιστοι μένουν με το προπτυχιακό του Ο.Ε.
 

don_vito

Δραστήριο μέλος

Ο don_vito αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 530 μηνύματα.

Cody

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Cody αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 958 μηνύματα.
Κοντεύω να πάρω πτυχίο, δεν ξέρω αν δικαιούμαι άδεια λόγου :D
Στον αέρα τα περνούσα, αλλά έμαθα πολλά, κακά τα ψέματα, περισσότερο όμως για την ζωή παρά επαγγελματικά.

Τώρα θέλω να σπουδάσω κάτι εντελώς διαφορετικό.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top