Θρησκεία

DrHouse

Διάσημο μέλος

Ο intelligentsia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 3,560 μηνύματα.
Το θεμα ειναι απλο.Οποιος εχει αδυναμες θεσεις,δηλαδη θεσεις που δεν μπορει να υποστηριξει επιστημονικα,τοτε προσπαθει να αποφυγει την κριτικη διοτι ξερει οτι θα κονιορτοποιηθει.Το ιδιο συμβαινει και με τους θρησκους,γιαυτο και μολις αποδειχθει η σαθροτητα των ''επιχειρηματων'' τους,αρχιζουν την καραμελα για τον διαλογο.Κριτικη θα γινεται,θελετε δεν θελετε,αλλα σε ιδεες,οχι σε προσωπα.Η θρησκεια ειναι ιδεα,ο Χριστιανισμος ειναι ιδεα,αρα θα ασκηθει κριτικη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

greekgohan

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κωστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 371 μηνύματα.
Μπαινεις να διαβασεις την γνωμη του αλλου και γενικα το πως σκεφτεται ως προς τις θρησκειες και βλεπεις καμια 10αρια ατομα να μαλωνουν και να προσπαθουν να πεισουν τον αλλον για το τι ειναι σωστο και λαθος/πραγματικο και ψευτικο.Μια ερωτηση.Για ποιο λογο?Για ποιο λογο να προσπαθησω να πεισω εναν θρησκο οτι ολα αυτα που πιστευει ειναι μπουρδες?Για ποιο λογο να πεισω εναν αθρησκο πως κανει λαθος?Θελετε να δειξετε καποια ανωτεροτητα?Πως ειστε πιο ανοιχτομυαλοι και δεν εχετε φοβους στην ζωη σας?Δεν ενδιαφερει κανενα.Καποιος πιο πανω ειπε πως στην θρησκεια θα πρεπει να ασκειται κριτικη,ο λογος?Στην εκκλησια οντως πρεπει αλλα η θρησκεια ειναι πολυ προσωπικο ζητημα του καθενος και δεν επιδεχεται κριτικη απο κανενα,ιδιαιτερα οταν δεν βλαπτει τον αλλο.ΔΙΚΗ ΜΟΥ ΑΠΟΨΗ Η ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΠΡΟΤΑΣΗ,ΜΗΝ ΤΗΝ ΑΝΤΙΚΡΟΥΣΕΤΕ,ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΛΟΓΟΣ,ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΤΟ ΠΙΣΤΕΥΩ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gth

Νεοφερμένος

Ο gth αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 73 μηνύματα.
Μπαινεις να διαβασεις την γνωμη του αλλου και γενικα το πως σκεφτεται ως προς τις θρησκειες και βλεπεις καμια 10αρια ατομα να μαλωνουν και να προσπαθουν να πεισουν τον αλλον για το τι ειναι σωστο και λαθος/πραγματικο και ψευτικο.Μια ερωτηση.Για ποιο λογο?Για ποιο λογο να προσπαθησω να πεισω εναν θρησκο οτι ολα αυτα που πιστευει ειναι μπουρδες?Για ποιο λογο να πεισω εναν αθρησκο πως κανει λαθος?Θελετε να δειξετε καποια ανωτεροτητα?Πως ειστε πιο ανοιχτομυαλοι και δεν εχετε φοβους στην ζωη σας?Δεν ενδιαφερει κανενα.Καποιος πιο πανω ειπε πως στην θρησκεια θα πρεπει να ασκειται κριτικη,ο λογος?Στην εκκλησια οντως πρεπει αλλα η θρησκεια ειναι πολυ προσωπικο ζητημα του καθενος και δεν επιδεχεται κριτικη απο κανενα,ιδιαιτερα οταν δεν βλαπτει τον αλλο.ΔΙΚΗ ΜΟΥ ΑΠΟΨΗ Η ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΠΡΟΤΑΣΗ,ΜΗΝ ΤΗΝ ΑΝΤΙΚΡΟΥΣΕΤΕ,ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΛΟΓΟΣ,ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΤΟ ΠΙΣΤΕΥΩ.

Το πρόβλημα είναι ότι ζούμε στην ίδια κοινωνία και οι πράξεις του ενός λίγο πολύ καθορίζουν και την ζωή των υπολοίπων.

Όταν οι άνθρωποι είναι τόσο ευκολόπιστοι κανείς δεν ξέρει τι μπορει να δεχτουν. Ο Μπους τους έλεγε ότι είναι θέλημα θεού ο πόλεμος στο Ιράκ. Ο Καμμένος είπε η Παναγιά μαζί μας και πήρε 10%.

Εξάλλου μπορεί τώρα να το παίζουν ειρηνόφιλοι αλλά σβήνουν 2000 χρόνια ιστορίας σφαγών οι χριστανοί. Βλέπε σημερινό ισλάμ.


https://www.youtube.com/watch?v=s47ArcQL-XQ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

greekgohan

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κωστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 371 μηνύματα.
Το πρόβλημα είναι ότι ζούμε στην ίδια κοινωνία και οι πράξεις του ενός λίγο πολύ καθορίζουν και την ζωή των υπολοίπων.

Όταν οι άνθρωποι είναι τόσο ευκολόπιστοι κανείς δεν ξέρει τι μπορει να δεχτουν. Ο Μπους τους έλεγε ότι είναι θέλημα θεού ο πόλεμος στο Ιράκ. Ο Καμμένος είπε η Παναγιά μαζί μας και πήρε 10%.

Εξάλλου μπορεί τώρα να το παίζουν ειρηνόφιλοι αλλά σβήνουν 2000 χρόνια ιστορίας σφαγών οι χριστανοί. Βλέπε σημερινό ισλάμ.


https://www.youtube.com/watch?v=s47ArcQL-XQ
Δεν μιλαω απαραιτητα για τον χριστιανισμο.Παντως δεν νομιζω οι χριστιανοι σε νεαρη ηλικια ειναι οπως πριν 100 χρονια,δεν καταπινουν οτι τους πασαρουν(τουλαχιστον τα ατομα που ξερω) αλλα και να ισχυει αυτο τοτε ο,τι και να τους πεις δεν θα καταφερεις τιποτα αρα τσαμπα κοπος.Αυτο με τον Καμμενο δεν ισχυει φυσικα,κανεις δεν τον ψηφισε για αυτη την φραση και την υποστηριξη στον χριστιανισμο(και αλλα κομματα το κανουν)πιο πολυ για το αντιμνημονιακο του σχεδιο(δεν το επεκτινω θα ξεφυγουμε).Ξαναλεω πως ειναι καλο να λες την γνωμη σου αλλα μεχρι εκει,αν μαλωνεις με τους αλλους για αυτο ειναι χαζομαρα.Πες μου αν θες ενα παραδειγμα οπου οι χριστιανοι σε εχουν βλαψει με καποιο τροπο στην ζωη σου(για το σημερα μιλαω)...
ΥΓ Προφανως και δεν μιλαω για φανατισμενους
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BLUE SEA

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Τέσα Ηλιού αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 1,898 μηνύματα.
Το θεμα ειναι απλο.Οποιος εχει αδυναμες θεσεις,δηλαδη θεσεις που δεν μπορει να υποστηριξει επιστημονικα,τοτε προσπαθει να αποφυγει την κριτικη διοτι ξερει οτι θα κονιορτοποιηθει.Το ιδιο συμβαινει και με τους θρησκους,γιαυτο και μολις αποδειχθει η σαθροτητα των ''επιχειρηματων'' τους,αρχιζουν την καραμελα για τον διαλογο.Κριτικη θα γινεται,θελετε δεν θελετε,αλλα σε ιδεες,οχι σε προσωπα.Η θρησκεια ειναι ιδεα,ο Χριστιανισμος ειναι ιδεα,αρα θα ασκηθει κριτικη.

Η κριτική είναι στοιχείο του διαλόγου και δεν είπα ποτέ ότι δεν τη δέχομαι, αρκεί να ασκείται με κόσμιο τρόπο. Εγώ προσωπικά δεν θεωρώ ότι έθιξα κάποιον/α ούτε άσκησα κριτική σε πρόσωπα.

Υ/Γ Απλώς δευτερολογώ δεν σου απολογούμαι.;) Το διευκρινίζω για να μην παρερμηνευτούν για δεύτερη φορά τα λεγόμενά μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

marina.

Νεοφερμένος

Η marina. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 104 μηνύματα.
προσωπικά δεν νομιζω οτι πιστευω καπου:hmm:.μπορω να πω οτι εχω επιλεξει να ακολουθω οτι υποστηριζει ο χριστιανισμος απλα και μονο επειδη τα περισσοτερα τα θεωρω σωστα.
Συμφωνώ απολύτως. Τυπικά και μόνο είμαι χριστιανή επειδή έτυχε να γεννηθώ στην Ελλάδα, σε χριστιανική οικογένεια και επειδή επιπλέον θεωρώ ότι το κατεξοχήν χριστιανικό δόγμα δεν βλάπτει κανέναν.ΠΡΟΣΟΧΗ:Μιλάω για το ίδιο το χριστιανικό δόγμα και όχι για μερικούς φανατισμένους (και μη...:hmm:) που προκάλεσαν κακό σε όλες τις περιόδους της Ιστορίας.
Προσωπικά, όμως, ουδέποτε δεν ένιωσα την ανάγκη προσφυγής σε κάποια ανώτερη δύναμη, χωρίς όμως να σημαίνει αυτό ότι δεν έχω κατανόηση απέναντι σε όσους πιστεύουν.:angel:(Η κολλητή μου έχει βαθειά πίστη στο Θεο και ουδέποτε αυτό δεν μας δημιούργησε προβλήματα, αντιθέτως το συζητάμε κιόλας!)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dgr

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο dgr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 280 μηνύματα.
Συμφωνώ απολύτως. Τυπικά και μόνο είμαι χριστιανή επειδή έτυχε να γεννηθώ στην Ελλάδα, σε χριστιανική οικογένεια και επειδή επιπλέον θεωρώ ότι το κατεξοχήν χριστιανικό δόγμα δεν βλάπτει κανέναν.ΠΡΟΣΟΧΗ:Μιλάω για το ίδιο το χριστιανικό δόγμα και όχι για μερικούς φανατισμένους (και μη...:hmm:) που προκάλεσαν κακό σε όλες τις περιόδους της Ιστορίας.
Προσωπικά, όμως, ουδέποτε δεν ένιωσα την ανάγκη προσφυγής σε κάποια ανώτερη δύναμη, χωρίς όμως να σημαίνει αυτό ότι δεν έχω κατανόηση απέναντι σε όσους πιστεύουν.:angel:(Η κολλητή μου έχει βαθειά πίστη στο Θεο και ουδέποτε αυτό δεν μας δημιούργησε προβλήματα, αντιθέτως το συζητάμε κιόλας!)

OK,αλλά δεν υπάρχει θεμελιώδης διαφορά μεταξύ του να ακολουθείς τις αρχές του χριστιανισμού, και να είσαι χριστιανός; Άλλο είσαι χριστιανός, και άλλο είσαι ηθική.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

marina.

Νεοφερμένος

Η marina. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 104 μηνύματα.
OK,αλλά δεν υπάρχει θεμελιώδης διαφορά μεταξύ του να ακολουθείς τις αρχές του χριστιανισμού, και να είσαι χριστιανός; Άλλο είσαι χριστιανός, και άλλο είσαι ηθική.
Αυτό ακριβώς προσπάθησα να εξηγήσω. Ίσως δεν εκφράστηκα σωστά. Δεν μπορώ να θεωρηθώ Χριστιανή απλά και μόνο επειδή έχω βαπτιστεί ή έχω πάει εκκλησία 1, 2, 10, 100 φορές. Αναγνωρίζω ότι το χριστιανικό δόγμα δεν βλάπτει κανέναν, γι' αυτό δεν θεωρώ αναγκαίο να το καταδικάζω ανοιχτά. Απλώς έτυχε να ανήκω στη μερίδα των ανθρώπων που προσπαθούν να ερμηνεύσουν τον κόσμο μόνο με τη βοήθεια της λογικής, χωρίς να παραγκωνίζουν ηθικές αξίες. (στο βαθμό που αυτό είναι εφικτό:/:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 875331

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
“ People do not fear God. Fear itself is God. ”
— Enel.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dalian

Περιβόητο μέλος

Η Substrata αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 4,822 μηνύματα.

Alastar

Νεοφερμένος

Ο Ντο Ματζόρε αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 88 μηνύματα.


:clapup::clapup::P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

russia4ever

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο russia4ever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Ξάνθη (Ξάνθη). Έχει γράψει 222 μηνύματα.
Απαντάω στην Krou.
Πιστεύω στον Χριστιανισμό.
Οι πεποιθήσεις μου για την ύπαρξη του κόσμου είναι σύμφωνες μ' αυτές της Εκκλησίας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PAOAND

Νεοφερμένος

Ο PAOAND αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 82 μηνύματα.
είμαι άθεος. μέχρι προπερσι ήμουν χριστιανός αλλά σκέφτηκα κάποια πράγματα και χρησιμοποιώντας την λογική κατέληξα στο συμπέρασμα ότι δεν υπάρχει, δεν υπήρχε και δεν θα υπάρξη θεός.

η πίστη στο θέο γίνεται αντικείμενο για να σε εκμεταλεύονται οι θεσμοί (πχ κράτος). ο χριστιανός είναι δούλος του θεού και της εκκληστιαστικής εξουσίας. δεν είναι ελεύθερος. βρίσκεται στην φυλακή που ο ίδιος έχτισε .

Η επιστημή έχει προχωρήσει. Αποδεδειγμένα πλέον, η επιστήμη έχει καταρίψει οποιαδήποτε λογική αντιβαίνει στην δικιά της. Συνεπώς, είτε αποδέχεσε τον επιστημονικό ορθολογισμό (θετικές επιστήμες, μαθηματικά, φυσικη κτλπ) είτε αποδεχεσε την υπαρξη θεου που κανονιζει τα παντα με την δικια του λογικη. Το πρώτο είναι η πραγματικότητα, το δεύτερο είναι η φαντασίωση.

Όποιος θέλει πραγματικά να είναι απαλαγμένος από σκοταδιστικές αντιλήψεις δεν μπορεί να υπακούει τυφλά στα θεληματα κανενος ηγέτη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lowbaper92

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο lowbaper92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,504 μηνύματα.
η πίστη στο θέο γίνεται αντικείμενο για να σε εκμεταλεύονται οι θεσμοί (πχ κράτος). ο χριστιανός είναι δούλος του θεού και της εκκληστιαστικής εξουσίας. δεν είναι ελεύθερος. βρίσκεται στην φυλακή που ο ίδιος έχτισε .

Διαβάζεις Μπακούνιν ρε τέντυ μπόι? :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

axenik

Νεοφερμένος

Ο Αλέξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 23 μηνύματα.
Είμαι άθεος,απο σχετικά μικρή ηλικία κιόλας είχα αρχίσει να αμφισβητώ όλη αυτή την ιστορία περι θεού,απλά μου φενόταν πολύ παράλογη.Όλες οι θρησκείες φτιάχτικαν από τον άνθρωπο γι'αυτό καί έχουν τόσα κοινά χαρακτηριστικά αλλά και απαντούν στα ίδια ακριβώς ερωτήματα,συχνά με παρόμοιο τρόπο.Είναι η απάντηση του ανθρώπου στον φόβο του αγνώστου.Απο τη μία η ύπαρξη θρησκείας βοήθησε τον άνθρωπο, τον "ανάγκασε" να φερθεί σωστά(η ένοια του σωστά βέβαια είναι εντελώς διαφορετική απο εποχή σε εποχή και απο κοινωνία σε κοινωνία),επίσης απαντώντας σε πολλά βαθιά ερωτήματα επέτρεψε στον ανθρωπο να ασχολήθει με κάτι πιο χρήσιμο και δημιουργικό νομίζοντας πως έχει λύσει τα υπαρξιακά του προβλήματα.Απο την άλλη διαχρονικά έχει χρησιμοποιηθεί σαν όπιο του λαού, για να τον ναρκώσει και να τον μετατρέψει σε έρμαιο της εκκλησιαστικής και πολιτικής εξουσίας(που συχνά πάνε χέρι-χέρι).Επίσης σε αντίθεση με ό,τι λένε πολοί,η θρησκεία βρίσκεται στον αντίποδα της επιστήμης,και στο παρελθόν την πολέμησε με κάθε μέσο,και τώρα το κάνει αλλά-αναγκαστικά-πιό "κόσμια".Η ανάγκη γιά την ύπαρξη μιάς θρησκείας δεν υπάρχει πιά.Είμαστε ή θα είμαστε στο μελλον ικανοι να απαντήσουμε σε όλα αυτά τα ερωτήματα με τη χρήση λογικής καί της επιστημονικής μεθόδου καί όχι μέσω εικασιών και δυσειδεμονιών.Είμαστε πιά ικάνοι να πατήσουμε στα πόδια που η επιστήμη σμίλεψε χωρίς να χρειαζόμαστε το δεκανίκι της θρησκείας.Επειδή βέβαια μπορεί να έχω άδικο, θεωρώ πως ακόμα καί αν υπάρχει θεός, αν αυτός είναι δίκαιος θα με κρίνει σύμφονα με το πώς προσπάθισα να ζήσω τη ζωή μου,αν παλι είναι άδικος καί με κρίνει από το πόσες καλές πράξεις έκανα στο όνομα του τότε καμία σχεση δεν θέλω να έχω με αυτόν καί τον "παράδεισό" του. Αν πάλι δεν υπάρχει νιώθω τυχερός που κατάφερα να είμαι το κατά δύναμην ηθικός και δίκαιος χωρίς να περιμένω κάποια ουράνια επιβράβευση.Στην τελική προτιμώ να ζώ μέσα στην αβεβαιότητα παρά να πιστεύω σε μια ψεύτικη αλήθεια.Αυτά τα ολίγα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δημοσιοκαφρος-γραφος

Διακεκριμένο μέλος

Ο Σωτήρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 6,852 μηνύματα.
Κατα τη γνωμη μου δεν υπαρχει σωστη κ λαθος αποψη γ την δημιουργια του κοσμου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

axenik

Νεοφερμένος

Ο Αλέξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 23 μηνύματα.
Κατα τη γνωμη μου δεν υπαρχει σωστη κ λαθος αποψη γ την δημιουργια του κοσμου
Βασικά εξ ορισμού θα υπάρχει αφού από τις χιλιάδες απόψεις πού υπάρχουν μόνο μία ή στη καλύτερη ένας συνδιασμός από αυτές θα είναι το τι πραγματικά έγινε καί οι υπόλοιπες όχι.Βέβαια το πιό πιθανό είναι πώς δεν θα μάθουμε ποτέ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Emilouko

Περιβόητο μέλος

Η Γιούκου αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 5,143 μηνύματα.
Δεν ξέρω κατά πόσο πλέον συμφωνώ με τη θρησκεία που ακολουθούσα τόσα χρόνια.Τον τελευταίο καιρό αμφισβητω πολλά πράγματα που μικρή με προβλημάτιζαν αλλά δεν είχα μπει σε διαδικασία να τα φιλτράρω.
Αυτό που με κλόνισε ήταν ο εκκλησιασμός με το σχολείο.Κατά τη διάρκεια του κυρήγματος ο παπάς ουσιαστικά είχε αφηνιάσει και έλεγε " Όποιος δεν πιστεύει στο Χριστό έχει τον δαίμονα μέσα του." :worry: . Τι μαλακίες είναι αυτές; Και στη συνέχεια πήγα σε ένα καθηγητή μας αρκετά θρησκευόμενο και άρχισα να τον ρωτάω διάφορα. Συγκεκριμένα αν σύμφωνα με το Χριστιανισμό όσοι έχουν διαφορετικά πιστεύω θα τιμωρηθούν και αυτόματα αποκλείονται από τον "παράδεισο". Και αυτός έλεγε ναι.
Μα σοβαρά τώρα δεν καταλαβαίνω γιατί να μην αξίζει τον εν λόγω παράδεισο ένα παιδάκι από την Αφρική που δεν γνώρισε ποτέ του Χριστό αλλά έζησε μέσα στη δυστυχία χωρίς να έχει κάνει κάτι από τον κάθε παπά που ζει σε μεζονέτα και κυκλόφορεί με το 4χ4.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PAOAND

Νεοφερμένος

Ο PAOAND αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 82 μηνύματα.
Διαβάζεις Μπακούνιν ρε τέντυ μπόι? :P

χαχααχχαχαχα :Ρ ναι εχω διαβασει Μπακούνιν
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δημοσιοκαφρος-γραφος

Διακεκριμένο μέλος

Ο Σωτήρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 6,852 μηνύματα.
Βασικά εξ ορισμού θα υπάρχει αφού από τις χιλιάδες απόψεις πού υπάρχουν μόνο μία ή στη καλύτερη ένας συνδιασμός από αυτές θα είναι το τι πραγματικά έγινε καί οι υπόλοιπες όχι.Βέβαια το πιό πιθανό είναι πώς δεν θα μάθουμε ποτέ.
Σύγουρα οτι μπορεί να μη το πιστεύω μόνο εγώ.
Αλλά όντως μπορεί να μην μάθουμε ποτέ πως έγινε το συμπαν ο κόσμος και όλα αυτά
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 11 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top