Θρησκεία

DrHouse

Διάσημο μέλος

Ο intelligentsia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 3,560 μηνύματα.
μα ποιος είπε να λέμε ότι μας έρθει στο κεφάλι;βασιζόμαστε στο τι λέει ο χριστιανισμός και γενικώς σε ότι αφορά τον Ιησού Χριστό που ήρθε στη γη ως Μεσσίας...τώρα για τα θαύματα που έχει κάνει,για την ανθρώπινη και θεϊκή του φύση μαζί,για τα πρόσωπα της Αγίας Τριάδας πώς να το εξηγήσει κανείς;εδώ είναι που δε χωράει η λογική...

Ναι ναι πολυ ωραιες ιστοριουλες αυτα που λες,αλλα αφου λες η ιδια οτι δεν εχουν λογικη υποσταση,δεν μπορουμε να μιλαμε με λογικη,αφου το αντικειμενο που εξεταζουμε αδυνατει να επεξεργαστει με λογικη.
Οταν λοιπον θα μπορεις να μας αποδειξεις με λογικη οτι υπαρχει το φανταστικο φιλαρακι σου που κανει θαυματα και σωζει ανθρωπακια στα νοσοκομεια,ελα να μας ξαναμιλησεις :*
Λειτουργουμε με αποδειξεις και ευρυματα.Εσυ κανεις ληψη του αιτουμενου,δηλαδη στον συλλογισμο σου χρησιμοποιεις ως ηδη αποδεικτεα εννοια την εννοια που θες να αποδειξεις,γκεγκε?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

~Lös~

Πολύ δραστήριο μέλος

Η ~Lös~ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,706 μηνύματα.
Δεν νομίζω να τίθεται θέμα επίθεση ή απειλής.
Περισσότερο θέμα κατανόησης πρόκειται.
Λές πως πιστεύεις σε έναν θεό,πατέρα παντοκράτορα.
Και σε ερωτώ εγώ.Γιατί; Τόσο απλό,ούτε επίθεση ούτε κοροϊδια.

Ναι,εσύ μπορεί να ρωτάς ήρεμα κι ωραία,αλλά άλλοι εδώ μέσα μόνο που δε με σκοτώσανε..λες και τους ανάγκασα με ο ζόρι να τα πιστεψουν..στο Θεό πιστεύεις εθελούσια,ούτως ή άλλως,κανενας ανθρωπος δε μπορεί να σε αναγκάσει αν εσυ εχεις το πεισμα της αρνησης..΄στην ερώτησή σου δεν υπάρχει αιτιολόγηγη..απλά Τον πιστεύω..τόσο απλό..και εκτός αυτού,είναι αποδεδειγμένο και πως υπήρξε και πως έκανε θαύματα..και ζω κι εγώ κάποιες καταστάσεις (εννοώ ακούω άλλους ανθρώπους πολλές φορές -αναφέρομαι σε γέροντες,μοναχούς,ιερείς,ακόμα και απλούς ανθρώπους που είχαν κάποια περιστατικά στη ζωή τους..διαβάζω και κάποια βιβλία.όλα αυτά γενικά..) για παράδειγμα αν κάποιος γλιτώσει από θαύμα ένα ατύχημα ενώ θα ήταν αναπόφευκτο και επικαλεστεί έναν Άγιο,εγώ ναι,το πιστεύω πως γίνεται να αποφευχθεί έτσι το ατύχημα..εσύ μπορεί να το ερμηνεύσεις σε σύμπτωση..εγώ όμως στις συμπτώσεις δεν πιστεύω..εδώ έγκειται η ουσία..στο πώς αντιλαμβάνεται κάποιος ένα γεγονός ή οτιδήποτε..απ'τη στιγμή που αντικειμενικότητα δεν υπάρχει στο παρόν θέμα..επιλέγεις εσύ ο ίδιος τι θα πιστέψεις..

Μα ξέρουμε ότι αυτά έχουν συμβεί όπως περιγράφονται? Μήπως δεν ήταν και τόσο "θαύματα"?:hmm:

όσον αφορά τα πρόσωπα της Αγίας Τριάδας,αν το ψάξεις είναι σαν να προσπαθείς να χωρέσεις ολόκληρο ωκεανό σε χούφτα..είναι αδύνατον να αναλυθεί κάτι τέτοιο από τον ανθρώπινο νου μονάχα...τώρα όσον αφορά τα θαύματα και τη θεϊκή φύση του Χριστού (γιατί ξέρουμε και είναι αποδεδειγμένο πως σαν άνθρωπος υπήρξε στη γη)..άσε να τα ξέρουν καλύτερα αυτοί που τα έχουνε ζήσει..

Μ' αρέσει πως το επιχείρημα των θρήσκων είναι ο εγωισμός των και καλά άθεων, ενώ ουσιαστικά η δικιά τους θρησκεία εκεί ακριβώς βασίζεται, στην προσωπική "λύτρωση"!
για να μην ανοίξουμε συζήτηση για το πως επιβλήθηκε ο χριστιανισμός!

Μπράβο σε όσους απλώς θέλουν να προσεγγίσουν το θείο αλλά όχι και να μας κοροϊδεύουν μες τα μούτρα μας με υποτιθέμενες αγάπες οι καταπιεστές της ανθρωπότητας. Άλλο το ένα άλλο το άλλο.

όσοι πιστεύουμε,δεν αποσκοπούμε στο να αποδείξουμε πόση <ανθρωπιά> και αφοσίωση έχουμε στο αίμα μας,απλά δεν αρνούμαστε την πίστη μας..κανείς δεν είπε πως εμείς που πιστεύουμε είμαστε πανάγαθοι και αληθινοί..ξέρω και άτομα που δεν έχουν σχέση με θρησκεία και είναι καλύτεροι άνθρωποι και από κάποιους που κάθε Κυριακή στην εκκλησία είναι...απλά ορίζουμε τη θέση μας..δεν προσπαθούμε να αγιοποιηθούμε...

Ναι ναι πολυ ωραιες ιστοριουλες αυτα που λες,αλλα αφου λες η ιδια οτι δεν εχουν λογικη υποσταση,δεν μπορουμε να μιλαμε με λογικη,αφου το αντικειμενο που εξεταζουμε αδυνατει να επεξεργαστει με λογικη.
Οταν λοιπον θα μπορεις να μας αποδειξεις με λογικη οτι υπαρχει το φανταστικο φιλαρακι σου που κανει θαυματα και σωζει ανθρωπακια στα νοσοκομεια,ελα να μας ξαναμιλησεις :*
Λειτουργουμε με αποδειξεις και ευρυματα.Εσυ κανεις ληψη του αιτουμενου,δηλαδη στον συλλογισμο σου χρησιμοποιεις ως ηδη αποδεικτεα εννοια την εννοια που θες να αποδειξεις,γκεγκε?

Εν ολίγοις..δεν πιστεύεις στο χριστιανισμό,εγώ όμως πιστεύω..
άρα απορρίπτεις τη διδασκαλία του,ενώ εγώ τη δέχομαι..
άρα ότι επιχειρήματα και να σου δώσω δε θα τα δεχτείς,όπως εγώ δε θα δεχτώ τα δικά σου..
άρα δε θα καταλήξουμε ΠΟΥΘΕΝΑ!
άρα τέλος!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

DrHouse

Διάσημο μέλος

Ο intelligentsia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 3,560 μηνύματα.
Εν ολίγοις..δεν πιστεύεις στο χριστιανισμό,εγώ όμως πιστεύω..
άρα απορρίπτεις τη διδασκαλία του,ενώ εγώ τη δέχομαι..
άρα ότι επιχειρήματα και να σου δώσω δε θα τα δεχτείς,όπως εγώ δε θα δεχτώ τα δικά σου..
άρα τέλος!

Οχι,εγω θα δεχθω οποιοδηποτε λογικο επιχειρημα που παρουσιασεις,περι υπαρξης του θΕΟΥ,αλλα το προβλημα σου ειναι οτι εγω εχω λογικα επιχειρηματα ενω εσυ δεν εισαγεις καν κανονες λογικης σε αυτο το θεμα.Γινεται λοιπον να μιλησουμε χωρις λογικη?

Και αποδειξε μας οτι υπαρχει θεος,γιατι οπως προειπα,κανεις ληψη του αιτουμενου?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

~Lös~

Πολύ δραστήριο μέλος

Η ~Lös~ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,706 μηνύματα.
Άκου πως δουλεύει το μαγαζί. Υπάρχει ένας κανόνας: burden of proof, ελληνιστί, βάρος απόδειξης.
Όταν έρχεσαι και ισχυρίζεσαι κάτι, το βάρος της απόδειξης πέφτει σε σένα. Δεν πέφτει σε μένα το βάρος της διάψευσης. Συνεπώς, όταν εσύ πεισματικά πιστεύεις αυτό που ισχυρίζεσαι, αλλά για το οποίο δεν προσκομίζεις αποδείξεις, κι εγώ πεισματικά αρνούμαι να πιστέψω κάτι για το οποίο δεν υπάρχουν αποδείξεις, ο δογματικός της παρέας είσαι εσύ, όχι εγώ. :)

edit Ωπ με πρόλαβε ο Mercury να θίξει το συγκεκριμένο

Μα η ουσία του χριστιανισμού εκεί έγκειται..στην ανυπαρξία της απόδειξης..ή τον πιστεύεις,ή όχι..δεν ήρθα για να σας πάω κόντρα,ούτε να πασάρω αποδείξεις,ήρθα εδώ μέσα να πω ΜΙΑ ΓΝΩΜΗ ΜΟΝΟ!ΜΙΑ ΓΝΩΜΗ! έτσι κι αλλιώς΄όπως το είπα..τα θαύματα και η ύπαρξη του Χριστού είναι ΑΠΟΔΕΔΕΙΓΜΕΝΑ!από εμένα τι άλλο ζητάς να αποδείξω;να σου πω ότι Τον είδα;όχι,δεν Τον έχω δει,όμως πιστεύω πως η παρουσία του υπάρχει ΠΑΝΤΟΥ!δεν είμαι η μόνη..

Οχι,εγω θα δεχθω οποιοδηποτε λογικο επιχειρημα που παρουσιασεις,περι υπαρξης του θΕΟΥ,αλλα το προβλημα σου ειναι οτι εγω εχω λογικα επιχειρηματα ενω εσυ δεν εισαγεις καν κανονες λογικης σε αυτο το θεμα.Γινεται λοιπον να μιλησουμε χωρις λογικη?

Και αποδειξε μας οτι υπαρχει θεος,γιατι οπως προειπα,κανεις ληψη του αιτουμενου?

ξανά ο ίδιος φαύλος κύκλος..
όπως είπα,εγώ θεωρώ πως εσύ εθελοτυφλείς κι εσύ θεωρείς εμένα παρανοϊκή...αν αρχίσω να μιλάω για θαύματα,περιστατικά και γενικά θέματα σχετικά με αυτά πάλι τρελή θα βγω...οπότε τι νόημα έχει;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

lowbaper92

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο lowbaper92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,504 μηνύματα.
και εκτός αυτού,είναι αποδεδειγμένο και πως υπήρξε και πως έκανε θαύματα..

Οι ιστορικοί έχουν έντονες διαφωνίες για το αν υπήρξε ιστορικά, πόσο μάλλον για το αν έκανε θαύματα, γεννήθηκε από παρθένα (λολ), ανέσταινε νεκρούς κτλ


για παράδειγμα αν κάποιος γλιτώσει από θαύμα ένα ατύχημα ενώ θα ήταν αναπόφευκτο και επικαλεστεί έναν Άγιο,εγώ ναι,το πιστεύω πως γίνεται να αποφευχθεί έτσι το ατύχημα..εσύ μπορεί να το ερμηνεύσεις σε σύμπτωση..εγώ όμως στις συμπτώσεις δεν πιστεύω..εδώ έγκειται η ουσία..στο πώς αντιλαμβάνεται κάποιος ένα γεγονός ή οτιδήποτε..απ'τη στιγμή που αντικειμενικότητα δεν υπάρχει στο παρόν θέμα..επιλέγεις εσύ ο ίδιος τι θα πιστέψεις..

Και όλοι αυτοί που πεθαίνουν απ'τα αυτοκινητιστικά τι είναι? Εγώ πχ, έχω χάσει συμμαθήτριά μου από τροχαίο στο δημοτικό. Αυτή τι αμαρτίες πλήρωνε? Αυτόν εδώ που πήγε να εκπληρώσει το τάμα του και πνίγηκε, πως το εξηγείς? Να πω και το κλισέ για τα παιδάκια στην Αφρική? Αν θέλεις να βλέπεις παντού θαύματα, δικαίωμά σου. Αλλά όταν ο θεός σου τα κάνει σκατά, να το αναγνωρίζεις κι αυτό.

Ναι,εσύ μπορεί να ρωτάς ήρεμα κι ωραία,αλλά άλλοι εδώ μέσα μόνο που δε με σκοτώσανε..

Ε είπαμε να πάρουμε μια εκδίκηση για τις μάγισσες που κάψατε :P:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Μα η ουσία του χριστιανισμού εκεί έγκειται..στην ανυπαρξία της απόδειξης..

Κάτσε λίγο.
Επειδή λέγεται ότι ο χριστιανισμός βασίζεται στην ανυπαρξία αποδείξεων, εμείς θα επαναπαυτούμε σε αυτό και δε θα το ψάξουμε?

Βολικό να ανάγεις τα πάντα στο "δεν εξηγείται αυτό γιατί έτσι είναι ο χριστιανισμός", είναι όμως το σωστό?:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrHouse

Διάσημο μέλος

Ο intelligentsia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 3,560 μηνύματα.
Μα η ουσία του χριστιανισμού εκεί έγκειται..στην ανυπαρξία της απόδειξης..ή τον πιστεύεις,ή όχι..δεν ήρθα για να σας πάω κόντρα,ούτε να πασάρω αποδείξεις,ήρθα εδώ μέσα να πω ΜΙΑ ΓΝΩΜΗ ΜΟΝΟ!ΜΙΑ ΓΝΩΜΗ! έτσι κι αλλιώς΄όπως το είπα..τα θαύματα και η ύπαρξη του Χριστού είναι ΑΠΟΔΕΔΕΙΓΜΕΝΑ!από εμένα τι άλλο ζητάς να αποδείξω;να σου πω ότι Τον είδα;όχι,δεν Τον έχω δει,όμως πιστεύω πως η παρουσία του υπάρχει ΠΑΝΤΟΥ!δεν είμαι η μόνη..


Στην Λογικη,κλαδος της φιλοσοφιας,αυτο λεγεται ''argumentum ad populum'',δηλαδη αυτο εστι οταν καποιος προσπαθει να πεισει καποιον για μια αληθεια,χωρις να εκφερει αποδειξεις αλλα αντι αυτου να λεει οτι '''δες,πιστευουν ολοι,γιατι να μην πιστεψω και εγω?''Αυτο ειναι μια Λογκη πλανη που εχει χρησιμοποιηθει κατα τους αιωνες για να χειραγωγησει μαζες.

Επισης,αφου εγκειται στην ανυπαρξια αποδειξης,τι θα μπορουσε να σε απαγορευσει απο το να πιστεψεις σε μια ιπταμενη κατσαρολα που περιφερεται στο συμπαν?:whistle:



ξανά ο ίδιος φαύλος κύκλος..
όπως είπα,εγώ θεωρώ πως εσύ εθελοτυφλείς κι εσύ θεωρείς εμένα παρανοϊκή...αν αρχίσω να μιλάω για θαύματα,περιστατικά και γενικά θέματα σχετικά με αυτά πάλι τρελή θα βγω...οπότε τι νόημα έχει;

Εθελοτυφλω προς τις κοριτσι μου?Να πιστεψω σε κατι επειδη ετσι σε μεγαλωσε η μαμακα και ο μπαμπακας?Και ξαναρωταω,ποια η διαφορα απο το να πιστεψω σε εναν ιπταμενο σκιουρο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrEaMErOus

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο DrEaMErOus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 187 μηνύματα.
για παράδειγμα αν κάποιος γλιτώσει από θαύμα ένα ατύχημα ενώ θα ήταν αναπόφευκτο και επικαλεστεί έναν Άγιο,εγώ ναι,το πιστεύω πως γίνεται να αποφευχθεί έτσι το ατύχημα..εσύ μπορεί να το ερμηνεύσεις σε σύμπτωση..εγώ όμως στις συμπτώσεις δεν πιστεύω..εδώ έγκειται η ουσία..στο πώς αντιλαμβάνεται κάποιος ένα γεγονός ή οτιδήποτε..απ'τη στιγμή που αντικειμενικότητα δεν υπάρχει στο παρόν θέμα..επιλέγεις εσύ ο ίδιος τι θα πιστέψεις..
άρα ο καθένας με την δικια του κρίση αντιλαμβάνεται και διαφορετικά τον θεο και τον ερμηνεύει διαφορετικά ? εσύ τον αποκαλείς θεό ενώ εγώ τον αποκαλώ τύχη ή σύμπτωση ή οτιδήποτε άλλο ? Αρα με λιγα λογια ο Θεος ειναι ενα κομματι του μυαλου μας και πως τον αντιλαμβανεται ο καθε ανθρωπος...η μαλλον πως θελει να τον ονομαζει ο καθε ανθρωπος...εσυ τον λες Θεο ενω εγω τυχη...Στην ουσια δηλαδη ολα αυτα βρισκονται στο μυαλο μας και ο Θεος ειναι ενα κομματι του μυαλου μας
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mercury

Επιφανές μέλος

Ο Doctor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,611 μηνύματα.
Μα η ουσία του χριστιανισμού εκεί έγκειται..στην ανυπαρξία της απόδειξης..ή τον πιστεύεις,ή όχι..δεν ήρθα για να σας πάω κόντρα,ούτε να πασάρω αποδείξεις,ήρθα εδώ μέσα να πω ΜΙΑ ΓΝΩΜΗ ΜΟΝΟ!ΜΙΑ ΓΝΩΜΗ! έτσι κι αλλιώς΄όπως το είπα..τα θαύματα και η ύπαρξη του Χριστού είναι ΑΠΟΔΕΔΕΙΓΜΕΝΑ!από εμένα τι άλλο ζητάς να αποδείξω;να σου πω ότι Τον είδα;όχι,δεν Τον έχω δει,όμως πιστεύω πως η παρουσία του υπάρχει ΠΑΝΤΟΥ!δεν είμαι η μόνη..

Οκ,να το δεχτώ.
Άρα με την ίδια άλογη λογική,εγώ πιστεύω στον Eru Iluvatar και τους Valar.
Οι αποδείξεις μου; Ευαγγέλιο Νο1,Ευάγγελιο Νο2,Ευαγγέλιο Νο3.Και δεν είμαι ο μόνος!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

~Lös~

Πολύ δραστήριο μέλος

Η ~Lös~ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,706 μηνύματα.
Οι ιστορικοί έχουν έντονες διαφωνίες για το αν υπήρξε ιστορικά, πόσο μάλλον για το αν έκανε θαύματα, γεννήθηκε από παρθένα (λολ), ανέσταινε νεκρούς κτλ

Τους ιστορικούς θα περίμενα;τόσοι άνθρωποι έχουν παραδεχθεί ακόμη και τώρα την ύπαρξή Του,και στο κάτω κάτω φαίνεται από πολλά γεγονότα στη ζωή του καθενός,δε μπορείς να ξέρεις τι έχει περάσει ο καθένας..




Και όλοι αυτοί που πεθαίνουν απ'τα αυτοκινητιστικά τι είναι? Εγώ πχ, έχω χάσει συμμαθήτριά μου από τροχαίο στο δημοτικό. Αυτή τι αμαρτίες πλήρωνε? Αυτόν εδώ που πήγε να εκπληρώσει το τάμα του και πνίγηκε, πως το εξηγείς? Να πω και το κλισέ για τα παιδάκια στην Αφρική. Αν θέλεις να βλέπεις παντού θαύματα, δικαίωμά σου. Αλλά όταν ο θεός σου τα κάνει σκατά, να το αναγνωρίζεις κι αυτό.

Μην τα ρίχνεις στο Θεό όλα τα δεινά που συμβαίνουν...για κάποιον λόγο αφαιρεί μια ζωή και ποτέ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΚΑΚΟ!αλλά τι σου λέω,αφού αυτά εσύ δεν τα δέχεσαι..κι εγώ είχα προβληματιστεί κάποτε επί του θέματος,αλλά σε ένα βιβλίο που διάβαζα το ανέλυε..καταρχήν ο Θεός δεν είναι τιμωρός,αγαπάει το πλάσμα του..κι αν πολλοί περνάνε δοκιμασίες,υπάρχει πάντα λόγος..αλλά υπέρ τους είναι

Κάτσε λίγο.
Επειδή λέγεται ότι ο χριστιανισμός βασίζεται στην ανυπαρξία αποδείξεων, εμείς θα επαναπαυτούμε σε αυτό και δε θα το ψάξουμε?

Βολικό να ανάγεις τα πάντα στο "δεν εξηγείται αυτό γιατί έτσι είναι ο χριστιανισμός", είναι όμως το σωστό?:hmm:

μα κάποια πράγματα αποδεδειγμένα είναι...αλλά τώρα όπως προανέφερα,τι νόημα έχει να το ψάχνει κανείς για την Αγία Τριάδα πχ;είναι άβυσσος το ζήτημα..από εδώ και πέρα εσύ διαλέγεις τι θα πιστέψεις..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
για κάποιον λόγο αφαιρεί μια ζωή και ποτέ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΚΑΚΟ!

Όπα, κάτσε και ξεφύγαμε.
Τι εννοείς "ποτέ δεν είναι για κακό"?

Αν παρηγορεί εσένα να σκέφτεσαι ότι ο Θεός έχει λόγο να στερήσει ένα αγαπημένο πλάσμα, δικαίωμά σου. Εμένα όχι μόνο δε με παρηγορεί, με εξαγριώνει θα έλεγα, γιατί αφήνει τόσο πόνο πίσω που δεν μπορείς να τον καλύψεις με την κλισέ ατάκα "ήταν θέλημα Θεού".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

~Lös~

Πολύ δραστήριο μέλος

Η ~Lös~ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,706 μηνύματα.
Στην Λογικη,κλαδος της φιλοσοφιας,αυτο λεγεται ''argumentum ad populum'',δηλαδη αυτο εστι οταν καποιος προσπαθει να πεισει καποιον για μια αληθεια,χωρις να εκφερει αποδειξεις αλλα αντι αυτου να λεει οτι '''δες,πιστευουν ολοι,γιατι να μην πιστεψω και εγω?''Αυτο ειναι μια Λογκη πλανη που εχει χρησιμοποιηθει κατα τους αιωνες για να χειραγωγησει μαζες.

Επισης,αφου εγκειται στην ανυπαρξια αποδειξης,τι θα μπορουσε να σε απαγορευσει απο το να πιστεψεις σε μια ιπταμενη κατσαρολα που περιφερεται στο συμπαν?:whistle:




Εθελοτυφλω προς τις κοριτσι μου?Να πιστεψω σε κατι επειδη ετσι σε μεγαλωσε η μαμακα και ο μπαμπακας?Και ξαναρωταω,ποια η διαφορα απο το να πιστεψω σε εναν ιπταμενο σκιουρο?


επειδή δε θα βγει άκρη΄..το μόνο που θα σου πω είναι πως ΔΕ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΞΕΡΕΙΣ ΤΙ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ βιώματα μπορεί να έχει ο καθένας,είτε εγώ,είτε ο γείτονάς μου,είτε ο δικός σου παραδείγματος χάρη...δε θέλω να αναφερθώ συγκεκριμένα σε τίποτε από αυτά,μόνο σου λέω πως σε πολλούς αποδεικνύεται καθημερινά η ύπαρξη του Θεού..πανω απ ολα ομως τον πιστευεις ΕΣΥ ΑΝ ΤΟ ΘΕΛΕΙΣ..δεν ειναι αναγκη να δινω και αναφορα γιατι Τον πιστευω..εγω ανακριση δεν εκανα σε κανεναν για τις ηλιθιοτητες που πιστευει..όποιος είναι χριστιανός νομίζεις πως είναι γιατί έτσι τον διαπαιδαγώγησαν οι δικοί του;ψάξε καλύτερα.. ;)

Όπα, κάτσε και ξεφύγαμε.
Τι εννοείς "ποτέ δεν είναι για κακό"?

Αν παρηγορεί εσένα να σκέφτεσαι ότι ο Θεός έχει λόγο να στερήσει ένα αγαπημένο πλάσμα, δικαίωμά σου. Εμένα όχι μόνο δε με παρηγορεί, με εξαγριώνει θα έλεγα, γιατί αφήνει τόσο πόνο πίσω που δεν μπορείς να τον καλύψεις με την κλισέ ατάκα "ήταν θέλημα Θεού".

δε σου λέω πως δε θα στενοχωριόμουν,δε θα οριόμουν,δε θα έκλαιγα,δε θα πονούσα..αν μη τι άλλο..απλά θα το σεβόμουνα,καθώς δε θα μπορούσα να το αλλάξω..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
όποιος είναι χριστιανός νομίζεις πως είναι γιατί έτσι τον διαπαιδαγώγησαν οι δικοί του;

Κατά βάση, ναι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrHouse

Διάσημο μέλος

Ο intelligentsia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 3,560 μηνύματα.
επειδή δε θα βγει άκρη΄..το μόνο που θα σου πω είναι πως ΔΕ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΞΕΡΕΙΣ ΤΙ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ βιώματα μπορεί να έχει ο καθένας,είτε εγώ,είτε ο γείτονάς μου,είτε ο δικός σου παραδείγματος χάρη...δε θέλω να αναφερθώ συγκεκριμένα σε τίποτε από αυτά,μόνο σου λέω πως σε πολλούς αποδεικνύεται καθημερινά η ύπαρξη του Θεού..πανω απ ολα ομως τον πιστευεις ΕΣΥ ΑΝ ΤΟ ΘΕΛΕΙΣ..δεν ειναι αναγκη να δινω και αναφορα γιατι Τον πιστευω..εγω ανακριση δεν εκανα σε κανεναν για τις ηλιθιοτητες που πιστευει..όποιος είναι χριστιανός νομίζεις πως είναι γιατί έτσι τον διαπαιδαγώγησαν οι δικοί του;ψάξε καλύτερα.. ;)

Σου παρουσιασα 2 λογικα λαθη που εκανες.

1)ληψη του αιτουμενου

2)λογικη πλανη,argumentum ad populum

Γιατι συνεχιζεις τις υπεκφυγες,δεν μπορεις τελικα να απαντησεις με επιχειρηματα και υπεκφευγεις σε γελοια παραδειγματα τυπου ''ΑΝ ΤΟ ΘΕΛΕΙΣ''...τι ειναι?Δωρο απο εκπομπη ειναι και αμα θελω το παιρνω?

Επισης εκανες λογο για ηλιθιοτητες που πιστευει ο καθενας...αποδειξε μου οτι ο θεος που πιστευεις εσυ δεν ειναι περισσοτερο ηλιθιο απο τον ιπταμενο σκιουρο που πιστευω εγω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Αν παρηγορεί εσένα να σκέφτεσαι ότι ο Θεός έχει λόγο να στερήσει ένα αγαπημένο πλάσμα, δικαίωμά σου. Εμένα όχι μόνο δε με παρηγορεί, με εξαγριώνει θα έλεγα, γιατί αφήνει τόσο πόνο πίσω που δεν μπορείς να τον καλύψεις με την κλισέ ατάκα "ήταν θέλημα Θεού".
Αν η εγχείρηση πετύχει, οι συγγενείς του ασθενούς λένε: "ο θεός τον έσωσε". Αν ο ασθενής πεθάνει στην εγχείρηση, οι συγγενείς λένε "τον φάγανε οι γιατροί".

Πάντως, για μένα ένας θεός που αφήνει τα παιδάκια να πεθαίνουν από πείνα ή καρκίνο και κάνει θαυματάκια ανάβοντας κεράκια, είναι πολύ ασήμαντος θεός.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

~Lös~

Πολύ δραστήριο μέλος

Η ~Lös~ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,706 μηνύματα.
Κατά βάση, ναι.

επίτρεψέ μου να διαφωνήσω :) ξέρω πολλές τέτοιες περιπτώσεις παιδιών που μόνα τους στράφηκαν στη θρησκεία...ο μπαμπάς μιας φίλης μου είναι άθεος,αμφισβητεί τα πάντα και προσπαθεί να της το περάσει..εκείνη όμως ακριβώς το αντίθετο..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lowbaper92

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο lowbaper92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,504 μηνύματα.
Τους ιστορικούς θα περίμενα;τόσοι άνθρωποι έχουν παραδεχθεί ακόμη και τώρα την ύπαρξή Του,και στο κάτω κάτω φαίνεται από πολλά γεγονότα στη ζωή του καθενός,δε μπορείς να ξέρεις τι έχει περάσει ο καθένας..
Ναι βρε, σωστά τι τους θέλουμε τους ιστορικούς. Και τους επιστήμονες λέω να τους ρίξουμε στον καιάδα. Εμένα το παραδέχτηκε η μαμά μου και ο μπαμπάς μου. Αποκλείεται αυτοί να μου λένε ψέμματα !

Αλλά για να έχουμε καλό ερώτημα, πως αυτό το ερμηνεύεις ως ένδειξη ότι υπάρχει ο Χριστός, και όχι σαν ένδειξη ότι υπάρχει ο Αλλάχ? Μήπως... λέω μήπως, επειδή έτυχε να γεννηθείς στην Ελλάδα και να ανατραφείς σε χριστιανικό περιβάλλον?



Μην τα ρίχνεις στο Θεό όλα τα δεινά που συμβαίνουν...για κάποιον λόγο αφαιρεί μια ζωή και ποτέ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΚΑΚΟ!αλλά τι σου λέω,αφού αυτά εσύ δεν τα δέχεσαι..κι εγώ είχα προβληματιστεί κάποτε επί του θέματος,αλλά σε ένα βιβλίο που διάβαζα το ανέλυε..καταρχήν ο Θεός δεν είναι τιμωρός,αγαπάει το πλάσμα του..κι αν πολλοί περνάνε δοκιμασίες,υπάρχει πάντα λόγος..αλλά υπέρ τους είναι

Πραγματικά, σταμάτα να διαβάζεις Παϊσιο, όπως βλέπεις κάνει κακό. Αυτό πες το στους γονείς του κοριτσιού που από τότε είναι ντυμένοι στα μαύρα και στους συγγενείς του άλλου που αναρωτιόνταν γιατί να πεθάνει κάποιος που απλά εκπληρώνει τάμα.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Συνημμένα

  • damnseepastor.png
    damnseepastor.png
    105.7 KB · Εμφανίσεις: 140

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
επίτρεψέ μου να διαφωνήσω :) ξέρω πολλές τέτοιες περιπτώσεις παιδιών που μόνα τους στράφηκαν στη θρησκεία...ο μπαμπάς μιας φίλης μου είναι άθεος,αμφισβητεί τα πάντα και προσπαθεί να της το περάσει..εκείνη όμως ακριβώς το αντίθετο..


Καλά, αυτό μπορεί να γίνεται και επειδή θέλει απλά να πάει κόντρα στον μπαμπά της, έτσι? Δεν είναι ούτε η πρώτη ούτε η τελευταία που ασπάζεται αντιλήψεις εκ διαμέτρου αντίθετες από αυτές των γονιών της για να τους την μπει. Δεν είπα ότι η φίλη σου το κάνει σώνει και καλά, είπα ότι σε άλλες περιπτώσεις αυτό είναι πολύ πιο πιθανό σενάριο. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

~Lös~

Πολύ δραστήριο μέλος

Η ~Lös~ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,706 μηνύματα.
Σου παρουσιασα 2 λογικα λαθη που εκανες.

1)ληψη του αιτουμενου

2)λογικη πλανη,argumentum ad populum

Γιατι συνεχιζεις τις υπεκφυγες,δεν μπορεις τελικα να απαντησεις με επιχειρηματα και υπεκφευγεις σε γελοια παραδειγματα τυπου ''ΑΝ ΤΟ ΘΕΛΕΙΣ''...τι ειναι?Δωρο απο εκπομπη ειναι και αμα θελω το παιρνω?

Επισης εκανες λογο για ηλιθιοτητες που πιστευει ο καθενας...αποδειξε μου οτι ο θεος που πιστευεις εσυ δεν ειναι περισσοτερο ηλιθιο απο τον ιπταμενο σκιουρο που πιστευω εγω

αν μου το αποδείξεις εσύ πρώτος και το συμπέρασμά σου είναι και ορθό,τότε οκ,πάσο!
εγώ από την αρχή το ξεκαθάρισα..δεν μπήκα με σκοπό να αποδείξω κάτι..το πιστεύω..γιατί ζητάς να το αποδείξω απ'τη στιγμή που εγώ θέλω να το πιστεύω χωρίς να χρειάζομαι απόδειξη;αφού επαναπαύεσαι στα λόγια και στις ιδέες σου,γιατί αναλώνεσαι σε αυτό το ζήτημα;έχω γράψει 1000 φορές και κάποια αποδεικτικά στοιχεία να το πω..αν εσύ δεν τα πιστεύεις ουτε αυτα,τι αλλο θες να γραψω δηλαδη;

Καλά, αυτό μπορεί να γίνεται και επειδή θέλει απλά να πάει κόντρα στον μπαμπά της, έτσι? Δεν είναι ούτε η πρώτη ούτε η τελευταία που ασπάζεται αντιλήψεις εκ διαμέτρου αντίθετες από αυτές των γονιών της για να τους την μπει. Δεν είπα ότι η φίλη σου το κάνει σώνει και καλά, είπα ότι σε άλλες περιπτώσεις αυτό είναι πολύ πιο πιθανό σενάριο. :)

σε άλλες δεν ξέρω,αλλά σκέψου ότι υπάρχουν και πολλές όμοιες με τη δική της περιπτώσεις..κάθε άλλο,η συγκεκριμένη έχει άριστη σχέση με το μπαμπά της και είναι δεμένοι..απλά δεν πιστεύει όσα της πασάρει,δέχεται το χριστιανισμό..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
αν μου το αποδείξεις εσύ πρώτος και το συμπέρασμά σου είναι και ορθό,τότε οκ,πάσο!

Ναι, μην παίξετε την κολοκυθιά τώρα "εσύ πες πρώτος" "όχι, εσύ πες πρώτη", ναι?
Επιχειρήματα και από τις 2 πλευρές χρειάζονται για να μπορέσει να σταθεί η συζήτηση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 11 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top