Θρησκεία

challenger

Επιφανές μέλος

Ο challenger αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 11,414 μηνύματα.
Φέρομαι σωστά στους ανθρώπους,και χωρίς να είμαι θρήσκος.Ανθρωπιά λέγεται αυτό.
Δεν χρειάζομαι έναν αόρατο παππούλη 3 σε 1,να με φοβερίζει πως άν δεν είναι καλός άνθρωπος θα καίγομαι αιώνια στα καζάνια της κολάσεως του πρώην αγγέλου του:whistle:

ο χριστιανισμός πάει παραπάνω από την ανθρωπιά όμως, δεν τίθεται θέμα φιλικότητας πλέον ή αγάπης, τίθεται θέμα αυτοθυσίας και αυταπάρνησης!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

JKaradakov

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιορδάνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 12,311 μηνύματα.
Το ότι ο Χριστός έζησε, βασανίστηκε, πέθανε και αναστήθηκε είναι αποδεδειγμένο ιστορικά.
Δεν μπορώ να συγκρίνω τον Χριστό με την γιγάντια τσιχλόφουσκα, ούτε με τη χοντρή τσαγιέρα(η όπως αλλιώς τέλος πάντων :Ρ) ούτε με το ιπτάμενο μακαρονοτέρας....
όπως είπα και πιο πάνω εμένα αυτό που με αγγίζει στον Χριστιανισμό είναι η θεωρία του καθώς και η εφαρμογή του όπου αυτή γίνεται σωστά.

Μα γιατί το περίμενα πως θα με ρώταγες αυτό;:P

Το ότι αναστήθηκε ποτέ κανένας δεν το έχει αποδείξη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mercury

Επιφανές μέλος

Ο Doctor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,611 μηνύματα.
Η όλη συζήτηση..μου θυμίζει μία απο της εικόνες που έβαλε ο lowbaper,εκείνη που κλείνει τα αυτιά του ο θρήσκος...
Κανένας άθεος δεν είναι απόλυτος(τουλάχιστον μιλώντας για μένα),αλλά οι μέχρι τώρα εμπειρίες μου δεν μου αρκούν για να μου αποδείξουν πως υπάρχει θεός.
Και ρωτώ τους θρήσκους,βασικά ξανάρωτω γιατί αποφεύγετε να την απαντήσετε.
Πώς ξέρετε πως υπάρχει θεός;Τον είδατε,σας μίλησε.Είδατε κάποιο θαύμα μπροστά στα μάτια σας;
Ήταν κάποιος άλλος μαζί σας να το επιβεβαιώσει;
Γιατί όλα αυτά if someone experiences them(μου διαφεύγει η ελληνική έκφραση) θα τον λέγαμε τρελό και παράφρονα!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

JKaradakov

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιορδάνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 12,311 μηνύματα.
ο χριστιανισμός πάει παραπάνω από την ανθρωπιά όμως, δεν τίθεται θέμα φιλικότητας πλέον ή αγάπης, τίθεται θέμα αυτοθυσίας και αυταπάρνησης!

Ρε παιδιά αυτοί την αποψή σας ότι όσοι πιστεύεται είσασται παραπάνω άνθρωποι απο έμας τους άθεους, άπιστους ή οτιδίποτε άλλο ποτέ δεν το κατάλαβα. Εξηγήστε μου λίγο αυτοί σας την άποψη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mercury

Επιφανές μέλος

Ο Doctor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,611 μηνύματα.
και ξαναρωτάω εγώ..γιατί να μην ισχύει η αληθινή ύπαρξη και αλήθεια στο πρόσωπο του Θεού μονάχα και να ισχύει αυτό που λες εσύ;επειδή και καλά μπαίνει η λογική στη μέση;λυπάμαι,αλλά η λογική δε χωράει σε όλες τις πτυχές της ζωής..μια εξ'αυτών είναι η ΘΡΗΣΚΕΙΑ!

Δώσε μου ένα παράδειγμα που δεν εξηγείται πλέον με την λογική....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

challenger

Επιφανές μέλος

Ο challenger αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 11,414 μηνύματα.
Ρε παιδιά αυτοί την αποψή σας ότι όσοι πιστεύεται είσασται παραπάνω άνθρωποι απο έμας τους άθεους, άπιστους ή οτιδίποτε άλλο ποτέ δεν το κατάλαβα. Εξηγήστε μου λίγο αυτοί σας την άποψη.

φυσικα και ΟΧΙ, το οτι εχεις μια α θεωρηση για καποιο πραγμα δεν σε κανει ανωτερο, μην τρελαθουμε....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mercury

Επιφανές μέλος

Ο Doctor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,611 μηνύματα.
ΚΑΙ ΣΤΟ ΚΑΤΩ ΚΑΤΩ..δε μπήκα στο θρεντ για να επιβάλλω σε όλους την πίστη,ούτε να διδάξω το χριστιανισμό διαφωτίζοντας έτσι και τους άθεους..μπήκα ΝΑ ΠΩ ΚΑΙ ΤΗ ΔΙΚΗ ΜΟΥ ΜΟΝΟ άποψη..γιατί θελήσατε οι περισσότεροι να με φάτε;λες και μπήκα να απειλήσω όλους εσας πως αν δεν πιστέψετε,την έχετε βαμμένη...

Δεν νομίζω να τίθεται θέμα επίθεση ή απειλής.
Περισσότερο θέμα κατανόησης πρόκειται.
Λές πως πιστεύεις σε έναν θεό,πατέρα παντοκράτορα.
Και σε ερωτώ εγώ.Γιατί; Τόσο απλό,ούτε επίθεση ούτε κοροϊδια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

~Lös~

Πολύ δραστήριο μέλος

Η ~Lös~ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,706 μηνύματα.
Συγνώμη αλλά άν δεν σκέφταισαι λογικά δεν σκαίφταισαι καθόλου άρα είσε εύκολα ζειραγωγήσιμος δεν νομίζω αυτό να είναι κάτι για το οποιό πρέπει να είσε περιφανος.

επειδη πιστευω στο Χριστό είμαι χειραγωγήσιμη;δηλαδή και οι άθεοι τι είναι;κάθονται μερικοί κι υποστηρίζουν τα δικά τους,με γνώμονα τον εγωισμό και την υπερηφάνια,μη μπορώντας να δεχτούν ότι υπάρχει και ανώτερο ον από αυτούς..όσο δογματική μπορεί να είμαι εγώ για'σένα,άλλο τόσο μπορεί να είσαι κι εσύ για'μένα [γενικά μιλάω,τη δική σου θέση δεν την ξέρω ακριβώς]..όποιο άτομο δηλαδή υποστηρίζει την αθεϊα σημαινει πως και στην υπολοιπη ζωη του δε χειραγωγειται ευκολα;μη συσχετιζουμε το ενα με το αλλο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lowbaper92

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο lowbaper92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,504 μηνύματα.
Λές πως πιστεύεις σε έναν θεό,πατέρα παντοκράτορα.
Και σε ερωτώ εγώ.Γιατί;

Ρε Μερκ, το έχει ήδη απαντήσει αυτό ο akrione μερικές σελίδες πριν:
τωρα για ποιο λογο να ειναι ο δικος μας χριστιανικος θεος και οχι καποιος αλλος,εγω θα απαντησω με μια ερωτηση.γιατι οχι?

Next argument :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

~Lös~

Πολύ δραστήριο μέλος

Η ~Lös~ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,706 μηνύματα.
Δώσε μου ένα παράδειγμα που δεν εξηγείται πλέον με την λογική....

τα θαύματα που έκανε ας πούμε ο Χριστός εν ζωή και συνεχίζονται και τώρα;γιατί ΚΑΙ ΤΩΡΑ πολλά γίνονται...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
τα θαύματα που έκανε ας πούμε ο Χριστός εν ζωή και συνεχίζονται και τώρα;γιατί ΚΑΙ ΤΩΡΑ πολλά γίνονται...

Μπορείς να δώσεις ένα συγκεκριμένο παράδειγμα?:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mercury

Επιφανές μέλος

Ο Doctor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,611 μηνύματα.
επειδη πιστευω στο Χριστό είμαι χειραγωγήσιμη;δηλαδή και οι άθεοι τι είναι;κάθονται μερικοί κι υποστηρίζουν τα δικά τους,με γνώμονα τον εγωισμό και την υπερηφάνια,μη μπορώντας να δεχτούν ότι υπάρχει και ανώτερο ον από αυτούς..όσο δογματική μπορεί να είμαι εγώ για'σένα,άλλο τόσο μπορεί να είσαι κι εσύ για'μένα [γενικά μιλάω,τη δική σου θέση δεν την ξέρω ακριβώς]..όποιο άτομο δηλαδή υποστηρίζει την αθεϊα σημαινει πως και στην υπολοιπη ζωη του δε χειραγωγειται ευκολα;μη συσχετιζουμε το ενα με το αλλο...

Θα μαλλιάσει η γλώσσα μου,αλλά θα το ξαναρωτήσω.
ΠΩΣ ξέρεις πως υπάρχει,και πιστεύεις σε αυτό;
Γιατί εγώ δεν βρήκα κάτι που να το υποστηρίζει αυτό.
Προφανώς να για πιστεύεις θα πρέπει να ξέρεις κάτι παραπάνω απο εμένα τον αδαή και ανίδεο άθεο.Γιατί δεν το μοιράζεσαι;
Απέδειξέ μου πως υπάρχει,και εγώ θα γίνω ο καλύτερος πιστός του!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lowbaper92

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο lowbaper92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,504 μηνύματα.
τα θαύματα που έκανε ας πούμε ο Χριστός εν ζωή και συνεχίζονται και τώρα;γιατί ΚΑΙ ΤΩΡΑ πολλά γίνονται...

Σαν αυτά που έγραψα πριν?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

JKaradakov

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιορδάνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 12,311 μηνύματα.
φυσικα και ΟΧΙ, το οτι εχεις μια α θεωρηση για καποιο πραγμα δεν σε κανει ανωτερο, μην τρελαθουμε....

Το είπα αυτό γιατί είπες πως ναι μεν μπορούμε να είμαστε ανθρώπινη αλλά δεν μπορούμε να φτάσουμε στο στάδιο της αυτοθυσίας και της αυταπάρνησης.

επειδη πιστευω στο Χριστό είμαι χειραγωγήσιμη;δηλαδή και οι άθεοι τι είναι;κάθονται μερικοί κι υποστηρίζουν τα δικά τους,με γνώμονα τον εγωισμό και την υπερηφάνια,μη μπορώντας να δεχτούν ότι υπάρχει και ανώτερο ον από αυτούς..όσο δογματική μπορεί να είμαι εγώ για'σένα,άλλο τόσο μπορεί να είσαι κι εσύ για'μένα [γενικά μιλάω,τη δική σου θέση δεν την ξέρω ακριβώς]..όποιο άτομο δηλαδή υποστηρίζει την αθεϊα σημαινει πως και στην υπολοιπη ζωη του δε χειραγωγειται ευκολα;μη συσχετιζουμε το ενα με το αλλο...

Δεν είπα οτι λόγο της πίστης σου είσαι χειραγωγίσημη. Είπα πως εάν δεν σκέφταισαι λογικά είσαι χειραγωγίσιμη. Μην μπερδεύουμαι το ένα με το άλλο. Και όταν λέω λογικά δεν εννοώ στον τομέα του υπερφυσικού αλλά στην καθημερινή σου ζωή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

~Lös~

Πολύ δραστήριο μέλος

Η ~Lös~ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,706 μηνύματα.
Κοριτσι μου,ασε τα υπολοιπα.Θα μιλησουμε πανω σε ενα θεμα χωρις λογικη?Τοτε μπορουμε να λεμε οτι μας ερθει στο κεφαλι. :confused:

μα ποιος είπε να λέμε ότι μας έρθει στο κεφάλι;βασιζόμαστε στο τι λέει ο χριστιανισμός και γενικώς σε ότι αφορά τον Ιησού Χριστό που ήρθε στη γη ως Μεσσίας...τώρα για τα θαύματα που έχει κάνει,για την ανθρώπινη και θεϊκή του φύση μαζί,για τα πρόσωπα της Αγίας Τριάδας πώς να το εξηγήσει κανείς;εδώ είναι που δε χωράει η λογική...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

LiViNGtheLiFE

Διάσημο μέλος

Η LiViNGtheLiFE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2,226 μηνύματα.
Μ' αρέσει πως το επιχείρημα των θρήσκων είναι ο εγωισμός των και καλά άθεων, ενώ ουσιαστικά η δικιά τους θρησκεία εκεί ακριβώς βασίζεται, στην προσωπική "λύτρωση"!
για να μην ανοίξουμε συζήτηση για το πως επιβλήθηκε ο χριστιανισμός!

Μπράβο σε όσους απλώς θέλουν να προσεγγίσουν το θείο αλλά όχι και να μας κοροϊδεύουν μες τα μούτρα μας με υποτιθέμενες αγάπες οι καταπιεστές της ανθρωπότητας. Άλλο το ένα άλλο το άλλο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mercury

Επιφανές μέλος

Ο Doctor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,611 μηνύματα.
Ρε Μερκ, το έχει ήδη απαντήσει αυτό ο akrione μερικές σελίδες πριν:

Next argument :P

Η λογική λέει πως αυτός που κάνει τον ισχυρισμό βαρύνεται με την απόδειξή του.
Άν εγώ πώ αύριο,"Ξέρετε κάτι;1+1=3" Θα μου πείτε:"Απέδειξέ το",δεν μπορώ να σας πώ "Αποδείξ'τε πως δεν ισχύει".
Αλλιώς θα με περάσετε για τρελό.
Κάνω λάθος;:confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
τώρα για τα θαύματα που έχει κάνει,για την ανθρώπινη και θεϊκή του φύση μαζί,για τα πρόσωπα της Αγίας Τριάδας πώς να το εξηγήσει κανείς;εδώ είναι που δε χωράει η λογική...

Μα ξέρουμε ότι αυτά έχουν συμβεί όπως περιγράφονται? Μήπως δεν ήταν και τόσο "θαύματα"?:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

JKaradakov

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιορδάνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 12,311 μηνύματα.
Εγώ να ρωτίσω και κάτι άλλο γιατί ο θεός μας έδωσε την ελεύθερη βούληση όταν μας την περιορίζει. Και εαν είμαστε όλοι παιδιά του τί τόσο το ιδιαιτερο έχει ο Χριστός. :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lowbaper92

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο lowbaper92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,504 μηνύματα.
δηλαδή και οι άθεοι τι είναι;κάθονται μερικοί κι υποστηρίζουν τα δικά τους,με γνώμονα τον εγωισμό και την υπερηφάνια,μη μπορώντας να δεχτούν ότι υπάρχει και ανώτερο ον από αυτούς..όσο δογματική μπορεί να είμαι εγώ για'σένα,άλλο τόσο μπορεί να είσαι κι εσύ για'μένα

Άκου πως δουλεύει το μαγαζί. Υπάρχει ένας κανόνας: burden of proof, ελληνιστί, βάρος απόδειξης.
Όταν έρχεσαι και ισχυρίζεσαι κάτι, το βάρος της απόδειξης πέφτει σε σένα. Δεν πέφτει σε μένα το βάρος της διάψευσης. Συνεπώς, όταν εσύ πεισματικά πιστεύεις αυτό που ισχυρίζεσαι, αλλά για το οποίο δεν προσκομίζεις αποδείξεις, κι εγώ πεισματικά αρνούμαι να πιστέψω κάτι για το οποίο δεν υπάρχουν αποδείξεις, ο δογματικός της παρέας είσαι εσύ, όχι εγώ. :)

edit Ωπ με πρόλαβε ο Mercury να θίξει το συγκεκριμένο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 11 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top