Θρησκεία

nioniosmeg

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άδης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 1,949 μηνύματα.
Μου δίνετε πολλή προσοχή...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Fousekis

Δραστήριο μέλος

Ο Φουσέκης λέγομαι! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 519 μηνύματα.
Ε, τι να πούμε? Το είπες, ΟΚ. Δεν είσαι ο πρώτος, ούτε κι ο τελευταίος. Δεν υπήρξε κάποια αφορμή στο post σου για κουβέντα. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Το "κακό του κεφαλιού" τους δεν το τεκμηριώνεις σαν άποψη και για μένα δεν ισχύει. Είναι η προσωπική σου θεώρηση. Από κει και πέρα η στάση σου νομίζω ότι είναι περισσότερο θέμα ηλικίας παρά συνείδησης. Και δεν σου λέω ότι είναι κακό να είσαι άθεος, απλά δεν πιστεύω ότι αυτό μπορείς να το λες τόσο άκριτα σε τέτοια ηλικία. Μέχρι πριν αρκετά πρόσφατα προσωπικά ψαχνόμουν κι ακόμη, μέχρι να περάσω στην πνευματική ενηλικίωση, δε νομίζω ότι μπορώ να καταλήξω ρητά κάπου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

henry

Νεοφερμένος

Ο henry αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 63 μηνύματα.
Προσπάθησε τουλάχιστον να μας εξηγήσεις τους λόγους που σε οδήγησαν εκεί ή γιατί είσαι άθεος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nioniosmeg

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άδης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 1,949 μηνύματα.
Πότε σου έδειξε σημάδι ο θεός οτι υπάρχει?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Θα χρειαστούν ακόμη αρκετά χρόνια μέχρι τη συνειδητοποίηση των λόγων της αθείας ή μη. Προς το παρόν δεν μπορεί να γίνεται τέτοια κουβέντα, λόγω ηλικίας και φυσιολογικής αντίδρασης στα εισερχόμενα ερεθίσματα. Δε νομίζω να είχαμε πολλοί τη δική μας ώριμη άποψη για οτιδήποτε στα 12...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Fousekis

Δραστήριο μέλος

Ο Φουσέκης λέγομαι! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 519 μηνύματα.
Ή μπορείς πολύ απλά να φανείς διορατικός. Πώς? Μην μας πεις.
Henry, μην τους κυνηγάς, δεν είναι με το μέρος μας η λογική, πώς να γίνει δηλαδή?!
Happy Lent, by the way. :)

EDIT: Ρε nioniosmeg, επειδή σε καταλαβαίνω, έχεις όρεξη, κι εγώ είχα στην ηλικία σου. Μου το έδιξε όταν του ζήτησα βοήθεια. Ναι, ίσως να ήταν σύμπτωση. Αλλά -Heavens!- κάθε φορά σύμπτωση είναι?! Πώπω, αν θες να βρεις τον Θεό (και σε νοιάζει το να πάρεις απάντηση περισσότερο από το να κάνεις την ερώτηση), θα Τον βρεις...πώρε...

2ο EDIT: Miv, ούτε στα 15, ούτε στα 17, ούτε στα 30, ούτε στα 50. :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nioniosmeg

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άδης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 1,949 μηνύματα.
Επίσης, ας πούμε, γυρνάς στο σπίτι σου απ' το σχολείο... και πρέπει να ξέρεις, πως εκτός από το ότι θα κρίνει τις εργασίες σου ο μ@λάκ@$ καθηγητής, θα σε περιμένει επίσης και ένας τύπος που είναι από την εποχή του βυζαντίου...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Προσωπικά μου έδειξε πολλές φορές. Αλλά δεν σε αφορά αυτό, η δική μου πίστη δεν είναι λόγος να πιστέψεις κι εσύ και σαφώς δε μπορούμε να μοιραζόμαστε τις αιτίες της δικής μου πίστης...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sethis

Νεοφερμένος

Ο Sethis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 52 μηνύματα.
Ποτε δεν θα μαθουμε αν υπαρχει θεος. Ολα δειχνουν οτι δεν υπαρχει καθως δεν υπαρχει κανενα αποδεικτικο στοιχειο. Απ'την αλλη τι γινεται στην περιπτωση που υπαρχει? Οποτε πιστευουμε για ναμαστε καλυμενοι σε καθε περιπτωση. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Fousekis

Δραστήριο μέλος

Ο Φουσέκης λέγομαι! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 519 μηνύματα.
Sethis, νομίζω αυτό το είχε πει ο Pascal. :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Πάντα κάποιος θα σε κρίνει φίλε μου στη ζωή σου, όπως κρίνεις κι εσύ άλλους. Μην έχεις αυταπάτες. Η δουλειά του καθηγητή αυτή ακριβώς είναι.
Ποιος είναι ο...τύπος του Βυζαντίου; Ο παπάς της ενορίας σου; Ίσως. Μόνο που δεν είναι επαρκές τεκμήριο για να μιλήσουμε γενικευμένα κι επίσης, προσωπική μου άποψη, ένας παπάς μπορεί να σε κάνει να πας στην Εκκλησία, αλλά αν θες ούτως ή άλλως να πιστέψεις, δεν το κάνεις για κανένα παπά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nioniosmeg

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άδης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 1,949 μηνύματα.
Αν υπάρχει θεός, είναι ένα παντοδύναμο πλάσμα, ένα πλάσμα ακλόνητο, δεν μπορεί να σε ανταμείψει για τις καλές σου πράξεις... πώς γίνεται το δυνατότερο πλάσμα στο σύμπαν να επηρεάζεται από μένα και εσένα?
-----------------------------------------
και δεν μιλάω για παπά... μιλάω για τη "δευτέρα παρουσία"
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Και η Βαρδινογιάννη μπορεί να είναι μία από τις πλέον ακλόνητες, ισχυρές, σιδηρές και πλούσιες κυρίες της χώρας, αλλά επηρεάζεται. Και γι'αυτό δίνει και τον άμπακο στις φιλανθρωπίες. Δε μου λέει κάτι αυτό που λες, δεν είναι ανάγκη να είσαι το παιδί του λαού για να είσαι φιλεύσπλαχνος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

henry

Νεοφερμένος

Ο henry αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 63 μηνύματα.
Και να εδώ αποδεικνύεται περίτρανα nioniosmeg αυτό που είπα στα υπόλοιπα σχόλιά μου οτι δηλαδή η αθεία πρόκειται για μόδα. Μόνος σου το είπες "από την εποχή του Βυζαντίου!!!!!". Συμφωνώ με τον fousekis οτι ο θεός και σε εμένα φαναιρώθηκε με περόμοιο τρόπο και δεν μπορεί όλα αυτά να είναι απλή σύμπτωση. Happy lent too.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nioniosmeg

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άδης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 1,949 μηνύματα.
Εγώ δεν το θεωρώ μόδα. Το θεωρώ πίστη... γιατί πιστεύω στο τίποτα. Εμένα, αυτός που με έπεισε, είχε όλα τα επιχειρήματα. Και το οτι ζω στην Ελλάδα βοήθησε πολύ... Έχεις ακουστά έναν ΕΦρέμ; Θεωρώ τον εαυτό μου πιο χριστιανό από το 75% των Ελλήνων παππάδων...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Στα 12χρονα. Ολοι περναμε φαση σε τετοια ηλικια, αν θες να δεις για κατι αν ειναι μοδα να βλεπεις σε ολες τις ηλικιες, οχι στην εφηβεια μονο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nioniosmeg

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άδης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 1,949 μηνύματα.
Όσο για το παππά της ενορίας μου, αυτό είναι άλλο καπέλο... πρώτον, μένω στην οδό, Εκκλήσιών και έχουμε πολλούς...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

henry

Νεοφερμένος

Ο henry αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 63 μηνύματα.
(1)Δεν με ενδιαφέρουν οι αυθαιρεσίες τισ ορθόδοξης εκκλησίασ! (2) Πρόκειται μόνο για ένα άτομο και από αυτό δεν μπορείς να κρίνεις μία θρησκεία. (3) Αυτός που σε έπεισε για την αθεία θα έπρεπε να σου πει να δεις και την πλευρά του χριστιανισμού πριν τον αποκλίσεις !
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Τέλος πάντων, η ουσία είναι ότι δεν αποδεικνύεις κάτι, οπότε φιλική μου συμβουλή θα ήταν να μη βγάζεις βιαστικά συμπεράσματα. Όχι ότι είναι αφύσικο για την ηλικία σου, αλλά τις παρενέργειες από τις διάφορες φάσεις της ζωής μας (η επιπολαιότητα είναι παρενέργεια των πρώτων 20 χρόνων της ζωής) καλό είναι να τις μετριάζουμε, το κατά δύναμην.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 11 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top