Θρησκεία

Luferum

Νεοφερμένος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Άργος (Αργολίδα). Έχει γράψει 14 μηνύματα.
Αυτο που δειχνεις ομως ειναι ειδικα εκπαιδευμενος χιμπατζης. Αμα παρεις ενα ζωο και το εκπαιδευσεις, δηλαδη το αναγκασεις να μιμηθει καποιες δικες σου κινησεις κλπ τοτε θα κανει οτι του πεις. Δοκιμασε να το εφαρμοσεις αυτο σε καποιο χιμπατζη που θα βρεις σε ενα δασος και πες μου τα αποτελεσματα. ;)


Και αν εσένα δεν σου είχαν πει ποτέ για τον θεό που πιστεύεις και όλα αυτα που πιστεύεις το μόνο που δεν θα έκανες θα ήταν να λες αυτα που λες..για να μην πω τιποτα άλλο...


Κατ αρχας μην τα παιρνεις ολα ποσοτικα και με νουμερα.Ολα τα ειδη στο ζωικο βασιλειο εχουν πολλες ομοιοτητες μεταξυ τους λογω του οτι ανεπτυξαν κοινους μηχανισμους για να επιβιωσουν.Αυτο το 7% ειναι ομως που κανει την διαφορα και μας ξεχωριζουν και σαν ειδος απο τους χιμπατζηδες.

Μονος σου λες οτι ''ανέπτυξαν''..
Ναι μάλλον αυτο το 7% είναι που σε κάνει να τα λες αυτα(ουπς)..Μήπως νιώθεις και ανώτερος απο τα υπόλοιπα ζώα?

ΒΤW Το τι πορισματα θα βγαλει η επιστημονικη ερευνα ειναι λιγο αναλογο και με το τι ιδεες διακατεχεται αυτος που διαχειριζεται αυτη την γνωση.
Οριστε μια αλλη επιστημονικη εκδοχη σχετικα με την εξελιξη απο ενα αλλο ""αμεροληπτο"" site https://www.oodegr.com/oode/genesis/ktisis2.htm (το φερνω ως παραδειγμα ε, για να μην παρεξηγηθουμε)


''Το τι πορισματα θα βγαλει η επιστημονικη ερευνα ειναι λιγο αναλογο και με το τι ιδεες διακατεχεται αυτος που διαχειριζεται αυτη την γνωση.''
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Purple sunrise

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Λουδοβίκος ο 16ος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 939 μηνύματα.
Μονος σου λες οτι ''ανέπτυξαν''..
Ναι μάλλον αυτο το 7% είναι που σε κάνει να τα λες αυτα(ουπς)..Μήπως νιώθεις και ανώτερος απο τα υπόλοιπα ζώα
Ως προς τις νοητικες λειτουργιες που μπορω να χρησιμοποιω φυσικα και νιωθω ανωτερος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 392017

Δραστήριο μέλος

Ο Guest 392017 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών. Έχει γράψει 591 μηνύματα.
εχεις καταλαβει οτι το site αυτο εκφραζει αιρετικες αποψεις (κατα την εκκλησια)

Το περιεργο της υποθεσης ειναι το εξης. Πως μπορεις ταυτοχρονα απο την μια να μην εχεις ασχοληθει σχεδον καθολου με την χριστιανικη θρησκεια και απο την αλλη να ξερεις τι εστι αιρετικο και τι οχι. :P

Το site συνεργαζεται με την Πειραίκη εκκλησια και αρκετους ιερεις και θεολογους. Οι ανθρωποι ειναι με πνευματικους και εχουν παρει και ευχη για αυτο το site. Επισης, οτι εχω διαβασει ειναι σωστο και συμφωνει με την θρησκεια του χριστιανισμου απολυτα.
-----------------------------------------
Και αν εσένα δεν σου είχαν πει ποτέ για τον θεό που πιστεύεις και όλα αυτα που πιστεύεις το μόνο που δεν θα έκανες θα ήταν να λες αυτα που λες..για να μην πω τιποτα άλλο...

Και αν η γιαγια μου ειχε ροδες θα ηταν πατινι. Δεν ειναι σε θεση να φανταστεις τι θα μπορουσε να ισχυε υπο αλλες συνθηκες. Δεν ξερεις ποιος ειμαι και τι προτεραιοτητες εχω θεσει για μενα.
Στην ζωη μου ετυχαν ετσι οι συγκυριες ωστε να γνωρισω τον χριστιανισμο πολυ καλα και να πιστεψω. Μ'αρεσει να προσπαθω να ειμαι σωστος χριστιανος και αυτο δεν αφορα κανεναν μα κανεναν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

panp27

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο panp27 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 143 μηνύματα.
Μπραβο μεγαλε επιστημονα που εχεις κανει και τα πειραματα σου και τις ερευνες σου και ξερεις :)

Δεν είναι ωραίο να ειρωνεύεσαι.
Και να πω και κάτι άλλο, ναι πολλοί εδώ μέσα είναι επιστήμονες και εχουν πτυχίο και γνώσεις, αλλά δεν το λένε ώστε όλες οι γνώμες να είναι ισάξιες και να κρίνονται καθε φορά με τον ίδιο τρόπο. Κάτι που βλεπω οι άλλοι δηθεν επιστήμονες να μην το κανουν...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
Ειναι ηλιου φαεινοτερον για το τι πιστευω σχετικα με τη δημιουργια του κοσμου, σε προσωπικο επιπεδο ας κανει ο καθενας την επιλογη του αναλογα με τα βιωματα του και την κοσμοθεωρια του, καμια επιλογη δεν ειναι πιο λογικη απο την αλλη

εσυ μιλησες πρωτος για λογικες επιλογες..
και αν θυμαμαι σωστα και για ηλιθιες αποψεις...

Κανεις λαθος,δεν εκφραζει καιμια "αιρετικη" αποψη

βελτιωμενη εκδοση της αγιας γραφης τοτε?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Purple sunrise

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Λουδοβίκος ο 16ος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 939 μηνύματα.
εσυ μιλησες πρωτος για λογικες επιλογες..
και αν θυμαμαι σωστα και για ηλιθιες αποψεις
'
Θυμασαι λαθος,πρωτα μερικοι χρηστες μιλησαν για τα ηλιθια παραμυθια των χριστιανων
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Luferum

Νεοφερμένος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Άργος (Αργολίδα). Έχει γράψει 14 μηνύματα.
Αν τα επιχειρήματα σου είναι τα παραμύθια που πιστεύεις και τα θεωρείς πιο σίγουρα απο θεωρίες που έχουν έστω και λίγη βάση ενώ για τα δικά δεν υπάρχει καμία επιβεβαίωση..και βγάζεις και δικά σου συμπεράσματαΚαι χμμ, μάλλον δεν έχεις διαβάσει όλα τα πόστ..όλα μου τα επιχειρήματα βγαίνουν απ'τα ''άγια'' βιβλία σου..τα οποία λένε πράγματα που δέν γίνονται..και επίσης πολλά απο αυτά που γράφούν αναιρούν το ένα το άλλο... :no1:

Ναι, αυτές οι νοητικές λειτουργίες σε κάνουν και ανώτερο..μην ξεχνάς αυτές σου οι φοβερές ικανότητες και λειτουργίες καταστρέφουν τον πλανήτη και σκοτώνουν όλα τα υπόλοιπα ζώα..Τέλος πάντων δεν θα δώσω συνέχεια, όχι τίποτα άλλο αλλα η γνώμη σου δεν αλλάζει..γιατι δεν είναι ο άθεος που θέλει και την 1001 απόδειξη(όπως είπε κάποιος πριν) για αυτα που λέτε εσείς, αλλα εσείς που δεν δέχεστε τίποτα ενώ είναι βασισμένο στην λογική και συνεχίζετε να πιστεύετε αντιλέιψεις διατυπωμένες χιλιάδες χρόνια πριν, επειδή και μόνο ενα βιβλιαράκι τα γράφει μέσα και επειδή σας τα φυτέψανε εκει μέσα..

Και αν η γιαγια μου ειχε ροδες θα ηταν πατινι. Δεν ειναι σε θεση να φανταστεις τι θα μπορουσε να ισχυε υπο αλλες συνθηκες. Δεν ξερεις ποιος ειμαι και τι προτεραιοτητες εχω θεσει για μενα.
Στην ζωη μου ετυχαν ετσι οι συγκυριες ωστε να γνωρισω τον χριστιανισμο πολυ καλα και να πιστεψω. Μ'αρεσει να προσπαθω να ειμαι σωστος χριστιανος και αυτο δεν αφορα κανεναν μα κανεναν.

Ναί, ΑΝ είδες ήταν απάντηση σε άλλον που είπε τι θα γινόταν αν έκανες κάτι συγκεκριμένο σε έναν χιμπατζή..Δεν είσαι ο μόνος που γνωρίζει την χριστιανική πίστη καλα, ξέρεις..

Επίσης την προσπάθεια του χριστιανισμού(καλύτερα της εκκλησίας) να επεκταθεί ή καλύτερα να κάνει όσους μπορεί χριστιανούς πώς την κρίνεις?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 392017

Δραστήριο μέλος

Ο Guest 392017 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών. Έχει γράψει 591 μηνύματα.
Ναί, ΑΝ είδες ήταν απάντηση σε άλλον που είπε τι θα γινόταν αν έκανες κάτι συγκεκριμένο σε έναν χιμπατζή..σόρρυ αλλά πριν απαντήσεις και πεις εξυπνάδα διάβασε τα καλά..Δεν είσαι ο μόνος που γνωρίζει την χριστιανική πίστη καλα, ξέρεις..

Γιατι θεωρεις εσυ πως την γνωριζεις καλα την χριστιανικη?? Αν ναι δεν θα ειχες αυτη τη σταση.

Επίσης την προσπάθεια του χριστιανισμού(καλύτερα της εκκλησίας) να επεκταθεί ή καλύτερα να κάνει όσους μπορεί χριστιανούς πώς την κρίνεις?

Ο σκοπος της Εκκλησιας απο τον ιδιο τον Χριστο ειναι να διαδωσει παντου τον λογο του Θεου. Δινεται η ευκαιρια στον καθε ανθρωπο να τον γνωρισει. Απο εκει και περα, αν ο ιδιος θελει να τον τηρησει και να τον ακολουθησει εχει καλως, αλλιως δικο του θεμα. Ελευθερη βουληση.:no1: Που ειναι το κακο?

Δέν είπε κάνεις να μην ακολουθείς αυτά που διδάσκει..πχ.αγάπη και λοιπά, και δεν χρειάζεται να είναι χριστιανός κανείς για να έχει τέτοια πιστεύω..

Ενας που ακολουθει αυτα που διδασκει λεγεται χριστιανος. Δεν μπορω να καταλαβω τι κολλημα εχουν καποιοι ανθρωποι με τις λεξεις.
"Θελω να ειμαι χριστιανος αλλα δεν μαρεσει να με λες γιατι θα το ακουσουν οι φιλοι μου και θα με λενε ξενερωτο:'(". Αυτο καταλαβαινω με αυτο που λες...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Και να πω και κάτι άλλο, ναι πολλοί εδώ μέσα είναι επιστήμονες και εχουν πτυχίο και γνώσεις, αλλά δεν το λένε ώστε όλες οι γνώμες να είναι ισάξιες και να κρίνονται καθε φορά με τον ίδιο τρόπο. Κάτι που βλεπω οι άλλοι δηθεν επιστήμονες να μην το κανουν...



Δεν ειμαι διαχειριστρια. Δε ξερω τι εχεις κατα των διαχειριστων, συνεχεια σε βλεπω να σχολιαζεις την ιδιοτητα λες και δεν εχουν δικαιωμα να συμμετεχουν σε μια συζητηση ισαξια με καθε αλλο μελος...

Φυσικα και εχει αφορμη η συγκεκριμενη ειρωνεια.
Εγω σε καθε τι που ελεγα παρεθεσα πηγες, βιντεο κτλ. Δε μιλαω χωρις να παραθετω στοιχεια και επομενως δεν το παιζω επιστημονας, σε αντιθεση με τον November Rain που ειπε αυτο το πραγμα για τον οποιο τον ειρωνευτηκα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
γιατι θεωρεις δεδομενο οτι μονο οσοι πιστευουν στον χριστιανισμο ειναι και γνωστες της θρησκειας?

και επειδη αναφερες για "σωστο χριστιανο"
η εκκλησια απαγορευει την αντισυλληψη και το σεξ πριν το γαμο. συμμεριζεσαι την αποψη αυτη?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Luferum

Νεοφερμένος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Άργος (Αργολίδα). Έχει γράψει 14 μηνύματα.
Γιατι θεωρεις εσυ πως την γνωριζεις καλα την χριστιανικη?? Αν ναι δεν θα ειχες αυτη τη σταση.



Ο σκοπος της Εκκλησιας απο τον ιδιο τον Χριστο ειναι να διαδωσει παντου τον λογο του Θεου. Δινεται η ευκαιρια στον καθε ανθρωπο να τον γνωρισει. Απο εκει και περα, αν ο ιδιος θελει να τον τηρησει και να τον ακολουθησει εχει καλως, αλλιως δικο του θεμα. Ελευθερη βουληση.:no1: Που ειναι το κακο?



Ενας που ακολουθει αυτα που διδασκει λεγεται χριστιανος. Δεν μπορω να καταλαβω τι κολλημα εχουν καποιοι ανθρωποι με τις λεξεις.
"Θελω να ειμαι χριστιανος αλλα δεν μαρεσει να με λες γιατι θα το ακουσουν οι φιλοι μου και θα με λενε ξενερωτο:'(". Αυτο καταλαβαινω με αυτο που λες...


ΞΑΝΑΛΕΩ,ήταν απάντηση σε κάτι που είπε κάποιος και μάλιστα αυτο που είπα είναι κάτι προφανές. Επίσης δεν είπα οτι την γνωρίζω καλύτερα, είπα οτι την γνωρίζω.Η στάση μου δεν εξαρτάται απο το τι λέει ένα βιβλίο. Έχω μυαλό και σκέφτομαι, δεν πιστεύω ότι μου πασάρουν.

Ναι σκοπός να διαδώσει τον λόγο του Θέου.Μάλλον δεν βλέπεις γύρω σου και δεν ξέρεις τι σου γίνεται. Η μήπως ο σκοπός αγιάζει τα μέσα?

Ναι ξέρεις αυτά (αγάπη κτλ) έχουν να κάνουν με την ηθική και την προσωπικότητα ενός ατόμου, και όχι το αν είναι χριστιανός, είναι γενικότερα και δεν είναι μόνο για τους χριστιανούς.Επίσης,δεν με νοιάζει τι λένε για μένα, και τα πιστεύω μου δεν τα υποστηρίζω για να θεωρούμε ΜΗ ξενέρωτος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
Και να πω και κάτι άλλο, ναι πολλοί εδώ μέσα είναι επιστήμονες και εχουν πτυχίο και γνώσεις, αλλά δεν το λένε ώστε όλες οι γνώμες να είναι ισάξιες και να κρίνονται καθε φορά με τον ίδιο τρόπο. Κάτι που βλεπω οι άλλοι δηθεν επιστήμονες να μην το κανουν...


σε ενα μαθητικο φορουμ δεν υπαρχουν τοσοι "επιστημονες" οσο ισχυριζεσαι...
και να λεμε του στραβου το δικιο δεν καταλαβαινω την προταση"αλλα δεν το λενε....."(την εβαλα σε bold), εξηγησε λιγο αν μπορεις
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 392017

Δραστήριο μέλος

Ο Guest 392017 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών. Έχει γράψει 591 μηνύματα.
γιατι θεωρεις δεδομενο οτι μονο οσοι πιστευουν στον χριστιανισμο ειναι και γνωστες της θρησκειας?

και επειδη αναφερες για "σωστο χριστιανο"
η εκκλησια απαγορευει την αντισυλληψη και το σεξ πριν το γαμο. συμμεριζεσαι την αποψη αυτη?

Γιατι κατα την ταπεινη μου γνωμη, ενας που καταλαβαινει την αξια του χριστιανισμου, πιστευει σε αυτον κιολας.

Ναι, την συμμεριζομαι αυτη την αποψη. Η εφαρμογη αυτης της αποψης δεν νομιζω να φερνει τιποτα αρνητικο στην ζωη μας. Στην αντιθετη περιπτωση ομως βλεπουμε καθημερινα τα αρνητικα του προγαμιαιου σεξ ( ανυπαντρες μητερες, τεστ DNA για να μαθουν ποιος ειναι ο πατερας κλπ) και της αντισυλληψης ( δημογραφικο προβλημα και μειωση γεννησεων κλπ).

Ειναι δυσκολο για να εφαρμοστει αλλα it is woth it. Στο κατω κατω δινεται και μεγαλυτερη αξια σε αυτο που το λεμε ερωτας! Πρεπει να κανεις μεγαλυτερη προσπαθεια για να το αποκτησεις και συνηθως αυτο που αποκτας με μεγαλυτερο κοπο σου δινει και περισσοτερη ικανοποιηση απο ολες τις πλευρες. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Purple sunrise

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Λουδοβίκος ο 16ος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 939 μηνύματα.
Κατ αρχας ειλικρινα δεν ξερω κατα ποσο διαβαζεις αυτα που γραφονται ή τα γραφεις στα @@ και βγαζεις μονος σου συμπερασματα.
Αν τα επιχειρήματα σου είναι τα παραμύθια που πιστεύεις και τα θεωρείς πιο σίγουρα απο θεωρίες που έχουν έστω και λίγη βάση ενώ για τα δικά δεν υπάρχει καμία επιβεβαίωση..και βγάζεις και δικά σου συμπεράσματα..ναι είσαι μικρός..Και χμμ, μάλλον δεν έχεις διαβάσει όλα τα πόστ..όλα μου τα επιχειρήματα βγαίνουν απ'τα ''άγια'' βιβλία σου..τα οποία λένε πράγματα που δέν γίνονται..και επίσης πολλά απο αυτά που γράφούν αναιρούν το ένα το άλλο...
1)Κανενα επιχειρημα που παραθετω δεν προερχεται απο την Αγια Γραφη
2)Καμια επιστημονικη θεωρια που χρησιμοποιεις δεν ειναι αποδεδειγμενη ωστε να την χρησιμοποιησεις ως εγκυρο επιχειρημα
Ναι, αυτές οι νοητικές λειτουργίες σε κάνουν και ανώτερο..μην ξεχνάς αυτές σου οι φοβερές ικανότητες και λειτουργίες καταστρέφουν τον πλανήτη και σκοτώνουν όλα τα υπόλοιπα ζώα..Μεγάλη ιδέα για τον εαυτό σου έχεις..Τέλος πάντων δεν θα δώσω συνέχεια, όχι τίποτα άλλο αλλα η γνώμη σου δεν αλλάζει..γιατι δεν είναι ο άθεος που θέλει και την 1001 απόδειξη(όπως είπε κάποιος πριν) για αυτα που λέτε εσείς, αλλα εσείς που δεν δέχεστε τίποτα ενώ είναι βασισμένο στην λογική και συνεχίζετε να πιστεύετε αντιλέιψεις διατυπωμένες χιλιάδες χρόνια πριν, επειδή και μόνο ενα βιβλιαράκι τα γράφει μέσα και επειδή σας τα φυτέψανε εκει μέσα
Δεν χρειαζεται να ειμαι υπερηφανος για να αισθανομαι ανωτερος απο ενα ζωο στις νοητικες λειτουργιες. Το πως τις χρησιμοποιω ειναι αλλο θεμα.Και στη τελικη τι ειναι βασισμενο στη λογικη?Μηπως η θεωρια του Bing Bang που λεει οτι συγκεντρωθηκαν κατι τυχαια υλικα και δημιουργησαν ζωη(σημειωση τα υλικα αυτα και κατα μια περιεργη συμπτωση ειχαν δημιουργηθει απο μονα τους).
Και τις δικες σου τις αντιληψεις ποιος σου τις φυτεψε?Μηπως οι επιταγες της μοδας που για να σαι προοδευτικος ή αριστερος σε θελουν αθεο?
Σκεψου το πριν κοιμηθεις το βραδυ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Μηπως η θεωρια του Bing Bang που λεει οτι συγκεντρωθηκαν κατι τυχαια υλικα και δημιουργησαν ζωη(σημειωση τα υλικα αυτα και κατα μια περιεργη συμπτωση ειχαν δημιουργηθει απο μονα τους).

Δε λεει τετοιο πραγμα η θεωρια της Μεγαλης Εκρηξης.... για τη δημιουργια του συμπαντος λεει, οχι τη δημιουργια της ζωης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eruyomo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 1,505 μηνύματα.
Α δηλαδη η επωνυμια ενος περιοδικου το εμποδιζει απο το να ειναι μεροληπτικο

Το εμποδίζει πιο πολύ απο ένα "άγνωστο" περιοδικό (ή απο ένα περιοδικό που απευθύνεται σε συγκεκριμένων αντιλείψεων κοινό), γιατί δέχεται περισσότερες κριτικές και ρισκάρει περισσότερο το κύρος του, δεν το συμφέρει με τίποτα να γράφει μπούρδες. Το site που έδωσες, πέρα του οτι δεν αναφέρει σαφώς το όνομα του συγγραφέα, γράφει κάτω κάτω οτι δεν συμμερίζεται και τις απόψεις του και οι ευθύνες βαρύνουν αποκλειστικά τον συγγραφέα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 392017

Δραστήριο μέλος

Ο Guest 392017 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών. Έχει γράψει 591 μηνύματα.
Eσυ κάνεις τον έξυπνο φίλε..ΞΑΝΑΛΕΩ,ήταν απάντηση σε κάτι που είπε κάποιος και μάλιστα αυτο που είπα είναι κάτι προφανές. Επίσης δεν είπα οτι την γνωρίζω καλύτερα, είπα οτι την γνωρίζω.Η στάση μου δεν εξαρτάται απο το τι λέει ένα βιβλίο. Έχω μυαλό και σκέφτομαι, δεν πιστεύω ότι μου πασάρουν.

Ναι σκοπός να διαδώσει τον λόγο του Θέου.Μάλλον δεν βλέπεις γύρω σου και δεν ξέρεις τι σου γίνεται. Η μήπως ο σκοπός αγιάζει τα μέσα?

Ναι ξέρεις αυτά (αγάπη κτλ) έχουν να κάνουν με την ηθική και την προσωπικότητα ενός ατόμου, και όχι το αν είναι χριστιανός, είναι γενικότερα και δεν είναι μόνο για τους χριστιανούς.Επίσης,δεν με νοιάζει τι λένε για μένα, και τα πιστεύω μου δεν τα υποστηρίζω για να θεωρούμε ΜΗ ξενέρωτος.Και πρόσεχε τα λόγια σου, δεν θυμάμαι να σου μίλησα έτσι.

Εσυ που βλεπεις γυρω σου δηλαδη τι εχεις αντιληφθει? Για πες μας να το καταλαβουμε.
Οντας χριστιανος σου θετονται και ορια, με αλλα λογια σου ειναι πιο ευκολο ωστε να καλλιεργησεις τα θετικα που ειπες, αγαπη κλπ, και να τα κανεις ενα με την προσωπικοτητα σου βασιζωμενος στην ηθικη του χριστιανισμου. Αντιστοιχα, ειναι και πιο ευκολο να αποφυγεις αρνητικες καταστασεις διοτι σου δειχνει τον δρομο.

Οσον αφορα το τελευταιο που λες οτι δεν μιλας ετσι, ενα θα πω, Scripta manent! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Purple sunrise

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Λουδοβίκος ο 16ος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 939 μηνύματα.
Μπορει να μην το λεει αλλα ειναι φυσικο συνεπαγομενο αυτης της θεωριας
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eruyomo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 1,505 μηνύματα.
Μηπως η θεωρια του Bing Bang που λεει οτι συγκεντρωθηκαν κατι τυχαια υλικα και δημιουργησαν ζωη(σημειωση τα υλικα αυτα και κατα μια περιεργη συμπτωση ειχαν δημιουργηθει απο μονα τους).
Είναι big bang.
Χωρίς n.
Και δεν αναφέρει (όπως είπε και η Κρου) τίποτα για τη ζωή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Purple sunrise

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Λουδοβίκος ο 16ος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 939 μηνύματα.
Κοιτα αποπανω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 11 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top