Θρησκεία

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
eσυ αγαπας τον εχθρο σου σαν τον εαυτο σου??
και παλι γιατι πρεπει υποχρεωτικα να εχουμε μια θρησκεια, ενα "καλουπι" αποψεων? τι δηλαδη ειναι οπως τα στιλ τρεντυ-εμο-κτλ που σου ζητουν να υιοθετησεις μια για να εισαι "καποιος"? ο χριστιανισμος ιστορικα σιγουρα ηπιος δεν ηταν. καθε αλλο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

panp27

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο panp27 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 143 μηνύματα.
eσυ αγαπας τον εχθρο σου σαν τον εαυτο σου??
και παλι γιατι πρεπει υποχρεωτικα να εχουμε μια θρησκεια, ενα "καλουπι" αποψεων? τι δηλαδη ειναι οπως τα στιλ τρεντυ-εμο-κτλ που σου ζητουν να υιοθετησεις μια για να εισαι "καποιος"?

ο χριστιανισμος ιστορικα σιγουρα ηπιος δεν ηταν. καθε αλλο.

Ναι! Και αν δεν το έχω απόλυτα πετύχει το προσπαθώ! Ξεκινάς όμως από λάθος βάση. Ο χριστιανισμός θεωρώντας τον Χριστό ως θεό βασίζεται σε αυτά που ο ίδιος είπε. Καθε άνθρωπος ο οποίος τα τηρεί (ακόμα και μουσουλμάνος ή οποιασδήποτε άλλη θρησκείας) ενόπιον του θεού είναι όπως και ένας πραγματικα πιστός χριστιανος και πολύ καλύτερος από έναν δήθεν χριστιανό κτλ. Ο θεός δεν κοιτάει τόσο σε ποια θρησκεία ή όχι ανήκεις (γιατι τότε απλα θα μετρούσε τι θρησκεία θα τύχει να έχουν οι γονεις καθενός κτλ)... Αυτά δεν είναι θέμα τύχης ούτε στυλ αλλά θέμα τρόπου ζωής.

Το τι υποννοείς δεν το ξέρω αλλά ξέρεις ιστορικά το τί διωγμούς και τις βασανιστήρια δέχτηκαν οι χριστιανοι στην ιστορία τους. Εξού και το πλήθος μαρτύρων-αγίων που έχει ο χριστιανισμός οι οπόιοι θανατώθηκαν απλά επειδή πίστευαν στο θεό!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
κοιταξε να δεις. δεν διαφωνω σε αυτα που λες. το θεμα ειναι οτι για εναν αθεο, απλα δεν τον ενδιαφερει αν θα υπαρχει ζωη μετα, αφου δεν πιστευει σε θεοτητες. απο κει και περα ειναι στο χερι του να αποφασισει τον τροπο ζωης του
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

panp27

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο panp27 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 143 μηνύματα.
κοιταξε να δεις. δεν διαφωνω σε αυτα που λες. το θεμα ειναι οτι για εναν αθεο, απλα δεν τον ενδιαφερει αν θα υπαρχει ζωη μετα, αφου δεν πιστευει σε θεοτητες. απο κει και περα ειναι στο χερι του να αποφασισει τον τροπο ζωης του

Ακριβώς... στην ουσία το να δηλώνεις άθεος είναι η πιο εύκολη λύση με την έννοια ότι κανεις ότι θες χωρίς να υπολογίζεις τίποτα και κανέναν. Βέβαια το τι ψυχική κατάσταση επικρατεί σε άτομα που δηλώνουν άθεοι είναι άλλο θέμα... Γιατί απλά το να πιστεύεις σε θεό είναι έμφυτο! Άρα το να απορρίψεις ένα κομμάτι της ανθρώπινης ψυχικής υπόστασης είναι σαν να είναι απλά ανάπηρος (καταλαβαινεις με ποιαν έννοια το εννοω, οτι δηλ. κάτι λείπει...)

Επίσης είναι θέμα εγωισμού, με την εννοια ότι δεν υπάρχει κάτι πανω από μένα και δεν έχω να δώσω λόγο σε κανένα για ότι κι αν κάνω και ότι τον ευτό μου τον κάνω ότι θέλω εγώ κτλ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
λαθος
το να δηλωνεις αθεος δε σημαινει οτι δεν υπολογιζεις τιποτα
απλα δεν υπολογιζεις τις αποψεις των θρησκειων. υπαρχει μεγαλη διαφορα. προσωπικα επιλεγω τη σταση μου για τη ζωη σεβομενος τα δικαιωματα τον ανθρωπων και προσπαθω να σεβομαι και τη φυση

οχι δεν ειναι εμφυτο, απλα διεονιζεται
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

panp27

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο panp27 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 143 μηνύματα.
λαθος
το να δηλωνεις αθεος δε σημαινει οτι δεν υπολογιζεις τιποτα
απλα δεν υπολογιζεις τις αποψεις των θρησκειων. υπαρχει μεγαλη διαφορα. προσωπικα επιλεγω τη σταση μου για τη ζωη σεβομενος τα δικαιωματα τον ανθρωπων και προσπαθω να σεβομαι και τη φυση

οχι δεν ειναι εμφυτο, απλα διεονιζεται

Δεν συμφωνώ!!! Άλλο άθεος άλλο άθρησκος. Δεν είναι το ίδιο. Όσο αφορά γαι το αν είναι εμφυτό ναι θεωρώ οτί είναι! Και η αθεία είναι απλα΄το αποτέλεσμα του εγωισμού του ανθρώπου για να δείξει ότι είναι αυτοδημιούρητος και ανεξάρτητος και κατεπέκταση αυτό είναι ύβρις προς τον θεό. Πάρε ένα απλό παράδειγμα να θεωρείς ότι δεν έχεις πατέρα ή μητέρα και να συμπεριφέρεσαι σαν να μην υπαρχουν, πόσο προσβλητικό είναι γι αυτούς... Αυτό βέβαια δεν τους κανει λιγότερο γονείς αλλά αυτόν που το κάνει αυτό περισσότερο "απαράδεκτο".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Ακριβώς... στην ουσία το να δηλώνεις άθεος είναι η πιο εύκολη λύση με την έννοια ότι κανεις ότι θες χωρίς να υπολογίζεις τίποτα και κανέναν. Βέβαια το τι ψυχική κατάσταση επικρατεί σε άτομα που δηλώνουν άθεοι είναι άλλο θέμα... Γιατί απλά το να πιστεύεις σε θεό είναι έμφυτο! Άρα το να απορρίψεις ένα κομμάτι της ανθρώπινης ψυχικής υπόστασης είναι σαν να είναι απλά ανάπηρος (καταλαβαινεις με ποιαν έννοια το εννοω, οτι δηλ. κάτι λείπει...)

Επίσης είναι θέμα εγωισμού, με την εννοια ότι δεν υπάρχει κάτι πανω από μένα και δεν έχω να δώσω λόγο σε κανένα για ότι κι αν κάνω και ότι τον ευτό μου τον κάνω ότι θέλω εγώ κτλ...


Πιο ευκολη λυση;;; χμ.. εχεις ζησει καθολου το φοβο της ιδεας οτι στο θανατο σου παυεις να υπαρχεις; Αμφιβαλλω αφου πιστευεις οτι το πνευμα συνεχιζει να ζει.
Πιο εγωιστικο βρισκω το να θεωρει καποιος οτι ειναι κατι αρκετα σημαντικος ωστε να υπαρχει ενα ανωτερο ον που να το προσεχει. Αυτον και ολο τον κοσμο. Και οτι οταν πεθανει δε θα χαθει.


Όσο αφορά γαι το αν είναι εμφυτό ναι θεωρώ οτί είναι! Και η αθεία είναι απλα΄το αποτέλεσμα του εγωισμού του ανθρώπου για να δείξει ότι είναι αυτοδημιούρητος και ανεξάρτητος και κατεπέκταση αυτό είναι ύβρις προς τον θεό.

Πιστευεις οτι ειναι αλλα δεν υπαρχει καποια αποδειξη που να δειχνει οτι οντως ειναι εμφυτο και δεν εχει διαιωνιστει απλα λογω κοινωνικων δομων. Οσο για αυτο περι εγωισμου δες αυτο που ειπα παραπανω. Δε μπορω να καταλαβω παντως τι νομιζεις. Δηλαδη τι, οι αθεοι δεν εχουν ηθικες αξιες;;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
δεν πιστευω στον θεο πατερα που ισχυριζεσαι. ουτε καν παραδεχομαι οτι υπαρχει κατι ανωτερο απο μενα:)
το γεγονος οτι οι γονεις μου ειναι γονεις μου δεν σημαινει οτι ειναι ανωτεροι απο μενα
απο κει και περα δν εχουμε αποδειξεις για την υπαρξει του θεου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eruyomo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 1,505 μηνύματα.
Δεν συμφωνώ!!! Άλλο άθεος άλλο άθρησκος. Δεν είναι το ίδιο. Όσο αφορά γαι το αν είναι εμφυτό ναι θεωρώ οτί είναι! Και η αθεία είναι απλα΄το αποτέλεσμα του εγωισμού του ανθρώπου για να δείξει ότι είναι αυτοδημιούρητος και ανεξάρτητος και κατεπέκταση αυτό είναι ύβρις προς τον θεό. Πάρε ένα απλό παράδειγμα να θεωρείς ότι δεν έχεις πατέρα ή μητέρα και να συμπεριφέρεσαι σαν να μην υπαρχουν, πόσο προσβλητικό είναι γι αυτούς... Αυτό βέβαια δεν τους κανει λιγότερο γονείς αλλά αυτόν που το κάνει αυτό περισσότερο "απαράδεκτο".

Επέτρεψε σε κάποιον που είναι "άθεος", να ξέρει καλύτερα τι πιστεύει απο σένα.
Υβρις προς τον Θεό δεν είναι, γιατί πολύ απλά ο άθεος δεν πιστεύει οτι υπάρχουν θεοί.
Τα παραδείγματα που βγάζετε μερικοί και οι γενικεύσεις που κάνετε είναι απλά τραγικές, τι σχέση έχει η μητέρα ή ο πατέρας σου, πρόσωπα που γνωρίζεις (ή δεν γνωρίζεις αλλα έπεται σχέση αίτου-αιτιατού) με μια ανυπέρβλητη αιώνια ύπαρξη που η μόνη απόδειξη οτι υπάρχει είναι το οτι δεν μπορεί κάποιος να αποδείξει οτι δεν υπάρχει γιατι είναι έτσι "κατασκευασμένος" ωστε να μην χωράει στην ανθρώπινη λογική;

Υ.Γ. Τι μπούρδες είναι αυτές με τους αυτοδημιούργητους ανθρώπους; Πότε είπε κάποιος άθεος ή μη οτι είναι αυτοδημιούργητος;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

panp27

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο panp27 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 143 μηνύματα.
εχουμε αποδειξεις για την υπαρξει του θεου

Ούτε τον κατασκευαστή του αυτοκινήτου σου το έχεις δει ποτέ ούτε πρόκειται να τον δείς οστόσο αυτό δεν σε οδηγεί στο συμπέρασμα ότι δεν υπάρχει... Πόσο μάλλον όταν αυτό αφορά τον θεό που είναι και πνεύμα και τουλάχιστον δεν νομίζω πως θα περίμενες να τον συναντήσεις στο δρόμο. Αυτό είναι το πιο απλό που μπορώ να πω γιατί όπως "κάθε άθεος που σέβεται το ευατό του" 1000 αποδείξεις να του δώσεις θα σου ζητήσει και την 1001 γαι να πειστεί κ.ο.κ. Οπότε απλά δεν μπαίνω στην ιστορία συτή...
Και από μόνο του το ότι υπαρχουμε είναι απόδειξη του ότι υπάρχει! Μόνο από την πολυπλοκότητα του ανθρωπίνου σώματος μπορείς να βγάλεις το στατιστικό αν θες συμπέρασμα ότι το να δημιουργηθεί και να λειτουργούν ταυτοχρονο τα παντα μεσα σε αυτο δεν είναι τυχαίο. Ένα κύτταρο το οποίο είναι μεν "ζωντανό", προέρχεται ένας άθρωπος ο οποίος εκτός των άλλων λειτουργιών έχει και νοημοσύνη ή οποία σίγουρα δεν προυπήρχε ούτε στο σπερματοζωάριο, ούτε στο ωάριο και επομένως είναι κάτι το οποίο δέχεται το ζυγωτό από αλλού... Το ξέρω ότι δεν πρόκειται να σε πείσω με αυτά αλλά μπορώ να σε πείσω ότι αν ο ίδιος δεν έχεις την διάθεση να δεις το θεο δεν πρόκειται να τον δεις που να χτυπιέσαι κάτω. Ο θεός δε πρόκειται ποτε να σε αναγκασει να τον πιστέψεις αν εσυ δεν θέλεις!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anarki

Διάσημο μέλος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 3,345 μηνύματα.
Άντε πάλι με τον κατασκευαστή. Δεν στέκει αυτός ο παραλληλισμός κατάλαβέ το. Αν θέλω μπορώ με τον σειριακό αριθμό του αυτοκινήτου μου να πάω στην εταιρία που το έφτιαξε και να μάθω ακριβώς ποιός εργάτης ασχολήθηκε με αυτό και να πάω να του σφίξω το χέρι.
Για να δω τον θεό πρέπει να θελήσω να τον δω, το οποίο ουσιαστικά σημαίνει οτι πρέπει να πιστέψω αυθαίρετα οτι υπάρχει για να πειστώ οτι υπάρχει.
Θυμίζει λίγο συμπεράσματα του στυλ "Έστω οτι το τάδε ισχύει. Άρα ισχύει."
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

panp27

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο panp27 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 143 μηνύματα.
Άντε πάλι με τον κατασκευαστή. Δεν στέκει αυτός ο παραλληλισμός κατάλαβέ το. Αν θέλω μπορώ με τον σειριακό αριθμό του αυτοκινήτου μου να πάω στην εταιρία που το έφτιαξε και να μάθω ακριβώς ποιός εργάτης ασχολήθηκε με αυτό και να πάω να του σφίξω το χέρι.
Για να δω τον θεό πρέπει να θελήσω να τον δω, το οποίο ουσιαστικά σημαίνει οτι πρέπει να πιστέψω αυθαίρετα οτι υπάρχει για να πειστώ οτι υπάρχει.
Θυμίζει λίγο συμπεράσματα του στυλ "Έστω οτι το τάδε ισχύει. Άρα ισχύει."
Ο θεός είναι πνεύμα και επομένως δεν νομίζω ότι θα περίμενες να τον δεις με τα μάτια σου... Είναι πνεύμα οπότε και η αναζήτηση του γι κάποιον που θέλει πραγματικά να τον γνωρίσει είναι ανάλογη δηλαδή πνευματική. Ξέρω ότι είναι πιο δύσκολος αυτός ο δρόμος αλλά δεν μπορείς πεις πως δεν υπαρχει. Εξού και η επιστήμη που ονομάζεται θεολογία. Επιστήμη δεν είναι μόνο ο ορθολογισμός, μαθηματικα, φυσική κτλ δηλ το αυτονόητο, το ορατό το εύκολο...

Οστοσο δεν νομίζω να περίμενες από μένα να πειστείς για κάτι για το οποίο δεν έχεις πειστεί εδώ και τόσα χρόνια. Ποτέ όμως δεν είναι αργά... Έχει ο καιρός γυρίσματα... :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eruyomo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 1,505 μηνύματα.
Αυτό είναι το πιο απλό που μπορώ να πω γιατί όπως "κάθε άθεος που σέβεται το ευατό του" 1000 αποδείξεις να του δώσεις θα σου ζητήσει και την 1001 γαι να πειστεί κ.ο.κ. Οπότε απλά δεν μπαίνω στην ιστορία συτή...
Και από μόνο του το ότι υπαρχουμε είναι απόδειξη του ότι υπάρχει! Μόνο από την πολυπλοκότητα του ανθρωπίνου σώματος μπορείς να βγάλεις το στατιστικό αν θες συμπέρασμα ότι το να δημιουργηθεί και να λειτουργούν ταυτοχρονο τα παντα μεσα σε αυτο δεν είναι τυχαίο. Ένα κύτταρο το οποίο είναι μεν "ζωντανό", προέρχεται ένας άθρωπος ο οποίος εκτός των άλλων λειτουργιών έχει και νοημοσύνη ή οποία σίγουρα δεν προυπήρχε ούτε στο σπερματοζωάριο, ούτε στο ωάριο και επομένως είναι κάτι το οποίο δέχεται το ζυγωτό από αλλού... Το ξέρω ότι δεν πρόκειται να σε πείσω με αυτά αλλά μπορώ να σε πείσω ότι αν ο ίδιος δεν έχεις την διάθεση να δεις το θεο δεν πρόκειται να τον δεις που να χτυπιέσαι κάτω. Ο θεός δε πρόκειται ποτε να σε αναγκασει να τον πιστέψεις αν εσυ δεν θέλεις!

Μόνο που όταν δίνεις μια απόδειξη, φρόντισε να στέκει λογικά τουλάχιστον.

Μπορώ να πω και εγώ η θάλασσα είναι μπλε, άρα δεν υπάρχει θεός.
Ορίστε μια απόδειξη. Σου δίνω μια απόδειξη οτι δεν υπάρχει θεός και εσύ εκεί, τα δικά σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anarki

Διάσημο μέλος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 3,345 μηνύματα.
Ο θεός είναι πνεύμα και επομένως δεν νομίζω ότι θα περίμενες να τον δεις με τα μάτια σου... Είναι πνεύμα οπότε και η αναζήτηση του γι κάποιον που θέλει πραγματικά να τον γνωρίσει είναι ανάλογη δηλαδή πνευματική. Ξέρω ότι είναι πιο δύσκολος αυτός ο δρόμος αλλά δεν μπορείς πεις πως δεν υπαρχει. Εξού και η επιστήμη που ονομάζεται θεολογία. Επιστήμη δεν είναι μόνο ο ορθολογισμός, μαθηματικα, φυσική κτλ δηλ το αυτονόητο, το ορατό το εύκολο...

Οστοσο δεν νομίζω να περίμενες από μένα να πειστείς για κάτι για το οποίο δεν έχεις πειστεί εδώ και τόσα χρόνια. Οστόσο ποτέ δεν είναι αργά... Έχει ο καιρός γυρίσματα... :)
Άρα λες μόνος σου οτι το παράδειγμα είναι ατυχές.
Δεν έχει νόημα να το συζητάμε αυτό το πράγμα.
Εσύ πιστεύεις και το θεωρείς καλό, μαγκιά σου.
Εγώ δεν πιστεύω γιατί το θεωρώ ηλίθιο, επίσης μαγκιά μου.
Δεν προκείται ποτέ να πείσει ο ένας τον άλλον για κάτι αφού θεωρούμε δεδομένα τελείως διαφορετικά πράγματα. Οπότε εσύ συνέχισε να πιστεύεις, κι εγώ θα συνεχίσω να μην πιστεύω και είμαστε όλοι χαρούμενοι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
Ούτε τον κατασκευαστή του αυτοκινήτου σου το έχεις δει ποτέ ούτε πρόκειται να τον δείς οστόσο αυτό δεν σε οδηγεί στο συμπέρασμα ότι δεν υπάρχει... Πόσο μάλλον όταν αυτό αφορά τον θεό που είναι και πνεύμα και τουλάχιστον δεν νομίζω πως θα περίμενες να τον συναντήσεις στο δρόμο. Αυτό είναι το πιο απλό που μπορώ να πω γιατί όπως "κάθε άθεος που σέβεται το ευατό του" 1000 αποδείξεις να του δώσεις θα σου ζητήσει και την 1001 γαι να πειστεί κ.ο.κ. Οπότε απλά δεν μπαίνω στην ιστορία συτή...
Και από μόνο του το ότι υπαρχουμε είναι απόδειξη του ότι υπάρχει! Μόνο από την πολυπλοκότητα του ανθρωπίνου σώματος μπορείς να βγάλεις το στατιστικό αν θες συμπέρασμα ότι το να δημιουργηθεί και να λειτουργούν ταυτοχρονο τα παντα μεσα σε αυτο δεν είναι τυχαίο. Ένα κύτταρο το οποίο είναι μεν "ζωντανό", προέρχεται ένας άθρωπος ο οποίος εκτός των άλλων λειτουργιών έχει και νοημοσύνη ή οποία σίγουρα δεν προυπήρχε ούτε στο σπερματοζωάριο, ούτε στο ωάριο και επομένως είναι κάτι το οποίο δέχεται το ζυγωτό από αλλού... Το ξέρω ότι δεν πρόκειται να σε πείσω με αυτά αλλά μπορώ να σε πείσω ότι αν ο ίδιος δεν έχεις την διάθεση να δεις το θεο δεν πρόκειται να τον δεις που να χτυπιέσαι κάτω. Ο θεός δε πρόκειται ποτε να σε αναγκασει να τον πιστέψεις αν εσυ δεν θέλεις!


μην μπλεκεται κατι πουπ μπορω να δω με κατι που δεν μπορω
οτι ο ανθρωπος κατασκευαζει αυτοκιντηα ειναι γεγονος
το οτι ο θεος μας κατασκευασε ειναι αυθερετο
-----------------------------------------
Ο θεός είναι πνεύμα και επομένως δεν νομίζω ότι θα περίμενες να τον δεις με τα μάτια σου... Είναι πνεύμα οπότε και η αναζήτηση του γι κάποιον που θέλει πραγματικά να τον γνωρίσει είναι ανάλογη δηλαδή πνευματική. Ξέρω ότι είναι πιο δύσκολος αυτός ο δρόμος αλλά δεν μπορείς πεις πως δεν υπαρχει. Εξού και η επιστήμη που ονομάζεται θεολογία. Επιστήμη δεν είναι μόνο ο ορθολογισμός, μαθηματικα, φυσική κτλ δηλ το αυτονόητο, το ορατό το εύκολο...

Οστοσο δεν νομίζω να περίμενες από μένα να πειστείς για κάτι για το οποίο δεν έχεις πειστεί εδώ και τόσα χρόνια. Ποτέ όμως δεν είναι αργά... Έχει ο καιρός γυρίσματα... :)

δεν θεωρω την θεολογια επιστημη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

panp27

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο panp27 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 143 μηνύματα.
μην μπλεκεται κατι πουπ μπορω να δω με κατι που δεν μπορω
οτι ο ανθρωπος κατασκευαζει αυτοκιντηα ειναι γεγονος
το οτι ο θεος μας κατασκευασε ειναι αυθερετο
-----------------------------------------


δεν θεωρω την θεολογια επιστημη

1. Οκ είσαι αυτοδημιούργητος!!! ή αλλιώς σε δημιούρησαν οι γονείς σου (επίσης αυθαίρετο) Εγώ δεν ξέρω άνθρωπο που να μπορεί να δημιουργήσει άνθρωπο... (άλλο να γεννήσει...) Αλλά άμα θες να πιστεύεις ότι είσαι ένα τυχαίο ον που κάποια στιγμή η φύση σε έβγαλε ώς αποτέλεσμα μια έκρηξης δικαίωμα σου.

2. Είναι τουλάχιστον ένας κλάδος που ακόμα και άθεοι τον σπουδάζουν!!! (τόσο σίγουροι για τα πιστεύω τους είναι)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
αυθαιρετο οτι με δημιουργησαν οι γονεις μου ετσι? μαλλον εδω καπου εχεις χασει τη μπαλα. οοοο αλλο η γεννηση αλλο η δημιουργια.
προφανως προτιμω να στιριζομαι στο γεγονος οτι υπαρχω λογω τυχης, παρα να πιστευω οτι ειμαι φτιαγμενος απο λασπη. Τελος, καλυτερα να ειμαι ενα τυχαιο ζω-ον, παρα να ειμαι ταυτοχρονα αρκετα αλαζονας να με θεωρω τον chosen one απο τη μια, αλλα απο την αλλη αρκετα φυγοπονο ωστε θελωντας να αποποιηθουμε καποιες ευθυνες να λεμε (ναι οκ υπαρχει κατι μεγαλυτερο που μας εφτιαξε)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

henry

Νεοφερμένος

Ο henry αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 63 μηνύματα.
Μπα και γιατί FOUSEKIS ο Πάπας συναναστρέφεται με αλόθρησκους για πες και σε εμάς τους ταπεινούς να καταλάβουμε την σκέψη σου?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Luferum

Νεοφερμένος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Άργος (Αργολίδα). Έχει γράψει 14 μηνύματα.
Πραγματικά μόνο από τα λόγια σου φαίνεται ότι είσαι όχι απλά άθεος, αλλά φανατικός άθεος τους οποίους εγώ δεν τους αποκαλώ απαίσιους αλλά απλά "αρχάριους" στο θέμα της πνευματικής αναζήτησης. Πολλοί θερμοί χριστιανοί ήταν φανατικά άθεοι!!!:D


Μου θυμίζεις το βιβλίο των θρησκευτικών που αποκαλεί τους άθεους δειλούς (όχι οτι το είπες) και ότι δεν αναζητούν..Και όμως το 99% των χριστιανών είναι αυτοί που δεν ψάχνονται καθόλου..Και έχω ψαχτεί αλλά όλα είναι λόγια του αέρα..Απόδειξε και τίποτα και μετά λέμε ποιος είναι αρχάριος και σε τι..;Ρ (δεν το λεω με κακία εννοείτε)

Πολλοί στο σκούλ λένε οτι είμαι πραγματικός χριστιανός και καλός άνθρωπος..τι πω... ;Ρ
-----------------------------------------
Το τι υποννοείς δεν το ξέρω αλλά ξέρεις ιστορικά το τί διωγμούς και τις βασανιστήρια δέχτηκαν οι χριστιανοι στην ιστορία τους. Εξού και το πλήθος μαρτύρων-αγίων που έχει ο χριστιανισμός οι οπόιοι θανατώθηκαν απλά επειδή πίστευαν στο θεό!!!



Ναι και εσυ μάλλον δεν ξέρεις ότι οι χριστιανοί έχουν σφάξει του κόσμου τους ανθρώπους για να επιβάλλουν την θρησκεία σου και μετά να το παίξουν και καλοί..ρε ούστ..πχ. ποιός άραγε έφαγε το 12θεο στην αρχαόα Ελλάδα? Μα ποιός άλλος???..Η μήπως η αγαπητή σε όλους μας ιερή εξέταση? αμμμ...και μην πεις τις κλασσικες μ....ιες οτι η εκκλησία τα καταδικάζει γιατι δεν έμαθε να κάνει και τίποτα άλλο, όλο καταδικάζει και είναι αγία και καλή..!...


Ούτε τον κατασκευαστή του αυτοκινήτου σου το έχεις δει ποτέ ούτε πρόκειται να τον δείς οστόσο αυτό δεν σε οδηγεί στο συμπέρασμα ότι δεν υπάρχει... Πόσο μάλλον όταν αυτό αφορά τον θεό που είναι και πνεύμα και τουλάχιστον δεν νομίζω πως θα περίμενες να τον συναντήσεις στο δρόμο. Αυτό είναι το πιο απλό που μπορώ να πω γιατί όπως "κάθε άθεος που σέβεται το ευατό του" 1000 αποδείξεις να του δώσεις θα σου ζητήσει και την 1001 γαι να πειστεί κ.ο.κ. Οπότε απλά δεν μπαίνω στην ιστορία συτή...
Και από μόνο του το ότι υπαρχουμε είναι απόδειξη του ότι υπάρχει! Μόνο από την πολυπλοκότητα του ανθρωπίνου σώματος μπορείς να βγάλεις το στατιστικό αν θες συμπέρασμα ότι το να δημιουργηθεί και να λειτουργούν ταυτοχρονο τα παντα μεσα σε αυτο δεν είναι τυχαίο. Ένα κύτταρο το οποίο είναι μεν "ζωντανό", προέρχεται ένας άθρωπος ο οποίος εκτός των άλλων λειτουργιών έχει και νοημοσύνη ή οποία σίγουρα δεν προυπήρχε ούτε στο σπερματοζωάριο, ούτε στο ωάριο και επομένως είναι κάτι το οποίο δέχεται το ζυγωτό από αλλού... Το ξέρω ότι δεν πρόκειται να σε πείσω με αυτά αλλά μπορώ να σε πείσω ότι αν ο ίδιος δεν έχεις την διάθεση να δεις το θεο δεν πρόκειται να τον δεις που να χτυπιέσαι κάτω. Ο θεός δε πρόκειται ποτε να σε αναγκασει να τον πιστέψεις αν εσυ δεν θέλεις!


Κάτσε ρε φίλε γιατί αν το πάμε ετσι τότε κάποιος έφτιαξε και τον θεό σου, ποιός ειναι ο ''Κύριος'' αυτος????
Ναι οκ..η πολυπλοκότητα του σώματος είναι απόδειξη...ο Θεός σου μάλλον είχε πολύ φαντασία..Μέγας αρχιτέκτονας όπως λένε οι..αμ..μην το πω..γιατι δεν είναι σαν εσένα τον καλό πιστό χριστιανό, ανθρωπο του θεού υπερασπιστή της ειρήνης και της αλήθειας(είναι φυσικά μια αίρεση ΤΙ ΑΛΛΟ..κλασσική μα...κια χριστιανών) που κάνει ε και μια έτσι μικρούλα πλήση εγκεφάλου σε όλους..




--------------------------------------------------------------------

Επίσης πώς ξέρεις τόσα για τον Θεό σου? Τι είναι τι κάνει τι δυνάμεις έχει? Στα είπε μήπως? Μην ξεχνάς τα δήθεν ''άγια'' βιβλία σας, παραμύθια κατα την ταπεινή άθεη άποψη μου παντα, γράφουν πώς θα απαντήσει σε προσευχή σου και λοιπα..Δεν θυμάμαι ποτε να το έκανε.. Επίσης τι έχεις να πείς για την λιστά των απαγορευμένων βιβλίων της καθολικής εκκλησίας? Όλοι ίσοι,μπορούμε να εκφραστούμε ελεύθερα, παντού αγάπη(χριστιανική) αλλά ότι δεν μας συμφέρει και δεν μας αρέσει το απγορεύουμε..νααιιισσσσ..!..


-----------------------------------------------------------------------

Τεσπά δεν πρόκειτε τίποτα να σας αλλάξει γνώμη γιατί σε αντίθεση με εμας τους ''αρχάριους'' όσον αφορά την πνευματική αναζήτηση άθεους ,φάγαμε την θρησκεία σας στην μάπα και την πετάξαμε, εσείς πιστέψατε ότι σας ''φώτισε'' ο ''Θεός'', ενας παραμυθάς που έγραφε βιβλιαράκια.

------------------------------------------------------------------------

Τέλος αν σου περάσει απο το μυαλό αγαπητέ θεοσεβούμενε πώς θα μπορούσα να βεβυλώσω κανα ναό σου (τσάμπα υλικά και χρήμα) , πραγματικααα, δεν θα είχα κανένα πρόβλημα να κάψω όλες τις εκκλησίες και να χτύσω κατι χρήσιμο, πχ κανα ύδριμα για τα παιδάκια που δεν έχουν μίσο ψίχουλο να φάνε..Βλέπεις..ο θέος ξέχασε πως να πετάει ψωμάκι απ'τόν ουρανό...

Ασχολίαστους αφήνω τους άχρηστους και χωρίς καμία ελπίδα παπάδες, που δεν προσφέρουν τίποτα και μου το παίζουνε και πρώτη μουρή..και σεις, όχι όλοι, τους φιλάτε και το χέρι..(ουπς, σχολίασα??)


_______________________________
Αυτα για τώρα...σορρυ αν σας τα έκανα zeppelin αλλα πήρα φόρα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zed

Διάσημο μέλος

Ο Zed αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Στέλεχος Φροντιστηρίου και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 2,488 μηνύματα.
αυθαιρετο οτι με δημιουργησαν οι γονεις μου ετσι? μαλλον εδω καπου εχεις χασει τη μπαλα. οοοο αλλο η γεννηση αλλο η δημιουργια.
προφανως προτιμω να στιριζομαι στο γεγονος οτι υπαρχω λογω τυχης, παρα να πιστευω οτι ειμαι φτιαγμενος απο λασπη. Τελος, καλυτερα να ειμαι ενα τυχαιο ζω-ον, παρα να ειμαι ταυτοχρονα αρκετα αλαζονας να με θεωρω τον chosen one απο τη μια, αλλα απο την αλλη αρκετα φυγοπονο ωστε θελωντας να αποποιηθουμε καποιες ευθυνες να λεμε (ναι οκ υπαρχει κατι μεγαλυτερο που μας εφτιαξε)

Τι εννοείς λόγω τύχης? Καταρχάς, δεν υπάρχει τύχη. Απλά είναι ένας όρος που χρησιμοποιούμε ανάλογα με το αποτέλεσμα. Εννοώ, στην κλήρωση του joker για παράδειγμα, το αν θα κερδίσω, δεν είναι θέμα τύχης αλλά είναι θέμα του πότε θα σταματήσουν τα μπαλάκια και σε ποια θέση θα βρίσκονται εκείνη την ώρα κλπ κλπ, αν καταλαβαίνεις τι θέλω να πω.
Άρα επειδή δεν είναι δυνατόν να μου λες ότι ξαφνικά εμφανίστηκε τυχαία ο άνθρωπος σε αυτόν τον κόσμο εσύ τι πιστεύεις πως έγινε και δημιουργήθηκε? Θα μου πεις, κι ο Θεός (ότι κι αν σημαίνει η λέξη αυτή, δηλαδή μπορεί να σημαίνει και ότι είναι απλώς μια ανώτερη δύναμη που αδιαφορεί για μας) πώς δημιουργήθηκε? Δεν ξέρω. Αν όμως ο άνθρωπος δημιουργήθηκε "τυχαία" όπως λες από το πουθενά, τότε θα γνωρίζαμε πώς έγινε αυτό.

Επίσης θα παρακαλούσα:

  • Να μην γενικεύετε. Κάποιος εξυπνάκιας είπε ότι ο χριστιανισμός έσφαζε στο όνομα της θρησκείας. Προφανώς αυτοί δεν ήταν πρεσβευτές του χριστιανισμού. Διαφορετικά, οι αληθινοί πρεσβευτές του κινήματος της αναρχίας θέλουν όλοι κρέμασμα με την λογική αυτή.
  • Καταλάβετε ότι αν δεν μπορεί η μία ή η άλλη πλευρά να βρει απάντηση σε κάποιες ερωτήσεις, σημαίνει πολύ απλά ότι καμία πλευρά δεν μπορεί να αποδείξει τα πιστεύω της. Και ούτε πρόκειται σ'αυτήν την ζωή.
  • Να προσέχουν κάποιοι πώς εκφράζονται. Τελευταία παρατηρώ άτομα να προκαλούν όσο δεν πάει. " Έλληνες" να ισχυρίζονται ότι είναι αλλοδαποί για να σε ρίξουν στην παγίδα του να πεις κάτι ρατσιστικό ενώ την ίδια στιγμή σε λένε Βούλγαρο, άθεους που το παίζουν υπεράνω "εγώ έχω βρει την αλήθεια αφού το φιλοσόφησα το θέμα κι εσύ που πιστεύεις σε θεούς είσαι μλκας" κλπ.
    Αν θίγεστε όταν ρίχνουμε λίγο δούλεμα για πλάκα σε κάποια μέλη (που δεν παρεξηγούνται) και κάνετε όχι μόνο lock αλλά και delete posts, αν θίγεστε όταν κάποιος πει τους ομοφυλόφιλους "gay-αδερφές" κλπ, τότε είναι υποκρισία να μην θίγεστε όταν κάποιοι αντιμετωπίζουν τόσο ειρωνικά μια άλλη κοινωνική ομάδα (στην προκειμένη περίπτωση Χριστιανούς) που είναι "ντεμοντέ" στην εποχή μας...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 11 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top