Θρησκεία

henry

Νεοφερμένος

Ο henry αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 63 μηνύματα.
Για το τελευταίο σου σχόλιο έχεις δίκιο. Στο πρώτο όμως δεν μπορείς να λες οτι η εκκλησία δεν έκανε τίποτα όλοι γνωρίζουμε για τον ρόλο του πατριάρχη στο Βυζάντιο ουσιαστικά οτι ήθελε έκανε και όποιον ήθελε αφόριζε. Γιατί τον πατριάρχη και όλους τους ιερείς ποιός τουσ όρισε? Και να σου υπενθυμίσω οτι και οι πατριάρχες μετά από κάποια χρόνια γίνονται άγιοι! Τέλος πάντων νομίζω οτι το θέμα των δύο εκκλησιών δεν πρόκειται να μας οδηγήσει σε κάποιο συμπέρασμα.
-----------------------------------------
απάντηση σε greekteo
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Σαφώς και έκανε ό,τι ήθελε φίλε μου ο Πατριάρχης, άλλωστε θεοκρατικό ήταν το Βυζάντιο, όπως και όλα τα κράτη της εποχής. Η διαφορά όμως είναι ότι ο πατριάρχης ποτέ δεν ήταν αρχηγός κράτους και δεν είχε κοσμική εξουσία στην απο δω πλευρά των Βαλκανίων. Πόσο μάλλον σήμερα.
Και σου απάντησα ήδη, τι μου λες ότι γίνονται άγιοι οι πατριάρχες όταν ο καθολικισμός αγιοποιεί ένα ζωντανό άνθρωπο χωρίς κανένα λόγο, μόνο και μόνο επειδή είναι Πάπας. Δηλαδή αν έβγαινε άλλος Πάπας, αυτός θα ήταν Άγιος Πατέρας; Τόσο εύκολο είναι το σκαντζάρισμα από τον ένα άγιο στον άλλο; Άλλωστε δεν ισχύει αυτό που λες, δεν γίνονται όλοι οι πατριάρχες άγιοι και πολύ περισσότερο δεν θεωρούνται επ'ουδενί άγιοι, άρχοντες και τα λοιπά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

henry

Νεοφερμένος

Ο henry αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 63 μηνύματα.
Απάντηση σε miv: και επειδή ο Πάπας έχει περισσότερους οπαδούς τι έγινε ίσα ίσα αυτό φαναιρώνει το οτι η καθολική εκκλησία έχει μεγαλύτερη επιρροή στον κόσμο. Άλλωστε και ο πατριάρχης όπωσ προήπα στον μεσαίωνα έκανε αρκετά!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 392017

Δραστήριο μέλος

Ο Guest 392017 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών. Έχει γράψει 591 μηνύματα.
Για το τελευταίο σου σχόλιο έχεις δίκιο. Στο πρώτο όμως δεν μπορείς να λες οτι η εκκλησία δεν έκανε τίποτα όλοι γνωρίζουμε για τον ρόλο του πατριάρχη στο Βυζάντιο ουσιαστικά οτι ήθελε έκανε και όποιον ήθελε αφόριζε. Γιατί τον πατριάρχη και όλους τους ιερείς ποιός τουσ όρισε? Και να σου υπενθυμίσω οτι και οι πατριάρχες μετά από κάποια χρόνια γίνονται άγιοι! Τέλος πάντων νομίζω οτι το θέμα των δύο εκκλησιών δεν πρόκειται να μας οδηγήσει σε κάποιο συμπέρασμα.
-----------------------------------------
απάντηση σε greekteo


Διαβασε την απαντηση του miv διοτι απανταει σε πολλα απο αυτα που θετεις. Απλα θα προσθεσω οτι η επιλογη των ιερεων κλπ γινεται με δημοκρατικο και ολες γενικα οι αποφασεις λαμβανονται δημοκρατικα.
Δεν γινονται ολοι οι πατριαρχες αγιοι. Ειναι μετρημενοι αυτοι που γινονται και οχι λογω της θεσης τους αλλα λογω των πραξεων τους. Ασε που αυτο ειναι μια χαρα λογικο διοτι οσες πιθανοτητες εχει να σωθει και να αγιοποιηθει ενας κληρικος, πατριαρχης κλπ τοσες εχει και ενας απλος πολιτης. Οι απαιτησεις απο τον Θεο ειναι που αλλαζουν. Να σου θυμησω την παραβολη των 10 ταλαντων.
Ο φτωχος που πηρε 2 ταλαντα, ο Χριστος περιμενε απο αυτον 4 να του προσφερει, στον πλουσιο που του εδωσε 10, χρειαζοταν 20. Αναλογα με αυτα που σου δινει στην ζωη σου ο Θεος πρεπει και εσυ να ανταποδωσεις.
Σαφως και η θεση του πατριαρχη ειναι πολυ δυσκολη για να γινει καποιος αγιος ομως αυτο δεν το αποκλειει.


Το θεμα ειναι τι αρκετα εκανε ο παπας και ποσο θετικα ηταν αυτα!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

henry

Νεοφερμένος

Ο henry αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 63 μηνύματα.
Μα ο Πάπας δεν έχει ανακυρηχθεί ακόμα επισήμως ωσ άγιος πρέπει να περάσουν πενήντα χρόνια από τον θάνατό του!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Τη μεγαλύτερη επιρροή στον κόσμο την απέκτησε με το σίδερο και τη φωτιά, όπως ακριβώς φημολογείται (δεν είναι σίγουρο) ότι ο Μωάμεθ έδωσε εντολή για τη Τζιχάντ εναντίον των απίστων. Δεν θέλω να το συζητήσω αυτό πάντως, σέβομαι το δόγμα σου.

PS: 50 χρόνια, είναι φιξαρισμένο δηλαδή, όχι, απλά να μην έχω κανονίσει τίποτα...Δεν ξέρω, ειλικρινά κι ευθέως σου λέω ότι σε μένα αυτό δεν δείχνει καμία σοβαρότητα. Εδώ κάποιοι αντιδρούν στην αγιοποίηση του Γέροντα Παισίου κι εσύ μου λες ότι σε 50 χρόνια ο Τζιοβάνι Πάουλο θα γίνει άγιος...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

henry

Νεοφερμένος

Ο henry αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 63 μηνύματα.
Και η εκλογή του Πάπα με δημοκρατικό τρόπο γίνεται!
-----------------------------------------
Αν θες πάντως εγώ δεν έχω πρόβλημα να το συζητήσουμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 392017

Δραστήριο μέλος

Ο Guest 392017 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών. Έχει γράψει 591 μηνύματα.
Και η εκλογή του Πάπα με δημοκρατικό τρόπο γίνεται!
-----------------------------------------
Αν θες πάντως εγώ δεν έχω πρόβλημα να το συζητήσουμε.

Η ληψη αποφασεων ομως?? :nono: χεχε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

henry

Νεοφερμένος

Ο henry αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 63 μηνύματα.
Ο tziovani paolo δικαίωσ θα γίνει άγιος. κακώς θα τον αγιοποιήσουν σε 50 και οχι σε 1 χρόνο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Το Βατικανό, πάντως, είναι by far το πλέον μοναρχικό κράτος της Ευρώπης, δεν τίθεται θέμα δημοκρατίας. Αυτά όμως είναι εσωτερικά θέματα, εγώ αλλού έχω τις ενστάσεις μου...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

henry

Νεοφερμένος

Ο henry αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 63 μηνύματα.
η λήψη των αποφάσεων εφόσον έχει εκλεγεί από το κονκλάβιο όλων των καρδιναλίων δεν βρίσκω λόγο για α μην γίνονται από αυτόν!
-----------------------------------------
που έχεις ενστάσεις
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Και ο Πρωθυπουργός από τους πολίτες εκλέγεται, αλλά τους νόμους τους περνάει η Βουλή. Και το παραλληλίζω έτσι γιατί το Βατικανό είναι κράτος, δεν είναι απλά μια θρησκεία χωρίς γη, όπως οι περισσότερες θρησκείες του κόσμου.
Ενστάσεις έχω στο ρόλο του Βατικανού στον κόσμο γενικότερα, στην αντίληψη που έχει ως προς τη θέση του σε αυτόν, στην πολλή φανφάρα που πέφτει σε μια λατρεία που υποτίθεται ότι θα έπρεπε να είναι καθαρά πνευματική, στον ηθικισμό, στην αγιοποίηση καθενός που τυχαίνει να έχει μια καρέκλα στην Αγία Έδρα κλπ. Μερικά από αυτά τα απαντήσαμε ήδη βέβαια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

henry

Νεοφερμένος

Ο henry αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 63 μηνύματα.
Οπως και να έχει εγώ πιστεύω οτι το δόγμα της καθολικής εκκλησίας καλώς κάνει και είναι έτσι. Παρ'όλα αυτά θα σου απαντήσω. Το Βατικανό δεν είναι ένα κράτος σαν τα άλλα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Αντιπροσωπεύει όμως το μέσο επιρροής της θρησκεία αυτής στον κόσμο που είναι καθαρά και ξάστερα η κοσμική εξουσία και τίποτα παραπάνω. Και η κοσμική εξουσία απέχει πολύ από που δίδαξε ο Χριστός.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

henry

Νεοφερμένος

Ο henry αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 63 μηνύματα.
Η κοσμική εξουσία είναι απαραίτητη για την εξάπλωση της θρησκείας!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Η λογική ανήκει σε εποχές προ Γαλλικής Επανάστασης, δεν τη συμμερίζομαι ούτε στο ελάχιστο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

henry

Νεοφερμένος

Ο henry αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 63 μηνύματα.
Σέβομαι την γνώμη σου αν και διαφωνώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crookshanks

Διάσημο μέλος

Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,567 μηνύματα.
Λειτουργοι της Ορθοδοξης Εκκλησιας δεν παυουν να ειναι ανθρωποι ομως εχουμε την Ιερα Συνοδο η οποια αποτελειται απο πολλα ατομα και τα λαθη εχουν πολυ μικροτερες πιθανοτητες να γινουν πραγματικοτητα. Σαφως και εχουμε μεμονωμενες περιπτωσεις που ανθρωποι την εκμεταλλευτηκαν την θρησκεια μας αλλα τα επιπεδα της καθολικης δεν τα εφτασε με τιποτα.
Ο σωστος ιεραποστολος δεν δρα με σφαγες. Εγω γνωριζω οτι πιο πολλοι ειναι οι ιεραποστολοι που σφαγιαστηκαν παρα σφαξανε.
Χ-ΜΑΝ σκεψου απλα ποσοι αγιοι μαρτυρησαν και με βασανιστικο τροπο για την θρησκεια την οποια πιστευουν.

Όχι, ότι δεν έφτασε το επίπεδο της Καθολικής Εκκλησίας, οφείλω να το αναγνωρίσω.
Τώρα, λειτουργοί ξελειτουργοί, ποια είναι η σημασία τους; Ποια ανάγκη εξυπηρετούν; Γιατί δεν αφήνουν τους ανθρώπους ήσυχους, να πιστεύουν όπου θέλουν; Γιατί βγαίνουν και μιλάνε σχετικά με την πολιτική; Δέχομαι ότι υπάρχουν ορισμένες λειτουργικές ανάγκες, αλλά η οργάνωση και η δομή της Εκκλησίας δε χρειάζεται γι' αυτό το λόγο να είναι τόσο περίπλοκη και στέρεα.

Αιτιάσεις από ανθρώπους που βαριούνται να σκεφτούν, λυπάμαι. Και ο Στάλιν έσφαξε εκατομμύρια, αλλά ο κομμουνισμός είναι δεκτός και νόμιμος. Λυπάμαι, δεν είναι καθόλου πειστικό επιχείρημα το "αυτά που κάνουν οι παπάδες" ή "πόσους έσφαξαν στο όνομα του Θεού". Το αν θα πιστέψεις είναι κάτι εντελώς προσωπικό και προφανώς η εκμετάλλευση των εννοιών από ορισμένους δε βαρύνει όλους όσους ανήκουν στην ίδια έννοια-αξία με τα δικά τους εγκλήματα και παραστρατήματα. Είναι πολύ εύκολο να λες δεν πιστεύω εξ'αιτίας του Βαβύλη και του Γιοσάκη. Τουλάχιστον άλλοι θεμελιώνουν πιο πειστικά επιχειρήματα που προκύπτουν από συλλογισμούς.
Όσο για την Ορθοδοξία ως οργάνωση όχι, δεν ήταν αγγελούδι. Δεν είχε όμως και καμία σχέση με το φασισμό του Πάπα και τον καπιταλιστικό πουριτανισμό του Λουθηρανισμού και τα δύο εκ των οποίων χρησιμοποιήθηκαν για λόγους γεωπολιτικής επιβολής κατά κόρον. Δεν λέω ότι αν είχε τις ευκαιρίες δεν θα έκανε το ίδιο και μία ορθόδοξη δύναμη, αλλά δε μπορώ να βγάζω συμπεράσματα με βάση υποθέσεις, παρά μόνο με βάση τα γεγονότα.
Δεν ευλογώ τα γένια μου σε καμία περίπτωση, αλλά το να λέμε "αν ήσουν εσύ στο τιμόνι, τα ίδια δεν θα έκανες;" δεν έχει ιδιαίτερη αξία.

Ο κομμουνισμός είναι δεκτός και νόμιμος στα πλαίσια του δημοκρατικού πολιτεύματος. Νομίζω ότι είναι περιττό να αφηγηθούμε την Ιστορία. Το ζήτημα είναι ότι εφόσον οι άνθρωποι δεν μπόρεσαν να αντισταθούν στα πάθη τους και τυφλώθηκαν από την εξουσία, δε μπορεί να εφαρμοστεί στην πράξη.

Ποιος λέει ότι δεν πιστεύει εξαιτίας του Βαβύλη και του Γιοσάκη;

Για το φασισμό του Πάπα, κατανοώ τί εννοείς. Αλλά δεν καταλαβαίνω πού αναφαίρεσαι, μιλώντας για τον καπιταλιστικό πουριτανισμό του Λουθηρανισμού.

Ο πάπας της Ρώμης έχει το αλάθητο όπως προηπα και οτι και να κάνει είναι σωστο! Οι σταυροφορίες όπως επίσης προήπα βοήθησαν την εκκλησία να σταθεί στα πόδια της να μαζέψει χρήματα αλλά και να διαδώσει τον χριστιανισμό. Τα συγχοροχάρτια δεν θα τα αναφέρω. Το θέμα της Ιεράς Εξέτασης είναι πολύ μεγάλο και δεν θα το αναφέρω εδώ. Τ ο μόνο που θα πω είναι οτι ακόμα και αυτό είχε πλεονεκτηματα.

Αν ο Θεός σου είναι ο αληθινός, τότε δε χρειάζεται χρήματα για να εξαπλωθεί, αλλά πίστη.

Στα ποστ σου βλέπω μονάχα απόλυτους ισχυρισμούς τους οποίους υποστηρίζεις με ανύπαρκτα επιχειρήματα.

(1) ναι καθολικός είμαι δεν έχω πρόβλημα να απαντήσω. (2) ο πάπας έχει το αλάθητο μόνο σε θρησκευτικά θέματα αυτό εννοώ. (3) συγνώμη είχε ζητήσει ο προηγούμενος πάπας αλλά όχι στην ελλάδα και μόνο είχε ζητήσει συγνώμη για όλες τις σταυροφορίες που συνέβησαν. (4) ναι μεν μαζεύεις χρήματα με τέτοιο τρόπο αλλά είναι για ιερό σκοπό. Μπορεί να μην βλέπεις πλεονεκτήματα σε αυτό ωστόσο υπάρχουν: πρώτον, οι πάρα πολλές ιεραποστολές που οργανώνει σήμερα η καθολική εκκλησία οι οποίες για να γίνουν θέλουν χρήματα. Δεύτερον,τα ταξίδια που πραγματοποιεί ο πάπας για να μεταφέρει το μνμ του χριστιανισμού σε όλο τον κόσμο. Τέλος, η ενίσχυση της τράπεζας του βατικανού.

Ουδέν σχόλιον.

Αν ο Πάπας σου ζητούσε να δολοφονήσεις τον αρχηγό των Αράβων και να του πάρεις τα χρήματα, για να ενισχύσει την τράπεζα του Βατικανού, και ότι είναι θέλημα του Θεού, τί θα έκανες;

Η Εκκλησια αυτη καθ'αυτη δολοφονιες δεν εκανε. Τωρα το οτι υπηρξαν βασιλεις και δολοφονησαν "στο ονομα του χριστιανισμου" ναι ισχυει. Θα ηταν παραλογο να μην ισχυε διοτι αυτοι που κυβερνουσαν ηταν ανθρωποι οποτε πολυ λογικο να ειχαν προβει σε κακοτοπιες.

Και η Εκκλησία είχε τη δύναμη να περιορίσει τους βασιλείες αυτούς, αλλά δε το έκανε.

Μιλάς για τράπεζα Βατικανού, για οικονομικά της Εκκλησίας κι απορώ ποια σχέση όλα αυτά μπορούν να έχουν με την αγνή πίστη στα χριστιανικά ιδεώδη. Συνηθίζω ν'αφήνω τα οικονομικά εκτός πίστεως και για μένα, έτσι πρέπει να γίνεται. Από κει και πέρα ναι, συνεχίζει να είναι απορίας άξιον, έως αστείο το πως ακριβώς ένας παπάς (παπάς, όχι Πάπας, δεν ενδιαφέρομαι για τους κοσμικούς τίτλους) μπορεί στα χέρια του να κρατάει την άφεση των αμαρτιών. Δεν ξέρω, ίσως η Ρωμαιοκαθολική ιδέα υποβαθμίζει το χριστιανικό ιδεώδες κι εκκοσμικεύεται τόσο πολύ ώστε τελικά να με κάνει να τη βλέπω σαν ένα μεγάλο, διεθνές οικονομικοπολιτικό οργανισμό, ένα μεγάλο, παγκόσμιο κόμμα με πολλά πλοκάμια και σχεδόν 1 δισεκατομμύριο ψηφοφόρους.
Ειλικρινά, πολύ ωραία και πολύ πιασάρικα όλα αυτά τα μεγαλεία με τις χορωδίες, τα πιάνα, τους ύμνους, τα αγάλματα, τα χρυσοποίκιλτα άμφια κλπ., αλλά για μένα δεν υπάρχει πλέον περισσότερη πνευματικότητα και κοινωνικότητα βασισμένη σε αξίες, απ'οτι υπάρχει στις ομολογουμένως μη πνευματικές και μη κοινωνικές ομάδες των Προτεσταντών.

Και εδώ πολύ ωραία αυτά τα μεγαλεία με τα χρυσά σταυρουδάκια, τις χρυσές σταυρουλάρες, τις ασημένιες εικόνες, τα εξίσου χρυσοποίκιλτα άμφια και όλα τα συναφή. Αυτό είναι η Ορθόδοξη παράδοση και πνευματικότητα; Και για ποιες ακριβώς "μη πνευματικές και μη κοινωνικές ομάδες των Προτεσταντών" μιλάς; Η λιτότητά τους κρύβει πολύ περισσότερη πνευματικότητα από αυτή που νομίζεις.

Μα μιλάμε για τελείως άλλο FM...

Αυτό μου πέρασε από το μυαλό να γράψω σε πολλές παρατηρήσεις που έκανες, αλλά το αποφεύγω όσο μπορώ, προσπαθώντας να σε κατανοήσω.

Ναιπ. Έτσι είναι κατά τον Χριστιανισμό. Είναι η θυσία Του. Για να δείξει την αγάπη Του.

Εντελώς άλλο FM.:P:P:P

Καλά, αλλά το ίδιο μεγάλα θα ήταν αυτά.:P

Δεν πειράζει, έχω καλύτερα να διαβάσω κάτι το ουσιαστικό που έχεις γράψει εσύ, παρά να μην ξέρω τί διαβάζω.

Αν θες να δεις αν ο Θεός σηκώνει πέτρες πιο βαριές από Αυτόν, δες το link. Nothing special, really...

Δεν ήταν αυτή η ερώτηση, ούτως ή άλλως, λοιπόν...:D

So? Και μερικοί άθεοι λένε πως πιστεύουν στον Θεο? :D
Ναι, το δέχτηκα ως γεγονός. Αλλά και όλα τα ιστορικά έγγραφα θα μπορούσαν να θεωρηθούν θρύλοι...μόνο αν ξεφεύγουν και πάνε στο μεταφυσικό όμως.

Δεν κατάλαβα τί εννοείς.

Τέλος πάντων, a man's trash is another man's treasure.

Just don' t make me smell it.:P

Θέλει να δείξει πως η αφιέρωσή της στον Θεό ήταν τόση πολλή που ήταν σα να είχαν παντρευτεί.

Ε, κι εμένα τί με νοιάζει τί έκανε αυτή;:P

Θέλω να ερωτευθείς τρελά μία Χριστιανή που σου πει να πάτε σε εκκλησία.:P

Δε το νομίζω. Το δημαρχείο δεν είναι "ναός" των αθέων/αθρήσκων. Αντιθέτως, η Εκκλησία είναι ναός των χριστιανών. Εγώ δε της ζητάω να αναμιχθεί σε κάποια θρησκευτική τελετή, της οποίας οι δοξασίες δε με εκφράζουν. Αντιθέτως, αυτή θα το έκανε. Νομίζω πως θα ήταν δύσκολο να ερωτευτώ ένα τόσο αδιάλλακτο άτομο, που θα με ανάγκαζε να παντρευτώ σε Εκκλησία. Θα ήταν, εξάλλου, σημάδι ότι έπεσα σε κάποια στρίγκλα που έχει συνηθίσει να φωνάζει τους άντρες σαν να είναι σκυλάκια που τρέχουν αμέσως από πίσω της.:D

WTF?! Πλάκα μου κάνεις, ε? Αν υπάρχει κάτι πιο δύσκολο απ' όλα σε αυτόν τον κόσμο αυτή την στιγμή, αυτό είναι να γίνεις Χριστιανός (κανονικός, όχι στα λόγια όπως εγώ π.χ.)!

Όχι, το να γίνεις ηθικός άνθρωπος που δεν πιστεύει σε καμία θρησκεία, που δεν επαναπαύεται με καμία πίστη, που δε δέχεται τις αναπόδεικτες δοξασίες των πολυάριθμων θρησκειών, είναι πολύ πιο δύσκολο, γιατί εκτός από την ηθική και την προσφορά στην κοινωνία, έχεις να αντιμετωπίσεις και την πνευματική ανασφάλεια και ανησυχία.

Όχι, όχι...ο Ιουδαϊσμός σήμερα άλλαξε αρκετά από τότε. Έχουν κι αυτοί κάποιους..."Πατέρες" (?). Χμ. Α, μάλιστα χρειάστηκε να συμπεριλάβουν στα νέα τους βιβλία τον "μέγα μάγο και ψευδοπροφήτη Ιησού". ;)

Πού διαφωνούμε;

Άθεος: Θεωρεί την ύπαρξη του Θεού τελείως μη-λογική.
Θεϊστής: Θεωρεί τον θεό δεδομένο. Ό,τι κι αν του πει ο άθεος, δεν πρόκεται να αλλάξει (κατά μέσο όρο).
Έλληνες: Θεωρούμε δεδομένο πως δεν γίνεται να είναι Σλάβικη η Μακεδονία, μιας και δεν υπάρχει τίποτα υπέρ τους.
Σκοπιανοί: Δε πα' να τους δώσεις το σημείο που λέει "Ο μεγαλύτερος Έλληνας βασιλιάς: ο Μ. ΑΛέξανδρος!", δεν θα βάλουν μυαλό!

Δε μπορείς να συγκρίνεις τις θρησκευτικές πεποιθήσεις, με το διπλωματικό αυτό πρόβλημα. Η θρησκεία περιορίζεται (θα έπρεπε, τουλάχιστον) σε προσωπικό επίπεδο. Το Σκοπιανό αποτελεί κάτι που αντιμετωπίζεται με συλλογικότητα.

Να διδάσκονται όλες οι θρησκείες. Τώρα το ποιες είναι ένα μεγάλο πρόβλημα...

Γιατί;

Στην επίπεδη Γη πες τα!:P
Ε, οι πιο πολλοί τώρα θα πούνε Ορθοδοξία. :-

???

Κι αν αφήσουμε την αληθινή έξω? Υποτίθεται πως μία από αυτές είναι αληθινή μόνο.

Όσο περισσότερες, λοιπόν, τόσο το καλύτερο.

Διαφέρουν όλοι. Και Χριστιανοί που δεν ενοχλούνται υπάρχουν, και επιστήμονες που πωρώνονται. Απ' όλα...

Ναι, αλλά κανένας επιστήμονας δεν είπε "πίστευε σ' αυτό".

Φίλε, θεολογικώς οι Καθολικοί έχετε βγει έξω. Το Καθαρτήριο, η θυσία του Χριστού, ο κακός Θεός, ο Δάντης σας... Μα τελείως έξω! :-

Τα ίδια λένε και οι καθολικοί για τους ορθοδόξους.

Δεν ηξερα οτι το κορανι πχ ειναι βιβλιο του χριστιανισμου!!

Με ποια έννοια;

Αφηνοντας απ'εξω ολα τα δογματα φανταζομαι ετσι? Εκτος απο τα χρηματα που ειναι μεγαλη διαφορα και ολα τα ιστορικα γεγονοτα, μην ξεχνας πως ο πατριαρχης δεν μπορει να παρει μια αποφαση και να την εφαρμοσει, αλλα θα πρεπει να συκληθει οικουμενικη συνοδος κατι που μεσα απο δημοκρατικες διαδικασιες σωζει την ορθοδοξη εκκλησια απο λαθη. Απο την μερια του πάπα δεν υπαρχει καποιος ελεγχος για αυτο και ειδαμε τετοια δεινα στο παρελθον.

Πειραζει που απαντησα εγω?? :p:p xixi

Αν η ορθοδοξία χαρακτηριζόταν όντως από δημοκρατικότητα, θα είχαμε εκκλησιαστικές εκλογές.

Με συγχωρείτε για το μεγάλο ποστ:P.
-----------------------------------------
PS: Και η Ο.Ε. έχει τον Άθω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

henry

Νεοφερμένος

Ο henry αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 63 μηνύματα.
(1) θα το έκανα χωρίς δεύτερη κουβέντα. (2) οχι να μην διδάσκετε κανένα άλλο θρήσκευμα στα σχολεία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crookshanks

Διάσημο μέλος

Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,567 μηνύματα.
1) Ωραία, δώσε λοιπόν τη ζωούλα σου, για να μπορεί να κοιμάται σε μεταξωτά σεντόνια, να πίνει από ασημένια ποτήρια και να τρώει με χρυσά πιρούνια στη βίλα του και πότε-πότε στα διάφορα εξοχικά του. Δε θέλω να σε προσβάλω, αλλά όποιος δέχεται τις επιταγές ανωτέρων του και τις παραδόσεις που του έχουν δοθεί άκριτα, χάνει την ελεύθερη βούλησή του και γίνεται έρμαιο των συμφερόντων των μεγάλων. Κάνω έκκληση στη λογική σου και το ένστικτο αυτοσυντήρησής σου, να μάθεις να μην είσαι φανατισμένος και να καθορίζεις εσύ τις πράξεις σου, σύμφωνα με αυτό που εσύ θα κρίνεις σωστό και όχι με αυτό που θα πει ένας τρίτος.
Τράπεζα του Βατικανού... Τί να την κάνει την τράπεζα του Βατικανού ο Πάπας; Θα έχει σίγουρα κάμποσα εκατομμύρια στη UBS...
2) Και για ποιο λόγο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 11 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top