Θρησκεία ή κοροϊδία;

Πιστεύετε στο Θεό;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 65)
  • Ναι

    Ψήφοι: 31 47.7%
  • Όχι

    Ψήφοι: 20 30.8%
  • Δεν είμαι σίγουρος(η)

    Ψήφοι: 14 21.5%

Alejandro Papas

Περιβόητο μέλος

Ο Alive in Illusion αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 4,300 μηνύματα.
βασικα ''η αλλη πλευρα'' περαν της wikipediaς εχει να αντιπροβαλει και επιστημονικα γεγονοτα και την λογικη!

αλλοι εχουν σαν δογμα κατι που γραφτηκε πριν απο 2000 χρονια, μη αποδεδειγμενο μονο και μονο επειδη μας το πιπιλιζουν απο μωρα παιδια;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Muxu Su

Διάσημο μέλος

Η Muxu Su αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 3,019 μηνύματα.
Ο γέροντας Παΐσιος;
αυτό τώρα εξυπνάδα ήταν; Άμα θελεις μην πιστεύεις..ποτε να μην πιστέψεις αλλά μην κρίνεις χωρίς να ξέρεις..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nioniosmeg

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άδης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 1,949 μηνύματα.
αυτό τώρα εξυπνάδα ήταν; Άμα θελεις μην πιστεύεις..ποτε να μην πιστέψεις αλλά μην κρίνεις χωρίς να ξέρεις..

Όχι, δεν ήταν εξυπνάδα, ήταν έκφραση των συναισθημάτων μου, όταν διάβασα το όνομα δίπλα στο επίθετο που τον χαρακτήριζε.
Εδώ στο χωριό μου κάτι τέτοιους σαν τον γέροντα Παΐσιο μας μαθαίνουν ότι είναι τσαρλατάνοι από πολύ μικρή ηλικία.
Και σόρρυ κιόλας, άμα δεν είναι φανατισμένος όποιος πιστεύει τις μπούρδες του γέροντα Παΐσιου, δεν υπάρχουν φανατισμένοι στο κόσμο αυτό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Insomnie

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Insomnie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,461 μηνύματα.
Δε ξέρω ποιοί είναι πιο αξιολύπητοι,όσοι την έχουν δει στοχαστές επειδή είναι άθεοι ή οι άλλοι,οι "βλάκες".
Μάλλον οι πρώτοι-οι ουμανιστές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mr. Crowley

Διάσημο μέλος

Ο Mr. Crowley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,046 μηνύματα.
Γιατί εισαι τόσο απολυτος;

Lol,look who's talkin'.Κανείς ποτέ δεν σκότωσε κανέναν στο όνομα του σκεπτικισμού ή του αγνωστικισμού,πολλοί όμως πέθαναν στο όνομα της θρησκείας.I hope you see where I am getting it.

Δε μπορώ να καταλάβω γιατί οι νέοι είναι τόσο κατά του Θεού -.-
Πλέον όμως σταμάτησα να προσπαθώ να μάθω τι ακριβώς είναι αυτό που τους κάνει να φέρονται έτσι.

Ορθολογισμός λέγεται.Και δεν έχει να κάνει με την ηλικία.

Παρεπιπτόντως ρίξτε μια ματιά στη βίβλο. Λέει ωραία πράγματα. Σοφά

Την έχω διαβάσει,όλη.Λέει μερικά προφανή πράγματα που ήδη ξέραμε,λέει πολλά απαράδεκτα πράγματα,λέει πράγματα που είναι απλά μπούρδες και έχει και πολλές αντιφάσεις.Your point?

Και να σου τα πω θα με πιστεψεις; Εγω βάζω το χερι μου στην φωτια πως όχι..οποτε; Να σου τα πω με ποιο σκοπό; Να με χλευάζεις;

Αν τα στοιχεία σου είναι αντικειμενικά και provable,γιατί να μη σε πιστέψουμε?

Τέλος θα μου άρεσε να ακούσω μια απάντηση για την εξής ερώτηση. ΓΙΑ ΠΟΙΟΝ ΛΟΓΟ ΘΕΛΕΙ Η ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΝΑ ΜΑΣ ΥΠΝΩΤΙΣΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΜΑΣ ΥΠΟΔΟΥΛΩΣΕΙ;

Γιατί πάει χέρι-χέρι με το κράτος.Και θέλει χρήμα και εξουσία.

γιατί ο Θεός είναι κάτι το ανώτερο από εμάς και το ακατανόητο οπότε και να θέλαμε να τον κατανοήσουμε δεν θα μπορούσαμε κατά μία έννοια!!!

Who says that?What the fuck is god,in the first place?

Δυστυχώς δεν εξηγούνται όλα με τη λογική,

Prove it.

Βασικα υπαρχει αποδειξη οτι σαν ιστορικο προσωπο υπηρχε διαβασε εδω https://en.wikipedia.org/wiki/Historicity_of_Jesus.
''Although a few scholars have questioned the existence of Jesus as an actual historical figure, some scholars involved with historical Jesus research believe his existence, but not the supernatural claims associated with him, can be established using documentary and other evidence.''

Actually,αυτό που μας λες εδώ,είναι ότι δεν ξέρουμε εν τέλει αν υπήρξε,καθώς μερικοί ιστορικοί υποστηρίζουν ότι υπήρξε,ενώ άλλοι ισχυρίζονται πως όχι.

Στην 2α λυκείου μαθαίνουμε για αρκετές θρησκείες. άλλες μιλάνε για το μίσος, άλλες για την αγάπη, άλλες για την ψυχή.
Κάποιοι πιστοί σε αυτές νηστεύουν, άλλοι κάνουν yoga , άλλοι χορεύουν , άλλοι αυτοκτονούν για να τιμήσουν το Θεό τους .
όλες υποστηρίζουν ότι ο Θεός τους έπλασε (λογικό), όμως όλες βρίσκουν ελαττώματα στην πλάση του Θεού τους , είτε αυτό είναι το σώμα, είτε η αναπνοή , ακόμα και η ίδια η ζωή.

Ναι βρε,και τις παρουσιάζε με πολύ αντικειμενικό τρόπο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassonoff

Δραστήριο μέλος

Η vassonoff αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 426 μηνύματα.
Μπορω να δηλωσω σχεδον με σιγουρια οτι και γω δεν πιστευω στον Θεο...Η καλυτερα δεν πιστευω στον καλο Χριστουλη και Θεουλη...
ουτε σε καποια αλλη θρησκεια ομως...
Θεωρω πως ειναι τροπος για να μας εχουν προσκολλημενους σε καποιες αποψεις,να μην μπορουμε να δουμε κατι παραπερα...
Ο φανατισμος εξαλλου απο καθε αποψη ηταν παντα ενα απο τα ισχυρα μεσα ετεροκατευθυνσης...
Δεν πιστευω πως εαν κανω μια κακη πραξη θα με τιμωρησει ο Θεος,ενω εαν σκεφτω να πεσει και να στουκαρει στην απεναντι κολωνα ο νεαρος που περναει με το μηχανακι και μου χαλαει το απογευματινο υπνο,θα ειμαι ποιμνιο του Θεου...
Ελεος με την Εκκλησια και τους τραγοπαπες-οχι ολους βεβαια- ελεος με την καθε κατινα που πιανει στασιδι στην εκκλησια για να δει τι φορεσε η μια και η αλλη.
Και στο κατω κατω γιατι πρεπει να παω στην εκκλησια,να φυλλησω ενα ξυλο με μια εικονα και να αναψω ενα κερι για να θεωρηθω πιστος?
Πιστευω σε οποιον θελω εγω,αν θελω και σε οποιον χωρο θελω...Ελεος ομως!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Shadowfax

Διάσημο μέλος

Ο Shadowfax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 3,622 μηνύματα.
As an atheist I am deeply off--

Fuck it, I'll go.

edit: @insomnie
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

drosos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Κερατσίνι (Αττική). Έχει γράψει 1,151 μηνύματα.
Οποιος εχει διαβασει για το τζιχαντ(ιερος πολεμος) και οτι σχετικο με αυτο θα καταλαβει τι ειναι η θρησκεια ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Insomnie

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Insomnie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,461 μηνύματα.
Οποιος εχει διαβασει για το τζιχαντ(ιερος πολεμος) και οτι σχετικο με αυτο θα καταλαβει τι ειναι η θρησκεια ;)

Είναι τόσο γαμημένα υποκριτικό όλοι οι "Ορθολογιστές" να είναι ΤΟΣΟ κοντόφθαλμοι που να μη βλέπουν αντιπαραδείγματα
και να θεωρούν οτι για το φανατισμό φταίει κάποιος άλλος εκτός από εμάς τους ίδιους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Shadowfax

Διάσημο μέλος

Ο Shadowfax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 3,622 μηνύματα.
Ε, κάποιος τον τρέφει αυτόν το φανατισμό (έτρεφε αν μιλάς για κάτι συγκεκριμένο), κάποιον βολεύει να διατηρείται αυτή η φάση.

Μιλάς για όλους τους ορθολογιστές. Χαλάρωσε. Ή κατούρα, λίγο πολύ το ίδιο είναι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δαλιδά

Περιβόητο μέλος

Η Cortana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 5,160 μηνύματα.
Οποιος εχει διαβασει για το τζιχαντ(ιερος πολεμος) και οτι σχετικο με αυτο θα καταλαβει τι ειναι η θρησκεια ;)

Όποιος έχει διαβάσει για τη τζιχάντ ουσιαστικά και όχι ότι έχει πάρει το αυτί του από δω και από κει, ξέρει ότι η μετάφρασή της ως ιερός πόλεμος δεν είναι με την έννοια του πολέμου (του τύπου να σε σκοτώσω γιατί π****η χριστιανέ δε γίνεσαι μουσουλμάνος). Υπάρχουν στάδια, με ύστατο και σπανιότερο αυτό του να σκοτώσεις για να υπερασπιστείς τη θρησκεία σου. Η τζιχάντ κατά κύριο λόγο σημαίνει εσωτερικός πόλεμος με τα πάθη και τις επιθυμίες σου. Ουσιαστικά εκτίθεσαι με τις αρλούμπες που λες, καλά λένε ημιμάθεια χειρότερη της αμάθειας :whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hiro

Νεοφερμένος

Ο Hiro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 75 μηνύματα.
Παιδιά, είναι απλά τα πράγματα. Ο καθένας μπορεί να πιστεύει σε αυτό που θέλει.

Εγώ πιστεύω ότι στην μέση της ανταρκτικής υπάρχει μια μαγική παπαρούνα που κελαηδάει. Αυτή η παπαρούνα ελέγχει την τροχιά του φεγγαριού γύρω από την Γη.

Έχω αποδείξεις για αυτά που λέω, αλλά ποιό το νόημα να τις μοιραστώ; Μπορεί να μην με πιστέψετε. Εγώ ξέρω ότι αυτή η παπαρούνα υπάρχει, το νιώθω, και έχω και αποδείξεις.

Μπορείς να αποδείξεις ότι δεν υπάρχει αυτή η παπαρούνα; Όχι; Τότε μέχρι να το αποδείξεις, είναι αλήθεια, αυτή η παπαρούνα υπάρχει.

Σκοπεύω να φτιάξω ένα σχολείο που τα παιδιά θα διδάσκονται κάθε μέρα, από 5 χρονών, ότι αυτή η παπαρούνα υπάρχει. Χμμμ, τί; Είναι πλύση εγκεφάλου; Όχι, αφού είπαμε μπορώ να πιστεύω ό,τι θέλω, σωστά; Και τώρα που το θυμήθηκα, αυτή η παπαρούνα είναι αόρατη και άυλη. Δεν μπορείτε να την εξετάσετε με την λογική.

Άρα έχω δίκιο. Θα γράψω και 2-3 ιερά βιβλία που περιγράφουν αυτήν την παπαρούνα και έχουν και ιστορικά στοιχεία για αυτήν. (και το πώς ελέγχει την τροχιά του φεγγαριού) Αυτά τα βιβλία θα είναι η μέγιστη απόδειξη ότι η παπαρούνα υπάρχει.

By the way, κάποιοι λένε ότι δεν υπάρχει παπαρούνα αλλά ανεμώνη. :worry: Γράψαν και αυτοί δικά τους βιβλία, ότι δήθεν υπάρχει ανεμώνη στην ανταρκτική. Είναι κακοί άνθρωποι, που θα τιμωρηθούν στην μετά θάνατο ζωή. Λέω να πάρω ένα μικρό στρατό να τους καταλάβω, για να τους δείξω την Αλήθεια της παπαρούνας. Από αγάπη. Δε θέλω να τιμωρηθούν στη μετά θάνατο ζωή. Θέλω να το διδάξω και στα δικά τους παιδιά. Who's with me?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Insomnie

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Insomnie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,461 μηνύματα.
Ε, κάποιος τον τρέφει αυτόν το φανατισμό (έτρεφε αν μιλάς για κάτι συγκεκριμένο), κάποιον βολεύει να διατηρείται αυτή η φάση.

Μιλάς για όλους τους ορθολογιστές. Χαλάρωσε. Ή κατούρα, λίγο πολύ το ίδιο είναι.

Δε μπορώ να σκεφτώ κάτι πιο έξυπνο να απαντήσω.
Congrats,alpha nerd.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dalian

Περιβόητο μέλος

Η Substrata αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 4,822 μηνύματα.
Παιδιά, είναι απλά τα πράγματα. Ο καθένας μπορεί να πιστεύει σε αυτό που θέλει.

Εγώ πιστεύω ότι στην μέση της ανταρκτικής υπάρχει μια μαγική παπαρούνα που κελαηδάει. Αυτή η παπαρούνα ελέγχει την τροχιά του φεγγαριού γύρω από την Γη.

Έχω αποδείξεις για αυτά που λέω, αλλά ποιό το νόημα να τις μοιραστώ; Μπορεί να μην με πιστέψετε. Εγώ ξέρω ότι αυτή η παπαρούνα υπάρχει, το νιώθω, και έχω και αποδείξεις.

Μπορείς να αποδείξεις ότι δεν υπάρχει αυτή η παπαρούνα; Όχι; Τότε μέχρι να το αποδείξεις, είναι αλήθεια, αυτή η παπαρούνα υπάρχει.

Σκοπεύω να φτιάξω ένα σχολείο που τα παιδιά θα διδάσκονται κάθε μέρα, από 5 χρονών, ότι αυτή η παπαρούνα υπάρχει. Χμμμ, τί; Είναι πλύση εγκεφάλου; Όχι, αφού είπαμε μπορώ να πιστεύω ό,τι θέλω, σωστά; Και τώρα που το θυμήθηκα, αυτή η παπαρούνα είναι αόρατη και άυλη. Δεν μπορείτε να την εξετάσετε με την λογική.

Άρα έχω δίκιο. Θα γράψω και 2-3 ιερά βιβλία που περιγράφουν αυτήν την παπαρούνα και έχουν και ιστορικά στοιχεία για αυτήν. (και το πώς ελέγχει την τροχιά του φεγγαριού) Αυτά τα βιβλία θα είναι η μέγιστη απόδειξη ότι η παπαρούνα υπάρχει.

By the way, κάποιοι λένε ότι δεν υπάρχει παπαρούνα αλλά ανεμώνη. :worry: Γράψαν και αυτοί δικά τους βιβλία, ότι δήθεν υπάρχει ανεμώνη στην ανταρκτική. Είναι κακοί άνθρωποι, που θα τιμωρηθούν στην μετά θάνατο ζωή. Λέω να πάρω ένα μικρό στρατό να τους καταλάβω, για να τους δείξω την Αλήθεια της παπαρούνας. Από αγάπη. Δε θέλω να τιμωρηθούν στη μετά θάνατο ζωή. Θέλω να το διδάξω και στα δικά τους παιδιά. Who's with me?
Ωραία η αναλογία σου :P ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Shadowfax

Διάσημο μέλος

Ο Shadowfax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 3,622 μηνύματα.
Οποιος εχει διαβασει για το τζιχαντ(ιερος πολεμος) και οτι σχετικο με αυτο θα καταλαβει τι ειναι η θρησκεια ;)

Arguing with religious freaks 101

Ποτέ, ποτέ, ΠΟΤΕ, δεν πετιέσαι έτσι πάνω στα κείμενά τους. Καταλαβαίνεις ότι παίζεις στην έδρα τους, κι ότι υπάρχουν 435474846352424236474634232425374 διαφορετικές ερμηνείες/συμβολισμοί/παραβολές/ξεχνάωτηνάλληλέξη (ευχαριστείς την tsoufou εδώ που σε διαφώτισε) να σου πετάξουν πίσω για counterargument.

It's like giving 'em heads up, και δεν το θες, γιατί άντε να ξεκολλήσεις μετά.

But stay calm young man and remember this course! Υπάρχει πάντα εναλλακτική!

Μένεις κατά προτίμηση σε ιστορικά παραδείγματα και σε γεγονότα που δε χωράνε διαφορετική ερμηνεία ανάλογα με τις καύλες του καθενός. Θυμήσου ότι αν μιλήσεις με 243547463423232537474534 πιστούς στη ζωή σου, οποιασδήποτε θρησκείας mind you, θα ακούσεις ακριβώς 243547463423232537474534 διαφορετικές εκδοχές γι' αυτές τις θρησκείες. Ούτε μία λιγότερη. Κάνε τη ζωή σου λίιιιιιγο ευκολότερη λοιπόν και μη δίνεις πλεονεκτήματα.

Το υπόλοιπο μάθημα δεν είναι free, PM για λεπτομέρειες.

@insomnie: Have we met before?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

qwerty111

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο qwerty111 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,376 μηνύματα.
Πιστεύω ότι δεν είμαστε σε θέση να γνωρίζουμε αν υπάρχει κάποια ανώτερη δύναμη, είτε αυτή είναι ο θεός είτε κάτι άλλο. Οι διάφορες θρησκείες είναι όμως σίγουρα κατασκευή του ανθρώπου για να νοηματοδοτήσει τη ζωή του και συχνά για να ασκεί επιρροή και εξουσία στους άλλους. Γιατί ο θεός, αν υπάρχει, να κάνει διακρίσεις και να εμφανίζεται με διαφορετική μορφή στην Ευρώπη (χριστός), με διαφορετική μορφή στην Ασία (Βούδας, αλλάχ, ινδουισμός), με διαφορετική μορφή στην Αφρική (πνεύματα);
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nioniosmeg

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άδης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 1,949 μηνύματα.
Η παπαρούνα στην ανταρκτική είναι ουσιαστικά η πορσελάνινη τσαγιέρα του Ράσελ, ή το σκέφτηκες μόνος σου; Απλά αν έχεις διαβάσει/ακούσει για το άρθρο ρωτάω, δεν κατακρίνω ή κάτι ε.

Και επειδή είμαι και ξενομανής ξενογλωσσόλαγνος, θα παραθέσω και του Ράσελ την διατύπωση γιατί είναι πολύ ωραία, μ' αρέσει, και γουστάρω


Many orthodox people speak as though it were the business of sceptics to disprove received dogmas rather than of dogmatists to prove them. This is, of course, a mistake. If I were to suggest that between the Earth and Mars there is a china teapot revolving about the sun in an elliptical orbit, nobody would be able to disprove my assertion provided I were careful to add that the teapot is too small to be revealed even by our most powerful telescopes. But if I were to go on to say that, since my assertion cannot be disproved, it is intolerable presumption on the part of human reason to doubt it, I should rightly be thought to be talking nonsense. If, however, the existence of such a teapot were affirmed in ancient books, taught as the sacred truth every Sunday, and instilled into the minds of children at school, hesitation to believe in its existence would become a mark of eccentricity and entitle the doubter to the attentions of the psychiatrist in an enlightened age or of the Inquisitor in an earlier time.
https://en.wikipedia.org/wiki/Russell's_teapot
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Shadowfax

Διάσημο μέλος

Ο Shadowfax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 3,622 μηνύματα.
Τσαγιέρες, παπαρούνες, μακαρονοτέρατα..

ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΤΟΣΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΞΕΡΟΥΜΕ. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερις

Περιβόητο μέλος

Η Ερις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,955 μηνύματα.
Ναι οκ, ωραία όλα αυτά που λέτε περί θρησκείας, θεού κτλ. Κι εγώ μαζί σας!!

Πώς όμως μπορείτε και διατείνεστε ότι είστε "άθεοι" τη στιγμή που όπως λέτε δεν μπορείτε να είστε σίγουροι για τίποτα.
Δηλ. οκ και εγώ το λέω ότι ναι υπάρχουν τόσες θρησκείες, τόσοι διαφορετικοί "θεοί" και ότι σαφώς ως άνθρωποι δεν είμαστε σε θέση να γνωρίζουμε αν υπάρχει θεός ή όχι και ότι ακόμη και αν υπάρχει δεν μπορούμε να ξέρουμε ποιός είναι αυτός κτλ κτλ.

Αλλά αν ισχυρίζεστε όλα αυτά... τότε πώς είστε σίγουροι και ότι δεν υπάρχει έστω μια ανώτερη δύναμη, απροσδιόριστη και ασαφής.
Καλό είναι να αφήνουμε και ένα παραθυράκι ανοιχτό σε κάθε περίπτωση.
Γι' αυτό ίσως θα ταίριαζε καλύτερα η λέξη "άθρησκος" και όχι "άθεος". Με βάση τουλάχιστον το πώς το βλέπω εγώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Shadowfax

Διάσημο μέλος

Ο Shadowfax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 3,622 μηνύματα.
Με αυτό το σκεπτικό πρέπει να αφήσεις παραθυράκια για όποια υπόθεση κατέβει στον οποιονδήποτε. Κι άρα λες ότι μπορεί να υπάρχει η τσαγιέρα του Russell και η παπαρούνα πιο πάνω.

Και ναι, ναι, ναι, ναι, ναι, στυγνά, επιστημονικά, εντελώς ξεκομμένα κι ολοκληρωτικά ορθολογιστικά μπορεί να υπάρχουν όλα αυτά. Δε μπορούμε να αποκλείσουμε, λόγω της φύσης των υποθέσεων που γίνονται απ' τους οπαδούς τους mind you, ούτε θεούς, ούτε τσαγιέρες, ούτε παπαρούνες, ούτε ούτε ούτε.

Αλλά ναι, σου φαίνονται λογικά τα παραθυράκια παντού? Μπα. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top