Θρησκεία ή κοροϊδία;

Πιστεύετε στο Θεό;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 65)
  • Ναι

    Ψήφοι: 31 47.7%
  • Όχι

    Ψήφοι: 20 30.8%
  • Δεν είμαι σίγουρος(η)

    Ψήφοι: 14 21.5%

Δαλιδά

Περιβόητο μέλος

Η Cortana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 5,160 μηνύματα.
Φίλε μου είσαι φανατισμένος. Και με αηδιάζουν οι φανατισμένοι αντιχριστιανοί και χριστιανοί. :$ . Είσαι στην κατηγορία των ανθρώπων που με την πρώτη ευκαιρία βρίζουν τον θεό ενω λένε οτι δεν υπάρχει (Φαντάσου πόσο ηλίθιοι είναι), και στην κατηγορία των φανατισμένων μουσουλμάνων η χριστιανών η οποίοι καταδικάζουν όποιον αλλόθρησκο.

Πίστεψε με λογική εξήγηση δεν υπάρχει για τα πάντα. Και συχνά η λογική ξεγελάει. Η Επιστήμη (φαντάζομαι είναι ο θεός σου) έχει κάνει λάθη ουκ ολίγες φορές.

Δε μπορώ να συμφωνήσω περισσότερο. Ακριβέστατα.

Αυτό το θέμα υπάρχει ακόμη; Ο καθένας έχει το δικαίωμα να πιστεύει ότι θέλει. Εσύ μπορείς να πιστεύεις στη φυσική και ο αλλος στο Βούδα και να γουστάρει. Είτε η θρησκεία είναι απότοκο της ανάγκης του ανθρώπου όταν βρίσκεται σε απόγνωση είτε της ανάγκης για έναν πατέρα-σωτήρα είτε για τι άλλο δεν ξέρω τι, οι αντίθετοι, οι του τύπου "επιστήμη ftw και όλοι οι άλλοι είστε ζα" ας το δεχτούν και vice versa.

("Διαφωνώ με αυτό που λες, αλλά θα υπερασπιστώ μέχρι θανάτου το δικαίωμά σου να το λες.") ?
Σε άλλα θέματα, σε ότιδήποτε άλλο κοτσάρετε ένα, διαφωνώ αλλά τι να κάνω είναι η άποψή σου και δε θα σου επιβάλλω τη δική μου. Προς τι το κατίνιασμα εδώ;

Υπάρχει και ζωή εκτός pc. Χαρά Θεού.
Ι'm back
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alejandro Papas

Περιβόητο μέλος

Ο Alive in Illusion αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 4,300 μηνύματα.
Τέλος θα μου άρεσε να ακούσω μια απάντηση για την εξής ερώτηση. ΓΙΑ ΠΟΙΟΝ ΛΟΓΟ ΘΕΛΕΙ Η ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΝΑ ΜΑΣ ΥΠΝΩΤΙΣΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΜΑΣ ΥΠΟΔΟΥΛΩΣΕΙ;




και εξουσια!:whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stathis1214

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο stathis1214 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 267 μηνύματα.
Και σου απαντάω με αυτα που με κανουν να πιστευω! Θα τα δεχτεις; Θα τα πιστεψεις;
Δηλαδη πρεπει να συμφωνησω σε οτι πεις??? Μπορεις να πιστευεις οπου θελεις δε με ενδιαφερει. Ο λογος που σου μιλαω ειναι γιατι δεν εχεις τι να πεις και λες αερολογιες χωρις επιχειρηματα. Εγω ειπα γιατι δεν θεωρω αληθεια τον χριστιανισμο κ οποιαδηποτε θρησκεια.

Τετοια θεματα ή θα τα προσεγγισεις με τη λογικη οποτε θα εισαι απολυτος και θα καταλαβεις οτι δεν υπαρχει ενας αορατος ανθρωπος που κοπτεται για το αν ειμαι καλος ή οχι ή θα αυταπατασαι λεγοντας κι αν υπαρχει κι αν κι αν κι αν. Ή θα δεις τη λογικη καταματα και θα εισαι απολυτος ή θα στηριξεις τις ελπιδες σου σε κατι παραλογο και θα λες αυτο το ανουσιο ΚΙ ΑΝ. Εγω παντως δε θελω να κοροιδευω τον εαυτο μου μεχρι να πεθανω. Δε θα αλλαξω τη ζωη μου για να περιμενω μια ''αιωνια'' ζωη που δεν υπαρχει γιατι οτι ζω και νιωθω ειναι ηλεκτρισμος στον εγκεφαλο μου. Το να σταματησει να δουλευει κ να μην εχω ζησει τπτ ή να ζω ψεματα δεν το θελω... Οποτε επιλεγω να ζησω τη ζωη μου στην αληθεια κ τη λογικη χωρις θρησκευτικα κομπλεξ κ ψευτικες ελπιδες.

Εσυ αφου δεν μας λες μηπως ειναι οτι δεν εχεις να πεισ κατι????
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nioniosmeg

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άδης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 1,949 μηνύματα.
Φίλε μου η εκκλησία μπορεί να έχει τα αποβράσματα της, αλλα αυτά τα αποβράσματα δεν επηρεάζουν τη ζωή σου όσο τα αποβράσματα της πολιτικής. Δεν εχουμε καταλαβει οτι τα ΜΜΕ στρέφουν τον κόσμο εναντίον της θρησκείας για να μη στραφούν ενάντια τον πολιτικών.

Επίσης η εκκλησία έχει λεφτά έχει πλούτη οπως όλοι φωνάζουν. Έχει όμως μιλήσει κανείς για τη βοήθεια της εκκλησίας προς του φτωχούς; Αλίμονο δεν την υποστηρίζω. Απλά βλέπω και τις δυο όψεις.

Οπότε μη λες μαλακίες, γιατι η εκκλησία δεν έχει καμία ευθύνη για τα ζώα που ψηφίζουν οι έλληνες πολίτες και έχουμε φτάσει σε αυτή τη κατάσταση. Ούτε η εκκλησία φταίει για το οτι μαλακιζόμαστε και κλέβουμε το κράτος.

Πώς δεν φταίει ρε 'συ;
Όταν τα βιβλία που κάνω στο σχολείο πρέπει να πάρουν έγκριση από τον Τζερόνιμο για να διδαχτούν, προφανώς κι επηρεάζει άμεσα τη ζωή μου, κι ας μην θέλω να έχω καμιά σχέση μαζί του.
Όσο για τη βοήθεια στους φτωχούς, παπάρια. Άμα η γιαγιά μου δεν έβαζε όταν ήμουν ακόμα Χριστιανός και δεν την συγκρατούσα εκείνα τα πενηντάευρα στο δίσκο το Πάσχα, θα σ' έλεγα εγώ άμα ο παπάς της ενορίας μου θα κυκλοφορούσε με Άλφα Ρομέο. Δεν λέω ότι δεν υπάρχει 1 στους 100 παπάδες που είναι σωστός Χριστιανός και βοηθά τους φτωχούς, αλλά στη λογική μετράει η πλειοψηφία, όχι η εξαίρεση.

Τέλος θα μου άρεσε να ακούσω μια απάντηση για την εξής ερώτηση. ΓΙΑ ΠΟΙΟΝ ΛΟΓΟ ΘΕΛΕΙ Η ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΝΑ ΜΑΣ ΥΠΝΩΤΙΣΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΜΑΣ ΥΠΟΔΟΥΛΩΣΕΙ;

Για τον ίδιο λόγο που θέλει το ίδιο κάθε μεγάλη εταιρία στον κόσμο;;;
Να βγάλει κι άλλα λεφτά;

Δε μπορώ να συμφωνήσω περισσότερο. Ακριβέστατα.

Αυτό το θέμα υπάρχει ακόμη; Ο καθένας έχει το δικαίωμα να πιστεύει ότι θέλει. Εσύ μπορείς να πιστεύεις στη φυσική και ο αλλος στο Βούδα και να γουστάρει. Είτε η θρησκεία είναι απότοκο της ανάγκης του ανθρώπου όταν βρίσκεται σε απόγνωση είτε της ανάγκης για έναν πατέρα-σωτήρα είτε για τι άλλο δεν ξέρω τι, οι αντίθετοι, οι του τύπου "επιστήμη ftw και όλοι οι άλλοι είστε ζα" ας το δεχτούν και vice versa.

("Διαφωνώ με αυτό που λες, αλλά θα υπερασπιστώ μέχρι θανάτου το δικαίωμά σου να το λες.") ?

Υπάρχει και ζωή εκτός pc. Χαρά Θεού.
Ι'm back

Πρώτον δεν πιστεύει κανένας στη φυσική, δεν μπορείς "πιστέψεις" κάποια επιστήμη.
Όχι, διαφωνώ μ' αυτό που λες, θα σ' αφήσω να το πεις, και μετά θα σε κοροϊδέψω που το είπες είναι η δικιά μου άποψη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Demlogic

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Demlogic αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Α' γυμνασίου. Έχει γράψει 978 μηνύματα.
Εδώ είναι που κάνεις εσύ λάθος όμως, και συμφωνούσα σ' ό,τι είπες για το φανατισμό χωρίς να ξέρω σε ποιον τα λες.

Γενικά λογική-επιστημονική(ξαναλέω τα 'χω ψιλοταυτίσει στο μυαλό μου) εξήγηση υπάρχει για τα πάντα. Αλλά φτάνεις στο σημείο τώρα: όρισε τα πάντα.

Αν τα πάντα είναι το μήλο που πέφτει στο χώμα, να, πάρε εξήγηση. Αν τα πάντα είναι ότι σε 9 μήνες από τώρα η κοπέλα σου θα γεννήσει (συλλυπητήρια φίλε..) να, πάρε εξήγηση. Αν τα πάντα είναι η ποικιλία στα τετράποδα που βλέπεις γύρω να, πάρε εξήγηση. Αν τα πάντα είναι ο καιρός να, πάρε εξήγηση. Αν τα πάντα είναι ότι σε λίγο θα βραδιάσει να, πάρε εξήγηση. Αν αν αν, πάρε εξήγηση.

Τώρα αν τα πάντα είναι η αβιογένεση συγνώμη, δεν ξέρω. Ακόμα. Αν τα πάντα είναι ό,τι σκατά προσπαθούν να κάνουν στο CERN συγνώμη, δεν ξέρω. Ακόμα. Αν τα πάντα είναι το δέντρο της ζωής 1.0 συγνώμη, δεν ξέρω. Ακόμα. Αν τα πάντα είναι ο ύπνος συγνώμη, δεν ξέρω. Ακόμα. Αν τα πάντα είναι γιατί γράφω σα μαλάκας τα ίδια και τα ίδια τόση ώρα συγνώμη, δεν ξέρω. Ακόμα. Θα μάθω σε λίγο και μάλλον θα σκεφτώ 42536474353242 τρόπους να 'χα σπαταλήσει καλύτερα την ώρα μου. :P

Buuut anyway, αν αν αν, συγνώμη δεν ξέρω. Ακόμα.

Και μόνο το ότι το δεν ξέρω είναι λογική-επιστημονική απάντηση εμένα μου αρκεί. Απάντηση υπάρχει για όλα, σίγουρα. Αυτήν ψάχνουμε όλοι (read: αυτές). Αλλά ταυτόχρονα είσαι και σίγουρος ότι ποτέ δε θα 'χεις απαντήσεις για τα πάντα. Γιατί κάθε φορά που θα ξαναορίζεις τα πάντα θα εμφανίζονται κι άλλα που δεν έβαλες στον ορισμό.

That's it, πάμε καφέ τώρα. :P
Τότε η σωστή απάντηση για την θρησκεία είναι το "δε ξέρω", και απο εκει και πέρα όλα είναι εικασίες με βάση την αντίληψη και το περιβάλλον στο οποίο ζεί ο καθένας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δαλιδά

Περιβόητο μέλος

Η Cortana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 5,160 μηνύματα.
Πρώτον δεν πιστεύει κανένας στη φυσική, δεν μπορείς "πιστέψεις" κάποια επιστήμη.
Όχι, διαφωνώ μ' αυτό που λες, θα σ' αφήσω να το πεις, και μετά θα σε κοροϊδέψω που το είπες είναι η δικιά μου άποψη.

Εντάξει. Αν δε μπορείς να καταλάβεις το μεταφορικό λόγο και τον παραλληλισμό, τότε τι να πω. Απλά θα πω, κρίμα στη νεολαία που χαρακτηρίζεται αν μη τι άλλο από δογματισμό (hint: δε μιλάω για θρησκευτικό δογματισμό)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Shadowfax

Διάσημο μέλος

Ο Shadowfax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 3,622 μηνύματα.
@Demlogic Περίπου. Η απάντηση της επιστήμης-λογικής για τη θρησκεία είναι "da fuq!?" or something like that.

Δεν ασχολείται, απλά δεν ξέρει τι είναι αυτό. Για τον ορθολογιστή, όπως τον καταλαβαίνω εγώ τουλάχιστον, υπάρχει ο κόσμος γύρω και το μέσο για να τον ερμηνεύσει η επιστήμη/λογική. Βλέπεις πουθενά θεό γύρω; Όχι, άρα δεν ξέρει (η επιστήμη/λογική) και τι είναι αυτό. Άρα και δεν απαντάει σε ερώτηση που αφορά κάτι που δεν ξέρει πρακτικά, που δεν βλέπει που δεν αντιλαμβάνεται and so on and so forth. Και γι' αυτό και δεν έχει νόημα να τη βάλεις απέναντι απ' τη θρησκεία.

Διαίρεσε με 0 σε κομπιουτεράκι μωρέ, κάπως έτσι. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Demlogic

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Demlogic αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Α' γυμνασίου. Έχει γράψει 978 μηνύματα.
Πώς δεν φταίει ρε 'συ;
Όταν τα βιβλία που κάνω στο σχολείο πρέπει να πάρουν έγκριση από τον Τζερόνιμο για να διδαχτούν, προφανώς κι επηρεάζει άμεσα τη ζωή μου, κι ας μην θέλω να έχω καμιά σχέση μαζί του.
Όσο για τη βοήθεια στους φτωχούς, παπάρια. Άμα η γιαγιά μου δεν έβαζε όταν ήμουν ακόμα Χριστιανός και δεν την συγκρατούσα εκείνα τα πενηντάευρα στο δίσκο το Πάσχα, θα σ' έλεγα εγώ άμα ο παπάς της ενορίας μου θα κυκλοφορούσε με Άλφα Ρομέο. Δεν λέω ότι δεν υπάρχει 1 στους 100 παπάδες που είναι σωστός Χριστιανός και βοηθά τους φτωχούς, αλλά στη λογική μετράει η πλειοψηφία, όχι η εξαίρεση.



Για τον ίδιο λόγο που θέλει το ίδιο κάθε μεγάλη εταιρία στον κόσμο;;;
Να βγάλει κι άλλα λεφτά;

Περίπου 250.000 άτομα τρέφονται καθημερινά μέσω των συσσιτίων της εκκλησίας φίλε μου. Επίσης εσύ μη δίνεις λεφτά :) δε σε υποχρεώνει ο παππας να δώσεις. Αμα σε υποχρεώνει ή σε κάνει να νιώθεις ντροπή που δεν έδωσες φτύσε τον στο πρόσωπο.

Τώρα η εκκλησία κάνει πολλά σφάλματα, για παράδειγμα είναι απαράδεκτο να πληρώνεις για εναν γάμο!!!!! Όμως η εκκλησία δεν είναι ο θεός. Εγω δε πιστεύω στην εκκλησία. Στο θεό πιστεύω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

transient

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο transient αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,858 μηνύματα.
Πιστεύετε οτι η πίστη μπορει να επιχειρηματολογηθει βασει λογικης; Και πιστεύετε πώς η λογική είναι πάντα το σωστό; Πριν γινει η συζήτηση πρέπει να υπάρχουν σωστές βάσεις. Αντιμετωπίζεται ένα τοσο λεπτό ζήτημα σαν έκθεση Α' Γυμνασίου με υπερ και κατα...

Τελειώνω με το θέμα παραθέτοντας πρόταση έργου του Καζαντζακη:"Ζορμπάς: – Γιατι Γιατι, εκαµε µε περιφρονηση. ∆εν µπορει τελος παντων ο ανθρωπος να καµει κατι χωρις γιατι;"
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Demlogic

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Demlogic αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Α' γυμνασίου. Έχει γράψει 978 μηνύματα.
Πιστεύετε οτι η πίστη μπορει να επιχειρηματολογηθει βασει λογικης; Και πιστεύετε πώς η λογική είναι πάντα το σωστό; Πριν γινει η συζήτηση πρέπει να υπάρχουν σωστές βάσεις.

:-P και για αυτό εγώ παω να διαβάσω. Καλη σας μέρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Περίπου 250.000 άτομα τρέφονται καθημερινά μέσω των συσσιτίων της εκκλησίας φίλε μου. Επίσης εσύ μη δίνεις λεφτά :) δε σε υποχρεώνει ο παππας να δώσεις..

Αυτό δεν είναι ευτύχημα είναι κατάντια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αγγελική!!!

Δραστήριο μέλος

Η Αγγελική αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 727 μηνύματα.
Πίστη είναι η βεβαιότητα κάποιας ή κάποιου για την αλήθεια ενός ισχυρισμού, ανεξάρτητα αν η βεβαιότητα αυτή είναι δικαιολογημένη ή όχι. Στην περίπτωση που η βεβαιότητα είναι δικαιολογημένη μιλάμε για γνώση και όχι για πίστη.
Πηγή:https://el.wikipedia.org/wiki/Πίστη

H πίστη σε κάτι δεν είναι δικαιολογημένη ούτε βασισμένη σε αποδείξεις! Αν κάποιος λέει ότι πιστεύει σε κάτι (πρέπει τουλάχιστον) να πιστεύει σε αυτό χωρίς να έχει αμφιβολία , χωρίς να χρειάζεται αποδείξεις για να το κατανοήσει, γιατί ο Θεός δεν έχει ύλη και γι' αυτό δεν μπορεί να γίνει αντιληπτός και κατανοητός απο τους ανθρώπους...
Aν δεν πιστεύει κάποιος σε κάτι δεν μπορεί κάποιος άλλος να τον αναγκάσει να πιστέψει , αλλά μόνο να τον συμβουλέψει να πιστέψει σε κάτι συγκεκριμένο, και γι'αυτό η πίστη είναι προσωπικό θέμα του καθενός!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Shadowfax

Διάσημο μέλος

Ο Shadowfax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 3,622 μηνύματα.
Πίστη είναι η βεβαιότητα? Out of context, I know, αλλά μόνο αυτό χρειάζομαι.

Μπράβο η wiki, ένας λόγος παραπάνω φαντάζομαι για ό,τι μας λένε στη σχολή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αγγελική!!!

Δραστήριο μέλος

Η Αγγελική αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 727 μηνύματα.
Πίστη είναι η βεβαιότητα? Out of context, I know, αλλά μόνο αυτό χρειάζομαι.

Μπράβο η wiki, ένας λόγος παραπάνω φαντάζομαι για ό,τι μας λένε στη σχολή.

Aκριβώς επειδή για τους άνθρωπους του τώρα (πολύ περισσότερο από παλιά) η βεβαιότητα και οι αποδείξεις για το οτιδήποτε τους είναι απαραίτητα , γι'αυτό δεν πιστεύουν αληθινά κάποια πίστη ! και εδώ που τα λέμε έτσι όπως έχει γίνει ο κόσμος για να πιστεψεις κάτι ΠΡΕΠΕΙ να έχεις αποδείξεις γιαυτό.
Αντίθετα όμως όσον αφορά την πίστη οι αποδείξεις δεν είναι απαραίτητες γιατί ο Θεός είναι κάτι το ανώτερο από εμάς και το ακατανόητο οπότε και να θέλαμε να τον κατανοήσουμε δεν θα μπορούσαμε κατά μία έννοια!!!
Σκέψου μόνο ότι αν βλέπαμε τα πάντα (όχι κατανοούσαμε,αν απλα τα βλέπαμε)( οτιδήποτε υπήρχε πάνω στη Γη τουλάχιστον), απλά θα τρελαινόμασταν.....

btw δεν σου έβαλα εγώ την αρνητική..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Σεβαστή-Μαρία

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Σεβαστή-Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 177 μηνύματα.
Νομίζω πως δεν είναι υποχρεωμένο το παιδί να μας πει το "θαύμα" , που στην πραγματικότητα λάθος το αποκαλούμε έτσι.
Δεν είμαι της άποψης ότι πιστεύουμε επειδή είμαστε αδύναμοι, αντίθετα είμαστε δυνατοί γιατί πιστεύουμε.
Επίσης , ο λόγος που πιστεύω είναι γιατί πιστεύω, έχω νιώσει το αίσθημα της αληθινής πίστης και της ευτυχίας που σου δίνει ο Θεός ως ανταμοιβή.
Πως μπορώ να παραβλέψω τα κείμενα της Αγίας Γραφής, τα σημεία , τους ανθρώπους που μαρτύρησαν.
Δυστυχώς, και ντρέπομαι που το λέω, ο Θεός έκανε το λάθος να μας δώσει δεύτερη ευκαιρία!
Δεν την αξίζουμε! Γιατί ούτε αληθινοί πιστοί είμαστε , ούτε εκτιμούμε την μεγαλοψυχία του, η αγάπη του δεν μας αξίζει.
Ακόμη, καλύτερο θα ήταν να μην κρίνουμε τα πάντα σκληρά, δεν αντιλέγω πως υπάρχουν υποδουλωμένοι πιστοί, υπάρχουν πιστοί που πιστεύουν μόνο και μόνο για τον παράδεισο , υπάρχουν όμως και πιστοί που από ελευθερία και αγάπη πιστεύουν και φτάνουν στη θέωση όπως λ.χ ο γέροντας παίσιος.
Γνωρίζω πως ό,τι και να γράψω κάποιοι θα το σχολιάσουν άσχημα (όλο και κάτι θα βρουν να πουν για το Χριστό κτλ.)
Νομίζω όμως πως αυτές οι ιδέες σας έχουν δημιουργηθεί από τα περιστατικά διαφθοράς στην ορθόδοξη εκκλησία, για τον πλούτο της εκκλησίας που λέει η τηλεόραση , γίνεστε αυτό που θέλουν να είστε ΚΑΠΟΙΟΙ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dalian

Περιβόητο μέλος

Η Substrata αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 4,822 μηνύματα.
Δυστυχώς, και ντρέπομαι που το λέω, ο Θεός έκανε το λάθος να μας δώσει δεύτερη ευκαιρία!
Δεν την αξίζουμε! Γιατί ούτε αληθινοί πιστοί είμαστε , ούτε εκτιμούμε την μεγαλοψυχία του, η αγάπη του δεν μας αξίζει.

υπάρχουν όμως και πιστοί που από ελευθερία και αγάπη πιστεύουν και φτάνουν στη θέωση όπως λ.χ ο γέροντας παίσιος.
Σεβαστή-Μαρία, γιατί αυτοαναιρείς τα λεγόμενά σου?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Σεβαστή-Μαρία

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Σεβαστή-Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 177 μηνύματα.
Σεβαστή-Μαρία, γιατί αυτοαναιρείς τα λεγόμενά σου?
όταν αναφέρομαι σε αυτούς που δεν πιστεύουν αληθινά εννοώ εμάς όλους.
Δε νομίζω ότι ο γέροντας παίσιος και άλλοι πόσοι μοναχοί κτλ ανήκουν σε αυτή την κατηγορία.
λάθος μου που το έγραψα έτσι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antwwwnis

Διάσημο μέλος

Ο Αντωωωνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 2,939 μηνύματα.
Θυμήθηκα την ερώτηση που έκανε ένας φίλος μου στη θεολόγο:
«Κυρία, οι δεινόσαυροι δεν ήταν πλάσματα του Θεού;»
«Ναι...»
«Τότε γιατί τους έριξε μετεωρίτη;» :P

Μάλλον επειδή ήταν άθεοι.

(Προς το Μοντ που με κοιτά παράξενα: Είμαι ον τοπικ, το μήνυμά μου έχει Και θρησκεία Και κοροϊδία)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alejandro Papas

Περιβόητο μέλος

Ο Alive in Illusion αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 4,300 μηνύματα.
μια μικρουλα απορια!!!


τοσες χιλιαδες χρονια εχουν υπαρξη τοσες θρησκειες! τοσοι διαφορετικοι ΄΄Θεοι΄΄. Πως ξερετε οτι ο δικος σας ειναι αληθινος?? Τι σας κανει τοσο σιγουρους??:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nioniosmeg

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άδης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 1,949 μηνύματα.
Ο γέροντας Παΐσιος;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top