Θρησκεία ή κοροϊδία;

Πιστεύετε στο Θεό;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 65)
  • Ναι

    Ψήφοι: 31 47.7%
  • Όχι

    Ψήφοι: 20 30.8%
  • Δεν είμαι σίγουρος(η)

    Ψήφοι: 14 21.5%

Mr. Crowley

Διάσημο μέλος

Ο Mr. Crowley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,046 μηνύματα.
Έτσι για την ιστορία, το ότι 1+1=2 είναι κανόνας του παιχνιδιού. Στην Άλγεβρα του Boole 1+1 δεν κάνει 2. Δεν μπορώ να πω περισσότερα γιατί δεν την έχω διδαχθεί ακόμα, αλλά το γνωρίζω από την Μαθηματικό μου.

Εννοούσα στη "συμβατική" άλγεβρα.Η Boole έτσι κι αλλιώς είναι για το δυαδικό σύστημα...σ'αυτήν 1+1=1 (λογική πύλη OR).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pop corn

Πολύ δραστήριο μέλος

Η pop corn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,161 μηνύματα.
Απλά θέλω να πω ότι το αποτέλεσμα της πράξης 1+1 εξαρτάται από την Άλγεβρα στην οποία αναφερόμαστε (Γραμμική, Boole). Αρά το λογικό είναι αντικειμενικό ή όχι; :hmm:(εκφράζεται ως προβληματισμός)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mr. Crowley

Διάσημο μέλος

Ο Mr. Crowley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,046 μηνύματα.
Correct,linear algebra.Και δε μου 'ρχοταν και έγραψα "συμβατική",fail. :P
I'd say yes,είναι ότι καλύτερο έχουμε για "αντικειμενικό",καθώς οι κανόνες της λογικής που χρησιμοποιούνται δεν αλλάζουν,το μόνο που αλλάζει είναι οι ιδιότητες της άλγεβρας,δηλαδή οι αρχικές υποθέσεις μας.Οι αριθμοί στη γραμμική άλγεβρα έχουν διαφορετικές ιδιότητες απ'ότι στην άλγεβρα Boole.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pop corn

Πολύ δραστήριο μέλος

Η pop corn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,161 μηνύματα.
off topic:
Θα έλεγα πως το λογικό είναι το "όπλο" που έχουμε για να κατανοούμε την πραγματικότητα. Από κει και πέρα προβληματίζομαι αν είναι όντως αντικειμενικό και καθολικό. Γενικά τυγχάνει να είμαι από τους ανθρώπους που δεν πιστεύουν και πολύ στην αντικειμενικότητα (τουλάχιστον σε θέματα που επιδέχονται περισσότερες της μιας προσεγγίσεις).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mr. Crowley

Διάσημο μέλος

Ο Mr. Crowley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,046 μηνύματα.
Well,γι'αυτό και είπα ότι ο ορθολογισμός είναι ό,τι καλύτερο έχουμε κοντά στην αντικειμενικότητα.After all,οι τυχόν variations που μπορεί να έχει,δεν εξαρτώνται απ'τον παράγοντα άνθρωπος,αλλά απ'την παρατήρηση της φύσης (η λογική άλλωστε δεν προηγείται της πραγματικότητας,αλλά είναι ένα σύνολο προτάσεων,με τις οποίες περιγράφεται ο τρόπος με τον οποίον ο ανθρώπινος νους κωδικοποιεί και γενικεύει την εμπειρία του πάνω στο πως λειτουργεί η πραγματικότητα).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vasilina93

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Βασιλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 395 μηνύματα.
Προσωπικά δεν μπορώ να πιστέψω πως υπάρχει κάτι που ο ανθρώπινος νους δεν μπορεί καν να φανταστεί πως μοιάζει και έφτιαξε όλο τον κόσμο και με όλον τον κόσμο εννοώ τη Γη, τα αστέρια, τους πλανήτες, τον ήλιο... Το μόνο που είναι πάνω από τους ανθρώπους είναι η φύση. Θεός αντικειμενικά δεν μπορεί να υπάρχει... Αυτή είναι η λογική μου, ελεύθεροι είναι όλοι να πιστεύουν και φυσικά δεν ενοχλούν, αλλά ας κοιτάξουμε και παραπέρα! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tsarachaf

Περιβόητο μέλος

Ο Allah 1/3 MEΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,366 μηνύματα.
Απλά θέλω να πω ότι το αποτέλεσμα της πράξης 1+1 εξαρτάται από την Άλγεβρα στην οποία αναφερόμαστε (Γραμμική, Boole). Αρά το λογικό είναι αντικειμενικό ή όχι; :hmm:(εκφράζεται ως προβληματισμός)

Μην αφήνεις να σε μπερδεύει το σύμβολο... Ο τελεστής + στην Άλγεβρα Boole δεν συμβολίζει την πρόσθεση, αλλά όπως ανέφερε κι ο Crowley πριν την λογική πύλη OR... Δηλαδή ισχύει 1+1=1, αλλά και 1+0=1... Δεν είναι πρόσθεση, απλά χρησιμοποιείται το σύμβολό της...
Αν δεν είναι ούτε το λογικό αντικειμενικό, καθώς το παράλογο δεν είναι στα σίγουρα, τότε τι θα είναι αντικειμενικό??? Τίποτα??? That doesn't seem right... Δεν θα έχουμε σε τι να βασιστούμε τότε... Αυτό δεν σημαίνει ότι η λογική μας οδηγεί πάντα σε αντικειμενικά συμπεράσματα... Όταν κάνεις μια υποκειμενική(και κατά πάσα πιθανότητα λάθος) υπόθεση, προφανώς μόνο από κάποιο λογικό ατύχημα(όχι με την κακή έννοια) θα καταλήξεις σε αντικειμενικό συμπέρασμα...

Προσωπικά δεν μπορώ να πιστέψω πως υπάρχει κάτι που ο ανθρώπινος νους δεν μπορεί καν να φανταστεί πως μοιάζει και έφτιαξε όλο τον κόσμο και με όλον τον κόσμο εννοώ τη Γη, τα αστέρια, τους πλανήτες, τον ήλιο... Το μόνο που είναι πάνω από τους ανθρώπους είναι η φύση. Θεός αντικειμενικά δεν μπορεί να υπάρχει... Αυτή είναι η λογική μου, ελεύθεροι είναι όλοι να πιστεύουν και φυσικά δεν ενοχλούν, αλλά ας κοιτάξουμε και παραπέρα! :)

Μαζί σου κι εγώ, αλλά...
Ο Θεός δεν μπορεί να υπάρχει ορθολογικά... Αλλά τα παράδοξα είναι μέρος της φύσης... Και αντικειμενικα ίσως και να μπορούσε ο Θεός να είναι ένα από αυτά... Διότι αν αντικειμενικά δεν υπήρχε Θεός, δεν θα κάναμε καν αυτή την κουβέντα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pop corn

Πολύ δραστήριο μέλος

Η pop corn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,161 μηνύματα.
Μην αφήνεις να σε μπερδεύει το σύμβολο... Ο τελεστής + στην Άλγεβρα Boole δεν συμβολίζει την πρόσθεση, αλλά όπως ανέφερε κι ο Crowley πριν την λογική πύλη OR... Δηλαδή ισχύει 1+1=1, αλλά και 1+0=1... Δεν είναι πρόσθεση, απλά χρησιμοποιείται το σύμβολό της...
Αν δεν είναι ούτε το λογικό αντικειμενικό, καθώς το παράλογο δεν είναι στα σίγουρα, τότε τι θα είναι αντικειμενικό??? Τίποτα??? That doesn't seem right... Δεν θα έχουμε σε τι να βασιστούμε τότε... Αυτό δεν σημαίνει ότι η λογική μας οδηγεί πάντα σε αντικειμενικά συμπεράσματα... Όταν κάνεις μια υποκειμενική(και κατά πάσα πιθανότητα λάθος) υπόθεση, προφανώς μόνο από κάποιο λογικό ατύχημα(όχι με την κακή έννοια) θα καταλήξεις σε αντικειμενικό συμπέρασμα...
Ναι βρε παιδί μου, πράξη είπα, δεν έβρισκα την κατάλληλη λέξη αλλά δεν είναι το θέμα εδώ να μάθουμε επιτόπου Άλγεβρα Boole, σε έναν προβληματισμό περί αντικειμενικότητας ήθελα να καταλήξω (εγώ φταίω :D :redface:).

Δεν νομίζω ότι το υποκειμενικό μας εμποδίζει να βαδίσουμε. Τουλάχιστον σε αρκετά θέματα δεν υπάρχει μόνο μία "αντικειμενικά" σωστή λύση/απάντηση..κλπ. Ένα αμφιλεγόμενο θέμα που μου έρχεται αυτή τη στιγμή στο μυαλό είναι η ευθανασία. Δεν νομίζω ότι υπάρχει μία αντικειμενικά σωστή γενική απάντηση εδώ.
Τέλος πάντων, απλά εκφράζω δυνατά τις σκέψεις μου και είμαι φουλ off topic, οπότε απλά σκεφτείτε το κι αν έχουμε πολλά να πούμε ανοίγουμε thread.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tsarachaf

Περιβόητο μέλος

Ο Allah 1/3 MEΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,366 μηνύματα.
Ναι βρε παιδί μου, πράξη είπα, δεν έβρισκα την κατάλληλη λέξη αλλά δεν είναι το θέμα εδώ να μάθουμε επιτόπου Άλγεβρα Boole, σε έναν προβληματισμό περί αντικειμενικότητας ήθελα να καταλήξω (εγώ φταίω :D :redface:).

Δεν νομίζω ότι το υποκειμενικό μας εμποδίζει να βαδίσουμε. Τουλάχιστον σε αρκετά θέματα δεν υπάρχει μόνο μία "αντικειμενικά" σωστή λύση/απάντηση..κλπ. Ένα αμφιλεγόμενο θέμα που μου έρχεται αυτή τη στιγμή στο μυαλό είναι η ευθανασία. Δεν νομίζω ότι υπάρχει μία αντικειμενικά σωστή γενική απάντηση εδώ.
Τέλος πάντων, απλά εκφράζω δυνατά τις σκέψεις μου και είμαι φουλ off topic, οπότε απλά σκεφτείτε το κι αν έχουμε πολλά να πούμε ανοίγουμε thread.

Όχι δεν είναι το θέμα να μάθουμε Άλγεβρα Boole, απλώς παίρνω αφορμή για να τονίσω ότι μπερδεύουμε τα σύμβολα... Πως δεν σημαίνουν παντού το ίδιο, αλλά εξαρτώνται από τις αρχικές μας παραδοχές...

Περί υποκειμενικότητας...
Το υποκειμενικό είναι απαραίτητο για την διαφορετικότητα, που με την σειρά της είναι απαραίτητη για την ζωή... Παρ' όλα αυτά και η αντικειμενικότητα είναι απαραίτητη, διότι χωρίς αυτήν δεν θα συγκλίναμε πουθενά...

Υγ. Μάλλον πρέπει να το ανοίξουμε το thread:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kel12

Νεοφερμένος

Η kel12 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 19 μηνύματα.
Ο Θεος, αν υπαρχει, σιγουρα δεν εχει καμια σχεση οπως τον φανταζομαστε απο τις εκκλησιαστικες διδασκαλιες... Δεν επλασε τον κοσμο με τα χερια σε επτα μερες ουτε χαιρεται επειδη δινεις πενηντα λεπτα και αναβεις κερακι... Προσωπικα θα ελεγα οτι ειναι μια ανωτερη δυναμη που συνεχει το συμπαν, καθολου υλικη και απολυτα πνευματικη. Η προσευχη ειναι το κλειδι για να την προσεγγισεις και παλι οχι να φιλησεις μια εικονα και να πεις δοξα σοι αλλα να στοχαστεις. Όπως κανουν οι τυποι που αυτοσυγκεντρωνονται και κλεινουν μια πληγη. Μια εσωτερικη δυναμη που ενυπαρχει σε ολους -για να μην ακουσω το κλασσικο για τα παιδια στην Αφρικη που παραμενουν αβοηθητα- και απλως πρεπει ο καθενας να την ανακαλύψει. Διαφορετικα, απο το να υπάρχει ο Θεος-τιμωρός που κρινει τη ζωη σου και παραμενει αδρανης μπροστα στο θανατο και την αδικια προτιμω να μην υπάρχει καθολου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

babisgr

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο babisgr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 837 μηνύματα.
Ο Θεος, αν υπαρχει, σιγουρα δεν εχει καμια σχεση οπως τον φανταζομαστε απο τις εκκλησιαστικες διδασκαλιες... Δεν επλασε τον κοσμο με τα χερια σε επτα μερες ουτε χαιρεται επειδη δινεις πενηντα λεπτα και αναβεις κερακι... Προσωπικα θα ελεγα οτι ειναι μια ανωτερη δυναμη που συνεχει το συμπαν, καθολου υλικη και απολυτα πνευματικη. Η προσευχη ειναι το κλειδι για να την προσεγγισεις και παλι οχι να φιλησεις μια εικονα και να πεις δοξα σοι αλλα να στοχαστεις. Όπως κανουν οι τυποι που αυτοσυγκεντρωνονται και κλεινουν μια πληγη. Μια εσωτερικη δυναμη που ενυπαρχει σε ολους -για να μην ακουσω το κλασσικο για τα παιδια στην Αφρικη που παραμενουν αβοηθητα- και απλως πρεπει ο καθενας να την ανακαλύψει. Διαφορετικα, απο το να υπάρχει ο Θεος-τιμωρός που κρινει τη ζωη σου και παραμενει αδρανης μπροστα στο θανατο και την αδικια προτιμω να μην υπάρχει καθολου.

Οι εκκλησιαστικές διδασκαλίες δεν λένε αυτά που λες (στα bold).. εκτός αν το αντιλαμβανόμαστε αλλιώς.. Δε λέει δηλαδή ότι έπλασε το κόσμο με τα χέρια του (μιας και δεν έχει χέρια) και όταν λέει σε 7 μέρες δεν εννοεί τις γήινες μέρες.. είναι ας πούμε άχρονες μερες.. Και αυτό για το κεράκι σαφώς και δεν το λένε οι εκκλησιαστικές διδασκαλίες και ούτε χαίρεται ο θεός αν το ανάψεις έτσι όπως το εννοείς.. Αλλά τώρα είναι άλλο θέμα και βαριέμαι να γράψω κάτι για αυτό .. (και εγώ είμαι ψιλοαντίθετος με το αν πληρώνεις έτσι..)Πάντως με τα υπόλοιπα που λες συμφωνώ μαζί σου (φιλικά μιλάμε πάντα, έτσι; ;))
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

garch

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο garch αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,510 μηνύματα.
Δε λέει δηλαδή ότι έπλασε το κόσμο με τα χέρια του (μιας και δεν έχει χέρια) και όταν λέει σε 7 μέρες δεν εννοεί τις γήινες μέρες.. είναι ας πούμε άχρονες μερες..

Αυτό το 'χουμε αναφέρει ξανά εδώ, αλλά η επανάληψη δεν πειράζει κανέναν: ένα βιβλίο γράφει κάποια Χ πράγματα. Μια ομάδα ανθρώπων πιστεύει ότι αυτά που γράφει το βιβλίο ισχύουν 100%, στο ακέραιο, κατά γράμμα, τα πιστεύει πιο πολύ κι από αυτά που βλέπει με τα ίδια της τα μάτια.
Έρχεται κάποια στιγμή που κάποιος επιστήμων, όπως τον αποκαλούν, χρησιμοποιώντας πειράματα, παρατήρηση και κυρίως τη λογική, καταρρίπτει ένα χωρίο του βιβλίου, αποδεικνύει ότι είναι αδύνατον να αποτελούν πραγματικά γεγονότα τα όσα περιγράφονται.
Αν η ομάδα πιστών έχει δύναμη θα προσπαθήσει πρώτα να τον αφανίσει, μετά να έρθει με τα νερά του. Θα πει ότι αυτό το χωρίο τελικά ήταν συμβολικό, όχι κυριολεκτικό. Αργότερα εμφανίζεται κι άλλος επιστήμονας (ή απλά άνθρωπος που χρησιμοποιεί τη λογική του), και μετά κι άλλος και πολλοί ακόμη που θα καταρρίπτουν κομμάτια του βιβλίου. Και κάθε φορά η ιστορία θα επαναλαμβάνεται: το χωρίο τελικά είναι συμβολικό, όχι απλά λάθος ή ψέμα ή παραμύθι.
Κάπως έτσι σιγά-σιγά φτάσαμε κι εμείς στο σήμερα. Είμαστε στο στάδιο που αν όχι όλο, σχεδόν όλο το μέρος του βιβλίου που περιέχει "περίεργα", "μαγικά", "θεϊκά" γεγονότα (και οι δοξασίες γενικότερα) έχει καταρριφθεί ή εξηγηθεί με φυσικούς νόμους και πλέον λέγεται μόνο ότι όλα είναι συμβολικά ή ανεξήγητα λόγω της ανάμειξης του θεού που δεν ανήκει στο φυσικό κόσμο, για να εξηγηθούν τα αδικαιολόγητα και να κρατηθούν οι πελάτες, συγγνώμη, οι πιστοί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Shadowfax

Διάσημο μέλος

Ο Shadowfax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 3,622 μηνύματα.
Και φυσικά αυτός είναι ο λόγος για τον οποίο ουσιαστική αντιπαράθεση επιστήμης-θρησκείας δε μπορεί να υπάρξει. Με τη δεύτερη να αλλάζει συνέχεια τους κανόνες, hell δεν ξέρω κι αν έχει νόημα τελικά να μπεις στη διαδικασία.

Well said.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Μπα, γιατί το λες αυτό έχει φάση να βλέπεις συνέχεια την εκκλησία να αυτοαναιρειται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Shadowfax

Διάσημο μέλος

Ο Shadowfax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 3,622 μηνύματα.
Το βλέπουν όλοι όμως;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Όσοι το βλέπουν. Κι όσο πάει πληθαίνουμε, αργά και σταθερά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

babisgr

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο babisgr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 837 μηνύματα.
Αυτό το 'χουμε αναφέρει ξανά εδώ, αλλά η επανάληψη δεν πειράζει κανέναν: ένα βιβλίο γράφει κάποια Χ πράγματα. Μια ομάδα ανθρώπων πιστεύει ότι αυτά που γράφει το βιβλίο ισχύουν 100%, στο ακέραιο, κατά γράμμα, τα πιστεύει πιο πολύ κι από αυτά που βλέπει με τα ίδια της τα μάτια.
Έρχεται κάποια στιγμή που κάποιος επιστήμων, όπως τον αποκαλούν, χρησιμοποιώντας πειράματα, παρατήρηση και κυρίως τη λογική, καταρρίπτει ένα χωρίο του βιβλίου, αποδεικνύει ότι είναι αδύνατον να αποτελούν πραγματικά γεγονότα τα όσα περιγράφονται.
Αν η ομάδα πιστών έχει δύναμη θα προσπαθήσει πρώτα να τον αφανίσει, μετά να έρθει με τα νερά του. Θα πει ότι αυτό το χωρίο τελικά ήταν συμβολικό, όχι κυριολεκτικό. Αργότερα εμφανίζεται κι άλλος επιστήμονας (ή απλά άνθρωπος που χρησιμοποιεί τη λογική του), και μετά κι άλλος και πολλοί ακόμη που θα καταρρίπτουν κομμάτια του βιβλίου. Και κάθε φορά η ιστορία θα επαναλαμβάνεται: το χωρίο τελικά είναι συμβολικό, όχι απλά λάθος ή ψέμα ή παραμύθι.
Κάπως έτσι σιγά-σιγά φτάσαμε κι εμείς στο σήμερα. Είμαστε στο στάδιο που αν όχι όλο, σχεδόν όλο το μέρος του βιβλίου που περιέχει "περίεργα", "μαγικά", "θεϊκά" γεγονότα (και οι δοξασίες γενικότερα) έχει καταρριφθεί ή εξηγηθεί με φυσικούς νόμους και πλέον λέγεται μόνο ότι όλα είναι συμβολικά ή ανεξήγητα λόγω της ανάμειξης του θεού που δεν ανήκει στο φυσικό κόσμο, για να εξηγηθούν τα αδικαιολόγητα και να κρατηθούν οι πελάτες, συγγνώμη, οι πιστοί.
Πιθανόν έχεις δίκιο αλλά αυτό που πιστεύω δε μπορεί κανείς να το αποδείξει ή να το απορρίψει.. Όσο για το πελάτες δε μπορώ να σε αδικήσω πλήρως μιας και με αυτά που βλέπουμε αυτό αντιλαμβανόμαστε.. Αλλά ας κοιτάξουμε λίγο μέσα μας και να τα χέσουμε τα άλλα αν θες.. μακάρι ο καθένας μας να αναπαυτεί όπως αυτός νομίζει.. απλώς please μη κρατάτε κακία σε αυτούς που πιστεύουν σε οτιδήποτε και αν πιστεύουν.. Αυτό που ξεχωρίζει ανάμεσα πχ σε μας τους δύο δεν είναι τίποτα παραπάνω από το γεγονός ότι εγώ πιστεύω στο Θεό .. ΥΓ: Δεν έχω κάτι συγκεκριμένο στο μυαλό μου για σένα απλώς δεν είναι λίγες οι φορές που κοιτάμε κάποιον με μισό μάτι επειδή πιστεύει κάπου ή επειδή πιστεύει σε κάπου αλλού (αυτό πάει για μένα ;))
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kel12

Νεοφερμένος

Η kel12 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 19 μηνύματα.
ο καθενας ειναι ελευθερος να πιστευει σε οτι θελει... κανενας δεν πρεπει να ειναι απολυτος ειδικα σε τετοια θεματα που δε γνωριζουν απαντηση... με το ''πελατες'' διαφωνω, ξερω πολλα ατομα που πανε εκκλησια συχνα και αναπαυονται και ηρεμουν και σιγουρα αυτο δεν ειναι κατακριτεο ουτε υποδηλωνει καποιου ειδους πελατειακη σχεση.... η ολη φθορα της εκκλησιας προκυπτει επειδη κανεις δεν εστιαζει στη διδασκαλια αυτη καθαυτη αλλα στον ταδε παπα που εκλεψε κλπ. Γιατι δηλαδη να κολλαμε στους τυπους και στο καθε γραμμα του εκαστοτε χωριου και οχι στο μηνυμα που κρυβει;:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

paparounas

Νεοφερμένος

Ο paparounas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Κερατσίνι (Αττική). Έχει γράψει 69 μηνύματα.
Πιθανόν έχεις δίκιο αλλά αυτό που πιστεύω δε μπορεί κανείς να το αποδείξει ή να το απορρίψει.. Όσο για το πελάτες δε μπορώ να σε αδικήσω πλήρως μιας και με αυτά που βλέπουμε αυτό αντιλαμβανόμαστε.. Αλλά ας κοιτάξουμε λίγο μέσα μας και να τα χέσουμε τα άλλα αν θες.. μακάρι ο καθένας μας να αναπαυτεί όπως αυτός νομίζει.. απλώς please μη κρατάτε κακία σε αυτούς που πιστεύουν σε οτιδήποτε και αν πιστεύουν.. Αυτό που ξεχωρίζει ανάμεσα πχ σε μας τους δύο δεν είναι τίποτα παραπάνω από το γεγονός ότι εγώ πιστεύω στο Θεό .. ΥΓ: Δεν έχω κάτι συγκεκριμένο στο μυαλό μου για σένα απλώς δεν είναι λίγες οι φορές που κοιτάμε κάποιον με μισό μάτι επειδή πιστεύει κάπου ή επειδή πιστεύει σε κάπου αλλού (αυτό πάει για μένα ;))

Αυτο που πιστευεις εσυ δεν μπορει να το απορριψει κανεις? πιστευω κανεις λαθος, μπορει να το απορριψει ο καθενας, απλα με τις 5 αισθησεις του. Οσο για το να κοιταξουμε μεσα μας, δε θα βρουμε καποιον θεο που αλλοι μας λενε οτι "υπαρχει και ειναι ο ενας και αληθινος", μεσα μας - με πραγματικο διαλογισμο - θα βρουμε πρωτα τον εαυτο μας και σε ανωτερα σταδια θα μπορεσουμε να καταλαβουμε οτι ο πραγματικος "θεος" ειναι το ολο συμπαν και το συνολο των ανθρωπων ως πνευματικα οντα, και οτι ο λεγομενος "παραδεισος" δεν ειναι τιποτα αλλο απο τη γη, αλλα θα μπορεσουμε να το δουμε αυτο μονο αν επανενταχθουμε στη φυση.
Εγω προσωπικα δεν κρατω κακια σε οποιους πιστευουν, απλα προσπαθω με τη λογικη να τους εξηγησω οτι ο μονος "θεος" που υπαρχει βρισκετε μεσα στον καθενα, και δεν ειναι τιποτα αλλο απο την πνευματικοτητα των ανθρωπων. Αν καποιος "πιστευει" σε κατι ή καποιον ειναι μονο και μονο απο την προπαγανδα και την καταστρατιγηση που εχει φαει απο μικρο παιδι, οσο δηλαδη το μυαλο του ακομα πλαθεται και γνωριζει τον κοσμο. Και επειδη τα παιδια ειναι αυθορμητα θα δεις οτι - συγνωμη για την εκφραση - χεσμενο τον εχουν το θεο, ως ενα βαθμο, στην καθημερινοτητα τους, οσο δηλαδη δεν του τον αναφερουν οι μεγαλοι. Δηλαδη εννοω οτι αφου δε βλεπουν - ακουνε - μυριζουν - αγγιζουν τον θεο δεν πιστευουν σε αυτον.

Η γνωμη μου για καθε θρησκεια λοιπον πια ειναι. Ειναι οτι θεος με την εννοια οτι ειναι κατι ή καποιος ανωτερος απο ολους και πρεπει να λατρευεται χωρις να ρωταται ειναι τελειως λαθος και σιγουρα εχει φτιαχθει απο ανθρωπους. Επισης πιστευω οτι ο χριστιανισμος οπως και πολλες αλλες θρησκειες ειναι απολυτως ειδωλολατρικες, εφοσον λατρευεις και προσκυνας ειδωλα - εικονες και αφου δεν εχεις δει εσυ ο ιδιος με τα ματια σου τον θεο - χριστο ή οτι προσκυνας δεν διαφερεις σε τιποτα - ας πουμε - με τους αρχαιους ελληνες που πιστευαν στο 12θεο. Ο πραγματικος "θεος" που μας ενωνει ολους ειναι η ψυχη μας ή αλλιως η πνευματικοτητα μας. Πιστευω επισης οτι στο συμπαν υπαρχει κατι σε πνευματικη μορφη ή ενεργεια η οποια ομως ειναι σε αρμονια με εμας και δεν υπερισχυει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Yannis92

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Yannis92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 331 μηνύματα.
Οσο μεγαλωνω πιστευω οτι ο Θεος (σαν ενοια, οχι καποιος συγκεκριμενα) ειναι μια ανθρωπινη κατασκευη για να απευθυνθει ο ανθρωπος σε δυσκολες ωρες, δηλαδη οταν απελπιζεται και δεν μπορει ο ιδιος να εχει τον ελεγχο τον καταστασεων θελει να πιστευει σε μια δυναμη παραπανω απο αυτον η οποια θα τον βοηθισει! Κι ετσι εγενετο ο Θεος! Επισης πιστευω οτι η πιστη αν ειναι δυνατη μπορει να ξεπερασει τους νομους της φυσης!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top