Θρησκεία ή κοροϊδία;

Πιστεύετε στο Θεό;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 65)
  • Ναι

    Ψήφοι: 31 47.7%
  • Όχι

    Ψήφοι: 20 30.8%
  • Δεν είμαι σίγουρος(η)

    Ψήφοι: 14 21.5%

~Melania~

Περιβόητο μέλος

Η Insomnia ♥ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 5,354 μηνύματα.
Ξέρετε τι μου την δίνει σε ορισμένους? Που θέλουν να σε κάνουν να πιστέψεις ότι ΜΟΝΟ οι ορθόδοξοι χριστιανοί είναι οι σωστοί ενώ όλες οι υπόλοιπες θρησκείες είναι λάθος... Κανονικά αυτό δεν είναι σωστό,ας αφήσουμε τον κάθε άνθρωπο να πιστεύει αυτό που νομίζει! Λες και δεν υπάρχουν ''κακοί'' ορθόδοξοι, εμείς οι ορθόδοξοι είμαστε οι σωστοί ενώ ΌΛΟΙ οι άλλοι είναι λάθος!!! Έλεος :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

εμμα_τριντεντ

Πολύ δραστήριο μέλος

Η εμμα_τριντεντ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,327 μηνύματα.
Well,στην αντιμετώπιση κάθε θέματος,υπάρχουν δύο συνιστώσες:
-η αντιμετώπιση που λαμβάνει απ'την πλειοψηφία,η politically correct,η "mainstream" αν θες αντιμετώπιση
-οι alternative αντιμετωπίσεις
Ο τρόπος που αντιμετωπίζουμε ένα θέμα,υπάγεται σε μια απ'τις δύο κατηγορίες.Συνήθως προκύπτει αφού κρίνουμε την αντιμετώπιση της πλειοψηφίας.
If τη βρίσκουμε λογική
then
την υιοθετούμε.
If δεν τη βρίσκουμε λογική
then
πηγαίνουμε στις alternatives.
Εσύ μου λες ότι βρίσκεις λογικό η κοινωνία να αντιμετωπίζει τα ανεξήγητα θέματα βάσει λογικής,ώστε να τα εξηγήσει eventually,απλώς δεν το κάνεις εσύ προσωπικά.Well,που να το φανταστώ?



Η λογική επεξεργασία δεν περιορίζεται στα μαθηματικά και στη φυσική girl.Γι'αυτό τη λέμε επιστημονική μέθοδο και όλους τους τομείς που τη χρησιμοποιούμε επιστήμες.
Δεν αναφέρομαι σ'εσένα συγκεκριμένα.What I'm saying is ότι όταν κάποιος διατυπώνει τον Χ ισχυρισμό,τότε αυτός έχει και το burden of proof.Όταν δηλαδή κάποιος κάνει την ερώτηση "γιατί υπάρχουμε",προϋποτίθεται το δεδομένο ύπαρξης ενός τέτοιου σκοπού,κάτι το οποίο οφείλει να αποδείξει.



Και εγώ σου εξηγώ τόσην ώρα ότι η πρώτη παράγραφος δεν αποτελεί τη συλλογιστική πορεία απ'την οποία καταλήγουμε στη δεύτερη παράγραφο,είναι πράγματα ανεξάρτητα.Το ζήτημα περί συλλογιστικής πορείας-συμπεράσματος,ισχύει όταν έχουμε ένα επιχείρημα,όχι δύο πράγματα άσχετα μεταξύ τους.



Και πάλι,δεν αναφερόμουν ειδικά σ'εσένα,αλλά γενικά,σ'όποιον κάνει τον ισχυρισμό.Αυτός που κάνει τον ισχυρισμό και τον ρωτάω γιατί να ισχύει,δεν μπορεί να πει "γιατί όχι?",λόγω του burden.

Ρε συ, προσεξε λιγο τι λεω γιατι αυτα που μου λες δεν εχουν σχεση με αυτο που λεω εγω(ωστοσο σωστη η τελευταια προταση). Δεν μιλαω για μενα εδω,τα ειπαμε αυτα, αλλο πραγμα θελω να πω. Σε ρωτησα αν πιστευεις στην τελειοτητα-το απολυτο μπλα μπλα μπλα και μου ειπες οχι. Και ερχομαι εγω με το ιδιο ακριβως σκεπτικο(στο αναλυω: πιστευοντας και εγω πως τιποτα δεν ειναι απολυτο και δεδομενο) και καταληγω στο εξης συμπερασμα:δεν γινεται να λεμε πως τα παντα εξηγουνται λογικα. Το παντα ειναι απο μονη της λεξη απολυτη και σημαινει σε κάθε περίπτωση. Καταλαβαινεις τωρα? Και εδω κολλαει η θρησκεια-ο Θεος που με την ελλειψη αποδειξεων δεν εξηγειται καν η υπαρξη-ανυπαρξια του.Μονο σκεπτομενη το παραπανω(ναι,οπως ειπες εγω προσωπικα), χωρις αποδειξη, χωρις επιχειρηματα 'η αν θες θεωρησε το ιδιο το σκεπτικο ως το μοναδικο επιχειρημα. Αυτο σου λεω,γιατι μου λες το ενα, το οποιο ομως ερχεται σε αντιθεση με το αλλο, if you know what I mean.

Μιλαμε συγκεκριμενα ομως. Σ αυτο το θεμα που αναλυουμε εχουν αναφερθει μονο μαθηματικο-φυσικες θεωριες(εδω και μονο, δεν τιθεται θεμα), γι αυτο το ειπα. Οκ λοιπον, ας αφησουμε αυτους που αναρωτιουνται το "γιατι υπαρχουμε" και παμε σ αυτους(τους πιο λογικους) που ρωτουν "υπαρχει καποιος σκοπος που υπαρχουμε?". Βεβαια ειπαμε, δεν αναλυουμε την εννοια-ετυμολογια κτλ της καθε λεξης εδω. Αφου καταλαβαινεις, δε μπορει, why you keep doing this? Παιζεις με τις λεξεις...(Απαντω και στην τελευται ερωτηση σου εδω)

Ναι αυτο το εμπεδωσα εδω και μερες. Εσυ δεν λες να καταλαβεις αυτο που σε ρωταω εγω. Σου ειπα ασε τον Ρασελ γιατι τον ανεφερα μονο για την επικληση στην αυθεντια απο τη δικη σου πηγη που ειπες ομως πως δε σε πειθει ως επιχειρημα ενω υπαρχει στα περισσοτερα μηνυματα σου. Στο θεμα μας. Εγω αναφερθηκα στην αξιοπιστια της πηγης σου. Εφοσον ξεκινα λανθασμενα(μη σου φανει περιεργο που ξεκινησα να τη διαβαζω απο την αρχη, ετσι κανω παντα) γιατι να συνεχισω να τη διαβαζω ακομα και αν λεει κατι ασχετο με το πρωτο? Ποιος μου λεει οτι δεν ειναι εξισου αναξιοπιστο αυτο που λες εσυ. Got it?
P.S. Πως το κανεις αυτο που μου απαντας σε καθε δημοσιευση μου ξεχωριστα ακριβως απο κατω? Ευχαριστω εκ των προτερων!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Mr. Crowley

Διάσημο μέλος

Ο Mr. Crowley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,046 μηνύματα.
Ρε συ, προσεξε λιγο τι λεω γιατι αυτα που μου λες δεν εχουν σχεση με αυτο που λεω εγω(ωστοσο σωστη η τελευταια προταση). Δεν μιλαω για μενα εδω,τα ειπαμε αυτα, αλλο πραγμα θελω να πω. Σε ρωτησα αν πιστευεις στην τελειοτητα-το απολυτο μπλα μπλα μπλα και μου ειπες οχι. Και ερχομαι εγω με το ιδιο ακριβως σκεπτικο(στο αναλυω: πιστευοντας και εγω πως τιποτα δεν ειναι απολυτο και δεδομενο) και καταληγω στο εξης συμπερασμα:δεν γινεται να λεμε πως τα παντα εξηγουνται λογικα. Το παντα ειναι απο μονη της λεξη απολυτη και σημαινει σε κάθε περίπτωση. Καταλαβαινεις τωρα? Και εδω κολλαει η θρησκεια-ο Θεος που με την ελλειψη αποδειξεων δεν εξηγειται καν η υπαρξη-ανυπαρξια του.Μονο σκεπτομενη το παραπανω(ναι,οπως ειπες εγω προσωπικα), χωρις αποδειξη, χωρις επιχειρηματα 'η αν θες θεωρησε το ιδιο το σκεπτικο ως το μοναδικο επιχειρημα. Αυτο σου λεω,γιατι μου λες το ενα, το οποιο ομως ερχεται σε αντιθεση με το αλλο, if you know what I mean.

Ακόμα και αν δεν εξηγούνται τα πάντα λογικά,και να υπάρχουν κάποιες εξαιρέσεις,δεν έχουμε βρει ακόμα αυτές τις εξαιρέσεις.Ίσως κάποια στιγμή να βρεθούν.Ίσως πάλι,να είναι κάτι πρακτικά αδιάφορο.
Ο θεός δεν κολλάει καθόλου,γιατί απ'τη στιγμή που υπάρχει το επιχείρημα έλλειψης αναγκαιότητας,δεν έχει νόημα να αναρωτιόμαστε για κάτι άλλο,αποτελεί θεωρητικό αυνανισμό.

Μιλαμε συγκεκριμενα ομως. Σ αυτο το θεμα που αναλυουμε εχουν αναφερθει μονο μαθηματικο-φυσικες θεωριες(εδω και μονο, δεν τιθεται θεμα), γι αυτο το ειπα. Οκ λοιπον, ας αφησουμε αυτους που αναρωτιουνται το "γιατι υπαρχουμε" και παμε σ αυτους(τους πιο λογικους) που ρωτουν "υπαρχει καποιος σκοπος που υπαρχουμε?". Βεβαια ειπαμε, δεν αναλυουμε την εννοια-ετυμολογια κτλ της καθε λεξης εδω. Αφου καταλαβαινεις, δε μπορει, why you keep doing this? Παιζεις με τις λεξεις...(Απαντω και στην τελευται ερωτηση σου εδω)

Με όσους αναρωτιούνται αν υπάρχει κάποιος σκοπός,δεν έχω ιδιαίτερο πρόβλημα (αν και βάσει ορθολογισμού και επιστήμης,θεωρώ ότι eventually θα καταλήξουν στο συμπέρασμα περί ανυπαρξίας σκοπού).Αυτούς που προδικάζουν την ύπαρξη σκοπού και αναρωτιούνται ποιος είναι,θεωρώ παράλογους.

Ναι αυτο το εμπεδωσα εδω και μερες. Εσυ δεν λες να καταλαβεις αυτο που σε ρωταω εγω. Σου ειπα ασε τον Ρασελ γιατι τον ανεφερα μονο για την επικληση στην αυθεντια απο τη δικη σου πηγη που ειπες ομως πως δε σε πειθει ως επιχειρημα ενω υπαρχει στα περισσοτερα μηνυματα σου. Στο θεμα μας. Εγω αναφερθηκα στην αξιοπιστια της πηγης σου. Εφοσον ξεκινα λανθασμενα(μη σου φανει περιεργο που ξεκινησα να τη διαβαζω απο την αρχη, ετσι κανω παντα) γιατι να συνεχισω να τη διαβαζω ακομα και αν λεει κατι ασχετο με το πρωτο? Ποιος μου λεει οτι δεν ειναι εξισου αναξιοπιστο αυτο που λες εσυ. Got it?

Διότι δεν ξέρεις αν η συνέχεια αποτελεί συμπέρασμα αυτού που διάβασες αρχικά,ή είναι κάτι άσχετο.Και εγώ για τον ίδιο λόγο διάβασα όλο το κείμενο του Einstein που παρέθεσες (όταν το 'χα διαβάσει for the first time actually,γιατί το 'χω και 'γω το mail).Σε περίπτωση που η συνέχεια προκύπτει απ'την fallacious αρχή,τότε μπορείς να το στείλεις μια και καλή στο διάολο.Σε περίπτωση που είναι κάτι άσχετο,πρέπει να εξετάσεις ξεχωριστά τη λογική του ισχύ.

P.S. Πως το κανεις αυτο που μου απαντας σε καθε δημοσιευση μου ξεχωριστα ακριβως απο κατω? Ευχαριστω εκ των προτερων!

Κάνω copy-paste τα "quote" που υπάρχουν στην αρχή και στο τέλος του προς απάντηση μηνύματος,στα σημεία που θέλω να απομονώσω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gaspar

Περιβόητο μέλος

Ο Gaspar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,101 μηνύματα.
τα επιχειρήματα των άθεων εκ πρώτης όψεος φαίνονται λογικά, ομως άν τα δεί κανείς πιο αναλυτικά φαίνονται οι αδυναμίες τους



οι άθεοι ισχυρίζονται οτι ο κόσμος που ξέρουμε λειτούργει απο μόνος του χωρίς να έιναι αναγκαία η ύπαρξη κάποιου θεού. λένε οτι η ανθρώπινη γνώση που κατέχει η ανθρωπότητα αρκεί για να εξηγήσει τον κόσμο γύρω μας και σε αυτήν δέν περιλαμβάνετε η έννοια του θεού.


πόση γνώση όμως κατέχει η ανθρωπότητα σε σχέση με την υπάρχουσα μη γνωστή σε εμάς γνώση, ακόμα και το 50% να γνωρίζουμε για τον κόσμο ( πολύ αισιόδοξο νούμερο) πάλυ υπάρχει ένα υπόλοιπο 50% πολύ μεγάλο ποσοστό για να ισχυριστεί κάποιος με την βεβαιότητα που ισχυρίζονται οι άθεοι οτι θεός δέν υπάρχει. οι άθεοι μιλάνε ως παντογνώστες με το ίδιο πάθος που μιλούσαν τον μεσαίωνα για το οτι η γή έιναι επίπεδη.

Οι άθεοι πιστεύουν ότι όλα τα συναισθήματα, η γνώση που έχουμε, οι εμπειρίες και ότι μας κάνει τον καθένα αυτό που είμαστε είναι απλά χημικές διεργασίας στον εγκέφαλο οι οποίες κάποτε θα σβήσουν με τον θάνατο και θα εξαφανιστούμε στην αφάνεια της μη ύπαρξης.
Τότε λοιπών πιο το νόημα του να ζέι κανείς? Η αγάπη που νιώθετε για τους γύρω σας ή οι σχέσεις μεταξύ των ανθρώπων έιναι απλά χημικές διεργασίες. Τα πάντα θα τελειώσουν και όλα είναι μάταια.
Με τέτοιες απαισιόδοξες σκέψεις είναι να απορεί κανείς για την μανία με την οποία προοθούν τις ιδέες τους, σαν να αποτελούν άλλους μεσσίες που όμως αντί για ζωή μας υπόσχονται τον αφανισμό.

Αγνοούν το πλήθος των μαρτυριών ψυχικών ή μεταφυσικών φαινομένων ως γελοιότητες που δεν αξίζει να ασχοληθεί κανέις,
Μας καλούν να φέρουμε εμείς την απόδειξη της ύπαρξης θεού, όμως κάτι τέτοιο είναι αδύνατον γιατί ένα υπερβατικό όν όπως ο θεός δεν μπορεί να εξηγηθεί με τους συμβατικούς νόμους που έχουμε για να περιγράψουμε τον φυσικό κόσμο.

Ορισμένες φορές χάνουν το μέτρο, και επιδίδονται σε επίδειξη βλασφημίας απλα και μόνο για να την σπάσουν στους χριστιανούς. Λένε μάλιστα ότι χριστός δεν υπήρξε ποτέ αγνοώντας τα αρχαία κείμενα και άλλες μαρτυρίες για την ύπαρξη του ως ιστορικό πρόσωπο. Για την ακρίβεια περισσότερα γραπτά στοιχεία έχουμε για την ύπαρξη του Ιησού παρά του Σωκράτη.




προσπαθούν να καπηλευτούν τον επιστημονικό κόσμο λέγοντας οτι η συντριπτική πλειοψηφία των επιστημόνων είναι άθεοι. κάτι τέτοιο όμως δέν ισχύει. υπάρχουν στοιχέια που δέιχνουν οτι σχεδόν το 50% δηλώνουν οτι πιστεύουν σε κάποιο θεό, και ένα μεγάλο ποσοστό απο τους υπόληπους δηλώνουν αγνωστικιστές.



τ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sourotiri

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Sourotiri αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Στέλεχος Φροντιστηρίου. Έχει γράψει 1,038 μηνύματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Chemwizard

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Χημείας Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,379 μηνύματα.
παιδια κοιταχτε κατι που πετυχα προσφατα:

Απολογία στο διάβολο: πρέπει να θυμόμαστε πως έχουμε ακούσει μόνο τη μία πλευρά της υπόθεσης. Ο Θεός έχει γράψει όλα τα βιβλία


μου φενεται εξυπνο :hmm:

Εμένα πάλι(συγχώρεσε με γι'αυτό),μου φαίνεται μπούρδα. :hmm:

Και άχρηστη ρήση τελείως που δεν έχει καν υπόσταση.

(Για τον απλούστατο λόγο πως αν θέλεις μπορείς να διαβάσεις ένα σατανιστικό βιβλίο και να γίνεις σατανίστρια αν θέλεις)

Ξέρετε τι μου την δίνει σε ορισμένους? Που θέλουν να σε κάνουν να πιστέψεις ότι ΜΟΝΟ οι ορθόδοξοι χριστιανοί είναι οι σωστοί ενώ όλες οι υπόλοιπες θρησκείες είναι λάθος... Κανονικά αυτό δεν είναι σωστό,ας αφήσουμε τον κάθε άνθρωπο να πιστεύει αυτό που νομίζει! Λες και δεν υπάρχουν ''κακοί'' ορθόδοξοι, εμείς οι ορθόδοξοι είμαστε οι σωστοί ενώ ΌΛΟΙ οι άλλοι είναι λάθος!!! Έλεος :hmm:

WTF?Να πω ότι μιλάς για 40 χρόνια πριν να δεχθώ ότι υπάρχει καταπίεση στους μη Χ.Ο.

Εσύ το γράφεις αυτό ή στο είπε κανένας μεγαλύτερος?Βάση της ηλικίας σου μιλάω.Γιατί μια χαρά συμβιώνουν Ορθόδοξοι με οτιδήποτε άλλο στοιχείο στη χώρα.Οκ εκτός από κάτι ακροδεξιές απόψεις που δεν πάιρνει κανείς στα σοβαρά.Από κει και πέρα είναι φυσιολογικό κάθε θρησκεία να προβάλλει αυτά που προβάλλει ως ορθά έναντι των άλλων,και κανείς δεν είπε πως όλοι οι Χριστιανοί είναι καλόπαιδα(παραβολή του Σαμαρίτη u know? )

Από κει και πέρα,είδατε κανέναν Άθεο να λέει πως είναι πολύ πιθανό να υπάρχει Θεός?

Είδατε το ΠΑΣΟΚ να λέει πως η Ν.Δ ήταν γαμάτη κυβέρνηση?

Είδατε τον Ολυμπιακό να λέει πως ο Παναθηναικός παίζει τόσο καλά ώστε να πάρει το πρωτάθλημα?




Λίγη λογική παιδιά.Καθένας σέβεται τον άλλο ως ισότιμο ως άνθρωπο,αλλά όταν πιστεύει σε κάτι,σημαίνει πως πιστεύει ότι αυτό είναι το ορθό.Το υπαρκτό.Αλλιώς δεν το πιστεύει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

garch

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο garch αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,510 μηνύματα.
Εμένα πάλι(συγχώρεσε με γι'αυτό),μου φαίνεται μπούρδα. :hmm:

Και άχρηστη ρήση τελείως που δεν έχει καν υπόσταση.

(Για τον απλούστατο λόγο πως αν θέλεις μπορείς να διαβάσεις ένα σατανιστικό βιβλίο και να γίνεις σατανίστρια αν θέλεις)

Αν δεν κάνω λάθος και ο σατανισμός βασίζεται σε ένα μέρος του πάνω στη χριστιανική/ιουδαϊκή θεωρία/μυθολογία/όπως-θέτε-πείτε-το.

WTF?Να πω ότι μιλάς για 40 χρόνια πριν να δεχθώ ότι υπάρχει καταπίεση στους μη Χ.Ο.

Εσύ το γράφεις αυτό ή στο είπε κανένας μεγαλύτερος?Βάση της ηλικίας σου μιλάω.Γιατί μια χαρά συμβιώνουν Ορθόδοξοι με οτιδήποτε άλλο στοιχείο στη χώρα.Οκ εκτός από κάτι ακροδεξιές απόψεις που δεν πάιρνει κανείς στα σοβαρά.Από κει και πέρα είναι φυσιολογικό κάθε θρησκεία να προβάλλει αυτά που προβάλλει ως ορθά έναντι των άλλων,και κανείς δεν είπε πως όλοι οι Χριστιανοί είναι καλόπαιδα(παραβολή του Σαμαρίτη u know? )

Από κει και πέρα,είδατε κανέναν Άθεο να λέει πως είναι πολύ πιθανό να υπάρχει Θεός?

Είδατε το ΠΑΣΟΚ να λέει πως η Ν.Δ ήταν γαμάτη κυβέρνηση?

Είδατε τον Ολυμπιακό να λέει πως ο Παναθηναικός παίζει τόσο καλά ώστε να πάρει το πρωτάθλημα?




Λίγη λογική παιδιά.Καθένας σέβεται τον άλλο ως ισότιμο ως άνθρωπο,αλλά όταν πιστεύει σε κάτι,σημαίνει πως πιστεύει ότι αυτό είναι το ορθό.Το υπαρκτό.Αλλιώς δεν το πιστεύει.

Όσο και να θέλουμε να λέμε ότι έχουμε γίνει πιο "πολιτισμένοι" από το '70, λίγο έχουμε προχωρήσει σε θέματα προλήψεων και ελευθερίας της άποψης ως κοινωνία. Ιδιαίτερα στην περιφέρεια που πολλοί παπάδες και λαϊκοί θεωρούν εξ' ορισμού τον πληθυσμό της περιοχής χριστιανικό κοπάδι και θεωρούν πως είναι απαράδεκτη κάθε άλλη θεώρηση του κόσμου. (όχι ότι όλοι οι χριστιανοί έχουν χριστιανική θεώρηση του κόσμου, αλλά αυτό είναι άλλο θέμα.:P)

Τελευταίο παράδειγμα από την Κρήτη το παρακάτω:


Για προσπάθεια ανοικοδόμησης 'ναού' αφιερωμένου στον Απόλλωνα κάνει λόγο σε ανακοίνωσή της η Ιερά Μητρόπολη Κισάμου και Σελίνου για να τονίσει ότι η αναβίωση του δωδεκάθεου δεν δίνει διέξοδο 'στα αλύτρωτα αδιέξοδα της καθημερινότητας'.
Συγκεκριμένα στην ανακοίνωση αναφέρεται:
'Εκ της Μητροπόλεως Κισάμου και Σελίνου γνωστοποιείται ότι το τελευταίο διάστημα στη νήσο Γαύδο, η οποία υπάγεται εκκλησιαστικά στην ανωτέρω Ιερά Μητρόπολη, γίνεται προσπάθεια ανοικοδόμησης «ναού» αφιερωμένου στον Απόλλωνα. Σκοπός του ναού αυτού, όπως προκύπτει από πληροφορίες του διαδικτύου είναι: 'Η διεξαγωγή σε αυτόν μυστήρια στους Ελληνες θεούς για χάριν της Ελλάδας'.
Σε μια εποχή βαθιάς ηθικής και πνευματικής ύφεσης και παρακμής, απόρροια της οποίας είναι η οικονομική κρίση ως και ό,τι άλλο βιώνουμε στη ζοφερή πραγματικότητα του σήμερα, έχοντας ως αποτέλεσμα να γίνεται ο βιο μας α-βίωτος, η Εκκλησία του Χριστού καλεί τα παιδιά Της και τον κόσμο όλο σε πνευματική αφύπνιση και εγρήγορση. Η προσπάθεια επιστροφής στην ειδωλολατρία, η αναβίωση του δωδεκάθεου και των διονυσιακών τελετών δεν δίδουν διέξοδο στα αλύτρωτα αδιέξοδα της καθημερινότητας μας, αλλά φανερώνουν και αποκαλύπτουν το βάθος και την ουσία του προβλήματος.
Στην προσπάθεια αποχριστιανισμού, αποϊεροποίησης και απογύμνωσης του τόπου και της κοινωνίας μας ας κρατήσουμε 'πάντα ανοικτά, πάντα άγρυπνα τα μάτια της ψυχής μας' μένοντας σταθεροί στις αιώνιες και διαχρονικές αξίες και παραδόσεις του Γένους και της Ρωμιοσύνης, ακούοντας την προτροπή του Αποστόλου Παύλου: '…αδελφοί, στήκετε και κρατείτε τας παραδόσεις ας εδιδάχθητε είτε διά λόγου είτε διʼ επιστολής ημών' (Βʼ Θεσ. 2, 15)».

https://www.haniotika-nea.gr/60316-Ναός για τον Απόλλωνα; .html


Είχα την εντύπωση πως οι διαχρονικές αξίες του "Γένους" ήταν άλλες, πιο σημαντικές, όπως η Δημοκρατία...
Άλλωστε, παράδοση ήταν και η πίστη στο δωδεκάθεο ή στον άγνωστο θεό, ή τέλος πάντων πιο φιλοσοφημένες έννοιες πριν τις ξεριζώσουν οι ευσεβείς χριστιανοί...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

effie90

Νεοφερμένος

Η effie90 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 57 μηνύματα.
οι άθεοι ισχυρίζονται οτι ο κόσμος που ξέρουμε λειτούργει απο μόνος του χωρίς να έιναι αναγκαία η ύπαρξη κάποιου θεού. λένε οτι η ανθρώπινη γνώση που κατέχει η ανθρωπότητα αρκεί για να εξηγήσει τον κόσμο γύρω μας και σε αυτήν δέν περιλαμβάνετε η έννοια του θεού.
πόση γνώση όμως κατέχει η ανθρωπότητα σε σχέση με την υπάρχουσα μη γνωστή σε εμάς γνώση, ακόμα και το 50% να γνωρίζουμε για τον κόσμο ( πολύ αισιόδοξο νούμερο) πάλυ υπάρχει ένα υπόλοιπο 50% πολύ μεγάλο ποσοστό για να ισχυριστεί κάποιος με την βεβαιότητα που ισχυρίζονται οι άθεοι οτι θεός δέν υπάρχει. οι άθεοι μιλάνε ως παντογνώστες με το ίδιο πάθος που μιλούσαν τον μεσαίωνα για το οτι η γή έιναι επίπεδη.

Κανεις δεν ισχυριστηκε με βεβαιοτητα τιποτα. Οπως εσυ πιστευεις οτι υπαρχει θεος χωρις αποδειξη ετσι κ εγω πιστευω οτι δεν υπαρχει γιατι μου φαινεται αχρηστος.Δε χρειαζομαι καποιον να μου δινει ελπιδα και να μου βαζει ορια. Μπορω να ειμαι ηθικο και αρτιο ατομο χωρις να πιστευω. Καποια στιγμη πρεπει να γινει κατανοητο αυτο απ τους πιστους.
Οι άθεοι πιστεύουν ότι όλα τα συναισθήματα, η γνώση που έχουμε, οι εμπειρίες και ότι μας κάνει τον καθένα αυτό που είμαστε είναι απλά χημικές διεργασίας στον εγκέφαλο οι οποίες κάποτε θα σβήσουν με τον θάνατο και θα εξαφανιστούμε στην αφάνεια της μη ύπαρξης.
Τότε λοιπών πιο το νόημα του να ζέι κανείς? Η αγάπη που νιώθετε για τους γύρω σας ή οι σχέσεις μεταξύ των ανθρώπων έιναι απλά χημικές διεργασίες. Τα πάντα θα τελειώσουν και όλα είναι μάταια.
Με τέτοιες απαισιόδοξες σκέψεις είναι να απορεί κανείς για την μανία με την οποία προοθούν τις ιδέες τους, σαν να αποτελούν άλλους μεσσίες που όμως αντί για ζωή μας υπόσχονται τον αφανισμό.

Ωπα, εδω εισαι τελειως λαθος. Το να καταλαβαινεις πως λειτουργει κατι δεν μειωνει την ικανοτητα σου να το θαυμαζεις. Ισα ισα. Η πολυπλοκοτητα του ανθρωπινου εγκεφαλου και οι διεργασιες που γινονται μεσα σε αυτον ειναι συναρπαστικες. Ετσι ειναι η ζωη, αρχη-μεση-ΤΕΛΟΣ. Το εχω αποδεχτει, δε με ενοχλει.
Αγνοούν το πλήθος των μαρτυριών ψυχικών ή μεταφυσικών φαινομένων ως γελοιότητες που δεν αξίζει να ασχοληθεί κανέις,
Μας καλούν να φέρουμε εμείς την απόδειξη της ύπαρξης θεού, όμως κάτι τέτοιο είναι αδύνατον γιατί ένα υπερβατικό όν όπως ο θεός δεν μπορεί να εξηγηθεί με τους συμβατικούς νόμους που έχουμε για να περιγράψουμε τον φυσικό κόσμο.

και ο π ειναι υπερβατικος, αλλα εχει κ αποδειξη:P Πλακιτσα, δεν καταλαβαινω ομως γιατι ειναι αδυνατο.
Ορισμένες φορές χάνουν το μέτρο, και επιδίδονται σε επίδειξη βλασφημίας απλα και μόνο για να την σπάσουν στους χριστιανούς. Λένε μάλιστα ότι χριστός δεν υπήρξε ποτέ αγνοώντας τα αρχαία κείμενα και άλλες μαρτυρίες για την ύπαρξη του ως ιστορικό πρόσωπο. Για την ακρίβεια περισσότερα γραπτά στοιχεία έχουμε για την ύπαρξη του Ιησού παρά του Σωκράτη.

Ελπιζω να μη μας βαζεις ολους στο ιδιο τσουβαλι. Εγω δεν πειραξα κανεναν. Αν θες να δεις αν υπαρχουν ιστορικα στοιχεια, περα απ την αγια γραφη φυσικα, μπορεις να κανεις μια ερευνα. Και αν εχεις κανει θα χαρω να την μοιραστεις μαζι μας.

προσπαθούν να καπηλευτούν τον επιστημονικό κόσμο λέγοντας οτι η συντριπτική πλειοψηφία των επιστημόνων είναι άθεοι. κάτι τέτοιο όμως δέν ισχύει. υπάρχουν στοιχέια που δέιχνουν οτι σχεδόν το 50% δηλώνουν οτι πιστεύουν σε κάποιο θεό, και ένα μεγάλο ποσοστό απο τους υπόληπους δηλώνουν αγνωστικιστές.

Αυτο δεν ειναι σωστο, συμφωνω. Οι περισσοτεροι επιστημονες πιστευουν, γιατι οι περισσοτεροι ανθρωποι πιστευουν. Καλυτερο ως προς συγκριση δειγμα, θα ηταν τι ποσοστο των επιστημονων πιστευουν σε σχεση με το ποσοστο του παγκοσμιου πληθυσμου..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mr. Crowley

Διάσημο μέλος

Ο Mr. Crowley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,046 μηνύματα.
οι άθεοι ισχυρίζονται οτι ο κόσμος που ξέρουμε λειτούργει απο μόνος του χωρίς να έιναι αναγκαία η ύπαρξη κάποιου θεού. λένε οτι η ανθρώπινη γνώση που κατέχει η ανθρωπότητα αρκεί για να εξηγήσει τον κόσμο γύρω μας και σε αυτήν δέν περιλαμβάνετε η έννοια του θεού.

#1:Δεν το ισχυριζόμαστε.Έχει αποδειχτεί,για την ακρίβεια (M-theory).
#2:Factual mistake.Ουδέποτε το είπαμε αυτό.


πόση γνώση όμως κατέχει η ανθρωπότητα σε σχέση με την υπάρχουσα μη γνωστή σε εμάς γνώση, ακόμα και το 50% να γνωρίζουμε για τον κόσμο ( πολύ αισιόδοξο νούμερο) πάλυ υπάρχει ένα υπόλοιπο 50% πολύ μεγάλο ποσοστό για να ισχυριστεί κάποιος με την βεβαιότητα που ισχυρίζονται οι άθεοι οτι θεός δέν υπάρχει. οι άθεοι μιλάνε ως παντογνώστες με το ίδιο πάθος που μιλούσαν τον μεσαίωνα για το οτι η γή έιναι επίπεδη.

Αν εμείς μιλάμε με τέτοιο πάθος,τότε οι ένθεοι τι κάνουν?Έχεις διαβάσει κανά θρησκευτικό βιβλίο να δεις τι λέει μέσα?Υπάρχει πιο δογματικός λόγος απ'τον θρησκευτικό?Μην ξεχνάς ότι η αρνητική σημασία του όρου "δογματικός",βγήκε απ'την έννοια του θρησκευτικού δόγματος.
Πάμε τώρα στα logical fallacies:
-Άρα,έξω απ'τον κύκλο των γνώσεών μας,αντί για τον θεό θα μπορούσε να υπάρχει το Παντοδύναμο Ταραφαντανάκι,ή η Αόρατη Ροζ Μονόκερος ή το Ιπτάμενο Μακαρονοτέρας,σωστά?
-Πως απ'το "δε γνωριζούμε τα πάντα για το σύμπαν",μεταπηδάμε στο "οργανώνω ένα γιγάντιο κοινωνικό/θεσμικό/ιδεολογικό μόρφωμα βασισμένο πάνω στην απόλυτη βεβαιότητα του ισχυρισμού ότι υπάρχει μια οντότητα,της οποίας για την ύπαρξη της οποίας δεν είμαι σε θέση να προσκομίσω καμία γνώση ικανή να συμπληρώσει το υποτιθέμενο έλλειμα γνώσης που οδηγεί εσένα τον άθεο να μην πιστεύεις" (θρησκεία)?Υπάρχει ένα τεράστιο χάσμα,ή μου φαίνεται?
-Ακριβώς,επειδή δε γνωρίζουμε τα πάντα για τον κόσμο,βάσει των γνώσεων των οποίων διαθέτουμε τώρα,δεν υπάρχει θεός.If data change,θα αναθεωρήσουμε.
Το να αφήνεις ανοιχτό το ενδεχόμενο να ισχύει μια πιθανότητα,η οποία defies τα basic principles της λογικής,χωρίς καμία ένδειξη ή αναγκαιότητα ύπαρξης,δε δείχνει ανοιχτό μυαλό,αλλά παραλογισμό.

Οι άθεοι πιστεύουν ότι όλα τα συναισθήματα, η γνώση που έχουμε, οι εμπειρίες και ότι μας κάνει τον καθένα αυτό που είμαστε είναι απλά χημικές διεργασίας στον εγκέφαλο οι οποίες κάποτε θα σβήσουν με τον θάνατο και θα εξαφανιστούμε στην αφάνεια της μη ύπαρξης.
Τότε λοιπών πιο το νόημα του να ζέι κανείς? Η αγάπη που νιώθετε για τους γύρω σας ή οι σχέσεις μεταξύ των ανθρώπων έιναι απλά χημικές διεργασίες. Τα πάντα θα τελειώσουν και όλα είναι μάταια.
Με τέτοιες απαισιόδοξες σκέψεις είναι να απορεί κανείς για την μανία με την οποία προοθούν τις ιδέες τους, σαν να αποτελούν άλλους μεσσίες που όμως αντί για ζωή μας υπόσχονται τον αφανισμό.

Logical fallacy:γιατί δέχεσαι ως δεδομένο ότι η ζωή θα πρέπει να έχει ένα νόημα?πως αποδεικνύεται αυτό?Δέχεσαι αυθαίρετα ένα δεδομένο,ότι υπάρχει κάποιο νόημα στη ζωή,χωρίς να το εξετάζεις.Και αυτό μάλιστα,όταν όλα δείχνουν το αντίθετο,καθώς ζούμε σ'ένα Πιθανοκρατικό Σύμπαν,που βασιλεύει η Τύχη (όπως μας απέδειξε η Κβαντομηχανική) και όχι η Αιτιότητα.Αλήθεια,δεδομένου ότι βιολογικά δε διαφέρουμε σε κάτι από κανέναν άλλο οργανισμό,νόημα θα πρέπει να έχει και η ζωή των ζώων,των φυτών,των βακτηρίων και των ιών?
Από που και ως που το να μην έχει κάποιο αντικειμενικό,μεταφυσικό νόημα η ζωή σου είναι απαισιόδοξη σκέψη?Εγώ τη θεωρώ αισιόδοξη.Σου δίνεται η δυνατότητα να δώσεις εσύ νόημα στη ζωή σου,είσαι κύριος του εαυτού σου και της ζωής σου και όχι πιόνι στη σκακιέρα μιας ανώτερης δύναμης,δεν υπάρχει κάποια μεταθάνατον ζωή οπότε έχεις μόνο αυτή τη ζωή για να κάνεις τη διαφορά.Όταν ξέρεις ότι έχεις μόνο μια ευκαιρία,προσπαθείς να την εκμεταλλευτείς όσο το δυνατόν καλύτερα.
Δε βρίσκεις κάπως ειρωνικό να μιλάς για αθεϊστική μανία?I mean,δώσε μου παράδειγμα ενός rational άθεου που να χρησιμοποίησε επιβολή.On the other hand,οι θρήσκοι,στο πέρασμα των αιώνων...you know,χριστιανοί στα λιοντάρια,μάγισσες στην πυρά,ιερά εξέταση,σταυροφορίες,τζιχάντ,αμαρτωλοί θα καείτε στο πυρ το εξώτερον,αφορισμοί,kamikaze attacks,σκοτώστε τους απίστους στο όνομα του προφήτη,παλουκώστε τους ομοφυλόφιλους,πετροβολήστε τις ανήθικες...I mean,c'mon now,dude,ποιος μιλάει?

Αγνοούν το πλήθος των μαρτυριών ψυχικών ή μεταφυσικών φαινομένων ως γελοιότητες που δεν αξίζει να ασχοληθεί κανέις,

Logical fallacy: Anecdotal evidence is not evidence

Μας καλούν να φέρουμε εμείς την απόδειξη της ύπαρξης θεού, όμως κάτι τέτοιο είναι αδύνατον γιατί ένα υπερβατικό όν όπως ο θεός δεν μπορεί να εξηγηθεί με τους συμβατικούς νόμους που έχουμε για να περιγράψουμε τον φυσικό κόσμο.

Logical fallacy Ι:ποιος είναι ο ορισμός του θεού και προκύπτει ότι ο θεός είναι "υπερβατικό ον"?Από που και ως που είναι "υπερβατικό ον" και δεν μπορεί να εξηγθεί με τους νόμους που έχουμε στο φυσικό κόσμο?Μου μιλάς για μια οντότητα που κατάφωρα παραβιάζει νόμους της λογικής,δεν υπαγορεύεται από καμία ένδειξη ή αναγκαιότητα και μου λες να δεχτώ αξιωματικά ιδιότητες γι'αυτήν,τις οποίες δεν μπορείς με κανέναν τρόπο να μου δικαιολογήσεις?
Logical fallacy ΙΙ: (Έστω ότι λύσαμε το Ι)και τι σκ@τά σημαίνει "υπερβατικό ον"?
Logical fallacy ΙΙΙ: (Έστω ότι λύσαμε τα Ι και ΙΙ)και αν δεν προσεγγίζεται με τους νόμους που περιγράφουμε τον φυσικό κόσμο,τότε πως προσεγγίζεται αντικειμενικά?

Ορισμένες φορές χάνουν το μέτρο, και επιδίδονται σε επίδειξη βλασφημίας απλα και μόνο για να την σπάσουν στους χριστιανούς. Λένε μάλιστα ότι χριστός δεν υπήρξε ποτέ αγνοώντας τα αρχαία κείμενα και άλλες μαρτυρίες για την ύπαρξη του ως ιστορικό πρόσωπο. Για την ακρίβεια περισσότερα γραπτά στοιχεία έχουμε για την ύπαρξη του Ιησού παρά του Σωκράτη.

#1:Θύμισέ μου πότε αυτό έπαψε να αποτελεί υποκειμενική έννοια.
#2:Επίσης.
#3:Woohoo.Big guy,αν τα έχεις,δειχ'τα,μη μας τα κρύβεις.




προσπαθούν να καπηλευτούν τον επιστημονικό κόσμο λέγοντας οτι η συντριπτική πλειοψηφία των επιστημόνων είναι άθεοι. κάτι τέτοιο όμως δέν ισχύει. υπάρχουν στοιχέια που δέιχνουν οτι σχεδόν το 50% δηλώνουν οτι πιστεύουν σε κάποιο θεό, και ένα μεγάλο ποσοστό απο τους υπόληπους δηλώνουν αγνωστικιστές.

You know,και 50% να ήταν οι πιστοί στην επιστημονική κοινότητα,πάλι θα είχε βάση αυτό περί αθεΐας των επιστημόνων,καθώς στην υπόλοιπη κοινωνία οι πιστοί είναι πάνω από 80%.Αλλά έτσι κι αλλιώς,δεν είναι.Πάρε μια peer reviewed έρευνα που λέει στατιστικές.


Εμένα πάλι(συγχώρεσε με γι'αυτό),μου φαίνεται μπούρδα. :hmm:

Και άχρηστη ρήση τελείως που δεν έχει καν υπόσταση.

(Για τον απλούστατο λόγο πως αν θέλεις μπορείς να διαβάσεις ένα σατανιστικό βιβλίο και να γίνεις σατανίστρια αν θέλεις)

Βασικά η διαφορά είναι ότι η Βίβλος claims to be the word of God (δηλαδή η official side του θεού),ενώ η Μαύρη Βίβλος είναι απλά the word of LaVey.Άρα,τυπικά μιλώντας,αν δεχτούμε το παραμυθάκι,όχι,δεν έχεις ακούσει την άλλη πλευρά. :)



WTF?Να πω ότι μιλάς για 40 χρόνια πριν να δεχθώ ότι υπάρχει καταπίεση στους μη Χ.Ο.

Εσύ το γράφεις αυτό ή στο είπε κανένας μεγαλύτερος?Βάση της ηλικίας σου μιλάω.Γιατί μια χαρά συμβιώνουν Ορθόδοξοι με οτιδήποτε άλλο στοιχείο στη χώρα.Οκ εκτός από κάτι ακροδεξιές απόψεις που δεν πάιρνει κανείς στα σοβαρά.Από κει και πέρα είναι φυσιολογικό κάθε θρησκεία να προβάλλει αυτά που προβάλλει ως ορθά έναντι των άλλων,και κανείς δεν είπε πως όλοι οι Χριστιανοί είναι καλόπαιδα(παραβολή του Σαμαρίτη u know? )

Από κει και πέρα,είδατε κανέναν Άθεο να λέει πως είναι πολύ πιθανό να υπάρχει Θεός?

Είδατε το ΠΑΣΟΚ να λέει πως η Ν.Δ ήταν γαμάτη κυβέρνηση?

Είδατε τον Ολυμπιακό να λέει πως ο Παναθηναικός παίζει τόσο καλά ώστε να πάρει το πρωτάθλημα?




Λίγη λογική παιδιά.Καθένας σέβεται τον άλλο ως ισότιμο ως άνθρωπο,αλλά όταν πιστεύει σε κάτι,σημαίνει πως πιστεύει ότι αυτό είναι το ορθό.Το υπαρκτό.Αλλιώς δεν το πιστεύει.

Εεεε...να σου θυμίσω ότι στα σχολεία γίνεται 9χρονο υποχρεωτικό μάθημα θρησκευτικών?Ότι γίνεται προσευχή?Ότι οι περισσότεροι άνθρωποι νομίζουν ότι για να δώσουν όνομα στο παιδί τους είναι απαραίτητο να το βαφτίσουν?Ότι η εκκλησία επηρεάζει κρατικές αποφάσεις?Αυτά φτάνουν,I'd say.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

pop corn

Πολύ δραστήριο μέλος

Η pop corn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,161 μηνύματα.
Έχει αποδειχτεί,για την ακρίβεια (M-theory).
off topic: Η θεωρία Μ έχει αποδειχθεί; Και πειραματικά; Έχω χάσει δυστυχώς τις τελευταίες εξελίξεις λόγω έλλειψης χρόνου...:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mr. Crowley

Διάσημο μέλος

Ο Mr. Crowley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,046 μηνύματα.
off topic: Η θεωρία Μ έχει αποδειχθεί; Και πειραματικά; Έχω χάσει δυστυχώς τις τελευταίες εξελίξεις λόγω έλλειψης χρόνου...:(

Nope.Απλά η θεωρητική της συνάφεια είναι υπεραρκετή για να καταρρίψει το επιχείρημα της αναγκαιότητας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Traveller

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Traveller αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 216 μηνύματα.
Δεν προλαβαίνω να διαβάσω όλα τα μηνυματα σας. Κατανοώ και σέβομαι τα πιστεύω όλων σας.
Θα ήθελα με τη σειρά μου να σας παραπέμψω σε ένα site με εκπομπές, που πραγματικά αξίζει
κανείς να ακούσει.
https://www.hellenicheartbeat.com/atheataperasmata/

Περιμένω τη γνώμη σας :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zopy

Νεοφερμένος

Η Zopy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 35 μηνύματα.
Εγώ δεν πιστεύω στο θεό. Δεν έχω φανταστικούς φίλους. :Ρ Και το λέω έχοντας διαβάσει βιβλία και άρθρα κι έχοντας συμμετάσχει σε πολλές συζητήσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ανησυχο Μολυβι

Νεοφερμένος

Η Ανησυχο Μολυβι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 42 μηνύματα.
Ο καθενας μας πιστευει σε διαφορετικη θρησκεια,γιατι δεν ειναι ολοι χριστιανοι,αλλα υπαρχουν πολλοι τροποι με τους οποιους καποιος πιστευει και με αυτον τον τροπο συπμεριφερεται.Δηλαδη δεν εννοω τον φανατισμο αλλα ορισμενοι το θεωρουν αυτονοητο καποιος να πιστευει στο θεο.
Προσωπικα πιστευω αλλα οχι γιατι απο μικρη παντα οι γονεις με οδηγουσαν στην εκκλησια(ζω σε μια οικογενεια με τυπικες σχεσεις κιολας με την εκκλησια),φυσικα σιγουρα αυτο με επιρεασε μεχρι μερικα χρονια αλλα νομιζω καποτε φτανουμε σε μια ηλικια που ακομα και υποτιθεμενα αυτονοητα θα πρεπει να προβληματιζομαστε και να συζηταμε πανω σε αυτα.Δηλαδη η θρησκεια που πλειοψηφει στη χωρα μας ειναι ο χριστιανισμος, οποιος εχει διδαξει την αγαπη,την αλληλεγγυει,την δικαιοσυνη και την ιση αποδοχη απο ολους απο τον Θεο.Αυτο με τα χρονια φυσικα εχει αλλιωθει οπως και πολλα αλλα.Δεν λεω πως ο χριστιανισμος ειναι το τελος και η αρχη,αλλα υπαρχουν μερικα πολυ καλα χαρακτηριστικα του.
Επισης,στο θεμα Αθεος,νομιζω πως ειναι κατι τελειως φυσιολογικο,αρκει βεβαια να μην ειναι μια πραξη που μονο και μονο εχει σκοπο να κανει διαφορα,γιατι το εχω δει και αυτο.Δεν νομιζω πως ανθρωποι που αυτοαποκαλουνται χριστιανοι θα πρεπει να μην σεβονται τους αθεους ή οποιους αλλους.
Ο τιτλος ειναι προσωπικο θεμα,αν καποιος πιστευει πως ειναι κοροϊδια ας το σκεφτει καλυτερα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

SICX

Διάσημο μέλος

Ο GEORGE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 2,257 μηνύματα.
Εγώ δεν πιστεύω στο θεό. Δεν έχω φανταστικούς φίλους. :Ρ Και το λέω έχοντας διαβάσει βιβλία και άρθρα κι έχοντας συμμετάσχει σε πολλές συζητήσεις.

τοτε οχι λιγοτερο ευχαριστα θα εκανες και μια μαζι μας....;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

garch

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο garch αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,510 μηνύματα.
Ο καθενας μας πιστευει σε διαφορετικη θρησκεια...

...ορισμενοι το θεωρουν αυτονοητο καποιος να πιστευει στο θεο...

...Επισης,στο θεμα Αθεος,νομιζω πως ειναι κατι τελειως φυσιολογικο...

...Ο τιτλος ειναι προσωπικο θεμα,αν καποιος πιστευει πως ειναι κοροϊδια ας το σκεφτει καλυτερα.

Μπερδεύτηκα. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ανησυχο Μολυβι

Νεοφερμένος

Η Ανησυχο Μολυβι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 42 μηνύματα.
Μπερδεύτηκα. :P

χαχα οντως..:)Το ευκολο το κανω δυσκολο.Ελλατωμα!Αλλα ελπιζω να βγαζεις νοημα μετα απο προσπαθειες..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

updown

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο updown αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 142 μηνύματα.
Ο Θεος υπαρχει μεσα μας και οτι υπαρχει μεσα μας το ξερουμε μονο εμιεις
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

go2jimmys

Νεοφερμένος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 55 μηνύματα.
Ο Θεος υπαρχει μεσα μας και οτι υπαρχει μεσα μας το ξερουμε μονο εμιεις

αυτό μου θυμίζει αυτά που μας λέγαν στο σχολείο :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Blue Dog

Νεοφερμένος

Η Blue Dog αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 40 μηνύματα.
Ο Θεος υπαρχει μεσα μας και οτι υπαρχει μεσα μας το ξερουμε μονο εμιεις
Ομως δε μπορει να υπαρχει μονο μεσα μας, γιατι υπηρξε πριν απο εμας, κι ετσι υπαρχει και εξω απο μας οποτε τον ξερουμε οχι ο καθενας ξεχωριστα αλλα μπορουμε ομαδικα να τον αναγνωρισουμε. Μονο που δεν υπαρχει στην πραγματικοτητα ουτε μεσα ουτε εξω μας!:P
Ασε που οτι υπαρχει μεσα μας δε το ξερουμε απαραιτητα μονο εμεις. Πχ, μεσα μου υπαρχει ενα στομαχι, κατι που κοβω το κεφαλι μου πως εχεις υποψη σου..:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top