Θρησκεία ή κοροϊδία;

Πιστεύετε στο Θεό;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 65)
  • Ναι

    Ψήφοι: 31 47.7%
  • Όχι

    Ψήφοι: 20 30.8%
  • Δεν είμαι σίγουρος(η)

    Ψήφοι: 14 21.5%

eirhnaki21

Νεοφερμένος

Η Ανδρεάδη Ειρήνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 44 μηνύματα.
Αλλο σπουδαγμενος, αλλο ψαγμενος ;)
Το θεμα ειναι οτι η εκκλησια εκμεταλλευεται αυτην την "τεμπελια". Γι' αυτο σου λεω οτι τα πραγματα δεν ειναι τοσο "ελευθερα".

Φίλε μου, δε φταίει η εκκλησία αν "εκμεταλλεύεται" όπως λες την τεμπελιά...αλλά ο τεμπέλης που τον "εκμεταλλεύονται"...
έτσι δεν είναι; Αν ο άνθρωπος δε θέλει να διαβάζει και να ενημερώνεται κακό του κεφαλιού του.. Ποιο το πρόβλημα;Δικό του θέμα...Δηλαδή αν σου πω εγώ...ο Χίτλερ ήταν άγιος άνθρωπος...εσύ θα πρέπει να με πιστέψεις ή να διαβάσεις και να δεις τι ειναι αλήθεια και τι όχι;




Πώς λοιπον αυτο που δεν μπορεις να το κανεις εσυ, το μπορει η εκκλησια, αφου καθοριζοντας τη θρησκεια των βρεφων, σε περιπτωση που αυτα δεν "ψαχτουν" καποια στιγμη στη μετεπειτα ζωη τους ως ενηλικες θα παραμεινουν "πιστοι" του αρχικου τους θρησκευματος (οχι οτι ειναι απαραιτητο το να αλλαξουν κιολας, μπορει να ισχυροποιηθει η πιστη τους);
(εχουμε ξεφυγει απο την θρησκεια λιγο και φταιω εγω μαλλον... :worry:)

Εδώ παρατηρώ ότι έχεις μια σύγχυση για τον πληθυσμό των Χριστιανών..χαλάρωσε..δεν είναι ουσιαστικά Χριστιανοί όλοι όσοι δηλώνουν.....αλλά τι σε ενοχλεί;Πολύ πιθανόν να ήταν λιγότεροι οι Χριστιανοί αν δεν γεννιοντουσαν όλοι όσοι γεννήθηκαν και βαφτίστηκαν Χριστιανοί...αλλά γιατί τόσο σε ενοχλεί αυτό; Εγώ ποτέ δε σου μίλησα για αριθμούς...και 5 Χριστιανοί να ήμασταν σε ολόκληρο τον κόσμο ποιο το πρόβλημα;Εγώ δεν θα είχα πρόβλημα και μόνη μου μη σου πω να ήμουνα...και πάλι τώρα που οι Χριστιανοί είναι εκατομμύρια..ούτε τώρα με ενοχλεί..




Τι να σου πω, θεωρω οτι δεν προκειται να βγαλουμε ακρη στο αν υπαρχει ή οχι καποια "διαφορετικη" αντιμετωπιση των μη-χριστιανων ορθοδοξων στην Ελλαδα. Υγεια :)
Με ενοχλει το γεγονος οτι ορισμενες πρακτικες της εκκλησιας (και οχι μονο αυτης, στο παραδειγμα της βαφτισης π.χ., ας μη βαφτιζουν οι γονεις τα παιδια τους) συντηρουν την κατασταση του να υπαρχουν """""πιστοι""""" ειτε οι ιδιοι τους το γνωριζουν και το εκμεταλλευονται, ειτε αυτο συμβαινει εν αγνοια τους.
Οπως και να το κανουμε τα πραγματα δεν ειναι απολυτως "ελευθερα" και εκει ηταν η αρχικη ενσταση μου :)

Πάλι το ίδιο πρόβλημα βλέπω με τους αριθμούς..τι θα πει συντηρούν το να υπάρχουν πιστοί;Ο καθένας είναι υπεύθυνος για τον εαυτό του...έχει ευθύνη για το αν θέλει να είναι Χριστιανός ή Βουδιστής...μήπως εδώ προσπαθούμε να διώξουμε τις ευθύνες από πάνω μας;Δηλαδή αν εσύ γεννιόσουν γιος "δούλου" θα έπρεπε να δεχτείς να σε κάνουν ό,τι θέλουν;Θα έπρεπε να είσαι υπεύθυνος και να επιλέξεις...άρα αυτοί που δεν το κάνουν είναι υπαίτιοι για την κατάστασή τους..κανένας άλλος δεν τους φταίει...

Τα πράγματα είναι πολύ απλά.Βαφτίζεσαι αν το θέλουν οι γονείς σου ΚΑΙ ΕΧΕΙΣ ΤΗΝ ΕΠΙΛΟΓΗ ΣΤΑ 18 ΣΟΥ ΝΑ ΑΛΛΑΞΕΙΣ. τέρμα δεν υπάρχει κάτι άλλο...είσαι ελέυθερος να πιστεύεις ή όχι..και εσύ φέρεις ευθύνη γι 'αυτό..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mr. Crowley

Διάσημο μέλος

Ο Mr. Crowley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,046 μηνύματα.
Ειρηνάκι,είναι απλό,περισσότεροι δηλωμένοι χριστιανοί=πλειοψηφία=περισσότερη δύναμη για την εκκλησία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

babisgr

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο babisgr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 837 μηνύματα.
Εννοεις τα περι "προπατορικου αμαρτηματος"; Αν οχι, ανεφερε τι εννοεις αν θες; :)

Σου παραθέτω από μία συνέντευξη που έδωσε ένας γέροντας Εφραίμ από το Άγιο Όρος σε ένα ραδιοφωνικό σταθμό, αθλητικό, (Libero) στον οποίο έκαναν διάφορες ερωτήσεις.

Ερώτημα ακροατή:
"Μήπως η Εκκλησία μας έχει επιβάλλει με το τρόπο της να βαπτιζόμαστε Χριστιανοί; Εγώ γεννιέμαι και κανείς δεν με ρωτάει αν θέλω να βαπτιστό Χριστιανός. Μήπως είναι ένας έξυπνος τρόπος να κρατηθεί η Χριστιανοσύνη;"

Απάντηση γέροντος:
"Θα εννοεί προφανώς τον νηπιοβαπτισμό. Στα πρώτα χρόνια οι Χριστιανοί βαπτίζονταν σε πολύ μεγάλη ηλικία και συν-πλην στην ηλικία του Χριστού μας: 30-33 ετών. Επειδή όμως πρακτικά διαπιστώθηκε ότι πολύ κατηχούμενοι που θα γινόταν Χριστιανοί πέθαιναν αβάπτιστοι και επειδή είπε ο Χριστός "ὁ πιστεύσας καὶ βαπτισθεὶς σωθήσεται, ὁ δὲ ἀπιστήσας κατακριθήσεται", έγινε σύνοδος και εισήχθει ο νηπιοβαπτισμός για να προλαβαίνουμε αν είναι δυνατόν και σε μικρότερη ηλικία παιδάκια αν θα πεθάνουν μικρά διότι τότε πέθαιναν για διάφορους λόγους, και θα είναι οδυνηρό να έχουμε στον τάφο έναν που θα γινόταν Χριστιανός χωρίς όνομα. Είναι δούλος κυρίου ένας αβάπτιστος; Θα ήταν λοιπόν πολύ πόνος. Ο νηπιοβαπτισμός ασφάλισε τον άνθρωπο αν πεθάνει να έχει χάρη Αγίου Πνεύματος, να έχει αναγεννηθεί. Να μπορεί από μικρής ηλικίας να έχει άγγελο φύλακα και να συμμετέχει των Αχράντων μυστηρίων[...] Δε γινόταν για να γίνει στανικώς Ορθόδοξος, αλλά με την έννοια για να μην αποθάνει ο άνθρωπος σε μικρή ηλικία αβάπτιστος [...] Ο νηπιαβαπτισμός έσωσε την κατάσταση και μέχρι σήμερα πόσα μικρά παιδάκια έχουν αποθάνει (βεβαίως είναι στον παράδεισο) βαπτισμένα. Αν όλα αυτά ήταν αβάπτιστα; Φανταστείτε τον πόνο. Δηλαδή είναι πρακτική η εμπειρία της Εκκλησία που λέγει ότι τελικά εβοήθησε πολύ και δεν έβλαψε. Όταν κανείς θα μεγαλώσει μπορεί αν θέλει να είναι με επίγνωση Ορθόδοξος κι αν θέλει να μην είναι. Δεν τον εμποδίζει το βάπτισμα, δεν είναι θεϊκή δικτατορία το μυστήριο αυτό. Εν γνώσει είμαστε κοντά στον Θεό, γιατί μας αποκαλύφθηκε η αλήθεια. Δε θέλει ο Θεός με τρομοκρατία ουράνια να είμαστε κοντά του. "


-------------------------------------------------


Για τη κηδεία σου ή για τη κηδεία του πατέρα σου μη έρθεις στη εκκλησία να τον θάψει. Όταν έχεις προβλήματα μη τρέχεις στην Εκκλησία να σε στηρίξει. Μιλάω σε όσους θεωρούν τον εαυτό τους εκτός Εκκλησίας.
Τέλος πάντων, όσοι δεν είναι Χριστιανοί, γιατί ζορίζονται τόσο με την εκκλησία; Απλώς θεωρήστε μας ως χαζούς και "παρατήστε" μας. Το ζόρι που το βρίσκετε; Στο ότι έχετε χριστιανικό όνομα ή δε ξέρω που αλλού;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Τέλος πάντων, όσοι δεν είναι Χριστιανοί, γιατί ζορίζονται τόσο με την εκκλησία; Απλώς θεωρήστε μας ως χαζούς και "παρατήστε" μας.
Αυτό θα κάναμε αν η "εκκλησία" σας δεν τράβαγε τόσο μεγάλο ζόρι στο να ανακατεύεται σε αυτά που δεν την αφορούν.
(Το -1 δικό μου)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

garch

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο garch αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,510 μηνύματα.
Σου παραθέτω από μία συνέντευξη που έδωσε ένας γέροντας Εφραίμ από το Άγιο Όρος σε ένα ραδιοφωνικό σταθμό, αθλητικό, (Libero) στον οποίο έκαναν διάφορες ερωτήσεις.

Ερώτημα ακροατή:
"Μήπως η Εκκλησία μας έχει επιβάλλει με το τρόπο της να βαπτιζόμαστε Χριστιανοί; Εγώ γεννιέμαι και κανείς δεν με ρωτάει αν θέλω να βαπτιστό Χριστιανός. Μήπως είναι ένας έξυπνος τρόπος να κρατηθεί η Χριστιανοσύνη;"

Απάντηση γέροντος:
"Θα εννοεί προφανώς τον νηπιοβαπτισμό. Στα πρώτα χρόνια οι Χριστιανοί βαπτίζονταν σε πολύ μεγάλη ηλικία και συν-πλην στην ηλικία του Χριστού μας: 30-33 ετών. Επειδή όμως πρακτικά διαπιστώθηκε ότι πολύ κατηχούμενοι που θα γινόταν Χριστιανοί πέθαιναν αβάπτιστοι και επειδή είπε ο Χριστός "ὁ πιστεύσας καὶ βαπτισθεὶς σωθήσεται, ὁ δὲ ἀπιστήσας κατακριθήσεται", έγινε σύνοδος και εισήχθει ο νηπιοβαπτισμός για να προλαβαίνουμε αν είναι δυνατόν και σε μικρότερη ηλικία παιδάκια αν θα πεθάνουν μικρά διότι τότε πέθαιναν για διάφορους λόγους, και θα είναι οδυνηρό να έχουμε στον τάφο έναν που θα γινόταν Χριστιανός χωρίς όνομα. Είναι δούλος κυρίου ένας αβάπτιστος; Θα ήταν λοιπόν πολύ πόνος. Ο νηπιοβαπτισμός ασφάλισε τον άνθρωπο αν πεθάνει να έχει χάρη Αγίου Πνεύματος, να έχει αναγεννηθεί. Να μπορεί από μικρής ηλικίας να έχει άγγελο φύλακα και να συμμετέχει των Αχράντων μυστηρίων[...] Δε γινόταν για να γίνει στανικώς Ορθόδοξος, αλλά με την έννοια για να μην αποθάνει ο άνθρωπος σε μικρή ηλικία αβάπτιστος [...] Ο νηπιαβαπτισμός έσωσε την κατάσταση και μέχρι σήμερα πόσα μικρά παιδάκια έχουν αποθάνει (βεβαίως είναι στον παράδεισο) βαπτισμένα. Αν όλα αυτά ήταν αβάπτιστα; Φανταστείτε τον πόνο. Δηλαδή είναι πρακτική η εμπειρία της Εκκλησία που λέγει ότι τελικά εβοήθησε πολύ και δεν έβλαψε. Όταν κανείς θα μεγαλώσει μπορεί αν θέλει να είναι με επίγνωση Ορθόδοξος κι αν θέλει να μην είναι. Δεν τον εμποδίζει το βάπτισμα, δεν είναι θεϊκή δικτατορία το μυστήριο αυτό. Εν γνώσει είμαστε κοντά στον Θεό, γιατί μας αποκαλύφθηκε η αλήθεια. Δε θέλει ο Θεός με τρομοκρατία ουράνια να είμαστε κοντά του. "

Εν ολίγοις ο γέροντας λέει πως ο νηπιοβαπτισμός καθιερώθηκε "για το καλό" των παιδιών-εφήβων-νεαρών-ενηλίκων κάτω των 30.
Μα το "καλό" αυτό είναι καθαρά προσωπικό και υποκειμενικό ζήτημα.

Άρα αν υπάρχει η πιθανότητα ένας άνθρωπος να επιλέξει πως αυτό δεν είναι "καλό" για τον ίδιο, πως προκαταβάλλεις την ευκαιρία του για κρίση εντάσσοντάς τον στο στάδιο της ωρίμανσης της προσωπικότητας σε ένα μεροληπτικό περιβάλλον;

Για τη κηδεία σου ή για τη κηδεία του πατέρα σου μη έρθεις στη εκκλησία να τον θάψει. Όταν έχεις προβλήματα μη τρέχεις στην Εκκλησία να σε στηρίξει. Μιλάω σε όσους θεωρούν τον εαυτό τους εκτός Εκκλησίας.
Τέλος πάντων, όσοι δεν είναι Χριστιανοί, γιατί ζορίζονται τόσο με την εκκλησία; Απλώς θεωρήστε μας ως χαζούς και "παρατήστε" μας. Το ζόρι που το βρίσκετε; Στο ότι έχετε χριστιανικό όνομα ή δε ξέρω που αλλού;

"Εκτός εκκλησίας" σημαίνει "μη Χριστιανοί Ορθόδοξοι"; Ναι τότε προφανώς δε θα ψάξει κανείς στήριγμα στην Εκκλησία, ούτε θα ζητήσει τη συνδρομή της στην ταφή.:P Που θες να καταλήξεις;

Ένα ζόρι είναι αυτό που αναφέρει ο Dias. Ένα άλλο είναι ο προσηλυτισμός.
Και ένα άλλο που δεν είναι ακριβώς "ζόρι" είναι ότι αυτοί που διαφωνούν με κάποιους άλλους σε κάποια θέματα έχουν το δικαίωμα να το εκφράζουν και να το συζητούν.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mr. Crowley

Διάσημο μέλος

Ο Mr. Crowley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,046 μηνύματα.
Για τη κηδεία σου ή για τη κηδεία του πατέρα σου μη έρθεις στη εκκλησία να τον θάψει. Όταν έχεις προβλήματα μη τρέχεις στην Εκκλησία να σε στηρίξει. Μιλάω σε όσους θεωρούν τον εαυτό τους εκτός Εκκλησίας.
Τέλος πάντων, όσοι δεν είναι Χριστιανοί, γιατί ζορίζονται τόσο με την εκκλησία; Απλώς θεωρήστε μας ως χαζούς και "παρατήστε" μας. Το ζόρι που το βρίσκετε; Στο ότι έχετε χριστιανικό όνομα ή δε ξέρω που αλλού;

Υπάρχει και η πολιτική κηδεία,ξέρεις (ο Δαλιανίδης είχε κηδευτεί έτσι).Α,όχι,δεν ξέρεις,επειδή η καλά οργανωμένη εκκλησιαστική προπαγάνδα τόσα χρόνια μας κάνει να νομίζουμε ότι είναι αποκλειστικά δική τους μπίζνα.Και καλά το παίζουν το παιχνίδι δηλαδή,τόσα λεφτά βγάζουν.Όταν έχω προβλήματα δεν πηγαίνω στην εκκλησία,dude.In fact,έχω να μπω σε εκκλησία με ειλικρινή λατρευτική διάθεση από 11 ετών.
Το ζόρι το 'χουμε στο ότι δεν μας παρατάτε εσείς.Στο ότι για 9 χρόνια τα παιδιά διδάσκονται για τον χριστιανισμό,στο ότι οι ιερείς πληρώνονται απ'το κράτος,στο ότι οι εκκλησίες ανεγείρονται με λεφτά του κράτους,στο ότι τα σχολεία έχουν εικόνες στους τοίχους και υποχρεωτική προσευχή,στο ότι στο Σύνταγμα υπάρχουν αναφορές στον θεό σας,στο ότι η εκκλησία έχει ειδικό φορολογικό καθεστώς,στο ότι έχετε κάνει άβατο το Άγιο Όρος,στο ότι ο αρχιεπίσκοπος κηδεύεται με τιμές αρχηγού κράτους,στο ότι επηρεάζετε την πολιτική ζωή της χώρας.Αυτά σου φτάνουν?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αμπελοφιλόσοφος

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Αμπελοφιλόσοφος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 358 μηνύματα.
@eirhnaki21, babisgr
Υποθετω πως Mr.Crowley, Dias & garch εχουν δωσει υπερ-επαρκεις απαντησεις. Ο,τι κι αν γραψω απλως θα αναμασησω :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pop corn

Πολύ δραστήριο μέλος

Η pop corn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,161 μηνύματα.
Στο ότι για 9 χρόνια τα παιδιά διδάσκονται για τον χριστιανισμό...
...Και μάλιστα η μοναδική φορά, αν θυμάμαι καλά, που γίνεται αναφορά σε άλλα θρησκεύματα (Βουδισμός,Ισλαμισμός...κλπ) είναι στη Β' Λυκείου όπου το βιβλίο των Θρησκευτικών αρέσκεται να συγκρίνει τον Χριστιανισμό με τις άλλες θρησκείες και να καταλήγει (εμμέσως) ότι το σωστό είναι αυτό που λέει ο Χριστιανισμός...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

eirhnaki21

Νεοφερμένος

Η Ανδρεάδη Ειρήνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 44 μηνύματα.
Φίλοι μου με συγχωρείτε που δεν εγραψα νωρίτερα...αλλά δεν προλάβαινα να μπω λόγω μαθημάτων..
Λοιπόν ας αρχίσουμε από αυτά που ανέφερε ο Mr.Crowley.

Φίλε μου Crowley, όπως κι εσύ ο ίδιος λες πως όταν είσαι αρκετά ώριμος μπορείς να επιλέξεις τη θρησκεία που θέλεις...το να είσαι βαπτισμένος Χριστιανός δε σημαίνει ότι είσαι Χριστιανός..εξάλλου κανείς δε σου επιβάλλει να πηγαίνεις εκκλησία ή να προσεύχεσαι...έγινε αυτό ίσως εθιμοτυπικά ή για το λόγο που αναφέρει ο babisgr παραπάνω...όμως αυτό εσένα αν είσαι βαπτισμένος και μόνο Χριστιανός δε σε δεσμεύει...μπορείς να κάνεις ό,τι εσύ θέλεις..αυτό που λέει η καρδιά σου..γιατί τόσο μεγάλο πρόβλημα;Στα 18 το αλλάζεις αν δε "γουστάρεις"..είναι απλά τα πράγματα...

Ακόμα θέλω να αναφερθώ στα χωρία που μου παρέθεσες..Αρχικά να σου πω πως έμπλεξες Καινή και Παλαιά Διαθήκη...αυτό κανονικά δεν πρέπει να το κάνουμε γιατί μπλέκουμε εποχές..δεν πειράζει όμως..θέλω να σε ρωτήσω...αυτά υπάρχουν σε βιβλία δημοτικού, γυμνασίου ή λυκείου;και αν ναι μπορείς να μου πεις που γιατί έχω την εντύπωση πως δεν υπάρχουν έτσι ώστε όπως λες να κάνουν πλύση εγκεφάλου...και προς Θεού φίλε μου..μην παρεξηγείς τα λόγια π.χ. του Ιωάννη στην Αποκάλυψη που λέει "Για τους άπιστους επιφυλάσσεται τόπος αιώνιας καταδίκης μέσα σε μια λίμνη που καίγεται με φωτιά και θειάφι" άκουσε...αυτά είναι αλληγορίες που συνηθίζονταν εκείνη την εποχή..έτσι μιλούσαν και εκφράζονταν οι άνθρωποι.. με αλληγορίες, με παραδείγματα..δε σημαίνει ότι κυριολεκτεί..απλά σκέψου λίγο βαθύτερα..εννοεί πως όποιος απαξιώσει την αγάπη..."φτύσει" την αγάπη και είναι μίζερος άνθρωπος..ε ναι θα πάει στην κόλαση..τι είναι η κόλαση; όχι καζάνια που βράζουν...αλλά μια κατάσταση όπου θα νιώθεις ότι "καίγεσαι"...ότι δεν έχεις παρέα...ότι είσαι μόνος αφού περιφρόνησες την αγάπη, την παρέα και την αδελφοκότητα...κατάλαβες;Θα ήταν χαζό να πιστέψουμε πως θα έχει καζάνια που βράζουν η κόλαση...

Έπειτα φίλε μου, έχεις το δικαίωμα να πάρεις απαλλαγή από το μάθημα των Θρησκευτικών...και όπως έχω ξαναπεί θα ήταν αισχρό να μην μπορούσες...είσαι ελεύθερος να επιλέγεις εσύ αυτό που θέλεις...
Έχω την εντύπωση ότι η εκκλησία έχει δικό της ταμείο...είναι ένας οργανισμός που κινείται με τις δικές της δυνατότητες...οι εκκλησίες ανεγείρονται με τα λεφτά της εκκλησίας.22% νομίζω φορολογείται η εκκλησία..το αυξήσαν...οπότε δεν στέκει αυτό που λες.Το Άγιον Όρος κακώς είναι άβατο σε γυναίκες μόνο...αλλά σε αυτό δεν οφείλεται ο Χριστιανισμός και τι εστί Χριστιανισμός αλλά στο ότι κάποιοι κάποτε με τις τότε αντιλήψεις και με τα δικά τους θέλω το έκαναν..και εμένα πάντως με ενοχλεί αυτό..

Φίλη Pop corn , και στην α΄γυμνασίου κάνουμε για τους μασώνους και τη μαγεία και όλα αυτά και στην β΄όπως λες, για το Βουδισμό,Ισλαμ και άλλες θρησκείες...το ότι καταλήγει έμμεσα στο ότι το σωστό είναι ο Χριστιανισμός είναι μια άποψη..(αν θες μου λες που συγκεκριμένα το λέει) που ο καθένας από μας πρέπει να τη σκεφτεί και να την επεξεργαστεί...τώρα αν εννοείς ότι εμφανίζει τις άλλες θρησκείες διαστρεβλωμένες για να ανεβάσει το Χριστιανισμό όχι δεν το κάνει.

Δε θέλω να λέω πολλά, απλά φίλοι μου..μην μασάτε ό,τι σας λένε..ψάξτε το...είναι απίστευτο το γεγονός ότι μιλάμε τόσο ώριμα για ένα θέμα τόσο δύσκολο..και ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σας..το εκτιμώ αφάνταστα..απλά υπάρχει φουλ παραπληροφόρηση...το ότι ο οποιοσδήποτε βγαίνει π.χ. και μιλάει στην τηλεόραση και λέει την άποψή του δε σημαίνει πως αυτό είναι Χριστιανισμός..εκεί γίνεται το μπέρδεμα φίλοι μου...εκεί..στην παραπληροφόρηση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

mc08071

Νεοφερμένος

Ο 22160717181518 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 110 μηνύματα.
ως πιστος του ιπταμενου μακαρονοτερατος, ας εκφρασω κι εγω την αποψη μου.
ως προς το δικαιωματα των παιδιων, δεν πιστευω πως η θρησκεια τα καταπιεζει στην ελλαδα με τον τροπο που γινεται αυτο σε αλλες χωρες. δε φανταζεστε τι γινεται στο κοσμικο κρατος των ηπα...
ειρηνη, μου λες οτι αλλα κοματια της βιβλου ειναι κυριολεκτικα και αλλα μεταφορικα. το μεγαλο θεμα ειναι ομως, οτι, αν αντλεις την ηθικη σου απο τη βιβλο, με ποιο κριτηριο αποφασιζεις ποια ειναι τα κυριολεκτικα κομματια και ποια τα μεταφορικα?
θα περιμενε κανεις οτι μια θεοτητα που ειναι πανσοφη θα μπορουσε να δωσει στους ανθρωπους σαφεις ηθικους κανονες. ο χριστιανικος θεος το κανει αυτο?
ps. το ιμτ το εκανε...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

babisgr

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο babisgr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 837 μηνύματα.
Δε θέλω να λέω πολλά, απλά φίλοι μου..μην μασάτε ό,τι σας λένε..ψάξτε το...είναι απίστευτο το γεγονός ότι μιλάμε τόσο ώριμα για ένα θέμα τόσο δύσκολο..και ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σας..το εκτιμώ αφάνταστα..απλά υπάρχει φουλ παραπληροφόρηση...το ότι ο οποιοσδήποτε βγαίνει π.χ. και μιλάει στην τηλεόραση και λέει την άποψή του δε σημαίνει πως αυτό είναι Χριστιανισμός..εκεί γίνεται το μπέρδεμα φίλοι μου...εκεί..στην παραπληροφόρηση.

Ψάξτε το! Το ίδιο κάνω και εγώ. Ότι βλέπω ότι δεν μου αρέσει και δεν μου κολλάει στα διοικητικά της εκκλησίας (γιατί οι περισσότεροι εκεί κολλάνε και σταματάνε το ψάξιμο - αν το αρχίσαν κιόλας, γιατί αρκετοί μιλάν χωρίς να ξέρουν) το ξεπερνάω. Δεν θα σταθούν αυτά εμπόδιο στη ζωή μου και δε θα χάσω τη ψυχή μου για κάτι τέτοια. Αν δεις το χώρο της Εκκλησίας πιο ουσιστικά, δηλαδή όπως πρέπει, είμαι σίγουρος πως θα σε ενδιαφέρουν πλέον άλλα πράγματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

eirhnaki21

Νεοφερμένος

Η Ανδρεάδη Ειρήνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 44 μηνύματα.
ως πιστος του ιπταμενου μακαρονοτερατος, ας εκφρασω κι εγω την αποψη μου.
ως προς το δικαιωματα των παιδιων, δεν πιστευω πως η θρησκεια τα καταπιεζει στην ελλαδα με τον τροπο που γινεται αυτο σε αλλες χωρες. δε φανταζεστε τι γινεται στο κοσμικο κρατος των ηπα...
ειρηνη, μου λες οτι αλλα κοματια της βιβλου ειναι κυριολεκτικα και αλλα μεταφορικα. το μεγαλο θεμα ειναι ομως, οτι, αν αντλεις την ηθικη σου απο τη βιβλο, με ποιο κριτηριο αποφασιζεις ποια ειναι τα κυριολεκτικα κομματια και ποια τα μεταφορικα?
θα περιμενε κανεις οτι μια θεοτητα που ειναι πανσοφη θα μπορουσε να δωσει στους ανθρωπους σαφεις ηθικους κανονες. ο χριστιανικος θεος το κανει αυτο?
ps. το ιμτ το εκανε...

mc08071
Φίλε μου...αν διαβάσεις την Παλαιά κυρίως και την Καινή Διαθήκη μπορείς και μόνος σου να διακρίνεις πού μπορεί κανείς να κυριολεκτεί και πού να χρησιμοποιεί αλληγορίες...π.χ. αν σου πω έχει ουρά η τράπεζα εσύ θα σκεφτείς ότι η τράπεζα έχει ουρά όπως ο σκύλος ή η γάτα;ή ότι το σχήμα είναι αλληγορικό;Ε μην κολλάτε σε αυτά...σας εκλιπαρώ δηλαδή..
Δεν υπάρχουν..."κανόνες"...ένα πράγμα χρειάζεται στο Χριστιανισμό...αγάπη.τίποτα άλλο...αν αγαπάς βαθιά τους διπλανούς σου δε χρειάζεται κανένας να έρθει και να σου επιβάλλει τους κανόνες του...ΑΓΑΠΗ ρε παιδιά...τίποτα άλλο..

Υ.Γ.:είσαι κι εσύ μεγάλος μακαρονάς ; ;) γιατί σου έχω κάτι εξαιρετικές συνταγές..χαχα

Ψάξτε το! Το ίδιο κάνω και εγώ. Ότι βλέπω ότι δεν μου αρέσει και δεν μου κολλάει στα διοικητικά της εκκλησίας (γιατί οι περισσότεροι εκεί κολλάνε και σταματάνε το ψάξιμο - αν το αρχίσαν κιόλας, γιατί αρκετοί μιλάν χωρίς να ξέρουν) το ξεπερνάω. Δεν θα σταθούν αυτά εμπόδιο στη ζωή μου και δε θα χάσω τη ψυχή μου για κάτι τέτοια. Αν δεις το χώρο της Εκκλησίας πιο ουσιστικά, δηλαδή όπως πρέπει, είμαι σίγουρος πως θα σε ενδιαφέρουν πλέον άλλα πράγματα.

Όταν λες πιο ουσιαστικά τι εννοείς; Εσύ πώς το βλέπεις;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Shadowfax

Διάσημο μέλος

Ο Shadowfax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 3,622 μηνύματα.
Δεν είναι η αλληγορία της αγίας γραφής το πρόβλημα. Όχι μόνο αυτή για την ακρίβεια. Όπως θες πες το, συμβολισμό, ψέμα, φαντασία, δε με νοιάζει. Συνολικά, όπως κι αν το ονομάσεις, περνάει μηνύματα. Ε, κάποιοι δε συμφωνούν με αυτά, βλέπουν τον κόσμο αλλιώς. Κι όσο για αυτή τη ρηχή πια υπεραπλούστευση που κάνετε, αποφασίστε. Ο χριστιανισμός κινείται ή όχι σε κάποιο πλαίσιο; Ο άνθρωπος δεν τον χρειαζόταν για να αγαπήσει πάντως, μπορεί να το καταλάβαινε πιο μετά αλλά αργά ή γρήγορα θα εξέλισσε το ηθικοκοινωνικό του σύστημα προς αυτή την κατεύθυνση.

Δε λέω πως σαν κινητήρια δύναμη δεν έπαιξε το ρόλο του. Αλλά το να το εξισώνετε τόσο εύκολα με κάτι που λίγο ή πολύ γίνεται από τον καθένα απλά παρακάμπτει τον πυρήνα της διαφωνίας μας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mc08071

Νεοφερμένος

Ο 22160717181518 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 110 μηνύματα.
δεν μου τα λες καλα. η γενεσις ας πουμε ειναι κυριολεκτικη η μεταφορικη? η ιστορια του λωτ? του ιωνα? σε παρακαλω πες μου και με ποια κριτηρια απαντας στην καθε ερωτηση.
σχετικα με το ιμτ δες εδω https://www.venganza.org/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chemwizard

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Χημείας Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,379 μηνύματα.
δεν μου τα λες καλα. η γενεσις ας πουμε ειναι κυριολεκτικη η μεταφορικη? η ιστορια του λωτ? του ιωνα? σε παρακαλω πες μου και με ποια κριτηρια απαντας στην καθε ερωτηση.
σχετικα με το ιμτ δες εδω https://www.venganza.org/

Κοίτα,θεωρητικά θα μπορούσε ο Ιησούς να εξηγήσει στους Παλαιστίνιους ψαράδες πως εμπνεύστηκε ο Θεός τον διπλασιασμό μέρους των χρωμοσωμάτων(ωστε να αυξηθεί η γενετική ποικιλότητα),σε συνδιασμό με την αναστροφή χρωμοσωμάτων για μεγαλύτερη ενίσχυση του φαινομένου(βλεπε λεμφοκύτταρα-αντιγονα),η οποία σε συνδιασμό με τυχαίες περιβαλλοντολογικές αλλαγές(βλέπε ακτινοβολία-τροφή) αλλά και υπό την επίδραση της φυσικής επιλογής συμφωνεί με τους νόμους του Δαρβίνου.

Καταλαβαίνεις το κόλλημα όμως ε?



Δεν είχε γεννηθεί ο Δαρβίνος.:/:

(θρησκευόμενος μιλάει τώρα :P )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

mc08071

Νεοφερμένος

Ο 22160717181518 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 110 μηνύματα.
ε και? δεν ηξερε το μελλον?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

eirhnaki21

Νεοφερμένος

Η Ανδρεάδη Ειρήνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 44 μηνύματα.
Δεν είναι η αλληγορία της αγίας γραφής το πρόβλημα. Όχι μόνο αυτή για την ακρίβεια. Όπως θες πες το, συμβολισμό, ψέμα, φαντασία, δε με νοιάζει. Συνολικά, όπως κι αν το ονομάσεις, περνάει μηνύματα. Ε, κάποιοι δε συμφωνούν με αυτά, βλέπουν τον κόσμο αλλιώς. Κι όσο για αυτή τη ρηχή πια υπεραπλούστευση που κάνετε, αποφασίστε. Ο χριστιανισμός κινείται ή όχι σε κάποιο πλαίσιο; Ο άνθρωπος δεν τον χρειαζόταν για να αγαπήσει πάντως, μπορεί να το καταλάβαινε πιο μετά αλλά αργά ή γρήγορα θα εξέλισσε το ηθικοκοινωνικό του σύστημα προς αυτή την κατεύθυνση.

Δε λέω πως σαν κινητήρια δύναμη δεν έπαιξε το ρόλο του. Αλλά το να το εξισώνετε τόσο εύκολα με κάτι που λίγο ή πολύ γίνεται από τον καθένα απλά παρακάμπτει τον πυρήνα της διαφωνίας μας.

Φίλε μου Shadowfax,
ο Χριστιανισμός έχει τις δικές του απόψεις για τον κόσμο, τη φύση...για τα πάντα...όποιος δεν συμφωνεί κανένα πρόβλημα..και πάλι φίλοι θα είμαστε...
Ο άνθρωπος σίγουρα δε χρειαζόταν τον Χριστιανισμό για να αγαπήσει αλλά αυτό δε σημαίνει ότι ο Χριστιανισμός δεν έπαιξε σημαντικο ρόλο στην αγάπη αφού τα κυρήγματα του Χριστού πάντα μιλούσαν για την αγάπη...
Αν έχεις διαβάσει από ιστορικές πηγές..εκείνα τα χρόνια ο ένας "μισούσε" τον άλλον..υπήρχε τεράστιο κοινωνικό πρόβλημα...υπήρχε μεγάλο πρόβλημα στις σχέσεις των ανθρώπων...και με την έλευση του Χριστού τα πράγματα έφτιαξαν...ειδικά όταν άρχισε να κυρρήτει...αλλά εγώ δεν μπαίνω στο forum για να σας πω τι καλός που ήταν ο Χριστός!αλλά για να συζητήσουμε...και να πάρετε κι εσείς πράγματα από μένα κι εγώ από εσάς...αλλά ξέρετε τι..πρέπει να δείτε πως υπάρχει τεράστια παραπληροφόρηση γύρω από το όνομα του Χριστιανισμού...γι αυτό όποιος εκφράζει άποψη πρέπει πρώτα να έχει διαβάσει...και μέχρι στιγμή ευτυχώς έχω να κάνω με σοβαρά άτομα.

δεν μου τα λες καλα. η γενεσις ας πουμε ειναι κυριολεκτικη η μεταφορικη? η ιστορια του λωτ? του ιωνα? σε παρακαλω πες μου και με ποια κριτηρια απαντας στην καθε ερωτηση.
σχετικα με το ιμτ δες εδω https://www.venganza.org/

Δεν μπορώ αυτή τη στιγμή να πω...η γένεσις είναι κυριολεκτική, η αποκάλυψη αλληγορική...αλλά αν βρεις εσύ κάποιο σημείο και θέλεις εξήγηση μπορώ να την κάνω...

Τι εννοείς με ποια κριτήρια απαντάω; Με τα δικά μου κριτήρια, με τη φιλοσοφία ζωής μου, με την επιλογή θρησκείας, με εμένα την Ειρήνη,...με βάση αυτά που γνωρίζω απαντάω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

kaleidoscope

Επιφανές μέλος

Η kaleidoscope αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 9,248 μηνύματα.
Γενικά στο συγκεκριμένο θέμα συμφωνώ με τον Mr.Crowley. Το πρόβλημα μου (και φαντάζομαι και το δικό του, από αυτά που διάβασα) είναι το εξής: ok, με βάφτισαν. Εγώ όμως θέλω να ξε-βαφτιστώ γιατί α. δεν πιστεύω ούτως ή άλλως β. δεν θέλω να με έχουν γραμμένη σε ένα τεφτέρι ως χριστιανή ορθόδοξη και να κοκορεύονται για τον μεγάλο αριθμό των πιστών.
Είχα ρωτήσει μια καθηγήτρια θρησκευτικών στο γυμνάσιο αν μπορεί να γίνει κάτι τέτοιο (να ξε-βαφτιστώ δηλαδή) και μου είχε απαντήσει αρνητικά. Ο Crowley βέβαια ανέφερε μια διαδικασία και θα τον παρακαλούσα να μου στείλει μερικές επιπλέον πληροφορίες :)

Δεν υπάρχει υποχρεωτικό μάθημα που να λέγεται "Θρησκευτικά" καθώς μπορείς να πάρεις απαλλαγή αν δεν θέλεις να παρακολουθήσεις

Good luck with that.

Όσο για την απουσία...που παίρνεις αν δεν πας στην εκκλησία..είναι νομίζω κανόνας του κάθε σχολείου...δεν έχει να κάνει με το Χριστιανισμό αυτό..

Seriously? Γιατί να είναι κανόνας του σχολείου;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mc08071

Νεοφερμένος

Ο 22160717181518 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 110 μηνύματα.
ας πουμε το σημειο που ο λωτ δινει τις κορες του να τις βιασει το πληθος ποτε δε μου καθισε καλα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mc08071

Νεοφερμένος

Ο 22160717181518 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 110 μηνύματα.
φυσικα. σε περιμενω με αγωνια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top