Θρησκεία ή κοροϊδία;

Πιστεύετε στο Θεό;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 65)
  • Ναι

    Ψήφοι: 31 47.7%
  • Όχι

    Ψήφοι: 20 30.8%
  • Δεν είμαι σίγουρος(η)

    Ψήφοι: 14 21.5%

babisgr

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο babisgr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 837 μηνύματα.
οκ συγνωμη, τώρα το κατάλαβα:P

Ε, οι άθεοι <<κατηγορούν>> τους πιστούς, και οι πιστοί τους άθεους.
Ο καθένας με τον τρόπο του..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Spyros2309

Νεοφερμένος

Ο Ποιο να &#039;ναι.... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Κομοτηνή (Ροδόπη). Έχει γράψει 74 μηνύματα.
Μωρέ το ξέρω αυτό που μου λες. Άλλο ρωτάω. Γιατί δε λέτε εσείς οι θεοπιστεύοντες κάτι για τους δικούς σας που προσυλητίζουν κατά κύριο μέρος παιδιά στο «δρόμου του θεού»?
Λίγες οι περιπτώσεις που το παιδί αφήνεται να 'χει δικιά του γνώμη.
Δίδαγμα της ορθοδοξίας που τόσο ατράνταχτα πιστεύεις δεν είναι η ισότητα?
Αλλά τι λέω.. Δίδαγμα είναι και ο ίδιος ο προσυλητισμός.. Οπότε οι δικοί σας βάσει θρησκείας τη βγάζουν καθαρή ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

babisgr

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο babisgr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 837 μηνύματα.
Μωρέ το ξέρω αυτό που μου λες. Άλλο ρωτάω. Γιατί δε λέτε εσείς οι θεοπιστεύοντες κάτι για τους δικούς σας που προσυλητίζουν κατά κύριο μέρος παιδιά στο «δρόμου του θεού»?
Λίγες οι περιπτώσεις που το παιδί αφήνεται να 'χει δικιά του γνώμη.
Δίδαγμα της ορθοδοξίας που τόσο ατράνταχτα πιστεύεις δεν είναι η ισότητα?
Αλλά τι λέω.. Δίδαγμα είναι και ο ίδιος ο προσυλητισμός.. Οπότε οι δικοί σας βάσει θρησκείας τη βγάζουν καθαρή ...
Αν εννοείς προσυλητισμός το κατηχτικό, εκεί πάνε όποιοι θέλουν, εφόσον ξέρουν τί θα ακούσουν εκεί.Δεν πάνε και μετά λένε, με έκαναν πλύση εγκεφάλου...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Spyros2309

Νεοφερμένος

Ο Ποιο να &#039;ναι.... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Κομοτηνή (Ροδόπη). Έχει γράψει 74 μηνύματα.
Το απλό ελληνικό σχολείο εννοώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

babisgr

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο babisgr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 837 μηνύματα.
Το απλό ελληνικό σχολείο εννοώ.
Κοίταξε να δεις, ο Χριστιανισμός είναι και ένα τεράστιο μέρος του πολιτισμού της Ελλάδος...Και μέχρι θα αποκαλείται η Ελλάδα ορθόδοξη χώρα θα πρέπει να υπάρχουν τα θρησκευτικά στα σχολεία..Άσχετα άν το 50% είναι άπιστοι θεολόγοι επειδή έτσι περνάς πλέον από τα πανεπιστήμια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anthony

Δραστήριο μέλος

Ο Anthony αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 691 μηνύματα.
το οτι ευτασα στο συμπερασμα περι κομμουνισμου δεν σημαινει οτι το ακολουθω η το υιοθετω.....οι επιστημονες οταν ανακαλυψαν το φαρμακο πχ για την γριπη τον χοιρων δεν την καρφωσαν απευθειας πανω τους......
τωρα το αν ειμαι ορθοδοξος(ναι,τολμαω,οπωςλες,να το πω) το ξεω καλυτερα...απλα αυτα που πιστευω δεν μπορω να πω γιατι δε μπορω να τα εκφρασω μεσω ενος κειμενου σε ενα φορουμ......
οταν λεω πιστευω στον χριστο και την εκκλησια και οχι τους παπαδες,ειανι αστοχο αυτο για τον πατερ νικολα π ειπες, εννοω πως δεν τρεχω σαν κατι γιαγιαδες να κανω και να ακουσω οτι λενε καθε μερα μετατρεποντας σε αμαρτια το οτιδηποτε δηθεν ανηθικο στο ονομα του χριστου......
οσο για το κατηχιτικο επιμενω να ισχυριζομαι πως ειναι η καλυτερη πλυση εγκεφαλου..."εχασα" συμμαθητρια μου εκει μεσα,1η λυκειου βεβαια...ηταν μια χαρα ενα εξαλλο(με την καλη εννοια) κοριτσι που και ομιλιτικο ηταν,και ανετο και καλοκαρδο και μεσα σε ολα κλπκλπ και στο λυκειο την χασαμε...πηγε σε εκκλησιαστικο σχολιο στο πανοραμα(θεσσαλονικη) και ετρεχε σε εκδρομες σε μοναστηρια και για ερανους τρεχοντας σε σπιτια μαγαζια κλπ.......να σημειωσω πως οι γονεις τις ειναι κολλητοι των γονιων μου ,ουδεμια σχεση ειχαν με την εκκλησια απο αποψη παθιασμενης προσηλωσης στην εκκλησια,και δεν μπορουσαν να το πιστεψουν...ειχαμε κλαματα για εβδομαδες στο σπιτι τους.....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

blacksheep

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ΓιαννηςΤουφεξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,436 μηνύματα.
Αι καλα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anthony

Δραστήριο μέλος

Ο Anthony αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 691 μηνύματα.
γιατι το λες αυτο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

blacksheep

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ΓιαννηςΤουφεξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,436 μηνύματα.
Αν και διακρινω ενα τονο υπερβολης στα λεγομενα σου,θα συμφωνησω μερικως.Η ενσταση μου σε ολη αυτην την υποθεση που περιεγραψες ειναι αν η εν λογω κοπελα επελεξε μονη της την αφοσιωση στη θρησκεια η της επιβληθηκε μεσω καποιου προσωπου που την επηρεασεειτε αυτο ειναι στο κατηχητικο ειτε οχι.Αλλωστε,απεκλεισες το συγγενικο της περιβαλλον.


Ps δεν νομιζω οτι το κατηχητικο ειναι ο ισχυροτερος προμαχωνας της εκκλησιαστικης προπαγανδας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anthony

Δραστήριο μέλος

Ο Anthony αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 691 μηνύματα.
θα σε γελασω για το ποιος την επηρεασε.....κανεις δεν ξερει....τωρα στην Διακονια "δουλευει"...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alessandra

Διάσημο μέλος

Η Δεν έχω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 2,716 μηνύματα.
Η προσήλωση στην εκκλησία, όπως στην παραπάνω περίπτωση, δηλώνει τάση φυγής από την πραγματικότητα. Put the blame on the family.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ntontini

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Ερυθρές (Αττική). Έχει γράψει 142 μηνύματα.
Δε κατάλαβα γιατί να μη μπορεί να πει ο άνθρωπος την άποψή του? Εντάξει δε λέω, όχι με ειρωνεία.. Αλλά γιατί να κράζετε μόνο καθηγητές κλπ που δε κρύβουν την απιστία τους?
Και γιατί να μη κράζετε ας πούμε και ένα/μία καθηγητή/-τρια που εκφράζει τη πίστη του/της με διάφορους τρόπους? Αυτοί δε προσπαθούν να σε κάνουν να πιστέψεις, αν το πάμε έτσι?
Γιατί να κριτικάρονται μόνο οι άθεοι και όχι οι πιστοί? ε?

Και για όσους δε κατάλαβαν, όχι, δε πιστεύω στο Θεό, σε καμία ανώτερη δύναμη.
Πίστευα ως τα μέσα του δημοτικού. Μετά ανακάλυψα ότι το να πιστεύω στον εαυτό μου και στις ικανότητές μου αποφέρει περισσότερα αγαθά (δηλαδή Αγαθά_πίστης_στις_ικανότητες >> 0 (αγαθά_πίστης_στο_"θεό") )
Και όχι δεν εννοώ ότι μου έχτισα τόπους λατρείας και μου αυτοπροσεύχομαι πριν κοιμηθώ και όταν ξυπνάω. Καταλαβαίνετε τι εννοώ.

Αυτά :P
Μα εγώ δεν είπα να μη λέει τη γνώμη του:)
Είπα μόνο οτι δε μου αρέσει που λέει διάφορα τέτοια μεσα στη τάξη.Στην περσυνή τάξη τους έλεγε ακόμα χειρότερα πράγματα και είχε μαλώσει με μερικά παιδιά...:(...απλά δε μου άρεσε αυτό από έναν τέτοιο άνθρωπο..:'(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Μα εγώ δεν είπα να μη λέει τη γνώμη του:)
Είπα μόνο οτι δε μου αρέσει που λέει διάφορα τέτοια μεσα στη τάξη.Στην περσυνή τάξη τους έλεγε ακόμα χειρότερα πράγματα και είχε μαλώσει με μερικά παιδιά...:(...απλά δε μου άρεσε αυτό από έναν τέτοιο άνθρωπο..:'(

Αν και δεν θα πρεπε να το κάνει, ένα μεμονωμένο περιστατικό σαν κι αυτό δεν είναι τίποτα μπροστά στην χριστιανική προπαγάνδα που τρώνε οι μαθητές καθημερινά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

babisgr

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο babisgr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 837 μηνύματα.
τωρα το αν ειμαι ορθοδοξος(ναι,τολμαω,οπωςλες,να το πω) το ξεω καλυτερα...απλα αυτα που πιστευω δεν μπορω να πω γιατι δε μπορω να τα εκφρασω μεσω ενος κειμενου σε ενα φορουμ......
Στο ξαναλέω: Ακολουθεις τα της Ορθοδοξίας?Είσαι ορθόδοξος..
Αν όχι τότε δεν είσαι ορθόδοξος, αλλά κάτι άλλο..
Δεν έχει το ξέρω καλύτερα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SICX

Διάσημο μέλος

Ο GEORGE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 2,257 μηνύματα.
Η προσήλωση στην εκκλησία, όπως στην παραπάνω περίπτωση, δηλώνει τάσης φυγής από την πραγματικότητα. Put the blame on the family.

προς (χωρις να αμφισβητειται η επιστημη βεβαια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Η Ελληνική νομοθεσία δίνει πλέον δικαίωμα σε κάθε μαθητή δημόσιου σχολείου να απέχει από το μάθημα θρησκευτικών, τους εκκλησιασμούς, και την σχολική προσευχή. Αρκεί μια απλή δήλωση του κηδεμόνα αν είναι ανήλικος ή του ίδιου αν είναι ενήλικος
Μερικές διευκρινήσεις για όσους ίσως έχουν πληροφορηθεί λάθος:
2) Δεν χρειάζεται καμμία εξήγηση ή διευκρίνηση πέραν της γραπτής δήλωσης για απαλλαγή βάσει της Εγκυκλίου 91109/Γ2/10.7.2008 και 104071/Γ2/4.8.2008.3) Το δικαίωμα ισχύει για όλους τους μαθητές, όχι απλώς τους μη-ορθόδοξους.
Μη με κάνετε ρε παιδιά να ξαναλέω τα ίδια: Τόχω ασχοληθεί το θέμα. Αυτά πολύ γρήγορα τα πήρανε πίσω μετά από πίεση του αρχιεπίσκοπου παρά την αντίθετη γνώμη του συνήγορου του πολίτη. Δείτε τις εγκυκλίους ΜΕΤΑ: 18.11.08 , 25.09.09 , 23.10.09 που ανέβασα εδώ:
https://ischool.e-steki.gr/showpost.php?p=1855692&postcount=1646

1) Δεν αναγράφεται πλέον το θρήσκευμα στο απολυτήριο..
Είδα περσινά απολυτήρια λυκείου και ΤΟ ΘΡΗΣΚΕΥΜΑ ΑΝΑΓΡΑΦΕΤΑΙ. Ας μας πουν όσοι φοιτητές από το φορουμ που τέλειωσαν το σχολείο την γνώμη τους. Αναγράφεται ή όχι?

Σαφώς και ισχύει, δεν ζητάνε διαπιστευτήρια απ'το άλλο δόγμα για να σου δώσουνε απαλλαγή, σου δίνουν με απλή δήλωση….Προφανώς δεν θα ήταν καθόλου λογικό να έπαιρνες απαλλαγή και να ήσουν Χριστιανός Ορθόδοξος...στην περίπτωση αυτη θα το έκανες γιατί βαριέσαι να παρακολουθήσεις και όχι για λόγους συνείδησης......
Ζητάνε από τον γονέα υπεύθυνη δήλωση σε ποιο θρήσκευμα εκτός από ορθόδοξος ανήκεις. Δεν δέχονται να είσαι άθεος και αν το πιστοποιητικό γράφει ορθόδοξος έτσι θεωρείσαι έτσι αποκλείουν την απαλλαγή του άθεου γιατί τον κάνουν με το ζόρι ορθόδοξο! Αυτός που για λόγους συνείδησης δεν θέλει να παρακολουθεί “θρησκευτικά” ποτέ δεν θα έλεγε ψέματα ότι είναι π.χ. καθολικός. Ένας που θέλει να λουφάρει μάλλον θα το έκανε.

Καλά χαλάρωσε λιγάκι, πολύ βαριά το χεις πάρει και θα μου πάθεις τίποτα...
Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον.:P


 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

thanous18

Περιβόητο μέλος

Ο thanous18 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 4,131 μηνύματα.
Στο ξαναλέω: Ακολουθεις τα της Ορθοδοξίας?Είσαι ορθόδοξος..
Αν όχι τότε δεν είσαι ορθόδοξος, αλλά κάτι άλλο..
Δεν έχει το ξέρω καλύτερα..
σαν πολυ απολυτος δεν εισαι? ξερεις οτι πολλα απο τα τυπικα της ορθοδοξης εκκλησιας ειναι μπαρουφες? και οτι συνηθως αυτα τα φτιαχνουν οι παπαδες και οι πατριαρχες για να εχουν το ποιμνιο τους αναπαυση προσοχη? μπορεις να φανταστεις τι εξουσια και πλουτο χαρη σε αυτο εχει η ορθοδοξη εκκλησια?
δεν αναφερομαι στα βασικα δογματα ...αυτα εγω προσωπικα
τα πιστευω αλλα εψαξα αρκετα για να βρω το βαθυτερο νοημα τους και να μην λεω απλα οτι ο θεος ειναι τριαδικος επειδη ετσι μου ειπαν..
και πραγματι αν δεις τα λογια του Χριστου με μια αλλη οπτικη γωνια ειναι σοσιαλιστης.. το θεμα ειναι οτι ο Χριστος δεν εφερε μια καινουρια πολιτικη θεωρια αλλα μια φιλοσοφικη θεωρια για το πως να ζει καποιος τη ζωη του..

και πρωτυτερα μου φανηκε η οχι οτι χρησιμοποιησες τη λεξη αιρετικος με πολυ αρνητικη χροια? αιρεση ελπιζω να ξερεις σημαινει επιλογη.. γιατι ειναι τοσο κακο πια να επιλεγει καποιος κατι διαφορετικο ρε γαμωτο και να κρινεται τοσο ασχημα?γιατι ειναι τοσο κακο να πιστευει κανεις με το δικο του τροπο σε εναν οποιοδηποτε Θεο και οχι με αυτον που του επιβαλλεται?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anthony

Δραστήριο μέλος

Ο Anthony αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 691 μηνύματα.
σαν πολυ απολυτος δεν εισαι? ξερεις οτι πολλα απο τα τυπικα της ορθοδοξης εκκλησιας ειναι μπαρουφες? και οτι συνηθως αυτα τα φτιαχνουν οι παπαδες και οι πατριαρχες για να εχουν το ποιμνιο τους αναπαυση προσοχη? μπορεις να φανταστεις τι εξουσια και πλουτο χαρη σε αυτο εχει η ορθοδοξη εκκλησια?
δεν αναφερομαι στα βασικα δογματα ...αυτα εγω προσωπικα
τα πιστευω αλλα εψαξα αρκετα για να βρω το βαθυτερο νοημα τους και να μην λεω απλα οτι ο θεος ειναι τριαδικος επειδη ετσι μου ειπαν..
και πραγματι αν δεις τα λογια του Χριστου με μια αλλη οπτικη γωνια ειναι σοσιαλιστης.. το θεμα ειναι οτι ο Χριστος δεν εφερε μια καινουρια πολιτικη θεωρια αλλα μια φιλοσοφικη θεωρια για το πως να ζει καποιος τη ζωη του..

και πρωτυτερα μου φανηκε η οχι οτι χρησιμοποιησες τη λεξη αιρετικος με πολυ αρνητικη χροια? αιρεση ελπιζω να ξερεις σημαινει επιλογη.. γιατι ειναι τοσο κακο πια να επιλεγει καποιος κατι διαφορετικο ρε γαμωτο και να κρινεται τοσο ασχημα?γιατι ειναι τοσο κακο να πιστευει κανεις με το δικο του τροπο σε εναν οποιοδηποτε Θεο και οχι με αυτον που του επιβαλλεται?


μην ταραζεσαι φιλε......αν περναμε υποψιν το καθετι που μας λεει ο Χ Ψ εδω μεσα και προβληματιζομασταν θαλεγα οτι εχουμε προβλημα....το θεμα ειναι να ξερεις ο ιδος τι γινεται στον εσωτερικο σου κοσμο και τι πιστευεις.....ολα τα αλλα που λενε τυχαιοι ειναι απλα για να τα διαβαζεις και να περνας την ωρα.....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SICX

Διάσημο μέλος

Ο GEORGE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 2,257 μηνύματα.
ακριβως, ο Θεος δεν ειπε τπτ για νηστεια και για εξωμολογηση, τα ξαδερφια δεν παντρευονται (αν και αυτο ειναι λογικο) κ.τ.λ γιαυτον μετρα μονοη ψυχη, η αγαπη, η συμπονια, η ευτυχια και τα σχετικα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

babisgr

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο babisgr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 837 μηνύματα.
Μα για τους ορθοδόξους κάπιοιος ο οποίος πιστεύει διαφορετικά το Χριστό είναι αιρετικός..
Εκτός αν πστεύεις σε ότι πιστεύει η ορθοδοξια, όπως τα πιστεύει αλλά είσαι δυσαρεστημένος για κάποια όπως αναφερθηκε τυπικα θεματα..Τότε δεν είσαι αιρετικός, αλλά εγώ δεν κατάλαβα αυτό..Όντως υπάρχουν μερικά λάθοι σε τυπικα θεματα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top