Θρησκεία ή κοροϊδία;

Πιστεύετε στο Θεό;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 65)
  • Ναι

    Ψήφοι: 31 47.7%
  • Όχι

    Ψήφοι: 20 30.8%
  • Δεν είμαι σίγουρος(η)

    Ψήφοι: 14 21.5%

Rania.

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Rania. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,778 μηνύματα.
Καρλιν. :heart:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nefi

Πολύ δραστήριο μέλος

Η nefi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,097 μηνύματα.
"Σκεφτειτε το,Η Θρησκεια εχει πεισει τους ανθρωπους πως υπαρχει ενας αορατος ανθρωπος που ζει στον ουρανο,παρακολουθει οσα κανετε καθε λεπτο καθε μερας,και αυτος ο αορατος ανθρωπος εχει λιστα με 10 πραγματα που δε θελει να κανετε,και αν κανετε κατι απο αυτα εχει ενα ειδικο μερος γεματο φωτια,καπνο,καψιμο,βασανιστηρια θυμο οπου σας στελνει να υποφερετε,να καιγεστε κτλπ παντοτινα μεχρι το τελος του κοσμου...
Ομως σας αγαπαει και χριαζεται χρημα Ειναι παντοδυναμος,τελειος,σοφος,αλλα για καποιο λογο δεν μπορει να αντισταθει στο χρημα...
Η θρησκεια εχει εσοδα δις δολαρια,δε πληρωνει φορους,και παντα θελει κατι παραπανω"
Λιγο λογικα να σκεφτει καποιος....η Θρησκεια ειναι το μεγαλυτερο παραμυθι ever
Ειναι η πιο εξυπνη ιστοριουλα ολων των εποχων!! omg δλδ δειτε τι γινετε στο κοσμο,τι εγινε σημερα στην Αιτι τοσος κοσμος πεθανε.....

https://video.google.com/videoplay?docid=4573704334162675487#

η Αιτη που κολλαει?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

paparounas

Νεοφερμένος

Ο paparounas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Κερατσίνι (Αττική). Έχει γράψει 69 μηνύματα.
Ενα απο τα πολλα παραμυθια ειναι και η θρησκεια, η οποια εντασσεται σε ολα τα αλλα που εχουν "εφευρει" καποια "πανουργα" μυαλα (μερικα απο τα αλλα ειναι το χρημα,η δουλεία,η "δημοκρατια",οι φυλες κλπ.), και στοχο εχουν μονο την υποδουλωση των ανθρωπων, το φανατισμο τους και τελικα να καταστρεφουν τον ιδιο τους τον εαυτο!!!
Πειτε μου εστω ενα καλο που εχει προσφερει η θρησκεια.
Και τελος, ειχα δει ενα διαγραμα για το ποσο προχωρησε η επιστημη ανα τους αιωνες, και φανταστειτε που ειχε το διαγραμα μια τεραστια "τρυπα"... μα φυσικα στους αιωνες οπου επικρατουσε ενα γενικο πνευμα "χριστιανοσυνης" και προσπαθειας οδηγησης των ανθρωπων στο "σωστο δρομο του θεου".
___________________________________________________________________

Και κατι τελευταιο οσον αφορα τη διδασκαλια του μαθηματος των θρησκευτικων στο σχολειο. Ακουω πολλες φορες τη καθηγητρια μου να μας λεει πως στο σχολειο διδασκομαστε αντικειμενικα τη θρησκεια μας και με κανενα δειγμα προσηλυτισμου. Αυτο δεν ειναι αληθεια κατα τη γνωμη μου. Γατι?
-Γιατι πολυ απλα απο το δημοτικο μας κανουν πληση εγκεφαλου σχετικα με το ποσο μας αγαπαει ο θεος, ποσο καλος ειναι,αλλα αν δεν ακουμε οτι μας λεει θα καουμε στη κολαση, και οτι δεν ζηταει και πολλα και αλλες πολλες αρλουμπες που συνεχιζονται μεχρι τη1η-2α λυκειου...μετα μας ερχεται και μας μιλαει για ολες τις αλλες θρησκειες που σε σχεσει με το χριστιανισμο ειναι πιο αυστηρες και απαιτουν περισσοτερα πραγματα - πχ. περιτομη, αυστηρες νηστειες, διαφορες "θησιες" που πρεπει να κανει καποιος πιστος κλπ. - και ετσι στα αυτια των μαθητων που εχουν μαθει τον "αγνο" χριστιανισμο ακουγονται - ας το πω - "βαρβαρα".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Morelo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Morelo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 1,475 μηνύματα.
η Αιτη που κολλαει?

Στο οτι ο καλος Θεουλης παλι εκανε σεισμο και σκοτωθηκαν τοσοι ανθρωποι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
...γιατί πολλοί άνθρωποι που το παίζουν άθεοι όπως πολλοί εδώ στο συγκεκριμένο topic, μόλις αρρωστήσουν σοβαρά (ή βρίσκονται στα πρόθυρα του θανάτου) ή μόλις πάθουν μεγάλη δυστυχία (μη αναστρέψιμη πολλές φορές) το ρίχνουν ξαφνικά στην ορθόδοξη πίστη κάνοντας επίκληση στην Παναγία ή στον Χριστό για βοήθεια, αρχίζοντας το προφίλ του "πιστού" χριστιανού-υπόδειγμα; :hmm: Αυτό σαν κοινωνική συμπεριφορά δεν είναι καραγκιοζιλίκι από τα πολλά που έχει ο άνθρωπος; :p
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

m3Lt3D

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 983 μηνύματα.
...γιατί πολλοί άνθρωποι που το παίζουν άθεοι όπως πολλοί εδώ στο συγκεκριμένο topic, μόλις αρρωστήσουν σοβαρά (ή βρίσκονται στα πρόθυρα του θανάτου) ή μόλις πάθουν μεγάλη δυστυχία (μη αναστρέψιμη πολλές φορές) το ρίχνουν ξαφνικά στην ορθόδοξη πίστη κάνοντας επίκληση στην Παναγία ή στον Χριστό για βοήθεια, αρχίζοντας το προφίλ του "πιστού" χριστιανού-υπόδειγμα; :hmm: Αυτό σαν κοινωνική συμπεριφορά δεν είναι καραγκιοζιλίκι από τα πολλά που έχει ο άνθρωπος; :p
Εγω ειμαι αγνωστικιστης, εχω ερθει σε τετοιες στιγμες και δεν εχω επικαλεστει κατι τετοιο.
Και φανταζομαι για να ισχυει σε μενα θα ισχυει σε πολλους αλλους ομοϊδεατες/αθεους.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SICX

Διάσημο μέλος

Ο GEORGE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 2,257 μηνύματα.
Εγω ειμαι αγνωστικιστης, εχω ερθει σε τετοιες στιγμες και δεν εχω επικαλεστει κατι τετοιο.
Και φανταζομαι για να ισχυει σε μενα θα ισχυει σε πολλους αλλους ομοϊδεατες/αθεους.:)

Ξες δεν εννοουμε αν σου χαλασε το κινητο ή αν σου εκλεψαν το γλυφιτζουρι! Πρεπει να βιωσεις θανατο ή ισως και κατι πιο χοντρο.

Σε καποιο ποστ ειπατε "τι καλο εχει προσφερει η θρησκεια?". Η θρησκεια δεν προσφερει στην κοινωτητα ή το κρατος αλλα ξεχωριστα στον καθενα μας.

Επισης καπου αναφερθηκε κατι για την προοδο της επιστημης. Λοιπον ξεκολληστε επιτελους απ'το θεμα "θρησκεια-επιστημη"! Ειναι τελειως διαφορετικα! Η επιστημη μελετα τον κοσμο γυρω μας και δινει απαντησεις στο "ΠΩΣ?". Μελετα το ΦΥΣΙΚΟ. Η θρησκεια εχει να κανει με την ψυχη του ανθρωπου μελετωντας το ΥΠΕΡΦΥΣΙΚΟ και απαντωντας στο "ΠΟΙΟΣ?".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

m3Lt3D

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 983 μηνύματα.
Ξες δεν εννοουμε αν σου χαλασε το κινητο ή αν σου εκλεψαν το γλυφιτζουρι! Πρεπει να βιωσεις θανατο ή ισως και κατι πιο χοντρο.

Το τι ειναι 'χοντρο' για τον καθενα το καθοριζει ο ιδιος.Και οχι.Δεν χαλασε το κινητο μου και δεν τρωω γλυφιτζουρια.Την επομενη φορα που απαντησεις σε μενα θα εκτιμουσα μια πιο ωριμη απαντηση.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SICX

Διάσημο μέλος

Ο GEORGE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 2,257 μηνύματα.
απο που και ως που;

Εμεις διατηρουμε την θρησκεια ως εχειν απο τα χρονια του Ιησου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

m3Lt3D

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 983 μηνύματα.
Επισης καπου αναφερθηκε κατι για την προοδο της επιστημης. Λοιπον ξεκολληστε επιτελους απ'το θεμα "θρησκεια-επιστημη"! Ειναι τελειως διαφορετικα! Η επιστημη μελετα τον κοσμο γυρω μας και δινει απαντησεις στο "ΠΩΣ?". Μελετα το ΦΥΣΙΚΟ. Η θρησκεια εχει να κανει με την ψυχη του ανθρωπου μελετωντας το ΥΠΕΡΦΥΣΙΚΟ και απαντωντας στο "ΠΟΙΟΣ?".
Τετοιες απλοϊκες προσεγγισεις σε τετοια θεματα νομιζω πως δεν βοηθανε και πολυ.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SICX

Διάσημο μέλος

Ο GEORGE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 2,257 μηνύματα.
Το οτι ειμαστε ο αγαπημενος λαος του θεου φαινετε απο το οτι ενω δεν ειχαμε νερο προπερσι και δεν βγαζαμε 6μηνο μας βοηθησε με δυο χρονια βροχων.

Φανηκε απο τις νικες μας με τους ιταλους. Φανηκε με την επανασταση του 21. Γιατι οι αγωνιστες ειχαν τον θεος και την πιστη στο στομα τους.

Φαινετε καθημερινα απο τα θαυματα που γινοντε στην πατριδα μας και πουθενα αλλου.

Ειμαστε αυτοι που μπορουν να μοιρασουν στον κοσμο αγαπη, φιλοτιμο και δικαιοσυνη. Γι`αυτο οι περισσοτεροι λαοι μας αγαπουν εκτος βεβαια των λαων την νεας ταξης.

Γι`αυτο ειμαστε ο αγαπημενος λαος. Γιατι σε δυσκολες καταστασεις ο θεος παλι εμας θα βαλει μπροστα να βοηθησουμε την ανθρωποτητα οπως εκανε δεκαδες φορες απο τα αρχαια χρονια μεχρι και τωρα.

Αυτο θεωρειτε ελληνισμος και κατ`επεκταση χριστιανισμος.

Στα ματια του Θεου ειμαστε ολοι ισοι.
-----------------------------------------
Και φυσικά υπάρχει ελεύθερη βούληση,το παράδειγμα σου με το όπλο είναι άστοχο,διότι ο Θεός δεν ήρθε να σου αποδείξει πως υπάρχει(αντίθετα με τον τυπά που σου απέδειξε πως έχει όπλο και σε αναγκάζει να επιλέξεις με το όπλο),για να κάνεις τις πράξεις που πρέπει ώστε να είσαι μαζί του,ουσιαστικά σε αφήνει να επιλέξεις αν θες να είσαι μαζί του ή όχι.

Δεν μπορουμε να τον δουμε και εχουμε ελευθερη βουληση γιατι ο Θεος δεν μας θελει σκλαβους αλλα ανθρωπους! Αν εμφανιζοταν και μιλουσε με την βροντερη φωνη κ.τ.λ θα ημασταν με ενα σταυρο στο χερι και δεν θα ειχε κανενα νοημα! Χριστιανισμος ειναι το μεγαλο ΝΑΙ στη ζωη!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

thanous18

Περιβόητο μέλος

Ο thanous18 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 4,131 μηνύματα.
Τετοιες απλοϊκες προσεγγισεις σε τετοια θεματα νομιζω πως δεν βοηθανε και πολυ.:)
δεν ηταν καθολου απλοικη προσεγγιση αυτη που εκανε ο SICX
ισα ισα αυτο πρεπει παντα να εχουμε στο μυαλο μας οταν πιστευουμε οτι η θρησκεια και η επιστημη συγκρουονται..
δεν υπαρχει συγκριση γιατι πολυ απλα η καθεμια εχει διαφορετικο αντικειμενο ερευνας και σκεψης..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Morelo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Morelo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 1,475 μηνύματα.
δεν ηταν καθολου απλοικη προσεγγιση αυτη που εκανε ο SICX
ισα ισα αυτο πρεπει παντα να εχουμε στο μυαλο μας οταν πιστευουμε οτι η θρησκεια και η επιστημη συγκρουονται..
δεν υπαρχει συγκριση γιατι πολυ απλα η καθεμια εχει διαφορετικο αντικειμενο ερευνας και σκεψης..
Μα ο Χριστιανισμος δε λει "πιστευε και μη ερευνα"??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Μα ο Χριστιανισμος δε λει "πιστευε και μη ερευνα"??

ή πίστευε και μη, ερεύνα... :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Δικαίωμα σας είναι να πιστευετε ότι σας γουστάρει και εμας δεν μας ενδιαφέρει. Όμως εσεις δεν έχετε το δικαίωμα να μας επιβάλετε να έχουμε για μάθημα τα παραμυθάκια σας, να ακούμε κάθε πρωί στην αυλή τα χαζοποιηματάκια σας και να βλέπουμε πάνω από τον πίνακα τα είδωλα σας.


Απαλλαγή τότε...τουλάχιστον μέχρι να γίνει το μάθημα επιλογής. Και σίγουρα έχεις κάθε δικαίωμα να πιστεύεις ή να μην πιστεύεις όσα θέλεις αλλά το να σέβεσαι τουλάχιστον τα αντικείμενα λατρείας και τα δόγματα μιας άλλης ομάδας, είναι ζήτημα κοινωνικής ωριμότητας και δεν έχει καμια σχέση με το αν είσαι άθεος ή όχι αλλά με το αν είσαι κομπλεξικός ή όχι. Γι'αυτο πρόσεχε τους χαρακτηρισμούς σου.

Στο οτι ο καλος Θεουλης παλι εκανε σεισμο και σκοτωθηκαν τοσοι ανθρωποι

Είσαι γραφικός, τουλάχιστον όσο και ο Μητροπολίτης Άνθιμος, όσο κι αν παλεύεις να διαφοροποιηθείς απ'αυτόν. Ισχύει και γι'αλλους.

Μα ο Χριστιανισμος δε λει "πιστευε και μη ερευνα"??

ή πίστευε και μη, ερεύνα... :hmm:

Καμία σχέση με την ουσία ούτε η μια βέρσιον, ούτε ή άλλη. Η φράση ανήκει σε κείμενο, μην την απομονώνετε και το εξαγόμενο του κειμένου αυτού δεν πλησιάζει καμία απ'τις δυο βερσιον, όπου κι αν μπει το κόμμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

m3Lt3D

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 983 μηνύματα.
δεν ηταν καθολου απλοικη προσεγγιση αυτη που εκανε ο SICX
ισα ισα αυτο πρεπει παντα να εχουμε στο μυαλο μας οταν πιστευουμε οτι η θρησκεια και η επιστημη συγκρουονται..
δεν υπαρχει συγκριση γιατι πολυ απλα η καθεμια εχει διαφορετικο αντικειμενο ερευνας και σκεψης..

Συνηθως η θρησκεια ειναι αυτη που ξεκιναει τη συγκρουση.(1 το κρατουμενο.)

Οταν αναφερεσαι σε ερευνα λογικα πρεπει να σημαινει οτι υπαρχει και καποια εξελιξη στη θρησκεια(στην περιπτωση μας στο χριστιανισμο).Ποια ειναι αυτη;

Δεν μιλαω ειρωνικα,σεβομαι τι πιστευει ο καθενας, απλως προτιμω να συζητησω με το ειδος σκεψης της επιστημης και οχι της θρησκειας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

paparounas

Νεοφερμένος

Ο paparounas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Κερατσίνι (Αττική). Έχει γράψει 69 μηνύματα.
Ξες δεν εννοουμε αν σου χαλασε το κινητο ή αν σου εκλεψαν το γλυφιτζουρι! Πρεπει να βιωσεις θανατο ή ισως και κατι πιο χοντρο.

Πρωτον, και εγω εχω βιωσει θανατο (δυο μαλιστα) και δεν ειπα ποτε "γιατι θεε μου?" κλπ. αλλα επειδη ακριβως ειμαι ενας ΛΟΓΙΚΟΣ ανθρωπος και εχω φιλοσοφισει αρκετα πραγματα στη ζωη μου, και οχι ασυναρτησιες που μου δινουν στο σχολειο και δεν εννοω μονο τη θρησκεια, πιστευω οτι εχουμε εναν κυκλο ζωης, μολις πεθανουμε κλεινει και ο κυκλος. Αλλα δεν θα σου αναλυσω τα πιστευω μου...

Σε καποιο ποστ ειπατε "τι καλο εχει προσφερει η θρησκεια?". Η θρησκεια δεν προσφερει στην κοινωτητα ή το κρατος αλλα ξεχωριστα στον καθενα μας.

Επισης καπου αναφερθηκε κατι για την προοδο της επιστημης. Λοιπον ξεκολληστε επιτελους απ'το θεμα "θρησκεια-επιστημη"! Ειναι τελειως διαφορετικα! Η επιστημη μελετα τον κοσμο γυρω μας και δινει απαντησεις στο "ΠΩΣ?". Μελετα το ΦΥΣΙΚΟ. Η θρησκεια εχει να κανει με την ψυχη του ανθρωπου μελετωντας το ΥΠΕΡΦΥΣΙΚΟ και απαντωντας στο "ΠΟΙΟΣ?".

Δευτερον, πιστευεις οτι αν σταματουσαν τα παραμυθια περι θρησκειας, αλλα και αλλον πραγματων που κρατανε υποδουλο εναν ανθρωπο, ενας ανθρωπος δεν θα μπορουσε μονος του να καταλαβει και να κατανοησει τον κοσμο γυρω του?

Και τελος αυτο με την επιστημη. Εμενα θυμαμε αυτο μας το λεγανε και στο δημοτικο, οτι και καλα η επιστημη λεει "πως?" και η θρησκεια "ποιος?".
Και δεν υπαρχει "υπερφυσικο", ολα πανε με τους νομους της φυσης, ολα τα πραγματα που συμβαινουν μπορουν να εξηγηθουν με τη λογικη. (Για παραδειγμα, παλιοτερα που δεν ειχαν τοσες γνωσεις οσο σημερα πολλα πραγματα τα εριχναν στο "υπερφυσικο"), απλα μερικα πραγματα σημερα δεν μπορουμε να τα κατανοησουμε με την τωρινη γνωση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mi3s

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο mi3s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 377 μηνύματα.
Αν και ο φίλτατος dias το έθεσε κάπως ωμά θα έλεγα γιατί αντιδράς έτσι miv?
Όλα αυτά τα γεγονότα που παρουσίασε δείχνουν ότι δυστυχώς υπάρχουν πολλά θεοκρατικά στοιχεία στην Ελλάδα.Ναι η πλειοψηφιά υων πολιτών δηλώνουν χριστιανοι ορθόδοξοι.Ποιος ο λόγος όμως να μου επιβάλλεται εμένα να ακούω τις προσευχές στο θεό ή τις καμπάνες κάθε πρωί?Μπορώ να σεβαστώ μια θρησκευτική γιορτή που θα κλείσει πχ ο δρόμος λόγω του ότι σέβομαι την διαφορετική αντίληψη του καθενός στο θέμα της θρησκείας.Αλλά μήπως με τον τρόπο τους προσπαθούν να συγκρατούν τους πιστούς θυμίζοντας τους" ότι κοίταξε πιστεύεις σε έναν θεό.Πέρνα αναψε ένα κερί λοιπόν πέτα και ένα ? στο παγκάρι! "
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Δε σου επιβάλλεται, αν θέλεις πάρε απαλλαγή. Προφανώς αντιδράω έτσι γιατί όποιος νομίζει οτι με τέτοιους χαρακτηρισμούς πεζοδρομίου δικαιούται να θίγει την κοσμοθεωρία μου είναι βαθιά νυχτωμένος. Λίγος σεβασμός στην πίστη του άλλου δεν είναι κάτι ακατόρθωτο, διαφορετικά να πάτε να συζητήσετε με καμία που βλέπει μεσημεριανά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Δε σου επιβάλλεται, αν θέλεις πάρε απαλλαγή. Προφανώς αντιδράω έτσι γιατί όποιος νομίζει οτι με τέτοιους χαρακτηρισμούς πεζοδρομίου δικαιούται να θίγει την κοσμοθεωρία μου είναι βαθιά νυχτωμένος. Λίγος σεβασμός στην πίστη του άλλου δεν είναι κάτι ακατόρθωτο, διαφορετικά να πάτε να συζητήσετε με καμία που βλέπει μεσημεριανά.

Δεν τειθεται θέμα διαφορετικότητας απλά εφόσον ζούμε σε ένα κράτος με ανεξιθρησκια εγώ προσωπικά δε θα δεχομουν καμία εικόνα πάνω απ το κεφάλι μου. Και το θέμα με την πλειοψηφία είναι πολύ σχετικό. Και από το ίδιο το forum μπορείς να καταλάβεις ότι πια οι Χριστιανοί δεν είναι και πολύ περισσότεροι, ειδικά και τώρα με τους μετανάστες, για αυτό και δεν μπορεί κάποιος με το έτσι θέλω να σε υποχρεώνει πχ να κάνεις προσευχή κάθε πρωί. Όσο για την απαλλαγή που προτείνεις, νομίζω πως μπορείς να καταλάβεις πως κάτι τέτοιο μόνο λύση δεν αποτελεί. Γιατί δηλαδή εγώ να είμαι υποχρεωμένος να αποκαλύψω τις θρησκευτικές μου πεποιθήσεις για κάτι αυτονόητο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top