Θρησκεία ή κοροϊδία;

Πιστεύετε στο Θεό;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 65)
  • Ναι

    Ψήφοι: 31 47.7%
  • Όχι

    Ψήφοι: 20 30.8%
  • Δεν είμαι σίγουρος(η)

    Ψήφοι: 14 21.5%

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
Συνεχίζω και πιστεύω διότι έχω βιώματα..
Κατανοώ αυτά που λες, διότι μέχρι το δημοτικό δεν ήξερα αν ισχύουν αυτά που μου έλεγαν(ούτε καν που τα έδινα σημασία)Αργότερα όμως κατάλαβά μόνος μου ποιό είναι το ''συμφέρον'' μου.
Δεν ακολουθώ στα τυφλά την Ορθοδοξία....
Εσύ έκανες ποτέ σου την προσπάθεια να δεις αν η Ορθοδοξία έχει δίκιο.Και δεν εννοώ να κάθησες μία μέρα και να σκέφτηκες, αλλά σοβαρά να σκέφτηκες το θέμα..Εγώ έψαξα το θέμα, και ακόμα το ψάχνω, και δεν θα σταμτήσω να το ψάχνω. Δεν είμαστε προσκολημένη σε αυτά που μας είπαν, αλλά σε αυτά που πιστεύουμε.


Sorry, αν κάνω επαναλήψεις.

πανω απ ολα κανεις ορθογραφικα.


αυτο που πιστευουμε, ειναι αυτο που μας μεταδοθηκε.

να κανω προσπαθεια να πιστεψω σε κατι που θεωρω μεγαλες μπουρδες; χμ, μικρο ισως πιστευα, πλεον δεν μου καιγεται καρφι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

babisgr

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο babisgr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 837 μηνύματα.
πανω απ ολα κανεις ορθογραφικα.


αυτο που πιστευουμε, ειναι αυτο που μας μεταδοθηκε.

να κανω προσπαθεια να πιστεψω σε κατι που θεωρω μεγαλες μπουρδες; χμ, μικρο ισως πιστευα, πλεον δεν μου καιγεται καρφι
πανω απολα βιαζομου ...

Εντάξη, εσύ τα θεωρείς μπούρδες και δεν τα πιστευεις, εγώ παλι δεν τα θεωρω μπουρδες και τα πιστευω(δεν θα συνεχισω την συζητηση πανω στο συγκεκριμενο γιατι δεν οδηγει πουθενα):no1:

chronis_25
Όπως και να έχει το ότι πιστεύεις κάπου ή να μην πιστεύεις και σε τίποτα δε σε κάνει αυτόματα εξυπνότερο ή καλύτερο άνθρωπο.
Για μένα το λες???Από που συμπέρανες ότι εγώ υποστηρίζω κάτι τέτοιο??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
Εντάξη, εσύ τα θεωρείς μπούρδες και δεν τα πιστευεις, εγώ παλι δεν τα θεωρω μπουρδες και τα πιστευω

οπως ειπαμε, δεν τιθεται αυτο το ζητημα, αλλα το ζητημα του αν μπορεις να δικαιολογησεις την πιστη σου, που απ'οσο βλεπω πραγματικα δυσκολευεσαι

Όπως και να έχει το ότι πιστεύεις κάπου ή να μην πιστεύεις και σε τίποτα δε σε κάνει αυτόματα εξυπνότερο ή καλύτερο άνθρωπο.
δεν γυριζει ο κοσμος γυρω απο σενα. γενικα μιλαει το παλικαρι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Η δική μου πίστη, όπως και πολλών, βασίζεται σε βιώματα που είναι τελείως προσωπικά και δεν έχω καμία διάθεση, ειλικρινά, να τα μοιραστώ μαζί σου. Δηλαδή για να σεβαστείς την άποψή μου ως εμπεριστατωμένη με υποχρεώνεις, εμμέσως να σου εκθέσω την προσωπική μου ζωή; Συγγνώμη αλλά αυτό είναι φασισμός και δεν θεωρώ καθόλου σωστό ο οποιοσδήποτε να υποκύψει. Ζητάς πολύ παράλογα πράγματα μου φαίνεται...Αν θεωρείς ότι η πίστη είναι κάτι που μπορεί να δικαιολογηθεί με έναν άλλο μη προσωποποιημένο τρόπο, πχ. με μια λογική επιχειρηματολογία, τότε μάλλον δεν ξέρεις για τι πράγμα μιλάς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

babisgr

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο babisgr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 837 μηνύματα.
δεν γυριζει ο κοσμος γυρω απο σενα. γενικα μιλαει το παλικαρι
Είχε κάνει παράθεση στα λόγια μου...Αυτό δείχνει πως μάλλον για μένα τα έλεγε.Αλλά καλύτερα ας μας πει ο ιδιος..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
Η δική μου πίστη, όπως και πολλών, βασίζεται σε βιώματα που είναι τελείως προσωπικά και δεν έχω καμία διάθεση, ειλικρινά, να τα μοιραστώ μαζί σου.

μεγαλη μου σκασιλα αν θελεις να τα μοιραστεις μαζι μου, οσο για το ζητημα πιστης, θεωρω τα "περι βιωματων" ,απλα, μια δικαιολογια. και ειπαμε, αν βασιζεις την αποδοχη σου σε βιωματα, χωρις να εχεις τη διαθεση να κρινεις, τοτε η ιδια σου η κοσμοθεωρία εχει κενα. Ως εκ τουτου, μη ζητας να σου χαριζεται ο οποιοσδηποτε


και επειδη εχω βαρεθει να ακουω για "Φασισμους" κ.ο.κ.

ο φασισμος ειναι μια πολιτικη ιδεολογια:
Fascism, pronounced /ˈfæʃɪzəm/, is a political ideology that seeks to combine radical and authoritarian nationalism[1][2][3][4] with a corporatist economic system,[5] and which is usually considered to be on the far right of the traditional left-right political spectrum.[dubious – discuss][6][7][8][9][10] Fascists believe that nations and/or races are in perpetual conflict whereby only the strong can survive by being healthy, vital, and by asserting themselves in conflict against the weak


Αν θεωρείς ότι η πίστη είναι κάτι που μπορεί να δικαιολογηθεί με έναν άλλο μη προσωποποιημένο τρόπο, πχ. με μια λογική επιχειρηματολογία, τότε μάλλον δεν ξέρεις για τι πράγμα μιλάς.
ή καλυτερα, εσυ πολυ απλα δεν μπορεις να περιγραψεις
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Ναι, προφανώς αν δεν έχεις πιστέψει ποτέ δε μπορείς καν να καταλάβεις τι σημαίνει θρησκευτικό βίωμα. Είναι σα να μιλάω με ημιμαθή, όχι σαν, ΕΙΣΑΙ ημιμαθής. Δεν είναι το θέμα οτι δεν μπορώ να περιγράψω, είναι το θέμα ότι δεν θέλω, δεν ειμαι υποχρεωμένος. Αν δε μπορείς να επινοήσεις άλλο τρόπο να ζητάς να σου θεμελιώσουν την πίστη τους, τότε καλύτερα παράτα την προσπάθεια που κάνεις να σπιλώσεις την επιλογή κάποιων ανθρώπων. Με κάνεις να πιστεύω ότι απλά δεν έχεις ακόμη συμβιβαστεί μ'αυτό που είσαι. Δεν ξέρω πόσο δύσκολο είναι ν'αντιληφθείς ότι η στάση σου είναι καθαρά και υπέρμετρα κομπλεξική...έλεος δηλαδή....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
Είναι σα να μιλάω με ημιμαθή, όχι σαν, ΕΙΣΑΙ ημιμαθής. Δεν είναι το θέμα οτι δεν μπορώ να περιγράψω, είναι το θέμα ότι δεν θέλω, δεν ειμαι υποχρεωμένος

μπραβο, εκανες μια δηλωση, τωρα μαθε οτι χρειαζεται να την αποδειξεις. αν γνωριζεις αναγνωση θα πρεπει να εχεις καταλαβει κατι απλο. ΔΕΝ ΜΕ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ να μου πεις. θα προτιμουσα αν εκανες τον κοπο να σκεφτεις αυτα τα "Βιωματα" περα απο την ευκολη(ω ναι, πολυ ευκολη) λυση της "πιστης". οπως ηδη ειπα, ειναι ενα ζητημα να εκφραζεις την θεση σου σε μια συζητηση (ω ναι. σε ενα φορουμ, δυστυχως, γινεται συζητηση) και ενα αλλο ζητημα ειναι να την αποδειξεις. εχεις καθε δικαιωμα να μη πεις τιποτα για τη θεση σου ή απλα να την αναφερεις. ομως, πρεπει να εισαι σε θεση να δεχτεις την κριτικη(που δυστυχως, απο την εμπειρια μου μαζι σου, δεν μπορεις).

Δεν ζηταω να θεμελιωσετε την πιστη σας. Αλλα μου φαινεται οτι εσεις δεν μπορειτε να τη θεμελιωσετε στον εαυτο σας. αλλα, παλι, επειδη ακριβως συμμετεχεις σε μια συζητηση, ειναι απλα...ανουσιο να μιλας για "προσωπικες εμπειριες που δεν θελεις να μοιραστεις" ή για "επιπονη μελετη και σκεψη που με οδηγησε σε αυτο το συμπερασμα". αυτο για μενα, μονο αδυναμια να απαντησεις σε ορισμενα ερωτηματα μου φαινεται. σε ερωτηματα ομως που, πανω απ'ολα, η κοσμοθεωρια σου αδυνατει να απαντησει.

δεν νομιζω οτι σε συμφερει να μιλας για θεματα επιλογης. αλλωστε, για σενα υπαρχει μονο ενας δρομος, μια αποψη, μια σκεψη. Ο δικος σου. ολοι οι υπολοιποι, απλα, λενε βλακειες.




Υ.Γ. η υπαρξη ή μη κατι ανωτερου, εκτος των αλλων, ειναι ενα φιλοσοφικο ζητημα. εχεις διαθεση να προσφερεις; πολυ αμφιβαλλω.


Υ.Γ.2 ειμαι κομπλεξικος; δεν αρκει μονο μια δηλωση, χρειαζεται και αποδειξη

το ελεος δεν θα στο δειξει καποιος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

thanous18

Περιβόητο μέλος

Ο thanous18 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 4,131 μηνύματα.
Στο προφίλ σου έχεις ένα σύμβολο που χαρακτηρίζεται ως σύμβολο του αντίχριστου(πεντάλφα)Αν κάνω λάθος διορθώστε με.Στο λέω γιατί θεωρείς,και πολύ καλά κάνεις, τον εαυτό σου Χριστιανό, και όλους εμάς που πάμε στην εκλησία και φιλάμε τα χέρια τον παπάδων(από ευλάβια και σεβασμό και όχι γιατί τους θεωρούμε θεούς) μή Χριστιανούς.Δεν υπονοώ κάτι με αυτό που λέω, απλώς θέλω να στο πω μήπως τυχόν και δεν το ξέρεις...Γιατί αφού είναι κάποιος Χριστιανός δεν μπορεί να ασπάζεται ταυτόχρονα σύμβολα του αντιχρίστου...
:lol: σορυ θα βγω οφφ αλλα δεν αντεχα... η πενταλφα συμβολο του Αντιχριστου.... ελεος ρε...η πενταλφα απο μονη της ειναι 5 αλφα απλο ειναι... κατα δευτερον ειναι παναρχαιο συμβολο της θεας Αφροδιτης... δεν εχει καμια σχεση με το σατανα.. ηταν συμβολο γονιμοτητας .... δυστυχως ο Χριστιανισμος για να φανατισει τους χριστιανους και να αποδυναμωσει τον παγανισμο θεωρησε ολα αυτα συμβολα του κακου.... ξαναλεω η πενταλφα και ο Αντιχριστος δεν εχουν καμια σχεση...


και οντως ο spspark7 δεν εχει πενταλφα στο προφιλ του...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gaspar

Περιβόητο μέλος

Ο Gaspar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,101 μηνύματα.
μπορεί στην αρχαιότητά να είχε άλλες χρήσεις, αλλά
η πεντάλφα χρησιμοποιείτε σήμερα από σατανιστές.




 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

thanous18

Περιβόητο μέλος

Ο thanous18 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 4,131 μηνύματα.
μιλαω για το συμβολο ως συμβολο... την ιστορια του... το ξερω οτι το εχουν παρει οι σατανιστες κατι το οποιο θεωρω κατακριτεο το οτι αλλαξαν την σημασια του συμβολου.... γενικοτερα οποιος εχει πενταλφες δεν σημαινει οτι σατανιστης...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

beautiful loser

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ---- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,260 μηνύματα.
μιλαω για το συμβολο ως συμβολο... την ιστορια του... το ξερω οτι το εχουν παρει οι σατανιστες κατι το οποιο θεωρω κατακριτεο το οτι αλλαξαν την σημασια του συμβολου.... γενικοτερα οποιος εχει πενταλφες δεν σημαινει οτι σατανιστης...
Ε σιγα και οι ναζι αλλαξαν την σβαστικα που ηταν απο αρχαιοτατων χρονων ανατολιτικο θρησκευτικο συμβολο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

thanous18

Περιβόητο μέλος

Ο thanous18 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 4,131 μηνύματα.
Ε σιγα και οι ναζι αλλαξαν την σβαστικα που ηταν απο αρχαιοτατων χρονων ανατολιτικο θρησκευτικο συμβολο.
και συ αυτο το θεωρεις καλο ας πουμε? απο τοτε το συμβολο οποιος το εχει στοχοποιειται ως ναζι...ειναι δεν ειναι..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

babisgr

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο babisgr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 837 μηνύματα.
και συ αυτο το θεωρεις καλο ας πουμε? απο τοτε το συμβολο οποιος το εχει στοχοποιειται ως ναζι...ειναι δεν ειναι..
Εντάξη εφόσον τώρα το πήραν οι σατανιστές, τότε δεν τρέχει τπτ..Σύμβολο της γονιμότητας και της θεάς αφροδίτης,κάτι να υποθέσω που σχετίζεται εντελώς με την ορθοδοξία και είναι εντλώς αντίθετο με τον σατανισμό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
Εντάξη εφόσον τώρα το πήραν οι σατανιστές, τότε δεν τρέχει τπτ..Σύμβολο της γονιμότητας και της θεάς αφροδίτης,κάτι να υποθέσω που σχετίζεται εντελώς με την ορθοδοξία και είναι εντλώς αντίθετο με τον σατανισμό.

σε καμια περιπτωση δεν σχετιζεται με τον χριστιανισμο (οχι την ορθοδοξια), αφου ειναι παγανιστικό συμβολο.

υπ οψιν, το Α των αναρχικων δεν σχετιζεται με πενταλφα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

babisgr

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο babisgr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 837 μηνύματα.
σε καμια περιπτωση δεν σχετιζεται με τον χριστιανισμο (οχι την ορθοδοξια), αφου ειναι παγανιστικό συμβολο.

υπ οψιν, το Α των αναρχικων δεν σχετιζεται με πενταλφα
Ειρωνικό ήταν το ύφος μου...

Όταν μιλάμε για τον Χριστιανισμό αναφεόμαστε στην Ορθοδοξία.
Οι υπόλοιποι απλώς θεωρούν τους εαυτους τους χριστιανους, αλλά από την στιγμη που ειναι αιρετικοι, δεν ισχυει κατι τετοιο..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
Όταν μιλάμε για τον Χριστιανισμό αναφεόμαστε στην Ορθοδοξία.
ειστε η μειονοτητα. οταν μιλαμε για Χριστιανισμο, αναφερομαστε στον Χριστιανισμο, περα απο τα διαφορα δογματα.

σκεψου το λιγο αναποδα, για αυτους εσυ ο Αιρετικος και επομενως εσυ δεν εισαι χριστιανος.

παλι ομως, δεν εισαι σε θεση να κρινεις. θεωρητικα, κανεις οτι και ο λαος του Ισραηλ, που θεωρουσε οτι ειναι ο εκλεκτος λαος του θεου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

babisgr

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο babisgr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 837 μηνύματα.
ειστε η μειονοτητα. οταν μιλαμε για Χριστιανισμο, αναφερομαστε στον Χριστιανισμο, περα απο τα διαφορα δογματα.

σκεψου το λιγο αναποδα, για αυτους εσυ ο Αιρετικος και επομενως εσυ δεν εισαι χριστιανος.

παλι ομως, δεν εισαι σε θεση να κρινεις. θεωρητικα, κανεις οτι και ο λαος του Ισραηλ, που θεωρουσε οτι ειναι ο εκλεκτος λαος του θεου
Ναι όμως οι Ορθόδοξοι έχουν την αληθινή πίστη, τους αρεσει-δεν τους αρεσει..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
Ναι όμως οι Ορθόδοξοι έχουν την αληθινή πίστη, τους αρεσει-δεν τους αρεσει.
απο που και ως που;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

garch

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο garch αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,510 μηνύματα.
Για τους καθολικούς το σχίσμα δεν ήταν παρά η απόσχιση/αφορισμός από τον Πάπα της Ορθόδοξης Εκκλησίας.
Μάλιστα, το θεωρούν εντελώς ανάξιο γεγονός σε σχέση με ένα άλλο που φαίνεται στους ορθόδοξους αμελητέο, το πάλαι ποτέ 'Μεγάλο' (όπως το αποκαλούν) Σχίσμα, την διαίρεση της Ρωμαιοκαθολικής Εκκλησίας, με μία έδρα στη Ρώμη και μία στην Αβινιόν.
Η ιστορία έχει πολλές όψεις, και αυτό που είναι σωστό για τον ένα είναι λάθος για τον άλλο και αντίστροφα....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top