Θρησκεία ή κοροϊδία;

Πιστεύετε στο Θεό;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 65)
  • Ναι

    Ψήφοι: 31 47.7%
  • Όχι

    Ψήφοι: 20 30.8%
  • Δεν είμαι σίγουρος(η)

    Ψήφοι: 14 21.5%

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Οι ελληνες δεν υποτασοντε ουτε υποταχτηκαν ποτε σε κανεναν δεσποινα αν δεν κανω λαθος. Γιατι ηταν ελευθεροι. Πηγαν να μας κοψουν καποτε το ξενυχτι καποιοι ευρωπαιοι. Τι καταφεραν...???

Τα οικονομικα χρεη της χωρας μας ειναι η υποταγη μας. Μια ματια να ριξεις στο Zeitgeist Addendum θα ηταν ιδιαιτερα διαφωτιστικο πιστευω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chronis_25

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ΨΗΦΙΖΟΥΜΕ ΑΤΤΙΚΗ ΟΔΟ ΚΑΙ ΣΥΖΥΓΟ ΑΔΩΝΙ! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,200 μηνύματα.
Μπηκαμε και στην ασεβεια που ειναι το επομενο σταδιο απο το υφος.

Μαλιστα.

Μπορεις να συνεχισεις αλλα μονος σου πλεον.

Αντί να κρίνεις τους τρόπους μου, να κρίνεις πρώτα τις γνώσεις σου.

Βέβαια ίσως να είναι όραμα από τον Θεό.
https://frikipaideia.wikia.com/wiki/Χρήστος_Τσόλκας
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

THEO-007

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο THEO-007 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 120 μηνύματα.
Τα οικονομικα χρεη της χωρας μας ειναι η υποταγη μας. Μια ματια να ριξεις στο Zeitgeist Addendum θα ηταν ιδιαιτερα διαφωτιστικο πιστευω.


Ολοι οι λαοι ειναι υποταγμενοι στα χρεη, οχι μονο εμεις. Σε δυσκολες στιγμες ειμασταν πρωτοποροι και δωσαμε φωτα και ελπιδα. Τωρα αν σας διδαξαν στα σχολεια τα αντιθετα τοτε εγω περισσευω.
Αλλα τι λεω. Εδω ειπαν οτι ο καραισκακης ηταν φιλοτουρκος και οτι στην σμυρνη παραπατησαν και πνιγηκαν τοσες χιλιαδες κοσμος.

ΚΑΛΗΝΥΧΤΑ ΣΑΣ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chronis_25

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ΨΗΦΙΖΟΥΜΕ ΑΤΤΙΚΗ ΟΔΟ ΚΑΙ ΣΥΖΥΓΟ ΑΔΩΝΙ! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,200 μηνύματα.
Ολοι οι λαοι ειναι υποταγμενοι στα χρεη, οχι μονο εμεις. Σε δυσκολες στιγμες ειμασταν πρωτοποροι και δωσαμε φωτα και ελπιδα. Τωρα αν σας διδαξαν στα σχολεια τα αντιθετα τοτε εγω περισσευω.
Αλλα τι λεω. Εδω ειπαν οτι ο καραισκακης ηταν φιλοτουρκος και οτι στην σμυρνη παραπατησαν και πνιγηκαν τοσες χιλιαδες κοσμος.

ΚΑΛΗΝΥΧΤΑ ΣΑΣ

Πρώτοι στα τρακαρίσματα.
Πρώτοι στο κάπνισμα.
Πρώτοι στην παχυσαρκία.

Ναι. Τελικά είμαστε πρώτοι.
:jumpy::jumpy::jumpy::jumpy::jumpy:

Φίλε μου δεν είπαμε αυτό.
Απλώς εσύ δεν έχεις αμερόληπτη και αντικειμενική σκέψη.
:thanks:
:bye:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

THEO-007

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο THEO-007 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 120 μηνύματα.
Αντί να κρίνεις τους τρόπους μου, να κρίνεις πρώτα τις γνώσεις σου.

Βέβαια ίσως να είναι όραμα από τον Θεό.
https://frikipaideia.wikia.com/wiki/Χρήστος_Τσόλκας


Βαση της ασεβειας σου κρινω και τις γνωσεις σου.

Υφος, εγωισμος και ασεβεια τα οπλα σου.

Καληνυχτα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chronis_25

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ΨΗΦΙΖΟΥΜΕ ΑΤΤΙΚΗ ΟΔΟ ΚΑΙ ΣΥΖΥΓΟ ΑΔΩΝΙ! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,200 μηνύματα.
Βαση της ασεβειας σου κρινω και τις γνωσεις σου.

Υφος, εγωισμος και ασεβεια τα οπλα σου.

Καληνυχτα.

Λυπάμαι αλλά δε δύναμαι να σου αλλάξω άποψη.
Έχεις ήδη παρωπίδες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

thanous18

Περιβόητο μέλος

Ο thanous18 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 4,131 μηνύματα.
Αποδειξη της αγαπης του θεου ειναι οτι εστειλε τον υιο του να σταυρωθει για να μπορουμε εμεις σημερα να πηγαινουμε στην εκκλησια να εξομολογουμαστε και να σβηνουμε τις αμαρτιες μας.

Δεν χρειαζετε καποιος να ειναι χριστιανος για να ερθει κοντα του. Τα εργα και η πραξεις του εναντι των συνανθρωπων του τον φερνουν κοντα η τον απομακρυνουν απο αυτον. Αλλωστε ο ιδιος ο χριστος το ειπε. Αγαπατε αλληλους.

Εγω θα σας πω αυτο μεταφορικα.

Οταν ο ανθρωπος επειζε μπαλα στο γηπεδο του τον παραδεισο νικηθηκε απο τον σατανα ενω ειχε ολα τα πραγματα υπερ του. Εφυγε λοιπον απο το γηπεδο του και παιζει τωρα στην εδρα του σατανα την γη.
Για να εξισοροπηθει λοιπον το λεγομενο γιν και γιανγκ πρεπει να τον νικησει τον σατανα στην ιδια του την εδρα. Εφοσον το επιτυχει περνει το τροπαιο το οποιο ειναι η εισοδος στον παραδεισο.

Στην γη υπαρχει τετοια παραχαραξη της αληθειας που η πιστη στο χριστο καταρεει σαν χαρτινος πυργος. Το μονο που μπορει να χρησιμοποιηση ο ανθρωπος ειναι η αγια γραφη, οι προφητειες, τα αρχαια κειμενα, οι αρχαιολογικες ανακαλυψεις και φυσικα το μυαλο. Χρησιμοποιωντας αυτα πιστευω πως φτανει στην φραση του χριστου γνωσεσθε την αληθεια και η αληθεια ελευθερωσει υμας.

Η αγια γραφη ειναι το οπλο του χριστιανου. Για να μπορει να ξεχωρισει την αληθινη πιστη απο την πλανη και για να καταλαβει οτι οι ελληνες ειναι ο αγαπημενος λαος του θεου. Αυτο αποδυκνειετε ευκολα μεσα απο την καινη διαθηκη και την αποκαλυψη.
αναφερεσαι στον παραδεισο και στον σατανα σαν υπαρκτο προσωπο και υπαρκτο μερος... η γη εδρα του σατανα??:!: τζιζους...
ακομα οι αμαρτιες δε "σβηνονται" με την εξομολογηση αλλα με την ειλικρινη μεταμελεια κατι το οποιο μπορει να κατορθωσει ο ανθρωπος ο ισιος με την θεληση του και οχι με καποιον διαμεσολαβητη(πχ παπα)
οι Ελληνες αγαπημενος λαος του Θεου??:!: απο ποτε??
διαβασα παρακατω μερικα παραδειγματα που αναφερεις ως αποδεικτικα...
αλλα δεν στεκουν... οι Ελληνες νικησαν το 21 χαρη στους αγωνιστες και στρατηγους τους... αλλα εχασαν και σε πολλες μαχες και περασαν απο εμφυλιο πολεμο τοτε... δεν μου φαινεται οτι αυτα δειχνουν την "ιδιαιτερη" αγαπη του Θεου σε μας... και το 40 καταφεραμς να νικησουμε τους Ιταλους αλλα οχι και τους Γερμανους...τι εγινε τοτε??ο Θεος μας ξεχασε??
ο χριστιανικος Θεος δεν ξεχωριζει κανενα εθνος και κανενα λαο... αγαπα ολους τους ανθρωπους...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

beautiful loser

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ---- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,260 μηνύματα.
Κούκλα μου, το πως βοηθάει ειναι καθαρά προσωπική υπόθεση και μην είσαι τόσο περίεργη ζητώντας να σου αποκαλύψω ΠΩΣ με βοήθησε εμένα και σε ποιο ΠΡΟΣΩΠΙΚΟ μου πρόβλημα. Ειλικρινά δεν έχω καμία πρόθεση να δημοσιεύσω τη ζωή μου. Σου λέω ότι πίστεψα και με βοήθησε, πίστεψέ το αν θέλεις, έστω συμβατικά, με τον ίδιο τρόπο που πας κάθε πρωί στο φούρνο και πιστεύεις ότι ο φούρναρης δεν έχει ρίξει ποντικοφάρμακο στο ψωμί σου. Το ρισκάρεις όμως, σωστά; Τα βιώματα πρέπει να ξέρεις ότι δεν εξηγούνται ούτε αναλύονται σε τρίτους, είναι σα να είσαι παρθένα και να ζητάς από μια που έχει κάνει σεξ να σου πει πως ήταν και πως ένιωσε. Συγγνώμη, αλλά δεν γίνεται...

Μιβ η αγνοια σου ειναι εξοντωτικη.
Οχι μονο τα προσωπικα βιωματα μπορουν να εξηγηθουν μα και να αναλυθουν μα εχουν επιστημης που πραγματευονται τουτες τις μελετες , οπως Φιλοσοφια του Μυαλου/Eμπειριες (ισως η Καντιανη σκεψη a posteriori/a priori να θροιζει τιποτα γνωριμο μεσα σου , ομως ουτε σταματαει εκει ουτε στον Χουσερλ ) , Ψυχολογια , Νευροβιολογια ,επιστημη υπολογιστων/τεχνητη νοημοσυνη κτλ
Υπαρχει τωρα που το σκεφτομαι ενας ακομα ζωντανος σπουδαιος βραβευμενος επιστημονας , φιλοσοφος και βιολογικος νατουραλιστης ο John Searle ο οποιος ασχολειται με τετοιου ειδους πραγματα , συνειδηση , οντολογικη αντικειμενικοτητα , τεχνητη νοημοσυνη , κοινωνικη πραγματικοτητα , λογικη κτλ
Επειδη εσυ δεν μπορεις να βγαλεις καμια αξιολογη εξηγηση σε σχεση με τα προσωπικα βιωματα δεν σημαινει πως δεν γινεται οπως ανακοινωνεις , το κανουν εδω και τοσα χρονια μερικα απ' τα μεγαλυτερα μυαλο και τοσο αξιοθαυμαστο τροπο.Μπορω να σου πω και για Ζακ Ντεριντα , περι γραμματολογιας , γλωσσα σε συγκριση με τη σκεψη που αλληλοεπηρεαζουν την εννοια του προσωπικου βιωματος , εκφραση της εμπειριας διαφορα πραγματικοτητας , Χαιντεγκερ και τι ειναι το "ειναι" κτλ.Μα εσενα δεν σε ενδιαφερουν αυτες οι καινοφανεις θεωριες ,εσυ εχεις τα οικονομικα σου :P
Το συμβατικο σου παραδειγμα ειναι σχετικα γελοιο.
Το ατομο στο οποιο αναφερεσαι δεν χρησιμοποιει την ιδια θεμελιωση της γνωσης για να προσεγγισει το θεμα , ειναι λογικο συμπερασμα πως ο φουρναρης δεν θα σε δηλητηριασει διοτι βλαπτονται τα συμφεροντα του , η κοινωνικη δομη στην οποια ανηκει , σκιαγραφηση μεσω προσωπικου βιωματος μικρης συναναστροφης κτλ , η πιστη της θρησκειας περιλαμβανει την μεταφυσικοτητα της καταστασης , αν οδηγηθεις σε μια εξισωση οπως πας εσυ θα ναι σαν με σκεψη να προσπαθεις να οριοθετησεις την μεταφυσικη της θρησκειας ως ενα ανθρωπινο στοιχειο που υποκειται στην ιδια αναλυση υποστασης της καθημερινοτητας που προσπαθεις να απορριψεις βασει του τιποτα , κοντολογις το παραδειγμα σου αποκλειει το επιχειρημα σου.
Δηλαδη αναπτυζοντας τουτο το επιχειρημα ουσιαστικα κανεις λογο ασυνειδητα για την ανυπαρξια του θεου.Στην περιπτωση που πιστευεις αυτα που λες αποδεχεσαι μια εννοια ευμεταβλητη , για την ακριβεια δεν εχει σχημα , ακομα πιο βολικο δηλαδη.Μα ο Θεος δεν μπορει να υπαρξει με τις ιδιοτητες που του αποδιδεις , διοτι ειναι θεος θα πρεπει να συμπεριλαμβανεται στην μεταφυσικοτητα της καταστασης.Ξαναλεω πως αυτος ο θεος ειναι αποτελεσμα της παρανοησης τις γλωσσας , αλλωστε οπως σου ανελυσα ο τροπος σκεψης σου δεν ειναι κατι διαφορετικο απο παρανοια.
Α ναι τωρα θυμηθηκα και την επιστημη της αναλυτικης φιλοσοφιας και τον Βιττγκενσταιν.
Τελος κανοντας λογο για το παραδειγμα του σεξ και της παρθενιας , μαλλον δεν εχεις κανει σεξ , αλλιως τι να σου πω , εγω παντως μια χαρα το περιγραφω σε αλλους :P
Ίσως εμείς θα έπρεπε να γελάμε με τις βλακείες που αραδιάζεις αλλά επειδή έχεις καταντήσει κουραστικός απλώς σε αγνοούμε. Το ίδιο βλέπω ότι κάνουν και οι moderators, αλλά τους δικαιολογώ, είναι κι αυτοί άνθρωποι...
Ποιοι ειστε εσεις βρε παιδι μου , συνηθως μου απαντανε , μαλιστα εσυ και αν μου απαντας , λεπτο δεν μ'αφηνεις σε ησυχια , αν νομιζεις πως με αγνοεις ετσι -οπως λεω και σε κατι κοριτσιακια- μαλλον δεν κανεις καλη δουλεια.
Εγω δεν γνωριζω πολλα για το σαιτ μα εισχωρησαν στα αυτια μου κατι κελαηδισματα απο ischoolοπουλια για ενα υποτειθεται κρυφο-μη ορατο φορουμ , δεν το θυμαμαι ακριβως θα σε γελασω.Εκει που λες , ακουσα πως ανοιγονται κατι θεματα για εναν μιβ ενοχλητικο που προκαλει προβληματα ,ρωτησα τα πουλια "Μηπως εγινε λογος και για κανενα ομορφο χαμενο" μου αποκριθηκαν "Οχι".
Φυσικα δεν γνωριζω τιποτα απο αυτα , απλα παραθετω το λειψο βραχυπροθεσμο προσωπικο μου βιωμα , ειδες που τα καταφερα και συ ειχες κατι αμφιβολιες :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

THEO-007

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο THEO-007 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 120 μηνύματα.
αναφερεσαι στον παραδεισο και στον σατανα σαν υπαρκτο προσωπο και υπαρκτο μερος... η γη εδρα του σατανα??:!: τζιζους...

Παρομοιωση εκανα και το εγραψα κιολας. Ο σατανας ειναι υπαρκτος και τον αναφερει και ο χριστος οταν λεει στους μαθητες του οτι ο βασιλιας αυτου του κοσμου θα με σκοτωσει. Αν διαβασεις θα δεις και για τον παραδεισο αλλα και για πολλα αλλα πραγματα.




ακομα οι αμαρτιες δε "σβηνονται" με την εξομολογηση αλλα με την ειλικρινη μεταμελεια κατι το οποιο μπορει να κατορθωσει ο ανθρωπος ο ισιος με την θεληση του και οχι με καποιον διαμεσολαβητη(πχ παπα)

Αυτο ειναι η εξομολογηση ρε φιλε. Ειλικρινη μεταμελεια. Και για να σβηστουν οι αμαρτιες αυτο γινετε μονο στην εκκλησια.



οι Ελληνες αγαπημενος λαος του Θεου??:!: απο ποτε??
διαβασα παρακατω μερικα παραδειγματα που αναφερεις ως αποδεικτικα...
αλλα δεν στεκουν... οι Ελληνες νικησαν το 21 χαρη στους αγωνιστες και στρατηγους τους... αλλα εχασαν και σε πολλες μαχες και περασαν απο εμφυλιο πολεμο τοτε... δεν μου φαινεται οτι αυτα δειχνουν την "ιδιαιτερη" αγαπη του Θεου σε μας... και το 40 καταφεραμς να νικησουμε τους Ιταλους αλλα οχι και τους Γερμανους...τι εγινε τοτε??ο Θεος μας ξεχασε??
ο χριστιανικος Θεος δεν ξεχωριζει κανενα εθνος και κανενα λαο... αγαπα ολους τους ανθρωπους...


Για το τελευταιο θα πω μονο το εξης.

Το κακο του σημερινου ανθρωπου ειναι οτι δεν εμβαθυνει την σκεψη του.

Φαινετε ξεκαθαρα επισεις οτι δεν εχετε διαβασει αγια γραφη καθολου, μα καθολου.


-----------------------------------------
αναφερεσαι στον παραδεισο και στον σατανα σαν υπαρκτο προσωπο και υπαρκτο μερος... η γη εδρα του σατανα??:!: τζιζους...
ακομα οι αμαρτιες δε "σβηνονται" με την εξομολογηση αλλα με την ειλικρινη μεταμελεια κατι το οποιο μπορει να κατορθωσει ο ανθρωπος ο ισιος με την θεληση του και οχι με καποιον διαμεσολαβητη(πχ παπα)
οι Ελληνες αγαπημενος λαος του Θεου??:!: απο ποτε??
διαβασα παρακατω μερικα παραδειγματα που αναφερεις ως αποδεικτικα...
αλλα δεν στεκουν... οι Ελληνες νικησαν το 21 χαρη στους αγωνιστες και στρατηγους τους... αλλα εχασαν και σε πολλες μαχες και περασαν απο εμφυλιο πολεμο τοτε... δεν μου φαινεται οτι αυτα δειχνουν την "ιδιαιτερη" αγαπη του Θεου σε μας... και το 40 καταφεραμς να νικησουμε τους Ιταλους αλλα οχι και τους Γερμανους...τι εγινε τοτε??ο Θεος μας ξεχασε??
ο χριστιανικος Θεος δεν ξεχωριζει κανενα εθνος και κανενα λαο... αγαπα ολους τους ανθρωπους...


Το ξερω οτι αγαπαει ολους τους ανθρωπους. Αλλα εχει δωσει στους ελληνες και 5 κοσμοκρατοριες μεχρι τωρα. Τους χρησιμοποιει σαν μπροσταρηδες για την απελευθερωση του κοσμου απο δεινα.
-----------------------------------------
Και κλεινω λεγοντας το εξης.

Δεν περιμενω απο κανεναν να καταλαβει τι εννοω. Και θα το πω ωμα.

Χαιρομε που δεν ειμαι μαθητης στις μερες σας. Υπαρχει πληρη απαξιωση της χριστιανικης θρησκειας σημερα. Δεν περιμενα κατι διαφορετικο βεβαια απο πλευρας απαντησεων. Ειστε μεγαλωμενοι σε διαφορετικο καλουπι απο το δικο μου. Γι`αυτο βλεπετε αλλιως. Δεν σας κατηγορω.

Και κατι αλλο. Πρεπει να μαθετε να ειστε σεβασμιοι οτιδηποτε και να ακουτε απο τον αλλον σαν γνωμη. Ο χριστος ειπε οτι καλυτερα ειναι να μεινεις ατεκνος παρα τα παιδια που θα κανεις να ειναι ασεβει.

Ο σεβασμος προς τον συνομιλητη ειναι μεγιστο αγαθο.

Καλημερα σε ολους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chronis_25

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ΨΗΦΙΖΟΥΜΕ ΑΤΤΙΚΗ ΟΔΟ ΚΑΙ ΣΥΖΥΓΟ ΑΔΩΝΙ! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,200 μηνύματα.
Για το τελευταιο θα πω μονο το εξης.

Το κακο του σημερινου ανθρωπου ειναι οτι δεν εμβαθυνει την σκεψη του.

Φαινετε ξεκαθαρα επισεις οτι δεν εχετε διαβασει αγια γραφη καθολου, μα καθολου.


-----------------------------------------



Το ξερω οτι αγαπαει ολους τους ανθρωπους. Αλλα εχει δωσει στους ελληνες και 5 κοσμοκρατοριες μεχρι τωρα. Τους χρησιμοποιει σαν μπροσταρηδες για την απελευθερωση του κοσμου απο δεινα.
-----------------------------------------
Και κλεινω λεγοντας το εξης.

Δεν περιμενω απο κανεναν να καταλαβει τι εννοω. Και θα το πω ωμα.

Χαιρομε που δεν ειμαι μαθητης στις μερες σας. Υπαρχει πληρη απαξιωση της χριστιανικης θρησκειας σημερα. Δεν περιμενα κατι διαφορετικο βεβαια απο πλευρας απαντησεων. Ειστε μεγαλωμενοι σε διαφορετικο καλουπι απο το δικο μου. Γι`αυτο βλεπετε αλλιως. Δεν σας κατηγορω.

Και κατι αλλο. Πρεπει να μαθετε να ειστε σεβασμιοι οτιδηποτε και να ακουτε απο τον αλλον σαν γνωμη. Ο χριστος ειπε οτι καλυτερα ειναι να μεινεις ατεκνος παρα τα παιδια που θα κανεις να ειναι ασεβει.

Ο σεβασμος προς τον συνομιλητη ειναι μεγιστο αγαθο.

Καλημερα σε ολους.

Δηλαδή αυτό είναι το κακό των σημερινών μαθητών.
Το ότι δε σεβόμαστε τη Χριστιανική Θρησκεία.
Έγραψε κανένας αυτό;
Εγώ δεν το είδα.
Το δικό σας το καλούπι τι έχει παραπάνω από το δικό μας.
Μην ξεχνάς ότι εσείς μας μεγαλώσατε και μας κάνατε έτσι.
Τέλος κηρύγματα περί Χριστιανισμού να κάνετε στον Εφραίμ και στον Αρσένιο.
Οι περισσότεροι από εμάς ξέρουν γιατί πάνε στην Εκκλησία και δεν χρειάζονται ούτε να διαβάσουν την Αγία Γραφή ούτε να μετράνε τα βήματά τους κάθε μέρα.
Εσείς λέτε για παράδεισο, κάτι που δεν ξέρουμε αν υπάρχει.
Η αγάπη όμως υπάρχει.
Η Αγία Γραφή έχει συμβολικό περιεχόμενο και καλό θα ήταν να μην κηρύσσετε όπως οι Φαρισαίοι και οι λοιποί Νομοδιδάσκαλοι στις Συναγωγές.

Ο σεβασμός προς το συνομιλητή είναι μέγιστο αγαθό όταν υπάρχει αντικειμενικότητα, αμεροληψία και ανοιχτή σκέψη από τους συνομιλητές.
Αν όχι, τότε σίγουρα κάποιος από εμάς έχει πατήσει τη μπανανόφλουδα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

babisgr

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο babisgr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 837 μηνύματα.
Εσείς λέτε για παράδεισο, κάτι που δεν ξέρουμε αν υπάρχει.
Η αγάπη όμως υπάρχει.
Η Αγία Γραφή έχει συμβολικό περιεχόμενο και καλό θα ήταν να μην κηρύσσετε όπως οι Φαρισαίοι και οι λοιποί Νομοδιδάσκαλοι στις Συναγωγές.
Ο παράδεισος δεν ξέρετε αν υπάρχει.
Η ζωή του Χριστού ήταν συμβολική δλδ, αφου΄η Αγια Γραφη έχει συμβολικο περιεχομενο??? Χωρίς το κυρηγμα δεν θα στηριζοταν η Εκκλησία, δεν θα υπηρχε συνεχεια.

Αν δεν γνωριζουμε καποια πράγματα ας μην είμαστε και τόσο απόλυτοι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

THEO-007

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο THEO-007 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 120 μηνύματα.
Δηλαδή αυτό είναι το κακό των σημερινών μαθητών.
Το ότι δε σεβόμαστε τη Χριστιανική Θρησκεία.
Έγραψε κανένας αυτό;
Εγώ δεν το είδα.
Το δικό σας το καλούπι τι έχει παραπάνω από το δικό μας.

Υπηρχε διαφορα οταν εγω πηγαινα δημοτικο πχ 5η ταξη με την πεμπτη ταξη σημερα. Τοτε ειχαμε το ξυλο με τον χαρακα και σεβομασταν περισσοτερο τους παντες. Σημερα η κατασταση ειναι εμπατε σκυλοι αλεσετε. Τσιγαρο απο το δημοτικο. Ενα απλο παραδειγμα.



Μην ξεχνάς ότι εσείς μας μεγαλώσατε και μας κάνατε έτσι.
Τέλος κηρύγματα περί Χριστιανισμού να κάνετε στον Εφραίμ και στον Αρσένιο.
Οι περισσότεροι από εμάς ξέρουν γιατί πάνε στην Εκκλησία και δεν χρειάζονται ούτε να διαβάσουν την Αγία Γραφή ούτε να μετράνε τα βήματά τους κάθε μέρα.

Οι περισσοτεροι απο σας δεν ξερουν που παν τα τεσσερα μετα συγχωρησεως φιλε και το μυαλο το εχουν πανω απο το κεφαλι. Οι γονεις σου σε μεγαλωσαν οχι εμεις. Οι γονεις σου εχουν την ευθυνη γι`αυτο που εισαι πρωτιστως και μετα οι δασκαλοι σου. Αλλα για ποιους δασκαλους να μιλαμε. Γι`αυτους που δεν κανουν σωστο μαθημα στα σχολεια και τα τσιμπανε μετα απο τα ιδιαιτερα. Εαν διαβαζες αγια γραφη δεν θα χρειαζοταν να πας στην εκκλησια γιατι θα καταλαβαινες την βρωμια που την περιβαλει.




Εσείς λέτε για παράδεισο, κάτι που δεν ξέρουμε αν υπάρχει.
Η αγάπη όμως υπάρχει.
Η Αγία Γραφή έχει συμβολικό περιεχόμενο και καλό θα ήταν να μην κηρύσσετε όπως οι Φαρισαίοι και οι λοιποί Νομοδιδάσκαλοι στις Συναγωγές.

Ο σεβασμός προς το συνομιλητή είναι μέγιστο αγαθό όταν υπάρχει αντικειμενικότητα, αμεροληψία και ανοιχτή σκέψη από τους συνομιλητές.
Αν όχι, τότε σίγουρα κάποιος από εμάς έχει πατήσει τη μπανανόφλουδα.

Παντως εγω δεν την πατησα φιλε. Γιατι απλα σεβομε την αποψη σου.
Το αν υπαρχει παραδεισος θα το δουμε στην μετα θανατον ζωη. Εαν πιστευεις στην αγια γραφη και την ορθοδοξη πιστη τοτε πιστευεις οτι υπαρχει και παραδεισος. Σε διαφορετικη περιπτωση το αφηνω. Οσο γι την σημερινη αγαπη φιλε αστο. Η σημερινη αγαπη ειναι συμφεροντολογα.


Δεν βρισκομε στο φορουμ αυτο για να δημιουργησω εχθρες. Αν και δεχομε επιθεση για του εκδοτικου οικου τα βιβλια που διαβαζω δεν θα απαντησω.

Ειμαι εδω για να σας δειξω οσο μπορω τις ομορφιες που κρυβει ο ηλιος και για κανεναν αλλο λογο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chronis_25

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ΨΗΦΙΖΟΥΜΕ ΑΤΤΙΚΗ ΟΔΟ ΚΑΙ ΣΥΖΥΓΟ ΑΔΩΝΙ! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,200 μηνύματα.
Δεν βρισκομε στο φορουμ αυτο για να δημιουργησω εχθρες. Αν και δεχομε επιθεση για του εκδοτικου οικου τα βιβλια που διαβαζω δεν θα απαντησω.

Ειμαι εδω για να σας δειξω οσο μπορω τις ομορφιες που κρυβει ο ηλιος και για κανεναν αλλο λογο.

Πρώτον, όταν απαντάτε να μην απαντάτε στις παραθέσεις των κειμένων μας.
Να απαντάτε στις δικές σας απαντήσεις ώστε να φαίνονται και στις δικές μας παραθέσεις.

Υπηρχε διαφορα οταν εγω πηγαινα δημοτικο πχ 5η ταξη με την πεμπτη ταξη σημερα. Τοτε ειχαμε το ξυλο με τον χαρακα και σεβομασταν περισσοτερο τους παντες. Σημερα η κατασταση ειναι εμπατε σκυλοι αλεσετε. Τσιγαρο απο το δημοτικο. Ενα απλο παραδειγμα.

Μάλιστα. Δηλαδή ο σεβασμός κερδίζεται μέσω του φόβου.
Το να κάνει κάποιος τσιγάρο είναι δικαίωμά του τη στιγμή που δεν ενοχλεί τον αντικαπνιστή.
Δεν είναι το τσιγάρο θέμα ασέβειας.

Οι περισσοτεροι απο σας δεν ξερουν που παν τα τεσσερα μετα συγχωρησεως φιλε και το μυαλο το εχουν πανω απο το κεφαλι. Οι γονεις σου σε μεγαλωσαν οχι εμεις. Οι γονεις σου εχουν την ευθυνη γι`αυτο που εισαι πρωτιστως και μετα οι δασκαλοι σου. Αλλα για ποιους δασκαλους να μιλαμε. Γι`αυτους που δεν κανουν σωστο μαθημα στα σχολεια και τα τσιμπανε μετα απο τα ιδιαιτερα. Εαν διαβαζες αγια γραφη δεν θα χρειαζοταν να πας στην εκκλησια γιατι θα καταλαβαινες την βρωμια που την περιβαλει.

Ναι, το εκπαιδευτικό σύστημα είναι χάλια.
Όμως έτυχε να κάνω με καταπληκτικούς καθηγητές Θρησκευτικά καλή ώρα που δεν έμειναν στην απόλυτη ερμηνεία της Αγ. Γραφής, μαθαίνοντας άλλες θρησκείες και άλλες φιλοσοφίες.
Για εσάς ίσως να είναι αιρετικοί και να προσηλυτίζουν. Όπως και να έχει μας διδάσκουν πράγματα που έμαθαν από τη σχολή τους και δεν τους τα είπαν 5 φανατισμένοι.

Παντως εγω δεν την πατησα φιλε. Γιατι απλα σεβομε την αποψη σου.
Το αν υπαρχει παραδεισος θα το δουμε στην μετα θανατον ζωη. Εαν πιστευεις στην αγια γραφη και την ορθοδοξη πιστη τοτε πιστευεις οτι υπαρχει και παραδεισος. Σε διαφορετικη περιπτωση το αφηνω. Οσο γι την σημερινη αγαπη φιλε αστο. Η σημερινη αγαπη ειναι συμφεροντολογα.

Καλό θα ήταν να ξαναδιαβάσετε την πρότασή μου γιατί δεν έχετε καταλάβει το νόημά της.

Αφήστε τα "περί Δημοκρατίας και ελευθερίας λόγου". Είναι ευνόητο και δεν προσπαθούμε να φιμώσουμε κανέναν. Όμως σταματήστε να πιπιλάτε αυτην την καραμέλα.

Όπως έχω ήδη πει ερμηνεύετε την Αγία Γραφή κυριολεκτικά.
Ίσως να καταλήγετε και σε προτεσταντικές απόψεις.
Δε με ενδιαφέρει αν θα πάω στον Παράδεισο ή στην Κόλαση γιατί δεν ξέρω αν υπάρχει πραγματικά.
Δεν τον έχω δει.
Ούτε μπορώ να τον φανταστώ γιατί δεν έχω πληροφορίες.
Εγώ προσπαθώ να εφαρμόζω κάποιες αξίες οι οποίες δεν περιορίζονται στα του Χριστιανισμού. Προσπαθώ να εφαρμόζω "ήθη χρηστά και αρμόττοντα" όπως έλεγε και ο Αριστοτέλης αν θυμάμαι καλά.
Εξάλλου αφού θεωρείτε εαυτόν "ανοιχτόμυαλο", αντί να λέτε περί Αγίας Γραφής και Χριστιανών, να προβάλλετε την ανεξιθρησκεία. Πρέπει να ξέρετε ότι υπάρχουν και άτομα άλλων θρησκειών που συμμετέχουν στο φόρουμ και εκτός αυτού δεν περιστρέφονται όλα γύρω από το Χριστό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

THEO-007

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο THEO-007 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 120 μηνύματα.
Χαιρομε αφανταστα που δεν ειχα καθηγητες να μου μιλανε για ανεξιθρησκεια αντι για χριστιανισμο.

Αυτοι που διδασκουν αγια γραφη την στιγμη που ασχολουντε και με αλλες θρησκειες παραποιουν την αγια γραφη στα λεγομενα τους. Να τους πειτε λοιπον να μην ασχολουντε με την αγια γραφη αλλα να διαβαζουν σαν πρωτο βιβλιο το κορανι. Προσωπικη μου αποψη.

Ο καθενας μπορει να ερμηνευει την αγια γραφη οπως θελει. Εχω την προσωπικη μου αποψη και ποτε δεν προκειτε να παραλληλησω την αγια γραφη με οτιδηποτε αλλο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chronis_25

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ΨΗΦΙΖΟΥΜΕ ΑΤΤΙΚΗ ΟΔΟ ΚΑΙ ΣΥΖΥΓΟ ΑΔΩΝΙ! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,200 μηνύματα.
Χαιρομε αφανταστα που δεν ειχα καθηγητες να μου μιλανε για ανεξιθρησκεια αντι για χριστιανισμο.

Αυτοι που διδασκουν αγια γραφη την στιγμη που ασχολουντε και με αλλες θρησκειες παραποιουν την αγια γραφη στα λεγομενα τους. Να τους πειτε λοιπον να μην ασχολουντε με την αγια γραφη αλλα να διαβαζουν σαν πρωτο βιβλιο το κορανι. Προσωπικη μου αποψη.

Ο καθενας μπορει να ερμηνευει την αγια γραφη οπως θελει. Εχω την προσωπικη μου αποψη και ποτε δεν προκειτε να παραλληλησω την αγια γραφη με οτιδηποτε αλλο.

Επειδή ο καθένας μπορεί να την ερμηνεύει όπως θέλει για αυτό έχουμε τόσα Χριστιανικά δόγματα. Γιατί χάσαμε την ουσία και όλοι διεκδικούμε το δικό μας Θεό.

Η κουβέντα μας έχει καταλήξει ήδη σε άτοπο και δυστυχώς δεν μπορώ να τη συνεχίσω.
Παρ' όλα αυτά αν θέλετε να είστε ανοιχτόμυαλος και όχι απλώς να λέγεστε τότε να κάνετε κριτική ακόμα και στα πιο αυτονόητα πράγματα. Δε σας ζητώ να απορρίψετε, αλλά απλά να κρίνετε.
Καλή συνέχεια και ο Θεός σας (όποιος κι αν είναι) μαζί σας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

THEO-007

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο THEO-007 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 120 μηνύματα.
Χριστιανικα δογματα εχουμε γιατι καποιοι ηθελαν την διασπαση του χριστιανισμου.

Δεν υπηρχε περιπτωση να καταληξη καπου αλλου η συζητηση.

Για τον λογο αυτο και θελω να συζηταω αυτο το θεμα με ατομα που εχουν την ιδια θρησκευτικη νοοτροπια με μενα και δεν παρασυροντε μελετωντας ανεξιθρησκειες.

Εσεις κοιταξτε να ανοιξετε το μυαλο σας σε αυτα που σας σερβιρουν καθε μερα στα σχολεια. Γιατι τρωτε οτι σας δινουν χωρις να εχετε κριση. Απειρα τα παραδειγματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

myrto.s

Πολύ δραστήριο μέλος

Η myrto.s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,379 μηνύματα.
Χριστιανικα δογματα εχουμε γιατι καποιοι ηθελαν την διασπαση του χριστιανισμου.

Δεν υπηρχε περιπτωση να καταληξη καπου αλλου η συζητηση.

Για τον λογο αυτο και θελω να συζηταω αυτο το θεμα με ατομα που εχουν την ιδια θρησκευτικη νοοτροπια με μενα και δεν παρασυροντε μελετωντας ανεξιθρησκειες.

Εσεις κοιταξτε να ανοιξετε το μυαλο σας σε αυτα που σας σερβιρουν καθε μερα στα σχολεια. Γιατι τρωτε οτι σας δινουν χωρις να εχετε κριση. Απειρα τα παραδειγματα.
Διάβασα αυτα που γράφεις και συμπεραίνω ότι για σένα το ιδανικο είναι το πίστευε και μη ερευνα. Δηλαδή να μην μπαίνουμε στον κόπο να μάθουμε για άλλες θρησκείες γιατί σαν άβουλα όντα που είμαστε θα παρασηρθούμε αφου δεν έχουμε δική μας λογική και κριτική σκεψη για να θελησουμε να γνωρίσουμε όλες τις θρησκειες και να αποφασίσουμε αργότερα πια απο αυτες ανταποκρίνεται καλύτερα στις αποψεις και μας ταιριάζει σαν φιλοσοφία.
Επισης ο διάλογος γίνετε για ανταλλαγη γνώσεων και αποψεων και γι αυτο είναι χρήσιμο να μιλάμε με ανθρώπους που έχουν διαφορετικες πεποιθήσεις και απόψεις αλλα βέβαια πρέπει να ανοιγουμε και τα αυτια μας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Σελήνη

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Εύα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 266 μηνύματα.
Χριστιανικα δογματα εχουμε γιατι καποιοι ηθελαν την διασπαση του χριστιανισμου.

Δεν υπηρχε περιπτωση να καταληξη καπου αλλου η συζητηση.

Για τον λογο αυτο και θελω να συζηταω αυτο το θεμα με ατομα που εχουν την ιδια θρησκευτικη νοοτροπια με μενα και δεν παρασυροντε μελετωντας ανεξιθρησκειες.

Εσεις κοιταξτε να ανοιξετε το μυαλο σας σε αυτα που σας σερβιρουν καθε μερα στα σχολεια. Γιατι τρωτε οτι σας δινουν χωρις να εχετε κριση. Απειρα τα παραδειγματα.

Αυτό δε συνιστά διάλογο, όμως. Ο διάλογος προϋποθέτει διαφορετικές απόψεις ώστε να έχει κάποιο νόημα. Αλλιώς δεν πρόκειται για τίποτε παραπάνω από μία συζήτηση δογματικών, φανατισμένων ανθρώπων, που αρνούνται να ακούσουν οποιαδήποτε άποψη διαφορετική από τη δική τους και επαναπαύονται επειδή μεταξύ τους συμφωνούν...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

thanous18

Περιβόητο μέλος

Ο thanous18 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 4,131 μηνύματα.
Χαιρομε αφανταστα που δεν ειχα καθηγητες να μου μιλανε για ανεξιθρησκεια αντι για χριστιανισμο.

Αυτοι που διδασκουν αγια γραφη την στιγμη που ασχολουντε και με αλλες θρησκειες παραποιουν την αγια γραφη στα λεγομενα τους. Να τους πειτε λοιπον να μην ασχολουντε με την αγια γραφη αλλα να διαβαζουν σαν πρωτο βιβλιο το κορανι. Προσωπικη μου αποψη.

Ο καθενας μπορει να ερμηνευει την αγια γραφη οπως θελει. Εχω την προσωπικη μου αποψη και ποτε δεν προκειτε να παραλληλησω την αγια γραφη με οτιδηποτε αλλο.
Κακως.Δεν πρεπει να ειμαστε μονοπλευροι .Πρεπει να γνωριζουμε και τις αλλες θρησκειες για να εχουμε μια πιο ολοκληρωμενη αποψη ως ανθρωποι.Και φυσικα πρεπει οι καθηγητες να μιλανε για ανεξιθρησκεια.Τιο θα επρεπε να μας κανουν προπαγανδα για τα δικα τους πιστευω?? Η ανεξιθρησκεια ειναι κομματι της ανθρωπιστικης παιδειας.Και για να μην το ξαναπεταξεις αυτο που μου ειπες , εγω εχω διαβασει την Αγια Γραφη του Χριστιανισμου.Και εβγαλα τα δικα μου συμπερασματα.Πραγματι για μενα ειδικα η Παλαια διαθηκη ειναι γεματη συμβολισμους.Και με σοβαρους θεολογους εχω μιλησει επισης.Απο αυτους που ειναι ανοιχτομυαλοι, μορφωμενοι και εχουν κανει πολυ προσωπικο ψαξιμο.Και για να εισαι ολοκληρωμενος θεολογος εξυπακουεται οτι εχεις διαβασει και τα ιερα κειμενα αλλων θρησκειων.Διαφορετικα δεν εχεις ολοκληρωμενη αποψη για το πως βλεπει καθε λαος το Θεο η τους Θεους του.Και το τονιζω αυτο το πραγμα συνεπαγεται ανθρωπιστικη μορφωση μακρια απο εθνικιστικα προτυπα που τυφλωνουν το νου και δεν το διαφωτιζουν.
-----------------------------------------
Χριστιανικα δογματα εχουμε γιατι καποιοι ηθελαν την διασπαση του χριστιανισμου.

Δεν υπηρχε περιπτωση να καταληξη καπου αλλου η συζητηση.

Για τον λογο αυτο και θελω να συζηταω αυτο το θεμα με ατομα που εχουν την ιδια θρησκευτικη νοοτροπια με μενα και δεν παρασυροντε μελετωντας ανεξιθρησκειες.

Εσεις κοιταξτε να ανοιξετε το μυαλο σας σε αυτα που σας σερβιρουν καθε μερα στα σχολεια. Γιατι τρωτε οτι σας δινουν χωρις να εχετε κριση. Απειρα τα παραδειγματα.
και μονο απο αυτο που αναφερατε κυριος φαινεται οτι ειστε κλειστομυαλος ο ιδιος...και μονοπλευρος επισης..
χριστιανικα δογματα εχουμε γιατι ετσι συνεφερε αυτους που τα δημιουργησαν.Ο παπας αποσχιστηκε απο την ανατολικη εκκλησια επειδη ηθελε και κοσμικη υπερεξουσια που δεν του την εδιναν οι Βυζαντινοι.Ο Λουθηρος βεβαια ξεκινησε με καλους σκοπους αλλα τελικα βολευτηκε με τον αποσχισμο του απο την Καθολικη εκκλησια καθως ηταν πολλοι οι ισχυροι γερμανοι ηγεμονες που τον στηριξαν και οι οποιοι με την σειρα τους ηθελαν τον αποσχισμο για να μην ελεγχονται απο τον παπα.Και γενικα ολα καπως ετσι ξεκινησαν.
Και ολα αυτα τα λεω ,κυριος, εχοντας διαβασει και εχοντας κρινει ο ιδιος.Ευτυχως περασα απο πολλους ικανους καθηγητες που μου καλλιεργησαν την κριτικη σκεψη.Ετσι αποκτας μια πιο σφαιρικη αποψη σε αντιθεση με εσας που φαινεται οτι δεν εχετε.
-----------------------------------------
Διάβασα αυτα που γράφεις και συμπεραίνω ότι για σένα το ιδανικο είναι το πίστευε και μη ερευνα..
το οποιο στην πραγματικοτητα ειναι" πιστευε και μη, ερευνα." Ειτε πιστευεις ειτε οχι να ερευνας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

garch

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο garch αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,510 μηνύματα.
το οποιο στην πραγματικοτητα ειναι" πιστευε και μη, ερευνα." Ειτε πιστευεις ειτε οχι να ερευνας.

Ακριβώς!:no1::no1: Ήθελα και γω να το γράψω αυτό, γιατί πολλά ακούω εδώ μέσα για άκριτο χριστιανισμό και απόρριψη της ανεξιθρησκείας....
Αλλά δυστυχώς πολλοί πιστεύουν ακόμη στην άλλη ερμηνεία....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top